Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η ntinaki88 είπε:

Εγώ στην αναμονή να περάσουν οι μέρες μέχρι 5/2 κάνω την εξέταση... Χτες πήραμε μια απόφαση με τον σύζυγό ώστε να έχουμε έναν πρόγραμμάτισμο! Πρώτα απ όλα ελέγχουμε το μωράκι μας 5/2! Εάν το απότελεσμα δεν είναι αυτό που θέλαμε είχα πει όσο λείπει στο καράβι θα έκανα μεταφορά το έμβρυο που έχουμε στην κατάψυξη να του δώσω την ευκαιρία να ελεγχθεί αλλά σκέφτηκα ότι δεν θέλω να κάνω αποξεση πάνω από 1 φορά πριν καν να έχω ένα παιδί! Έτσι αποφασίσαμε να δώσει σπέρμα στο κέντρο να καταψυχθεί κ εγώ μόλις μ δώσουν το οκ μετά την αποξεση (μακάρι να μη χρειαστεί να γίνει) θα ξεκινήσω με επιτροπή αυτή τη φορά κ για τα φάρμακα κ για τον προεμφυτευτικο έλεγχο (δεδομένης της Κυστικης) Κ θα ξεκινήσω νέα διαδικασία εξ αρχής με ελεγμένα έμβρυα... Κι αν όλα πάνε όπως τα θέλουμε κ έχουμε καλό απόθεμα έμβρυων θα μεταφέρουμε αυτά.... Δε θέλω να μπω ξανά στη διαδικασία αναμονής να κυοφορω ένα έμβρυο που δεν ξέρω την τύχη του..... Αν πάλι δε έρθουν έτσι τα πράγματα θα δοκιμάσω σαν ύστατη λύση το τωρινό εμβρυο που είναι στην κατάψυξη κ δεν έχει υποστεί έλεγχο! 

Αγάπη μου είμαι σίγουρη ότι θα πάνε όλα καλά με αυτό που κυκοφορείς ήδη.... Καλό είναι να έχεις ένα πλάνο στο μυαλό σου για να μην τρελαίνεσαι αλλά πρώτα ο Θεός όλα θα πάνε καλά...

Εγώ στο εύχομαι ολόψυχα αν και το πιστεύω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η koukou84 είπε:

@Tokyo μου τι ευχαριστα νέα;;;; Τέλεια κοριτσάρα μου ευχομαι τα εμβρυακια σας να είναι γερά και καλότυχα. 
Αχ βρε κοριτσια έτσι ευχαριστα νέα να έχουμε!! 
@Niki94 χτυπησες την αχίλλειο πτέρνα μου! Εγώ και το άγχος είμαστε ένα! Παίζει από την κοιλιά της μάνας μου να ήμουν ένα αγχωμένο έμβρυο😜! Φανταστείτε τώρα τι γίνεται. Θα πάθω τίποτα από το άγχος μου. Βέβαια πιστεύω ότι έκανα και μια βλακεία και θέλω τη γνώμη σας για αυτό. Είπα σε 4-5 άτομα για την εξωσωματική μ(δικούς μου εννοείται) γιατί πίστευα ότι θα ένιωθα καλύτερα να μπορώ να το συζητάω. Τελικά περισσότερο άγχος μου δημιουργούν. Για έναν υπέρηχο πάω και βρίσκω 15 κλήσεις μετά στο τηλέφωνο. Εν τω μεταξύ είμαι η πρώτη στον κύκλο μας που πάω για εξωσωματική όποτε υπάρχει άγνοια και ο καθένας λέει ότι του έρθει. Εννοείται από την αγάπη και το ενδιαφέρον τους αλλά τελικά έκανα χαζομάρα. Τώρα που θα ξεκινήσω την αλλη βδομάδα τη διαδικασία για την έμβρυο μεταφορά αποφάσισα να μην πω τίποτα σε κανέναν. Εσείς τι κάνατε με το στενό περιβάλλον; 

Εμένα το ξέρει μόνο η μητέρα μου. Δεν μπορώ να έχω πρόσθετο άγχος και με τους γύρω μου Οπότε καλύτερα να το ξέρω εγώ ο άντρας μου και η μάνα μου λίγοι και καλοί. Άλλωστε έχω στηριξη από όλα τα κορίτσια εδώ μέσα και αυτό μου αρκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Taggeris είπε:

Εμένα το ξέρει μόνο η μητέρα μου. Δεν μπορώ να έχω πρόσθετο άγχος και με τους γύρω μου Οπότε καλύτερα να το ξέρω εγώ ο άντρας μου και η μάνα μου λίγοι και καλοί. Άλλωστε έχω στηριξη από όλα τα κορίτσια εδώ μέσα και αυτό μου αρκεί.

