Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μέθοδος shettles


ΕλεναΠ

Recommended Posts

Γειά σας.Ηθελα να ρωτήσω αν κάποια έχει δοκιμάσει τη μέθοδο shettles κ τη αποτελέσματα είχε.Αυτη η μέθοδος υποστηρίζει ότι αναλογα με τη μέρα τού κύκλου σου που θα έρθεις σε επαφή επηρεάζει το φύλλο του μωρού.Αν έχεις επαφή ημέρα ωορρηξίας θα έχεις αγόρι αν έχεις επαφή τρείς μέρες πριν την ωορρηξία κορίτσι.Ευχαριστω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ΕλεναΠ είπε:

Γειά σας.Ηθελα να ρωτήσω αν κάποια έχει δοκιμάσει τη μέθοδο shettles κ τη αποτελέσματα είχε.Αυτη η μέθοδος υποστηρίζει ότι αναλογα με τη μέρα τού κύκλου σου που θα έρθεις σε επαφή επηρεάζει το φύλλο του μωρού.Αν έχεις επαφή ημέρα ωορρηξίας θα έχεις αγόρι αν έχεις επαφή τρείς μέρες πριν την ωορρηξία κορίτσι.Ευχαριστω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΕλεναΠ είπε:

 

Εγώ ξέρω ότι το αγόρι είναι μετά την ωορρηξία... χαχαχ το θέμα είναι να πετύχουμε ωορρηξία και το φύλλο άστο για έκπληξη!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υποτίθεται ότι ισχύει γιατί τα αρσενικά σπερματοζωαρια είναι πιο γρήγορα και ζουν λιγότερο, ενώ τα θηλυκά είναι πιο αργά αλλά ζουν περισσότερο... Εγώ πιστεύω είναι θέμα τύχης πάντως... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι γυναίκες έχουν δύο χρωμοσώματα Χ και οι άντρες ένα χρωμόσωμα Χ και ένα Υ. Η παρουσία ή η απουσία του χρωμοσώματος Υ είναι αυτή που καθορίζει αν το παιδί θα είναι αγόρι ή κορίτσι. Κάθε σπερματοζωάριο μεταφέρει ένα από τα δύο χρωμοσώματα. Ο άντρας που δεν μπορεί να ελέγξει ποιο από τα δύο χρωμοσώματα θα υπάρχει στο σπερματοζωάριο που θα γονιμοποιήσει το ωάριο, είναι κι εκείνος που καθορίζει το φύλο του μωρού. 

Ένα γονίδιο όμως που βρίσκεται στο χρωμόσωμα Υ, το SRY, είναι αυτό που διαμορφώνει τα αρσενικά χαρακτηριστικά στο έμβρυο. Η παρουσία του εν λόγω γονιδίου ενεργοποιεί άλλα αρσενικά γονίδια, ενώ χωρίς αυτό κινητοποιούνται τα θηλυκά γονίδια.
Η διαδικασία σχηματισμού των γεννητικών οργάνων ξεκινά την 7η εβδομάδα της κύησης. Αν το χρωμόσωμα Υ είναι παρών, το γονίδιο SRY ενεργοποιεί την παραγωγή της ορμόνης τεστοστερόνης και τον σχηματισμό των ανδρικών γεννητικών οργάνων.
Η απουσία του χρωμοσώματος Υ σηματοδοτεί την παραγωγή της θηλυκής ορμόνης, των οιστρογόνων, και τον σχηματισμό των θηλυκών γεννητικών οργάνων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνώμη να κανω ενα σχολιο μπορεί να παρεξηγήθω αλλα δεν πειράζει είναι η γνώμη μου νευριαζω οταν γενικα καποια γυναίκα επιθυμεί κάποιο συγκεκριμένο φυλο βεβαια ειναι δικαιωμα της αλλα εδω λεμε να εχουμε παιδι να ειναι υγιές και ας ειναι ότι θελει δηλαδη ας αφήσουμε την φυση να κανει την δουλεια της τι σημασια εχει τι ειναι;; εδω αλλες γυναίκες παλεύουν να έχουν παιδι και δεν της νοιάζει καν τι θα είναι απλα το θέλουν ας προσέχουμε δηλαδή τι λεμε και ας μην προκαλούμε καμια φορα με αυτα που γράφουμε ευχαριστώ και συγνώμη για τον τροπο μου αλλα το παιδί είναι Θειο δώρο δεν θα κάνουμε συμφωνια τι θα είναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Penny89  φαντάζομαι η κοπέλα ρωτάει αν υπάρχει κάτι τέτοιο ή όχι. Συμφωνώ με αυτό που λες, ότι ό,τι στείλει ο Θεός είναι καλοδεχούμενο και ότι πολλές κοπέλες παλέυουν για να γίνουν μανούλες χωρίς να τους νοιάζει το φύλο, ωστόσο η κάθε μια έχει δικαίωμα να έχει οποιαδήποτε απορία και να την εκφράζει. Όλες οι κοπέλες να έχουν γερά μωρά και ας είναι ό,τι φύλο προκύψει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Penny89 συμφωνώ με αυτά που λες.Απλα επειδή έτυχε να διαβάσω για αυτή την μέθοδο είχα την απορία αν το έχει δοκιμάσει κάποια κοπέλα κ αν ισχύει για αυτό ρώτησα.Ευχαριστω κ πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΕλεναΠ είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Penny89 συμφωνώ με αυτά που λες.Απλα επειδή έτυχε να διαβάσω για αυτή την μέθοδο είχα την απορία αν το έχει δοκιμάσει κάποια κοπέλα κ αν ισχύει για αυτό ρώτησα.Ευχαριστω κ πάλι.

