Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κακή ποιότητα ωαρίου


Recommended Posts

Προσπαθώ να συνέλθω από την 3η παλινδρομη κύηση μ...

την πρώτα φορά έκανα κατυοτυπο στο έμβρυο κ ήταν χρωμ ανωμαλία. Όντως στο δικό μ DNA που έκανα καριοτυπο Βγήκε μια ισοΖυγισμενη μετάθεση κ μ έδωσαν 1% να έχει χρωμ ανωμαλία κ το έμβρυο. Πολύ άτυχη ... σκέφτομαι 

2η φορά κ δυστυχώς δεν μ έκαναν καρυοτυπο. Τώρα περιμένω τα αποτελέσματα για την τελευταία φορά. 

Ο γιατρός ( έχω αλλάξει αρκετούς ) μ είπε ότι θα πρέπει να το δούμε , κ να μιλήσουμε κ με γενετιστή κ μ ανέφερε ότι μπορεί να έχεις κακή ποιότητα ωαρίων. Με κακή ποιότητα μένεις έγκυος , υπάρχει κάποια εξέταση να διαπιστωθεί ; Υπάρχει κάποια αγωγή; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακι μου! 

Δυστυχως δεν υπαρχει ακομα καποια εξεταση που να βλεπει την ποιοτητα των ωαριων. Εξεταζουν ομως την ποιοτητα των σπαρματοζωαριων με την εξεταση της κατατμησης του DNA σπερματος. 

Μετα υπαρχει και η λυση του προεμφυτευτικου ελεγχου για χρωμοσωμικες ανωμαλιες των εμβρυων αλλα μονο μεσω εξωσωματικης. 

Δειτε τι αποτελεσμα θα βγει τωρα σε πρωτη φαση. Επισης θρομβοφιλιες, αυτοανοσα κτλ εχεις κανει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock καλημέρα 

Εξωσωματική αρνητικός ο άντρας μ. Όπως φυσικά κ να πάει να κάνει εξέταση ( με το ζόρι αίμα για καρυοτυπο) όποτε αυτά τα ξεχνάμε. 

Αυτοάνοσα δεν ξέρω αν μ έχουν κάνει, θρομβοφιλια δεν έχω κ γενικά έχω κάνει εξετάσεις. 

Ειναι δυνατόν ούτε 30 χρόνων να έχω κακή ποιότητα κ πάντα να βγαίνει το 1%  της μετάθεσης που έχω ;

διαβαζα για βιταμίνες που βοηθανε για την ποιότητα. Βοηθανε άραγε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Nanouka1 είπε:

@peacock καλημέρα 

Εξωσωματική αρνητικός ο άντρας μ. Όπως φυσικά κ να πάει να κάνει εξέταση ( με το ζόρι αίμα για καρυοτυπο) όποτε αυτά τα ξεχνάμε. 

Αυτοάνοσα δεν ξέρω αν μ έχουν κάνει, θρομβοφιλια δεν έχω κ γενικά έχω κάνει εξετάσεις. 

Ειναι δυνατόν ούτε 30 χρόνων να έχω κακή ποιότητα κ πάντα να βγαίνει το 1%  της μετάθεσης που έχω ;

διαβαζα για βιταμίνες που βοηθανε για την ποιότητα. Βοηθανε άραγε ;

κορίτσι νομίζω δεν σου μιλάνε για κακή ποιότητα που λένε στις μεγαλύτερες ηλικίες, όπου μπορεί να υπάρχει θέμα γονιμοποίησης, εσύ προφανώς δεν το έχεις αυτό αφού μένεις έγκυος! Αν είσαι σίγουρη ότι δεν έχεις θέμα θρομβοφιλίας, δες  θυρεοειδή κ ζάχαρο (που κάνουν αποβολές). Δεν ξέρω κιόλας δεν είμαι γιατρός, αλλά αν έχω καταλάβει καλά κ οι βιταμίνες βοηθάνε σε θέμα γονιμότητας - αυτή την ποιότητα βελτιώνουν (όσο γίνεται τελοσπάντων) δε μπορώ να φανταστώ όμως ότι μπορεί κάποια βιταμίνη να έχει κάποια παρέμβαση στο γενετικό υλικό κ να αλλάξει κάτι τέτοιο... ο γιατρός σου τι σου έχει πει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι γινεται σε αυτη την ηλικια, αναλογα τη λαχειο εχει πεσει στη καθεμια μας αλλα σπο την αλλη συγνωμη βρε κοριτσι μου αλλα γιατι να στηριχτουμε μονο στη κακη ποιοτητα των ωαριων και οχι πχ στη κακη ποιοτητα σπερματος; 

Καταλαβαινεις πως στο λεω...μπορει να μην ευθυνονται τα ωαρια σου.... 

