Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αδύναμο σπερμα


strumfitaa

Recommended Posts

κοπέλες μου εχει κάποιά που κατάφερε να μείνει έγκυος φυσιολογικά με αδύναμο σπερμοδιαγραμμα η κάποιες που προσπαθούν??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • admin changed the title to Αδύναμο σπερμα
στις πριν 1 ώρα, ο/η nektaria17 είπε:

κοπέλες μου εχει κάποιά που κατάφερε να μείνει έγκυος φυσιολογικά με αδύναμο σπερμοδιαγραμμα η κάποιες που προσπαθούν??

Καλησπέρα κορίτσι μου ναι εμείς έχουμε πρόβλημα με το σπέρμα και το παλεύουμε ακόμα μέχρι να πάμε για εξωσωματική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η ViKcy είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου ναι εμείς έχουμε πρόβλημα με το σπέρμα και το παλεύουμε ακόμα μέχρι να πάμε για εξωσωματική

καιι εμεις μια απο τα ιδια..το πρωτο σπερμοδιαγραμμα μας βγηκε τοσο χαλιαα που μας ειπαν μονο με εξωσωματικη και το 2ο με βιταμινες ειπεν μας να προσπαθησουμε λιγο καιρο μονοι μας..:/ εχουμε θεμαα με αριθμο και κινητικοτητα περισοτερο εμας..εσειςςς πωςς ειστε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Ναι εγώ 2 φορες. Τι εννοείς όμως αδύναμο;; λίγη ποσοτητα; κινητικοτητα; η μορφολογία;

λιγη ποσοτητα και κινητικοτηταα δεν ειναιι καλη..μπορεις να μου πεις σε παρακαλω αν θυμασαι εσας πως ηταν το σπερμοδιαγραμμα σας?? ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου κι εμείς γι αυτό το λόγο ξεκίνησαμε εξωσωματική,κανεις δεν μπορεί να σου πει απόλυτα ότι δεν μπορείς να μείνεις αλλά όπως μας είπαν εμάς όλοι οι γιατροί αυτί μπορεί να γίνει αμέσως, μπορεί σε πέντε χρόνια μπορεί όμως κ καθόλου οπότε όταν παίρνεις τέτοια αποτελέσματα είναι στη κρίση σου αν θέλεις να το προσπαθησεις για λίγο καιρό.θελω να πω ότι ναι υπάρχουν κοπέλες που τα κατάφεραν κι έμειναν φυσικά υπάρχουν και άλλες όμως που δεν συνέβη.ευχομαι σύντομα να τα καταφερετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η nektaria17 είπε:

καιι εμεις μια απο τα ιδια..το πρωτο σπερμοδιαγραμμα μας βγηκε τοσο χαλιαα που μας ειπαν μονο με εξωσωματικη και το 2ο με βιταμινες ειπεν μας να προσπαθησουμε λιγο καιρο μονοι μας..:/ εχουμε θεμαα με αριθμο και κινητικοτητα περισοτερο εμας..εσειςςς πωςς ειστε?

Και εμείς έχουμε θέμα με την ποσότητα και με την κινητικότητα εμείς στο πρώτο είχαμε 2.000.000 και κινητικότητα 28% είχαμε και μικρόβιο  το 2 που κάναμε μετά από 15 μέρες και είχαμε 18.000.000 η κινητικότητα στα ίδια  σε λίγο καιρό θα ξανακάνουμε έμενα και ο ουρολόγος και ο γιατρός για εξωσωματική που επισκέφτηκε ήταν πολύ αισιόδοξοι το οποίο να πω την αλήθεια δεν ξέρω γιατί μου είπε όχι ακόμα εξωσωματική τώρα θα δουμε.Εγω θεωρώ ότι μετά το καλοκαίρι πρέπει να προχωρήσουμε σε εξωσωματική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η ViKcy είπε:

Και εμείς έχουμε θέμα με την ποσότητα και με την κινητικότητα εμείς στο πρώτο είχαμε 2.000.000 και κινητικότητα 28% είχαμε και μικρόβιο  το 2 που κάναμε μετά από 15 μέρες και είχαμε 18.000.000 η κινητικότητα στα ίδια  σε λίγο καιρό θα ξανακάνουμε έμενα και ο ουρολόγος και ο γιατρός για εξωσωματική που επισκέφτηκε ήταν πολύ αισιόδοξοι το οποίο να πω την αλήθεια δεν ξέρω γιατί μου είπε όχι ακόμα εξωσωματική τώρα θα δουμε.Εγω θεωρώ ότι μετά το καλοκαίρι πρέπει να προχωρήσουμε σε εξωσωματική

και εμεις μια απο τα ιδια 16 εκατομυριρια και 30% κινητικοτητααα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η nektaria17 είπε:

και εμεις μια απο τα ιδια 16 εκατομυριρια και 30% κινητικοτητααα ?

Πόσο καιρό προσπαθείτε; Μπορείς να βάλεις κάποιο χρονικό περιθώριο και άμα δεν συμβεί  φυσική σύλληψη μετά να προχωρήσετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η ViKcy είπε:

Πόσο καιρό προσπαθείτε; Μπορείς να βάλεις κάποιο χρονικό περιθώριο και άμα δεν συμβεί  φυσική σύλληψη μετά να προχωρήσετε!!!

με  αυτα τα αποτελεσματαα που πηραμε απο τον φεβρουαριοοο.. και συνεχιζουμε θεραπειαα...ο αντρας μου ειναι και παχυσαρκος και κανει διαιταα..εμεις ειπαμεν μεχρι καλοκαιριι να προσπαθουμε...εσεις ποσο καιρο προσπαθητε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η nektaria17 είπε:

με  αυτα τα αποτελεσματαα που πηραμε απο τον φεβρουαριοοο.. και συνεχιζουμε θεραπειαα...ο αντρας μου ειναι και παχυσαρκος και κανει διαιταα..εμεις ειπαμεν μεχρι καλοκαιριι να προσπαθουμε...εσεις ποσο καιρο προσπαθητε? 

Εμείς σχεδόν 2 χρόνια!!Τώρα τον Φεβρουαριο το βρήκαμε το θέμα μας!!!!Θα το παλέψουμε λίγο μόνοι μας ακόμα και μετά θα προχωρησουμε είναι και θέμα τύχης!!!Να φανταστείς και εμένα ο πατέρας μου είχε θέμα με το σπέρμα μεγάλο και όμως η μαμά μου έμεινε έγκυος τον τρίτο μήνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το δικό μας σπερμοδιαγραμμα ήταν για γέλια μπροστά στα δικά σας!!!

