Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Για Μεσογειακή αναιμία θα κάνουμε προεμφυτευτικη διαγνωση. Δυστυχώς δεν μπορώ να απευθυνθώ σε όποιο εργαστήριο θέλω, γιατί θα τα στείλει το κέντρο της εξωσωματικής στον Πάγκαλο. Απλώς μου φαίνεται διπλό κόστος. Δλδ θέλουν 1.000 για να κάτσουν να εξετάσουν τα έμβρυα και 300-400€ για κάθε ένα που θα εξεταστεί;;; Το ίδιο πράγμα δεν είναι;;;

Τέλος πάντων, όπως και να χει πλέον είναι μονόδρομος, αλλά έχω απογοητευτεί...

Είναι δυστυχώς πάρα πολλά τα χρήματα κορίτσι μου.

Σου εύχομαι όμως καλή ωοληψια και πολλά γερά εμβρυακια! Καλά αποτελέσματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Κορίτσια, Καλημέρα! Είστε καλά;;;

Να σας ρωτήσω κάτι που θέλω από μέρες: έχετε ακούσει σε προεμφυτευτικη διαγνωση να ζητάνε "Χ ευρώ/έμβρυο + 1.000€ για το εργαστήριο" ;;;;

Εχω απογοητευτεί γιατί μου ζητάνε ταρίφα από τον Πάγκαλο ένα επιπλέον χιλιάρικο κι έχω ξενερώσει....

Εμεις π θα προχωρήσουμε σε προεμφυτευτικη διαγνωση μας ειπαν 1400 μεχρι 8 εμβρυα απο κει κ περα 100 το καθε εμβρυο ασε ειναι παρα πολλα τα χρηματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Εμεις π θα προχωρήσουμε σε προεμφυτευτικη διαγνωση μας ειπαν 1400 μεχρι 8 εμβρυα απο κει κ περα 100 το καθε εμβρυο ασε ειναι παρα πολλα τα χρηματα! 

Αν επιτρέπεται, σε ποιο εργαστήριο θα τα στείλετε;;;

Άσε, να είμαστε καλά, χαλάλι τους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω για τα φάρμακα εξωσωματικής. 

Πότε τα κόψατε;

Εγώ έκοψα προχτες το cyclacur και παρατηρησα ότι άρχισε να ξηραίνεται και να ξεφλουδίζει το δέρμα μου και να γίνεται όπως ήταν πριν αρχίσω τα cyclacur. 

Είμαι 8 εβδομάδων και 4 ημερών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, τι κάνετε;;;;

Bebe36, Ροζ, Geo2009 πως πάτε με τα συμπτωματα;

Εγώ σήμερα  είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δε πόνεσε καθόλου η κοιλίτσα. Μόνο στομαχακι 2-3 φορές στη διάρκεια της ημέρας και  είχα μια δυσάρεστη αίσθηση  ανακατεματος,αλλά ως εκεί.

Αύριο πάω για ακόμα μια χοριακη και εύχομαι να έχει ανέβει ικανοποιητικά για μ πάω επιτέλους για υπέρηχο.  Θέλω να δω το σπορακι μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Eva 42 είπε:

Κορίτσια μου, τι κάνετε;;;;

Bebe36, Ροζ, Geo2009 πως πάτε με τα συμπτωματα;

Εγώ σήμερα  είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δε πόνεσε καθόλου η κοιλίτσα. Μόνο στομαχακι 2-3 φορές στη διάρκεια της ημέρας και  είχα μια δυσάρεστη αίσθηση  ανακατεματος,αλλά ως εκεί.

Αύριο πάω για ακόμα μια χοριακη και εύχομαι να έχει ανέβει ικανοποιητικά για μ πάω επιτέλους για υπέρηχο.  Θέλω να δω το σπορακι μου!!!!

Εγώ κοριτσάκι μου δεν έχω τίποτα εκτός από το στήθος και ένα ελαφρύ πρήξιμο στην κοιλιά... Χτες μόνο επειδή είχα πολλή δουλειά λίγο με τσίμπησε η μέση από την ορθοστασία, αλλά γενικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι! 

