Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Αda είπε:

Καλησπέρα.. καλώς ήρθες.. σου εύχομαι σύντομα να έχεις θετικά αποτελέσματα.. εγώ πάλι κορίτσι μου και πόνους στο στήθος είχα και παραπάνω από ότι συνήθως θα έλεγα.. απλά αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν ότι εμφανίστηκαν πολύ έντονες φλέβες πάνω (είμαι βέβαια και πολύ λευκή).. μεγάλες πράσινες φλέβες.. αυτό ήμουν σίγουρη ότι δεν είχε ξανασυμβεί πριν από περίοδο μου.. επίσης αποφάσισα να κάνω το τεστ οταν δύο συνεχόμενα πρωινά σηκώθηκα με αυτόν τον πολύ γνώριμο πόνο που ΠΑΝΤΑ σήμαινε για μένα ότι το αίμα είχε κατέβει και τελικά αίμα γιοκ.. αυτά.. όσο για το άγχος, μην κοροϊδευόμαστε, όλες το έχουμε σίγουρα στο μυαλό μας.. εγώ δεν μπορώ να σου πω γιατί κάναμε όλες τις εξετάσεις μας και τον πρώτο μήνα προσπαθειών ήρθε κιόλας.. δεν ξέρω τι θα γινόταν αν περνούσε ο πρώτος μήνας.. απλά σίγουρα επηρεάζει το άγχος.. προσπάθησε να χαλαρώσεις και να δεις που όλα θα πάνε καλά...

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Μακάρι!

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
στις πριν 3 ώρες, ο/η Άντρεα είπε:

Αχχ μακάρι να μπορέσω να το βγάλω και εγώ από το μυαλό μου! και εγώ εχω όλα τα συμπτώματα περιόδου εκτός πρισμένο στήθος, αλλά είμαι 99% σίγουρη ότι θα δω.. Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! :)

Προσπαθησε οσο μπορεις να το παρεις πιο χαλαρα!!οταν ειναι να ερθει θα ερθει!!σουυευχομαι να ερθει συντομα!

στις πριν 15 ώρες, ο/η Άντρεα είπε:

Κορίτσια μου είδα τη συνομιλία σας και ήμουν συνεχώς με ένα χαμόγελο στο στόμα! πολύ σας χαίρομαι!! Εύχομαι να το ζήσω και εγώ σύντομα!!! Έχω 2 ερωτήσεις να σας κάνω.. 1. Τι συμπτώματα είχατε τη μέρα που περιμένατε περίοδο. και 2. Επειρεάζει τελικά το άγχος στην εγκυμοσύνη; είσασταν αγχομένες και συλάβατε ή καταφέρατε να το περιορίσετε;
Περιμένω περίοδο σήμερα, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι θα δω, έχω κράμπες και έχω φουσκώσει μέχρι σκασμού. Προσπαθούμε αρκετό διάστημα με τον σύντροφο μου για νιννάκι, κάναμε τις απαραίτητες εξετάσεις όλα καλά αλλά νιννάκι πουθενά. Αναρωτιέμαι αν το άγχος τελικά είναι τόσο σημαντικός παράγοντας και μας εμποδίζει.

