Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mayland είπε:

πες μας και εσύ που είσαι λίγο πιο "μεγάλη" στις εβδομάδες τι πρέπει να γνωρίζουμε να προσέχουμε? τι να διευκρινήσουμε με τον γιατρό μας... όποτε πάω κάνω κάνω ερωτήσεις και αφού φύγω λέω...Ωχ! Δεν ρώτησα και αυτό... 
 

Χα χα χα χα.. παθαίνω ακριβώς το ίδιο πράγμα κάθε φορά.. κρατάω τόσες σημειώσεις και πάλι ποτέ δεν ρωτάω όλα όσα θέλω.. κοίτα, εμένα ο γιατρός μου είναι πολύ αυστηρός.. σε σημείο που μου είπε μέχρι και να σταματήσω τη δουλειά και να καθίσω σπίτι.. είπε στον άντρα μου να μην κάνω δουλειές, ούτε να μαγειρεύω.. τρελό!!! Να προσέχω τι τρώω, μην τρώω φρούτα και λαχανικά εκτός εποχής και εννοείται κομμένα όλα τα τρόφιμα με συντηρητικά.. μου έκοψε μέχρι και τη φέτα!!! Αυτό ήταν χτύπημα για μένα.. τέλος πάντων, δεν τα τηρώ και όλα κατά γράμμα.. έχω φτιάξει αρκετά τη διατροφή μου, δεν κάνω βαριές δουλειές . . Κάνω κάποια πράγματα, ξεκουράζομαι λίγο και συνεχίζω πάλι αργότερα ή την επόμενη μέρα.. γενικά δεν νομίζω ότι έχω να σας πω κάτι άλλο.. θεωρώ ότι αν όλα βαίνουν καλώς, μην είμαστε και υπερβολικές.. δεν είμαστε άρρωστες.. ας το χαρούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 23 ώρες, ο/η smallthoughts είπε:

Καλησπέρα σε όλες!! Εύχομαι τα καλύτερα για όλες μας! Εγώ έκανα σήμερα στην δεύτερη χοριακή και περιμένω αποτέλεσματα... Πρώτη φορά μένω έγκυος και το ήθελα πααααρα πολύ... Αγχώνομαι όμως και δεν το χαίρομαι όσο νόμιζα.

κοριτσι μου είμαστε στην ίδια φάση ακριβώς,κ εγω σημερα πηρα τη δευτερη χοριακή (φυσιολογική) και ειμαι έγγυος κ εγω στο πρωτο!χαιρομαι παρα πολύ αλλα δε σου κρυβω κ εγω φοβαμαι αρκετα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Αda είπε:

Με το καλό κορίτσι μου.. εύχομαι να πάνε όλα καλά.. 

 

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Με το καλο κοριτσι μου!

ευχαριστω πολύ κορίτσια ,κ εσείς να απολαυσετε αυτη την υπεροχη περιοδο που διανύουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η zouzouna79 είπε:

 

ευχαριστω πολύ κορίτσια ,κ εσείς να απολαυσετε αυτη την υπεροχη περιοδο που διανύουμε!!

Στην προσπαθεια ειμαστε εμεις ,αλλα ολα καλα θα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Χρυσάφω είπε:

Στην προσπαθεια ειμαστε εμεις ,αλλα ολα καλα θα πανε!

κανε μας παρέα ,να σε "κολλήσουμε" ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η zouzouna79 είπε:

κανε μας παρέα ,να σε "κολλήσουμε" ❤️

Μακαρι μακαρι!αΝ Πανε ολα καλα ,θε ειμαι κι εγω μανουλα 2020.Θα τρέξω να σας προλάβω.Να εχετε υπέροχες και τελειομηνες εγκυμοσύνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η zouzouna79 είπε:

Τι ωραίο θέμα κορίτσια,με το καλό τα μωράκια μας!εγώ σήμερα έκανα τη δεύτερη χοριακη όλα καλά!Ακόμα είναι πολύ αρχή κ δεν το έχω πει σε κόσμο,ελπίζω κ προσεύχομαι το πρώτο μου μωράκι να έρθει στην αγκαλιά μου!

Κορίτσι μου Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Με το καλο το μωράκι σου! Να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Αda είπε:

Είναι απίστευτο συναίσθημα βρε κορίτσια.. δεν μπορείς να το εξηγήσεις με λόγια.. εκείνη τη στιγμή που βλέπεις το μωρό και ακούς ότι όλα είναι καλά αισθάνεσαι σαν.........να πετάς, τόσο ανάλαφρη!! Αγχώθηκα πολύ με το θέμα της προεκλαμψίας.. πήρα τα αποτελέσματα την προηγούμενη Τετάρτη και μέχρι να πάω χθες στον γιατρό μου είχα σκεφτεί τα πάντα.. αλλά ευτυχώς όλα καλά.. Μιλήσαμε και μας εξήγησε με κάθε λεπτομέρεια οπότε χαλάρωσα αρκετά.. 

