Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Καλημέρα! Θα υποθέσω (ίσως αυθαίρετα...) ότι μιλάς για υιοθεσία! Πρόσφατα το έκανε μια φίλη μου κ ήταν το καλύτερο δώρο της ζωής τους! Η ευτυχία τους είναι τεράστια! Έκανε κ το σωστό να μην σπαταλήσει χρόνο σε εξωσωματικες, έκανε μόνο μια αλλά λόγω ενδομητρίωσης δεν έδινε καν ωάρια παρόλο που.δεν ήταν μεγάλη... Έτσι προχώρησε άμεσα παρακάτω κ πλεον πάνε 2 χρόνια που έχει το παιδάκι της! Το μόνο αρνητικό η διαδικασία... πολύ τρέξιμο κ σκωτσεζικο ντουζ, αλλά τέλος καλό όλα καλά!

Ναι .πλέον έχει ανοίξει πλατφόρμα που στείλεις online αίτηση κ δικαιολογητικά και μέσα σε ένα χρόνο έχεις παιδί λένε ...εγώ έκανα και περιμένω( συνηθισμένη στο να περιμένω όπως όλες)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η ntinaki88 είπε:

Κορίτσια έχετε καμία εμπειρία από την vasclor??? Σε περίπου μια βδομάδα μου είπε η γιατρός να κόψω τα utrogestan κ την ενέσιμη προγεστερονη κ να αρχίσω vasclor... Διάβασα κάτι σε ένα φόρουμ κι ανησύχησα.... 

Να σου πω και εγώ την εμπειρία μου. Εγώ την Vasclor την πήρα γιατί είχα αιμορραγία (δεν ήμουν από εξωσωματική). Φυσικά για να χρησιμοποιήσεις το έμβολο πρέπει να είσαι χαλαρή, ώστε να μπει όσο μέσα πρέπει η κρέμα. Και εγώ θεωρώ ότι πρέπει να είναι κάποια πολύ ατσούμπαλη για να τραυματιστεί. Ωστόσο εγώ που είχα αιμορραγία, σε συνδυασμό με την κρέμα, είχα κάποιες φορές υπολείμματα από την κρέμα μαζί με αίμα όταν πήγαινα τουαλέτα τα οποία με είχαν τρομάξει. Και επειδή και εγώ τότε δεν γνώριζα είχα τρομάξει πολύ. Τελικά είναι φυσιολογικό το να μην απορροφάτε εντελώς. Υπάρχει κάτι άλλο που διάβασες για αυτή την κρέμα που σε ανησύχησε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

@Σταυρι αυτός είναι κ ο σκοπός του.φορουμ! Να λέμε μια καλή κουβέντα η μια στην άλλη! Θεωρώ οτι θα πας καλα γιατί είσαι μικρή! Μακάρι κ με την πρώτη! Τωρα για έμβρυομεταφορα γίνεται ανάλογα με το πόσων ημερών είναι τα έμβρυα! Πχ 3 ημερών αρα 3η μερα απο την ωοληψία. Ακόμα κ αν καταψυξεις θα πρέπει στον κύκλο να πας την 3η μέρα μετα την ωορρηξία. Αν έχεις βλαστοκύστες τα ίδια αλλά 5η μέρα.

@Steli κ γω με κατάψυξη κ επόμενο κύκλο πάω... βέβαια θα σου πω το αποτέλεσμα όταν το δω αλλα βλέπω ότι όντως το σώμα ξεκουραστηκε. Πχ μετα την ωοληψία είχα περίοδο πολυ γρήγορα κ λίγο ελαφριά (στις 9 μερες, έκανα κυκλο μόλις 22 ημερων), στον επόμενο κύκλο έκανα αργά ωορρηξία κ είχα πιο νορμαλ περίοδο ε μετα είχα πλεον ρυθμισμενη όπως πάντα ωορρηξία κ βλεπω οτι η περίοδος επανήλθε κανονικά, μη σου πω έκανα restart! Φυσικά δε λέω οτι εξασφαλισα τπτ, αυτά κανείς δεν τα ξέρει όμως σίγουρα βλέπω οτι επανήλθα απο το σοκ της διέγερσης... κ αυτό που θα σου πω με σιγουριά είναι οτι βοηθησε ψυχολογικά να το χωνεψω, να ηρεμήσω κ να ξεκουραστώ γιατί έγιναν όλα τόσο γρήγορα που ήμουν κ γω σε αναβρασμό... εσείς γιατί πατε σε εξωσωματική; εμείς ανεξήγητη... Όλα ρολόι αλλά αποτελέσματα μηδέν! Σίγουρα κάτι κάπου υπάρχει αλλά πάντως δεν το βρήκαμε κ έψαξα κ καρυοτυπο κ ενα σωρο... Καλή επιτυχία εύχομαι!