Την καλύτερη δουλειά έκανες! Και εγώ το σκυλομετάνιωσα. Στην επόμενη φάση μόνο ο άντρας μου και η αδερφή μου(ο ορισμός της αναισθησίας η άτιμη). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η koukou84 είπε:

Την καλύτερη δουλειά έκανες! Και εγώ το σκυλομετάνιωσα. Στην επόμενη φάση μόνο ο άντρας μου και η αδερφή μου(ο ορισμός της αναισθησίας η άτιμη). 

Χαχαχαχα να κάνεις αυτό που σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα. Κανείς δεν ξέρει καλύτερα από σένα..... Την ευχή της μάνας όμως να την αναζητάς.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου .. ειμαι έτοιμη για οωληψια όταν βγω θα σας ενημερωσω

Κοριτσια μου καλησπερα.. βγήκα από το νοσοκομείο και πονουσα πάρα πολύ. Τώρα είμαι Καλά!!! Δυστηχως μόνο 8  ωαρια πηραν αππ τα 30 που ειχα μεχρι και σήμερα.  Τωρα περιμενουμε και ο θεος βοηθος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα.. βγήκα από το νοσοκομείο και πονουσα πάρα πολύ. Τώρα είμαι Καλά!!! Δυστηχως μόνο 8  ωαρια πηραν αππ τα 30 που ειχα μεχρι και σήμερα.  Τωρα περιμενουμε και ο θεος βοηθος!!

Καλή επιτυχία κορίτσι μου...έκανες πολλά ωάρια για αυτό και πονάς αλλά πιστεύω ο πόνος θα υποχωρήσει σε 2-3 μέρες ξεκουράσου. Να μη σε ανησυχεί ο αριθμός να θυμάσαι πάντα ότι χρειαζόμαστε ένα και καλό..... Όλα θα πάνε καλά μία χαρά τα πήγες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα.. βγήκα από το νοσοκομείο και πονουσα πάρα πολύ. Τώρα είμαι Καλά!!! Δυστηχως μόνο 8  ωαρια πηραν αππ τα 30 που ειχα μεχρι και σήμερα.  Τωρα περιμενουμε και ο θεος βοηθος!!

όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου... πέρασε κ αυτό... γιατί επέλεξαν 8 από τα 30? επιλέγουν τα καλύτερα? δε τα ξέρω γι αυτό ρωτάω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η koukou84 είπε:

@Tokyo μου τι ευχαριστα νέα;;;; Τέλεια κοριτσάρα μου ευχομαι τα εμβρυακια σας να είναι γερά και καλότυχα. 
Αχ βρε κοριτσια έτσι ευχαριστα νέα να έχουμε!! 
@Niki94 χτυπησες την αχίλλειο πτέρνα μου! Εγώ και το άγχος είμαστε ένα! Παίζει από την κοιλιά της μάνας μου να ήμουν ένα αγχωμένο έμβρυο😜! Φανταστείτε τώρα τι γίνεται. Θα πάθω τίποτα από το άγχος μου. Βέβαια πιστεύω ότι έκανα και μια βλακεία και θέλω τη γνώμη σας για αυτό. Είπα σε 4-5 άτομα για την εξωσωματική μ(δικούς μου εννοείται) γιατί πίστευα ότι θα ένιωθα καλύτερα να μπορώ να το συζητάω. Τελικά περισσότερο άγχος μου δημιουργούν. Για έναν υπέρηχο πάω και βρίσκω 15 κλήσεις μετά στο τηλέφωνο. Εν τω μεταξύ είμαι η πρώτη στον κύκλο μας που πάω για εξωσωματική όποτε υπάρχει άγνοια και ο καθένας λέει ότι του έρθει. Εννοείται από την αγάπη και το ενδιαφέρον τους αλλά τελικά έκανα χαζομάρα. Τώρα που θα ξεκινήσω την αλλη βδομάδα τη διαδικασία για την έμβρυο μεταφορά αποφάσισα να μην πω τίποτα σε κανέναν. Εσείς τι κάνατε με το στενό περιβάλλον; 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Εμένα ούτε οι γονείς δεν το ξερουν. Μόνο 2 φίλες μου που είναι πολύ χαλαρές κ δεν με αγχωνουν κ επίσης η αδερφή μου... δε με νοιάζει να πω οτι κάνω εξωσωματική αλλα δεν παλεύω τα τι έγινε κ τι έγινε. Η μαμα μου είναι αγχώδης κ ποτέ δεν της λέω τπτ για να μην με αγχωσει ενω είμαι γενικα χαλαρή σαν άτομο... Α! Κ 2 ατομα στη δουλειά της εμπιστοσύνης μου ώστε να με καλύπτουν που αργουσα κλπ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου... πέρασε κ αυτό... γιατί επέλεξαν 8 από τα 30? επιλέγουν τα καλύτερα? δε τα ξέρω γι αυτό ρωτάω..

