Μετάβαση σε περιεχόμενο

Pcr Ιστού περιοδου


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!Έχω γράψει και παλιότερα στο φόρουμ. Προσπαθώ περίπου δύο χρόνια με τον άντρα μου για παιδί. Έχουμε κάνει τις βασικές εξετάσεις και μια αποτυχημένη προσπάθεια φυσικού κυκλου. Όμως επειδή πιθανόν σύντομα πηγαίνω για κανονική ivf και θέλω να είμαι καλυμμένη από όλα, αναζητώ πληροφορίες και κέντρα για την καλλιέργεια ιστού περιοδου . Είναι αξιόπιστη;Την έχετε κανει;Ενώ οι καλλιέργειες δεν μου έχουν δείξει μικρόβιο σκέφτομαι μήπως υπολανθανει κάτι λόγω και υποτροπιαζουσων μυκητιασεων. Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kate4 είπε:

Δεν ξέρει καμία κοπέλα κάτι σχετικό για καλλιέργεια ιστού περιοδου;

Φίλη μου, εγώ τουλάχιστον πρώτη φορά ακούω για αυτή την εξέταση. Ελπίζω κάποια άλλη κοπέλα να την γνωρίζει και να σε κατατοπίσει. Όπως και να έχει, έυχομαι καλά αποτελέσματα και σύντομα με ένα μωράκι στην κοιλίτσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kate4 είπε:

Δεν ξέρει καμία κοπέλα κάτι σχετικό για καλλιέργεια ιστού περιοδου;

Καλημέρα κορίτσι μου!!Την έχω ακουστά αυτή την εξέταση αλλά δν την έχω κάνει!!Υπάρχει η αποψη ότι πχ αν υπάρχουν χλαμύδια δν είναι δυνατόν να φανούν με το αίμα περιόδου κ στην κολπική καλλιέργεια να μην φανουν!!Δηλ αν βγαίνη καθαρή η κολπική καλλιέργεια κ η μήτρα θα είναι καθαρή!!Γτ το αίμα περιόδου περνάει κ στον κόλπο!!Υπάρχει κ η αντίθετη άποψη!!Είναι θέμα γιατρού κ κάθε κοπέλας αν νιώσει ασφάλεια με αυτή την εξέταση!!Σου εύχομαι αν την κάνεις καλά αποτελέσματα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης υπάρχει η εξέταση του Νίκα που σου πέρνει δείγμα απο το ενδομήτριο κ βλέπει αν υπάρχουν φλεγμονές κ δίνει για κάποιο διάστημα ένα σχήμα αντιβιώσεων!!Αναλόγως το θέμα της κάθε κοπέλας μπορεί να ποικίλει το διάστημα θεραπείας κ ο συνδιασμός αντιβιώσεων(2 χάπια μαζί ή 3 την ημέρα πχ για 2 μήνες)!!Δν την έχω κάνει αυτή τη  εξέταση!!Πάλι νομίζω είναι θέμα γιατρού!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! 

Την σκεφτομουν κι εγω αυτη την εξεταση παλιοτερα..δεν θεωρειται αξιοπιστη απο τους περισσοτερους γιατρους και ειναι τεχνικη που δεν εφαρμοζεται στο εξωτερικο... Οποτε δε ξερω αν εχει νοημα. 

Αν θες να εισαι καλυμμενη μπορεις πριν την ivf να κανεις μια υστεροσκοπιση, αξιοπιστη μεθοδος και θα εχετε εικονα της μητρας απο μεσα! 

Οτι κι αν αποφασισεις...καλο κουραγιο στον αγωνα σου! Ευχομαι συντομα μανουλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την έχω κάνει και εγώ αυτή την εξέταση ναι.....πριν πολλά χρόνια (8χρονια)όταν ψάχναμε τα αίτια που δεν μένω έγκυος....ο γιατρός μου τότε τη θεωρούσε σημαντική....τώρα δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Kate4 είπε:

Δεν ξέρει καμία κοπέλα κάτι σχετικό για καλλιέργεια ιστού περιοδου;