Το σημαντικο πιστευω ειναι να κανεις μια κουβεντα με τον αντρα σου, ειστε ζευγαρι και αντιμετωπιζεται ενα προβλημα για το οποιο θα πρεπει να προσπαθησουν κσι οι δυο, χρειαζονται δυο για να γινει ενα υγιες μωρακι. 

Οι περισσοτεροι αντρες πελαγωνουν ευκολα και βγαζουν αρνητισμο..μη κολλας....παρτο πανω σου...ψαξου και επεμεινε οπου χρειαζεται!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα μιλήσω με το γιατρό σε 1 μήνα που θα βγει ο καρυοτυπος. 

Εκανα ενέσεις προληπτικά μ. Θυρεοειδή είχα 2,4 που για το 1ο τρίμηνο θέλουν κάτω από 2.5 ( στις 2 προηγούμενες είχα 1,6) κ επειδή αυξήθηκε περνώ χάπι

ζαχαρο έκανα καμπύλη κ βγήκε ότι έχω την τάση για ζάχαρο όποτε πήρα κ από αιτο. 

Για υην ποιότητα .. γι αυτό ρωτάω γιατί όπου διαβάζω λένε για υπογονιμότητα κ όχι για αποβολή( 3 φορές έγκυος σε ένα χρόνο με μια σάλπιγγα κιόλας )

διάβασα βιταμίνες που βοηθανε να γίνουν καλύτερα ωάρια κ λέω να υα ξεκινήσω. Βιταμίνες εινσι καλό θα κάνουν ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock δεν έχεις άδικο.. κ εγώ πιστεύω ότι πρέπει να ελεγχθεί κ ο άντρας μ 

προσοαθω να πατήσω ξανά στα πόδια μ κ να χαλαρώσω ώστε να χαλαρώσει κ αυτός... θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μ! Δεν θα το βάλω κάτω! Το θέλω τόσο πολύ! Κ αυτός ... Δεν δείχνει απλά τις ευαισθησίες του!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Nanouka1 είπε:

Θα μιλήσω με το γιατρό σε 1 μήνα που θα βγει ο καρυοτυπος. 

Εκανα ενέσεις προληπτικά μ. Θυρεοειδή είχα 2,4 που για το 1ο τρίμηνο θέλουν κάτω από 2.5 ( στις 2 προηγούμενες είχα 1,6) κ επειδή αυξήθηκε περνώ χάπι

ζαχαρο έκανα καμπύλη κ βγήκε ότι έχω την τάση για ζάχαρο όποτε πήρα κ από αιτο. 

Για υην ποιότητα .. γι αυτό ρωτάω γιατί όπου διαβάζω λένε για υπογονιμότητα κ όχι για αποβολή( 3 φορές έγκυος σε ένα χρόνο με μια σάλπιγγα κιόλας )

διάβασα βιταμίνες που βοηθανε να γίνουν καλύτερα ωάρια κ λέω να υα ξεκινήσω. Βιταμίνες εινσι καλό θα κάνουν ...

όντως τα έχεις δει όλα κ μια χαρά ακούγονται! Για το ζάχαρο τι πήρες; έχω θέμα με την ινσουλίνη και πήρα glucophage (με πείραξε αρχικά αλλά τώρα οκ!). Θα σου έλεγα πριν πάρεις κάτι μίλα με το γιατρό σου... αυτές οι βιταμίνες ακούω ότι έχουν κ κάποιες παρενέργειες (από άλλα κορίτσια εδώ μέσα που λένε ότι τις πείραξαν) κ πάλι νομίζω όμως ότι βοηθάνε σε καλή ωορηξία δεν αλλάζουν τα γονίδια / χρωμοσώματα ή όπως τα λένε (σε αυτά δεν υποτίθεται οφείλονται οι ανωμαλίες;). Επειδή αυτά είναι περίπλοκα θέματα κ αυτή τη στιγμή σου λέμε την αποψάρα μας που μπορεί να είναι κ εντελώς λάθος, πάρε το γιατρό ένα τηλέφωνο. Ασθενής του είσαι θα σου απαντήσει! Στην ανάγκη πήγαινε να τα πείτε από κοντά! 3 αποβολές είναι πάρα πολλές κ απορώ με το ψυχικό σου σθένος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Nanouka1 είπε:

