Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Takira είπε:

Επίσης κορίτσι μου με το καλό να έχεις καλά αποτελέσματα!!καλά έκανες σκεφτόμαστε θετικά και θα το πετύχουμε!με τι αμη ξεκίνησες?

Εγώ στα 29 ξεκίνησα με 1,1 αμη. !!!! Έκανα 6 ωοθηλακια γονιμοποιήθηκαν και προχώρησαν τα 4 και .... έβαλα τα δυο και έχω ένα αστεράκι τώρα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ !!❤️❤️Δεν έχω ιδέα, δεν την έκανα. Είμαι 30 ίσως γι αυτό δεν τη ζήτησε ο γιατρός 

Εγώ την είχα κάνει μόνη μου πριν πάμε στο κέντρο και ήταν σχετικά καλά.με επιτροπή πήρες τα φάρμακα?το μόνο που φάνηκε τόσο εύκολο ήταν αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Papadakis είπε:

Εγώ στα 29 ξεκίνησα με 1,1 αμη. !!!! Έκανα 6 ωοθηλακια γονιμοποιήθηκαν και προχώρησαν τα 4 και .... έβαλα τα δυο και έχω ένα αστεράκι τώρα !!!

Μπράβο κοπέλα μου να σου ζήσει!!!!είναι ανάλογα το εργαστήριο ποια μέτρηση χρησιμοποιεί.εμενα είναι 6 και κάτι και είναι οριακά.αλλα από ότι κατάλαβα είναι λίγο αμφιλεγόμενη αυτή η μετρηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Takira είπε:

Εγώ την είχα κάνει μόνη μου πριν πάμε στο κέντρο και ήταν σχετικά καλά.με επιτροπή πήρες τα φάρμακα?το μόνο που φάνηκε τόσο εύκολο ήταν αυτό 

Ναι από επιτροπή πήρα τα φάρμακα, έχω ξεκινήσει puregon και σε λίγες μέρες λογικά θα αρχίσω και orgalutran. Εμένα με ζόρισε η επιτροπή.. παραλίγο να με κόψουν.. Αλλά τέλος καλό όλα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Takira είπε:

Μπράβο κοπέλα μου να σου ζήσει!!!!είναι ανάλογα το εργαστήριο ποια μέτρηση χρησιμοποιεί.εμενα είναι 6 και κάτι και είναι οριακά.αλλα από ότι κατάλαβα είναι λίγο αμφιλεγόμενη αυτή η μετρηση.

Σε τι μονάδες ;;;;; Σου δείχνει το απόθεμα των ωαρίων και οι γιατροί κάνουν μια πρόβλεψη σχετικά με τον αριθμό που θα παράξεις με τα φάρμακα !!!

σημασια έχουν και οι άλλες ορμονικές κατά την δεύτερη μέρα του κύκλου ... fsh e2 ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η annie! είπε:

Ναι από επιτροπή πήρα τα φάρμακα, έχω ξεκινήσει puregon και σε λίγες μέρες λογικά θα αρχίσω και orgalutran. Εμένα με ζόρισε η επιτροπή.. παραλίγο να με κόψουν.. Αλλά τέλος καλό όλα καλά 

Λογικά επειδή δεν βρήκαν κάτι παθολογικό.εγω Αλεξανδρούπολη πέρασα και ήταν πολύ καλοί όλοι εκεί και όσες ειμασταν όλες μας πέρασαν.θα εχουμε επικοινωνία να τα λέμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Papadakis είπε:

Σε τι μονάδες ;;;;; Σου δείχνει το απόθεμα των ωαρίων και οι γιατροί κάνουν μια πρόβλεψη σχετικά με τον αριθμό που θα παράξεις με τα φάρμακα !!!

σημασια έχουν και οι άλλες ορμονικές κατά την δεύτερη μέρα του κύκλου ... fsh e2 ???

