Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 17 ώρες, ο/η Steli είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα και καλη χρονια. Εμπαινα τοσο καιρο και σας διαβαζα. Ειδα και τις χαρες και τις λύπες σας. Απλα δεν ηθελα να στείλω μεχρι το δικο μου αποτελεσμα. 

Εκανα και την ωοληψια μου και την εμβρυομεταφορα μου. Μου εβαλε ο γιατρος 3. 12η μερα εκανα χοριακη και ηταν στα όρια 15.1. Μετα απο 2 μερες, σημερα δηλαδη επανέλαβα και ειχε πέσει στο 3.7..

Εκοψα τα φαρμακα και περιμένω να αδιαθετησω. Δύσκολη μερα με πολύ κλαμα και απογοητευση. 

Ειχε καμια παρομοια περίπτωση; και αν ναι σε ποια μερα αδιαθετησατε; εγω ειμαι 7η μερα καθυστέρησης και δεν εχω δει καθόλου αιμα ακομα. 

Έκανες έμβρυομεταφορα με φρεσκα έμβρυα? Είχες κάνεις ένεση χοριακης πριν την ωολυψια? Αν ναι ήταν λίγες οι μέρες γι αυτό είδες αύξηση χοριακης :/. έπαθα κάτι αντίστοιχο στην σπερματεγχυση (είχα κάνει εξέταση χοριακης μια βδομάδα μετά την σπερματεγχυση λόγω του ότι μάζευα τα χαρτιά για την επιτροπή της εξωσωματικης κ βγήκε θετική κ δύο μέρες μετά υποδιπλασιαστηκε κ με το που έκοψα την προγεστερονη σε  μια βδομάδα αδιάθετησα) ....Η επόμενη προσπάθεια σου αν θες τη γνώμη μου αν δεν έχεις κατεψυγμένα έμβρυα μιλά με το γιατρό σου να έχουν φτάσει στο στάδιο των βλαστοκυστεων κ μετά να τα καταψυξετε κ να στα βάλει στον επόμενο κύκλο μετά τη διέγερση !!!!! Ηρεμεί ο οργανισμός κ έχεις περισσότερες πιθανότητες! Εγώ πρώτη προσπάθεια εξωσωματικης όπως σου είπα μεταφέραμε 2 κατεψυγμένα έμβρυα 6 ημερών στον επόμενο κύκλο μετά την ωολυψια, αυτή τη στιγμή είμαστε 7εβ+3ημ με ένα έμβρυακι! Σκέψου το.... Στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ntinaki88 είπε:

Έκανες έμβρυομεταφορα με φρεσκα έμβρυα? Είχες κάνεις ένεση χοριακης πριν την ωολυψια? Αν ναι ήταν λίγες οι μέρες γι αυτό είδες αύξηση χοριακης :/. έπαθα κάτι αντίστοιχο στην σπερματεγχυση (είχα κάνει εξέταση χοριακης μια βδομάδα μετά την σπερματεγχυση λόγω του ότι μάζευα τα χαρτιά για την επιτροπή της εξωσωματικης κ βγήκε θετική κ δύο μέρες μετά υποδιπλασιαστηκε κ με το που έκοψα την προγεστερονη σε  μια βδομάδα αδιάθετησα) ....Η επόμενη προσπάθεια σου αν θες τη γνώμη μου αν δεν έχεις κατεψυγμένα έμβρυα μιλά με το γιατρό σου να έχουν φτάσει στο στάδιο των βλαστοκυστεων κ μετά να τα καταψυξετε κ να στα βάλει στον επόμενο κύκλο μετά τη διέγερση !!!!! Ηρεμεί ο οργανισμός κ έχεις περισσότερες πιθανότητες! Εγώ πρώτη προσπάθεια εξωσωματικης όπως σου είπα μεταφέραμε 2 κατεψυγμένα έμβρυα 6 ημερών στον επόμενο κύκλο μετά την ωολυψια, αυτή τη στιγμή είμαστε 7εβ+3ημ με ένα έμβρυακι! Σκέψου το.... Στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια!!!!! 

