Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Αda είπε:

Καλησπέρα.. καλώς ήρθες.. σου εύχομαι σύντομα να έχεις θετικά αποτελέσματα.. εγώ πάλι κορίτσι μου και πόνους στο στήθος είχα και παραπάνω από ότι συνήθως θα έλεγα.. απλά αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν ότι εμφανίστηκαν πολύ έντονες φλέβες πάνω (είμαι βέβαια και πολύ λευκή).. μεγάλες πράσινες φλέβες.. αυτό ήμουν σίγουρη ότι δεν είχε ξανασυμβεί πριν από περίοδο μου.. επίσης αποφάσισα να κάνω το τεστ οταν δύο συνεχόμενα πρωινά σηκώθηκα με αυτόν τον πολύ γνώριμο πόνο που ΠΑΝΤΑ σήμαινε για μένα ότι το αίμα είχε κατέβει και τελικά αίμα γιοκ.. αυτά.. όσο για το άγχος, μην κοροϊδευόμαστε, όλες το έχουμε σίγουρα στο μυαλό μας.. εγώ δεν μπορώ να σου πω γιατί κάναμε όλες τις εξετάσεις μας και τον πρώτο μήνα προσπαθειών ήρθε κιόλας.. δεν ξέρω τι θα γινόταν αν περνούσε ο πρώτος μήνας.. απλά σίγουρα επηρεάζει το άγχος.. προσπάθησε να χαλαρώσεις και να δεις που όλα θα πάνε καλά...

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Μακάρι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 ώρες, ο/η Άντρεα είπε:

Αχχ μακάρι να μπορέσω να το βγάλω και εγώ από το μυαλό μου! και εγώ εχω όλα τα συμπτώματα περιόδου εκτός πρισμένο στήθος, αλλά είμαι 99% σίγουρη ότι θα δω.. Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! :)

Προσπαθησε οσο μπορεις να το παρεις πιο χαλαρα!!οταν ειναι να ερθει θα ερθει!!σουυευχομαι να ερθει συντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Άντρεα είπε:

Κορίτσια μου είδα τη συνομιλία σας και ήμουν συνεχώς με ένα χαμόγελο στο στόμα! πολύ σας χαίρομαι!! Εύχομαι να το ζήσω και εγώ σύντομα!!! Έχω 2 ερωτήσεις να σας κάνω.. 1. Τι συμπτώματα είχατε τη μέρα που περιμένατε περίοδο. και 2. Επειρεάζει τελικά το άγχος στην εγκυμοσύνη; είσασταν αγχομένες και συλάβατε ή καταφέρατε να το περιορίσετε;
Περιμένω περίοδο σήμερα, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι θα δω, έχω κράμπες και έχω φουσκώσει μέχρι σκασμού. Προσπαθούμε αρκετό διάστημα με τον σύντροφο μου για νιννάκι, κάναμε τις απαραίτητες εξετάσεις όλα καλά αλλά νιννάκι πουθενά. Αναρωτιέμαι αν το άγχος τελικά είναι τόσο σημαντικός παράγοντας και μας εμποδίζει.

Καλημέρα! Εγώ προσωπικά δεν είχα κανένα σύμπτωμα. Πέραν από το πρησμένο στήθος που πίστευα ότι είναι λόγω της περιόδου που θα έρθει. Αφού έμαθα ότι είμαι έγκυος άρχιζα να δίνω βάση σε κάποια συμπτώματα. Ανεβασμένη θερμοκρασία-πονοκέφαλο-αρκετά υγρα.
Σχετικά με το άγχος πιστεύω παίζει πρωταρχικό ρόλο στην σύλληψη καθώς και η ψυχολογία. Εμείς δεν κάναμε αρκετό καιρό προσπάθειες αν μπορώ να το πω έτσι. Τον πρώτο μήνα που ξεκινήσαμε ελεύθερα και ήρθε κανονικά η επόμενη περίοδος μου. Δεν μπορώ να πω ότι ένιωθα άγχος αλλά το σκεφτόμουν. (άρα υποσυνείδητα είχα ).  Τον τρίτο μήνα ελεύθερης επαφής προέκυψε από το τεστ παπ ότι έχω μύκητες και πρέπει να κάνω μια θεραπεία δύο εβδομάδων. Ουσιαστικά λόγω της θεραπείας δεν μπορούσαμε να συνευρεθούμε. Πριν το τεστ παπ αποφεύγω την επαφή για δύο μέρες, το μηνιαίο μας πρόγραμμα στην δουλειά από κάπου έμπαζε. Πρωϊνή εγώ απογευματινός εκείνος.  Οπότε αλήθεια είχαμε βγάλει και οι δύο από το μυαλό μας ότι αυτός είναι ο μήνας μας. Και όμως ήταν! Σκέψου το είχα βγάλει τόσο πολύ από το μυαλό μου που είχα 6 μέρες καθυστέρηση και δεν σκέφτηκα ούτε μια στιγμή ότι μπορεί να είμαι έγκυος. Δεν είχα ποτέ πριν μύκητες και πίστεψα το ζώον ότι μου προκάλεσαν την καθυστέρηση οι μύκητες και η θεραπεία. Το άγχος λοιπόν, θεωρώ παίζει σημαντικό ρόλο. Μπορεί να νιώθεις άνετη και ωραία αλλά υποσυνείδητα να σε έχει καταβάλλει.  Δεν είναι εύκολο να το περιορίσεις αλλά πρέπει να κάνεις μία προσπάθεια. Φυσικά, παίζει ρόλο η διατροφή, το κάπνισμα, το αλκοόλ ακόμη και η πίεση της καθημερινότητας και της δουλειάς.  Υποθέτω έχεις ήδη συμβουλευτεί τον γιατρό σου...αλλά σε περίπτωση που δεν το έχεις κάνει πιστεύω θα μπορέσει να σε βοηθήσει. Προσπάθησε να ηρεμήσεις και θα δεις, θα έρθει το θαυματάκι που τόσο περιμένεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Άντρεα είπε:

Κορίτσια μου είδα τη συνομιλία σας και ήμουν συνεχώς με ένα χαμόγελο στο στόμα! πολύ σας χαίρομαι!! Εύχομαι να το ζήσω και εγώ σύντομα!!! Έχω 2 ερωτήσεις να σας κάνω.. 1. Τι συμπτώματα είχατε τη μέρα που περιμένατε περίοδο. και 2. Επειρεάζει τελικά το άγχος στην εγκυμοσύνη; είσασταν αγχομένες και συλάβατε ή καταφέρατε να το περιορίσετε;
Περιμένω περίοδο σήμερα, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι θα δω, έχω κράμπες και έχω φουσκώσει μέχρι σκασμού. Προσπαθούμε αρκετό διάστημα με τον σύντροφο μου για νιννάκι, κάναμε τις απαραίτητες εξετάσεις όλα καλά αλλά νιννάκι πουθενά. Αναρωτιέμαι αν το άγχος τελικά είναι τόσο σημαντικός παράγοντας και μας εμποδίζει.

Κορίτσι μου καλημέρα! Λοιπόν άκου όσο το σκέφτεσαι και όσο αγχώνεσαι δυσκολα θα τα καταφέρετε! Απέβαλε το αγχος κ θα με θυμηθεις ηταν ο μονος μηνας που δεν το σκέφτηκα στιγμή! Προσπαθούσαμε από τον Οκτώβριο όλο άγχος! Τον Απρίλιο δεν το σκεφτηκα καθολου! Ειπα πως θα μου το φέρει ο Θεουλης οταν θελει! Και να που τελικα ηθελε να μου το φερει όταν το άφησα πάνω του! Το άγχος είναι ο χειρότερος εχθρός! Τα συμπτώματα δυστυχώς είναι ίδια με της περιόδου.... Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μ σύντομα ένα νινακι στην κοιλίτσα σου! Και μην αγχώνεσαι!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Linaki.24 είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα! Λοιπόν άκου όσο το σκέφτεσαι και όσο αγχώνεσαι δυσκολα θα τα καταφέρετε! Απέβαλε το αγχος κ θα με θυμηθεις ηταν ο μονος μηνας που δεν το σκέφτηκα στιγμή! Προσπαθούσαμε από τον Οκτώβριο όλο άγχος! Τον Απρίλιο δεν το σκεφτηκα καθολου! Ειπα πως θα μου το φέρει ο Θεουλης οταν θελει! Και να που τελικα ηθελε να μου το φερει όταν το άφησα πάνω του! Το άγχος είναι ο χειρότερος εχθρός! Τα συμπτώματα δυστυχώς είναι ίδια με της περιόδου.... Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μ σύντομα ένα νινακι στην κοιλίτσα σου! Και μην αγχώνεσαι!!!!!!

@Mayland κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια σήμερα ξύπνησα πολύ χαρούμενη και με θετικές σκέψεις!! Δεν μου έχει έρθει η περίοδος μου ακόμη, αλλά και να μου έρθει δεν θα αφήσω να με ρίξει, νιώθω ότι το νιννάκι μας θα έρθει σύντομα, αν όχι αυτό τον μήνα μέσα στους υπόλοιπους!

Η αλήθεια είμαι πολύ αγχώδες άτομο, έχω πολύ άγχος και με τη δουλειά και για το θέμα της εγκυμοσύνης. Θα προσπαθήσω να το ελέγξω και είμαι σίγουρη θα τα καταφέρουμε!!
Εύχομαι αυτή η θετική ενέργεια να μην με εγκαταλήψει ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Άντρεα είπε:

@Mayland κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια σήμερα ξύπνησα πολύ χαρούμενη και με θετικές σκέψεις!! Δεν μου έχει έρθει η περίοδος μου ακόμη, αλλά και να μου έρθει δεν θα αφήσω να με ρίξει, νιώθω ότι το νιννάκι μας θα έρθει σύντομα, αν όχι αυτό τον μήνα μέσα στους υπόλοιπους!