Καλημέρα! Εγώ προσωπικά δεν είχα κανένα σύμπτωμα. Πέραν από το πρησμένο στήθος που πίστευα ότι είναι λόγω της περιόδου που θα έρθει. Αφού έμαθα ότι είμαι έγκυος άρχιζα να δίνω βάση σε κάποια συμπτώματα. Ανεβασμένη θερμοκρασία-πονοκέφαλο-αρκετά υγρα.
Σχετικά με το άγχος πιστεύω παίζει πρωταρχικό ρόλο στην σύλληψη καθώς και η ψυχολογία. Εμείς δεν κάναμε αρκετό καιρό προσπάθειες αν μπορώ να το πω έτσι. Τον πρώτο μήνα που ξεκινήσαμε ελεύθερα και ήρθε κανονικά η επόμενη περίοδος μου. Δεν μπορώ να πω ότι ένιωθα άγχος αλλά το σκεφτόμουν. (άρα υποσυνείδητα είχα ).  Τον τρίτο μήνα ελεύθερης επαφής προέκυψε από το τεστ παπ ότι έχω μύκητες και πρέπει να κάνω μια θεραπεία δύο εβδομάδων. Ουσιαστικά λόγω της θεραπείας δεν μπορούσαμε να συνευρεθούμε. Πριν το τεστ παπ αποφεύγω την επαφή για δύο μέρες, το μηνιαίο μας πρόγραμμα στην δουλειά από κάπου έμπαζε. Πρωϊνή εγώ απογευματινός εκείνος.  Οπότε αλήθεια είχαμε βγάλει και οι δύο από το μυαλό μας ότι αυτός είναι ο μήνας μας. Και όμως ήταν! Σκέψου το είχα βγάλει τόσο πολύ από το μυαλό μου που είχα 6 μέρες καθυστέρηση και δεν σκέφτηκα ούτε μια στιγμή ότι μπορεί να είμαι έγκυος. Δεν είχα ποτέ πριν μύκητες και πίστεψα το ζώον ότι μου προκάλεσαν την καθυστέρηση οι μύκητες και η θεραπεία. Το άγχος λοιπόν, θεωρώ παίζει σημαντικό ρόλο. Μπορεί να νιώθεις άνετη και ωραία αλλά υποσυνείδητα να σε έχει καταβάλλει.  Δεν είναι εύκολο να το περιορίσεις αλλά πρέπει να κάνεις μία προσπάθεια. Φυσικά, παίζει ρόλο η διατροφή, το κάπνισμα, το αλκοόλ ακόμη και η πίεση της καθημερινότητας και της δουλειάς.  Υποθέτω έχεις ήδη συμβουλευτεί τον γιατρό σου...αλλά σε περίπτωση που δεν το έχεις κάνει πιστεύω θα μπορέσει να σε βοηθήσει. Προσπάθησε να ηρεμήσεις και θα δεις, θα έρθει το θαυματάκι που τόσο περιμένεις. 

στις πριν 18 ώρες, ο/η Άντρεα είπε:

Κορίτσια μου είδα τη συνομιλία σας και ήμουν συνεχώς με ένα χαμόγελο στο στόμα! πολύ σας χαίρομαι!! Εύχομαι να το ζήσω και εγώ σύντομα!!! Έχω 2 ερωτήσεις να σας κάνω.. 1. Τι συμπτώματα είχατε τη μέρα που περιμένατε περίοδο. και 2. Επειρεάζει τελικά το άγχος στην εγκυμοσύνη; είσασταν αγχομένες και συλάβατε ή καταφέρατε να το περιορίσετε;
Περιμένω περίοδο σήμερα, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι θα δω, έχω κράμπες και έχω φουσκώσει μέχρι σκασμού. Προσπαθούμε αρκετό διάστημα με τον σύντροφο μου για νιννάκι, κάναμε τις απαραίτητες εξετάσεις όλα καλά αλλά νιννάκι πουθενά. Αναρωτιέμαι αν το άγχος τελικά είναι τόσο σημαντικός παράγοντας και μας εμποδίζει.

Κορίτσι μου καλημέρα! Λοιπόν άκου όσο το σκέφτεσαι και όσο αγχώνεσαι δυσκολα θα τα καταφέρετε! Απέβαλε το αγχος κ θα με θυμηθεις ηταν ο μονος μηνας που δεν το σκέφτηκα στιγμή! Προσπαθούσαμε από τον Οκτώβριο όλο άγχος! Τον Απρίλιο δεν το σκεφτηκα καθολου! Ειπα πως θα μου το φέρει ο Θεουλης οταν θελει! Και να που τελικα ηθελε να μου το φερει όταν το άφησα πάνω του! Το άγχος είναι ο χειρότερος εχθρός! Τα συμπτώματα δυστυχώς είναι ίδια με της περιόδου.... Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μ σύντομα ένα νινακι στην κοιλίτσα σου! Και μην αγχώνεσαι!!!!!!