κ εμενα μου την προτεινε ο γιατρος μου διοτι μου ειπε οτι δεν φαινονται τα μικροβια στην καλλιεργεια κολπικου υγρου ,,,,,μπορει αυτη η ειδικη εξεταση να δειξει καποια φλεγμονη.....εγω εχω ιστορικο καθ εξιν αποβολων.....θα την κανω αλλα δυστυχως ειναι πολυ ακριβη....επισης μου ειπε οτι δυο γιατροι την κανουν μονο η τελος παντων πολυ λιγοι......που θα την κανεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η marillia είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!Την έχω ακουστά αυτή την εξέταση αλλά δν την έχω κάνει!!Υπάρχει η αποψη ότι πχ αν υπάρχουν χλαμύδια δν είναι δυνατόν να φανούν με το αίμα περιόδου κ στην κολπική καλλιέργεια να μην φανουν!!Δηλ αν βγαίνη καθαρή η κολπική καλλιέργεια κ η μήτρα θα είναι καθαρή!!Γτ το αίμα περιόδου περνάει κ στον κόλπο!!Υπάρχει κ η αντίθετη άποψη!!Είναι θέμα γιατρού κ κάθε κοπέλας αν νιώσει ασφάλεια με αυτή την εξέταση!!Σου εύχομαι αν την κάνεις καλά αποτελέσματα!!! 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!Κάθε καλό κ σε εσένα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Φίλη μου, εγώ τουλάχιστον πρώτη φορά ακούω για αυτή την εξέταση. Ελπίζω κάποια άλλη κοπέλα να την γνωρίζει και να σε κατατοπίσει. Όπως και να έχει, έυχομαι καλά αποτελέσματα και σύντομα με ένα μωράκι στην κοιλίτσα!

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η peacock είπε:

Καλημερα! 

Την σκεφτομουν κι εγω αυτη την εξεταση παλιοτερα..δεν θεωρειται αξιοπιστη απο τους περισσοτερους γιατρους και ειναι τεχνικη που δεν εφαρμοζεται στο εξωτερικο... Οποτε δε ξερω αν εχει νοημα. 

Αν θες να εισαι καλυμμενη μπορεις πριν την ivf να κανεις μια υστεροσκοπιση, αξιοπιστη μεθοδος και θα εχετε εικονα της μητρας απο μεσα! 

Οτι κι αν αποφασισεις...καλο κουραγιο στον αγωνα σου! Ευχομαι συντομα μανουλα! 

Σε ευχαριστώ πολύ..Γνωρίζεις πόσο καιρό μετά την υστεροσκοπηση μπορείς να ξεκινήσεις εξωσωματικη ή επαφες;Την σκέφτομαι αλλα το κόστος είναι σημαντικό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

κ εμενα μου την προτεινε ο γιατρος μου διοτι μου ειπε οτι δεν φαινονται τα μικροβια στην καλλιεργεια κολπικου υγρου ,,,,,μπορει αυτη η ειδικη εξεταση να δειξει καποια φλεγμονη.....εγω εχω ιστορικο καθ εξιν αποβολων.....θα την κανω αλλα δυστυχως ειναι πολυ ακριβη....επισης μου ειπε οτι δυο γιατροι την κανουν μονο η τελος παντων πολυ λιγοι......που θα την κανεις?

Πραγματικά δεν ξέρω ποια κέντρα είθισται να την κάνουν...Όταν λες ακριβή,πόσο περιπου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kate4 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ..Γνωρίζεις πόσο καιρό μετά την υστεροσκοπηση μπορείς να ξεκινήσεις εξωσωματικη ή επαφες;Την σκέφτομαι αλλα το κόστος είναι σημαντικό..

Ivf μπορεις να ξεκινησεις και απο τον επομενο μηνα αν ειναι απλα διαγνωστικη και δεν βρουν κατι, επαφες δε ξερω..γιατι καθαρα για ψυχολογικους λογους το απεφυγα. 

Αν κανουν στο κεντρο εξωσωματικης που θα απευθυνθεις (συνηθως κανουν) το κοστος ειναι αρκετα χαμηλο σε σχεση με τα μεγαλα μαιευτηρια- γυναικολογικα νοσοκομεια (ιδιωτικα). 

Ειχα πληρωσει 300€ θυμαμαι ενω στο μητερα το κοστος ηταν νομιζω 900+€. (Μονο διαγνωστικα) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/5/2019 at 5:51 ΜΜ, ο/η Kate4 είπε:

Πραγματικά δεν ξέρω ποια κέντρα είθισται να την κάνουν...Όταν λες ακριβή,πόσο περιπου;