Μια χαρά θα είναι η χοριακή σου! Χαλάρωσε και απόλαυσέ το! ❤️❤️❤️????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Karamela! είπε:

Εμεις π θα προχωρήσουμε σε προεμφυτευτικη διαγνωση μας ειπαν 1400 μεχρι 8 εμβρυα απο κει κ περα 100 το καθε εμβρυο ασε ειναι παρα πολλα τα χρηματα! 

Για μεσογειακή αναιμία κ εσύ όμως κορίτσι; Γνωστή μου, που έκανε για χρωμοσωμικές ανωμαλίες πλήρωσε περίπου τόσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eva 42 είπε:

Κορίτσια μου, τι κάνετε;;;;

Bebe36, Ροζ, Geo2009 πως πάτε με τα συμπτωματα;

Εγώ σήμερα  είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δε πόνεσε καθόλου η κοιλίτσα. Μόνο στομαχακι 2-3 φορές στη διάρκεια της ημέρας και  είχα μια δυσάρεστη αίσθηση  ανακατεματος,αλλά ως εκεί.

Αύριο πάω για ακόμα μια χοριακη και εύχομαι να έχει ανέβει ικανοποιητικά για μ πάω επιτέλους για υπέρηχο.  Θέλω να δω το σπορακι μου!!!!

Λοιπον κοριτσια,εγω εχω πρηξιμο στο στηθος, καποια πονακια στην κοιλια οχι συνεχεια και ενοχληση στη μεση....περιμενουμε τα αποτελεσματα σου αυριο...σιγουρα θα εχει ανεβει ετοιμασου για τον υπερηχο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Bebe36 είπε:

Λοιπον κοριτσια,εγω εχω πρηξιμο στο στηθος, καποια πονακια στην κοιλια οχι συνεχεια και ενοχληση στη μεση....περιμενουμε τα αποτελεσματα σου αυριο...σιγουρα θα εχει ανεβει ετοιμασου για τον υπερηχο...

Καλημέρα! Καλή εβδομάδα!!!!!

Από το στόμα σου και στου Θεου το αυτι

 Στις 12:00 Θα ξέρω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω για τα φάρμακα εξωσωματικής. 

Πότε τα κόψατε;

Εγώ έκοψα προχτες το cyclacur και παρατηρησα ότι άρχισε να ξηραίνεται και να ξεφλουδίζει το δέρμα μου και να γίνεται όπως ήταν πριν αρχίσω τα cyclacur. 

Είμαι 8 εβδομάδων και 4 ημερών. 

Τα cyclacur είναι ορμόνες , οιστρογόνα για αυτό άλλαξε αυτό με το δέρμα . Εγώ γενικά έχω το αντίθετο έχω βγάλει πανάδες στο πρόσωπο και δε με βλέπει ο ήλιος . Επίσης η όραση μου έχει αλλάξει και έχω ραντεβού με τον οφθαλμίατρο . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Littleme είπε:

Τα cyclacur είναι ορμόνες , οιστρογόνα για αυτό άλλαξε αυτό με το δέρμα . Εγώ γενικά έχω το αντίθετο έχω βγάλει πανάδες στο πρόσωπο και δε με βλέπει ο ήλιος . Επίσης η όραση μου έχει αλλάξει και έχω ραντεβού με τον οφθαλμίατρο . 

Απλά σκέφτομαι μήπως τα κόψαμε νωρίς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Απλά σκέφτομαι μήπως τα κόψαμε νωρίς...

Δεν ξέρω αυτό θα το συζητήσεις με το γιατρό . Εγώ ακόμα παίρνω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Eva 42 είπε:

3552 !!!! Η χοριακη μου σήμερα!!!

Πετάω λεμεεεεεε!!!!!!!

