Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Τι έγινε καλέ πού κόλλησες και τι; Πήγες στο γιατρό Τι σου είπε;

Έλα μου ντε.....έλεος πραγματικά....μου είπε μόνο ντεπον..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

θα σου πω τη έκανα εγώ..!!! Μπορεί να βοηθήσει..! 
εγω πήρα έκλεισα ραντεβού με τον γυναικολόγο μου / εξωσωματικό μου να πάνε να μας δει (πήγα πρώτη φορά μια και είχα άλλον πριν) πήγα είδε της εξετάσεις μας δεν τον κάλυψε σχεδόν τίποτα μιας και ο παλιός μας ιατρός δεν μας έβαλε να κάνουμε της βασικές εξετάσεις έτσι κάναμε ότι εξετάσεις μας είπε και πήγαμε να της δει εκεί μας είπε ότι πρέπει να δει και ο ουρολόγος το θέμα του άντρα μου και ότι είναι μονόδρομος η εξωσωματική μιας και δεν υπέχει σπερμα..!! Στην ααλμπιγκογραφια είδαμε ανωμαλίες της μήτρας και με έβαλε να κάνω υστεροσκοπιση να δει τη ακριβός είναι είχα μικρούς πολύποδες τους οποίους τους έφερεσα..!! Μετά από τον ουρολόγο που συνεργάζεται με τον ιατρό μου είπαμε να κάνει ο άντρας μου μια βιοψία οσχέου (δλδ να πάρουν κομμάτια να το πω από τον όρχεις του άντρα μου ) το κάναμε και αυτό και τίποτα όποτε μόνος τρόπος δότης..!! Πάμε στην τραπαιζα και βρίσκουμε μετά μας φτιάχνει τα χαρτιά οκά για την επιτροπή περνάμε επιτροπή περνώ τα φάρμακα και ξεκινάμε της ενέσεις πέρνει όταν κρίνει τα ωοαρηα μου και τα γονιμοποιηει με το σπερμα και μετά τα βάλαμε καταψηξη ως τώρα..! Τώρα για να κάνω την μεταφορά έπρεπε να ξεκινήσω κάποιο χάπι 2η μέρα και να κάνω και εξέταση προγεστερονης και ε2 μετά την 10η μέρα πήγα να δούμε το ενδομήτριο (κανονικά πας 9η μέρα) αν το Δει καλό όπως θέλει να είναι και πρέπει τότε σου λέει ότι προχωράς πας 11η μέρα για Προγεστερονη και ξεκινάς τα χάπια που θα σου έχει πει μετά από 7 ημέρες με 9 άου λέει να πας να καείς την μεταφορά..!!

με λίγα λόγια δεν είναι τίποτα..!!!!! 

Χμμμ αρα δηλαδη εγω πρεπεο να βρω γυναικολογο που να είναι εξειδικευμένος στην εξωσωματικη??Διότι αυτος που εχω δεν είναι..Εγώ έχω κάνει και σαλπιγγογραφια και ο άντρας μου όλες τις εξετασεις για το σπέρμα.. Εχω μια βουλωμενη σαλπιγγα εγω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Θαύμα! είπε:

Έλα μου ντε.....έλεος πραγματικά....μου είπε μόνο ντεπον..

Κάπου την άρπαξες έχεις κάνει το εμβόλιο γρίπης; Καλά σου λέει να πάρεις μόνο depon δεν κάνει να πάρεις άλλα φάρμακα.. για μένα αν συνεχίσει ο ψηλός πυρετός και αύριο πήγαινε σε ένα νοσοκομείο οπωσδήποτε Και φυσικά ενημέρωσέ τους ότι είσαι έγκυος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Κάπου την άρπαξες έχεις κάνει το εμβόλιο γρίπης; Καλά σου λέει να πάρεις μόνο depon δεν κάνει να πάρεις άλλα φάρμακα.. για μένα αν συνεχίσει ο ψηλός πυρετός και αύριο πήγαινε σε ένα νοσοκομείο οπωσδήποτε Και φυσικά ενημέρωσέ τους ότι είσαι έγκυος

Δεν είναι έγκυος..έκανα τεστ για να δω πως θα κινηθώ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Natasha24 είπε:

Χμμμ αρα δηλαδη εγω πρεπεο να βρω γυναικολογο που να είναι εξειδικευμένος στην εξωσωματικη??Διότι αυτος που εχω δεν είναι..Εγώ έχω κάνει και σαλπιγγογραφια και ο άντρας μου όλες τις εξετασεις για το σπέρμα.. Εχω μια βουλωμενη σαλπιγγα εγω..