Η αλήθεια είμαι πολύ αγχώδες άτομο, έχω πολύ άγχος και με τη δουλειά και για το θέμα της εγκυμοσύνης. Θα προσπαθήσω να το ελέγξω και είμαι σίγουρη θα τα καταφέρουμε!!
Εύχομαι αυτή η θετική ενέργεια να μην με εγκαταλήψει ??

Μπράβο κοριτσάκι μου! Να παραμείνεις θετική! Όσο για το άγχος πιστεύω πως δν υπάρχει άνθρωπος χωρίς άγχος.... Το θέμα είναι να μπορούμε να το ελεγξουμε! Άκου... Εγώ χθες είχα ραντεβού με το γιατρό μου γ να ακούσουμε καρδούλα... Ε κοιμήθηκα στις 4 απο το άγχος μ κ στον υπνο μ έβλεπα υπερηχογραφήματα μετά δν ακούσαμε τν καρδούλα τ κ τν Ρωτούσα κ δν μ ελεγε κ διάφορα τέτοια... Ξύπνησα στις 6 Κ έτρεμα... Πρέπει να είμαστε ήρεμες είτε έχουμε μωράκι είτε όχι....Γιατί το αγχος μονο κακο μας κάνει! Ολόψυχα σ εύχομαι να έχεις ένα σπορακι! Αν θέλεις πάντως Κάνε μια χοριακη.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Linaki.24 είπε:

Μπράβο κοριτσάκι μου! Να παραμείνεις θετική! Όσο για το άγχος πιστεύω πως δν υπάρχει άνθρωπος χωρίς άγχος.... Το θέμα είναι να μπορούμε να το ελεγξουμε! Άκου... Εγώ χθες είχα ραντεβού με το γιατρό μου γ να ακούσουμε καρδούλα... Ε κοιμήθηκα στις 4 απο το άγχος μ κ στον υπνο μ έβλεπα υπερηχογραφήματα μετά δν ακούσαμε τν καρδούλα τ κ τν Ρωτούσα κ δν μ ελεγε κ διάφορα τέτοια... Ξύπνησα στις 6 Κ έτρεμα... Πρέπει να είμαστε ήρεμες είτε έχουμε μωράκι είτε όχι....Γιατί το αγχος μονο κακο μας κάνει! Ολόψυχα σ εύχομαι να έχεις ένα σπορακι! Αν θέλεις πάντως Κάνε μια χοριακη.....

Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα και θα κάνω τεστακι αρχικά! Είχα ξανά 3 μέρες καθυστέρηση (η Δευτέρα θα είναι η τέταρτη μέρα, αν δεν έρθει!) Λογικά μέχρι τότε θα δείξει αν έγινε το θαυματάκι! Όμως βρε κορίτσι μου, με μια μέρα καθυστέριση δεν έπρεπε να έχω και κάποιο άλλο σύμπτωμα (αν ήμουν έγκυος) εκτος από πρίξιμο; αδιαθεσία, κομμένη όρεξη, κόπωση, πρισμένο στήθος και τέτοια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Άντρεα είπε:

Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα και θα κάνω τεστακι αρχικά! Είχα ξανά 3 μέρες καθυστέρηση (η Δευτέρα θα είναι η τέταρτη μέρα, αν δεν έρθει!) Λογικά μέχρι τότε θα δείξει αν έγινε το θαυματάκι! Όμως βρε κορίτσι μου, με μια μέρα καθυστέριση δεν έπρεπε να έχω και κάποιο άλλο σύμπτωμα (αν ήμουν έγκυος) εκτος από πρίξιμο; αδιαθεσία, κομμένη όρεξη, κόπωση, πρισμένο στήθος και τέτοια;

Δεν είναι απαραίτητο αυτό καλή μου.. μπορεί να μην έχεις κανένα άλλο σύμπτωμα.. ή μπορεί να έχεις και απλά να μην μπορείς τώρα να το αναγνωρίσεις . . Προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι γιατί μπορεί τελικά η καθυστέρηση να οφείλεται στο άγχος σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Άντρεα είπε:

Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα και θα κάνω τεστακι αρχικά! Είχα ξανά 3 μέρες καθυστέρηση (η Δευτέρα θα είναι η τέταρτη μέρα, αν δεν έρθει!) Λογικά μέχρι τότε θα δείξει αν έγινε το θαυματάκι! Όμως βρε κορίτσι μου, με μια μέρα καθυστέριση δεν έπρεπε να έχω και κάποιο άλλο σύμπτωμα (αν ήμουν έγκυος) εκτος από πρίξιμο; αδιαθεσία, κομμένη όρεξη, κόπωση, πρισμένο στήθος και τέτοια;