Θα σας πω εν συντομία την ιστορία μας. Ξεκινήσαμε προσπάθειες Σεπτέμβριο τ 2014, Εγώ 26 χρόνων ο άντρα μ 33. Εντατικές όλο τ μηνα χωρίς όμως τεστ κτλ. Στο χρόνο ακριβώς αποφασίσαμε να ψάχτουμε. Ορμονολογικες Εγώ, παρακολούθηση ωορηξιας, έλεγχος προγεστερόνης, σαλπιγγογραφια κ γω δ ξερω τι αλλο. Όλα τέλεια. Κανει ο άντρας μ σπερμοδιαγραμμα κάπου 3.000.000 ανά μλ κινητικότητα πρώτη 0 δεύτερη 10%. Στεναχωρήθηκε άλλα πήγαμε σε ουρολογο έκανε υπέρηχο, τριπλεξ όρχεων κ κατακερματισμό. Ο κατακερματισμός πολύ καλός ευτυχώς. Μας λέει οκ δύσκολο φυσιολογική σύλληψη αε πάρει ένα τρίμηνο βιταμίνες να πάμε για εξω με λίγο πιο ανεβασμένο σπέρμα. Πήρε βιταμίνες, ξεκίνησε διατροφή, έκοψε μαχαίρι τ τσιγάρο. Στο τρίμηνο επανάληψη ίδια ποσότητα καλύτερη κινητικότητα. Μ αυτά κ μ αυτά είχε φθάσει Ιούνιος λεμε στοπ από Σεπτέμβρη πάμε για εξωσωματική. Εγώ βέβαια ήθελα κ την άλλη μέρα από τ πρώτ Ο σπερμοδιαγραμμα να πάμε δ είχα θέμα. Είμαι ρης αποψης συν Αθηνά κ χειρα κινα.  Κ έχω εμπιστοσύνη αρην επιστήμη. Είπα με όμως να περάσουμε ένα όμορφο καλοκαίρι. Σεπτέμβριο παίρνω τηλ στην Επιτροπή για ραντεβού μ κλείνουν 8 Δεκεμβρίου 3 μήνες μετά. Οκ λέμε θα περιμένουμε λίγο ακόμη. Επανάληψη σπερμοδοαγραμματος ποσότητα η ίδια κινητικότητα 60%. Γυναικολόγος, ουρολογο, εξωσωματικος δ μας αποκλείουν φυσιολογική σύλληψη. Άγνωστο βέβαια τ ποτέ. Εννοείται δ είχαμε ελπίδες για φυσιολογικά ούτως ή αλλως είχαμε πει δ θα χάσουμε αλλο χρόνο. Περνάμε Επιτροπή 8 Δεκεμβρίου όλα καλα. Περιμένω περίοδο για να ξεκινήσουμε. Δ ήρθε ποτέ. 13 Δεκεμβρίου είχα θετική χοριακη από φυσιολογική σύλληψη.

Αύγουστος 2018 η κόρη μ ενός έτους. Ένα χρόνο είχαμε επαφές με προφυλάξεις κ μόνο. Ένα βράδυ ξεμειναμε έκλαιγε κ τ μωρο έλα λέω δ πειράζει τελείωνε ν σηκωθώ. 28 Αυγούστου θετικό τεστ εγκυμοσύνης. Σήμερα 37+3. Περιμένουμε από μέρα σε μέρα τη 2η κόρη μας.

Θέλει κ λιγο τύχη κοριτσια.  Δ θα σας πω να προσπαθήσετε επ άπειρον. Εγώ πρώτη θα σας πω απευθυνθείτε στους ειδικούς. Αφήστε ένα διάστημα νορμάλ να περάσει εφόσον δ συντρέχουν άλλοι λόγοι κ κινηθείτε ανάλογα. 

Καλή τύχη στις προσπάθειες σας! Όπως κ να έρθει, να έρθει σύντομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Το δικό μας σπερμοδιαγραμμα ήταν για γέλια μπροστά στα δικά σας!!!

