Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 25 λεπτά, ο/η kppm είπε:

Στο τέλος της διαδικασίας εμάς μας φώναξαν και υπογράψαμε κάποια έντυπα που μας έδωσαν για το έμβρυο και γαι τη διαδικασία....κρατάνε και αυτοί αντίγραφα και δίνουν και σε εσένα Κάτι άλλο από χαρτιά δεν μας ζήτησαν.....Πότε με το καλό θα πας???

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Θα παω μόλις μου δώσει το οκ ο γιατρός... θεωρητικά Μάρτη! Περιμένω κ τον προεμφυτευτικο να δω κ εκεί τι θα γίνει κ θα το προγραμματισουμε μετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia35 είπε:

Κορίτσια μου χαίρομαι πολύ με τα νέα σας... νομιζω ότι από τον επόμενο μήνα θα έχουμε πολλές ΕΤ!!!!εγώ τρέχω με τους γιατρούς μπας και βγάλω άκρη και πάω κι εγώ στη δική μου ΕΤ....

Άντε...άντε...μια μια παίρνει σειρά κ μέσα στο 2020 θα έχουμε ΠΟΛΛΑ μωράκια....🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Niki94 είπε:

Κοπέλα μου υπάρχει χάπι που ξέρω που είμαι για της ταχυπαλμίες και για το άγχος όπου επιτρέπεται και σε εγκυμοσύνη από όσο μου είπαν (θα με συχωρέσεις αλλά δεν θα πω ποιο φάρμακο είναι μιας και είναι ένα φάρμακο καρδιολογικό όπου καταλαβενεις αν πούμε δημόσια το όνομα Του φαρμάκου και μας διαβάσει κάποιος δεν ξέρεις τι γίνεται) εμένα στην αγχώδη διαταραχή όπου έχω παράδοξος ειμουν χαλαρή όσο επερνα Προγεστερονη μετά που χρειάστηκε όλα να τα κόψω μιας και έπεσε η Χωριακη μου τότε εμφάνισα ψυχοσωματικά όπως και ταχυκαρδίες και πίεση και άγχος όπου μου πρότειναν ένα φάρμακο για αυτό και όταν ρώτησα και τον γυναικολόγο μου είπε οκ δεν έχουμε κάποιο θέμα απλά ξέρω ότι θα πρέπει να το σταματήσω πολύ καιρό πριν αν μπω ξανά μα κάνω διεργεση και τέτοια.! Υπάρχουν φάρμακα που είναι συμβατά παντος.! Επίσης για εμένα ήταν μεγάλο σφάλμα του κέντρου που δεν έκαναν καρδιογραφιμα πριν την ωοληψια 

Το καρδιογραφημα ειναι μονο; ολο το ιστορικό ειναι. Υπάρχει συμβατο το γνωρίζω. Θα δούμε τι να πω. Απλα θυμάμαι μια κρίση αγχους ένα βράδυ  πριν τη χοριακη που ένιωθα οτι σκαω. Και φυσικά ετσι περασε ολο το βράδυ μεχρι το ξημέρωμα. Δεν ξερω και κατα ποσο ρισκάρεις να πάρεις ακομα και το συμβατό. Πχ οι γυναίκες με διπολική διαταραχη και αλλα ψυχικά νοσήματα πως τη βγάζουν; με αγχωσε πολύ σου λεω. 

@Tokyo  μου οχι δεν εχω κατάψυξη. Ήμουν ανθεκτική και εκανα 8 με πολύ καλη ΑΜΗ μάλιστα. Ήταν ωριμα τα 5 γονιμοποιηθηκαν 3 και αυτά έβαλε. Παλι απο την αρχη αλλα βρε κορίτσια μεγάλος καημός. Ολο εμπόδια. Εύχομαι να τα ξεπεράσω. Ολες μας βασικα. Να κρατήσουμε μωρό συντομα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Steli είπε:

Το καρδιογραφημα ειναι μονο; ολο το ιστορικό ειναι. Υπάρχει συμβατο το γνωρίζω. Θα δούμε τι να πω. Απλα θυμάμαι μια κρίση αγχους ένα βράδυ  πριν τη χοριακη που ένιωθα οτι σκαω. Και φυσικά ετσι περασε ολο το βράδυ μεχρι το ξημέρωμα. Δεν ξερω και κατα ποσο ρισκάρεις να πάρεις ακομα και το συμβατό. Πχ οι γυναίκες με διπολική διαταραχη και αλλα ψυχικά νοσήματα πως τη βγάζουν; με αγχωσε πολύ σου λεω. 

