Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Σήμερα θέλω να κλάψω πολύ.... Μόνο αυτό. Αύριο είναι μια καινούργια μέρα και θα τα αφήσω όλα πίσω

Εννοειται ότι θα κλάψεις. Το δικαιούσαι. Ή καλύτερα, το χρειάζεσαι. Κ από αύριο πατάμε γερά κ σκεφτόμαστε το νέο μας βήμα. 
κ εμείς εδω σ ότι μπορούμε να βοηθήσουμε, θα είναι χαρά μας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Έχω ψάξει ανοσολογικά στα πλαίσια του ελέγχου καθεξιν αποβολών αλλά δεν έχω επισκεφτεί ανοσολόγο. Έχεις κάποιον να προτείνεις

 

Να πας μωρό μου μπορεί να λυθεί από εκεί.λοιπον άκου εγώ είμαι από επαρχία όταν πήγα να κάνω το καρδιογράφημα για το κέντρο η καρδιολόγος που την ξέρουμε χρόνια λόγω της γιαγιάς μου,με ρώτησε αν έχω πάει σε ανοσολογο.της είπα όχι και μου είπε ότι κανένας γυναικολόγος από πριν δεν στέλνει ενώ θα έπρεπε και πόσες γυναίκες που ενώ δεν ειχαν θέμα έμειναν έγκυες και τα έχαναν.μου είπε για έναν πολύ καλό γιατρό στην Θεσσαλονίκη που οποία πάει με την αγωγή που της δίνει τα καταφέρνει.ολα αυτά στα λέω στο ενδεχόμενο ότι μια πιθανότητα να είναι από αυτό δεν χάνεις τίποτα να πας και εκεί.με αγάπη στο λέω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Taggeris μου πριν λίγο διάβασα τα νέα... κορίτσι μου γλυκό λυπάμαι πάρα πολύ!!!!εσύ και η @Papadakis είστε πραγματικά τα πρότυπα μου σε όλη αυτή την προσπάθεια!!!! Μαχητριες πραγματικές!!!!μπορεί να μη γράφω συχνά αλλά σας σκέφτομαι πολύ...και την @Tokyo που ελπίζω σύντομα να έχει καλά νέα!!! κορίτσι μου γλυκό κι εγώ θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις λίγο το ανοσοποιητικό κομμάτι και την συμβατότητα με τον σύντροφό σου...αν και όποτε θέλεις μπορούμε να τα πούμε και σε πμ.... έλεγχος του ανοσοποιητικού και πως λειτουργεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Anni94 είπε:

ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ...12/3...

Αντε λίγες μέρες έμειναν..... Εύχομαι μια τεράστια χοριακη.!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Taggeris είπε:

Τον ρώτησα μήπως υπάρχει κάποια εξέταση να μας πει γτ συνέβη αυτό και μου είπε ότι πρέπει να υπάρχει σάκος για να δούμε τι έγινε όμως κακά τα ψέματα..... Πρέπει να ήμαστε ρεαλιστριες είμαι 44 ετών....το 80% των ωαρίων είναι χρωμοσωμικα ανώμαλα κορίτσια.... Πρέπει να έχεις πολύ τύχη να πετύχεις ένα και υγιές

Πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια να σε παρηγορησουν....διαβάζω και ξαναδιαβάζω και σφίγγεται η καρδιά μου ..

Ίσως σου φανώ σκληρή αλλά θα συμφωνήσω με τα κορίτσια που έγραψαν πώς η ηλικία είναι μόνο μία ομπρέλα για να καλύπτονται οι γιατροί. Έχεις πάει και με δανεικά νεότερης γυναικας με το ίδιο αποτέλεσμα ....τα χρήματα που θα δίνες για μια ακόμη εξωσωματική δώστα σε εξετάσεις, πήγαινε κάπου να σε ξεψαχνόσους, να σου βρουν μια αιτία. 

Επίσης μην αποκλειεις και τον παράγοντα του σπέρματος,καλλιέργειες κάνατε? Γιατι το κοινό σε όλες τις περιπτώσεις που συνέλαβες ήταν το σπέρμα. 