Καλημέρα κοπελα μου. Θυμησε μου ποσες προσπάθειες εχεις κανει. Εμεις λογω του αντρα μου πάμε με εξωσωματική. Καρυοτυπο κλπ τα εχουμε κανει. Η αλήθεια είναι ότι ενα σοκ το περνάει ο οργανισμός. Τωρα μολις αδιαθετησω θα παω να με δει να το συζητήσουμε. Δε θελω να κανω τίποτα γρήγορα θελω να ξεκουραστώ γιατί πιεστηκα τοσο πολυ μεσα μου με το πρωτόκολλο και ολα αυτα. Εγω πιστεύω οτι και η εξωσωματική ειναι ενα σοκ για τον οργανισμό. Το κατάλαβα απο το σωμα μου πως να το πω, ειχε κουραστεί. Μακαρι ολα να πανε καλα την επόμενη για όλες μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Γιορτές κλπ χαθήκαμε λίγο και μόλις σας διάβασα. @Steli εγώ θα πω την δική μου εμπειρία και τι έχω σκοπό να κσνω στην επόμενη προσπάθεια. Μετά την ωοληψία που έγινε Τρίτη ο γιατρός μου είπε Παρασκευή (αν πετύχει η γονημοποιηση) ΕΤ αλλά λόγω του πατέρα μου τα έβαλα κατάψυξη. Όταν Σεπτέμβρη αποφασησα ότι ήρθε η ώρα μου στο δεύτερο ραντεβού μου με τον γιατρό είδαμε ότι ήδη είχε ξεκινήσει ωορηξια  (για να συμβαδίζει το ενδομητριο με τα 3ων ημερών έμβρυα) και επειδή δεν ήμασταν σίγουρη για το πότε ξεκίνησε ακύρωσαν εκείνο τον κύκλο και έκανα ΕΤ τον επόμενο μήνα. Προσωπικά θεωρώ ότι το σώμα μετά την ωοληψία είναι σε ιδανικές συνθήκες (πάχος κλπ) για να επιτευχθεί εμφύτευση οπότε αυτήν τη φορά θα δοκιμάσω με τα φρέσκα πρώτα ο Θεός. Άσε που θα γλυτώσω και κάποια φάρμακα που έπαιρνα για προετοιμασία πριν την ΕΤ. Έτσι το βλέπω δλδ μετά την πρώτη και αποτυχημένη μου προσπάθεια με καταψυγμενα. Από κει και πέρα όπως πάει και ότι μου πει ο γιατρός όμως για την ώρα αυτά σκέφτομαι. 

Ποια φαρμακα θα γλυτώσεις αυτη τη φορα; δε καταλαβα. Η πρώτη σου ήταν με κατεψυγμένα δηλαδη; αν θες πες μου λιγο την ιστορία σου και σε ποια προσπάθεια είσαι γιατι δε θυμάμαι να την έχω διαβασει. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Να σου πω και εγώ την εμπειρία μου. Εγώ την Vasclor την πήρα γιατί είχα αιμορραγία (δεν ήμουν από εξωσωματική). Φυσικά για να χρησιμοποιήσεις το έμβολο πρέπει να είσαι χαλαρή, ώστε να μπει όσο μέσα πρέπει η κρέμα. Και εγώ θεωρώ ότι πρέπει να είναι κάποια πολύ ατσούμπαλη για να τραυματιστεί. Ωστόσο εγώ που είχα αιμορραγία, σε συνδυασμό με την κρέμα, είχα κάποιες φορές υπολείμματα από την κρέμα μαζί με αίμα όταν πήγαινα τουαλέτα τα οποία με είχαν τρομάξει. Και επειδή και εγώ τότε δεν γνώριζα είχα τρομάξει πολύ. Τελικά είναι φυσιολογικό το να μην απορροφάτε εντελώς. Υπάρχει κάτι άλλο που διάβασες για αυτή την κρέμα που σε ανησύχησε; 