@Tokyo  μου οχι δεν εχω κατάψυξη. Ήμουν ανθεκτική και εκανα 8 με πολύ καλη ΑΜΗ μάλιστα. Ήταν ωριμα τα 5 γονιμοποιηθηκαν 3 και αυτά έβαλε. Παλι απο την αρχη αλλα βρε κορίτσια μεγάλος καημός. Ολο εμπόδια. Εύχομαι να τα ξεπεράσω. Ολες μας βασικα. Να κρατήσουμε μωρό συντομα. 

Αστο κοπέλα μου..!! Τώρα αυτό που είπες με τα ψυχικά νοσήματα πιστεύω δεν μπενουν σε αυτή την διαδικασία μιας και όταν έχεις θέματα χοντρά να πω και περνεις φαρμακευτική αγωγή για θέματα ψυχικά δεν κάνει και να μείνεις έγκυος ποσό να μπεις σε αυτή την διαδικασία.! Εγώ με κρίσεις πανικού και δεν με άφηναν ποσό κάτι πιο βάρη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Niki94 είπε:

Αστο κοπέλα μου..!! Τώρα αυτό που είπες με τα ψυχικά νοσήματα πιστεύω δεν μπενουν σε αυτή την διαδικασία μιας και όταν έχεις θέματα χοντρά να πω και περνεις φαρμακευτική αγωγή για θέματα ψυχικά δεν κάνει και να μείνεις έγκυος ποσό να μπεις σε αυτή την διαδικασία.! Εγώ με κρίσεις πανικού και δεν με άφηναν ποσό κάτι πιο βάρη 

Αχ βρε Νικη μου αν ήξερες ποσες γυναίκες γνωρίζω που μπήκαν σε αυτη τη διαδικασία και υπέφεραν. Σε ολες αξίζει μια οικογένεια όμως. Μια πολυ κοντινή μου γνωστή ήταν διπολική και στην εγκυμοσυνη της έπαιρνε φαρμακα κανονικα αλλα απο αυτα που δεν επηρεάζουν το έμβρυο. Όπως επίσης και ηρεμιστικά γιατι όσους παλμούς εχει η μαμα, τους διπλάσιους εχει το έμβρυο και αυτό είναι το επικίνδυνο. Σίγουρα δε μένουν ακάλυπτες οι γυναίκες. Καθε γυναίκα κατι εχει, και μενει εγκυος και αυτόματα και με εξωσωματική. Καμια δεν έχει παρθένο οργανισμό μια κατάχρηση η λαθος διατροφή υπάρχει παντού ή βαριά δουλειά υπάρχει παντού. Αλλα το παω μακρια τωρα. Το βασικο ειναι το ποσο συνειδητοποιημενη πας για εξωσωματική και ποσο ηρεμα το παίρνεις ολο αυτο. Ειναι ενα μικρο μαθημα, να είμαστε ήρεμες. Δε θέλει αγχος και φοβιες. Ό,τι ειναι να γινει θα γίνει ούτως ή άλλως. Ελπίζουμε για το καλύτερο ομως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Steli είπε:

Αχ βρε Νικη μου αν ήξερες ποσες γυναίκες γνωρίζω που μπήκαν σε αυτη τη διαδικασία και υπέφεραν. Σε ολες αξίζει μια οικογένεια όμως. Μια πολυ κοντινή μου γνωστή ήταν διπολική και στην εγκυμοσυνη της έπαιρνε φαρμακα κανονικα αλλα απο αυτα που δεν επηρεάζουν το έμβρυο. Όπως επίσης και ηρεμιστικά γιατι όσους παλμούς εχει η μαμα, τους διπλάσιους εχει το έμβρυο και αυτό είναι το επικίνδυνο. Σίγουρα δε μένουν ακάλυπτες οι γυναίκες. Καθε γυναίκα κατι εχει, και μενει εγκυος και αυτόματα και με εξωσωματική. Καμια δεν έχει παρθένο οργανισμό μια κατάχρηση η λαθος διατροφή υπάρχει παντού ή βαριά δουλειά υπάρχει παντού. Αλλα το παω μακρια τωρα. Το βασικο ειναι το ποσο συνειδητοποιημενη πας για εξωσωματική και ποσο ηρεμα το παίρνεις ολο αυτο. Ειναι ενα μικρο μαθημα, να είμαστε ήρεμες. Δε θέλει αγχος και φοβιες. Ό,τι ειναι να γινει θα γίνει ούτως ή άλλως. Ελπίζουμε για το καλύτερο ομως. 