Δεν γνωρίζω πολλά κέντρα να σου προτείνω μόνο το locus medicus έχω ακούσει που το ψάχνουν μεχρι να δώσουν απάντηση 

Συγγνώμη αν φάνηκα κυνική τα ίδια θα έλεγα και στον εαυτό μου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Takira είπε:

Να πας μωρό μου μπορεί να λυθεί από εκεί.λοιπον άκου εγώ είμαι από επαρχία όταν πήγα να κάνω το καρδιογράφημα για το κέντρο η καρδιολόγος που την ξέρουμε χρόνια λόγω της γιαγιάς μου,με ρώτησε αν έχω πάει σε ανοσολογο.της είπα όχι και μου είπε ότι κανένας γυναικολόγος από πριν δεν στέλνει ενώ θα έπρεπε και πόσες γυναίκες που ενώ δεν ειχαν θέμα έμειναν έγκυες και τα έχαναν.μου είπε για έναν πολύ καλό γιατρό στην Θεσσαλονίκη που οποία πάει με την αγωγή που της δίνει τα καταφέρνει.ολα αυτά στα λέω στο ενδεχόμενο ότι μια πιθανότητα να είναι από αυτό δεν χάνεις τίποτα να πας και εκεί.με αγάπη στο λέω!

Σε ευχαριστώ αλλά δεν μένω στη Θεσσαλονίκη είμαι στην Αθήνα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

@Taggeris μου πριν λίγο διάβασα τα νέα... κορίτσι μου γλυκό λυπάμαι πάρα πολύ!!!!εσύ και η @Papadakis είστε πραγματικά τα πρότυπα μου σε όλη αυτή την προσπάθεια!!!! Μαχητριες πραγματικές!!!!μπορεί να μη γράφω συχνά αλλά σας σκέφτομαι πολύ...και την @Tokyo που ελπίζω σύντομα να έχει καλά νέα!!! κορίτσι μου γλυκό κι εγώ θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις λίγο το ανοσοποιητικό κομμάτι και την συμβατότητα με τον σύντροφό σου...αν και όποτε θέλεις μπορούμε να τα πούμε και σε πμ.... έλεγχος του ανοσοποιητικού και πως λειτουργεί...

Στείλε μου ότι ξέρεις και ότι μπορείς σε παρακαλώ σε πληροφορίες σε pm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ginaak είπε:

Πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια να σε παρηγορησουν....διαβάζω και ξαναδιαβάζω και σφίγγεται η καρδιά μου ..

Ίσως σου φανώ σκληρή αλλά θα συμφωνήσω με τα κορίτσια που έγραψαν πώς η ηλικία είναι μόνο μία ομπρέλα για να καλύπτονται οι γιατροί. Έχεις πάει και με δανεικά νεότερης γυναικας με το ίδιο αποτέλεσμα ....τα χρήματα που θα δίνες για μια ακόμη εξωσωματική δώστα σε εξετάσεις, πήγαινε κάπου να σε ξεψαχνόσους, να σου βρουν μια αιτία. 

Επίσης μην αποκλειεις και τον παράγοντα του σπέρματος,καλλιέργειες κάνατε? Γιατι το κοινό σε όλες τις περιπτώσεις που συνέλαβες ήταν το σπέρμα. 

Δεν γνωρίζω πολλά κέντρα να σου προτείνω μόνο το locus medicus έχω ακούσει που το ψάχνουν μεχρι να δώσουν απάντηση 

Συγγνώμη αν φάνηκα κυνική τα ίδια θα έλεγα και στον εαυτό μου.

 

Στο locus medicus πήγαμε και εξετάσαμε το σπέρμα κάναμε και καλλιέργεια και κατακερματισμό και το κανονικό σπερμοδιάγραμμα.... Όλα μία χαρά βγήκαν Τι άλλο να κοιτάξουμε; 

επίσης δεν μπορώ να πιστέψω ότι φταίει τόσο πολύ πια το σπέρμα μετά από όλα αυτά που έχουμε κοιτάξει γιατί ο άντρας μου έχει ήδη μία κόρη.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Σε ευχαριστώ αλλά δεν μένω στη Θεσσαλονίκη είμαι στην Αθήνα 

Ε μπορείς να βρεις εναν γιατρό στην Αθήνα όχι να πας Θεσσαλονίκη.οκ νομίζεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Takira είπε:

Ε μπορείς να βρεις εναν γιατρό στην Αθήνα όχι να πας Θεσσαλονίκη.οκ νομίζεις!