Natasha ναι πρέπει... έτυχε εμένα ο γυναικολόγος μου να είναι κ εξωσωματικός. Οι περισσότεροι δεν είναι όμως... Αυτό που πολλές φορές συμβαίνει είναι οι γιατροί να συνεργάζονται με κάποιον που κάνει εξωσωματική και εσύ μετά για την εγκυμοσύνη να συνεχίσεις στο γιατρό σου κανονικά. Μπορείς να τον ρωτήσεις, από τη στιγμή που δεν κάνει ο ίδιος δεν βλέπω το πρόβλημα! Από εκεί και πέρα μπορείς να ψάξεις να δεις τι σου ταιριάζει. Εγώ κ η @Niki94 είμαστε στο μητέρα. Αν το θέμα σας είναι η σάλπιγγα ακούγεται απλό αλλά μόνο ο γιατρός θα σου πει! 

Από εκεί κ πέρα ο εξωσωματικός θα σας ζητήσει επιπλέον εξετάσεις σίγουρα, εμένα ήταν ήδη γιατρός μου κ πάλι όταν προχωρήσαμε ζήτησε κ άλλες. Αφού αυτά βγουν οκ περνάς επιτροπή για τα φάρμακα κ ξεκινάς διέγερση. Εξαρτάται από το πρωτόκολλο και την κάθε κοπέλα φυσικά αλλά μια τυπική διέγερση είναι ενέσεις για περίπου 10 μέρες κ μετά πας σε ωοληψία (με νάρκωση - μέθη για την ακρίβεια). Για μένα το πιο δύσκολο κομμάτι ήταν όταν περίμενα τις απαντήσεις του εμβρυολογικού! Μετά αφού γίνει κ αυτό τα έμβρυα προχωράνε ως την 3η ή την 5η ημέρα ανάλογα με τη δυναμική κ το πλήθος τους κ εκεί έχεις πια 2 επιλογές: 1) καταψύχεις κ μεταφέρεις σε άλλο κύκλο ή 2) μεταφέρεις επί τόπου έμβρυα κ καταψύχεις αν έχεις επιπλέον. Η κάθε περίπτωση προτείνεται από το γιατρό ανάλογα με τις εξετάσεις σου. Κ μετά φυσικά χοριακή... Αν υπάρχει κάποιος λόγος κ θες να κάνεις έλεγχο στα έμβρυα πρέπει νομίζω να πάνε ως 5η ημέρα (δλδ να γίνουν βλαστοκύστες). Με λίγα λόγια αυτά είναι... αν έχω κάτι να πω είναι ότι σωματικά είναι ανεκτή διαδικασία, οκ 10 μέρες είναι περνάνε, ψυχολογικά όμως είναι πάρα πολύ πιεστική πιο πολύ από όσο νόμιζα οπότε οπλίσου με κουράγιο... καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Natasha ναι πρέπει... έτυχε εμένα ο γυναικολόγος μου να είναι κ εξωσωματικός. Οι περισσότεροι δεν είναι όμως... Αυτό που πολλές φορές συμβαίνει είναι οι γιατροί να συνεργάζονται με κάποιον που κάνει εξωσωματική και εσύ μετά για την εγκυμοσύνη να συνεχίσεις στο γιατρό σου κανονικά. Μπορείς να τον ρωτήσεις, από τη στιγμή που δεν κάνει ο ίδιος δεν βλέπω το πρόβλημα! Από εκεί και πέρα μπορείς να ψάξεις να δεις τι σου ταιριάζει. Εγώ κ η @Niki94 είμαστε στο μητέρα. Αν το θέμα σας είναι η σάλπιγγα ακούγεται απλό αλλά μόνο ο γιατρός θα σου πει! 