Μπράβο μάτια μου πολύ χάρηκα! Άντε να έρθει η άλλη Πέμπτη να πάω κ γω να το ακούσω το μικρο μ τ μωρακιιιιιι....????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου θέλω τη γνώμη σας και για κάτι άλλο.. Από την αυχενική διαφάνεια προέκυψε ότι όλα βαίνουν καλώς και δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος για το μωράκι μου (πέραν από την προδιάθεση για προεκλαμψία, που είναι κάτι άκρως διαχειρισιμο).. Τα αποτελέσματα βέβαια είναι έγκυρα σε ένα ποσοστό 97%.. αν θες το 100% μπορείς να κάνεις αμνιοπαρακέντηση, την οποία δεν συμπαθώ καθόλου και υπάρχει και κίνδυνος 0,5%, αν δεν κάνω λάθος, για αποβολή.. ο γιατρός δεν το κρίνει απαραίτητο να προβούμε σε τέτοια ενέργεια.. όμως με ενημέρωσε για μια άλλη εξέταση η οποία απαιτεί απλά και μόνο δείγμα αίματος από τη μαμά.. στέλνεται το δείγμα Αμερική και μπορούν να ελέγξουν για μέχρι και 6 σύνδρομα.. φαντάζομαι το κόστος θα είναι τεράστιο.. Ο άντρας μου και γενικά οι πολύ δικοί μου άνθρωποι θεωρούν ότι δεν υπάρχει λόγος, δεδομένου του ότι είμαστε και οι δύο υγιείς και δεν έχουμε κάποιο ιστορικό στο ευρύτερο οικογενειακό περιβάλλον.. εσείς τι θα επιλέγατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Linaki.24 είπε:

Μπράβο μάτια μου πολύ χάρηκα! Άντε να έρθει η άλλη Πέμπτη να πάω κ γω να το ακούσω το μικρο μ τ μωρακιιιιιι....????

Άντε άντε, σου εύχομαι να πάνε όλα υπέροχα.. υπομονή.. μια εβδομάδα έμεινε.. ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια μήπως θα έπρεπε να νιώθουμε κάτι παραπάνω με τα μωράκια μας???Εγώ π.χ. έχω κάνα πονακι που κ που κ το μόνο που είναι έτσι κ μ θυμίζει ότι είμαι έγκυος είναι ότι το στήθος μ είναι ευαίσθητο κ ή κοιλίτσα μ λίγο φουσκωμενη... Εσείς πως νιώθετε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Αda είπε:

Άντε άντε, σου εύχομαι να πάνε όλα υπέροχα.. υπομονή.. μια εβδομάδα έμεινε.. ??

Δεν περνάει με τίποτα!!!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Linaki.24 είπε:

Βρε κορίτσια μήπως θα έπρεπε να νιώθουμε κάτι παραπάνω με τα μωράκια μας???Εγώ π.χ. έχω κάνα πονακι που κ που κ το μόνο που είναι έτσι κ μ θυμίζει ότι είμαι έγκυος είναι ότι το στήθος μ είναι ευαίσθητο κ ή κοιλίτσα μ λίγο φουσκωμενη... Εσείς πως νιώθετε???

εγω  νιωθω κάτι να υπάρχει δεξιά στη μήτρα...αν κ ειναι πολυ νωρίς,εχω αυτη την αίσθηση,πέρα απο πρησμενο στήθος ,συχνοουρία κ τα λαχανιάσματα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Αda είπε:

Κορίτσια μου θέλω τη γνώμη σας και για κάτι άλλο.. Από την αυχενική διαφάνεια προέκυψε ότι όλα βαίνουν καλώς και δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος για το μωράκι μου (πέραν από την προδιάθεση για προεκλαμψία, που είναι κάτι άκρως διαχειρισιμο).. Τα αποτελέσματα βέβαια είναι έγκυρα σε ένα ποσοστό 97%.. αν θες το 100% μπορείς να κάνεις αμνιοπαρακέντηση, την οποία δεν συμπαθώ καθόλου και υπάρχει και κίνδυνος 0,5%, αν δεν κάνω λάθος, για αποβολή.. ο γιατρός δεν το κρίνει απαραίτητο να προβούμε σε τέτοια ενέργεια.. όμως με ενημέρωσε για μια άλλη εξέταση η οποία απαιτεί απλά και μόνο δείγμα αίματος από τη μαμά.. στέλνεται το δείγμα Αμερική και μπορούν να ελέγξουν για μέχρι και 6 σύνδρομα.. φαντάζομαι το κόστος θα είναι τεράστιο.. Ο άντρας μου και γενικά οι πολύ δικοί μου άνθρωποι θεωρούν ότι δεν υπάρχει λόγος, δεδομένου του ότι είμαστε και οι δύο υγιείς και δεν έχουμε κάποιο ιστορικό στο ευρύτερο οικογενειακό περιβάλλον.. εσείς τι θα επιλέγατε;

εγώ προσωπικά δεν θα έμπαινα σε όλη αυτή την διαδικασία.. από όλες αυτές τις εξετάσεις που κάνουμε μέχρι την γέννα όλα φαίνονται.. Εγώ λέω τελικά μην πολυπαιδευουμε το μυαλουδάκι μας γτ στο τελος θα αποτρελαθουμε από το άγχος...???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Linaki.24 είπε:

Βρε κορίτσια μήπως θα έπρεπε να νιώθουμε κάτι παραπάνω με τα μωράκια μας???Εγώ π.χ. έχω κάνα πονακι που κ που κ το μόνο που είναι έτσι κ μ θυμίζει ότι είμαι έγκυος είναι ότι το στήθος μ είναι ευαίσθητο κ ή κοιλίτσα μ λίγο φουσκωμενη... Εσείς πως νιώθετε???