Καλησπέρα κορίτσια και καλή χρονιά με νινακια στις κοιλιές όλων μας . @ntinaki88 εγώ να σου πω την αλήθεια τωρα με αγχώδεις λιγακι γιατί ξεκινάω εξωσωματική σε λίγες μέρες και λόγω φόρτου εργασίας και απόστασης θα κατέβω Αθήνα θα γινει οωληψια  και σε λιγες μερες θα γινει και η εμβρυομεταφορα απ οτι ειπε  ο γιατρος αλλα μ αυτα που διαβαζω φοβαμαι μην αποτυχω ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλή χρονιά με νινακια στις κοιλιές όλων μας . @ntinaki88 εγώ να σου πω την αλήθεια τωρα με αγχώδεις λιγακι γιατί ξεκινάω εξωσωματική σε λίγες μέρες και λόγω φόρτου εργασίας και απόστασης θα κατέβω Αθήνα θα γινει οωληψια  και σε λιγες μερες θα γινει και η εμβρυομεταφορα απ οτι ειπε  ο γιατρος αλλα μ αυτα που διαβαζω φοβαμαι μην αποτυχω ...

Σταυρι ο,τι και να κάνουμε υπάρχει ρισκο... Στη μια ισχύει οτι το σωμα ξεκουράζεται κ αντιδρά καλύτερα στην εμφύτευση, στην αλλη τα έμβρυα είναι φρέσκα κ δεν περνάνε απο την κατάψυξη... το κλειδί από ότι εχω καταλάβει είναι να είναι χρωμοσωμικα υγιή, αν είναι η επιτυχία είναι το πιο πιθανό... Να ξέρεις ότι αν εχεις υψηλή οιστραδιολη ή προγεστερόνη ο γιατρός από μόνος του θα σου.πει για επόμενο κύκλο! Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Σταυρι ο,τι και να κάνουμε υπάρχει ρισκο... Στη μια ισχύει οτι το σωμα ξεκουράζεται κ αντιδρά καλύτερα στην εμφύτευση, στην αλλη τα έμβρυα είναι φρέσκα κ δεν περνάνε απο την κατάψυξη... το κλειδί από ότι εχω καταλάβει είναι να είναι χρωμοσωμικα υγιή, αν είναι η επιτυχία είναι το πιο πιθανό... Να ξέρεις ότι αν εχεις υψηλή οιστραδιολη ή προγεστερόνη ο γιατρός από μόνος του θα σου.πει για επόμενο κύκλο! Καλή επιτυχία!

Σωστά πάντα υπάρχει Ρίσκο δεν αγχώνομαι όμως ακόμα έχω δρόμο ασε που είπαμε εγώ  πάω σιγουρη χαχα έχω μια αισιοδοξία που ώρες ώρες καταντάει ηλιθιότητα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Σωστά πάντα υπάρχει Ρίσκο δεν αγχώνομαι όμως ακόμα έχω δρόμο ασε που είπαμε εγώ  πάω σιγουρη χαχα έχω μια αισιοδοξία που ώρες ώρες καταντάει ηλιθιότητα. 

Επίσης @Tokyo πάντα μου δίνεις θαρρος πιστεύεις σε μένα και αυτό με ανεβάζει ακόμα πιο πολύ   α ευχαριστώ για τη στήριξη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Επίσης @Tokyo πάντα μου δίνεις θαρρος πιστεύεις σε μένα και αυτό με ανεβάζει ακόμα πιο πολύ   α ευχαριστώ για τη στήριξη!!!

Α επίσης ήθελα και να ρωτήσω κατι άλλο  η εμβρυομεταφορα ποτέ γίνετε? Θέλει να ειναι συγκεκριμένη μέρα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ntinaki88 είπε:

Έκανες έμβρυομεταφορα με φρεσκα έμβρυα? Είχες κάνεις ένεση χοριακης πριν την ωολυψια? Αν ναι ήταν λίγες οι μέρες γι αυτό είδες αύξηση χοριακης :/. έπαθα κάτι αντίστοιχο στην σπερματεγχυση (είχα κάνει εξέταση χοριακης μια βδομάδα μετά την σπερματεγχυση λόγω του ότι μάζευα τα χαρτιά για την επιτροπή της εξωσωματικης κ βγήκε θετική κ δύο μέρες μετά υποδιπλασιαστηκε κ με το που έκοψα την προγεστερονη σε  μια βδομάδα αδιάθετησα) ....Η επόμενη προσπάθεια σου αν θες τη γνώμη μου αν δεν έχεις κατεψυγμένα έμβρυα μιλά με το γιατρό σου να έχουν φτάσει στο στάδιο των βλαστοκυστεων κ μετά να τα καταψυξετε κ να στα βάλει στον επόμενο κύκλο μετά τη διέγερση !!!!! Ηρεμεί ο οργανισμός κ έχεις περισσότερες πιθανότητες! Εγώ πρώτη προσπάθεια εξωσωματικης όπως σου είπα μεταφέραμε 2 κατεψυγμένα έμβρυα 6 ημερών στον επόμενο κύκλο μετά την ωολυψια, αυτή τη στιγμή είμαστε 7εβ+3ημ με ένα έμβρυακι! Σκέψου το.... Στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια!!!!! 