Ισχύει ότι αυξάνονται οι πιθανοτητες με βάση τις μέρες αλλά δεν είναι απόλυτο. Έγραψε μια κοπέλα παραπάνω ότι έχει να κάνει με την ταχύτητα κ την βιωσιμότητα των σπερματοζωαριων και πάνω σ αυτό βασίζεται η μέθοδος, την οποία επισημα δεν αποδέχεται η ιατρική κοινότητα. 

Γενικότερα βέβαια δεν αποδέχονται από ηθικής απόψεως οποιαδήποτε παρέμβαση για το φύλο του μωρού εκτός από μία συγκεκριμενή επεμβατικη που γίνεται για λόγους κληρονομικου νοσήματος στους αρσενικούς απογόνους. 

 

Να υποθέσω ότι έχεις ήδη παιδάκι ε? Και θες να πετύχεις το αντίθετο φύλο τώρα?  Καθώς για τις υπόλοιπες ισχύει αυτό που έγραψε η @Penny89

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτή η μέθοδος δινει αρκετα ποσοστα επιτυχιας αλλα και παλι τιποτα δεν είναι σιγουρο.Ισχυει ότι τα αρσενικα είναι πιο γρηγορα αλλα ζουν λιγοτερο γι αυτό κ προτεινουν οι επαφες να γινονται στις μερες ωορρηξίας.Αλλα και παλι τιποτα δεν είναι σιγουρο γιατι κ ωορρηξια να πετυχεις δινουν 50-50 ποσαστο.Γερα να είναι τα παιδακια πανω απ όλα κ όλα τ αλλα δεν εχουν σημασια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πολυ πρόσφατα εμεινε έγκυος φιλη μου που ξεκινήσαμε προσπάθεια μαζί, κανει αυχενική ολα τελεια κ πως της ερχεται, βασικα λόγω ηλικίας κ κάνει μια ειδικη εξέταση κ βρίσκει στο μωρο της ενα σύνδρομο (δε θυμάμαι ακριβως τι). Σκεφτείτε τώρα σοκ... Τελικά διέκοψε την εγκυμοσύνη κ να πω την αληθεια θεωρω οτι καλα έκανε... αλλα τι φύλο κ ιστορίες γερα παιδάκια να γεννιούνται κ τα υπόλοιπα είναι ιστορία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Ισχύει ότι αυξάνονται οι πιθανοτητες με βάση τις μέρες αλλά δεν είναι απόλυτο. Έγραψε μια κοπέλα παραπάνω ότι έχει να κάνει με την ταχύτητα κ την βιωσιμότητα των σπερματοζωαριων και πάνω σ αυτό βασίζεται η μέθοδος, την οποία επισημα δεν αποδέχεται η ιατρική κοινότητα. 

Γενικότερα βέβαια δεν αποδέχονται από ηθικής απόψεως οποιαδήποτε παρέμβαση για το φύλο του μωρού εκτός από μία συγκεκριμενή επεμβατικη που γίνεται για λόγους κληρονομικου νοσήματος στους αρσενικούς απογόνους. 