Κοίτα έχω κ εγώ μερικές φορες μόνο καφέ για 2-3 μέρες... Πχ η τελευταία φορά ήταν πριν μια βδομάδα... Από τοτε τπτ.... Διάβασα για κνησμο κ κολπιτιδες και αιμοραγιες κ ανησύχησα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Να σου πω και εγώ την εμπειρία μου. Εγώ την Vasclor την πήρα γιατί είχα αιμορραγία (δεν ήμουν από εξωσωματική). Φυσικά για να χρησιμοποιήσεις το έμβολο πρέπει να είσαι χαλαρή, ώστε να μπει όσο μέσα πρέπει η κρέμα. Και εγώ θεωρώ ότι πρέπει να είναι κάποια πολύ ατσούμπαλη για να τραυματιστεί. Ωστόσο εγώ που είχα αιμορραγία, σε συνδυασμό με την κρέμα, είχα κάποιες φορές υπολείμματα από την κρέμα μαζί με αίμα όταν πήγαινα τουαλέτα τα οποία με είχαν τρομάξει. Και επειδή και εγώ τότε δεν γνώριζα είχα τρομάξει πολύ. Τελικά είναι φυσιολογικό το να μην απορροφάτε εντελώς. Υπάρχει κάτι άλλο που διάβασες για αυτή την κρέμα που σε ανησύχησε; 

Συγνώμη σε αφυσε με αίμα να βάζεις κολπικά..; Εγώ όταν είχα την αιμορραγία μου την έκοψε επιτόπου μου είπε δεν κάνει με αίμα και να βάζεις κολπικά μιας και δεν θα το κρατούσε και θα την έβγαζε μαζί με το αίμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η ntinaki88 είπε:

Κοίτα έχω κ εγώ μερικές φορες μόνο καφέ για 2-3 μέρες... Πχ η τελευταία φορά ήταν πριν μια βδομάδα... Από τοτε τπτ.... Διάβασα για κνησμο κ κολπιτιδες και αιμοραγιες κ ανησύχησα... 

Όχι κοπέλα μου αν ήταν για τέτοια δεν θα στα έδινε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Όχι κοπέλα μου αν ήταν για τέτοια δεν θα στα έδινε 

Οκ.... Αγχώθηκα δεδομένου ότι πάνε όλα οκ...λέω μην έχω άλλο θέμα... 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η ntinaki88 είπε:

Οκ.... Αγχώθηκα δεδομένου ότι πάνε όλα οκ...λέω μην έχω άλλο θέμα... 😕

Από την στιγμή που πάνε όλα καλά γιατί να πάνε στραβά ..;; Από την στιγμή που έχεις ένα πλασματάκι μέσα σου να κανείς το Σταύρο σου κάθε βράδυ κοπέλα μου που όλα πΝε καλά και θα κρατάς το παιδάκι σου σε λίγο καιρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Steli είπε:

Ποια φαρμακα θα γλυτώσεις αυτη τη φορα; δε καταλαβα. Η πρώτη σου ήταν με κατεψυγμένα δηλαδη; αν θες πες μου λιγο την ιστορία σου και σε ποια προσπάθεια είσαι γιατι δε θυμάμαι να την έχω διαβασει. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου

Όταν τα βάζεις κατάψυξη πριν την ΕΤ σε βλέπει ο γιατρός σου (ενδομητριο κλπ) ξεκινάς φάρμακα σε βλέπει ξανά και ορίζει την μέρα της ΕΤ. Προσπαθεί δλδ να καταλάβει αν το ενδομητριο είναι έτοιμο πότε θα έχεις ωορηξια κλπ για να γίνει η μεταφορά. Στο φτιάχνει δλδ όπως πρέπει να είναι και από την εμπειρία που είχα νομίζω ότι είναι αρκετά δύσκολο να πετύχει ακριβώς την μέρα που ενδομητριο και έμβρυα συμβαδίζουν. Ναι η πρώτη μου ήταν με καταφυγμενα 2 έμβρυα άριστης ποιότητας τριών ημερών αλλά χοριακη 0. Μπήκα λοιπόν σε σκέψεις και είπα:ίσως να έπρεπε να γίνει η ΕΤ (με τα καταψυγμενα) μια μέρα πριν ή μετά δεν ξέρω..... ενώ όταν βάλεις φρέσκα είναι αλλιώς.... τα παίρνει στην ωορηξια, το σώμα σου είναι έτοιμο και θεωρώ ότι η ΕΤ είναι πιο σηγουρη. Έτσι πιστεύω εγώ όχι ότι όσες βάζουν φρέσκα πετυχαίνουν. Φάρμακα γλυτώνεις σίγουρα 2 μέρες ενέσιμης προγεστερονης, υποθέτα και cyclacur. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Από την στιγμή που πάνε όλα καλά γιατί να πάνε στραβά ..;; Από την στιγμή που έχεις ένα πλασματάκι μέσα σου να κανείς το Σταύρο σου κάθε βράδυ κοπέλα μου που όλα πΝε καλά και θα κρατάς το παιδάκι σου σε λίγο καιρό 

Αυτό το κάνω έτσι κι αλλιώς..... Σ ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η dimsea είπε:

Όταν τα βάζεις κατάψυξη πριν την ΕΤ σε βλέπει ο γιατρός σου (ενδομητριο κλπ) ξεκινάς φάρμακα σε βλέπει ξανά και ορίζει την μέρα της ΕΤ. Προσπαθεί δλδ να καταλάβει αν το ενδομητριο είναι έτοιμο πότε θα έχεις ωορηξια κλπ για να γίνει η μεταφορά. Στο φτιάχνει δλδ όπως πρέπει να είναι και από την εμπειρία που είχα νομίζω ότι είναι αρκετά δύσκολο να πετύχει ακριβώς την μέρα που ενδομητριο και έμβρυα συμβαδίζουν. Ναι η πρώτη μου ήταν με καταφυγμενα 2 έμβρυα άριστης ποιότητας τριών ημερών αλλά χοριακη 0. Μπήκα λοιπόν σε σκέψεις και είπα:ίσως να έπρεπε να γίνει η ΕΤ (με τα καταψυγμενα) μια μέρα πριν ή μετά δεν ξέρω..... ενώ όταν βάλεις φρέσκα είναι αλλιώς.... τα παίρνει στην ωορηξια, το σώμα σου είναι έτοιμο και θεωρώ ότι η ΕΤ είναι πιο σηγουρη. Έτσι πιστεύω εγώ όχι ότι όσες βάζουν φρέσκα πετυχαίνουν. Φάρμακα γλυτώνεις σίγουρα 2 μέρες ενέσιμης προγεστερονης, υποθέτα και cyclacur. 

Να σου πω την αλήθεια και εγω με φρέσκα που εκανα ειδα καποια χοριακη αλλα επεσε. Οπότε δεν ειναι στανταρ οτι θα πάνε ολα οκ με αυτο το τρόπο. Τη στιγμή που παίρνεις φαρμακα για να συμβαδίσει το ενδομητριο με τα εμβρυα τότε και εκει εχεις μια χαρα πιθανότητες. Δεν την ήξερα τη διαδικασία αυτή με κατεψυγμένα πάντως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Steli είπε:

Να σου πω την αλήθεια και εγω με φρέσκα που εκανα ειδα καποια χοριακη αλλα επεσε. Οπότε δεν ειναι στανταρ οτι θα πάνε ολα οκ με αυτο το τρόπο. Τη στιγμή που παίρνεις φαρμακα για να συμβαδίσει το ενδομητριο με τα εμβρυα τότε και εκει εχεις μια χαρα πιθανότητες. Δεν την ήξερα τη διαδικασία αυτή με κατεψυγμένα πάντως. 

