Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσύνη με θρομβοφιλια κ αντιπηκτικα(αντιφωσφολιπιδικο συμδρομο)


Termi

Recommended Posts

Γεια σας κ χρόνια πολλά. Γεννησα με καισαρική το γιο μου πριν δεκα χρονια. Είμαι έγκυος τωρα στο δεύτερο μωρο κ εχω θρομβοφιλια. Αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο. Κανω αντιπηκτικα κ περνω σαλοσπιρ. Είμαι στον πέμπτο μηνα κ μεχει πιασει ενας ξαφνικός πανικός για την καισαρική. Μη παθω κατι. Υπάρχουν κοπελες με εμπειρίες να βοηθήσουν??? Ευχαριστώ πολύ. Κ καλη Ανασταση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου και εγώ έχω θρομβοφιλια και θα γεννήσω αναγκαστικά με καισαρική γιατί έχω δίδυμα... Και εγώ φοβάμαι να σου πω την αλήθεια... Μη σου πω κάποια βράδυ δεν κοιμάμαι από το άγχος! Ξέρω ότι δεν θα πρέπει να κάνουμε ένεση 12 ώρες πριν την επισκληριδιο και θα κάνω Ενέσεις και αφού σαραντησω...Δεν μπορείς να παλέψεις με φυσιολογικό? Μήπως απεφευγες τη καισαρική... Κ εγώ περιμένω εμπειρίες από αλλά κορίτσια με το ίδιο θέμα με εμάς μπας κ αναθαρρυνουμε λιγάκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Αρχικά Χρονια Πολλά!!Έχω αντιφωσφολιπιδικο,γέννησα με καισαρική πριν μια εβδομάδα. .το salospir θα το κόψετε στον 8ο και για την ένεση θα συννενοηθεις με το γιατρό οταν έρθει η ώρα μην αγχώνεστε. Αφού γνωριζεις πώς θα κάνεις καισαρική θα κάνεις την τελευταία ένεση μια μέρα πριν. Ήμουν τρελά αγχωμένη χωρίς λόγο τελικά. Κι εγώ για 40 μέρες θα κκάνω αντιπηκτικες. Ελπίζω να βοήθησα. ..φιλια!όλα θα πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΦΑΙΗ2 κορίτσι μου να σου ζήσει το μωράκι σου! Γερό και καλότυχο να είναι και να τον/την καμαρώνεις πάντα!!! Με επισκληριδιο να φανταστώ την έκανες έτσι? Αχχ δεν ξέρεις πόσο ηρέμησα και εγώ... Βέβαια οι ιατροί ξέρουν την διαδικασια κτλ αλλά και εγώ έχω μέρες που έχω αγχωθεί μην πάθω κάτι... Καλη λοχεια να έχεις γλυκιά μου!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,και εγώ εχω θρομβοφιλια και η αλήθεια είναι ότι έχω  αγχωθεί πολύ όσο πλησιάζει  ο καιρός της γέννας.εχω μπει στον 8,κάνω από την αρχή αντιπηκτικες ενέσεις σαλοσπιρ δεν παίρνω.θα γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό απλά θα πάω με πρόκληση Γιατί θα πρέπει να έχει περάσει ένα εικοσιτετράωρο από την αντιπικτικη για να μπορέσω να κάνω επισκλειριδιο.εχω ραντεβού και με την Αιματολογο μου ξανά μετά το Πάσχα για να σπάσουμε τις μονάδες τις ενέσεις σε 2 κομμάτια ώστε σε περίπτωση που τύχει κάτι έκτακτο να μπορούμε να προχωρήσουμε σε τοκετό  χωρις να χρειάζεται να περιμένουμε να πέρασει το εικοσιτετραωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η joy2 είπε:

@ΦΑΙΗ2 κορίτσι μου να σου ζήσει το μωράκι σου! Γερό και καλότυχο να είναι και να τον/την καμαρώνεις πάντα!!! Με επισκληριδιο να φανταστώ την έκανες έτσι? Αχχ δεν ξέρεις πόσο ηρέμησα και εγώ... Βέβαια οι ιατροί ξέρουν την διαδικασια κτλ αλλά και εγώ έχω μέρες που έχω αγχωθεί μην πάθω κάτι... Καλη λοχεια να έχεις γλυκιά μου!!! 