2 ημερών εμβρυα και μαλιστα πολυ καλης ποιότητας. Την ενεση την εκανα αρκετές ώρες πριν, ισχυει. Αλλα δεν ηξερα οτι κραταει τοσο η χοριακη. Δε μου το είπε αυτο. Δεν εχω κατεψυγμένα. Τωρα σκέφτομαι παλι απο την αρχη.. Και τι θα γίνει ξανα; δε το χωράει το μυαλο μου τη στιγμή που ειμαι σε όλα οκ. Ανάλογα τι θα μου πει θα προχωρήσω απλα θα παρει καιρο. Ηταν τεράστιο το σοκ. Προτείνεις δηλαδη να γίνει πάλι ωοληψια και να περάσει και ενας κύκλος; αν γίνεται αυτο θα το προτιμούσα.

Σε ευχαριστώ πολυ, να εισαι καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Steli είπε:

2 ημερών εμβρυα και μαλιστα πολυ καλης ποιότητας. Την ενεση την εκανα αρκετές ώρες πριν, ισχυει. Αλλα δεν ηξερα οτι κραταει τοσο η χοριακη. Δε μου το είπε αυτο. Δεν εχω κατεψυγμένα. Τωρα σκέφτομαι παλι απο την αρχη.. Και τι θα γίνει ξανα; δε το χωράει το μυαλο μου τη στιγμή που ειμαι σε όλα οκ. Ανάλογα τι θα μου πει θα προχωρήσω απλα θα παρει καιρο. Ηταν τεράστιο το σοκ. Προτείνεις δηλαδη να γίνει πάλι ωοληψια και να περάσει και ενας κύκλος; αν γίνεται αυτο θα το προτιμούσα.

Σε ευχαριστώ πολυ, να εισαι καλα

Γιατί να ξανά πας όλοι την διαδικασία από την στιγμή που έχεις στην καταψηξη εκτός αν δεν έχεις πολλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Niki94 είπε:

Γιατί να ξανά πας όλοι την διαδικασία από την στιγμή που έχεις στην καταψηξη εκτός αν δεν έχεις πολλά 

Δεν εχω καθολου στην κατάψυξη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Steli είπε:

2 ημερών εμβρυα και μαλιστα πολυ καλης ποιότητας. Την ενεση την εκανα αρκετές ώρες πριν, ισχυει. Αλλα δεν ηξερα οτι κραταει τοσο η χοριακη. Δε μου το είπε αυτο. Δεν εχω κατεψυγμένα. Τωρα σκέφτομαι παλι απο την αρχη.. Και τι θα γίνει ξανα; δε το χωράει το μυαλο μου τη στιγμή που ειμαι σε όλα οκ. Ανάλογα τι θα μου πει θα προχωρήσω απλα θα παρει καιρο. Ηταν τεράστιο το σοκ. Προτείνεις δηλαδη να γίνει πάλι ωοληψια και να περάσει και ενας κύκλος; αν γίνεται αυτο θα το προτιμούσα.

Σε ευχαριστώ πολυ, να εισαι καλα

Λογικά θα έπρεπε να στο προτείνει ο γιατρός ο ίδιος.... Εγώ απ την προσωπική μ εμπειρία (πρώτη κ επιτυχημένη προς το παρόν (7+3εβδ) θεωρώ ότι ο γιατρός με βοήθησε κ με τα κατεψυγμένα και με την έμβρυομεταφορα σε επόμενο κύκλο... Από εκεί κ πέρα όλοι ακολουθουμε ότι πει ο γιατρός.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχετε καμία εμπειρία από την vasclor??? Σε περίπου μια βδομάδα μου είπε η γιατρός να κόψω τα utrogestan κ την ενέσιμη προγεστερονη κ να αρχίσω vasclor... Διάβασα κάτι σε ένα φόρουμ κι ανησύχησα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η ntinaki88 είπε:

Κορίτσια έχετε καμία εμπειρία από την vasclor??? Σε περίπου μια βδομάδα μου είπε η γιατρός να κόψω τα utrogestan κ την ενέσιμη προγεστερονη κ να αρχίσω vasclor... Διάβασα κάτι σε ένα φόρουμ κι ανησύχησα.... 