Ναι το ξερω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Ναι από επιτροπή πήρα τα φάρμακα, έχω ξεκινήσει puregon και σε λίγες μέρες λογικά θα αρχίσω και orgalutran. Εμένα με ζόρισε η επιτροπή.. παραλίγο να με κόψουν.. Αλλά τέλος καλό όλα καλά 

Αααα εμένα όταν πήγαμε στο πρώτο ραντεβου ο γιατρός μας μου είπε για menopur. Πως επιλέγουν τα φάρμακα της διέγερσης...δεν καταλαβα...

 

καλη αρχη @Takira!!! Με πολύ Καλα αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Αααα εμένα όταν πήγαμε στο πρώτο ραντεβου ο γιατρός μας μου είπε για menopur. Πως επιλέγουν τα φάρμακα της διέγερσης...δεν καταλαβα...

 

καλη αρχη @Takira!!! Με πολύ Καλα αποτελέσματα!

Να σαι καλά και εύχομαι όλες να τα καταφέρουμε και να έχουμε τα μωράκια μας!!!καλά αποτελέσματα σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Takira είπε:

Μπράβο κοπέλα μου να σου ζήσει!!!!είναι ανάλογα το εργαστήριο ποια μέτρηση χρησιμοποιεί.εμενα είναι 6 και κάτι και είναι οριακά.αλλα από ότι κατάλαβα είναι λίγο αμφιλεγόμενη αυτή η μετρηση.

Ng η pmol????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Takira είπε:

Pmol ήταν η πρώτη που εκανα πριν δύο χρονιακαι 0,6 σε ng η δεύτερη τωρα

Εμένα ήταν 0,8 πριν τρία χρόνια σχεδόν !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Εμένα ήταν 0,8 πριν τρία χρόνια σχεδόν !!!

Καλημέρα κούκλα μου!μακάρι να πάνε όλα καλά τι να πω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η elena0212 είπε:

Αααα εμένα όταν πήγαμε στο πρώτο ραντεβου ο γιατρός μας μου είπε για menopur. Πως επιλέγουν τα φάρμακα της διέγερσης...δεν καταλαβα...

 

καλη αρχη @Takira!!! Με πολύ Καλα αποτελέσματα!

Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το ορμονικό προφίλ της κάθε μιας, το λόγο υπογονιμότητας, την ηλικία και τον υπέρηχο που θα σου κάνει. Δε θα πω για την προτίμηση του κάθε γιατρού γιατί πήγαμε στον ίδιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annie! @Takira νομίζω κάθε γιατρός έχει δοκιμάσει στην πορεία του και έχει δει στην εκπαίδευσή του διάφορα πρωτόκολλα καταρχήν κ έπειτα φάρμακα. Όταν ένας γιατρός καταλήξει στο πρωτόκολλο που θέλει νομίζω η επιλογή του φαρμάκου βασίζεται σε αυτά που έχει δει κ στην αποτελεσματικότητα. Αν δλδ δίνει ένα φάρμακο κ δεν βλέπει αποτελέσματα θα το σταματήσει κλπ. Επίσης σίγουρα υπάρχουν κ συνεργασίες με φαρμακευτικές. 

Ο δικός μου χρησιμοποιεί βραχύ πρωτόκολλο με bemfola που είναι ουσιαστικά αντίστοιχο του πιο γνωστού gonal, είναι αντίγραφο του δλδ γενόσημο.  Σε μελέτες πανευρωπαϊκές (γιατί το έψαξα 😉 ) η αποτελεσματικότητα των δυο φαρμάκων είναι η ίδια κ σε μένα δλδ έδρασε πολύ αποτελεσματικά. Επίσης όταν κάποια στιγμή χρειάστηκε να αγοράσω έκανε 70€ η ένεση των 300μονάδων (κ χρειάστηκα 2) οπότε είναι κ πολύ πιο οικονομικό. Άλλος θα σου πει θέλω το gonal γιατί το δουλεύω χρόνια και δεν το αλλάζω. Για μένα όλα αυτά είναι το ίδιο γιατί έχουν ακριβώς τις ίδιες ουσίες... Από εκεί και πέρα είναι κ στην κάθε γυναίκα τι αντίδραση θα έχει. Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το ορμονικό προφίλ της κάθε μιας, το λόγο υπογονιμότητας, την ηλικία και τον υπέρηχο που θα σου κάνει. Δε θα πω για την προτίμηση του κάθε γιατρού γιατί πήγαμε στον ίδιο.