μου ειπε 400 ευρω ο γυναικολογος......αλλα ακομα δεν μιλησα με τον ειδικο ιατρο που την κανει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την έχω κάνει πριν πολλά χρόνια, πλέον όμως οι γιατροί δεν την συστήνουν. Θα σου πρότεινα να κάνεις του Νίκα που σου παίρνουν συγκεκριμένη μέρα του κύκλου δείγμα από τη μήτρα για να δεις αν έχεις φλεγμονή. Την έκανα πριν 3 μήνες και μετά έκανα ένα σχήμα με αντιβίωση (ενδομητρικες εγχύσεις και από το στόμα). Είναι η πλέον αξιόπιστη εξέταση και πλήρωσα 300 (Την έκανα στο Ρέα). 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ όλες σας για τη βοήθεια κ τις απαντήσεις!Θα προχωρήσω σε μια ακόμα προσπάθεια φυσικού αυτόν τον μήνα κι αναλόγως τα αποτελέσματα στη συνέχεια θα προβώ σε υστεροσκοπηση για αρχή.. εύχομαι το καλοκαιράκι να φουσκώσουν κοιλιτσες σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/5/2019 at 12:01 ΜΜ, ο/η glaki είπε:

Την έχω κάνει πριν πολλά χρόνια, πλέον όμως οι γιατροί δεν την συστήνουν. Θα σου πρότεινα να κάνεις του Νίκα που σου παίρνουν συγκεκριμένη μέρα του κύκλου δείγμα από τη μήτρα για να δεις αν έχεις φλεγμονή. Την έκανα πριν 3 μήνες και μετά έκανα ένα σχήμα με αντιβίωση (ενδομητρικες εγχύσεις και από το στόμα). Είναι η πλέον αξιόπιστη εξέταση και πλήρωσα 300 (Την έκανα στο Ρέα). 

 

Θα ξανακανεις μετα παλι βιοψισ να δεις αν καθαρισες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η peacock είπε:

Θα ξανακανεις μετα παλι βιοψισ να δεις αν καθαρισες; 

Δε νομίζω, την εξέταση την είχα κάνει και πέρυσι και φέτος. Απλώς πέρυσι ως θεραπεία έκανα μόνο τις ενδομητρικες εγχύσεις. Επίσης, είναι επώδυνη και τη 2η φορά την έκανα με μέθη. Τέλος, οι 2 τελευταίοι γιατροί που επισκέφθηκα  θεωρούν πιο αξιόπιστη εξέταση την υστεροσκοπηση και έχω κλείσει να την ξανά κάνω γιατί έχουν περάσει πολλά χρόνια από την προηγούμενη υστεροσκοπηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η glaki είπε:

Δε νομίζω, την εξέταση την είχα κάνει και πέρυσι και φέτος. Απλώς πέρυσι ως θεραπεία έκανα μόνο τις ενδομητρικες εγχύσεις. Επίσης, είναι επώδυνη και τη 2η φορά την έκανα με μέθη. Τέλος, οι 2 τελευταίοι γιατροί που επισκέφθηκα  θεωρούν πιο αξιόπιστη εξέταση την υστεροσκοπηση και έχω κλείσει να την ξανά κάνω γιατί έχουν περάσει πολλά χρόνια από την προηγούμενη υστεροσκοπηση.

Να σου πω την αληθεια κι εγω την υστεροσκοπιση θεωρω πιο αξιοπιστη γιατι αυτη την εξεταση την κανει μονο ο συγκεκριμενος και κανενας αλλος. 

Ελπιζω να βρεις ακρη συντομα και να εισαι συντομα εγκυουλα! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά από 16 χρόνια θεωρώ ότι είναι πλέον θέμα τύχης. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί καλοι γιατροί, αλλα δυστυχώς ξεκίνησα από χασάπηδες που το παίζουν πρώτο όνομα. Καλή τύχη σε όλες τις κοπέλες που δίνουν αγώνα, σε μια χώρα που θεωρείται ταμπού να προσπαθείς με εξωσωματική να κάνεις οικογένεια.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...
στις On 8/5/2019 at 11:33 ΠΜ, ο/η Kate4 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!Έχω γράψει και παλιότερα στο φόρουμ. Προσπαθώ περίπου δύο χρόνια με τον άντρα μου για παιδί. Έχουμε κάνει τις βασικές εξετάσεις και μια αποτυχημένη προσπάθεια φυσικού κυκλου. Όμως επειδή πιθανόν σύντομα πηγαίνω για κανονική ivf και θέλω να είμαι καλυμμένη από όλα, αναζητώ πληροφορίες και κέντρα για την καλλιέργεια ιστού περιοδου . Είναι αξιόπιστη;Την έχετε κανει;Ενώ οι καλλιέργειες δεν μου έχουν δείξει μικρόβιο σκέφτομαι μήπως υπολανθανει κάτι λόγω και υποτροπιαζουσων μυκητιασεων. Ευχαριστώ!

εκανες την εξεταση??? εγω ναι τελικα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...