Θα σας πω εν συντομία την ιστορία μας. Ξεκινήσαμε προσπάθειες Σεπτέμβριο τ 2014, Εγώ 26 χρόνων ο άντρα μ 33. Εντατικές όλο τ μηνα χωρίς όμως τεστ κτλ. Στο χρόνο ακριβώς αποφασίσαμε να ψάχτουμε. Ορμονολογικες Εγώ, παρακολούθηση ωορηξιας, έλεγχος προγεστερόνης, σαλπιγγογραφια κ γω δ ξερω τι αλλο. Όλα τέλεια. Κανει ο άντρας μ σπερμοδιαγραμμα κάπου 3.000.000 ανά μλ κινητικότητα πρώτη 0 δεύτερη 10%. Στεναχωρήθηκε άλλα πήγαμε σε ουρολογο έκανε υπέρηχο, τριπλεξ όρχεων κ κατακερματισμό. Ο κατακερματισμός πολύ καλός ευτυχώς. Μας λέει οκ δύσκολο φυσιολογική σύλληψη αε πάρει ένα τρίμηνο βιταμίνες να πάμε για εξω με λίγο πιο ανεβασμένο σπέρμα. Πήρε βιταμίνες, ξεκίνησε διατροφή, έκοψε μαχαίρι τ τσιγάρο. Στο τρίμηνο επανάληψη ίδια ποσότητα καλύτερη κινητικότητα. Μ αυτά κ μ αυτά είχε φθάσει Ιούνιος λεμε στοπ από Σεπτέμβρη πάμε για εξωσωματική. Εγώ βέβαια ήθελα κ την άλλη μέρα από τ πρώτ Ο σπερμοδιαγραμμα να πάμε δ είχα θέμα. Είμαι ρης αποψης συν Αθηνά κ χειρα κινα.  Κ έχω εμπιστοσύνη αρην επιστήμη. Είπα με όμως να περάσουμε ένα όμορφο καλοκαίρι. Σεπτέμβριο παίρνω τηλ στην Επιτροπή για ραντεβού μ κλείνουν 8 Δεκεμβρίου 3 μήνες μετά. Οκ λέμε θα περιμένουμε λίγο ακόμη. Επανάληψη σπερμοδοαγραμματος ποσότητα η ίδια κινητικότητα 60%. Γυναικολόγος, ουρολογο, εξωσωματικος δ μας αποκλείουν φυσιολογική σύλληψη. Άγνωστο βέβαια τ ποτέ. Εννοείται δ είχαμε ελπίδες για φυσιολογικά ούτως ή αλλως είχαμε πει δ θα χάσουμε αλλο χρόνο. Περνάμε Επιτροπή 8 Δεκεμβρίου όλα καλα. Περιμένω περίοδο για να ξεκινήσουμε. Δ ήρθε ποτέ. 13 Δεκεμβρίου είχα θετική χοριακη από φυσιολογική σύλληψη.

Αύγουστος 2018 η κόρη μ ενός έτους. Ένα χρόνο είχαμε επαφές με προφυλάξεις κ μόνο. Ένα βράδυ ξεμειναμε έκλαιγε κ τ μωρο έλα λέω δ πειράζει τελείωνε ν σηκωθώ. 28 Αυγούστου θετικό τεστ εγκυμοσύνης. Σήμερα 37+3. Περιμένουμε από μέρα σε μέρα τη 2η κόρη μας.

Θέλει κ λιγο τύχη κοριτσια.  Δ θα σας πω να προσπαθήσετε επ άπειρον. Εγώ πρώτη θα σας πω απευθυνθείτε στους ειδικούς. Αφήστε ένα διάστημα νορμάλ να περάσει εφόσον δ συντρέχουν άλλοι λόγοι κ κινηθείτε ανάλογα. 

Καλή τύχη στις προσπάθειες σας! Όπως κ να έρθει, να έρθει σύντομα.

Κορίτσι μου!!! Έχω διαβάσει την ιστορία σου και πραγματικά μου δίνεις κουράγιο!!Και εγώ ήθελα κατευθείαν εξωσωματική αλλά ο γιατρός είναι πιο χαλαρός και λέει να περιμένουμε λίγο ακόμα!!Σίγουρα υπάρχουν ελπίδες αλλά άγνωστο το πότε!!!!Εμάς ούτε καν βιταμίνες δεν μας έδωσε ο ουρολόγος μόνο του είπε να παίξει γύρη ανθέων και τριβόλι σε σκόνη!τώρα παίρνουμε και τις pregnacare αλλά δεν περιμένω θαύματα!!!Να σε ρωτήσω κάτι ο κατακερματισμός τι είναι; Εμάς ακόμα δεν μας το έχουν αναφέρει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η ViKcy είπε:

Εμείς σχεδόν 2 χρόνια!!Τώρα τον Φεβρουαριο το βρήκαμε το θέμα μας!!!!Θα το παλέψουμε λίγο μόνοι μας ακόμα και μετά θα προχωρησουμε είναι και θέμα τύχης!!!Να φανταστείς και εμένα ο πατέρας μου είχε θέμα με το σπέρμα μεγάλο και όμως η μαμά μου έμεινε έγκυος τον τρίτο μήνα!