Πως πάει η διαδικασια;;ολα καλά;;;σε ζοριζει τίποτα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Εγώ θα κάνω.! Αλλά δεν έχω ιδέα.! Ξέρω μόνο ότι βλέπουν το dna για κάποια ανομαλιες 

Καλημερα

 

Ναι αυτο βλεπουν κ η οποια εξεταση γραφεται κιολας κ πληρωσαμε συμμετοχη 15 ευρω ο καθενας

Κ σε ενα μηνα βγαινουν τα αποτελεσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Πως πάει η διαδικασια;;ολα καλά;;;σε ζοριζει τίποτα;;

Μια χαρά, όχι δε ζορίζομαι καθόλου, απλά καταλαβαίνω ότι κάτι πρέπει να γίνεται εκεί κάτω γιατί έχω τσιμπιματάκια σχεδόν όλη μέρα. Αύριο πρωί έχω ραντεβού να δούμε πως πάμε.Το μόνο που με χαλάει είναι ότι μου έκοψε τη γυμναστική η μαία, έχω άδεια και δεν περνάει η μέρα.. Δεν κάνει λέει.. Για να καταλάβετε την κατάσταση μου κατέβασα όλες τις κουρτίνες του σπιτιού.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου καλημέρα. Κι επίσημα εδώ..

Εγώ χθες πήγα στο γιατρό και ξεκινάμε τις διαδικασίες εξωσωματικής.

Περιμένω περίοδο σε 14 μέρες αφού είδαμε ότι χθες θα γινόταν οωρρηξία. Θα κάνω υστεροσκόπηση υπολογίζω τέλη Φεβρουαρίου αρχές Μαρτη και στο μεταξύ θα φτιάξω και το φάκελο για την επιτροπή με τη βοήθεια της μαίας.Τα βασικά τα έχω. 

Ευελπιστώ μέχρι τον Μάιο να έχω προχωρήσει. Θα έλεγα νωρίτερα αλλά μας αργούν τα της επιτροπής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Μέχρι τώρα απ την αρχή τα νέα είναι καλά για αυτή την εγκυμοσύνη! Ελπίζω ότι δε θα στραβώσουν...... Σήμερα πήραμε την papp-a (σύνδρομα κ τρισωμιες) &  ευτυχώς είναι αρνητική!!!!!! 

Αναμονή άλλη μια βδομάδα (ελπίζω μόνο τοσο) για το αποτέλεσμα της τροφοβλαστης για την Κυστικη Ινώση!!!! Ελπίζω τέτοια ώρα την άλλη βδομάδα να με πάρει να μ πει ότι το μωράκι μας είναι υγιές!!!!! ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η ntinaki88 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Μέχρι τώρα απ την αρχή τα νέα είναι καλά για αυτή την εγκυμοσύνη! Ελπίζω ότι δε θα στραβώσουν...... Σήμερα πήραμε την papp-a (σύνδρομα κ τρισωμιες) &  ευτυχώς είναι αρνητική!!!!!! 

Αναμονή άλλη μια βδομάδα (ελπίζω μόνο τοσο) για το αποτέλεσμα της τροφοβλαστης για την Κυστικη Ινώση!!!! Ελπίζω τέτοια ώρα την άλλη βδομάδα να με πάρει να μ πει ότι το μωράκι μας είναι υγιές!!!!! ❤️❤️❤️❤️

Τέλεια νέα κοπέλα μου. Το μωράκι σου θα είναι υγιές! Θα δεις.