Θα μιλήσω με το γιατρό σε 1 μήνα που θα βγει ο καρυοτυπος. 

Εκανα ενέσεις προληπτικά μ. Θυρεοειδή είχα 2,4 που για το 1ο τρίμηνο θέλουν κάτω από 2.5 ( στις 2 προηγούμενες είχα 1,6) κ επειδή αυξήθηκε περνώ χάπι

ζαχαρο έκανα καμπύλη κ βγήκε ότι έχω την τάση για ζάχαρο όποτε πήρα κ από αιτο. 

Για υην ποιότητα .. γι αυτό ρωτάω γιατί όπου διαβάζω λένε για υπογονιμότητα κ όχι για αποβολή( 3 φορές έγκυος σε ένα χρόνο με μια σάλπιγγα κιόλας )

διάβασα βιταμίνες που βοηθανε να γίνουν καλύτερα ωάρια κ λέω να υα ξεκινήσω. Βιταμίνες εινσι καλό θα κάνουν ...

Καλησπερα κοριτσι μου!εγω ειχα μισ παλινδρομη!οι περισσοτεροι γιατροι κατηγορουν πιο πολυ τα ωαρια σε τετοιες περιπτωσεις!συμβαινει να μην ηταν ενας κυκλος κατα συνεπεια ενα ωσριο να μην ηταν καλο!η ποιοτητα των ωαριων φαινεται απ την fsh!κ η αμη που δειχνει το αποθεμα κ καμια φορα συνδεονται μεταξυ τους!οχι παντα!τωρα αν λειπει καποιο χρωμοσωμα η λυση ειναι προεμφυτικος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Nanouka1 είπε:

@peacock δεν έχεις άδικο.. κ εγώ πιστεύω ότι πρέπει να ελεγχθεί κ ο άντρας μ 

προσοαθω να πατήσω ξανά στα πόδια μ κ να χαλαρώσω ώστε να χαλαρώσει κ αυτός... θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μ! Δεν θα το βάλω κάτω! Το θέλω τόσο πολύ! Κ αυτός ... Δεν δείχνει απλά τις ευαισθησίες του!

 

Να πιεις βιταμινουλες!να σου ο γιατρος ποιες!κ γω πριν την εξωσωματικη κ την ωοληψια επινα!καλο κανουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Nanouka1 είπε:

Θα μιλήσω με το γιατρό σε 1 μήνα που θα βγει ο καρυοτυπος. 

Εκανα ενέσεις προληπτικά μ. Θυρεοειδή είχα 2,4 που για το 1ο τρίμηνο θέλουν κάτω από 2.5 ( στις 2 προηγούμενες είχα 1,6) κ επειδή αυξήθηκε περνώ χάπι

ζαχαρο έκανα καμπύλη κ βγήκε ότι έχω την τάση για ζάχαρο όποτε πήρα κ από αιτο. 

Για υην ποιότητα .. γι αυτό ρωτάω γιατί όπου διαβάζω λένε για υπογονιμότητα κ όχι για αποβολή( 3 φορές έγκυος σε ένα χρόνο με μια σάλπιγγα κιόλας )

διάβασα βιταμίνες που βοηθανε να γίνουν καλύτερα ωάρια κ λέω να υα ξεκινήσω. Βιταμίνες εινσι καλό θα κάνουν ...

Καταρχάς λυπάμαι για την έκβαση σου.

Η καλή ποιότητα ωαρίων δεν αλλάζει κ μπορεί να εμφανιστεί κ στα 20. Εννοείται ότι γίνονται κυήσεις...σκέψου όλα αυτά τα ωάρια που δίνουν κυήσεις είτε φυσικές είτε με εξωσωμ;τιμές κ καταλήγουν σε παλλινδρομες.