Εγώ.! Αλλά το επερνα μαζί με utrogestan

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Steli είπε:

Δεν εχω καθολου στην κατάψυξη. 

Ωωω κατάλαβα..! Όποτε πάλη από την αρχή σου εύχομαι τα καλύτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Εγώ.! Αλλά το επερνα μαζί με utrogestan

Εγώ είμαι 7+3 σήμερα κ από 8+4 μ είπε η γιατρός μ να κόψω την Prolutex κ τα utrogestan κ να πάρω vasclor... Αλλά μπήκα κ διάβασα σε ένα φόρουμ για παρενέργειες με εκκρίσεις με αίμα κ αγχώθηκα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η ntinaki88 είπε:

Εγώ είμαι 7+3 σήμερα κ από 8+4 μ είπε η γιατρός μ να κόψω την Prolutex κ τα utrogestan κ να πάρω vasclor... Αλλά μπήκα κ διάβασα σε ένα φόρουμ για παρενέργειες με εκκρίσεις με αίμα κ αγχώθηκα.... 

Να μην διαβάζεις τίποτα..!! Από την στιγμή που σου είπε ο ιατρός ξέρει τι κάνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Να μην διαβάζεις τίποτα..!! Από την στιγμή που σου είπε ο ιατρός ξέρει τι κάνει 

Eννοειται απλά φοβήθηκα μην τραυματιστω με το απλικατερ δω τπτ καφέ ή αίμα κ τρελαθώ ότι κατι συμβαίνει με το μωρό.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η ntinaki88 είπε:

Eννοειται απλά φοβήθηκα μην τραυματιστω με το απλικατερ δω τπτ καφέ ή αίμα κ τρελαθώ ότι κατι συμβαίνει με το μωρό.... 

Πολύ δύσκολο κοπέλα μου να τραυματιστείς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας διαβαζω κ σας καταλαβαίνω απόλυτα μετά από 5 αποτυχιες κ 3 διαφορετικά κέντρα  θα σας πω να μη φεύγετε με απορίες από τους γυναικολόγους και μην  διαβάζετε στα φόρουμ μας επιρεαζουν δυστυχώς όσο κ να μη το θέλουμε ...εύχομαι όλες να κάνετε μωράκι εγώ σταμάτησα κ επιλεξα μια άλλη οδό γιατί είναι κ αυτό μια λύση αυτό να σκέφτεστε ..υπάρχουν κ άλλοι τρόποι να έχεις παιδί..🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σταυρι αυτός είναι κ ο σκοπός του.φορουμ! Να λέμε μια καλή κουβέντα η μια στην άλλη! Θεωρώ οτι θα πας καλα γιατί είσαι μικρή! Μακάρι κ με την πρώτη! Τωρα για έμβρυομεταφορα γίνεται ανάλογα με το πόσων ημερών είναι τα έμβρυα! Πχ 3 ημερών αρα 3η μερα απο την ωοληψία. Ακόμα κ αν καταψυξεις θα πρέπει στον κύκλο να πας την 3η μέρα μετα την ωορρηξία. Αν έχεις βλαστοκύστες τα ίδια αλλά 5η μέρα.

@Steli κ γω με κατάψυξη κ επόμενο κύκλο πάω... βέβαια θα σου πω το αποτέλεσμα όταν το δω αλλα βλέπω ότι όντως το σώμα ξεκουραστηκε. Πχ μετα την ωοληψία είχα περίοδο πολυ γρήγορα κ λίγο ελαφριά (στις 9 μερες, έκανα κυκλο μόλις 22 ημερων), στον επόμενο κύκλο έκανα αργά ωορρηξία κ είχα πιο νορμαλ περίοδο ε μετα είχα πλεον ρυθμισμενη όπως πάντα ωορρηξία κ βλεπω οτι η περίοδος επανήλθε κανονικά, μη σου πω έκανα restart! Φυσικά δε λέω οτι εξασφαλισα τπτ, αυτά κανείς δεν τα ξέρει όμως σίγουρα βλέπω οτι επανήλθα απο το σοκ της διέγερσης... κ αυτό που θα σου πω με σιγουριά είναι οτι βοηθησε ψυχολογικά να το χωνεψω, να ηρεμήσω κ να ξεκουραστώ γιατί έγιναν όλα τόσο γρήγορα που ήμουν κ γω σε αναβρασμό... εσείς γιατί πατε σε εξωσωματική; εμείς ανεξήγητη... Όλα ρολόι αλλά αποτελέσματα μηδέν! Σίγουρα κάτι κάπου υπάρχει αλλά πάντως δεν το βρήκαμε κ έψαξα κ καρυοτυπο κ ενα σωρο... Καλή επιτυχία εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Poimisa είπε:

Σας διαβαζω κ σας καταλαβαίνω απόλυτα μετά από 5 αποτυχιες κ 3 διαφορετικά κέντρα  θα σας πω να μη φεύγετε με απορίες από τους γυναικολόγους και μην  διαβάζετε στα φόρουμ μας επιρεαζουν δυστυχώς όσο κ να μη το θέλουμε ...εύχομαι όλες να κάνετε μωράκι εγώ σταμάτησα κ επιλεξα μια άλλη οδό γιατί είναι κ αυτό μια λύση αυτό να σκέφτεστε ..υπάρχουν κ άλλοι τρόποι να έχεις παιδί..🙂

Καλημέρα! Θα υποθέσω (ίσως αυθαίρετα...) ότι μιλάς για υιοθεσία! Πρόσφατα το έκανε μια φίλη μου κ ήταν το καλύτερο δώρο της ζωής τους! Η ευτυχία τους είναι τεράστια! Έκανε κ το σωστό να μην σπαταλήσει χρόνο σε εξωσωματικες, έκανε μόνο μια αλλά λόγω ενδομητρίωσης δεν έδινε καν ωάρια παρόλο που.δεν ήταν μεγάλη... Έτσι προχώρησε άμεσα παρακάτω κ πλεον πάνε 2 χρόνια που έχει το παιδάκι της! Το μόνο αρνητικό η διαδικασία... πολύ τρέξιμο κ σκωτσεζικο ντουζ, αλλά τέλος καλό όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Poimisa είπε:

Σας διαβαζω κ σας καταλαβαίνω απόλυτα μετά από 5 αποτυχιες κ 3 διαφορετικά κέντρα  θα σας πω να μη φεύγετε με απορίες από τους γυναικολόγους και μην  διαβάζετε στα φόρουμ μας επιρεαζουν δυστυχώς όσο κ να μη το θέλουμε ...εύχομαι όλες να κάνετε μωράκι εγώ σταμάτησα κ επιλεξα μια άλλη οδό γιατί είναι κ αυτό μια λύση αυτό να σκέφτεστε ..υπάρχουν κ άλλοι τρόποι να έχεις παιδί..🙂