Κορίτσια εξετάσεις για Κυστική Ίνωση πότε κάνατε. Πριν την εξωσωματική? Έκανε ένας από τους δύο και αναλόγως έκανε κ ο άλλος σύντροφος. Ακόμα δεν έχω μιλήσει για εξετάσεις κλπ αλλά θα θελα να ξέρω. Επίσης πιστεύετε ότι καλό θα ήταν να κάνω και τίποτα εξετάσεις για θρομβοφιλία να είμαι καλυμμένη και σε αυτό; Ή έτσι και αλλιώς κάνεις αντιπηκτικές; Συγγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις αλλά τώρα τα σκέφτομαι και εγώ..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Τέλεια νέα κοπέλα μου. Το μωράκι σου θα είναι υγιές! Θα δεις.

Κορίτσια εξετάσεις για Κυστική Ίνωση πότε κάνατε. Πριν την εξωσωματική? Έκανε ένας από τους δύο και αναλόγως έκανε κ ο άλλος σύντροφος. Ακόμα δεν έχω μιλήσει για εξετάσεις κλπ αλλά θα θελα να ξέρω. Επίσης πιστεύετε ότι καλό θα ήταν να κάνω και τίποτα εξετάσεις για θρομβοφιλία να είμαι καλυμμένη και σε αυτό; Ή έτσι και αλλιώς κάνεις αντιπηκτικές; Συγγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις αλλά τώρα τα σκέφτομαι και εγώ..

 

Κάνε όσο προλαβαίνεις κ για θρομβοφυλια κ για κυστική ινωση κ για στίγμα!!!!! Συνήθως οι γιατροί το λένε (για κυστική) αφού μείνεις έγκυος!!!!! Μεγάλο λάθος.... Εμάς κάνεις δε μας είπε για την κυστική ινωση! Στίγμα είχα κάνει παλιά γτ έχουν η μαμά κ η αδερφή μου (εγώ όχι)! Θρομβοφυλια επέμενα εγώ να κάνω (λόγω μπαμπά που πέρασε ένα επεισόδιο παρ ολίγον εμφράγματος) κ έπαιρνα αντιπηκτικη αγωγή salospir μέχρι τη θετική χοριακη κ Clexane μετά την χοριακη  και θα συνεχίσω γτ έχω μια μετάλλαξη που προκαλεί αυτόματες αποβολές!!!!

Κυστική κάναμε όταν εγώ έμαθα την εγκυμοσύνη... Βγήκα φορέας! Κ μετά ελέγχθηκε ο άντρας μου για το 99.6% και βγήκε κι αυτός θετικός! Κ ελέγξαμε μέσω λήψης χοριακων λαχνων το μωρό την προηγούμενη εβδομάδα!!!!!! 

ΚΆΝΕ ΤΗΝ ΟΣΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΏΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΕΜΦΥΤΕΥΤΙΚΟ ΈΛΕΓΧΟ ΝΑ ΜΗΝ ΈΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ  ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ntinaki88 είπε:

Κάνε όσο προλαβαίνεις κ για θρομβοφυλια κ για κυστική ινωση κ για στίγμα!!!!! Συνήθως οι γιατροί το λένε (για κυστική) αφού μείνεις έγκυος!!!!! Μεγάλο λάθος.... Εμάς κάνεις δε μας είπε για την κυστική ινωση! Στίγμα είχα κάνει παλιά γτ έχουν η μαμά κ η αδερφή μου (εγώ όχι)! Θρομβοφυλια επέμενα εγώ να κάνω (λόγω μπαμπά που πέρασε ένα επεισόδιο παρ ολίγον εμφράγματος) κ έπαιρνα αντιπηκτικη αγωγή salospir μέχρι τη θετική χοριακη κ Clexane μετά την χοριακη  και θα συνεχίσω γτ έχω μια μετάλλαξη που προκαλεί αυτόματες αποβολές!!!!