Εάν δεν έχεις plan b την εξωσωματική δεν ξέρω εάν θα βρεις λύση στο θέμα σου κ σίγουρα θα σε κατευθύνει προς τα εκεί κ ο γιατρός σου...( Με μαθηματική ακρίβεια). Σε εξωσωματική καταλήγουν κ με καθεξιν απόβολες κ είσαι μέσα σε αυτή την περίπτωση.Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με τη διευθύντρια στο χωραιμειο που είναι εξαιρετική γενετιστρια.Επισης μπορείς να κλείσεις ραντεβού κ με τον εμβριολογο του Ρέα που συνεργάζεται ο γιατρος τον κύριο Δημήτρη Παπαδόπουλο Πραγματικά ωστόσο νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα σου βρίσκεται αλλού.Στη σχέση με τον άντρα σου..Δεν είμαι η κατάλληλη να σου πω τι και πως κ όπως έγραψα κ στα προσωπικά μηνύματα μας δεν είμαι ;ρμοδια να μιλήσω για μια σχέση που δε γνωρίζω...θα σου πω ωστόσο κάτι που γνωρίζω πολύ καλά κ εγώ κ πολλές άλλες εδώ μέσα... Βρέθηκα στο χώρο της υπογονιμότητας στο οποίο είσαι πλέον κ εσύ, με τη σφραγίδα ανεξήγητα υπογονιμη στα 28 μου...κανείς δε βρήκε ποτέ τι φταίει...( Ούτε ο γιατρός σου κ ας μου χάρισε 2 παιδιά) . Έχασα 2 κυήσεις πριν τα παιδιά μου η μία εκ των οποίων δίδυμα κ μια βιοχημική πριν λίγο καιρό( φυσική συλλυψη). Επί 5 χρόνια γυρνούσαμε γιατρούς παίρναμε φάρμακα τρέχαμε κλαιγαμε Μ;Ζι αγκαλιαζομασταν μαζί...ο απλός γυναικολόγος μου όταν γέννησα το πρώτο μου παιδί με φυσική γέννα κ είδε τον άντρα μου μέσα ξέρεις το μου είπε; Επιτέλους κατάλαβα πώς αντέχεις... Είστε στο εμείς κ όχι στο εγώ...αυτή ήταν η μεγαλύτερη αλήθεια...στη δεύτερη γέννα μου με καισαρική μπήκαν 2 γιατροί μέσα κ λέγαν στο γιατρό μου ρε συ είναι έξω ένας κ παρακαλάει να του πούμε πως είναι η γυναίκα του.Δεν έχω τον τέλειο άντρα πίστεψε με...δεν είναι η εξαίρεση...είναι ο κανόνας στο χώρο της γονεικοτητας...ναι έτυχε να μην μπορούμε να κάνουμε με ευκολία παιδιά και; Γονιός γίνεσαι από την ώρα που συνειδητά αποφασίζεις να γίνεις...το θεωρώ πολύ άδικο για σένα να το περνάς όλο αυτό μόνη σου κ αναρωτοεμαι πως ένας άνθρωπος που βλέπει το σύντροφό του να περνάει τρίτη φορά ότι περνάς( που ξέρω πολύ καλά τι περνάς) δε βάζει στην άκρη τον εγωισμό του να πει " πάμε μαζί με όποιον τρόπο χρειαστει".. συγγνώμη αν σε στενάχωρο αλλά το θέμα της μητρότητας θα το λύσεις...ειλικρινά θα το λύσεις όλες το λύνουν...όμως το θέμα είναι να μην μπαίνουν συνειδητά εμπόδια από το ίδιο σου το σπίτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου καλημέρα. Για αρχη μην απελπίζεσαι υπαρχουν πολλες βιταμίνες που μπορουν να σε βοηθησουν σ αυτό το θεμα με τα ωαρια. Υπαρχει περιπτωση τα ωαρια που γονιμοποιηθηκαν οντως να μην ηταν καλα χωρις αυτό να σημαινει υπογονιμοτητα..όταν λεμε για υπομογονιμοτητα δεν θα εμενες εγκυος  σε τοσο συντομο χρονικο διάστημα...αφου εχεις κανει ολες σου τις εξετασεις και εισαι καλα ηρεμησε..να τρεφεσαι υγιεινα γιατι πολλες φορες παιζει κ αυτό ρολο ..και όπως ειπαν κ οι άλλες κοπελες δεν εξαρτάται μονο απ το ωάριο αλλα και απ το σπερματοζωαριο ..μπορει και ο συζηγος να παρει καποιες βιταμίνες για να δυναμωσει .Αλλιως μετα να δεις καποιον εξειδικευμενο γενετιστη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Finally είπε:

Καταρχάς λυπάμαι για την έκβαση σου.

