Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Taggeris είπε:

Στο locus medicus πήγαμε και εξετάσαμε το σπέρμα κάναμε και καλλιέργεια και κατακερματισμό και το κανονικό σπερμοδιάγραμμα.... Όλα μία χαρά βγήκαν Τι άλλο να κοιτάξουμε; 

επίσης δεν μπορώ να πιστέψω ότι φταίει τόσο πολύ πια το σπέρμα μετά από όλα αυτά που έχουμε κοιτάξει γιατί ο άντρας μου έχει ήδη μία κόρη.... 

Να κοιταξεις και για σένα εκεί εννοουσα...να το ψάξεις και παραπάνω όπως προτείνουν ολα τα κορίτσια. 

Καλύτερα να καθυστερησεις λίγο ακόμη πάρα να ξαναπεράσεις το ίδιο βάσανο. 

Όλες εμείς που δεν είμαστε γιατροι κι ότι έχουμε μάθει είναι γιατί είμαστε παθουσες δεν μπορούμε να δεχτούμε την αιτιολογια της ηλικίας ειδικά όταν έχεις πάρει και δανεικά και πόσο μάλλον όταν έχεις πιάσει και μόνη σου. Κι εσύ ή ίδια το βλέπεις από την εμφύτευση και μετά ξεκινα το θέμα σου.

Συγγνώμη αν σε κουράζω με την επιμονή μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ginaak είπε:

Να κοιταξεις και για σένα εκεί εννοουσα...να το ψάξεις και παραπάνω όπως προτείνουν ολα τα κορίτσια. 

Καλύτερα να καθυστερησεις λίγο ακόμη πάρα να ξαναπεράσεις το ίδιο βάσανο. 

Όλες εμείς που δεν είμαστε γιατροι κι ότι έχουμε μάθει είναι γιατί είμαστε παθουσες δεν μπορούμε να δεχτούμε την αιτιολογια της ηλικίας ειδικά όταν έχεις πάρει και δανεικά και πόσο μάλλον όταν έχεις πιάσει και μόνοι σου. Κι εσύ ή ίδια το βλέπεις από την εμφύτευση και μετά ξεκινα το θέμα σου.

Συγγνώμη αν σε κουράζω με την επιμονή μου....

Καλά κάνεις αυτό μετά ανοσολογικά το είχα σκεφτεί και πριν ξεκινήσω την προσπάθεια μου... Αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι να ψάξω και πού να απευθυνθώ... Μερικές φορές πραγματικά νομίζω ότι ψάχνω ψύλλους στα άχυρα.. και σε αυτό που λες έχεις δίκιο πραγματικά το πρόβλημά μου δεν είναι η εμφύτευση... Ότι βάζω πιάνει... Αλλά δεν προχωράει και μάλιστα σταματάει σε πολύ πρώιμο στάδιο... Δεν προλαβαίνω να κάνω δεύτερη ή Τρίτη χοριακή και γεια σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Steli είπε:

Οι δυο που ρώτησα μαζευαν με φυσικούς κύκλους δικα τους ωαρια. Ειχε αποβολές συνέχεια. Για να φτάσουν στα 49 να καταφέρουν μια εγκυμοσυνη σίγουρα δεν ηταν η πρώτη τους. Μη τρελαίνεσαι. Αυτο που ειπαν παραπάνω ισχύει. Κατω απο την ομπρέλα της ηλικίας μαζευτείτε ολες να κάνετε εξωσωματική. Εγω δηλαδη που ειχα βιοχημικη και ειμαι 35;; αρα η ηλικία δεν είναι παράγοντας. Τον παρακάμπτουν. Αυτη ειναι η δουλειά τους. Επίσης πάλι δεν εχω τη δυνατότητα και τα ψυχικά περιθώρια να κανω παλι διεγερση όταν οι ωοθήκες μου αντιστέκονται στις ορμονες. Αλλα θα κανω. Και όποτε ερθει. Μακαρι να ηταν στο χερι μας. Η νονά μου στα 50 διδυμα. Ειχε κανει γύρω στις 20 εξωσωματικες και λεει κανω τη τελευταία και ό,τι γίνει.