Μπράβο κοπέλα μου! Συγχαρητήρια! Τέλεια!εγω απο συμπτώματα εχω πολλη κουραση, ανακατοσουρα καποιες φορες αλλα με βοηθανε πολυ κατι φρυγανιές ολικής με λιγο τυρακι κ γαλοπούλα οταν τρωω.Η μεση μ κ τα ελαφριά πονακια περιόδου, πεινα, το βράδυ ολο στριφογυρίζω, σπανια να πεσω ξερή, δεν εχω δυσκοιλιότητα, τωρα έχει ξεκινήσει να πονάει το στήθος περισσότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσακια, τελείωσα!!! Τελικά μας βγήκε κι άλλο χιλιάρικο παραπάνω στο κέντρο, αλλά χαλάλι. Μακάρι να με παρουν και να πουν ότι προχώρησαν κι είναι υγιή τουλάχιστον τα μισά, γιατί δεν έχω να ξανακάνω ούτε για μισή προσπάθεια. Υπομονή έως το Σάββατο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eva 42 είπε:

3552 !!!! Η χοριακη μου σήμερα!!!

Πετάω λεμεεεεεε!!!!!!!

Τέλειαααα! Μπράβο κορίτσι μου! ?????

 

στις πριν 6 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Κορίτσακια, τελείωσα!!! Τελικά μας βγήκε κι άλλο χιλιάρικο παραπάνω στο κέντρο, αλλά χαλάλι. Μακάρι να με παρουν και να πουν ότι προχώρησαν κι είναι υγιή τουλάχιστον τα μισά, γιατί δεν έχω να ξανακάνω ούτε για μισή προσπάθεια. Υπομονή έως το Σάββατο...

Όλα καλά να πάνε κοπέλα μου και να γονιμοποιηθούν όλα τα αυγουλάκια σου εύχομαι! Σου είπαν πόσα πήραν? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Κορίτσακια, τελείωσα!!! Τελικά μας βγήκε κι άλλο χιλιάρικο παραπάνω στο κέντρο, αλλά χαλάλι. Μακάρι να με παρουν και να πουν ότι προχώρησαν κι είναι υγιή τουλάχιστον τα μισά, γιατί δεν έχω να ξανακάνω ούτε για μισή προσπάθεια. Υπομονή έως το Σάββατο...

Καλή καλή επιτυχία ! Χαλάλι όλα καλά θα πάνε !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο σε όλα τα κορίτσια που έχουν θετικά αποτελέσματα!!!!!Geo2009,Bebe36,Ρόζ κ Eva42 σας εύχομαι τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!!όλα να πάνε τέλεια κ να ακολουθήσουν και άλλα κορίτσια γρήγορα!!!!❤️?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ!! 11 πήραν, το ένα ήταν ανώριμο, 10 θα σταλούν στο εργαστήριο. Απλώς με αγχωνει το ότι κάποια δε θα φτάσουν στο στάδιο της βλαστοκυστης και κάποια θα έχουν Μεσογειακή, άρα μην μειωθεί πολύ ο αριθμός...

Να ευχαριστήσω όμως θέλω τη @Littleme, χωρίς τη συνδρομή της οποίας, δε θα είχα ξεκινήσει καν την εξωσωματική. 

Ειλικρινά να σε έχει ο Θεός καλά, κορίτσακι μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/7/2019 at 11:10 ΜΜ, ο/η Κατερίνα 789 είπε:

Καλησπερα κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας. 

Θέλουμε να κάνουμε έμβρυο μεταφορά λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας που έχουμε. 

Ακούσαμε για το embruolamb και θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάποια εμπειρία από το εργαστήριοαυτό να μου την γνώμη της. 

Ευχαριστώ πολύ 

Καλησπέρα Κατερίνα789,εμείς πάμε σε αυτό το κέντρο...βέβαια ακόμα δεν φτάσαμε σε αυτό το σημείο..είμαστε σε αρχικό στάδιο...περιμένω να αδιαθετήσω  για να ξεκινήσω την αγωγή....αν θες να με ρωτήσεις κάτι άλλο είμαι στη διάθεση σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η kppm είπε:

Μπράβο σε όλα τα κορίτσια που έχουν θετικά αποτελέσματα!!!!!Geo2009,Bebe36,Ρόζ κ Eva42 σας εύχομαι τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!!όλα να πάνε τέλεια κ να ακολουθήσουν και άλλα κορίτσια γρήγορα!!!!❤️?

