Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις On 9/12/2019 at 11:07 ΠΜ, ο/η Tokyo είπε:

το να ζητάνε κάτι οι γιατροί το θεωρώ πιθανό, σίγουρα όμως δεν θα είναι τα κόστη του ιδιωτικού... μπορεί δλδ συνολικά αντί για 3,000 να είναι 1500... είναι διαφορά! Εμένα το ταμείο μου καλύπτει (πέρα από φάρμακα) και το 50% του κόστους των λοιπών διαδικασιών οπότε είμαι οκ, όμως αξίζει να το δεις. Το θέμα συνήθως είναι ότι η κάθε κοπέλα ακολουθεί το γιατρό δλδ κ γω έτσι πήγα 

Βρε κορίτσια επειδη και εγω εν τελει θα καταληξω σε εξωσωματικη πειτε μου σας παρακαλω ολη αυτη η οστορια εκτος απο την ψυχολογικη φθορα για το σώμα και τον οργανισμό της γυναικας τι αντικτυπο εχει? Και μιλαω για αργοτερα ολα αυτα τα φαρμακα τι συνεπειες θα εχουν? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Βρε κορίτσια επειδη και εγω εν τελει θα καταληξω σε εξωσωματικη πειτε μου σας παρακαλω ολη αυτη η οστορια εκτος απο την ψυχολογικη φθορα για το σώμα και τον οργανισμό της γυναικας τι αντικτυπο εχει? Και μιλαω για αργοτερα ολα αυτα τα φαρμακα τι συνεπειες θα εχουν? 

Δεν υπάρχει καμία συσχέτιση εάν ενοοεις με καρκίνο .... μπορεί να πυροδοτήσει εάν έχεις ήδη το κύτταρο το οποίο θα γινόταν αργά η γρήγορα .... σου λέω ότι μυ έχει μεταφέρει ο γιατρός ... σε καμία των περιπτώσεων μην βάζεις με το μυαλό σπυ διαφορά .... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Βρε κορίτσια επειδη και εγω εν τελει θα καταληξω σε εξωσωματικη πειτε μου σας παρακαλω ολη αυτη η οστορια εκτος απο την ψυχολογικη φθορα για το σώμα και τον οργανισμό της γυναικας τι αντικτυπο εχει? Και μιλαω για αργοτερα ολα αυτα τα φαρμακα τι συνεπειες θα εχουν? 

Κοπέλα μου τίποτα οδικά από ψυχολογική μεριά εγώ το είπα και το ξανά λέω δεν κατάλαβα ότι έκανα εξωσωματική το έλεγα στον ιατρό μου και γελάγαμε..!!! Και έτσι πρέπει να είναι τα φάρμακα δεν μπορούν να κάνουν τίποτα κακό..! Ναι αν πάρεις αρνητικό αποτέλεσμα θα στεναχοριθει δεν λέω αλλά και πάλι δεν είναι τίποτα.! Στο λέω εγώ που έχω θέμα με άγχος και κρίσεις πανικού και που τρέμω να πάρω το οτιδήποτε χάπι..! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyo Ειμαι στο embio. Δηλαδή 6 ωοθηλάκια μόνο;είναι καλό αυτό τώρα; Είναι η πρώτη φορά που υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μη γκουγκλάρω τίποτα (και ήρθα εδώ). Να μη ξέρω, μόνο ό,τι μου λεέι ο γιατρός να ακούω. Επηρεάζομαι πολύ εύκολα. Ούτε το γιατρό έχω ρωτήσει για την όλη διαδικασία. Μόνο τα βασικά. Μου είπε ότι είμαι καλα χθες και εκεί έμεινα.

@Niki94 To ίδιο μου έχουν πει και φίλες και η αδερφή μου. Το καλύτερό τους! Τη σαλπιγγογραφία την έκανα ξύπνια, δε μπορούσα να διανοηθώ ότι θα κάνω μέθη. Βέβαια δε κατάλαβα και τίποτα ευτυχώς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Steli είπε:

@Tokyo Ειμαι στο embio. Δηλαδή 6 ωοθηλάκια μόνο;είναι καλό αυτό τώρα; Είναι η πρώτη φορά που υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μη γκουγκλάρω τίποτα (και ήρθα εδώ). Να μη ξέρω, μόνο ό,τι μου λεέι ο γιατρός να ακούω. Επηρεάζομαι πολύ εύκολα. Ούτε το γιατρό έχω ρωτήσει για την όλη διαδικασία. Μόνο τα βασικά. Μου είπε ότι είμαι καλα χθες και εκεί έμεινα.