Δεν το είχα σκεφτεί αλλά τώρα θα το ψάξω κι αυτό. Θα ρωτήσω αύριο τον γιατρό μου... Σευχαριστω.. Άντε να δούμε τα δικά σας θετικά σύντομα να ανέβουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Taggeris μην ανησυχείς τόσο για την ηλικία. Μέχρι τα 50 έχεις δικαίωμα από το νόμο να κάνεις εξωσωματικη. Είτε με δικά σου είτε με δότριας αργότερα. Εξάλλου όπως λένε, οι ωοθήκες γερνάνε, όχι η μήτρα. Όσον αφορά τα ανοσολογικα θα συμφωνήσω με τα κορίτσια αλλά αν δεν θέλεις να χάσεις χρόνο μπορείς να συζητήσεις με τον γυναικολόγο σου να πάρεις κορτιζόνη και να κάνεις τον ορό intralipid προληπτικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

@Taggeris μου πριν λίγο διάβασα τα νέα... κορίτσι μου γλυκό λυπάμαι πάρα πολύ!!!!εσύ και η @Papadakis είστε πραγματικά τα πρότυπα μου σε όλη αυτή την προσπάθεια!!!! Μαχητριες πραγματικές!!!!μπορεί να μη γράφω συχνά αλλά σας σκέφτομαι πολύ...και την @Tokyo που ελπίζω σύντομα να έχει καλά νέα!!! κορίτσι μου γλυκό κι εγώ θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις λίγο το ανοσοποιητικό κομμάτι και την συμβατότητα με τον σύντροφό σου...αν και όποτε θέλεις μπορούμε να τα πούμε και σε πμ.... έλεγχος του ανοσοποιητικού και πως λειτουργεί...

Αχ γλυκιά μου κοπέλα ....... τι κανείς εσυ ;; Σε τι φάση βρίσκεσαι ;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Δεν το είχα σκεφτεί αλλά τώρα θα το ψάξω κι αυτό. Θα ρωτήσω αύριο τον γιατρό μου... Σευχαριστω.. Άντε να δούμε τα δικά σας θετικά σύντομα να ανέβουμε

Να σκέφτεσαι θετικά αλήθεια εβλεπα την Παρασκευή στην Σκορδα είχε τον Παράσχο και 2 κοπέλες που τα κατάφεραν και την πρώτη προσπάθεια την έκανε 44 και τα κατάφερε και είχε 2 κουκλια. Ξύπνα αύριο και βάλε πάλι στόχους!όλα θα τα καταφέρουμε θα δεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@Taggeris μην ανησυχείς τόσο για την ηλικία. Μέχρι τα 50 έχεις δικαίωμα από το νόμο να κάνεις εξωσωματικη. Είτε με δικά σου είτε με δότριας αργότερα. Εξάλλου όπως λένε, οι ωοθήκες γερνάνε, όχι η μήτρα. Όσον αφορά τα ανοσολογικα θα συμφωνήσω με τα κορίτσια αλλά αν δεν θέλεις να χάσεις χρόνο μπορείς να συζητήσεις με τον γυναικολόγο σου να πάρεις κορτιζόνη και να κάνεις τον ορό intralipid προληπτικά. 

Ούτως ή άλλως χρόνο έχω μέχρι την επόμενη διέγερση... Ιούνιο πια...γτ να μην το δω κιαυτο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Takira είπε:

Να σκέφτεσαι θετικά αλήθεια εβλεπα την Παρασκευή στην Σκορδα είχε τον Παράσχο και 2 κοπέλες που τα κατάφεραν και την πρώτη προσπάθεια την έκανε 44 και τα κατάφερε και είχε 2 κουκλια. Ξύπνα αύριο και βάλε πάλι στόχους!όλα θα τα καταφέρουμε θα δεις!