 

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η joy2 είπε:

@ΦΑΙΗ2 κορίτσι μου να σου ζήσει το μωράκι σου! Γερό και καλότυχο να είναι και να τον/την καμαρώνεις πάντα!!! Με επισκληριδιο να φανταστώ την έκανες έτσι? Αχχ δεν ξέρεις πόσο ηρέμησα και εγώ... Βέβαια οι ιατροί ξέρουν την διαδικασια κτλ αλλά και εγώ έχω μέρες που έχω αγχωθεί μην πάθω κάτι... Καλη λοχεια να έχεις γλυκιά 

Αχ σε ευχαριστώ πολύ! !!!εγώ ξεκίνησα φυσιολογικα αλλά το παιδί δεν κατέβαινε. Με επισκληριδιος ναι.Πίστεψε με ετρεμα απ τον φόβο μου για το τίποτα.Δεν θα καταλάβεις τίποτα! Και μέσα στο χειρουργείο ολοι ειναι απο πάνω σου..εννοώ θα σου μιλάνε, θα σε ενθαρρύνουν, θα σε κάνουν να γελάς! Μην αγχώνεσαι για τίποτα! Λιγο απλά μετά πονα με παραπάνω εμείς με καισαρική. Να μη το σκέφτεσαι. .το σκέφτομαι τώρα και λέω τζάμπα χάλαγε την ψυχολογία μου.ειλικρινα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο βρε κορίτσι μου! Καλά ο πόνος μετά δεν με αγχωνει! Τόσα έχουμε τραβήξει!! Μακάρι βρε κορίτσι μου μακάρι!! Όλα να μας πάνε καλά!!! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου έχω και εγω θρομβοφιλια από την αρχη που κάνω τις clexan 0,4 είναι για προφύλαξη ειμαι στον 5ο και εγω καισαρική λόγω σπονδυλοδεσιας στην μέση δεν γίνεται να γεννήσω φυσιολογικά αλλά ούτε επισκλειριδιο επιτρέπεται οπότε ολική ελπίζω να πάνε όλα καλα.....Κ μου είπαν επίσης για 40 μέρες μετά θα κάνω ακόμα τις ενέσεις......Καλό κουράγιο σε όλες ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η λουλουδι82 είπε:

Κορίτσια μου έχω και εγω θρομβοφιλια από την αρχη που κάνω τις clexan 0,4 είναι για προφύλαξη ειμαι στον 5ο και εγω καισαρική λόγω σπονδυλοδεσιας στην μέση δεν γίνεται να γεννήσω φυσιολογικά αλλά ούτε επισκλειριδιο επιτρέπεται οπότε ολική ελπίζω να πάνε όλα καλα.....Κ μου είπαν επίσης για 40 μέρες μετά θα κάνω ακόμα τις ενέσεις......Καλό κουράγιο σε όλες ?

Με το καλό το μωράκι σου κορίτσι μου!! Ναι θέλει κουράγιο και υπομονή από μας!! Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μην αγχώνεσται καθόλου!!!Εγώ έπαιρνα salospir των 160 mg από τον 3ο μήνα...και τις τελευταίες πέντε μέρες πρίν γεννήσω έκανα κάτι ενεσάκια...γέννησα φυσιολογικά βέβαια με τεχνητούς πόνους και χωρίς επισκληρίδιο...ω ναι!!!γιατί μου καθυστερούσε την συστολή...Φίλη μου με το ίδιο θέμα γέννησε με καισαρική και όλα μια χαρά...Τώρα έχω ένα παίδαρο 5kg και κοντά δυο μηνών...όσο για το μετά δεν με ζόρισε καθόλου ο πόνος...