@Σταυρι καλά αποτελέσματα! Σημασία εχει να γονιμοποιηθούν κ να προχωρήσουν! Ολα καλά θα πάνε!

Ομως όντως γιατί μόνο 8; δεν είχαν σωστο μέγεθος; εμενα μου πηρε ο,τι βρηκε πάνω απο 10, βέβαια κάποια ήταν ανώριμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ioannastr είπε:

πολύ καλά τα λες Νίκη μου και καθόλου δεν μας ζάλισες!! έτσι είναι..η διαδικασία από μόνη της έχει πολύ άγχος,πίεση,ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα. 

Πρέπει να έχουμε πίστη και να κάνουμε αυτά που περνάνε από το χέρι μας..

Ακριβός 

 

στις πριν 6 ώρες, ο/η JoyCat είπε:

@Niki94 Δεν είσαι μόνη σου, να το ξέρεις αυτό. Όλες έχουμε παρόμοιες επιθυμίες, αγωνίες, απογοητεύσεις, ματαιώσεις. Γι'αυτό και προσπαθούμε σε όλο αυτό να στηρίζουμε η μία την άλλη. Είναι σημαντικό μέσα σε όλα αυτά να προσέχεις τον εαυτό σου και να κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς για σένα πρωτίστως!! Γιατί πολύ σωστά το σκέφτεσαι ό,τι και να προκύψει, εσύ κυρίως θα κληθείς να το διαχειριστείς. Σου εύχομαι μόνο τα καλύτερα και μην ανησυχείς αν κάποιες περίοδοι είναι άσχημες. Αρκεί που προχωράμε και δεν έχουμε σταματήσει να ελπίζουμε και να το πιστεύουμε

Ακριβός κοπέλα μου.! Απλά θέλει και χρόνο λίγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα.. βγήκα από το νοσοκομείο και πονουσα πάρα πολύ. Τώρα είμαι Καλά!!! Δυστηχως μόνο 8  ωαρια πηραν αππ τα 30 που ειχα μεχρι και σήμερα.  Τωρα περιμενουμε και ο θεος βοηθος!!

Αχ κορίτσι μου...υπομονή με τον πόνο,θα περάσει σε λίγες μέρες!! Όλα πήγαν καλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα.. βγήκα από το νοσοκομείο και πονουσα πάρα πολύ. Τώρα είμαι Καλά!!! Δυστηχως μόνο 8  ωαρια πηραν αππ τα 30 που ειχα μεχρι και σήμερα.  Τωρα περιμενουμε και ο θεος βοηθος!!