Υπάρχουν οργανισμοί κ οργανισμοί Εγώ για παράδειγμα είχα πόνο πολύ στο στηθος κ στη μεση... Δεν δεχοταν το στηθος μ ουτε το σουτιεν κ φορουσα ενα αθλητικο τοπακι π τώρα έχω εξοπλιστεί πολλά κ φοράω τέτοια γιατί είναι πολύ ευαίσθητο...Η κουνιαδα μου δεν ενιωθε τιποτα.....Απολυτως τιποτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια να μπω και εγω στην παρεα σας..??? Εχω ενα κοριτσακι 14 μηνων περιπου και πριν 2 βδομαδες εναθα οτι ειμαι εγκυος.. Η πρωτη μου χοριακη μια μερα πριν την περιοδο ηταν 271 και 4 μερες μετα 3.193!! Πηγα την Τεταρτη που μας περασε για υπερηχο και ειδαμε μονο τον σακο. Δεν φανηκαν ακομα  τα  εμβρυακά στοιχεια...  Σηερα ειμαι απο οτι μπορω να υπολογησω απο την περιοδο 5 βδομαδων και 5 ημερων... Π.Μ.Τ μαλλον 20/1...Μου ειπα να ξανα παω σε 2 βδομαδες να ακουσουμε καρδουλααα. Κοριτσια ανυσηχω ομως γιατι το στηθος μου δεν ειναι καθολου μα καθολου πρησμεβο ουτε με ποναει ουτε εχω πονους περιοδου.. Βασικα δεν νιωθω εγκυος!!!! 

Ευχομαι ολες να εχουμε μια τελεια εγκυμοσυνη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Κοριτσια να μπω και εγω στην παρεα σας..??? Εχω ενα κοριτσακι 14 μηνων περιπου και πριν 2 βδομαδες εναθα οτι ειμαι εγκυος.. Η πρωτη μου χοριακη μια μερα πριν την περιοδο ηταν 271 και 4 μερες μετα 3.193!! Πηγα την Τεταρτη που μας περασε για υπερηχο και ειδαμε μονο τον σακο. Δεν φανηκαν ακομα  τα  εμβρυακά στοιχεια...  Σηερα ειμαι απο οτι μπορω να υπολογησω απο την περιοδο 5 βδομαδων και 5 ημερων... Π.Μ.Τ μαλλον 20/1...Μου ειπα να ξανα παω σε 2 βδομαδες να ακουσουμε καρδουλααα. Κοριτσια ανυσηχω ομως γιατι το στηθος μου δεν ειναι καθολου μα καθολου πρησμεβο ουτε με ποναει ουτε εχω πονους περιοδου.. Βασικα δεν νιωθω εγκυος!!!! 

Ευχομαι ολες να εχουμε μια τελεια εγκυμοσυνη!!!!

Καλως την!!! 

Να σου ζησει το κοριτσακι σου και να εχεις μια ομορφη εγκυμοσυνη! Τι να σου πω κοριτσι μου? Και εγω συνεχιζω να μην εχω συμπτώματα... Που κ που έχω εναν πονοκέφαλο... Ποτε πρηζεται το στηθος και δεν μπορω να το ακουμπησω και άλλοτε ξεπρηζεται και γινεται το γνωστό πολυ μικρο στηθος που πάντα ειχα... Σε σημείο που ακομα και εμεις απορουμε...ειμαι στα αληθεια εγκυος? Νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχίας. Ο γιατρος μου, μου εξήγησε η καθε γυναίκα εχει διαφορετική εγκυμοσύνη δεν εχουν ολες τα ιδια συμπτώματα, αλλωστε ορμονες ειναι αυτές...τρελές! Μπορει εσενα να μην πρηστει το στήθος σου ακόμη αλλα λιγο αργότερα. Καποιο αλλο συμπτωμα εχεις παρατηρησει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Κοριτσια να μπω και εγω στην παρεα σας..??? Εχω ενα κοριτσακι 14 μηνων περιπου και πριν 2 βδομαδες εναθα οτι ειμαι εγκυος.. Η πρωτη μου χοριακη μια μερα πριν την περιοδο ηταν 271 και 4 μερες μετα 3.193!! Πηγα την Τεταρτη που μας περασε για υπερηχο και ειδαμε μονο τον σακο. Δεν φανηκαν ακομα  τα  εμβρυακά στοιχεια...  Σηερα ειμαι απο οτι μπορω να υπολογησω απο την περιοδο 5 βδομαδων και 5 ημερων... Π.Μ.Τ μαλλον 20/1...Μου ειπα να ξανα παω σε 2 βδομαδες να ακουσουμε καρδουλααα. Κοριτσια ανυσηχω ομως γιατι το στηθος μου δεν ειναι καθολου μα καθολου πρησμεβο ουτε με ποναει ουτε εχω πονους περιοδου.. Βασικα δεν νιωθω εγκυος!!!! 

Ευχομαι ολες να εχουμε μια τελεια εγκυμοσυνη!!!!

Καλώς ήρθες κοριτσιιιι!!!! Να έχεις μια καλή κ τελειομηνη εγκυμοσύνη!!!! Καλε μην αγχώνεσαι! Ότι καλύτερο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Κοριτσια να μπω και εγω στην παρεα σας..??? Εχω ενα κοριτσακι 14 μηνων περιπου και πριν 2 βδομαδες εναθα οτι ειμαι εγκυος.. Η πρωτη μου χοριακη μια μερα πριν την περιοδο ηταν 271 και 4 μερες μετα 3.193!! Πηγα την Τεταρτη που μας περασε για υπερηχο και ειδαμε μονο τον σακο. Δεν φανηκαν ακομα  τα  εμβρυακά στοιχεια...  Σηερα ειμαι απο οτι μπορω να υπολογησω απο την περιοδο 5 βδομαδων και 5 ημερων... Π.Μ.Τ μαλλον 20/1...Μου ειπα να ξανα παω σε 2 βδομαδες να ακουσουμε καρδουλααα. Κοριτσια ανυσηχω ομως γιατι το στηθος μου δεν ειναι καθολου μα καθολου πρησμεβο ουτε με ποναει ουτε εχω πονους περιοδου.. Βασικα δεν νιωθω εγκυος!!!! 