Κυστική κάναμε όταν εγώ έμαθα την εγκυμοσύνη... Βγήκα φορέας! Κ μετά ελέγχθηκε ο άντρας μου για το 99.6% και βγήκε κι αυτός θετικός! Κ ελέγξαμε μέσω λήψης χοριακων λαχνων το μωρό την προηγούμενη εβδομάδα!!!!!! 

ΚΆΝΕ ΤΗΝ ΟΣΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΏΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΕΜΦΥΤΕΥΤΙΚΟ ΈΛΕΓΧΟ ΝΑ ΜΗΝ ΈΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ  ❤️❤️❤️

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα ζητήσω να κάνω προγενητικό έλεγχο από τώρα και μέσα και για την κυστική Ινωση. Για στίγμα ψαχτήκαμε πέρυσι  καθότι εγώ ήξερα ότι έχω έχω στίγμα αλλά ευτυχώς ο άντρας μου δεν έχει! Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Σήμερα θα μιλήσω ξανά με τη μαία γιατί θα με έπαιρνε να συζητήσουμε τα της επιτροπής καθώς και τι άλλο θελει το κεντρο και θα της τα αναφερω.  Ο γιατρός μου από ότι μου είπε θα με παρακολουθεί στο ιατρειο για τη διεγερση , υπερήχους και αιμοληψίες και συνεργάζεται με το Γεννεσις όπου θα κανω την οωληψια και την εμβρυμεταφορα. Λογικα θα μου τα ζητησουν αλλα θα τα αναφερω και μονη μου.

Θελω να εχω καλυψει ολα τα ενδεχομενα, να ξερω οτι εκανα οτι καλυτερο μπορουσα. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου, θα πάνε όλα καλά! Σε λίγους μήνες θα κρατάς το μωράκι σου υγιές..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Μια χαρά, όχι δε ζορίζομαι καθόλου, απλά καταλαβαίνω ότι κάτι πρέπει να γίνεται εκεί κάτω γιατί έχω τσιμπιματάκια σχεδόν όλη μέρα. Αύριο πρωί έχω ραντεβού να δούμε πως πάμε.Το μόνο που με χαλάει είναι ότι μου έκοψε τη γυμναστική η μαία, έχω άδεια και δεν περνάει η μέρα.. Δεν κάνει λέει.. Για να καταλάβετε την κατάσταση μου κατέβασα όλες τις κουρτίνες του σπιτιού.. 

τι ωραια.... δε δουλεύεις αυτές τις μέρες. να είσαι ήρεμη και να αφοσιωθείς σ αυτό. άντε να μας πεις αύριο πως πήγε!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ εχθές πήγα για ωοληψία,πήγαν όλα πολύ καλά μου πήραν 12 ωάρια και πριν που μίλησα μαζί τους μου είπαν ότι γονιμοποιήθηκαν όλα!!! Φυσικά το πόσα θα αντέξουν μέχρι Δευτέρα για να γίνουν και βλαστοκύστες θεωρώ και με τα μισά πάλι ικανοποιημένη θα είμαι. Ένα έχω να πώ περι φαρμάκων απο την εμπειρία μου εδώ και 6 χρόνια που προσπαθώ... Ο ορμονικός έλεγχος κάθε φορά που κάνουμε υπέρηχο παίζει πολύ σημαντικό ρόλο για τις δόσεις των φαρμάκων που παίρνει η κάθε μια μας. Μην δέχεστε να σαν δίνουν στα τυφλά τις μονάδες των φαρμάκων επειδή δίνουν σε όλες τα ίδια. Έτσι την πάτησα εγώ στις προηγούμενες προσπάθειες...με είχαν βγάλει ανίκανη στο να παράγω ωάρια, και μου έδιναν femara για να έχω τουλάχιστον το ενα του μήνα. Όσο για τις μάρκες όλα κάνουν την ίδια δουλειά απλά παίζει ρόλο και ο γιατρός με πια εταιρία συνεργάζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...