Σταυρι μου δεν τα παίρνουν όλα, μόνο τα ώριμα, τα 8 είναι μια χαρά. Καλές γονιμοποιησεις να χεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μια ερώτηση: Έχετε κάνει όλες εξετάσεις για κυστική ίνωση και καρυότυπο ζεύγους; Εάν ναι, κυστική σε τι ποσοστό; Σκέφτομαι γενικά να κάνω τα απαραίτητα έγκαιρα, μη μου βγει και τίποτα άλλο απρόσμενο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

ΘΑ κάνω, δλδ πήραν δείγμα από τα έμβρυα και θα μας ενημερώσουν. Το κόστος είναι αυτό που λέει και η  @Karamela!, συγκεκριμένα στο μητέρα είναι 750 (περίπου) η αμοιβή του νοσοκομείου +220 ανά έμβρυο. Όχι και λίγα δλδ αλλά ειλικρινά δεν το μετανιώνω καθόλου, ας μην πάω διακοπές για τα επόμενα καλοκαίρια,που έτσι και αλλιώς δεν θα πάω αν πάνε όλα καλά 😜

@Karamela! εσείς έχετε πάρει τα αποτελέσματα; πόσα έμβρυα στείλατε για έλεγχο; εύχομαι καλά αποτελέσματα!!!

Εμεις εξετασαμε 11 εμβρυα! Τα 3 ειχαν κυστικη ινωση τα 6 ηταν φορείς. Και 2 δεν πηραν ουτε το γονιδίο του φορεα. Εκανα κοπελα μ την πρώτη εμβρυομεταφορα αλλα ηταν εξωμητριο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Karamela! είπε:

Εμεις εξετασαμε 11 εμβρυα! Τα 3 ειχαν κυστικη ινωση τα 6 ηταν φορείς. Και 2 δεν πηραν ουτε το γονιδίο του φορεα. 

αααα και εσείς για κυστική! καλά κάνατε! άρα κράτησες τα 8, τέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tokyo είπε:

αααα και εσείς για κυστική! καλά κάνατε! άρα κράτησες τα 8, τέλεια!

Ναι βαλαμε τα δύο! Κ εχω αλλα 6.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Ναι βαλαμε τα δύο! Κ εχω αλλα 6.

Καραμελάκι μου να σε ρωτήσω γιατί κάνατε προεμφυτευτικο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Καραμελάκι μου να σε ρωτήσω γιατί κάνατε προεμφυτευτικο;

Ειμαστε κ οι δυο φορεις κυστικης ινωσης κοριτσακι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Σταυρι μου δεν τα παίρνουν όλα, μόνο τα ώριμα, τα 8 είναι μια χαρά. Καλές γονιμοποιησεις να χεις!

φίλη μου όταν τα παίρνουν βλέπουν μόνο μέγεθος δεν έχουν αίσθηση αν είναι ώριμα... μια ένδειξη είναι πόσο εύκολα ή δύσκολα "ξεκολλάνε" από το ωοθυλάκιο αλλά κ πάλι μόνο στο μικροσκόπιο φαίνεται σε τι φάση είναι! Λογικά της Σταυρι θα ειναι όλα γιατί θα πήραν τα αρκετά μεγάλα ωάρια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!

Εμένα ούτε οι γονείς δεν το ξερουν. Μόνο 2 φίλες μου που είναι πολύ χαλαρές κ δεν με αγχωνουν κ επίσης η αδερφή μου... δε με νοιάζει να πω οτι κάνω εξωσωματική αλλα δεν παλεύω τα τι έγινε κ τι έγινε. Η μαμα μου είναι αγχώδης κ ποτέ δεν της λέω τπτ για να μην με αγχωσει ενω είμαι γενικα χαλαρή σαν άτομο... Α! Κ 2 ατομα στη δουλειά της εμπιστοσύνης μου ώστε να με καλύπτουν που αργουσα κλπ 

Το καλύτερο κάνεις. Γιατί μετά ολοι αρχίζουν, ποτε θα κάνετε αλλη προσπάθεια;; μη το βάλεις κάτω, ποτε μπορείς ξανα; σε μενα, καλύτερα που το έχασες τωρα παρα σε μεγαλύτερη εγκυμοσυνη, και κατι τετοια άρρωστα.. 

Μονο ο αντρας μου και μια φίλη που έκανε το παιδάκια της με εξωσωματική και καταλαβαίνει. Δε θέλω κανενας να γνωρίζει τίποτα. Και οσο δε το συζητώ τόσο παιρνω τα πάνω μου. Και νιωθω και πιο έτοιμη. Με σε αυτούς σεις βέβαια 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

@Σταυρι καλά αποτελέσματα! Σημασία εχει να γονιμοποιηθούν κ να προχωρήσουν! Ολα καλά θα πάνε!