Εννοείται ότι δεν είναι στάνταρ αν ήταν...θα είχαμε όλες μας μωρά.Απλά μετά την δική μου εμπειρία θεωρώ ότι είναι πιο εύκολο να συμβαδίσει γιατί γίνεται τη στιγμή που τα ωάρια είναι έτοιμα(και στα πέρνει) και το ενδομήτριο στην φάση που πρέπει.Νομίζω ότι είναι δύσκολο (οχι αδύνατον) να επιτευχθεί να είναι δλδ το ενδομήτριο και τα έμβρυα ακριβώς ίδια μέρα όσα φάρμακα και να πάρεις (το κατάλαβα μόλις μου ακύρωσε ο γιατρός μου έναν κύκλο και μου εξήγησε τον λόγο).Παρόλα αυτά ακολουθούμε πάντα τις οδηγίες του αυτήν την προσπάθεια μου όμως αν όλα πάνε καλά θα την κάνω με φρέσκα. Αααααχ θέλω να ελπίζω ότι μέσα στους επόμενους μήνες όλες μας εδώ θα συζητάμε για τις αναγούλες μας και τις κλωτσιές που θα νιώθουμε από τα μωράκια μας!!!!🥰❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Steli στην πρώτη Είμαι!

Σχετικά με την κατάψυξη στατιστικά καταλήγει σε περισσότερες εγκυμοσύνες σε σχέση με τα φρέσκα. Σίγουρη επιτυχία δεν υπάρχει αλλά αν το ψάξεις θα δεις οτι εχει πολυ περισσότερες πιθανότητες και ο λογος είναι ότι τα φάρμακα της εξωσωματικής καθώς κ η πολύ υψηλή οιστραδιολη (που παράγουν τα πολλά ώριμα ωάρια) παράγουν ενα τοξικό περιβάλλον. Σε περίπτωση πχ μεγάλης διέγερσης η μεταφορά είναι απαγορευτική. Επίσης το ενδομήτριο ανταποκρίνεται καλύτερα γιατί τα φάρμακα της εξωσωματικής επίσης το επηρεάζουν αρνητικά. Μπορείς να το δεις αν θες σε μελέτες, η μέθοδος λέγεται freeze all. Εύχομαι ο,τι καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ntinaki88 είπε:

Αυτό το κάνω έτσι κι αλλιώς..... Σ ευχαριστώ πολύ! 

@ntinaki88 εγω χρησιμοποιώ την vasclor δεν έχω ούτε κνησμό,Ούτε τραυματίστηκε ποτέ...Την χρησιμοποιώ περίπου 2 μήνες τώρα είμαι 7εβδ+1ημ...Τώρα υπολείμματα φεύγουν από την κρέμα...Και εγώ παρατηρώ ροζ υγρά συχνά....Αλλά μου είπαν ότι είναι από την προγεστερόνη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η kppm είπε:

@ntinaki88 εγω χρησιμοποιώ την vasclor δεν έχω ούτε κνησμό,Ούτε τραυματίστηκε ποτέ...Την χρησιμοποιώ περίπου 2 μήνες τώρα είμαι 7εβδ+1ημ...Τώρα υπολείμματα φεύγουν από την κρέμα...Και εγώ παρατηρώ ροζ υγρά συχνά....Αλλά μου είπαν ότι είναι από την προγεστερόνη....

Ευχαριστώ πολύ.... Είμαστε σχεδόν μαζί!!! 7+4 σήμερα!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

@Steli στην πρώτη Είμαι!

Σχετικά με την κατάψυξη στατιστικά καταλήγει σε περισσότερες εγκυμοσύνες σε σχέση με τα φρέσκα. Σίγουρη επιτυχία δεν υπάρχει αλλά αν το ψάξεις θα δεις οτι εχει πολυ περισσότερες πιθανότητες και ο λογος είναι ότι τα φάρμακα της εξωσωματικής καθώς κ η πολύ υψηλή οιστραδιολη (που παράγουν τα πολλά ώριμα ωάρια) παράγουν ενα τοξικό περιβάλλον. Σε περίπτωση πχ μεγάλης διέγερσης η μεταφορά είναι απαγορευτική. Επίσης το ενδομήτριο ανταποκρίνεται καλύτερα γιατί τα φάρμακα της εξωσωματικής επίσης το επηρεάζουν αρνητικά. Μπορείς να το δεις αν θες σε μελέτες, η μέθοδος λέγεται freeze all. Εύχομαι ο,τι καλύτερο!