@Niki94 To ίδιο μου έχουν πει και φίλες και η αδερφή μου. Το καλύτερό τους! Τη σαλπιγγογραφία την έκανα ξύπνια, δε μπορούσα να διανοηθώ ότι θα κάνω μέθη. Βέβαια δε κατάλαβα και τίποτα ευτυχώς. 

Κι εγώ ξύπνια μια χαρά είναι τα 6 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Steli είπε:

@Tokyo Ειμαι στο embio. Δηλαδή 6 ωοθηλάκια μόνο;είναι καλό αυτό τώρα; Είναι η πρώτη φορά που υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μη γκουγκλάρω τίποτα (και ήρθα εδώ). Να μη ξέρω, μόνο ό,τι μου λεέι ο γιατρός να ακούω. Επηρεάζομαι πολύ εύκολα. Ούτε το γιατρό έχω ρωτήσει για την όλη διαδικασία. Μόνο τα βασικά. Μου είπε ότι είμαι καλα χθες και εκεί έμεινα.

@Niki94 To ίδιο μου έχουν πει και φίλες και η αδερφή μου. Το καλύτερό τους! Τη σαλπιγγογραφία την έκανα ξύπνια, δε μπορούσα να διανοηθώ ότι θα κάνω μέθη. Βέβαια δε κατάλαβα και τίποτα ευτυχώς. 

μια χαρα ειναι τα 6! άλλωστε αυτά ειναι τα μεγαλα ως χτες... μεχρι τη δευτερα δεν ξερεις αν μεγαλωσουν κ αλλα εκτος κ αν 6 ειναι ολα. Πχ εμενα για να παρει 9 ειχα στο συνολο 17. Θεωρω οτι θα σου πάρει περισσότερα τελικά! Σημασία όμως έχει όχι η ποσότητα αλλά η ποιότητα τους. Αν 6 ωάρια δώσουν 6 έμβρυα εισαι σουπερ! αυτό έχει σημασια! 

Επειδη δεν θυμαμαι ποσων ετων εισαι; κ γιατι πας σε εξωσ; καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Alexouli είπε:

Βρε κορίτσια επειδη και εγω εν τελει θα καταληξω σε εξωσωματικη πειτε μου σας παρακαλω ολη αυτη η οστορια εκτος απο την ψυχολογικη φθορα για το σώμα και τον οργανισμό της γυναικας τι αντικτυπο εχει? Και μιλαω για αργοτερα ολα αυτα τα φαρμακα τι συνεπειες θα εχουν? 

Ως ώρας νιώθω ένα βάρος στο έντερο, κύστη, μήτρα και είμαι στο τέλος. Κανένας πόνος αλλού, ούτε και ψυχολογικά ευαίσθητη έγινα, ήμουν και από μόνη μου. Η αλήθεια είναι ότι μόνο οι ενέσεις είναι λίγο ζόρι. Συγκεκριμένη ώρα και ίσως να είναι λίγο μεγάλη η ποσότητα και να σε πονέσει λιγάκι. Γενικά δεν υποφέρεις κατά τη προετοιμασία. Απλά θέλει τρέξιμο και αγχώνεσαι να προλάβεις την επιτροπή, τις εξετάσεις να γίνουν συγκεκριμένες μέρες, τα έξοδα κλπ. Προχώρα το μη φοβάσαι καθόλου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tokyo είπε:

μια χαρα ειναι τα 6! άλλωστε αυτά ειναι τα μεγαλα ως χτες... μεχρι τη δευτερα δεν ξερεις αν μεγαλωσουν κ αλλα εκτος κ αν 6 ειναι ολα. Πχ εμενα για να παρει 9 ειχα στο συνολο 17. Θεωρω οτι θα σου πάρει περισσότερα τελικά! Σημασία όμως έχει όχι η ποσότητα αλλά η ποιότητα τους. Αν 6 ωάρια δώσουν 6 έμβρυα εισαι σουπερ! αυτό έχει σημασια! 

