Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

στις On 5/9/2019 at 1:07 ΜΜ, ο/η Linaki.24 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα τι κάνετε???? Πως πάνε τα μπεμπεδακια σας??? Εγώ κορίτσια έκανα χθες τη Β' επιπέδου και βγήκε πάνω από τέλεια! Επίσης σιγουρευτηκαμε ότι έχουμε μπέμπα! Οπότε από σήμερα σιγά σιγα είμαι στην αναζήτηση στο τι θα πάρω για τη μπουμπούκα μου!!!! Είμαι καινούρια μανούλα και δεν έχω ιδέα.... Κάποια άλλη μανούλα με εμπειρία υπάρχει εδώ να μας δώσει τα φώτα της!!?! 

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια κ με το καλό!!Και γω εγκυος περίπου ένα μήνα απο σενα!!Να σου πω τι θα πάρω κ γω έχω ρωτήσει πολλές φιλές μου μαμάδες!!

Τα κλασσικά καρότσι συνήθως πέρνουν το 3 σε 1 που είναι καλαθούνα,κάθισμα αυτοκινήτου κ καρότσι για πιο μεγάλο!!Την κούνια,τα πλαινά της κούνια προστατευτικά λέγονται πάντες,μικρή κούνια λίκνο αν χρειάζεται κάποια συνήθως την έχεις δίπλα σχεδόν κολλητά στο κρεββάτι σου κ χωράει εκεί μέχρι 6 μηνών!!Η προίκα του μωρού(σεντονάκια,κουβέρτα,μπουρνουζάκι κάπα,φορμάκια,φανελάκια φορμάκια,καλτσάκια,σκουφάκι για όταν βγείτε απ το μαιευτήριο)),πάνες αγκαλιάς είναι κάτι σεντονάκια που το πρώτο καιρό τα χρησιμοιποιούν να πέρνουν αγκαλίτσα το μωρό οι γύρω γύρω,αλλάξιερα αν σε βολέψει,πετσετάκια για τον ώμο που φεύγουν οι γουλίτσες,τα καλλυντικά του αν χρησιμοποιήσεις(αφρόλουτρο,κρέμα πάνας),ψαλιδάκι για τα νύχια,θερμόμετρο΄!!Σίγουαρα κάτι θα ξεχνάω χαχαχχα!!

Τώρα εγώ είμαι υπερ άσχετα αν θα προσπαθήσω να θηλάσω να έχω 2-3 μπιμπερό,αποστειρωτή κ ένα θερμό που κρατάει ζεστό το νερό για το γάλα!!Τωρα κάποιες τα έχουν απο πριν κάποιες τα αγοράζουν αν τα χρειαστούν!!

Θα σε κατευθύνει κ ο παιδίατρος σε αρκετά θέματα!!Πχ υπάρχουν παιδίατροι που δν είναι υπερ σε κρέμες πάνας ή αφρόλουτρα!!Και στο μαγαζί με μπεμπέ θα σε βοηθήσουν κ οι πωλήτριες κ θα τα δείς απο κοντά τα πραγματάκια!!Με το καλό οι αγορές!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα κοριτσια κι απο μενα!!Ευχομαι σε ολες σας με το καλο να υποδεχτειτε τα μωρακια σας!!??

Κι εγω επιτελους μετα απο μεγαλη ταλαιπωρια (τρεις εξωσωματικες!!)επιτελους ειμαι εγκυος!!??

Διανυω την 22η εβδομαδα και οπως καταλαβαινετε καθε μηνας και βδομαδα περναει με αγχος να πανε ολα καλα!!!Η δικη μου ΠΗΤ ειναι 09/01/2019.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/9/2019 at 6:46 ΜΜ, ο/η ioannapl είπε:

Καλησπερα κοριτσια κι απο μενα!!Ευχομαι σε ολες σας με το καλο να υποδεχτειτε τα μωρακια σας!!??