Ευχομαι ολες να εχουμε μια τελεια εγκυμοσυνη!!!!

Καλώς ήρθες κορίτσι μου.. να χαίρεσαι τι κοριτσάκι σου και εύχομαι ότι καλύτερο και για το επόμενο.. Να μην αγχώνεσαι καθόλου.. το να μην έχεις πόνους περιόδου είναι πάρα πολύ καλό.. Φαντάσου ότι εγώ παίρνω τρία διαφορετικά ήδη χαπιών για μην έχω αυτούς τους πόνους κι ανησυχείς εσύ που δεν τους έχεις;;; ?? Όλα θα πάνε καλα.. χαλάρωσε και απόλαυσε το...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια χρειάζομαι τη βοηθεια σας ,ειμαι 6 εβδομαδων κ μολις εμαθα οτι υπαρχει μικρο ιστορικο θρομβοφιλίας στην οικογένεια μου..Ο γιατρός μου ειπε να μην αγχωθω και να παιρνω ενα Salospir κάθε μερα!το παιρνει καμιά αυτό; φοβάμαι τις παρενέργειες στο μωρό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η zouzouna79 είπε:

κοριτσια χρειάζομαι τη βοηθεια σας ,ειμαι 6 εβδομαδων κ μολις εμαθα οτι υπαρχει μικρο ιστορικο θρομβοφιλίας στην οικογένεια μου..Ο γιατρός μου ειπε να μην αγχωθω και να παιρνω ενα Salospir κάθε μερα!το παιρνει καμιά αυτό; φοβάμαι τις παρενέργειες στο μωρό...

Απο τα λιγα που εχω διαβασει περι θρομβοφιλιας νομίζω αρκετες γυναικες εχουν χρησιμοποιησει το salospir κατα την διαρκεια εγκυμοσυνης...Φαντάζομαι ότι ο γιατρος σου ξέρει τι κανει...δεν πιστευω οτι θα σου εδινε μια αγωγη που θα μπορούσε να βλαψει το έμβρυο...Βέβαια δεν χανεις τπτ να παρεις και μια δευτερη γνωμη να εισαι κ εσυ πιο ήσυχη... 

@Άντρεα ειδα σε αλλο ποστ οτι ακομη ψαχνεις την περιοδο σου??? ? Εχεις νεότερα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mayland είπε:

Απο τα λιγα που εχω διαβασει περι θρομβοφιλιας νομίζω αρκετες γυναικες εχουν χρησιμοποιησει το salospir κατα την διαρκεια εγκυμοσυνης...Φαντάζομαι ότι ο γιατρος σου ξέρει τι κανει...δεν πιστευω οτι θα σου εδινε μια αγωγη που θα μπορούσε να βλαψει το έμβρυο...Βέβαια δεν χανεις τπτ να παρεις και μια δευτερη γνωμη να εισαι κ εσυ πιο ήσυχη... 

@Άντρεα ειδα σε αλλο ποστ οτι ακομη ψαχνεις την περιοδο σου??? ? Εχεις νεότερα? 

Ελα κορίτσι μου, είχα κάνει εχτες το τεστάκι και ήταν αρνητικό δυστυχώς ? Η περίοδος ακόμη άφαντη και σήμερα είχα πολύ έντονη αδιαφανή βλέννα (σαν το ασπράδι του αυγού), πιο παλιά που το είχα αναφέρει στη γυναικολόγο μου, μου είχε πει πως είναι η ωοριξία μου και από εκει καταλαβαίνω πότε έχω ωοριξία, τωρά με 5 μέρες καθυστέρηση γίνεται να κάνω ωοριξία? Κανένα άλλο σύμπτωμα δεν έχω, ούτε ναυτία, ούτε πρισμένο στήθος ούτε τίποτα! Όπως είχα πει ακόμη ψάχνω τη περίοδο για να ξεκινήσουμε νέο κύκλο προσπαθειών :)

Εσύ πώς είσαι; πόσο ακριβώς είσαι τωρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας!!

@zouzouna79 Κι εγώ έχω ιστορικό θρομβοφιλιας στην οικογένεια κ μετά από εξετάσεις έχω πιθανόν κι εγώ.. Καθημερινά παίρνω σαλοσπιρ, κορτιζόνη κ κάνω ένεση ηπαρινης..  Αυτήν την αγωγή μου έδωσε για τις ανάγκες μου. Δεν είναι τίποτα το σαλοσπιρ, απλά βοηθάει στην αραίωση του αίματος που πήζει πιο εύκολα στην εγκυμοσύνη. Μπορείς να επισκεφτείς έναν Αιματολογο για να σου προτείνει την κατάλληλη αγωγή για σένα!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η dimitra_6 είπε:

Καλησπέρα σας!!