Επειδη δεν θυμαμαι ποσων ετων εισαι; κ γιατι πας σε εξωσ; καλη επιτυχια!

Λες μέχρι Δευτέρα να έχουμε κι άλλα; Εσύ έκανες πολλά. Τόσα έχω ακούσει ότι γίνονται βασικά και αγχώθηκα. Είμαι στα 35, προσπαθώ από 32 και λόγω ολιγοασθενοσπερμίας κάνουμε εξωσωματική. Αν τα 6 δώσουν 6 τότε είμαστε καλά. Στο μεταξύ πλέον βάζουν 2 στην εμβρυομεταφορά. Δε θέλουν πολύδυμες κυήσεις αλλά έτσι ίσως μειώνονται και οι πιθανότητες; τι να πω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Steli είπε:

Λες μέχρι Δευτέρα να έχουμε κι άλλα; Εσύ έκανες πολλά. Τόσα έχω ακούσει ότι γίνονται βασικά και αγχώθηκα. Είμαι στα 35, προσπαθώ από 32 και λόγω ολιγοασθενοσπερμίας κάνουμε εξωσωματική. Αν τα 6 δώσουν 6 τότε είμαστε καλά. Στο μεταξύ πλέον βάζουν 2 στην εμβρυομεταφορά. Δε θέλουν πολύδυμες κυήσεις αλλά έτσι ίσως μειώνονται και οι πιθανότητες; τι να πω..

κοίτα έδωσα 9 όμως τα 6 ήταν ώριμα. Γι'αυτό σου λέω μη δίνεις σημασία... μια χαρά είναι τα 6. Το θέμα είναι να γονιμοποιηθούν και να προχωρήσουν. Αυτό είναι το πιο δύσκολο βήμα γι'αυτό πάρε μια βαθιά ανάσα γιατί έχει αγωνία... Μια χαρά είσαι και από ηλικία! Εγώ είμαι 38 ❤️

Όσο για τη μεταφορά ο γιατρός μου δεν μεταφέρει ποτέ πάνω από 2 γιατί φοβάται μετά τις επικίνδυνες εγκυμοσύνες. Επίσης έχω δει (ψάχνοντας) ότι στις περισσότερες χώρες της ευρώπης απαγορεύεται να μεταφέρεις πάνω από 1! Οπότε τα 2 είναι υπερ-αρκετά... θεωρώ ότι αν έχετε καλή γονιμοποίηση όλα θα πάνε καλά γιατί είσαι μια χαρά εσύ! Καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

κοίτα έδωσα 9 όμως τα 6 ήταν ώριμα. Γι'αυτό σου λέω μη δίνεις σημασία... μια χαρά είναι τα 6. Το θέμα είναι να γονιμοποιηθούν και να προχωρήσουν. Αυτό είναι το πιο δύσκολο βήμα γι'αυτό πάρε μια βαθιά ανάσα γιατί έχει αγωνία... Μια χαρά είσαι και από ηλικία! Εγώ είμαι 38 ❤️

Όσο για τη μεταφορά ο γιατρός μου δεν μεταφέρει ποτέ πάνω από 2 γιατί φοβάται μετά τις επικίνδυνες εγκυμοσύνες. Επίσης έχω δει (ψάχνοντας) ότι στις περισσότερες χώρες της ευρώπης απαγορεύεται να μεταφέρεις πάνω από 1! Οπότε τα 2 είναι υπερ-αρκετά... θεωρώ ότι αν έχετε καλή γονιμοποίηση όλα θα πάνε καλά γιατί είσαι μια χαρά εσύ! Καλή επιτυχία! 

Σε ευχαριστω για όλες τις απαντήσεις σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Steli είπε:

Σε ευχαριστω για όλες τις απαντήσεις σου ❤️

Κοριτσια εσάς πόσο σας πήγε η εξωσωματική?? Το κόστος  εννοω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Κοριτσια εσάς πόσο σας πήγε η εξωσωματική?? Το κόστος  εννοω..

2.500 είναι για την εξωσωματική στο embio που ειμαι εγω.