Αυτο έχω διαβάσει κι εγώ αφού τα έβαλα κατάψυξη, από την άλλη διαβάζω διάφορα για τα φρέσκα και λέω να δοκιμάσω αν φυσικά μου δώσει το Οκ ο γιατρός με φρέσκα. Θα δούμε ότι είναι να γίνει θα γίνει.... έχω αγχωθεί ήδη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η dimsea είπε:

Αυτο έχω διαβάσει κι εγώ αφού το έκανα από την άλλη διαβάζω διάφορα για τα φρέσκα και λέω να δοκιμάσω αν φυσικά μου δώσει το Οκ ο γιατρός με φρέσκα. Θα δούμε ότι είναι να γίνει θα γίνει.... έχω αγχωθεί ήδη. 

 Κοίτα αν ο γιατρός πει οκ αρα σε βρει καλά για άμεση μεταφορά δοκίμασε το! Σίγουρα το ότι δεν θα περάσουν την ταλαιπωρία της κατάψυξης είναι καλό. Προσωπικά νομίζω ότι αν δεν υπάρχει κάτι απαγορευτικο, ενα υγιές έμβρυο προχωράει... η φύση ξέρει τι κάνει κ απο ότι έχω διαβάσει αν το έμβρυο ειναι χρωμοσωμικα υγιες θα πιάσει σε 70% πιθανότητα το κάθε ένα. Εύχομαι ο,τι κ αν επιλέξουμε να μας βγει σε καλό σε όλες! Μακάρι σε λίγο καιρό να λέμε για εγκυμοσύνες :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/1/2020 at 1:00 ΜΜ, ο/η Poimisa είπε:

Αναφέρθηκαν γενικά αλήθεια 🙂 .και έχεις και δίκιο..καλη χρόνια και όλα καλά εύχομαι 

Ολα καλά απλα είπα να δικαιολογηθω γτ αρκετές φορές διαβάζω σε πολλά site που αλληλοκραζονται οι μεν (ακούν μόνο το γιατρό) με τις δε (διαβάζουν κ πάρα έξω) και δεν ήθελα να θεωρηθω μια απ τις δεύτερες.... Ίσα ίσα έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στη γιατρό μου (αν δεν ήταν αυτή εγώ τώρα δεν θα είχα στην κοιλίτσα μου το θαύματακι αυτό!) Κ την ρωτάω για το παραμικρό τόσο που θεωρώ εγώ ότι την έχω ζαλίσει (κάτι που δεν ισχύει λογικά απ την πλευρά της χιχιχιχιχ αλλιώς δε θα γινόταν γυναικολογος)!!!!!!! Πρώτη εγκυμοσύνη βλέπεις... Αγχώνομαι ακόμα κ για το πως να κοιμηθώ, πως να περπατήσω, αν πάθει κάτι το μωρό αν τρόμαξω, αν... Αν.... Αν.... Αν......Καλή Χρονιά γλυκιά μου κ σε σένααα!!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/1/2020 at 12:39 ΠΜ, ο/η Poimisa είπε:

Σας διαβαζω κ σας καταλαβαίνω απόλυτα μετά από 5 αποτυχιες κ 3 διαφορετικά κέντρα  θα σας πω να μη φεύγετε με απορίες από τους γυναικολόγους και μην  διαβάζετε στα φόρουμ μας επιρεαζουν δυστυχώς όσο κ να μη το θέλουμε ...εύχομαι όλες να κάνετε μωράκι εγώ σταμάτησα κ επιλεξα μια άλλη οδό γιατί είναι κ αυτό μια λύση αυτό να σκέφτεστε ..υπάρχουν κ άλλοι τρόποι να έχεις παιδί..🙂

Εχεις σκεφτεί την υιοθεσία?

Γιατι το ειχα σκεφτει κ γω απλως δεν ξερω καθολου την διαδικασια. Μονο για την πλατφόρμα ηξερα κ γω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Έκανα πρόσφατα λαπαροσκοπική αφαίρεση σαλπιγγων και αποφασίσαμε με τον αντρα μου να κάνουμε εξωσωματική. Γνωρίζει κανεις πόσο καθυστερεί η επιτροπή να σε δεχτεί ; Στη Θεσσαλονίκη ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2019 at 11:49 ΠΜ, ο/η annie! είπε:

Εμείς είχαμε ένα μικροβιάκι στο σπέρμα που διορθώθηκε και πάλι δεν πιάσαμε.. Και εχθές στο κέτνρο μου είπε ο γιατρος ότι οι σάλπιγγες είναι μεν ανοιχτές αλλά πιθανότατα έχουν συμφήσεις και γι αυτό δεν μένω έγκυος. Για να επιβεβαιωθεί αυτό θέλει λαπαροσκόπηση η οποία έχει 20% πιθανότητες να πετύχει, σε περίπτωση που υπάρχουν όντως συμφήσεις, οπότε εξωσωματική... Μέσα Γενάρη περνάω επιτροπή. Εσύ;

Ποσο καιρό μετά σου έκλεισαν ραντεβου στην επιτροπή;;κι εμείς ετοιμαζόμαστε για εξωσωματική στο new life.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σήμερα ξύπνησα με ένα άγχος..... Έχω σύζυγο ναυτικό που σε λίγες μέρες θα φύγει για 6 μήνες.... Είμαι 7εβδ+6ημ κ ως τώρα δεν με άφηνε να κάνω τπτ... Ούτε δουλειές ούτε μαγείρεμα ούτε τπτ.. Το πρόβλημα μου είναι το εξής, αν φύγει δεδομένου ότι η μαμά μου μένει με τον μπαμπά κάπως μακριά απ τη Αθήνα κ η πεθερά μου είναι της άποψης (φέρε γυναίκα) τι θα κάνω με τα καθημερινά πχ λαϊκή τα ψώνια ποιος θα τα σηκώνει, τα σκουπίδια να πιάσω μια κατσαρόλα τη χύτρα με το νερό να τη βάλω στο μάτι κλπ να σκυψω να πιάσω κάτι από το πάτωμα... Οκ πες τις δουλειές σκούπισμα τα σφουγγρισμα πλυντήρια φέρνω γυναίκα μια φορά τη βδομάδα αλλά τα καθημερινά???? Είναι η πρώτη εγκυμοσύνη κ μετά από πολλές προσπάθειες δε θέλω να κάνω κάτι λάθος εγώ... Εννοείται πως θα τα πω κ στη γιατρό αλλά υποθέτω πως θα μ πει ότι λέγοντας μ να μη σηκώνω βάρη εννοούσε να μη σερνω έπιπλα κλπ.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η ntinaki88 είπε:

Κορίτσια σήμερα ξύπνησα με ένα άγχος..... Έχω σύζυγο ναυτικό που σε λίγες μέρες θα φύγει για 6 μήνες.... Είμαι 7εβδ+6ημ κ ως τώρα δεν με άφηνε να κάνω τπτ... Ούτε δουλειές ούτε μαγείρεμα ούτε τπτ.. Το πρόβλημα μου είναι το εξής, αν φύγει δεδομένου ότι η μαμά μου μένει με τον μπαμπά κάπως μακριά απ τη Αθήνα κ η πεθερά μου είναι της άποψης (φέρε γυναίκα) τι θα κάνω με τα καθημερινά πχ λαϊκή τα ψώνια ποιος θα τα σηκώνει, τα σκουπίδια να πιάσω μια κατσαρόλα τη χύτρα με το νερό να τη βάλω στο μάτι κλπ να σκυψω να πιάσω κάτι από το πάτωμα... Οκ πες τις δουλειές σκούπισμα τα σφουγγρισμα πλυντήρια φέρνω γυναίκα μια φορά τη βδομάδα αλλά τα καθημερινά???? Είναι η πρώτη εγκυμοσύνη κ μετά από πολλές προσπάθειες δε θέλω να κάνω κάτι λάθος εγώ... Εννοείται πως θα τα πω κ στη γιατρό αλλά υποθέτω πως θα μ πει ότι λέγοντας μ να μη σηκώνω βάρη εννοούσε να μη σερνω έπιπλα κλπ.... 