Συμφωνώ ότι όλοι έχουμε δικαίωμα να κάνουμε οικογένεια απλά πιστεύω ότι θέλει περισσότερη προσοχή και συνεργασία πόλων ιατρών σε αυτές της περιπτώσεις..! Τώρα αυτό με τους παλμούς δεν το έχω ξανά ακούσει καθόλου όμως και όντος πρέπει να ισχύει αν το σκεφτείς καλά που μου το είπες να ρωτήσω.! Τώρα που το σκέφτομαι για αυτό να μου είπαν όταν έμεινα για προεκλαμψία και να βρω καρδιολόγο να με παρακουλουθει.! Άλλο πως κατέληξε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα, γνωρίζει μήπως καμία τη κα.Ελένη Κοντογιάννη γενετίστρια? Έχει μήπως καμία κάνει προσπάθειες εξωσωματικής μαζί της? Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια μου.. ελπίζω να σας βρίσκω καλα. Εγώ περιμένω ν αδιαθετησω και να ξανα πάω Αθήνα να γινει η ετ. @Steli σου έβαλαν τρία εμβρυακια καλα το καταλαβα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φίλες και συναγωνίστριες! Θέλω να ξαναμπώ κι εγώ στην παρέα σας μιας και σκεφτόμαστε να πάμε για το δεύτερο μωράκι μας σιγά σιγά 🙂

Εν συντομία το ιστορικό μου: Ειμαι 39, έχω κάνει 2 κύκλους εξωσωματικής. Από την δεύτερη προσπαθεια έχω ένα υπέροχο αγοράκι 13 μηνών και 3 βλαστοκύστες στην κατάψυξη. Θέλουμε μέσα στους επόμενους μήνες να κάνουμε νέα ΕΤ με 1 ή 2 έμβρυα. Το μόνο θέμα που με καθυστερεί είναι ότι δεν έχω αποθηλάσει εντελως και ο γυναικολόγος είναι κάθετος σε αυτό. Να σταματησω το θηλασμο για να αρχισουμε να συζηταμε τις διαδικασιες. Ξέρω γυναίκες που θήλαζαν κανονικα στην εγκυμοσύνη τους αλλά στην εξωσωματική καλώς ή κακώς τα θέλουμε όλα στην εντέλεια για να ξεκινήσουμε.  

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω εσας που τα εχετε προσφατα, τι προετοιμασια μπορώ να κάνω τους προηγούμενους μήνες πριν την ΕΤ; πχ θυρεοειδή, βιταμίνες, έλεγχος για λοιμώδη νοσήματα κλπ. Θέλω να τα έχω όσο το δυνατόν ελεγμένα για να μη μου φάει κι άλλο χρόνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Γεια σας φίλες και συναγωνίστριες! Θέλω να ξαναμπώ κι εγώ στην παρέα σας μιας και σκεφτόμαστε να πάμε για το δεύτερο μωράκι μας σιγά σιγά 🙂

Εν συντομία το ιστορικό μου: Ειμαι 39, έχω κάνει 2 κύκλους εξωσωματικής. Από την δεύτερη προσπαθεια έχω ένα υπέροχο αγοράκι 13 μηνών και 3 βλαστοκύστες στην κατάψυξη. Θέλουμε μέσα στους επόμενους μήνες να κάνουμε νέα ΕΤ με 1 ή 2 έμβρυα. Το μόνο θέμα που με καθυστερεί είναι ότι δεν έχω αποθηλάσει εντελως και ο γυναικολόγος είναι κάθετος σε αυτό. Να σταματησω το θηλασμο για να αρχισουμε να συζηταμε τις διαδικασιες. Ξέρω γυναίκες που θήλαζαν κανονικα στην εγκυμοσύνη τους αλλά στην εξωσωματική καλώς ή κακώς τα θέλουμε όλα στην εντέλεια για να ξεκινήσουμε.  