@zouzouna79 Κι εγώ έχω ιστορικό θρομβοφιλιας στην οικογένεια κ μετά από εξετάσεις έχω πιθανόν κι εγώ.. Καθημερινά παίρνω σαλοσπιρ, κορτιζόνη κ κάνω ένεση ηπαρινης..  Αυτήν την αγωγή μου έδωσε για τις ανάγκες μου. Δεν είναι τίποτα το σαλοσπιρ, απλά βοηθάει στην αραίωση του αίματος που πήζει πιο εύκολα στην εγκυμοσύνη. Μπορείς να επισκεφτείς έναν Αιματολογο για να σου προτείνει την κατάλληλη αγωγή για σένα!!

 

Αυτό θα κάνω,έκλεισα ένα ραντεβού με αιματολογο για σιγουριά, ευχαριστω πολύ για την απάντηση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κορίτσια μου.. μέσα από την καρδιά μου να έρθουν πολλά μωράκια να πάνε όλα καλά για όλες.. θα ήθελα να απαντήσω σε όλες ξεχωριστά απλά έχασα πολλές συζητήσεις και ενώ τα διάβασα δεν θέλω να απαντήσω σε κάποια για θέμα άλλης... δεν έχω μπει μέρες κυρίως λόγω άγχους.. έχω ελαφριά πονακία χαμηλα που κ που και στη μέση ο γιατρός με καθησυχάζει και ειχα καφε αιμα μια φορά..  ξάπλα 8 μέρες κ όλα τέλεια.. έχω ακούσει το μωρό 2φορες ήδη μετά το αιμα..  όλα φαίνονται τέλεια απλά μάλλον κουράστηκα πολύ λόγω της χαζοδουλειας.. έπαιρνα και utrogestan.. αύριο γυρίζω μόνο για 3 ώρες την ημέρα αλλά τρέμω μήπως κάνω λάθος, είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και έχω ανάγκη τα χρήματα αλλά είμαι γεμάτη αμφιβολίες..έκλεισα 8w, ξερω συμβαίνει σε πολλές κ όλα πάνε τέλεια απλά έχω τόσο μεγάλη ανάγκη θετικές σκέψεις.. συγνωμη για το σεντόνι..  γι αυτό απέφευγα να μπω για μην σας ζαλισω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Άντρεα είπε:

Ελα κορίτσι μου, είχα κάνει εχτες το τεστάκι και ήταν αρνητικό δυστυχώς ? Η περίοδος ακόμη άφαντη και σήμερα είχα πολύ έντονη αδιαφανή βλέννα (σαν το ασπράδι του αυγού), πιο παλιά που το είχα αναφέρει στη γυναικολόγο μου, μου είχε πει πως είναι η ωοριξία μου και από εκει καταλαβαίνω πότε έχω ωοριξία, τωρά με 5 μέρες καθυστέρηση γίνεται να κάνω ωοριξία? Κανένα άλλο σύμπτωμα δεν έχω, ούτε ναυτία, ούτε πρισμένο στήθος ούτε τίποτα! Όπως είχα πει ακόμη ψάχνω τη περίοδο για να ξεκινήσουμε νέο κύκλο προσπαθειών :)

Εσύ πώς είσαι; πόσο ακριβώς είσαι τωρα;

Υπαρχει περίπτωση να εχεις δευτερη "καθυστερημενη" οωρηξια καθως επισης υπαρχει και η περίπτωση να κανει το τεστ λάθος. Σε περίπτωση που εκανες τεστ εγκυμοσυνης απο τα φαρμακεία - χωρις να θελω να σε ξεσηκωσω - θα εχεις πιο σιγουρη απαντηση κάνοντας μια χοριακη. Ειδικα μεσα σε αυτο το forum πολλες κοπελες εχουν πει οτι έχουν κάνει και ενα και δυο τεστ εγκυμοσυνης και ειχαν βγει αρνητικά ενω ηταν στην πραγματικότητα. 

Εγω τι να σου πω πως ειμαι? Προχωράω στην 8η εβδομαδα.. Αν εξαιρέσεις που κ που μεμονωμένα συμπτώματα κατα τ'αλλα δεν νιωθω έγκυος. Ειμαι και σε αυτη την "ησυχη" φαση που δεν ακουγεται ακομη κατι, δεν κουνιεται- δεν νιωθω τπτ και πολλες φορες λεω αντε να περασουν οι μερες να παω στον γιατρο να βεβαιωθω οτι ολα κυλανε οπως πρεπει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η christina88 είπε:

αχ κορίτσια μου.. μέσα από την καρδιά μου να έρθουν πολλά μωράκια να πάνε όλα καλά για όλες.. θα ήθελα να απαντήσω σε όλες ξεχωριστά απλά έχασα πολλές συζητήσεις και ενώ τα διάβασα δεν θέλω να απαντήσω σε κάποια για θέμα άλλης... δεν έχω μπει μέρες κυρίως λόγω άγχους.. έχω ελαφριά πονακία χαμηλα που κ που και στη μέση ο γιατρός με καθησυχάζει και ειχα καφε αιμα μια φορά..  ξάπλα 8 μέρες κ όλα τέλεια.. έχω ακούσει το μωρό 2φορες ήδη μετά το αιμα..  όλα φαίνονται τέλεια απλά μάλλον κουράστηκα πολύ λόγω της χαζοδουλειας.. έπαιρνα και utrogestan.. αύριο γυρίζω μόνο για 3 ώρες την ημέρα αλλά τρέμω μήπως κάνω λάθος, είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και έχω ανάγκη τα χρήματα αλλά είμαι γεμάτη αμφιβολίες..έκλεισα 8w, ξερω συμβαίνει σε πολλές κ όλα πάνε τέλεια απλά έχω τόσο μεγάλη ανάγκη θετικές σκέψεις.. συγνωμη για το σεντόνι..  γι αυτό απέφευγα να μπω για μην σας ζαλισω..

Φφφφ...αυτο με την δουλειά ειναι μεγαλο ζήτημα... Πρεπει να την σταματησω και εγώ... Οταν λεω πρεπει δεν εννοω ότι κατι συμβαίνει στην εγκυμοσύνη και πρεπει να την σταματήσω αλλα το βλεπω καθημερινά ότι μονο καλο δεν μου κάνει. Συγχιζομαι, αγχώνομαι και από συνήθεια κανω κινησεις που ειναι σχεδόν απαγορευτικές. Δεν ξερω τα επιδοματα ποια είναι...τι δικαιούμαστε κλπ αλλα φαντάζομαι ότι θα ειναι ενα βοηθητικο ποσό. 

Βέβαια...θελω να πιστευω οτι εσυ για το τριωρο που θα εισαι στην δουλειά δεν θα ειναι φοβερη επιβάρυνση ειδικα αν προσεχεις και λίγο. 

Αυτό με το καφε αιματακι νομιζω ειναι συχνο σύμπτωμα...εγω εχω δει δυο τρεις φορες ροζουλια υγρά...utrogestanακι καναπες και Αγιος ο Θεός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mayland είπε:

Υπαρχει περίπτωση να εχεις δευτερη "καθυστερημενη" οωρηξια καθως επισης υπαρχει και η περίπτωση να κανει το τεστ λάθος. Σε περίπτωση που εκανες τεστ εγκυμοσυνης απο τα φαρμακεία - χωρις να θελω να σε ξεσηκωσω - θα εχεις πιο σιγουρη απαντηση κάνοντας μια χοριακη. Ειδικα μεσα σε αυτο το forum πολλες κοπελες εχουν πει οτι έχουν κάνει και ενα και δυο τεστ εγκυμοσυνης και ειχαν βγει αρνητικά ενω ηταν στην πραγματικότητα. 

Εγω τι να σου πω πως ειμαι? Προχωράω στην 8η εβδομαδα.. Αν εξαιρέσεις που κ που μεμονωμένα συμπτώματα κατα τ'αλλα δεν νιωθω έγκυος. Ειμαι και σε αυτη την "ησυχη" φαση που δεν ακουγεται ακομη κατι, δεν κουνιεται- δεν νιωθω τπτ και πολλες φορες λεω αντε να περασουν οι μερες να παω στον γιατρο να βεβαιωθω οτι ολα κυλανε οπως πρεπει...

Καλημέρα κορίτσι μου! Όλα κυλάνε μια χαρά μην σε ανησυχεί τίποτα και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου! Και η κολιτη μου μεχρι τον 5ο μηνα δεν ενιωθε τιποτα και απο τοτε την τρελανε στις κλοτσιες! :)

Μιλώντας χτες με καποιο αλλο κορίτσι καταλαβα πως ειχα ήδη καθυστερημένη ωοριξια στις 15/05 κ γιαυτο καθυστερισε κ η περιοδος! Λογικά μέχρι την παρασκευη θα μου έρθει! Δεν γνώριζα πως πάντα η περίοδος ερχεται 14-16 μέρες μετα την ωοριξία κ αν καθυστερισει η ωοριξια τοτε καθυστερει κ η περιοδος!

Τωρα το ότι χτες είχα και πάλι συμπτώματα ωοριξια δεν μπορω να το εξηγήσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η christina88 είπε:

αχ κορίτσια μου.. μέσα από την καρδιά μου να έρθουν πολλά μωράκια να πάνε όλα καλά για όλες.. θα ήθελα να απαντήσω σε όλες ξεχωριστά απλά έχασα πολλές συζητήσεις και ενώ τα διάβασα δεν θέλω να απαντήσω σε κάποια για θέμα άλλης... δεν έχω μπει μέρες κυρίως λόγω άγχους.. έχω ελαφριά πονακία χαμηλα που κ που και στη μέση ο γιατρός με καθησυχάζει και ειχα καφε αιμα μια φορά..  ξάπλα 8 μέρες κ όλα τέλεια.. έχω ακούσει το μωρό 2φορες ήδη μετά το αιμα..  όλα φαίνονται τέλεια απλά μάλλον κουράστηκα πολύ λόγω της χαζοδουλειας.. έπαιρνα και utrogestan.. αύριο γυρίζω μόνο για 3 ώρες την ημέρα αλλά τρέμω μήπως κάνω λάθος, είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και έχω ανάγκη τα χρήματα αλλά είμαι γεμάτη αμφιβολίες..έκλεισα 8w, ξερω συμβαίνει σε πολλές κ όλα πάνε τέλεια απλά έχω τόσο μεγάλη ανάγκη θετικές σκέψεις.. συγνωμη για το σεντόνι..  γι αυτό απέφευγα να μπω για μην σας ζαλισω..

