Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 15 ώρες, ο/η sofiefin1982 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε? Εγώ είμαι 2η μέρα στο κρεβάτι μετά από Εμβρυομεταφορά!!! Μου βάλανε 2 άριστα εμβριακια τεσσάρων ημερών!!! Έχω άλλα 5 στην κατάψυξη κ ευχομαι αυτή η τρίτη φορά να είναι η τυχερή κ όχι η φαρμακερή ???

Καλή σου μέρα κορίτσι μου! Σου εύχομαι αυτή σου η προσπάθεια να είναι η τυχερή σου και όλα να πάνε καλά μέχρι τέλους!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!! Είμαι καινούρια. Καταρχην ευχομαι ολοψυχα σε ολες μας καλή επιτυχία!!!!! Ειναι η πρωτη μου προσπαθεια εξωσωματικής. Την Παρασκευη, 24/5 έκανα εμβρυομεταφορα. Οπότε σήμερα,μετά απο 5 ημέρες ξαπλωμένη μεταξύ κρεββατιου και καναπέ, ειπα να εγγραφω και εγω για να τα λέμε, πλεον απο τον καναπέ σημερα.  Είμαι λιγο μπερδεμένη και θα ήθελα την βοήθεια σας. Ο γιατρος μου ειπε χαλαρη μεσα στο σπίτι. Όχι ξάπλα συνεχεια. Η μαία μου ειπε μεταξυ καναπε για 4 ημέρες και οχι καρέκλες. Απο σημερα μπορω να παω μια χαλαρη βολτα, οχι σκάλες, οχι εντονη δραστηριοτητα, οχι ορθοστασία. Ετσι λοιπον και εγω το βραδυ ημουν κρεβατι και ολη την ημερα χαλαρη στον καναπε. Και εκει που ημουν ηρεμη, καπου διαβασα οτι η ξαπλα και ολο αυτο το πολυ χαλαρο δεν βοηθαει καθως η μητρα δεν ειναι στη φυσιολογικη της θεση!!! Γνωριζει καμία κάτι παραπανω;;; Επίσης είδα αίμα ροζ στην ούρηση την Δευτέρα το βράδυ. Ο γιατρός το είδε σαν θετικό. Συγγνώμη αν σας ζαλισα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Kit1982 είπε:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!! Είμαι καινούρια. Καταρχην ευχομαι ολοψυχα σε ολες μας καλή επιτυχία!!!!! Ειναι η πρωτη μου προσπαθεια εξωσωματικής. Την Παρασκευη, 24/5 έκανα εμβρυομεταφορα. Οπότε σήμερα,μετά απο 5 ημέρες ξαπλωμένη μεταξύ κρεββατιου και καναπέ, ειπα να εγγραφω και εγω για να τα λέμε, πλεον απο τον καναπέ σημερα.  Είμαι λιγο μπερδεμένη και θα ήθελα την βοήθεια σας. Ο γιατρος μου ειπε χαλαρη μεσα στο σπίτι. Όχι ξάπλα συνεχεια. Η μαία μου ειπε μεταξυ καναπε για 4 ημέρες και οχι καρέκλες. Απο σημερα μπορω να παω μια χαλαρη βολτα, οχι σκάλες, οχι εντονη δραστηριοτητα, οχι ορθοστασία. Ετσι λοιπον και εγω το βραδυ ημουν κρεβατι και ολη την ημερα χαλαρη στον καναπε. Και εκει που ημουν ηρεμη, καπου διαβασα οτι η ξαπλα και ολο αυτο το πολυ χαλαρο δεν βοηθαει καθως η μητρα δεν ειναι στη φυσιολογικη της θεση!!! Γνωριζει καμία κάτι παραπανω;;; Επίσης είδα αίμα ροζ στην ούρηση την Δευτέρα το βράδυ. Ο γιατρός το είδε σαν θετικό. Συγγνώμη αν σας ζαλισα.

Καλός ήρθες στην παρέα μας και να έχεις ένα θετικό αποτέλεσμα σου εύχομαι...!!!!!! Δεν ξέρω να σου πω μιας και εμένα ξέρω ότι θα μου πει αυστηρά ξάπλα καναπέ κρεβάτι μου το έχει πει ήδη για αυτό κάνω φουλ δουλιες και βόλτες τώρα που μπορώ...!!! Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε ότι θες μας λες.. έχεις καμία συμβουλή να μας πεις εμπιρια ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η sofiefin1982 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε? Εγώ είμαι 2η μέρα στο κρεβάτι μετά από Εμβρυομεταφορά!!! Μου βάλανε 2 άριστα εμβριακια τεσσάρων ημερών!!! Έχω άλλα 5 στην κατάψυξη κ ευχομαι αυτή η τρίτη φορά να είναι η τυχερή κ όχι η φαρμακερή ???