Πόσο δύναμη μου δίνετε να ξέρεις μόνο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Ούτως ή άλλως χρόνο έχω μέχρι την επόμενη διέγερση... Ιούνιο πια...γτ να μην το δω κιαυτο;

Πολύ σωστά! Επίσης μπορείς να κάνεις διέγερση αμέσως με το που θα σου δώσει το οκ και freeze all για να ψαχτεις ακομα παραπάνω για το ενδομήτριο πια αφού θα εχεις έτοιμα τα εμβρυακια σου. Υπάρχει τελευταία αυτή η τάση γιατί φαίνεται ότι έχει ελαφρώς καλύτερα αποτελέσματα για την εμφύτευση αλλά και για την διατήρηση της κύησης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Papadakis είπε:

Εγώ ήμουν άτυχη στην γεννά μου άφησε πλακούντα και μπυ έκανε ζημιά στο ενδομήτριο

Ακομα δεν μπορώ να το χωνέψω αυτό. Γι αυτό όταν γεννάμε ο γυναικολογος δεν ασχολειται πια με το μωρο αλλα καθεται ποση ωρα να εξεταζει λεπτομερως τον πλακούντα. Μου ειχε κανει εντυπωση, ειχαν μαζευτει 3 απο πανω και τον περιεργαζονταν. Με καισαρικη γεννησες ή φτ; είχες κάποια ένδειξη κατά την κύηση ότι κάτι δεν πάει καλά με τον πλακούντα; 

Και τώρα δεν έχει αναγεννηθεί το ενδομήτριο; Ή τελευταία Υστεροσκοπηση τι εδειξε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Ακομα δεν μπορώ να το χωνέψω αυτό. Γι αυτό όταν γεννάμε ο γυναικολογος δεν ασχολειται πια με το μωρο αλλα καθεται ποση ωρα να εξεταζει λεπτομερως τον πλακούντα. Μου ειχε κανει εντυπωση, ειχαν μαζευτει 3 απο πανω και τον περιεργαζονταν. Με καισαρικη γεννησες ή φτ; είχες κάποια ένδειξη κατά την κύηση ότι κάτι δεν πάει καλά με τον πλακούντα; 

Και τώρα δεν έχει αναγεννηθεί το ενδομήτριο; Ή τελευταία Υστεροσκοπηση τι εδειξε;

Μια χαρά ήταν ο πλακούντας καθόλη την κύηση .... φυσιολογικά γέννησα .... και μου άφησε ένα κομμάτι ! Το θέμα είναι ότι μετά αντί να μου κάνει υστεροσκοπηση μου έκανε αποξυση και εκεί μου έκανε την ζημιά ..... πως ξέρουν που να ξύσουν εάν δεν μπει κάμερα ;;; Δεν ήθελα και πολύ μυαλό .... αλλά τότε ήμουν λεχώνα δεν ήμουν και πολύ συγκεντρωμένη ..... 

η 6 που έκανα έδειξε Ότι δεν είναι όπως έπρεπε να είναι και στείλαμε και βιοψία στην Γαλλία για μια εξειδικευμένη εξέταση που θα μας πει για φλεγμονές παράθυρο εμφύτευσης κλπ ....

εγω μα δεις δεν μπορώ να το χωνέψω για αυτό και δεν μπορώ μα σταματήσω ....... ίσως βέβαια θα έπρεπε να το έχω πάρει απόφαση και να είχα γλιτώσει χρήματα και ψυχική  ηρεμία αλλά κάτι δεν με αφήνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Takira είπε:

Εμένα παλεύεται ακόμη τι να πω δεν ξέρω αν είναι σύμπτωμα πάντως ενοχλητικό είναι σιγουρα🙄και αίμα που έχουν κάποιες κοπέλες 6-7 μέρα εγώ δεν είδα τίποτα ακόμη.