εμεις απο τον φεβρουαριο που καναμε το σπερμοδιαγραμμα..προσπαθειες κανουμε απο τον μαιο περσιι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Το δικό μας σπερμοδιαγραμμα ήταν για γέλια μπροστά στα δικά σας!!!

Θα σας πω εν συντομία την ιστορία μας. Ξεκινήσαμε προσπάθειες Σεπτέμβριο τ 2014, Εγώ 26 χρόνων ο άντρα μ 33. Εντατικές όλο τ μηνα χωρίς όμως τεστ κτλ. Στο χρόνο ακριβώς αποφασίσαμε να ψάχτουμε. Ορμονολογικες Εγώ, παρακολούθηση ωορηξιας, έλεγχος προγεστερόνης, σαλπιγγογραφια κ γω δ ξερω τι αλλο. Όλα τέλεια. Κανει ο άντρας μ σπερμοδιαγραμμα κάπου 3.000.000 ανά μλ κινητικότητα πρώτη 0 δεύτερη 10%. Στεναχωρήθηκε άλλα πήγαμε σε ουρολογο έκανε υπέρηχο, τριπλεξ όρχεων κ κατακερματισμό. Ο κατακερματισμός πολύ καλός ευτυχώς. Μας λέει οκ δύσκολο φυσιολογική σύλληψη αε πάρει ένα τρίμηνο βιταμίνες να πάμε για εξω με λίγο πιο ανεβασμένο σπέρμα. Πήρε βιταμίνες, ξεκίνησε διατροφή, έκοψε μαχαίρι τ τσιγάρο. Στο τρίμηνο επανάληψη ίδια ποσότητα καλύτερη κινητικότητα. Μ αυτά κ μ αυτά είχε φθάσει Ιούνιος λεμε στοπ από Σεπτέμβρη πάμε για εξωσωματική. Εγώ βέβαια ήθελα κ την άλλη μέρα από τ πρώτ Ο σπερμοδιαγραμμα να πάμε δ είχα θέμα. Είμαι ρης αποψης συν Αθηνά κ χειρα κινα.  Κ έχω εμπιστοσύνη αρην επιστήμη. Είπα με όμως να περάσουμε ένα όμορφο καλοκαίρι. Σεπτέμβριο παίρνω τηλ στην Επιτροπή για ραντεβού μ κλείνουν 8 Δεκεμβρίου 3 μήνες μετά. Οκ λέμε θα περιμένουμε λίγο ακόμη. Επανάληψη σπερμοδοαγραμματος ποσότητα η ίδια κινητικότητα 60%. Γυναικολόγος, ουρολογο, εξωσωματικος δ μας αποκλείουν φυσιολογική σύλληψη. Άγνωστο βέβαια τ ποτέ. Εννοείται δ είχαμε ελπίδες για φυσιολογικά ούτως ή αλλως είχαμε πει δ θα χάσουμε αλλο χρόνο. Περνάμε Επιτροπή 8 Δεκεμβρίου όλα καλα. Περιμένω περίοδο για να ξεκινήσουμε. Δ ήρθε ποτέ. 13 Δεκεμβρίου είχα θετική χοριακη από φυσιολογική σύλληψη.

Αύγουστος 2018 η κόρη μ ενός έτους. Ένα χρόνο είχαμε επαφές με προφυλάξεις κ μόνο. Ένα βράδυ ξεμειναμε έκλαιγε κ τ μωρο έλα λέω δ πειράζει τελείωνε ν σηκωθώ. 28 Αυγούστου θετικό τεστ εγκυμοσύνης. Σήμερα 37+3. Περιμένουμε από μέρα σε μέρα τη 2η κόρη μας.