Να σαι καλά κορίτσι μου! Καλή επιτυχία να ευχηθώ και σ'εσενα! Όλα καλά να πάνε κοριτσάκι μου!?????????? 

 

στις πριν 21 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ!! 11 πήραν, το ένα ήταν ανώριμο, 10 θα σταλούν στο εργαστήριο. Απλώς με αγχωνει το ότι κάποια δε θα φτάσουν στο στάδιο της βλαστοκυστης και κάποια θα έχουν Μεσογειακή, άρα μην μειωθεί πολύ ο αριθμός...

Να ευχαριστήσω όμως θέλω τη @Littleme, χωρίς τη συνδρομή της οποίας, δε θα είχα ξεκινήσει καν την εξωσωματική. 

Ειλικρινά να σε έχει ο Θεός καλά, κορίτσακι μου!!!!

Τέλεια! Εγώ θα ευχηθώ να μην έχει κανένα μεσογειακή και να γίνουν όλα υγιή, άριστα έμβρυα κούκλα μου! ????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Geo2009 είπε:

Να σαι καλά κορίτσι μου! Καλή επιτυχία να ευχηθώ και σ'εσενα! Όλα καλά να πάνε κοριτσάκι μου!?????????? 

 

Τέλεια! Εγώ θα ευχηθώ να μην έχει κανένα μεσογειακή και να γίνουν όλα υγιή, άριστα έμβρυα κούκλα μου! ????????????

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!! Κι εσύ να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και να σε ακολουθήσουμε όλες!!!! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kppm είπε:

Μπράβο σε όλα τα κορίτσια που έχουν θετικά αποτελέσματα!!!!!Geo2009,Bebe36,Ρόζ κ Eva42 σας εύχομαι τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!!όλα να πάνε τέλεια κ να ακολουθήσουν και άλλα κορίτσια γρήγορα!!!!❤️?

Σε ευχαριστουμε παρα πολυ!!!τα καλυτερα σου ευχομαι❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinaVE είπε:

 Σας ευχαριστώ πολύ!! 11 πήραν, το ένα ήταν ανώριμο, 10 θα σταλούν στο εργαστήριο. Απλώς με αγχωνει το ότι κάποια δε θα φτάσουν στο στάδιο της βλαστοκυστης και κάποια θα έχουν Μεσογειακή, άρα μην μειωθεί πολύ ο αριθμός...

Να ευχαριστήσω όμως θέλω τη @Littleme, χωρίς τη συνδρομή της οποίας, δε θα είχα ξεκινήσει καν την εξωσωματική. 

Ειλικρινά να σε έχει ο Θεός καλά, κορίτσακι μου!!!!