Τωρα εκτός αυτού, ολος ο προγεννητικός τα σπερμοδιαγραμματα, βιταμίνες και σαλπιγγογραφια, καρυοτυπος και χρωμοσωμα μου εφτασαν γυρω στα 800. Οπότε στη δική μου περίπτωση ξεπερνάω τα τρια χιλιαρικα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η kppm είπε:

Κορίτσια μου κλαίω από χαρά η χοριακη μου είναι 131.31.....Δευτέρα πάω για την επαναληπτική χοριακή!!!!!Δεν το πιστεύω!!!!!!!Σας ευχαριστώ όλες για την στήριξη....εύχομαι γρήγορα σε όλες σας τα καλύτερα ❤❤❤

συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Steli είπε:

2.500 είναι για την εξωσωματική στο embio που ειμαι εγω.

Τωρα εκτός αυτού, ολος ο προγεννητικός τα σπερμοδιαγραμματα, βιταμίνες και σαλπιγγογραφια, καρυοτυπος και χρωμοσωμα μου εφτασαν γυρω στα 800. Οπότε στη δική μου περίπτωση ξεπερνάω τα τρια χιλιαρικα. 

Και πέρασες και επιτροπή για τα φάρμακα να φανταστώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Και πέρασες και επιτροπή για τα φάρμακα να φανταστώ...

Ναι. Τα φαρμακα για τη διεγερση ειναι καλυμμένα απο τον εοππυ. Πηρα ακομα ενα απο κανονικο φαρμακείο που εκανε καταστολη, που γίνεται αρχικα στο οποίο πληρωσα συμμετοχη, απο 75 ευρω το ενα φιαλιδιο. Η επιτροπή δε στοιχίζει κατι. Οι εξετασεις που ζηταει ειναι το θεμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Κοριτσια εσάς πόσο σας πήγε η εξωσωματική?? Το κόστος  εννοω..

Χωρίς τα φάρμακα κ τις εξετάσεις που ζητάνε καθαρά η εξωσωματική 2.600... ειναι περίπου 600-700 ξ ωοληψία μετά θες για τη γονιμοποίηση κ κατάψυξη αν κάνεις παραπάνω ή για κάποιο λόγο δεν τα βάλεις αμέσως. Σε εμας ήταν 380 κ την αμοιβή γιατρού κανενα χιλιάρικο. Μετα θες τη μεταφορά που δεν ξέρω πόσο ακριβώς θα παει αλλα τα 2600 μου τα είχαν πει σαν συνολική τιμή στην αρχή. Εγω τις εξετάσεις τις έκανα όλες μεσω Ταμείου χωρίς κόστος. Θα χρειαστεί οπωσδήποτε κάποιες τύπου aids που τα ζητάει ο νόμος. Κοίτα να τα κάνεις μεσω εοπυυ να τα έχεις γιατί αν σε στείλουν επί τόπου στο ιασω κ τα πληρώσετε είναι αρκετά... κ θέλει κ για τους 2 οχι μόνο εσυ! Εμένα μου τα έγραψε ολα ο γιατρός κ τα πήγαμε στο μητερα. Χωρίς αυτά δεν σε δέχονται. Επίσης έκανα προληπτικά καρυοτυπο κ εύθραυστο Χ κ μια ακόμα που δείχνει λειτουργία ωοθηκών. Αλλά οκ εσυ είσαι πιο μικρή μπορεί να μη χρειαστεί. Πάντως ειναι αρκετά! Αν πέρναγες επιτροπή έχει κ κάποιο επίδομα αν κ οχι πολλά. Εμενα πχ το ταμείο καλύπτει 50% των αποδείξεων. Σε καμία περίπτωση δεν φτάνει το σύνολο αλλα είναι ενα καλό ποσό....Ο,τι μπορείς να γλυτώσεις κανε το...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Χωρίς τα φάρμακα κ τις εξετάσεις που ζητάνε καθαρά η εξωσωματική 2.600... ειναι περίπου 600-700 ξ ωοληψία μετά θες για τη γονιμοποίηση κ κατάψυξη αν κάνεις παραπάνω ή για κάποιο λόγο δεν τα βάλεις αμέσως. Σε εμας ήταν 380 κ την αμοιβή γιατρού κανενα χιλιάρικο. Μετα θες τη μεταφορά που δεν ξέρω πόσο ακριβώς θα παει αλλα τα 2600 μου τα είχαν πει σαν συνολική τιμή στην αρχή. Εγω τις εξετάσεις τις έκανα όλες μεσω Ταμείου χωρίς κόστος. Θα χρειαστεί οπωσδήποτε κάποιες τύπου aids που τα ζητάει ο νόμος. Κοίτα να τα κάνεις μεσω εοπυυ να τα έχεις γιατί αν σε στείλουν επί τόπου στο ιασω κ τα πληρώσετε είναι αρκετά... κ θέλει κ για τους 2 οχι μόνο εσυ! Εμένα μου τα έγραψε ολα ο γιατρός κ τα πήγαμε στο μητερα. Χωρίς αυτά δεν σε δέχονται. Επίσης έκανα προληπτικά καρυοτυπο κ εύθραυστο Χ κ μια ακόμα που δείχνει λειτουργία ωοθηκών. Αλλά οκ εσυ είσαι πιο μικρή μπορεί να μη χρειαστεί. Πάντως ειναι αρκετά! Αν πέρναγες επιτροπή έχει κ κάποιο επίδομα αν κ οχι πολλά. Εμενα πχ το ταμείο καλύπτει 50% των αποδείξεων. Σε καμία περίπτωση δεν φτάνει το σύνολο αλλα είναι ενα καλό ποσό....Ο,τι μπορείς να γλυτώσεις κανε το...