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω εσας που τα εχετε προσφατα, τι προετοιμασια μπορώ να κάνω τους προηγούμενους μήνες πριν την ΕΤ; πχ θυρεοειδή, βιταμίνες, έλεγχος για λοιμώδη νοσήματα κλπ. Θέλω να τα έχω όσο το δυνατόν ελεγμένα για να μη μου φάει κι άλλο χρόνο

Να σου ζήση το παιδάκι σου..!! Εύχομαι τα καλύτερα και σύντομα.! Ναι πρέπει να κανείς ένα ομονολογικο προφίλ με όλα όπως και από το κέντρο για μα κανείς την ετ θα σου ζητήσουν εξετάσεις για ηπατίτιδα και τέτοια όπως να δεις και της βιταμίνες σου καλό είναι τώρα κάτι άλλο δεν νομίζω θα στα Γράψει κιόλας ο γυναικολόγος σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Να σου ζήση το παιδάκι σου..!! Εύχομαι τα καλύτερα και σύντομα.! Ναι πρέπει να κανείς ένα ομονολογικο προφίλ με όλα όπως και από το κέντρο για μα κανείς την ετ θα σου ζητήσουν εξετάσεις για ηπατίτιδα και τέτοια όπως να δεις και της βιταμίνες σου καλό είναι τώρα κάτι άλλο δεν νομίζω θα στα Γράψει κιόλας ο γυναικολόγος σου 

Σε ευχαριστώ πολύ! Και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα με ηρεμία πάνω από όλα γιατί είδα ότι έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ. Να σε ρωτήσω, στα ορμονολογικά εσένα τι σου ειχε; Τις εκανες το μηνα της ΕΤ; Σε ρωταω για να δω ποιες απο τις ορμονες θελουν περισσοτερο χρονο να διορθωθουν. φαντάζομαι πχ εγώ θα έχω σίγουρα ανεβασμένη προλακτίνη τώρα και δεν έχει νόημα να την κανω. Αλλά πχ η TSH θέλει κανα δύο μήνες για να φτιάξει, όπως και η βιτ D οπότε να τα δω τωρα. Και ηπατίτιδα, aids κλπ το μήνα πριν την ΕΤ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα με ηρεμία πάνω από όλα γιατί είδα ότι έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ. Να σε ρωτήσω, στα ορμονολογικά εσένα τι σου ειχε; Τις εκανες το μηνα της ΕΤ; Σε ρωταω για να δω ποιες απο τις ορμονες θελουν περισσοτερο χρονο να διορθωθουν. φαντάζομαι πχ εγώ θα έχω σίγουρα ανεβασμένη προλακτίνη τώρα και δεν έχει νόημα να την κανω. Αλλά πχ η TSH θέλει κανα δύο μήνες για να φτιάξει, όπως και η βιτ D οπότε να τα δω τωρα. Και ηπατίτιδα, aids κλπ το μήνα πριν την ΕΤ;

Εγώ είχα κάνει ένα πλήρες λίγους μήνες πριν από την ετ όπως και βιταμίνη D μιας και ορμονολογικές θελουμε να είναι 2η με 3η μέρα περιόδου απλά έκανα ξανά για ηπατίτιδα και τέτοια την ημέρα της ετ μιας και είχαν περάσει 6μηνο από τότε που είχα κάνει την ωοληψια όποτε θέλαν ξανά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Εγώ είχα κάνει ένα πλήρες λίγους μήνες πριν από την ετ όπως και βιταμίνη D μιας και ορμονολογικές θελουμε να είναι 2η με 3η μέρα περιόδου απλά έκανα ξανά για ηπατίτιδα και τέτοια την ημέρα της ετ μιας και είχαν περάσει 6μηνο από τότε που είχα κάνει την ωοληψια όποτε θέλαν ξανά 

Κατάλαβα. Σε ευχαριστώ πολύ! Τώρα σε τι φάση εισαι; Πώς θα προχωρήσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Κατάλαβα. Σε ευχαριστώ πολύ! Τώρα σε τι φάση εισαι; Πώς θα προχωρήσεις;