Κλαψε και ξέσπασε και το κλειδί θα μπει στη κλειδαριά θα το δεις. Εχεις κοιτάξει τα πάντα απο γιατρούς κλπ. Κατσε να ηρεμησεις λιγο καιρο και μη ψάχνεσαι. Θα κανεις άλλη μια, θα μαζέψουμε τα κομματια μας και θα παμε αγαπη μου. Αφου αυτο το σκοπό εχουμε θα σηκώσουμε κεφαλι παλι. 

Αχ Στελακι μου γλυκό εσύ!! ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Καλά κάνεις αυτό μετά ανοσολογικά το είχα σκεφτεί και πριν ξεκινήσω την προσπάθεια μου... Αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι να ψάξω και πού να απευθυνθώ... Μερικές φορές πραγματικά νομίζω ότι ψάχνω ψύλλους στα άχυρα.. και σε αυτό που λες έχεις δίκιο πραγματικά το πρόβλημά μου δεν είναι η εμφύτευση... Ότι βάζω πιάνει... Αλλά δεν προχωράει και μάλιστα σταματάει σε πολύ πρώιμο στάδιο... Δεν προλαβαίνω να κάνω δεύτερη ή Τρίτη χοριακή και γεια σας...

Ρωτησε να σου προτείνουν από το κέντρο κάποιον ανοσο λόγο. ....σίγουρα θα συνεργαζονται

Άνοιξε θέμα και ρώτα τις κοπέλες εδώ ή γκουγκλαρε την περίπτωση σου στο ίντερνετ μπορεί να βρεις κάτι παρομοιο και σε ποιους γιατρούς απευθυνθηκαν

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η bebe2 είπε:

Εγώ παίρνω utrogestan vasclor και αντιπηκτικες προληπτικά 

@Takiraτι βιταμινες παιρνεις ; Εμενα μου ειχε δωσει 1 ενεση ιδια ωρα καθε μερα ivor( αντιπηκτικη) μια prolutex ενεση καθε μερα ιδια ωρα,μια ασπιρινη καθε μερα ,Πρωι μεσημερι βραδυ cyclacur .Για 8 μερες prezolon και καθε βραδυ vasclor οπως 1 φιλισιν τη μερα βιταμινη terra d 3.και μαγνησιο.και εσυ @bebe2 λιγα βλεπω Και σε σενα μια χαρα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Taggeris εχω φιλη που εχει συναδελφο με την εξης ιστορια: μηδεν ωαρια, ηλικια 40 κατι, παιρνει δανεικα και βιωνει 2-3 αποβολες... Στη τελευταια προσπαθεια με δανεικα εμεινε εγκυος σε διδυμα και εχει ομαλη εξελιξη η εγκυμοσυνη. 

Οι χρωμοσωμικες ανωμαλιες υπαρχουν ακομα και σε ωαρια δοτριας, αυτη ειναι η φυση..στα 30 μου φαντασου με 7 βλαστοκυστες μονο οι 3 ηταν υγιεις. 

Αν τα εχεις ψαξει ολα ισως να εχεις πεσει σε κακη στατιστικη και να ειχαν χρωμοσωμικες. 

Δε ξερω τι αλλο θα μπορουσες να κοιταξεις..φανταζομαι καλλιεργειες σπερματος, κολπικου υγρου κτλ εχετε κανει..ε; 

Επισης επιμενω με τα intalipids ακομα κι αν εχεις τσεκαρει nk cells και ειναι φυσιολογικα εχουν βοηθησει αρκετες κοπελες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Taggeris Αν και από άλλο θέμα εγώ, παρακολουθώ την προσπάθεια όλων σας γιατί συμπάσχω κι ας στάθηκα πολύ τυχερή και δε χρειάστηκε τελικά να καταφύγω σε εξωσωματική. Πραγματικά στενοχωρήθηκα όταν διάβασα τα νέα σου για την παλίνδρομη, και εύχομαι να παραμείνεις δυνατή, να μαζέψεις τα κομμάτια σου σιγά σιγά κι όταν είσαι έτοιμη να ξεκινήσεις τις προσπάθειες πάλι. Κράτα μόνο το ότι έμεινες με δικά σου ωάρια έγκυος, κι ας είσαι ήδη 44, σημαίνει ότι υπάρχει υλικό για να δουλέψετε ακόμα.