Από εκεί κ πέρα ο εξωσωματικός θα σας ζητήσει επιπλέον εξετάσεις σίγουρα, εμένα ήταν ήδη γιατρός μου κ πάλι όταν προχωρήσαμε ζήτησε κ άλλες. Αφού αυτά βγουν οκ περνάς επιτροπή για τα φάρμακα κ ξεκινάς διέγερση. Εξαρτάται από το πρωτόκολλο και την κάθε κοπέλα φυσικά αλλά μια τυπική διέγερση είναι ενέσεις για περίπου 10 μέρες κ μετά πας σε ωοληψία (με νάρκωση - μέθη για την ακρίβεια). Για μένα το πιο δύσκολο κομμάτι ήταν όταν περίμενα τις απαντήσεις του εμβρυολογικού! Μετά αφού γίνει κ αυτό τα έμβρυα προχωράνε ως την 3η ή την 5η ημέρα ανάλογα με τη δυναμική κ το πλήθος τους κ εκεί έχεις πια 2 επιλογές: 1) καταψύχεις κ μεταφέρεις σε άλλο κύκλο ή 2) μεταφέρεις επί τόπου έμβρυα κ καταψύχεις αν έχεις επιπλέον. Η κάθε περίπτωση προτείνεται από το γιατρό ανάλογα με τις εξετάσεις σου. Κ μετά φυσικά χοριακή... Αν υπάρχει κάποιος λόγος κ θες να κάνεις έλεγχο στα έμβρυα πρέπει νομίζω να πάνε ως 5η ημέρα (δλδ να γίνουν βλαστοκύστες). Με λίγα λόγια αυτά είναι... αν έχω κάτι να πω είναι ότι σωματικά είναι ανεκτή διαδικασία, οκ 10 μέρες είναι περνάνε, ψυχολογικά όμως είναι πάρα πολύ πιεστική πιο πολύ από όσο νόμιζα οπότε οπλίσου με κουράγιο... καλή επιτυχία!

Ουφφ δεν ξερωωω θελει σκέψη.. Γιατί και αυτό που περνάω τωρα παλι πιεστικό ειναι..?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Natasha24 είπε:

Ουφφ δεν ξερωωω θελει σκέψη.. Γιατί και αυτό που περνάω τωρα παλι πιεστικό ειναι..?

σε καταλαβαίνω κ γω έλεγα ακριβώς το ίδιο απλά είδα ότι στην πράξη είναι πολύ πιο ζόρι από όσο πίστευα, όσο και αν είχα κουραστεί με τις προσπάθειες. Τελοσπάντων θα βάλεις κάτω πόσο αντέχεις ακόμα, τι πιθανότητες έχετε για φυσική κ την ηλικία σας. Αν είσαι μικρή δώσε μια ακόμα ευκαιρία αν το μόνο θέμα είναι η σάλπιγγα. Αν είσαι λίγο πιο μεγάλη μην χάσεις άλλο χρόνο. Σε εμάς δεν βρέθηκε ποτέ τπτ αλλά δεν ήθελα να χάσω χρόνο γιατί έφτανα πια τα 38! Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Θαύμα! είπε:

Δεν είναι έγκυος..έκανα τεστ για να δω πως θα κινηθώ....

Τι τest έκανες καλέ; Αφού ακόμα αργεις για τη χοριακή..  κοίτα να προσέξεις και μην κάνεις καμιά βλακεία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Natasha24 είπε:

Χμμμ αρα δηλαδη εγω πρεπεο να βρω γυναικολογο που να είναι εξειδικευμένος στην εξωσωματικη??Διότι αυτος που εχω δεν είναι..Εγώ έχω κάνει και σαλπιγγογραφια και ο άντρας μου όλες τις εξετασεις για το σπέρμα.. Εχω μια βουλωμενη σαλπιγγα εγω..