Τίποτα κοπέλα μου.!! Εγώ τώρα δεν κάνω κάτι μια και ο ιατρός μου δεν θέλει να ξανά κάνω προσπάθεια μιας και θελουμε δυο μήνες να κάνουμε αποστείρωση στην μήτρα όποτε θα δω για καλοκαίρι τώρα αν θα κάνω κάτι αλλιώς θα πω μετά από Σεπτέμβριο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Γειά σας κορίτσια μου.. ελπίζω να σας βρίσκω καλα. Εγώ περιμένω ν αδιαθετησω και να ξανα πάω Αθήνα να γινει η ετ. @Steli σου έβαλαν τρία εμβρυακια καλα το καταλαβα?

Με το καλο κοπελα μου!! Καλη επιτυχία να εχεις. 

Τρια μου έβαλαν ναι. Και εμεινα με τη πρώτη αλλα δε συνεχίστηκε. Αυτα ειχα ολα κι ολα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Steli είπε:

Με το καλο κοπελα μου!! Καλη επιτυχία να εχεις. 

Τρια μου έβαλαν ναι. Και εμεινα με τη πρώτη αλλα δε συνεχίστηκε. Αυτα ειχα ολα κι ολα 😊

Να σαι καλά ελπίζω στο θεο και πιστεύω ότι θα έρθει και η δική μου η ώρα και για όλες μας δλδ. . Τρεις βλαστοκύστες σου έβαλαν?? Εγώ έχω τρεις βλαστοκύστες και 4  3ων ημερών στη καταψυξη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Να σαι καλά ελπίζω στο θεο και πιστεύω ότι θα έρθει και η δική μου η ώρα και για όλες μας δλδ. . Τρεις βλαστοκύστες σου έβαλαν?? Εγώ έχω τρεις βλαστοκύστες και 4  3ων ημερών στη καταψυξη

Η εμβρυομεταφορα εγινε τη δεύτερη μέρα κοπελα μου. Δεν ξερω πως θα πάμε τώρα. Είσαι τυχερή που εχεις κατάψυξη. Ποτε είπες πας; περιμένεις να αδιαθετησεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Steli είπε:

Η εμβρυομεταφορα εγινε τη δεύτερη μέρα κοπελα μου. Δεν ξερω πως θα πάμε τώρα. Είσαι τυχερή που εχεις κατάψυξη. Ποτε είπες πας; περιμένεις να αδιαθετησεις; 

Την προηγούμενη Τετάρτη έκανα οωληψια τωρα περιμενω ν αδιαθετησω και Να πάω μετά αλλά δεν είπαμε ποτέ ακριβώς βασικά ήμουν και ζαλισμένη μετά την οωληψια και δεν καταλάβαινα και πολλά . Όταν λες δεύτερη μέρα τι εννοείς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Την προηγούμενη Τετάρτη έκανα οωληψια τωρα περιμενω ν αδιαθετησω και Να πάω μετά αλλά δεν είπαμε ποτέ ακριβώς βασικά ήμουν και ζαλισμένη μετά την οωληψια και δεν καταλάβαινα και πολλά . Όταν λες δεύτερη μέρα τι εννοείς?

γεια σου Σταυρι! πως είσαι;;; αν βάλεις βλαστοκύστες θα πας την 5η μέρα μετά την ωορρηξία ενώ αν βάλεις των 3ων ημερών, 3 μετά την ωορρηξία... λογικά θα σου ζητήσει ορμόνες κ υπέρηχο στην αρχή του κύκλου για να δει πως είσαι. Επίσης θα δει το ενδομήτριο αν είσαι καλά κ μπορεί να προχωρήσει!