Ομως όντως γιατί μόνο 8; δεν είχαν σωστο μέγεθος; εμενα μου πηρε ο,τι βρηκε πάνω απο 10, βέβαια κάποια ήταν πήρε 

Κοριτσια μου εξηγησε και μου ειπε ότι πήρα τα πιο ώριμα γιατί κάποια δεν ήταν καλα . Αυτα ξέρω τώρα με πήραν τηλ και μου είπαν οτι και τα 8  είναι ώριμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η lactaki είπε:

όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου... πέρασε κ αυτό... γιατί επέλεξαν 8 από τα 30? επιλέγουν τα καλύτερα? δε τα ξέρω γι αυτό ρωτάω..

@lactaki μου γλυκό ούτε ξερω και εγω  μάλλον αυτό που λες με τα λεγόμενα τους παντα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Cinnamon είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Χρόνια πολλά, καλή χρονιά με Υγεία α Αγάπη, φουσκωτές κοιλίτσες και γεμάτες αγκαλιές. Παρακολουθώ αρκετό καιρό αυτό το φόρουμ καθώς βρέθηκα και γω σ αυτό το δύσκολο μονοπάτι της εξωσωματικής. Το 2017 μετά από σχεδόν ενός χρόνου προσπάθειες  όχι αρκετά εντατικές διαγνωσθηκα με πρόβλημα στις σάλπιγγες. Γκρεμίστηκε όλος ο κόσμος μου, δεν μπορούσα να πιστέψω και να καταλάβω πως συνέβη αυτό μένα. Με λίγα λόγια μονόδρομος η εξωσωματική. Ξεκινήσαμε τον Οκτώβριο της ίδιας χρονιάς κύκλο εξωσωματικής με αρκετά ωάρια αλλά πολύ κακή γονιμοποίηση. Η ψυχολογία στα πατώματα καθώς έβλεπα το όνειρο μου να απομακρυνεται. Η δεύτερη προσπάθεια ήρθε μετά από τρεις μήνες μαζί της και η δεύτερη αποτυχία με κακή γονιμοποίηση πάλι. Μετά ήρθε η άρνηση και έτσι πέρασε ένας χρόνος που προσπαθούσα να συνέλθω και να βρω τον εαυτό μου. Παρακινουμενη από τον άντρα μου για ακόμη μια προσπάθεια άλλαξα γιατρό και κέντρο, έφτιαξα την ψυχολογία μου και είπα στον εαυτό μου ότι δεν πρέπει να το βάλω κάτω. Έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια στον καινούργιο γιατρό με πολλή καλή γονιμοποίηση και τώρα που σας γράφω το ροζ θαυματακι μου κοιμάται μέσα στην κούνια της και γω τα έχω ξεχάσει όλα. Πιστέψτε στον εαυτό σας και προχωρήστε μπροστά. Είναι πολύ δύσκολο και αμφίβολο το μονοπάτι της εξωσωματικής και μεις ιδιαίτερες γυναίκες με μεγάλη ψυχική δύναμη. Μην το βάζετε κάτω γιατί κάπου σας περιμένει το μωράκι σας. Ελπίζω να μην σας κούρασα. Εύχομαι και προσεύχομαι να γίνουν όλες οι γυναίκες μανούλες που το επιθυμούν και το λαχταρουν μα λίγο παραπάνω για τις γυναίκες που αναγκάζονται να διαβουν αυτό το δύσκολο μονοπάτι. Οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε για τον γιατρό που με βοήθησε να γίνω μανούλα μην διστάσετε να μου στείλετε μην. Σας στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά. 

 

Σ ευχαριστούμε πολύ για την αισιοδοξία που μας μετέφερες! Να είναι παντα γερό κ τυχερό το θαυματακι σου! Αν μπορείς, θα ήθελα κ εγώ να μου πεις το γιατρό σου κ το κέντρο. Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Karamela! είπε:

Ειμαστε κ οι δυο φορεις κυστικης ινωσης κοριτσακι μου! 

Μπορείς να με ενημερώσεις για το κόστος του προεμφυτευτικού και που το κάνατε; 

Τα έμβρυα πρέπει να είναι βλαστοκύστες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...