Η καλή ποιότητα ωαρίων δεν αλλάζει κ μπορεί να εμφανιστεί κ στα 20. Εννοείται ότι γίνονται κυήσεις...σκέψου όλα αυτά τα ωάρια που δίνουν κυήσεις είτε φυσικές είτε με εξωσωμ;τιμές κ καταλήγουν σε παλλινδρομες.

Εάν δεν έχεις plan b την εξωσωματική δεν ξέρω εάν θα βρεις λύση στο θέμα σου κ σίγουρα θα σε κατευθύνει προς τα εκεί κ ο γιατρός σου...( Με μαθηματική ακρίβεια). Σε εξωσωματική καταλήγουν κ με καθεξιν απόβολες κ είσαι μέσα σε αυτή την περίπτωση.Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με τη διευθύντρια στο χωραιμειο που είναι εξαιρετική γενετιστρια.Επισης μπορείς να κλείσεις ραντεβού κ με τον εμβριολογο του Ρέα που συνεργάζεται ο γιατρος τον κύριο Δημήτρη Παπαδόπουλο Πραγματικά ωστόσο νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα σου βρίσκεται αλλού.Στη σχέση με τον άντρα σου..Δεν είμαι η κατάλληλη να σου πω τι και πως κ όπως έγραψα κ στα προσωπικά μηνύματα μας δεν είμαι ;ρμοδια να μιλήσω για μια σχέση που δε γνωρίζω...θα σου πω ωστόσο κάτι που γνωρίζω πολύ καλά κ εγώ κ πολλές άλλες εδώ μέσα... Βρέθηκα στο χώρο της υπογονιμότητας στο οποίο είσαι πλέον κ εσύ, με τη σφραγίδα ανεξήγητα υπογονιμη στα 28 μου...κανείς δε βρήκε ποτέ τι φταίει...( Ούτε ο γιατρός σου κ ας μου χάρισε 2 παιδιά) . Έχασα 2 κυήσεις πριν τα παιδιά μου η μία εκ των οποίων δίδυμα κ μια βιοχημική πριν λίγο καιρό( φυσική συλλυψη). Επί 5 χρόνια γυρνούσαμε γιατρούς παίρναμε φάρμακα τρέχαμε κλαιγαμε Μ;Ζι αγκαλιαζομασταν μαζί...ο απλός γυναικολόγος μου όταν γέννησα το πρώτο μου παιδί με φυσική γέννα κ είδε τον άντρα μου μέσα ξέρεις το μου είπε; Επιτέλους κατάλαβα πώς αντέχεις... Είστε στο εμείς κ όχι στο εγώ...αυτή ήταν η μεγαλύτερη αλήθεια...στη δεύτερη γέννα μου με καισαρική μπήκαν 2 γιατροί μέσα κ λέγαν στο γιατρό μου ρε συ είναι έξω ένας κ παρακαλάει να του πούμε πως είναι η γυναίκα του.Δεν έχω τον τέλειο άντρα πίστεψε με...δεν είναι η εξαίρεση...είναι ο κανόνας στο χώρο της γονεικοτητας...ναι έτυχε να μην μπορούμε να κάνουμε με ευκολία παιδιά και; Γονιός γίνεσαι από την ώρα που συνειδητά αποφασίζεις να γίνεις...το θεωρώ πολύ άδικο για σένα να το περνάς όλο αυτό μόνη σου κ αναρωτοεμαι πως ένας άνθρωπος που βλέπει το σύντροφό του να περνάει τρίτη φορά ότι περνάς( που ξέρω πολύ καλά τι περνάς) δε βάζει στην άκρη τον εγωισμό του να πει " πάμε μαζί με όποιον τρόπο χρειαστει".. συγγνώμη αν σε στενάχωρο αλλά το θέμα της μητρότητας θα το λύσεις...ειλικρινά θα το λύσεις όλες το λύνουν...όμως το θέμα είναι να μην μπαίνουν συνειδητά εμπόδια από το ίδιο σου το σπίτι...