Να σου πω ρε συ 2 βλαστοκύστες δεν σου είχαν πει; 3 είναι τελικά;; τέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα..  Δεν θα πω ψέματα θεωρούσα αρκετά χαζά αυτά τα forum αλλά τελικά Όταν μπαίνεις σε αυτήν την διαδικασία έχεις ανάγκη να πεις πράγματα σε κάποιες που θα καταλάβουν..έκανα χθες ωοληψια, 15ωαρια πήραν ,6 ήταν οκ και γονιμοποιηθηκαν τα 4 ... Το Σάββατο θα μάθω αν προχωρήσουν και τα 4 Καλά. Γτ θα γίνει και προεμφυτευτικο Σ ελεγχος.. απογοητεύτηκα λίγο, πίστευα θα είναι πιο πολλά για να μπορώ να καταψυξω και να μην μπω πάλι στη διαδικασια ενεσεων και ωοληψιας ... Καλή δύναμη σε ο λες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

2 ήθελα να γραψω μπερδεύτηκα αλλά το χω και απορία βάζουν άραγε 3?? Νόμιζα μόνο 2

Ναι βάζουν και 3 σε μεγαλύτερες ηλικίες όμως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/1/2020 at 3:03 ΜΜ, ο/η Steli είπε:

Κοριτσια μου τι κανετε; 

Η δική μου εμβρυομεταφορα ηταν η εξής. Ηπια νερο πριν μπω μεσα, κανα λίτρο, μπαίνω στο χειρουργείο μου μου κανει μια πλύση δεν ξερω ακριβώς τι και πως, έρχονται τα εμβρυα, κατουριομουν τρελα😂. Η μαια έκανε τον υπέρηχο και ο γιατρός εβαλε τα εμβρυα. Μετα μου τα έδειξαν κιόλας. Εκλαψα εκεινη την ωρα. Βγαίνω και κάθομαι μια ωρα ξαπλωμένη. Σηκώνομαι παω τουαλέτα ντύνομαι και φεύγω. Πριν την διαδικασία μου έβαλαν ενα ορο, αυτόν που χαμηλώνει τον αριθμό των natural killers, είναι άσπρος. 

Στο μεταξυ πήγα χθες στον καρδιολόγο μου γιατι ειχα ταχυκαρδία και βρε κορίτσια με τρομαξε λιγο σχετικα με τα φαρμακα για την ωοληψια και οσα πήρα μετα. Δε ξερω αν θέλετε να μοιραστώ οσα μου είπε, μη τρομάξω η στενοχωρήσω κάποια κοπέλα. Απλα ένα βασικό είναι οτι δε γίνεται κανένας καρδιολογικος ελεγχος κατα τη διαδικασία.. Και εμενα μου ειχε κανει τρελή εντύπωση, πως δε δίνουν σημασια σε αυτό.. 

 

Εμένα πριν την ωοληψια μου έλα να στο Κέντρο καρδιογράφημα πάντως ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τα φώτα σας ,χθες πήγα στο γιατρό εξωσωματικης (καινούργιος) μου φάνηκε πολύ καλός και ελπίζω με αυτόν να δέσει το γλυκό !!! Κοιταγαμε τις εξετάσεις για την επιτροπή και μετά μου έκανε υπέρηχο (στον παλιό υπέρηχο είχα μια κύστη 3εκατοστα λόγω ενδομητριωσης ) τώρα όμως αυτή η κύστη είναι 6 εκατοστά 😲 μου είπε να πάρω αντισυλληπτικά για δύο μήνες μήπως φύγει και να κάνω την εξέταση CA125 και μετά θα προχωρήσει σε εξωσωματική , ωστόσο να περάσω κανονικά επιτροπή!!! Τρόμαξα να πω την αλήθεια @Tokyo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Αννια27 δεν είναι και κάτι φοβερό μια κύστη 6cm. Πριν πόσο καιρό ήταν 3cm; και σε τι μέρα του κύκλου είσαι τώρα που την ειδατε; Πώς έγινε η διάγνωση της ενδομητριωσης; έκανες λαπαροσκόπηση; Σε ρωταω γιατί υπάρχει περίπτωση να είναι και από απλό ωοθηλακιο που θα συρρικνωθει στους επόμενους κύκλους. Σου ανεφερε καθόλου αν είναι σοκολατοειδης; είχε και αιμα; Γενικά μη σε τρομοκρατεί, όλες κάποια στιγμή εμφανίζουμε κύστες που φευγουν φυσικα. Σιγουρα με τα αντισυλληπτικα θα υποστρέψει. Παρακολουθηση χρειάζεσαι μόνο. Δεν πιστεύω να σου ειπε για χειρουργειο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...