 

στις πριν 15 ώρες, ο/η sofiefin1982 είπε:

Ο γιατρός μου είπε 4 μερες αλλά να σηκώνομαι να κάθομαι κ σε καρέκλα!!! Δουλειές να μην κάνω μόνο!!! Μακάρι να εισακουστουν οι ευχές 

@niki94 σε ευχαριστώ πολύ!!! Καλώς σας βρίσκω και εύχομαι και σε εσένα μια τεράστια χοριακή!!!!!! Πόσο με ανακουφιζεις γιατί και εγώ τα ίδια ξέρω!! Απλά φοβήθηκα μήπως ήμουν υπερβολικά χαλαρή και ξάπλα. Όσον αφορά την εμπειρία μου μέχρι τώρα.. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα από την αρχή το πόσο άγχος έχει η διαδικασία από την αρχή κιόλας. Κάθε σταδιο και μια αγωνία. Από την ωοληψια, είχα 2 ωαρια τα οποία γονιμοποιηθηκαν και τα 2 και τα βάλαμε σε επόμενό κύκλο καθώς δεν συμβάδιζε το ενδομήτριο μου. Οπότε σήμερα 5η ημέρα εμβρυομεραφορας και αναμονή για το άλλο Σάββατο 8/6 για χοριακη. Μέχρι και εχθές είχα πονακια στην κοιλιά χαμηλά. Σήμερα τίποτα. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ... Εσύ για πότε προγραμματιζεις την μεταφορά σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Κοριτσια μου εχω θετικη χοριακη 458!ελπιζω να πανε ολα καλα!ευχομαι κ σε σας η προσπαθεια σας να φερει μωρακι!

Μπραβοοοοο!!!!! Θερμά συγχαρητήρια!!!!!! Όλα θα πάνε τέλεια!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Κοριτσια μου εχω θετικη χοριακη 458!ελπιζω να πανε ολα καλα!ευχομαι κ σε σας η προσπαθεια σας να φερει μωρακι!

Μπράβο κορίτσι μου, συγχαρητήρια!!! Όλα θα πάνε καλά μην αγχώνεσαι...θετική σκέψη!!! Μακάρι να διαβάζουμε συνέχεια ευχάριστα από όλες τις κοπέλες εδώ! Ήταν η πρώτη σου φορά; Που την έκανες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Κοριτσια μου εχω θετικη χοριακη 458!ελπιζω να πανε ολα καλα!ευχομαι κ σε σας η προσπαθεια σας να φερει μωρακι!

Αχ τι ωραία νέα είναι αυτά?! Τώρα μόλις τελείωσα το διάβασμα της συζήτησης και ομολογώ ότι ήταν το καλύτερο τέλος, μιας υπέροχης αρχής! Συγχαρητήρια κούκλα μου! Και στα δικά μας! 

Ήρθα κι εγώ εδώ λοιπόν! Καλησπέρα σε όλες, καλή δύναμη και επιτυχίες για όλες εύχομαι! 

Για όσες δεν με γνωρίζουν, ετοιμάζομαι για μεταφορά κατεψυγμένων! Δεύτερη προσπάθεια και ελπίζω τελευταία! Αύριο έχω υπέρηχο...! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια!!Ηταν η πρώτη μου εξωσωματική στο Ιασώ!!Εγω με πολυκυστικές,ο σύζυγος θέμα στην μορφολογία!!Να σας πω απο συμπτώματα τις πρώτες  5 μέρες τίποτα!!Το στήθος πιο ξεπρησμένο απ τα κανονικά του κ κανένα πονάκι μου ρχόταν να πάρω τους δρόμους!!Λέω τι κάθομαι ξάπλα απορώ!!Μετά όμως άρχισαν τα τραβήγματα στη μητρα μέχρι τον αφαλό κ είδα ροζ σταγόνες μια φορά 8 μέρες μετά την μεταφορά!!Βλαστοκύστες έβαλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marillia είπε:

Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια!!Ηταν η πρώτη μου εξωσωματική στο Ιασώ!!Εγω με πολυκυστικές,ο σύζυγος θέμα στην μορφολογία!!Να σας πω απο συμπτώματα τις πρώτες  5 μέρες τίποτα!!Το στήθος πιο ξεπρησμένο απ τα κανονικά του κ κανένα πονάκι μου ρχόταν να πάρω τους δρόμους!!Λέω τι κάθομαι ξάπλα απορώ!!Μετά όμως άρχισαν τα τραβήγματα στη μητρα μέχρι τον αφαλό κ είδα ροζ σταγόνες μια φορά 8 μέρες μετά την μεταφορά!!Βλαστοκύστες έβαλα!!