Κι εγω επιτελους μετα απο μεγαλη ταλαιπωρια (τρεις εξωσωματικες!!)επιτελους ειμαι εγκυος!!??

Διανυω την 22η εβδομαδα και οπως καταλαβαινετε καθε μηνας και βδομαδα περναει με αγχος να πανε ολα καλα!!!Η δικη μου ΠΗΤ ειναι 09/01/2019.

αντε με το καλο κορίτσι μου!!! μαζι είμαστε 9/1! εγω εχω αγορακι τελικα! εσυ? ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η christina88 είπε:

αντε με το καλο κορίτσι μου!!! μαζι είμαστε 9/1! εγω εχω αγορακι τελικα! εσυ? ???

Και εγω 9/1!με το καλο κοριτσια!καλη γενννα ευχομαι να εχουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια με το καλο σας ευχομαι!!γερα και τυχερα μωρακια!!εγω εχω κοριτσακι!!??

Τωρα λεω να ξεκινησω τισ αγορες..αλλα εχω πελαγωσει!!περα απο κουνια ,συρταριερα καροτσι λικνο κτλ..τα ψιλοπραγματα με αγχωνουν...τι ρουχαλακια,τι αλλο θα χρειαστει το μωρο..;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/9/2019 at 6:46 ΜΜ, ο/η ioannapl είπε:

Καλησπερα κοριτσια κι απο μενα!!Ευχομαι σε ολες σας με το καλο να υποδεχτειτε τα μωρακια σας!!??

Κι εγω επιτελους μετα απο μεγαλη ταλαιπωρια (τρεις εξωσωματικες!!)επιτελους ειμαι εγκυος!!??

Διανυω την 22η εβδομαδα και οπως καταλαβαινετε καθε μηνας και βδομαδα περναει με αγχος να πανε ολα καλα!!!Η δικη μου ΠΗΤ ειναι 09/01/2019.

Συγχαρητήρια!!! Με το καλό!!! 

Ολα καλα θα πανε! Μην αγχώνεσαι...ολες μας περνάμε κρισεις απο το αγχος και την ανησυχία... Για αυτο ειμαστε εδω! λεμε τα τρελά μας και καθησυχαζουμε η μια την αλλη! ( να γλιτώσουν κ λιγη μουρμουρα οι σύζυγοι ) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η ioannapl είπε:

Κοριτσια με το καλο σας ευχομαι!!γερα και τυχερα μωρακια!!εγω εχω κοριτσακι!!??

Τωρα λεω να ξεκινησω τισ αγορες..αλλα εχω πελαγωσει!!περα απο κουνια ,συρταριερα καροτσι λικνο κτλ..τα ψιλοπραγματα με αγχωνουν...τι ρουχαλακια,τι αλλο θα χρειαστει το μωρο..;;

Ολα τα μαγαζια με βρεφικα έχουν λιστα με το τι θα χρειαστείς. Μπορείς να πας να την ζητήσεις, να ριξεις μια ματια και να αγορασεις αυτα που εσυ θεωρείς οτι θα χρειαστείς. Εμενα καποια πραγματα μου φανηκαν καπως περιττά. Παντως απο μια αναγνωριστική που έκανα στα μαγαζια της πολης τις πιο νορμαλ τιμες τις βρηκα στο prenatal. Mothercare, neonato, λητω μου φάνηκαν αρκετα τσιμπημενα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τι κανετε;;ηθελα τη βοηθεια σας...επειδη για οικονομικους λογους σκεφτομαι να  γεννησω στο Αλεξανδρας..υπαρχει.καποια κοπελα που προσφατα γεννησε εκει η θα γεννησει και.μπορει να μου πει καποιες λεπτομερειες σχετικα με την κατασταση στα δωματια ,και γενικα στη συμπεριφορα του προσωπικου;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Κοριτσια 29η βδομαδα και αντιμετωπιζω το προβλημα οτι δε μπορω να ξεχωρισω αν αυτο που νιωθω ειναι συσπαση ή το μωρο. Πετρωμα σε ενα συγκεκριμενο σημειο στο υψος περιπου του αφαλου ωστε να σκληραινει χωρις καθολου πονο πουθενα, απλως γινεται βουναλακι και τεντωνεται. Διαρκει 15-20" και χαλαρωνει. Μπορει να συμβαινει συχνα μεσα σε μια ωρα χαλαρωσης αλλα σε πολλες ωρες δραστηριοτητας να μη καταλαβω τιποτα. Αυτο ειναι συσπαση; Εννοειται πως μες τη μερα συνεχεια νιωθω κινησεις κ σπρωξιματα του μωρου αλλα οσο πολλα κ να ναι διαρκει ελαχιστα το καθενα. Εχετε αναλογη εμπειρια ή γνωριζετε να τα ξεχωρισετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/10/2019 at 2:37 ΠΜ, ο/η Dimele είπε:

Κοριτσια 29η βδομαδα και αντιμετωπιζω το προβλημα οτι δε μπορω να ξεχωρισω αν αυτο που νιωθω ειναι συσπαση ή το μωρο. Πετρωμα σε ενα συγκεκριμενο σημειο στο υψος περιπου του αφαλου ωστε να σκληραινει χωρις καθολου πονο πουθενα, απλως γινεται βουναλακι και τεντωνεται. Διαρκει 15-20" και χαλαρωνει. Μπορει να συμβαινει συχνα μεσα σε μια ωρα χαλαρωσης αλλα σε πολλες ωρες δραστηριοτητας να μη καταλαβω τιποτα. Αυτο ειναι συσπαση; Εννοειται πως μες τη μερα συνεχεια νιωθω κινησεις κ σπρωξιματα του μωρου αλλα οσο πολλα κ να ναι διαρκει ελαχιστα το καθενα. Εχετε αναλογη εμπειρια ή γνωριζετε να τα ξεχωρισετε; 

Καλησπέρα κι από μενα!!Ειμαστε στην ιδια βδομαδα σχεδόν κι ειχα κι εγω πολύ νωρίτερα την ιδια απορια!Μου χε πει ο γιατρος ότι θα μπορω να το ξεχωρισω με τον εξης τροπο!Αν σκλυραινει ολη η κοιλια για λιγα δευτερόλεπτα είναι συσπαση,,Αν είναι μονο σε έναν σημειο είναι πιθανότατα το μωρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!κι εγω ειμαι στην 28η εβδομαδα...το παθαινω κι εγω μερικες φορες αλλα ειναι σε ενα μερος της κοιλιας οποτε ειναι το μωρο που μαζευεται σε ενα σημειο!!αλλα καλου κακου ρωτα και το γιατρο σου!!

Εγω εχω μια αλλη απορια..επειδη κανω ενεσεις innohep στην κοιλια ξερει καμια μεχρι ποτε μπορω να τις κανω στην κοιλια η δεν υπαρχει θεμα;;φοβαμαι μην κανω τιποτα στο μωρο οσο προχωρανε οι μηνες...??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/10/2019 at 4:24 ΜΜ, ο/η Sofia86 είπε:

Καλησπέρα κι από μενα!!Ειμαστε στην ιδια βδομαδα σχεδόν κι ειχα κι εγω πολύ νωρίτερα την ιδια απορια!Μου χε πει ο γιατρος ότι θα μπορω να το ξεχωρισω με τον εξης τροπο!Αν σκλυραινει ολη η κοιλια για λιγα δευτερόλεπτα είναι συσπαση,,Αν είναι μονο σε έναν σημειο είναι πιθανότατα το μωρο!