Για τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες δυστυχώς δε γίνεται κάτι, και σίγουρα είναι και θέμα τύχης να κάτσει το ένα και καλό, αλλά μου κάνει εντύπωση που και με δανεικά και με τα δικά σου, και έπετα από τόσες προσπάθειες, είχες θετική χοριακή και μετά παλινδρομεί. Διάβασα ότι τρέχεις χρόνια και λογικά θα έχετε τσεκαρει διάφορα, αλλά επειδή με τον προηγουμενο γιατρό δεν δούλεψε σωστά ίσως να μην εχουν τσεκαριστεί τα πάντα-κι η αλήθεια είναι πως παίζουν τόσοι παράγοντες που τι να πρωτοτσεκάρεις. Επειδή όμως κι εγώ για διάφορους προσωπικούς λόγους είχα διαβάσει άπειρα πράγματα στο ίντερνετ, θα σου πρότεινα, αν ακόμα δεν έχει γίνει, να τσεκάρεις θυροειδή και δεν εννοώ απλά TSH, μπορεί να υπάρχει πρόβλημα πολύ πριν το δείξει η TSH, οπότε αν δε το έχεις κάνει ακόμα συζήτησε με ενδοκρινολόγο για να ελέγξετε παρουσία αντισωμάτων, μήπως κρύβεται κάποιο αυτοάνοσο. Επίσης, ρώτα τον γιατρό ή φαρμακοποιό τι μπορείς να πάρεις από βιταμίνες για καλύτερη ποιότητα του ενδομητρίου και περιβάλλοντος τη μήτρας γενικά, μήπως εκεί κρύβεται το πρόβλημα, κι ενώ γίνεται η εμφύτευση, υπάρχει θέμα εκεί και δεν προχωράνε οι εγκυμοσύνες... ή κάτι δεν πάει καλά κατά τη δημιουργία του πλακούντα και παλινδρομούν...

Να προσέχεις τον εαυτό σου και εύχομαι αυτό να ήταν η τελευταία αναποδιά στην προσπάθειά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

@Takiraτι βιταμινες παιρνεις ; Εμενα μου ειχε δωσει 1 ενεση ιδια ωρα καθε μερα ivor( αντιπηκτικη) μια prolutex ενεση καθε μερα ιδια ωρα,μια ασπιρινη καθε μερα ,Πρωι μεσημερι βραδυ cyclacur .Για 8 μερες prezolon και καθε βραδυ vasclor οπως 1 φιλισιν τη μερα βιταμινη terra d 3.και μαγνησιο.και εσυ @bebe2 λιγα βλεπω Και σε σενα μια χαρα.

 

Καλημέρα κούκλα μου!!!εγώ κάνω μια prolutex και την vasclor κάθε πρωί.βιταμινες pregnacare και σίδηρο γιατί είχα χαμηλό αιματοκρίτη.αυτα μόνο.σαν πολλά μου φαίνονται τα δικά σου η τα λίγα τα δικά μου.1η εξωσωματική είναι εσένα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Να σας ρωτησω κάτι. Σαν control freak που είμαι...κ καθώς πλησιάζει η ημερομηνία που θα ξεκινησω τον κύκλο εξωσωματικής, έχετε βρε κάποια εφαρμογη ή σημειωματάριο-ημερολόγιο για να σημειώνετε ότι χρειαζεται; Από τα φάρμακα μέχρι Ραντεβου ή αποτελέσματα;;; Έχω βρει μερικά στο Ίντερνετ αλλά δε με ενθουσιασαν. Όχι τίποτα άλλο, να κάνει τη διαδικασια πιο ομορφη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Karmeliet @peacock σας ευχαριστώ τόσο πολύ για το ενδιαφέρον σας. πραγματικά δεν υπάρχει εξέταση που να μην έχουμε κάνει ότι έχει αναφερθεί μέσα στο forum αλλά και άλλες πιο εξειδικευμένες εξετάσεις τις έχουμε κάνει. Έχω ρωτήσει και εγώ άπειρους γιατρούς τι μπορεί να συμβαίνει....κι έχω πάρει την ίδια απάντηση. Μπορεί να ψάχνουμε για πολλά χρόνια τί συμβαίνει να έχουμε κάνει κάθε είδους εξετάσεις ακόμα και εξειδικευμένης για να αποκλείσουμε λόγους και πάλι να μη βρίσκουμε τι γίνεται...ένας μάλιστα μου είπε μπορώ να σου ανοίξω την κοιλιά να χαλάσεις 10 χιλιάρικα να ψάχνω για να μη βρίσκω τίποτα... Καμιά φορά είναι απλά θέμα τύχης...