Οχι απαραίτητα ρωτά τον ιατρό σου αν συνεργάζεται με κάποιον εξωσωματικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Τι τest έκανες καλέ; Αφού ακόμα αργεις για τη χοριακή..  κοίτα να προσέξεις και μην κάνεις καμιά βλακεία

Eiμαι 6 μέρα στις 9 κάνεις χοριακη με βλαστοκυστες...θα έδειχνε.   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Θαύμα! είπε:

Eiμαι 6 μέρα στις 9 κάνεις χοριακη με βλαστοκυστες...θα έδειχνε.   

Όχι κοπέλα μου Δεν δείχνει άμα είναι πολύ χαμηλά ακόμα. Εμένα με βλαστοκύστες μου είπε να πάω στις 12 μέρες με 14... Ξέρω κοπέλα που με βλαστοκύστες πήρε χοριακή 52 μετά από 12 μέρες και εξελίχθηκε μία χαρά η εγκυμοσύνη... εσύ πήγες τώρα μετά από πέντε μέρες και περιμένεις να δείξει το τεστ; Πρόσεχε κάτσε κρεβατάκι κι αν αύριο έχεις τόσο ψηλό πυρετό πήγαινε στο νοσοκομείο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Θαύμα! είπε:

Eiμαι 6 μέρα στις 9 κάνεις χοριακη με βλαστοκυστες...θα έδειχνε.   

Κοπέλα μου θα συμφωνήσω με τα κορίτσια δεν κανείς μετά από 6 μέρες δεν γίνεται τόσο γρήγορα..!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Θαύμα! θα συμφωνήσω με @Niki94 k @Taggeris. Δεν λέω ότι είσαι, προφανώς και όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά όμως είναι σαν να κάνεις τεστ 3-4 μέρες πριν την περίοδο. Είσαι σίγουρη ότι θα έδειχνε; εγώ όχι τόσο... πρόσεχε λίγο ακόμα κ κάνε μια ανάλυση αίματος αν δεν θες να περιμένεις! αν είσαι έστω κ λίγο να έχει ανέβει η ανάλυση θεωρώ θα το πιάσει... Μακάρι λοιπόν να κάνεις λάθος και να είσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Οχι απαραίτητα ρωτά τον ιατρό σου αν συνεργάζεται με κάποιον εξωσωματικό 

Ευχαριστώ πολυυ για τις απαντησεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Dimi80 είπε:

Γειά σας κορίτσια.. Πρώτη φορά γράφω σε αυτό το forum κι εύχομαι να μου φέρει περισσότερη τύχη αυτή τη φορά. Το καλοκαίρι έκανα την πρώτη μου εξωσωματική η οποία ναι μεν πετύχε αλλά παλινδρομησε στην έβδομη εβδομάδα το εμβρυακι μου.. Τώρα έκανα εμβρυομεταφορα βλαστοκυστης και βρίσκομαι στην έβδομη μέρα και ξάπλα στον καναπέ. Την Παρασκευή, πρώτα ο Θεός, θα πάω για χωριακη κι εύχομαι ο Άγιος Νικόλαος να κάνει το θαύμα του και να μας δώσει το δικό μας μωράκι. Σε όλες μας εύχομαι ο καινούργιος χρόνος να έρθει φορτωμενος με μωρά! 

Καλως ηρθες κοριτσι μου!!!!!Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Dimi80 είπε:

Γειά σας κορίτσια.. Πρώτη φορά γράφω σε αυτό το forum κι εύχομαι να μου φέρει περισσότερη τύχη αυτή τη φορά. Το καλοκαίρι έκανα την πρώτη μου εξωσωματική η οποία ναι μεν πετύχε αλλά παλινδρομησε στην έβδομη εβδομάδα το εμβρυακι μου.. Τώρα έκανα εμβρυομεταφορα βλαστοκυστης και βρίσκομαι στην έβδομη μέρα και ξάπλα στον καναπέ. Την Παρασκευή, πρώτα ο Θεός, θα πάω για χωριακη κι εύχομαι ο Άγιος Νικόλαος να κάνει το θαύμα του και να μας δώσει το δικό μας μωράκι. Σε όλες μας εύχομαι ο καινούργιος χρόνος να έρθει φορτωμενος με μωρά! 