Από το πρωί έχω ξεκινήσει να διαβάζω το στόρι εδώ και έχασα τη μπάλα λίγο! Νόμιζα στις 30 του μήνα θα έκανες χοριακή! Ομολογώ ότι εξεπλάγην πολύ ευχάριστα όταν είδα το μήνυμά σου με το υπέροχο αυτό νούμερο! Σου εύχομαι τα καλύτερα μία υπέροχη τελειόμηνη εγκυμοσύνη! 

Και να είσαι το γούρι για τις επόμενες!!! ❤️❤️❤️❤️????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Geo2009 είπε:

Από το πρωί έχω ξεκινήσει να διαβάζω το στόρι εδώ και έχασα τη μπάλα λίγο! Νόμιζα στις 30 του μήνα θα έκανες χοριακή! Ομολογώ ότι εξεπλάγην πολύ ευχάριστα όταν είδα το μήνυμά σου με το υπέροχο αυτό νούμερο! Σου εύχομαι τα καλύτερα μία υπέροχη τελειόμηνη εγκυμοσύνη! 

Και να είσαι το γούρι για τις επόμενες!!! ❤️❤️❤️❤️????

Αύριο ήταν να κάνω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/5/2019 at 1:10 ΜΜ, ο/η Niki94 είπε:

Πότε λέτε να κάνετε την προσπάθεια σας κορίτσια; εγώ λέω τώρα καλοκαίρι 

Καλησπέρα! Και εγώ λέω να κάνω την διαδικασία μέσα στον Ιούνιο (4η προσπάθεια κατά σειρά..) Είναι άραγε καλή περίοδος ή λόγω ζέστης δεν ενδείκνυται; Έχεις ρωτήσει το γιατρό σου, γιατί εμένα μου διέφυγε... Που θα την κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Καλησπέρα! Και εγώ λέω να κάνω την διαδικασία μέσα στον Ιούνιο (4η προσπάθεια κατά σειρά..) Είναι άραγε καλή περίοδος ή λόγω ζέστης δεν ενδείκνυται; Έχεις ρωτήσει το γιατρό σου, γιατί εμένα μου διέφυγε... Που θα την κάνεις;

Έχω ακούσει ότι το καλοκαίρι είναι πιο καλά λογο ότι η μήτρα είναι πιο ζέστη θα τον ρωτήσω το απόγευμα παντός από όσο ξέρω δεν υπάρχει κατάλληλη εποχή για εξωσωματική όπως και μια εγκυμοσύνη αν το σκεφτούμε πόσες μένουν μέσα στο καλοκαίρι και αν ήταν έτσι δεν θα έκαναν το καλοκαίρι εξωσωματικες θα μας το έλεγαν οι ιατροί μας..!!! Εγώ θα την κάνω στο μητέρα εσυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Kit1982 είπε:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!! Είμαι καινούρια. Καταρχην ευχομαι ολοψυχα σε ολες μας καλή επιτυχία!!!!! Ειναι η πρωτη μου προσπαθεια εξωσωματικής. Την Παρασκευη, 24/5 έκανα εμβρυομεταφορα. Οπότε σήμερα,μετά απο 5 ημέρες ξαπλωμένη μεταξύ κρεββατιου και καναπέ, ειπα να εγγραφω και εγω για να τα λέμε, πλεον απο τον καναπέ σημερα.  Είμαι λιγο μπερδεμένη και θα ήθελα την βοήθεια σας. Ο γιατρος μου ειπε χαλαρη μεσα στο σπίτι. Όχι ξάπλα συνεχεια. Η μαία μου ειπε μεταξυ καναπε για 4 ημέρες και οχι καρέκλες. Απο σημερα μπορω να παω μια χαλαρη βολτα, οχι σκάλες, οχι εντονη δραστηριοτητα, οχι ορθοστασία. Ετσι λοιπον και εγω το βραδυ ημουν κρεβατι και ολη την ημερα χαλαρη στον καναπε. Και εκει που ημουν ηρεμη, καπου διαβασα οτι η ξαπλα και ολο αυτο το πολυ χαλαρο δεν βοηθαει καθως η μητρα δεν ειναι στη φυσιολογικη της θεση!!! Γνωριζει καμία κάτι παραπανω;;; Επίσης είδα αίμα ροζ στην ούρηση την Δευτέρα το βράδυ. Ο γιατρός το είδε σαν θετικό. Συγγνώμη αν σας ζαλισα.