Στη δική μου περίπτωση βέβαια είναι μεγάλη ατυχία και εγώ όπως και εσείς δεν μπορώ να δεχτώ ότι συμβαίνει αυτό επανειλημμένως χωρίς να τρέχει τίποτα. επειδή αιματολογικά τα περισσότερα τα έχω ψάξει με την κυρία Τσεκούρα την οποία εμπιστεύομαι απόλυτα Δεν πιστεύω ότι τρέχει κάτι αιματολογικό. ωστόσο θα ήθελα να εστιάσω λίγο περισσότερο στους ανισολογικους παράγοντες που ναι μεν έχω κάνει άπειρες εξετάσεις και δεν έχουν δείξει κάτι... Αλλά κάτι μου λέει ότι εκεί κρύβεται το πρόβλημα...

Πρέπει να δω έναν ανοσολόγο αναπαραγωγής να με βοηθήσει. Αυτά τα intralipids που ανέφερες τι ακριβώς είναι και τι κάνουν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Να σας ρωτησω κάτι. Σαν control freak που είμαι...κ καθώς πλησιάζει η ημερομηνία που θα ξεκινησω τον κύκλο εξωσωματικής, έχετε βρε κάποια εφαρμογη ή σημειωματάριο-ημερολόγιο για να σημειώνετε ότι χρειαζεται; Από τα φάρμακα μέχρι Ραντεβου ή αποτελέσματα;;; Έχω βρει μερικά στο Ίντερνετ αλλά δε με ενθουσιασαν. Όχι τίποτα άλλο, να κάνει τη διαδικασια πιο ομορφη...

Δεν υπάρχει κάποια εφαρμογή καθαρά για εξωσωματική αλλά υπάρχει μια εφαρμογή όπου μπορείς να γράψεις τα πάντα και είναι για την περίοδο παντος είναι η ποιο γνωστή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Connieg εδώ είμαστε πολλές αγωνίστριες!! 
Καλημερα κοριτσια μου 😍 Είδα πριν λέγατε για χάπια. Εγώ μάλλον σπάω το κοντέρ. 11 παίρνω καθημερινά! 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ παντος κορίτσια όταν έκανα την ετ και μετά που μέτρησα ποσά χάπια επερνα είχα μετριάσει κάπου στα 21 χάπια την ημέρα σκεφτείτε όταν τα έκοψα μου έλειπαν είχα πάθει στέρηση.! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Εγώ παντος κορίτσια όταν έκανα την ετ και μετά που μέτρησα ποσά χάπια επερνα είχα μετριάσει κάπου στα 21 χάπια την ημέρα σκεφτείτε όταν τα έκοψα μου έλειπαν είχα πάθει στέρηση.! 

Αυτό φοβάμαι ότι θα πάθω και εγώ αγάπη 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

@Karmeliet @peacock σας ευχαριστώ τόσο πολύ για το ενδιαφέρον σας. πραγματικά δεν υπάρχει εξέταση που να μην έχουμε κάνει ότι έχει αναφερθεί μέσα στο forum αλλά και άλλες πιο εξειδικευμένες εξετάσεις τις έχουμε κάνει. Έχω ρωτήσει και εγώ άπειρους γιατρούς τι μπορεί να συμβαίνει....κι έχω πάρει την ίδια απάντηση. Μπορεί να ψάχνουμε για πολλά χρόνια τί συμβαίνει να έχουμε κάνει κάθε είδους εξετάσεις ακόμα και εξειδικευμένης για να αποκλείσουμε λόγους και πάλι να μη βρίσκουμε τι γίνεται...ένας μάλιστα μου είπε μπορώ να σου ανοίξω την κοιλιά να χαλάσεις 10 χιλιάρικα να ψάχνω για να μη βρίσκω τίποτα... Καμιά φορά είναι απλά θέμα τύχης...