και εγώ το ίδιο σκέφτομαι! μόνο πονάκια και στηθος με κάνουν να νιώθω διαφορετικά,  αλλά νομίζω ότι μετά τον 4 θα νιώσω στα αλήθεια έγκυος ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η christina88 είπε:

εγώ προσωπικά δεν θα έμπαινα σε όλη αυτή την διαδικασία.. από όλες αυτές τις εξετάσεις που κάνουμε μέχρι την γέννα όλα φαίνονται.. Εγώ λέω τελικά μην πολυπαιδευουμε το μυαλουδάκι μας γτ στο τελος θα αποτρελαθουμε από το άγχος...???

Νομίζω ότι έχεις δίκιο κορίτσι μου . . Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.. ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι λογικό να μη νιώθουμε τίποτα... Εγώ ευτυχώς δεν είχα ούτε ναυτίες ούτε λιποθυμίες ούτε τίποτα ιδιαίτερο.. καμιά ζαλάδα πού και πού.. Και νομίζω πρέπει να είμαστε ευχαριστημένες που δεν έχουμε ενοχλήσεις και πονακια.. Νομίζω δε θα ήταν καλό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι να σκασω!σημερα μπηκα στην 6η εβδομαδα.σακος καλος και ενδομητριος,εμβρυο πουθενα.μου ειπε να με ξαναδει σε 2 βδομαδες.δν ξερω,φοβαμαι μηπως και τοτε παραμεινει αδειος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ήρθατε κορίτσια στην παρεούλα μας!! 

Έκλεισα ραντεβού τελικά κ σε εξωτερικό γιατρό για 2η γνώμη, θα πάμε την Τρίτη.. Η εγκυμοσύνη μου είναι υψηλού κινδύνου λόγω ιστορικού αποβολών.. Έχω αλλάξει πολλούς γυναικολόγους τα τελευταία 3 χρόνια είτε στην πόλη που διαμένω στις Σέρρες είτε και στη Θεσσαλονίκη.. Νομίζω τώρα έχω κατασταλάξει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η vasiliki30 είπε:

Ειμαι να σκασω!σημερα μπηκα στην 6η εβδομαδα.σακος καλος και ενδομητριος,εμβρυο πουθενα.μου ειπε να με ξαναδει σε 2 βδομαδες.δν ξερω,φοβαμαι μηπως και τοτε παραμεινει αδειος.

Ο γιατρός σου το βρήκε ανησυχητικό αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Αda είπε:

Ο γιατρός σου το βρήκε ανησυχητικό αυτό;

Οχι γτ μου ειπε οτι ειναι ακομα νωρις.αλλα εγω αγχωνομαι πολυ γτ εχω ακουσει για τον αδειο σακο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Linaki.24 είπε:

Μπράβο μάτια μου πολύ χάρηκα! Άντε να έρθει η άλλη Πέμπτη να πάω κ γω να το ακούσω το μικρο μ τ μωρακιιιιιι....????

Λινακι θα ακούσεις καρδούλα;;;εγω έχω ακόμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasiliki30 είπε:

Οχι γτ μου ειπε οτι ειναι ακομα νωρις.αλλα εγω αγχωνομαι πολυ γτ εχω ακουσει για τον αδειο σακο.

Μα σε ρώτησα επειδή κι εμείς είχαμε δει μόνο σάκο και δεν μας είχε αναφέρει κάτι και μου φάνηκε παράξενο.. μην ανησυχείς βρε.. όλα καλά θα πάνε.. μην αγχώνεσαι τόσο από τώρα.. θα δεις πόσο σύντομα ι άδειος σάκος θα γεμίσει με ένα σπορακι και πόσο γρήγορα αυτό θα γίνει παιδάκι.. είναι απίστευτο.. όλα θα πάνε τέλεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Αda είπε:

Μα σε ρώτησα επειδή κι εμείς είχαμε δει μόνο σάκο και δεν μας είχε αναφέρει κάτι και μου φάνηκε παράξενο.. μην ανησυχείς βρε.. όλα καλά θα πάνε.. μην αγχώνεσαι τόσο από τώρα.. θα δεις πόσο σύντομα ι άδειος σάκος θα γεμίσει με ένα σπορακι και πόσο γρήγορα αυτό θα γίνει παιδάκι.. είναι απίστευτο.. όλα θα πάνε τέλεια...

Μακαρι γτ το εχω παρει πολυ βαρια!θα προσπαθησω να χαλαρωσω και να κανω υπομονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...