Κορίτσι μου το ροζ είναι πολύ θετικό!!! Μάλλον έγινε εμφύτευση!!! Όσο για το σπίτι να είσαι χαλαρή κ όχι συνέχεια στο κρεβάτι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marillia είπε:

Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια!!Ηταν η πρώτη μου εξωσωματική στο Ιασώ!!Εγω με πολυκυστικές,ο σύζυγος θέμα στην μορφολογία!!Να σας πω απο συμπτώματα τις πρώτες  5 μέρες τίποτα!!Το στήθος πιο ξεπρησμένο απ τα κανονικά του κ κανένα πονάκι μου ρχόταν να πάρω τους δρόμους!!Λέω τι κάθομαι ξάπλα απορώ!!Μετά όμως άρχισαν τα τραβήγματα στη μητρα μέχρι τον αφαλό κ είδα ροζ σταγόνες μια φορά 8 μέρες μετά την μεταφορά!!Βλαστοκύστες έβαλα!!

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!!Έχω χαρεί παρά πολύ για σένα μιας και τα έχουμε πει και λίγο πιο προσωπικά!!!!εύχομαι όλα να πάνε τέλεια!!!!!????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marillia είπε:

Κοριτσια μου εχω θετικη χοριακη 458!ελπιζω να πανε ολα καλα!ευχομαι κ σε σας η προσπαθεια σας να φερει μωρακι!

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sofiefin1982 είπε:

Κορίτσι μου το ροζ είναι πολύ θετικό!!! Μάλλον έγινε εμφύτευση!!! Όσο για το σπίτι να είσαι χαλαρή κ όχι συνέχεια στο κρεβάτι!!! 

Σε ευχαριστώ πολύυυ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marillia είπε:

Κοριτσια μου εχω θετικη χοριακη 458!ελπιζω να πανε ολα καλα!ευχομαι κ σε σας η προσπαθεια σας να φερει μωρακι!

τι ωραία νέα Marilia!!! Να πάνε όλα καταπληκτικά! Έχεις τεράστιο νούμερο χοριακης? πολύ καλό ξεκίνημα αυτό!!! Χαίρομαι πολύ για εσάς που θα πετάτε σήμερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα κ απο εμένα ξεκιναω τη δεύτερη προσπάθεια τον Ιούνιο. Η πρώτη προσπάθεια χωρις αίσιο τέλος!μου πήρε ενα χρόνο να συνέλθω γιατί έπεσα σε μπιπ γιατρό. Ταλαιπωρήθηκα αρκετά. Εγω εχω βουλωμενες σάλπιγγες.Τώρα άλλαξα γιατρό κ πηγα σε κέντρο που ειδικεύεται. Εχω ενα πρόβλημα, μένω επαρχία. Δε με νοιάζει που θα έρθω Αθήνα ουτε η ταλαιπωρία γιατί το θελω παρα πολυ οπως κ εσεις!το πρόβλημά μ λοιπόν είναι οτι εδω που είμαι πρέπει να βρω ενα γιατρο να με παρακολουθεί. Υπάρχει ενας καλός , νεος σε ηλικία αλλά η γυναίκα του ειναι γνωστή. Ξέρω οτι θα σας φανεί κάπως αλλά απο προσωπικη επιλογή δε θέλω να το μάθει κανείς μονο η οικογένειά μ. Κ δε ξερω τι να κανω συνέχεια γυριζει στο μυαλό μ πως θα βρω γυναικολόγο για μετά!σκεφτομαι να του μιλησω αλλα δε ξερω αν θα κρατήσει μυστικό. Δε μπορώ να εχω γιατρό απο την Αθήνα μόνο. Γιατι δεν ειναι ευκολες οι μετακινήσεις κ ολα αυτά με αγχωνουν ενω θα έπρεπε να ειμαι χαλαρή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η marillia είπε:

Κοριτσια μου εχω θετικη χοριακη 458!ελπιζω να πανε ολα καλα!ευχομαι κ σε σας η προσπαθεια σας να φερει μωρακι!

Μπράβο κοριτσάκι μου!!!!

Χαίρομαι πολύ για σένα!!! ???

Με το καλό όλα τα κορίτσια με τεραστιες χοριακες γιατί έχουμε πολλές προσπάθειες μπροστά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Κι εγώ σε λίγο καιρό έχεις ξανά κάνει;

Εξωσωματική ναι αλλά οχι με αυτα τα φάρμακα. Πριν μου ειχαν δώσει 40 ημέρες ενέσεις ενω τωρα μονο 12 ημέρες περίπου. Για αυτό δε θα σου πω για την πρώτη εμπειρία τωρα το βλέπω σα νέα αρχή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η marillia είπε:

Κοριτσια μου εχω θετικη χοριακη 458!ελπιζω να πανε ολα καλα!ευχομαι κ σε σας η προσπαθεια σας να φερει μωρακι!

Συγχαρητήρια...!!!!!!! Όλα να πάνε τέλεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...