Στη δική μου περίπτωση βέβαια είναι μεγάλη ατυχία και εγώ όπως και εσείς δεν μπορώ να δεχτώ ότι συμβαίνει αυτό επανειλημμένως χωρίς να τρέχει τίποτα. επειδή αιματολογικά τα περισσότερα τα έχω ψάξει με την κυρία Τσεκούρα την οποία εμπιστεύομαι απόλυτα Δεν πιστεύω ότι τρέχει κάτι αιματολογικό. ωστόσο θα ήθελα να εστιάσω λίγο περισσότερο στους ανισολογικους παράγοντες που ναι μεν έχω κάνει άπειρες εξετάσεις και δεν έχουν δείξει κάτι... Αλλά κάτι μου λέει ότι εκεί κρύβεται το πρόβλημα...

Πρέπει να δω έναν ανοσολόγο αναπαραγωγής να με βοηθήσει. Αυτά τα intralipids που ανέφερες τι ακριβώς είναι και τι κάνουν; 

Να το ψάξεις όσο μπορείς... από τη στιγμή που μένεις έγκυος δε μπορεί θα τα καταφέρεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Eiffel είπε:

Κορίτσια καλημέρα.

Ήθελα να σας ρωτήσω για dhea και cqo10 εάν έχετε χρησιμοποιήσει και εάν είδατε αποτελέσματα. 

Καλημερα!εγω αρχισα να χρησιμοποιω πριν κανα δυο βδομαδες ενα σκευασμα που περιεχει και τα δυο που ανεφερες...εινια νωρις για αποτελεσματα ακομη βεβαια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Miti85 είπε:

Καλημερα!εγω αρχισα να χρησιμοποιω πριν κανα δυο βδομαδες ενα σκευασμα που περιεχει και τα δυο που ανεφερες...εινια νωρις για αποτελεσματα ακομη βεβαια

κορίτσια εγώ πήρα τις fertilimax που τα έχουν αυτά και είδα μεγάλη αλλαγή... τώρα τι να σας πω ήταν οι βιταμίνες; ήταν τυχαίο; δεν κόβω και χέρι πάντως είδα βελτίωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Miti85 είπε:

Καλημερα!εγω αρχισα να χρησιμοποιω πριν κανα δυο βδομαδες ενα σκευασμα που περιεχει και τα δυο που ανεφερες...εινια νωρις για αποτελεσματα ακομη βεβαια

Ποιο είναι βρε κορίτσι μου θέλεις να μας πεις; Το βρήκες μόνη σου ή σου το συνέστησε κάποιος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Taggeris είπε:

Πρέπει να δω έναν ανοσολόγο αναπαραγωγής να με βοηθήσει. Αυτά τα intralipids που ανέφερες τι ακριβώς είναι και τι κάνουν; 

https://www.onmed.gr/ygeia/story/316337/o-apisteftos-tropos-na-epityxei-i-eksosomatiki-gonimopoiisi-to-kolpo-ton-giatron

https://www.babyspace.gr/el/intralipids-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Taggeris είπε:

@Karmeliet @peacock σας ευχαριστώ τόσο πολύ για το ενδιαφέρον σας. πραγματικά δεν υπάρχει εξέταση που να μην έχουμε κάνει ότι έχει αναφερθεί μέσα στο forum αλλά και άλλες πιο εξειδικευμένες εξετάσεις τις έχουμε κάνει. Έχω ρωτήσει και εγώ άπειρους γιατρούς τι μπορεί να συμβαίνει....κι έχω πάρει την ίδια απάντηση. Μπορεί να ψάχνουμε για πολλά χρόνια τί συμβαίνει να έχουμε κάνει κάθε είδους εξετάσεις ακόμα και εξειδικευμένης για να αποκλείσουμε λόγους και πάλι να μη βρίσκουμε τι γίνεται...ένας μάλιστα μου είπε μπορώ να σου ανοίξω την κοιλιά να χαλάσεις 10 χιλιάρικα να ψάχνω για να μη βρίσκω τίποτα... Καμιά φορά είναι απλά θέμα τύχης...