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη Finally!! Έχω βιωσει και εγώ μια βιοχημικη και αμεσως μετά μια παλλινδρομη όπου κ χρειαστηκα αποσεξη. Δε θα ξεχάσω ποτέ το κλάμα που έριξα όταν ξύπνησα από τη νάρκωση.. Όπως δε θα ξεχάσω ποτέ και το ποσο στεναχωρηθηκε ο άντρας μου και κυρίως πως παρόλο που θεωρούσε υπερβολή να το ψάξουμε πολύ βαθιά, δέχτηκε μέχρι και κατακερματισμο σπέρματος να κάνει ακριβώς γιατί ήθελε να κάνει ότι περνάει από το χέρι μας ώστε να μη βιώσουμε ξανά αυτή την εμπειρία. Θυμάμαι ο γιατρός μου, μου έλεγε πως είναι "υπερβολή" να κάνουμε αυτή την εξέταση, παρόλα αυτά την έκανε. Τον έτρεχα σε αιματολογο για καθ έξιν αποβολές (ακόμα κ αν δεν ανήκα ακόμα σε αθτη τη κατηγορία) και το πάλευαμε μαζί.. (πίστεψε με ούτε εμένα είναι ο τελειος άντρας) Με θυμώνει να σκέφτομαι ότι η  @Nanouka1 και η κάθε Nanouka περνάει αυτή την άσχημη εμπειρία της απώλειας, προσπαθεί να είναι δυνατή, βρίσκει τι τρόπο να είναι δυνατή, δέχεται να υποβληθεί σε εξετάσεις, να τρέχει από εδώ κ από εκεί, να είναι έτοιμη να πάρει όλα αυτά τα φάρμακα της εξωσωματικής για να γίνουν γονείς, και ο άντρας να σκέφτεται τόσο εγωιστικα και να μη καταδέχεται να προσπαθήσει καξ ο ίδιος.....αν το θέμα δεν είναι οικονομικο, δε καταλαβαίνω γιατί να μη πάτε σε εξωσωματική. Τι σημασία έχει αν θα μείνεις έγκυος φυσιολογικά η αν θα κάνετε εξωσωματική? Γονείς θέλετε να γίνετε κ καμία σημασία δεν έχει ο τρόπος! Σ εύχομαι ο, τι καλύτερο..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Nanouka1 είπε:

@peacock καλημέρα 

Εξωσωματική αρνητικός ο άντρας μ. Όπως φυσικά κ να πάει να κάνει εξέταση ( με το ζόρι αίμα για καρυοτυπο) όποτε αυτά τα ξεχνάμε. 

Αυτοάνοσα δεν ξέρω αν μ έχουν κάνει, θρομβοφιλια δεν έχω κ γενικά έχω κάνει εξετάσεις. 

Ειναι δυνατόν ούτε 30 χρόνων να έχω κακή ποιότητα κ πάντα να βγαίνει το 1%  της μετάθεσης που έχω ;

διαβαζα για βιταμίνες που βοηθανε για την ποιότητα. Βοηθανε άραγε ;

Καλημερα κορίτσι μου! Καλυτερα να πιασεις το θέμα απο την αρχή με τον αντρα σου.Σε καταλαβαίνω οτι εισαι πιεσμένη και το εχεις παρει όλο επανω σου .Το ιδιο συνέβαινε και με εμας.Το συζητησαμε πολλες φορες και είπαμε η προχωράμε μαζι η σταματάμε.Μην τραβας ολο το ζόρι μόνη σου.Θα καταρρεύσεις. Ποσο να το σπρώχνεις μόνη;;Συζήτησε το μαζί του .Οσες φορές χρειαστεί.Κάνε μια ειλικρινή συζήτηση μαζι του και με ενωμένες τις δυνάμεις να προχωρήσετε.Σου ευχομαι καλη δύναμη και όλα να πανε καλα απο εδω και πέρα!Τα φιλιά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...