Με το καλό τα μωράκια σας..απολαύστε το και καθόλου άγχος...σας το λέει ένας άνθρωπος που αγχώνεται με το παραμικρό...δεν χρειάζεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εσείς σε ποιο σημείο κάνετε   τις ενέσεις,εγώ στα πόδια μέχρι τον τρίτο τις έκανα στην κοιλιά.εγω δυστυχώς κάνω πολλές μελανιες εσάς σας κάνουνε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vivika10 εγώ τις έκανα από την αρχή στη κοιλιά. Κ εγώ κάνω πολλές μελανιές κ κάποιες πολύ ασχημες κιόλας! Στα πόδια πονούσα κ δεν μπόρεσα! Θέλει περίπου τρία δάχτυλα απόσταση από τον οφαλο, γωνία 45 μοιρών, τραβα λίγο υγρό πριν την εκχυση γιατί αν τραβήξεις αίμα πέτυχες φλέβα κ μετά κάνε αργή εκχυση! Δεν έχω ακούσει κάποια κοπέλα να μη κάνει μελανιές! Εμένα κάνουν κ γρομπαλακια σε κάποια σημεία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρονια πολλα Χριστος Ανεστη κορίτσια και εχω θρομβοφιλια στο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο θα σας πω κατι δεν φοβαμαι ρε κοριτσια ουτε την καισαρικη ουτε πωε γίνεται με τις ενεσεις εχω αιματολογο αυτη ξέρει αυτη θα δωσει οδηγίες δεν φοβάμαι πλέον τίποτα τον ιδιο τον Θεο φοβάμαι μην τρομοκρατηστε ειναι κριμα μην αγχωνεστε τζάμπα ρε κοριτσια οι γιατροι μας ξερουν ριναι δυνατον να παθουμε κατι πρωτη φορά ξεγεναννε γυναίκα με θρομβοφιλια;; πλεον δυστηχως εχει γινει συχνη η θρομβοφιλια εγω κανω ενεσεις κανονικα στην κοιλια πλέον δεν μελανιασω τοσο πολυ ομως και επίσης κάνω και γρουμπουλακια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ τις κάνω από την αρχή στην κοιλια 3-4 δάχτυλα δεξιά ή αριστερά από τον ομφαλό....Εγώ δεν πετάω πριν την έγχυση μόνο την χτυπάω με τα δάχτυλα να φύγουν οι μπουρμπουλήθρες....Εγώ φοβόμουν πάρα πολύ αλλά τις κάνω πολύ καλά μόνο 2 φορές έκανα μελανιές. Α και τα γρουμπαλακια που λέτε γίνονται γιατί λοξευετε πολύ την ένεση δε θέλει τόσο πολύ γιατί το υγρό πάει επιφανειακά για αυτό δημιουργούνται μη φοβάστε δεν τρυπάνε τον πλακούντα έχει 7 στρώματα η κοιλιά....απλά σκέφτομαι το μετα που θα φουσκώσει πιο πολύ η κοιλιά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν το υγρο παει επιφανειακά είναι σαν να μη κάνουμε την ενεση?????? Πανω απο τον αφαλο πατε???? Φοβάμαι το χειρουργείο φοβάμαι την ανανηψη φοβάμαι τη μέρα μέρα που θα κοψω το σαλοσπιρ κ την ένεση μη παθει κατι το μωρο κ θελω να με βαλουν στο νοσοκομείο δυο μερες πριν να το ακούμε κ γελαν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η λουλουδι82 είπε:

Εγώ τις κάνω από την αρχή στην κοιλια 3-4 δάχτυλα δεξιά ή αριστερά από τον ομφαλό....Εγώ δεν πετάω πριν την έγχυση μόνο την χτυπάω με τα δάχτυλα να φύγουν οι μπουρμπουλήθρες....Εγώ φοβόμουν πάρα πολύ αλλά τις κάνω πολύ καλά μόνο 2 φορές έκανα μελανιές. Α και τα γρουμπαλακια που λέτε γίνονται γιατί λοξευετε πολύ την ένεση δε θέλει τόσο πολύ γιατί το υγρό πάει επιφανειακά για αυτό δημιουργούνται μη φοβάστε δεν τρυπάνε τον πλακούντα έχει 7 στρώματα η κοιλιά....απλά σκέφτομαι το μετα που θα φουσκώσει πιο πολύ η κοιλιά....

Εγώ μέχρι 18 εβδομάδων δεν μελάνιαζα... Τώρα είμαι 22 και η κοιλιά γίνεται τούρλα εεε και μελάνιαζω πολύ... Δεν βρίσκω ψαχνό να τρύπησω!Όντως κ εγώ τις έβαζα λίγο λοξά κ τώρα κάπως το έχω φτιάξει... Κ εμενα τρέμουν τα χέρια μην τρύπησω κάτι αλλά όντως είναι αρκετά κάτω η μήτρα... υπομονη κ κουράγιο συμπασχουσες κ καλά τρυπηματα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Εγώ κορίτσια δεν τις κάνω μόνη μου γιατί έχω ενεσοφοβια!δεν έχω ιδέα πως κάνεις την ένεση Ούτε να τη βλέπω δεν θέλω 

Καλά κάνεις κορίτσι μου! Αν δεν το αντέχεις μη το κάνεις! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Termi είπε:

οταν το υγρο παει επιφανειακά είναι σαν να μη κάνουμε την ενεση?????? Πανω απο τον αφαλο πατε???? Φοβάμαι το χειρουργείο φοβάμαι την ανανηψη φοβάμαι τη μέρα μέρα που θα κοψω το σαλοσπιρ κ την ένεση μη παθει κατι το μωρο κ θελω να με βαλουν στο νοσοκομείο δυο μερες πριν να το ακούμε κ γελαν 

Ακόμη κ αν το υγρό πάει επιφανειακά δεν νομίζω να αλλάζει κάτι στην αποτελεσματικότητα, απλά θα κάνει γρομπαλακια... Όχι βρε κορίτσι μου! Ας έχουμε κουράγιο! Αφού για το καλό των μωρών μας γίνονται!!! Εγω το χειρουργείο το φοβάμαι δεν θα πω ψέμματα, αλλά πρέπει να έχουμε θάρρος!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...