Θέλει κ λιγο τύχη κοριτσια.  Δ θα σας πω να προσπαθήσετε επ άπειρον. Εγώ πρώτη θα σας πω απευθυνθείτε στους ειδικούς. Αφήστε ένα διάστημα νορμάλ να περάσει εφόσον δ συντρέχουν άλλοι λόγοι κ κινηθείτε ανάλογα. 

Καλή τύχη στις προσπάθειες σας! Όπως κ να έρθει, να έρθει σύντομα.

ειναιιι πολυ γλυκιαα η ιστορια σου και ενθαρυντικηηη να σου ζησουν οι κορασες σουυ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ViKcy Εμείς 2 χρόνια προσπαθούσαμε για ρη μεγάλη μου σκέψου. 26 μήνες για την ακρίβεια. Κ ο γιατρός μ μ είχε πει ότι δεδομένης της ηλικίας κ ότι εγώ δ είχα κανένα θέμα ηταβ νορμάλ χρόνος. Δηλ από την αρχη μ έλεγε περίμενε να κλείσεις 2 χρόνια. Ο κατακερματισμός είναι μια εξέταση π δείχνει κατά πόσο είναι ποιοτικό τ σπέρμα. Αν έχει πολλές ανώμαλες μορφές κτλ. Συνήθως τον κάνουν πριν τη β εξωσωματική όταν έχει θέμα ο άντρας.

@nektaria17 σε ευχαριστώ κορίτσι μου. Ότι καλύτερο κ αε εσάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@ViKcy Εμείς 2 χρόνια προσπαθούσαμε για ρη μεγάλη μου σκέψου. 26 μήνες για την ακρίβεια. Κ ο γιατρός μ μ είχε πει ότι δεδομένης της ηλικίας κ ότι εγώ δ είχα κανένα θέμα ηταβ νορμάλ χρόνος. Δηλ από την αρχη μ έλεγε περίμενε να κλείσεις 2 χρόνια. Ο κατακερματισμός είναι μια εξέταση π δείχνει κατά πόσο είναι ποιοτικό τ σπέρμα. Αν έχει πολλές ανώμαλες μορφές κτλ. Συνήθως τον κάνουν πριν τη β εξωσωματική όταν έχει θέμα ο άντρας.

@nektaria17 σε ευχαριστώ κορίτσι μου. Ότι καλύτερο κ αε εσάς!

Κατάλαβα!!!!!ε λογικά και εμάς θα μας πει γιατί έχουμε ανωμαλες μορφές! Ναι και εμένα μου είπε εφόσον δεν έχω κανένα θέμα να μην βιαστώ αλλά εντάξει πόσο να περιμένω είμαι και 35 εγώ!εμείς τον Ιούνιο κλείνουμε 2 χρόνια προσπαθειών

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ViKcy Ναι έχεις δίκιο. Εγώ ποτέ δ είπα γτ σε μας κ Όχι θα περιμένω κτλ. Οι συνθήκες τα έφεραν έτσι ώστε έμεινα ακριβώς στα 2 χρόνια. Ίσα ίσα ανακουφιστηκα όταν βρήκαμε τ πρόβλημα. Είπαμε εμείς ότι είναι να κάνουμε θα τ κάνουμε ανεξαρτήτως αν Εγώ έμεινα έγκυος φυσιολογικά τελικά. Εμάς η μορφολογία ήταν καλή κ ο κατακερματισμός τ επιβεβαίωσε. Ήθελαν μια ώθηση μάλλον τα καημένα. Επίσης να σας πω ότι η μικεη μ είναι ολοιδια ο άντρας μου. Λέω π να είχες κ κανένα βαρβάτο σπέρμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ViKcy είπε:

Κορίτσι μου!!! Έχω διαβάσει την ιστορία σου και πραγματικά μου δίνεις κουράγιο!!Και εγώ ήθελα κατευθείαν εξωσωματική αλλά ο γιατρός είναι πιο χαλαρός και λέει να περιμένουμε λίγο ακόμα!!Σίγουρα υπάρχουν ελπίδες αλλά άγνωστο το πότε!!!!Εμάς ούτε καν βιταμίνες δεν μας έδωσε ο ουρολόγος μόνο του είπε να παίξει γύρη ανθέων και τριβόλι σε σκόνη!τώρα παίρνουμε και τις pregnacare αλλά δεν περιμένω θαύματα!!!Να σε ρωτήσω κάτι ο κατακερματισμός τι είναι; Εμάς ακόμα δεν μας το έχουν αναφέρει

Βικάκη και μας ο ουρολόγος μας είπε για γύρη ότι κάνει πολύ καλή δουλειά!!Καλά κάνει να την τρώει κ βιταμίνες να πίνει!!Εύχομαι να μείνεις εγκυούλα σύντομα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@ViKcy Ναι έχεις δίκιο. Εγώ ποτέ δ είπα γτ σε μας κ Όχι θα περιμένω κτλ. Οι συνθήκες τα έφεραν έτσι ώστε έμεινα ακριβώς στα 2 χρόνια. Ίσα ίσα ανακουφιστηκα όταν βρήκαμε τ πρόβλημα. Είπαμε εμείς ότι είναι να κάνουμε θα τ κάνουμε ανεξαρτήτως αν Εγώ έμεινα έγκυος φυσιολογικά τελικά. Εμάς η μορφολογία ήταν καλή κ ο κατακερματισμός τ επιβεβαίωσε. Ήθελαν μια ώθηση μάλλον τα καημένα. Επίσης να σας πω ότι η μικεη μ είναι ολοιδια ο άντρας μου. Λέω π να είχες κ κανένα βαρβάτο σπέρμα.

Χαχα!!!να την χαίρεσαι!!!!την μικρούλα!!!Και εγώ ανακουφιστικα και μου έφυγε και το άγχος!!!!να σου πω την αλήθεια το μόνο που με  είναι μορφολογία αλλά θα δούμε πως θα πάει!!!!τώρα μετά το Πάσχα θα ξανακάνουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Βικάκη και μας ο ουρολόγος μας είπε για γύρη ότι κάνει πολύ καλή δουλειά!!Καλά κάνει να την τρώει κ βιταμίνες να πίνει!!Εύχομαι να μείνεις εγκυούλα σύντομα!!

Μακάρι κορίτσι μου σε ευχαριστώ!!!εύχομαι και εσύ τον επόμενο μήνα!!!!! ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Ναι κ μενα έπαιρνε γύρη κ βιταμίνη c. Εγώ έπαιρνα ρους τελευταίους 4 μήνες τις pregnacare. 

 Ναι και εγώ τις παίρνω εμάς ο ουρολόγος ήταν πιο θετικός να το πάμε έτσι παρά να μας δώσει ακριβές βιταμίνες!!! Τώρα λέω να του πάρω βιταμίνη Ε που κάνει καλό στην μορφολογία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γύρη ανθεων από που παίρνετε?  Είναι συμπληρωμσ σε χαπάκια τι είναι ακριβώς?  Εμείς Ιούνιο θα κάνουμε το δεύτερο σπερμοδιάγραμμα κι ελπίζουμε κάποια βελτίωση πιο πολύ για την ψυχολογία του καλού μου, 3000000 αριθμός κ 22% η α κ β.

Κι εμάς μας είπαν ότι δεν αποκλείεται η αυτόματη συλληψη όμως λόγω ηλικίας δεν έχω τόσο χρόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ginaak εμείς την περνάμε από μαγαζί με βιολογικά προϊόντα. Είναι σαν σκόνη κ ο άντρας Μ την έτρωγε με μέλι γτ είναι λίγο περίεργη σαν γεύση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...