Δεν υπάρχει ευχαριστώ σε αυτά. Μόνο αγάπη ,αλληλεγγύη και κατανόηση . Εύχομαι καμία μας να μην ταλαιπωρείται τόσο πολύ . Πριν κάποια χρόνια δεν υπήρχε αυτή η επιλογή και Ο έλεγχος . Θα μπορούσα να είμαι εγώ συη θέση σου . Ευτυχώς εγώ δεν είχα αν και ο άντρας μου είναι το τρίτο παιδι μιας οικογένειας και είναι ενδιάμεσος μεσογειακής ( ελαφρά μορφής ) και το ανακαλύψαμε στην πορεία των προσπαθειών με μοριακό έλεγχο και ένα ιστορικό 2 μεταγγίσεων πριν 10 χρόνια ( α απλαστική κρίση ) αλλά χωρίς ερμηνεία . Τώρα παρακολουθείται κανονικά από τη μονάδα μεσογειακής και έχει φακελο καο μακάρι να μην έχει υποτροπή στο μέλλον.  Ευτυχώς που υπάρχει Η επιστήμη και όλα αντιμετωπίζονται . Η συνυφαδα μου έχασε 2 ( τα έριξε ) σε πολύ μικρή ηλικία και απογοήτευτηκε. Ευτυχώς στα 38 της έμαθε θα αυτή τη μέθοδο πριν 12 χρόνια και τώρα έχει μια υπέροχη κόρη . Καλή επιτυχία και όλα θα πάνε καλά !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια μ!!! Εκανα τεστ πάλι τώρα το μεσημέρι!  νομιζω τελικά πάει καλά το πράγμα!   
    • Έλα κορίτσι μου ευχαριστώ για το ενδιαφέρον❤️ η μητρα και ο τράχηλος είναι πεντακάθαρα! Ίσως η περίοδος να αργησει και να έρθει μέχρι και σε 50 μέρες και να μην ανησυχήσω! Μου έβαλε να κάνω κάποιες εξετάσεις για αυτοάνοσα και θρομβοφιλια τις έκανα και θα βγουν μέχρι την Τρίτη! Επίσης περιμενουμε να βγουν και οι καρυοτυποι (εμβρύου και οι δικοί μας) και μετά το πασχα έκλεισα ραντεβού να με δει και να συζητήσουμε τι θα βγάλουν οι εξετάσεις και έχει στο μυαλό του να μου δώσει κάποια αγωγη γτ έπεσαν λίγο και τα ανδρογονα μου και με βάση το ιστορικό μου και τος εξετάσεις να μου δώσει αγωγη! Επίσης μου είπε να μη τρώω κάποια τρόφιμα και να μη περνώ κάποιες βιταμίνες γτ πυροδοτούν τις ενδορφινες με αποτελεσμα να μη κάνω ποιοτικά ωάρια! Τελος μου είπε πως αφού θα λείπει ο σύντροφος το καλοκαιρι μπορούμε να καταψηξει ο σύντροφος σπερμα και να κάνω σπερματεγχυνση κάποια στιγμή το καλοκαιρι αφού παρω την αγωγη και μετά🙏
    • Ναι ακούγονται ενθαρρυντικά 🙏μου είπε θα το παλέψουμε μαζί και είμαι σίγουρος ότι το μωρακι θα έρθει🙏 δυστυχώς τις γιορτές δεν θα είναι ο σύντροφος εδώ όποτε θα τις περάσουμε μοναχικά! Θα πάω στα πεθερικά μου βέβαια αλλά όσο να ναι δεν είναι το ίδιο😢 ευτυχως μου το είπε και από μόνος του ότι αν λείπει ο σύντροφος θα κάνουμε μαζί την προσπάθεια 🙏 Ενδιαφέρεται πολύ γ αυτό και εγώ τον εμπιστεύομαι πολύ! Δεν με ξεπετάει και μας εξηγεί τα πάντα 🙏 Ναι ενοιωσα μια ανακούφιση γτ θέλει να το ψάξουμε λιγακι αλλά και μου δεν μας άφησε να προσπαθησουμε μόνοι μας και βλεπουμε! Από μονος του μας είπε ότι αν θελουμε να κάνουμε σπερματεγχυνση  να καταλήξουμε σπερμα και ας λείπει ο συζυγος θα το κάνουμε μαζί με τον γιατρό 🙏 Κορίτσι μου η διατροφή που ανέφερα προφανώς είναι για την δικιά μου περίπτωση με βάση το ιστορικό μου (ΣΠΩ, υψηλή αμη, χαμηλά ανδρογονα, υπερινσουλιναιμια κτλ) μη βάζεις κατά νου αυτά που είπα γτ κάθε περίπτωση είναι διαφορετική! Μου είπε να αποφεύγω αυτά καθώς πυροδοτούν τις ενδορφινες και κατά συνέπεια δεν βοηθούν σε ποιοτικά ωάρια! Μου είπε επακριβώς πως αν σας πηγαινα για εξωσωματικη θα σας έπαιρναν 4000-5000 και θα περνάμε τα τέτοια μας τώρα! Έτσι ακριβώς μου είπε🤪 θέλει λέει να το παλέψουμε ακόμη να βγουν και οι εξετάσεις και από εκεί και περα να δούμε πως θα προχωρήσουμε🙏 αχ κοριτσάκι μου τι έχεις περάσει και εσυ😩
    • ΄Άρα αυτά επιτρέπονται και βοηθάνε; Τότε ο γιατρός της @Mpourmpouloγιατί της είπε να τα ελαττώσει;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...