Καλημερα!σου ευχομαι να πανε ολα καλα!μην αγχωνεσε και ολα θα πανε καλα!σχεδον ολες εχουμε δει λιγο αιματακι και εγω ειδα ελαχιστο ροζ την 5η εβδομαδα.εχω καποιες ανακατωσουρες και η κοιλια μου κανει αυξομειωσεις!!!μια πριζετε πολυ μια πιο λιγο!οσο για την δουλεια σε καταλαβαινω απολυτα γτ και εγω στην δουλεια δν μπορω να πω οτι εχω την δυνατοτητα να προσεχω τοσο πολυ ειδικα οταν δν εχεις την πληρη υποστηριξη απο ολες τις συναδελφους σου,αλλα ειπα οσο νοιωθω καλα θα πηγαινω και θα πεοσεχω οσο μπορω αν δω εστω και το ελαχιστο θα κατσω σπιτι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/5/2019 at 11:30 ΠΜ, ο/η zouzouna79 είπε:

κοριτσια χρειάζομαι τη βοηθεια σας ,ειμαι 6 εβδομαδων κ μολις εμαθα οτι υπαρχει μικρο ιστορικο θρομβοφιλίας στην οικογένεια μου..Ο γιατρός μου ειπε να μην αγχωθω και να παιρνω ενα Salospir κάθε μερα!το παιρνει καμιά αυτό; φοβάμαι τις παρενέργειες στο μωρό...

Καλημέρα κορίτσι μου.. Κι εγώ έχω προδιάθεση για προεκλαμψία.. το βρήκαμε όταν έκανα το Papp-A για την αυχενική διαφάνεια και μου έδωσαν ένα σαλοσπιρ ημερησίως.. μέχρι να μιλήσω με το γιατρό μου είχε χυθεί το αίμα μου.. διαβάζαμε διάφορα για αιμορραγίες και άλλα τέτοια.. σκέφτηκα να πάρω μέχρι και δεύτερη γνώμη.. αλλά σκεφτόμουν ότι δεν γίνεται και ο γιατρός μου και ο εμβρυολογος να μου έχουν προτείνει το ίδιο βλαβερό για το μωρό φάρμακο.. έτσι αποφάσισα να τον εμπιστευτώ και να περιμένω.. τελικά όταν μιλήσαμε μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας . . Μου έδωσε των 80 και στην Αμερική σε τελευταίο συνέδριο που πραγματοποιήθηκε πρότειναν μέχρι και 160mg.. Απλά θέλει να το πίνω αυστηρά συγκεκριμένη ώρα και να προσέχω όσο μπορώ το αλάτι.. όπως καταλαβαίνεις κάνω όλα μου τα φαγητά ανάλατα.. δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς .. όλα θα πάνε τέλεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Άντρεα είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Όλα κυλάνε μια χαρά μην σε ανησυχεί τίποτα και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου! Και η κολιτη μου μεχρι τον 5ο μηνα δεν ενιωθε τιποτα και απο τοτε την τρελανε στις κλοτσιες! :)

Μιλώντας χτες με καποιο αλλο κορίτσι καταλαβα πως ειχα ήδη καθυστερημένη ωοριξια στις 15/05 κ γιαυτο καθυστερισε κ η περιοδος! Λογικά μέχρι την παρασκευη θα μου έρθει! Δεν γνώριζα πως πάντα η περίοδος ερχεται 14-16 μέρες μετα την ωοριξία κ αν καθυστερισει η ωοριξια τοτε καθυστερει κ η περιοδος!

Τωρα το ότι χτες είχα και πάλι συμπτώματα ωοριξια δεν μπορω να το εξηγήσω!

Τι κανεις κοριτσι μου?? Σε θυμαμαι που μιλαγαμε παλια σε ενα θεματακι... Διαβασα λιγο τωρα τι σου συμβαινει.. Λοιπον επειδη οπως ειπες ειχες ωορρηξια πιο αργα να ξερεις οτι αυτο με την βλεννα που ειχες μπορει να σημαινει κατι.. Ειχε μηπως και τιποτα ροζ μαζι θυμασαι?? Επισης το τεστ μπορει να το εκανες νωρις.. Εγω 4 μερες πριν την περιοδο ειχα αρνητικο τεστ και 2 μερες πριν τξν περιοδο θετικο.. Και ηταν αυτα τα πολυ ευαισθητα!! Ευχομαι να μην την δεις την κοκκινομουρααα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...