Στη δική μου περίπτωση βέβαια είναι μεγάλη ατυχία και εγώ όπως και εσείς δεν μπορώ να δεχτώ ότι συμβαίνει αυτό επανειλημμένως χωρίς να τρέχει τίποτα. επειδή αιματολογικά τα περισσότερα τα έχω ψάξει με την κυρία Τσεκούρα την οποία εμπιστεύομαι απόλυτα Δεν πιστεύω ότι τρέχει κάτι αιματολογικό. ωστόσο θα ήθελα να εστιάσω λίγο περισσότερο στους ανισολογικους παράγοντες που ναι μεν έχω κάνει άπειρες εξετάσεις και δεν έχουν δείξει κάτι... Αλλά κάτι μου λέει ότι εκεί κρύβεται το πρόβλημα...

Πρέπει να δω έναν ανοσολόγο αναπαραγωγής να με βοηθήσει. Αυτά τα intralipids που ανέφερες τι ακριβώς είναι και τι κάνουν; 

Εμένα τα intralipds δεν με βοήθησαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Taggeris Συγγνώμη αν σε έχουμε κουράσει με τις ερωτήσεις μας, αλλά επειδή κι εγώ είμαι της γνώμης να συνεχίσεις να το ψάχνεις από κάθε διαφορετική γωνία που μπορεί να σκεφτείς, γιατί αφού γονιμοποίηση και εμφύτευση γίνεται, υπάρχει δυναμική, κάτι άλλο φταίει. Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει την ιστορία σου από την αρχή μιας και είμαι σχετικά νέα στο φόρουμ, και δεν ξέρω πως δουλεύει το όλο θέμα με τα δανεικά ωάρια, ήθελα να σε ρωτήσω: πόσες προσπάθειες έκανες με δανεικά, και αν γνωρίζεις αν όλες έγιναν με ωάρια τη ίδιας δότριας; Γιατι αν έγιναν όλες με ωάρια από μια δότρια, μπορεί όντως να είσαι πολύ άτυχη και να ήταν κακής ποιότητας όλα-αν και θα ήθελα να πιστεύω πως αυτά ελέγχονται εξονυχιστικά πριν κάποια γίνει δότρια-αλλά αν χρησιμοποιήθηκαν ωάρια από διαφορετικές δότριες, τότε δεν μπορώ να πιστέψω πως είναι απλά θέμα ποιότητας, ή ασυμβάτοτητας με το σπέρμα, οπότε θα εστίαζα πάλι στο σπέρμα αυτο καθαυτό, και μήπως για κάποιο λόγο το περιβάλλον τη μήτρας είναι τοξικό, ίσως λόγω ενδομητρίωσης που δε φαίνεται ή υψηλή περιεκτικότητα στο σώμα από βαρέα μέταλλα, μόλυβδο πχ; Δεν απαντάται συχνά αλλα συμβαίνει, από παλιές σωληνώσεις νερού, το έχει πάθει φίλη μου και είχε διάφορα θέματα από μόλυβδο, και η τοξικότητα από βαρέα μέταλλα προκαλεί αποβολές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Takira είπε:

Καλημέρα κούκλα μου!!!εγώ κάνω μια prolutex και την vasclor κάθε πρωί.βιταμινες pregnacare και σίδηρο γιατί είχα χαμηλό αιματοκρίτη.αυτα μόνο.σαν πολλά μου φαίνονται τα δικά σου η τα λίγα τα δικά μου.1η εξωσωματική είναι εσένα?

@Takira καλημερα ! Ναι αστα και πολλα και τζιφος με 0 ,1 η χοριακή το σαββατο 13 μερες μετα την ετ..πρωτη μου φορα βαλαμε 2 εμβρυα 3 ημερων και υποτιθετε ολα καλά..τωρα αναμενω περιοδο που δεν ερχεται με τοσα που πηρα κι ραντεβου σρο γιατρό που θα τον πρηξω με ερωτησεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...