Αν το να μην διαβάζουμε φόρουμ κ το να μην φεύγουμε με απορίες από γυναικολογους αναφερόταν στο δικό μου ποστ για το φάρμακο, θα δικαιοολογηθω...αν πάλι δεν αφορά εμένα απλά παραθέτω τη δική μ πλευρά ώστε να μην έχω αντίστοιχες αντιδράσεις από κάποια.... θα  πω απλά ότι όταν ξαφνικά χωρίς ποτέ στη ζωή σου να παίρνεις φάρμακα για κανέναν λόγο έρχεσαι μπροστά σε έναν καταιγισμό από νέα κουτάκια που μερικά δεν είναι απλά χάπια ή υποθετα (κάτι που το βλέπεις αφού τα παίρνεις απ το φαρμακείο κ αφού έχεις φύγει απ το γιατρό σου) αναζητάς τρόπο χρησης...οκ όλοι έλεγαν οι ενέσεις γίνονται έτσι ναι ναι εύκολες αλλά πάντα θες να δεις ένα βιντεο ή μια εφαρμογή για να το κάνεις "σωστά"... Όταν λοιπόν αυτό θες να το ψάξεις βράδυ κ μπαίνεις να δεις πως θα βάζω την κολπικη κρέμα καμία συμβουλη ρε παιδί μου κάτι λίγο,  αλλα δεν μπορείς να πάρεις τη γιατρό στις 12 τη νύχτα, κ πέφτεις πάνω σε ένα φόρουμ κ διαβάζεις ένα σωρό εμπειρίες αυτόματα ο εγκέφαλος δημιουργεί απορίες.... Που προφανώς δεν μπορείς να πεις "Γιατρέ διάβασα αυτό τι παίζει"? Γτ όπως όλοι ξέρουμε όταν ξεκινάς μια διαδικασία εξωσωματικης όλοι λένε "μη διαβάζεις τπτ" για να μην αγχώνεσαι..... Οπότε θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό να αγχωνομαστε κ να επηρεαζομαστε σημασία έχει να ξέρεις να το διαχειριστεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια. Καλή Χρονιά εύχομαι και καλή επιτυχία σε όλες μας! Μπαίνω λίγο ξαφνικά στη συζήτηση αλλά σας διαβάζω ... Μήπως μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ γιατί αγωνιώ, όποια έχει ακολουθήσει μακρύ πρωτόκολλο, πόσο συχνά είχε επικοινωνία με το γιατρό μέχρι την ωοληψια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Γιορτές κλπ χαθήκαμε λίγο και μόλις σας διάβασα. @Steli εγώ θα πω την δική μου εμπειρία και τι έχω σκοπό να κσνω στην επόμενη προσπάθεια. Μετά την ωοληψία που έγινε Τρίτη ο γιατρός μου είπε Παρασκευή (αν πετύχει η γονημοποιηση) ΕΤ αλλά λόγω του πατέρα μου τα έβαλα κατάψυξη. Όταν Σεπτέμβρη αποφασησα ότι ήρθε η ώρα μου στο δεύτερο ραντεβού μου με τον γιατρό είδαμε ότι ήδη είχε ξεκινήσει ωορηξια  (για να συμβαδίζει το ενδομητριο με τα 3ων ημερών έμβρυα) και επειδή δεν ήμασταν σίγουρη για το πότε ξεκίνησε ακύρωσαν εκείνο τον κύκλο και έκανα ΕΤ τον επόμενο μήνα. Προσωπικά θεωρώ ότι το σώμα μετά την ωοληψία είναι σε ιδανικές συνθήκες (πάχος κλπ) για να επιτευχθεί εμφύτευση οπότε αυτήν τη φορά θα δοκιμάσω με τα φρέσκα πρώτα ο Θεός. Άσε που θα γλυτώσω και κάποια φάρμακα που έπαιρνα για προετοιμασία πριν την ΕΤ. Έτσι το βλέπω δλδ μετά την πρώτη και αποτυχημένη μου προσπάθεια με καταψυγμενα. Από κει και πέρα όπως πάει και ότι μου πει ο γιατρός όμως για την ώρα αυτά σκέφτομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ntinaki88 είπε:

Αν το να μην διαβάζουμε φόρουμ κ το να μην φεύγουμε με απορίες από γυναικολογους αναφερόταν στο δικό μου ποστ για το φάρμακο, θα δικαιοολογηθω...αν πάλι δεν αφορά εμένα απλά παραθέτω τη δική μ πλευρά ώστε να μην έχω αντίστοιχες αντιδράσεις από κάποια.... θα  πω απλά ότι όταν ξαφνικά χωρίς ποτέ στη ζωή σου να παίρνεις φάρμακα για κανέναν λόγο έρχεσαι μπροστά σε έναν καταιγισμό από νέα κουτάκια που μερικά δεν είναι απλά χάπια ή υποθετα (κάτι που το βλέπεις αφού τα παίρνεις απ το φαρμακείο κ αφού έχεις φύγει απ το γιατρό σου) αναζητάς τρόπο χρησης...οκ όλοι έλεγαν οι ενέσεις γίνονται έτσι ναι ναι εύκολες αλλά πάντα θες να δεις ένα βιντεο ή μια εφαρμογή για να το κάνεις "σωστά"... Όταν λοιπόν αυτό θες να το ψάξεις βράδυ κ μπαίνεις να δεις πως θα βάζω την κολπικη κρέμα καμία συμβουλη ρε παιδί μου κάτι λίγο,  αλλα δεν μπορείς να πάρεις τη γιατρό στις 12 τη νύχτα, κ πέφτεις πάνω σε ένα φόρουμ κ διαβάζεις ένα σωρό εμπειρίες αυτόματα ο εγκέφαλος δημιουργεί απορίες.... Που προφανώς δεν μπορείς να πεις "Γιατρέ διάβασα αυτό τι παίζει"? Γτ όπως όλοι ξέρουμε όταν ξεκινάς μια διαδικασία εξωσωματικης όλοι λένε "μη διαβάζεις τπτ" για να μην αγχώνεσαι..... Οπότε θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό να αγχωνομαστε κ να επηρεαζομαστε σημασία έχει να ξέρεις να το διαχειριστεις!!!!

Αναφέρθηκαν γενικά αλήθεια 🙂 .και έχεις και δίκιο..καλη χρόνια και όλα καλά εύχομαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...