στις πριν 1 ώρα, ο/η Linaki.24 είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα! Λοιπόν άκου όσο το σκέφτεσαι και όσο αγχώνεσαι δυσκολα θα τα καταφέρετε! Απέβαλε το αγχος κ θα με θυμηθεις ηταν ο μονος μηνας που δεν το σκέφτηκα στιγμή! Προσπαθούσαμε από τον Οκτώβριο όλο άγχος! Τον Απρίλιο δεν το σκεφτηκα καθολου! Ειπα πως θα μου το φέρει ο Θεουλης οταν θελει! Και να που τελικα ηθελε να μου το φερει όταν το άφησα πάνω του! Το άγχος είναι ο χειρότερος εχθρός! Τα συμπτώματα δυστυχώς είναι ίδια με της περιόδου.... Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μ σύντομα ένα νινακι στην κοιλίτσα σου! Και μην αγχώνεσαι!!!!!!

@Mayland κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια σήμερα ξύπνησα πολύ χαρούμενη και με θετικές σκέψεις!! Δεν μου έχει έρθει η περίοδος μου ακόμη, αλλά και να μου έρθει δεν θα αφήσω να με ρίξει, νιώθω ότι το νιννάκι μας θα έρθει σύντομα, αν όχι αυτό τον μήνα μέσα στους υπόλοιπους!

Η αλήθεια είμαι πολύ αγχώδες άτομο, έχω πολύ άγχος και με τη δουλειά και για το θέμα της εγκυμοσύνης. Θα προσπαθήσω να το ελέγξω και είμαι σίγουρη θα τα καταφέρουμε!!
Εύχομαι αυτή η θετική ενέργεια να μην με εγκαταλήψει 😂😂

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Άντρεα είπε:

@Mayland κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια σήμερα ξύπνησα πολύ χαρούμενη και με θετικές σκέψεις!! Δεν μου έχει έρθει η περίοδος μου ακόμη, αλλά και να μου έρθει δεν θα αφήσω να με ρίξει, νιώθω ότι το νιννάκι μας θα έρθει σύντομα, αν όχι αυτό τον μήνα μέσα στους υπόλοιπους!

Η αλήθεια είμαι πολύ αγχώδες άτομο, έχω πολύ άγχος και με τη δουλειά και για το θέμα της εγκυμοσύνης. Θα προσπαθήσω να το ελέγξω και είμαι σίγουρη θα τα καταφέρουμε!!
Εύχομαι αυτή η θετική ενέργεια να μην με εγκαταλήψει 😂😂

Μπράβο κοριτσάκι μου! Να παραμείνεις θετική! Όσο για το άγχος πιστεύω πως δν υπάρχει άνθρωπος χωρίς άγχος.... Το θέμα είναι να μπορούμε να το ελεγξουμε! Άκου... Εγώ χθες είχα ραντεβού με το γιατρό μου γ να ακούσουμε καρδούλα... Ε κοιμήθηκα στις 4 απο το άγχος μ κ στον υπνο μ έβλεπα υπερηχογραφήματα μετά δν ακούσαμε τν καρδούλα τ κ τν Ρωτούσα κ δν μ ελεγε κ διάφορα τέτοια... Ξύπνησα στις 6 Κ έτρεμα... Πρέπει να είμαστε ήρεμες είτε έχουμε μωράκι είτε όχι....Γιατί το αγχος μονο κακο μας κάνει! Ολόψυχα σ εύχομαι να έχεις ένα σπορακι! Αν θέλεις πάντως Κάνε μια χοριακη.....