Κορίτσι μου εύχομαι καλή επιτυχία και να έχεις μία θετική χοριακή... Άνοιξε το Δεκέμβρη με όμορφα νέα!!! Ο Άγιος Νικόλαος να μας βοηθήσει όλες Εγώ θα πάω για χοριακή τη Δευτέρα της Αγίας Άννης... Περιμένουμε τα αποτελέσματα σου Να χαρούμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Κορίτσι μου εύχομαι καλή επιτυχία και να έχεις μία θετική χοριακή... Άνοιξε το Δεκέμβρη με όμορφα νέα!!! Ο Άγιος Νικόλαος να μας βοηθήσει όλες Εγώ θα πάω για χοριακή τη Δευτέρα της Αγίας Άννης... Περιμένουμε τα αποτελέσματα σου Να χαρούμε

Μακάρι κορίτσι μου!!! Μακάρι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Taggeris είπε:

Όχι κοπέλα μου Δεν δείχνει άμα είναι πολύ χαμηλά ακόμα. Εμένα με βλαστοκύστες μου είπε να πάω στις 12 μέρες με 14... Ξέρω κοπέλα που με βλαστοκύστες πήρε χοριακή 52 μετά από 12 μέρες και εξελίχθηκε μία χαρά η εγκυμοσύνη... εσύ πήγες τώρα μετά από πέντε μέρες και περιμένεις να δείξει το τεστ; Πρόσεχε κάτσε κρεβατάκι κι αν αύριο έχεις τόσο ψηλό πυρετό πήγαινε στο νοσοκομείο..

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Niki94 είπε:

Κοπέλα μου θα συμφωνήσω με τα κορίτσια δεν κανείς μετά από 6 μέρες δεν γίνεται τόσο γρήγορα..!!! 

Μια χαρά δείχνει...το ξέρω από άλλες φορές κορίτσια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Θαύμα! είπε:

 

Μια χαρά δείχνει...το ξέρω από άλλες φορές κορίτσια...

Εγώ δεν περιμένω..!! Εσυ ξέρεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Taggeris είπε:

Κορίτσι μου εύχομαι καλή επιτυχία και να έχεις μία θετική χοριακή... Άνοιξε το Δεκέμβρη με όμορφα νέα!!! Ο Άγιος Νικόλαος να μας βοηθήσει όλες Εγώ θα πάω για χοριακή τη Δευτέρα της Αγίας Άννης... Περιμένουμε τα αποτελέσματα σου Να χαρούμε

Ευχαριστω πολύ! Κι εσύ σε αναμονή? Πότε έκανες την μεταφορά? Καλά αποτελέσματα και σε σενα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Θαύμα! είπε:

Έλα μου ντε.....έλεος πραγματικά....μου είπε μόνο ντεπον..

Καλησπέρα! Εγώ στην εμβρυομεταφορα ήμουν χάλια με μπούκωμα, βήχα αφού φοβόμουν μη τυχόν στη διαδικασία με πιασει ο βήχας ή το φτέρνισμα και δεν ξέρω τι να κάνω...και μένα μόνο ντεπον μου είπε τίποτα άλλο από φάρμακο..

Επεξεργάστηκε από Fwtaki
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Dimi80 είπε:

Ευχαριστω πολύ! Κι εσύ σε αναμονή? Πότε έκανες την μεταφορά? Καλά αποτελέσματα και σε σενα! 

Αγάπη μου Σε ευχαριστώ πολύ... Αραχτή και αναμένω και εγώ. Έκανα μεταφορά την Πέμπτη βλαστοκύστες. Θα πάω τη Δευτέρα 9 του μήνα για χοριακή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...