Εγω θα σου προτεινα αν δεν τιθεται και θεμα δουλειας να πας ενα διαστημα να μείνεις με την μαμα σου. Τι καλυτερο απο το εχεις τους δικους σου να σε φροντιζουν 😊. Και μετα το ξανα βλεπεις. Πιστευω θα χαρουν και οι δικοι σου πολυ 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Εγω θα σου προτεινα αν δεν τιθεται και θεμα δουλειας να πας ενα διαστημα να μείνεις με την μαμα σου. Τι καλυτερο απο το εχεις τους δικους σου να σε φροντιζουν 😊. Και μετα το ξανα βλεπεις. Πιστευω θα χαρουν και οι δικοι σου πολυ 😉

Το έχω σκεφτεί ήδη αλλά υπάρχουν κ εκεί τεχνικές δυσκολίες! Είναι σε μέρος που το κοντινότερο νοσοκομείο (όχι μαιευτήριο) είναι στα 45 λεπτά δν υπάρχει γιατρός στο χωριό ούτε καν φαρμακείο, είναι 2 ώρες μακριά απ την Αθήνα κλπ κ επίσης λόγω του ότι όλες τις υποχρεώσεις τις αναλαμβάνω εγώ όσο λείπει ο σύζυγος αν δεν είμαι στην Αθήνα στο σπίτι  να παρακολουθώ λογαριασμόυς κλπ δε θα μπορώ να πληρώσω τπτ κ προφανώς δεν γίνεται!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Η γιατρός ειπε οτι το κολύμπι είναι η καλύτερη άσκηση στην εγκυμοσύνη😇!! Οποτε εκλεισα και γω διακοπές στην Καραϊβική🏝️🥥🌴!!! Αλλωστε ποια είμαι εγώ  που θα παρακούσω τις οδηγίες της γιατρού😝!!! 
    • Αμαν ρε κοριτσακι μου γλυκο!!! Τωρα είσαι καλα; Να μην ακους κανεναν κ να κανεις ότι αισθανεσαι εσυ!!
    • έχω κάποια ανδρογόνα αυξημένα όχι όλα..δεν μου είπαν κάτι για καμπύλη ζαχάρου ούτε ο γυναικολόγος ούτε ο ενδοκρινολόγος..ίσως επειδή είχα σύλληψη ασχετα αν κατέληξε σε βιοχημική.. εσένα είναι πολύ κάτω από το όριο τα ανδρογόνα;
    • Και εμένα 2η χρόνια!! Και ακρινως όπως τα λες… αν εξαιρέσεις ανάμεσα στις γιορτές που αρρώστησε με γρίπη α και την πέρασε στο πόδι κατά τ αλλά μια χαρά! Ε μια που έλεγα τι ωραία χρόνια (πέρυσι όλο άρρωστος ήταν) Ε μια που αρρωστησαμε 😂😂😂. Κορίτσι μου μπράβο για το κουράγιο σου!!! Θα κρατήσω το θετικό της υπόθεσης ότι έμεινες φυσιολογικά έγκυος,,θα ξανά έρθει σίγουρα! Χαλάρωσε και απόλαυσε τις στιγμές όπως λέγαμε και παλιά! εγώ ταλαιπωρήθηκα παρά πολύ λίγο μετά που γέννησα (ένα εξάμηνο αργότερα) μέχρι κι πρόσφατα με προβλήματα υγείας… είχα φτάσει σε σημείο που δεν μπορούσα να κουνήσω τα πόδια μου και ήταν πολύ σοκαριστικό… δοξα Το θεό βρήκαν το πρόβλημα που έχω απλά άργησαν 2 χρόνια μωρέ! Ελλάς το μεγαλείο σου θα πω εγώ! Έχω πάρει πολύ μεγάλες ποσότητες κορτιζόνης και εννοείται έβαλα κιλά αλλά μου προκάλεσε και αλλά προβλήματα.., το χειρότερο ο καταρράκτης στο μάτι,, θα περάσει και αυτό εννοείται, έχω ξεκαθαρίσει πολύ κόσμο απο την ζωη μου., περάσαμε λίγο δύσκολα και με τον άντρα μου αλλά όλα καλά τώρα ! Με έχουν πρήξει όλοι για δεύτερο παιδί αλλά ενώ τα αγαπάω πολύ τα παιδιά σε αυτή τη φάση δεν θέλω! Δεν έχω χαρεί καθόλου το παιδάκι μου με όλα αυτά και  τώρα είμαστε σε πολύ καλή φάση που απλά θέλω να απολαύσω! 
    • κορίτσι μου θύμισε μου..έκανες καθόλου τεστ ωορρηξίας; με το καλό..κάθε φορά και πιο κοντά στο σποράκι! πόσες μέρες μετά την ωορρηξία είσαι;  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...