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Linaki.24 είπε:

Μπράβο κοριτσάκι μου! Να παραμείνεις θετική! Όσο για το άγχος πιστεύω πως δν υπάρχει άνθρωπος χωρίς άγχος.... Το θέμα είναι να μπορούμε να το ελεγξουμε! Άκου... Εγώ χθες είχα ραντεβού με το γιατρό μου γ να ακούσουμε καρδούλα... Ε κοιμήθηκα στις 4 απο το άγχος μ κ στον υπνο μ έβλεπα υπερηχογραφήματα μετά δν ακούσαμε τν καρδούλα τ κ τν Ρωτούσα κ δν μ ελεγε κ διάφορα τέτοια... Ξύπνησα στις 6 Κ έτρεμα... Πρέπει να είμαστε ήρεμες είτε έχουμε μωράκι είτε όχι....Γιατί το αγχος μονο κακο μας κάνει! Ολόψυχα σ εύχομαι να έχεις ένα σπορακι! Αν θέλεις πάντως Κάνε μια χοριακη.....

Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα και θα κάνω τεστακι αρχικά! Είχα ξανά 3 μέρες καθυστέρηση (η Δευτέρα θα είναι η τέταρτη μέρα, αν δεν έρθει!) Λογικά μέχρι τότε θα δείξει αν έγινε το θαυματάκι! Όμως βρε κορίτσι μου, με μια μέρα καθυστέριση δεν έπρεπε να έχω και κάποιο άλλο σύμπτωμα (αν ήμουν έγκυος) εκτος από πρίξιμο; αδιαθεσία, κομμένη όρεξη, κόπωση, πρισμένο στήθος και τέτοια;

στις πριν 11 ώρες, ο/η Άντρεα είπε:

Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα και θα κάνω τεστακι αρχικά! Είχα ξανά 3 μέρες καθυστέρηση (η Δευτέρα θα είναι η τέταρτη μέρα, αν δεν έρθει!) Λογικά μέχρι τότε θα δείξει αν έγινε το θαυματάκι! Όμως βρε κορίτσι μου, με μια μέρα καθυστέριση δεν έπρεπε να έχω και κάποιο άλλο σύμπτωμα (αν ήμουν έγκυος) εκτος από πρίξιμο; αδιαθεσία, κομμένη όρεξη, κόπωση, πρισμένο στήθος και τέτοια;

Δεν είναι απαραίτητο αυτό καλή μου.. μπορεί να μην έχεις κανένα άλλο σύμπτωμα.. ή μπορεί να έχεις και απλά να μην μπορείς τώρα να το αναγνωρίσεις . . Προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι γιατί μπορεί τελικά η καθυστέρηση να οφείλεται στο άγχος σου..

στις πριν 20 ώρες, ο/η Άντρεα είπε:

Υπάρχουν οργανισμοί κ οργανισμοί Εγώ για παράδειγμα είχα πόνο πολύ στο στηθος κ στη μεση... Δεν δεχοταν το στηθος μ ουτε το σουτιεν κ φορουσα ενα αθλητικο τοπακι π τώρα έχω εξοπλιστεί πολλά κ φοράω τέτοια γιατί είναι πολύ ευαίσθητο...Η κουνιαδα μου δεν ενιωθε τιποτα.....Απολυτως τιποτα!!!

Κοριτσια να μπω και εγω στην παρεα σας..??? Εχω ενα κοριτσακι 14 μηνων περιπου και πριν 2 βδομαδες εναθα οτι ειμαι εγκυος.. Η πρωτη μου χοριακη μια μερα πριν την περιοδο ηταν 271 και 4 μερες μετα 3.193!! Πηγα την Τεταρτη που μας περασε για υπερηχο και ειδαμε μονο τον σακο. Δεν φανηκαν ακομα  τα  εμβρυακά στοιχεια...  Σηερα ειμαι απο οτι μπορω να υπολογησω απο την περιοδο 5 βδομαδων και 5 ημερων... Π.Μ.Τ μαλλον 20/1...Μου ειπα να ξανα παω σε 2 βδομαδες να ακουσουμε καρδουλααα. Κοριτσια ανυσηχω ομως γιατι το στηθος μου δεν ειναι καθολου μα καθολου πρησμεβο ουτε με ποναει ουτε εχω πονους περιοδου.. Βασικα δεν νιωθω εγκυος!!!! 

Ευχομαι ολες να εχουμε μια τελεια εγκυμοσυνη!!!!