Σ ευχαριστω! Κι εγω σημερα που τον πηρα (ηθελα να περασουν κανα 2 24ωρα να ξερω τι να του πω) ακριβως το ιδιο μου ειπε. Κ οτι συνοδευεται απο πονο σε ολη την επιφανεια της κοιλιας επισης η συσπαση, κατι που επισης δεν ειχα. Προς το παρον λοιπον μαλλον ειμαστε καλα! Μαλιστα γελασε οταν ειπα για συσπαση γιατι θεωρητικα ειναι νωρις ακομα για τετοια. Καλο υπολοιπο κ με το καλο σου ευχομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/10/2019 at 2:11 ΠΜ, ο/η Dimele είπε:

Σ ευχαριστω! Κι εγω σημερα που τον πηρα (ηθελα να περασουν κανα 2 24ωρα να ξερω τι να του πω) ακριβως το ιδιο μου ειπε. Κ οτι συνοδευεται απο πονο σε ολη την επιφανεια της κοιλιας επισης η συσπαση, κατι που επισης δεν ειχα. Προς το παρον λοιπον μαλλον ειμαστε καλα! Μαλιστα γελασε οταν ειπα για συσπαση γιατι θεωρητικα ειναι νωρις ακομα για τετοια. Καλο υπολοιπο κ με το καλο σου ευχομαι! 

Επισης ευχομαι!!Εμεις οι πρωταρες εχουμε πλακα με τις αποριες μας πιστευω!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις πριν 36 λεπτά, ο/η zouzouna79 είπε:

Koριτσια τι κάνετε? πλησιάζει ο καιρός επιτελους!

Καλημερα!ναι πλησιαζει και μαζι αυξανονται το αγχος,ο φοβος και η ανυπομονησια!!ποτε περιμενεις εσυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!!πλησιαζει ναι..εγω εχω 09/01..προσπαθω να βαλω τα πραγματα σε μια σειρα..τι θελω να ψωνισω ακομα..ταυτοχρονα κσθαριζω και το σπιτι και το παιδικο δωματιο να ειναι ετοιμα...χαμος!!εσεις πως πατε απο προετοιμασιες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου μείνανε κυρίως πλυντήρια κ σιδερώματα,καθώς ευτυχως τα περισσοτερα πραγματα μου τα δώσανε φιλες μου . Ναι γενικά καθαριοτητες σπιτιου κ οργανωσης χωρου λιγο λιγο καθε μέρα  ,αλλα εχουμε χρόνο,οποτε προσπαθω να μην αγχωνομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια.. κ εγώ 9/1. Άγχος , δουλειές, παράλληλα μετακόμισα τώρα.. χαμός.. έχω βαρύνει κ αρκετά κ επειδή έχω πόνους στην ηβική περιοχή δεν πρέπει να περπατάω ιδιαίτερα κλπ... αχ.. με το καλό σε όλες!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι μωρε εσυ εχεις καμια 15αρια μερες παραπανω απο μενα..απλα θελω να τα,τελειωσω ολα και να απολαυσω τον τελευταιο μηνα...με τα Χριστουγεννα τις γιορτες..ασε που ποτε δεν ξερεις η μπουμπου ποτε θα σκασει μυτη..χαχαχα!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Laoura10 είπε:

Γεια σας κορίτσια.. κ εγώ 9/1. Άγχος , δουλειές, παράλληλα μετακόμισα τώρα.. χαμός.. έχω βαρύνει κ αρκετά κ επειδή έχω πόνους στην ηβική περιοχή δεν πρέπει να περπατάω ιδιαίτερα κλπ... αχ.. με το καλό σε όλες!!!!?

Μαζι ειμαστε κοριτσι!!σε καταλαβαινω...ηρεμια βασικα και περναει ο καιρος που θα,εχουμε αγκαλιτσα τα μωρακια μας!!

Εσεις κοριτσια  τι περιμενετε;αγορακι η κοριτσακι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Laoura10 είπε:

Μακάρι να πάνε όλα τέλεια ! Και να χαλαρώσουμε λίγο εγκεφαλικά ?.εγω περιμένω κοριτσάκι..

Με το καλο!!κι εγω το ιδιο...που θα γεννησεις...;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...