Καλησπέρα @Tokyo  εγώ έχω κάνει εξετασεις και Ο άντρας μου έκανε στο Ιασώ .βασικά αιμα του πηραν και το σπέρμα . Τωρα εγω εκανα υπέρηχο μαστών και αιμα μου ειχε διαφορα.. το κόστος μου είπε θα φτάσει τα 2000 . Ενταξει δεν πλήρωσα τα φάρμακα τις διέγερσης  και δεν έκανα έξοδα να ρθω αθηνα για επιτροπή όποτε κάτι γλίτωσε τωρα αν έρθω εκεί σίγουρα κάτι έξτρα θα βγει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Καλησπέρα @Tokyo  εγώ έχω κάνει εξετασεις και Ο άντρας μου έκανε στο Ιασώ .βασικά αιμα του πηραν και το σπέρμα . Τωρα εγω εκανα υπέρηχο μαστών και αιμα μου ειχε διαφορα.. το κόστος μου είπε θα φτάσει τα 2000 . Ενταξει δεν πλήρωσα τα φάρμακα τις διέγερσης  και δεν έκανα έξοδα να ρθω αθηνα για επιτροπή όποτε κάτι γλίτωσε τωρα αν έρθω εκεί σίγουρα κάτι έξτρα θα βγει

Σε ποιο κέντρο είσαι εσύ κορίτσι μου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Καλησπέρα @Tokyo  εγώ έχω κάνει εξετασεις και Ο άντρας μου έκανε στο Ιασώ .βασικά αιμα του πηραν και το σπέρμα . Τωρα εγω εκανα υπέρηχο μαστών και αιμα μου ειχε διαφορα.. το κόστος μου είπε θα φτάσει τα 2000 . Ενταξει δεν πλήρωσα τα φάρμακα τις διέγερσης  και δεν έκανα έξοδα να ρθω αθηνα για επιτροπή όποτε κάτι γλίτωσε τωρα αν έρθω εκεί σίγουρα κάτι έξτρα θα βγει

Θα σου ελεγα βαλε 2500 να είσαι μέσα... ναι κ γω δεν είχα εξοδα για εξετάσεις καθόλου, ουτε επιτροπή πέρασα, το ταμείο μου δεν το απαιτεί... Φυσικά εξαρτάται κ από την αμοιβή του γιατρού... αλλα νομίζω αυτά ειναι ταρίφες γενικότερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tokyo είπε:

Θα σου ελεγα βαλε 2500 να είσαι μέσα... ναι κ γω δεν είχα εξοδα για εξετάσεις καθόλου, ουτε επιτροπή πέρασα, το ταμείο μου δεν το απαιτεί... Φυσικά εξαρτάται κ από την αμοιβή του γιατρού... αλλα νομίζω αυτά ειναι ταρίφες γενικότερα...

3000 έχω βάλει να ναι πιο σίγουρη να σου πω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Σε ποιο κέντρο είσαι εσύ κορίτσι μου; 

Καλησπέρα @Taggeris μου εγώ είμαι στο Ιασώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...