Και γω απο αιμα τίποτα απολύτως, καθόλου. Γενικα όμως τα ειχα ολα και συνεφερα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Steli είπε:

Και γω απο αιμα τίποτα απολύτως, καθόλου. Γενικα όμως τα ειχα ολα και συνεφερα 😂

ΟΥΤΕ Κ ΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Takira ο γιατρός μου εχει μαζι με τον Παράσχο το embio, ειναι ο Γατος. @TaggerisΟταν πήγαινα στο κέντρο έβλεπα πολλες γυναίκες στα 48 με 50, και φουσκωμένη κοιλίτσα με διδυμακια. Επιασα κιόλας κουβέντα εκει γιατι με τον πόνο που εχουμε, εχουν γίνει οι καλύτερες γνωριμίες. Μου εδωσε τοση δύναμη, ετσι πρέπει και συ. Ποσες τέτοιες περιπτώσεις ξέρουμε ρε κοριτσι μου.

@Anni94 αντε να εχουμε καλα νεα!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia35 σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι για όλες μας να έρθουν ευχάριστα!❤️

 

@Taggerisμου πραγματικά έχεις δει τα πάντα... Αν δεν είχες πάρει τα δανεικά θα σου έλεγα κ γω την ηλικια όμως δεν βγάζει νόημα. Δες κ αυτά που λένε τα κορίτσια, ίσως βρεις την άκρη! Στο εύχομαι πραγματικά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Takira είπε:

Αντιπηκτική δεν κάνω εγώ δεν μου έδωσε κάνω μια ένεση προγεστερόνης και την vasclor.και τις βιταμίνες που παίρνω κάθε μέρα.εσυ utrogestan παίρνεις?

Εγώ παίρνω utrogestan vasclor και αντιπηκτικες προληπτικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Steli είπε:

@Takira ο γιατρός μου εχει μαζι με τον Παράσχο το embio, ειναι ο Γατος. @TaggerisΟταν πήγαινα στο κέντρο έβλεπα πολλες γυναίκες στα 48 με 50, και φουσκωμένη κοιλίτσα με διδυμακια. Επιασα κιόλας κουβέντα εκει γιατι με τον πόνο που εχουμε, εχουν γίνει οι καλύτερες γνωριμίες. Μου εδωσε τοση δύναμη, ετσι πρέπει και συ. Ποσες τέτοιες περιπτώσεις ξέρουμε ρε κοριτσι μου.

@Anni94 αντε να εχουμε καλα νεα!! ❤️

Έχουν πάει με δανεικά ωάρια και πέτυχαν αγάπη.... Εγώ όμως ακόμα και εκεί απέτυχα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Έχουν πάει με δανεικά ωάρια και πέτυχαν αγάπη.... Εγώ όμως ακόμα και εκεί απέτυχα...

Οι δυο που ρώτησα μαζευαν με φυσικούς κύκλους δικα τους ωαρια. Ειχε αποβολές συνέχεια. Για να φτάσουν στα 49 να καταφέρουν μια εγκυμοσυνη σίγουρα δεν ηταν η πρώτη τους. Μη τρελαίνεσαι. Αυτο που ειπαν παραπάνω ισχύει. Κατω απο την ομπρέλα της ηλικίας μαζευτείτε ολες να κάνετε εξωσωματική. Εγω δηλαδη που ειχα βιοχημικη και ειμαι 35;; αρα η ηλικία δεν είναι παράγοντας. Τον παρακάμπτουν. Αυτη ειναι η δουλειά τους. Επίσης πάλι δεν εχω τη δυνατότητα και τα ψυχικά περιθώρια να κανω παλι διεγερση όταν οι ωοθήκες μου αντιστέκονται στις ορμονες. Αλλα θα κανω. Και όποτε ερθει. Μακαρι να ηταν στο χερι μας. Η νονά μου στα 50 διδυμα. Ειχε κανει γύρω στις 20 εξωσωματικες και λεει κανω τη τελευταία και ό,τι γίνει.

Κλαψε και ξέσπασε και το κλειδί θα μπει στη κλειδαριά θα το δεις. Εχεις κοιτάξει τα πάντα απο γιατρούς κλπ. Κατσε να ηρεμησεις λιγο καιρο και μη ψάχνεσαι. Θα κανεις άλλη μια, θα μαζέψουμε τα κομματια μας και θα παμε αγαπη μου. Αφου αυτο το σκοπό εχουμε θα σηκώσουμε κεφαλι παλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...