 

Να υποθέσω ότι έχεις ήδη παιδάκι ε? Και θες να πετύχεις το αντίθετο φύλο τώρα?  Καθώς για τις υπόλοιπες ισχύει αυτό που έγραψε η @Penny89

Εμένα με ολα αυτα που εχω περάσει θέλω απλα ενα μωρακι στην αγκαλιτσα μου χεστηκα τι θα είναι συγνώμη κιολας δεν μπορώ αγόρι κορίτσι τι σημασια εχει ; καμια εδω λεμε καθε μερα να μας δοξασει ο Θεος και η Παναγια να έχουμε υγιη μωρα με ολα αυτα που ακουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσια πολυ πρόσφατα εμεινε έγκυος φιλη μου που ξεκινήσαμε προσπάθεια μαζί, κανει αυχενική ολα τελεια κ πως της ερχεται, βασικα λόγω ηλικίας κ κάνει μια ειδικη εξέταση κ βρίσκει στο μωρο της ενα σύνδρομο (δε θυμάμαι ακριβως τι). Σκεφτείτε τώρα σοκ... Τελικά διέκοψε την εγκυμοσύνη κ να πω την αληθεια θεωρω οτι καλα έκανε... αλλα τι φύλο κ ιστορίες γερα παιδάκια να γεννιούνται κ τα υπόλοιπα είναι ιστορία...

Ετσι ακριβώς κοριτσι κου εδω μεχρι να φύγεις και απο την Β επιπέδου λες Παναγια μου φυλα με να εχω παιδι γερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Penny89 είπε:

Ετσι ακριβώς κοριτσι κου εδω μεχρι να φύγεις και απο την Β επιπέδου λες Παναγια μου φυλα με να εχω παιδι γερο

Πολυ σωστά! Εσυ κορίτσι μου πως είσαι; πως τα πας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Penny89 συμφωνώ με αυτά που λες.Απλα επειδή έτυχε να διαβάσω για αυτή την μέθοδο είχα την απορία αν το έχει δοκιμάσει κάποια κοπέλα κ αν ισχύει για αυτό ρώτησα.Ευχαριστω κ πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ginaak έχω ένα αγοράκι τρειων χρονών κ σκέφτομαστε για δεύτερο για να έχει παρεούλα η αλήθεια είναι ότι δεν με πειράζει το φύλλο θέλω νά είναι γερό απλά όπως είπα έτυχε να το διαβάσω κ μου έκανε εντύπωση.Δεν ξέρω αν έγραψα σε λάθος ενότητα αν έγραψα σε λάθος με συγχωρείτε δεν ήθελα να στεναχωρήσω κάποια κοπέλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Πολυ σωστά! Εσυ κορίτσι μου πως είσαι; πως τα πας;

Δοξα τον Θεο και την Παναγια κοριτσι μου ειμαι πολυ καλα εσυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Penny89 είπε:

Δοξα τον Θεο και την Παναγια κοριτσι μου ειμαι πολυ καλα εσυ;

Μπράβο γιατι θυμαμαι οτι εείχες ταλαιπωρηθει πολυ! Εύχομαι τα καλύτερα!

Καλα είμαι, στην προσπάθεια! Αν κ επιτέλους βρήκα ενα θεμα με την ινσουλίνη μου οποτε ελπιζω να το φτιαξω κ να φω φως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Penny89 είπε:

Εμένα με ολα αυτα που εχω περάσει θέλω απλα ενα μωρακι στην αγκαλιτσα μου χεστηκα τι θα είναι συγνώμη κιολας δεν μπορώ αγόρι κορίτσι τι σημασια εχει ; καμια εδω λεμε καθε μερα να μας δοξασει ο Θεος και η Παναγια να έχουμε υγιη μωρα με ολα αυτα που ακουμε

Εννοείται πρώτα από όλα αυτό!  Το γράφω άλλωστε και νομίζω ότι καθέμία πρώτα να είναι γερο σκέφτεται.

Η κοπέλα όμως εξέφρασε μια απορία κι απλώς της απαντάω, δεν νομίζω πως είχε σκοπό να θίξει καποιον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ginaak είπε:

Εννοείται πρώτα από όλα αυτό!  Το γράφω άλλωστε και νομίζω ότι καθέμία πρώτα να είναι γερο σκέφτεται.

Η κοπέλα όμως εξέφρασε μια απορία κι απλώς της απαντάω, δεν νομίζω πως είχε σκοπό να θίξει καποιον.

Μα δεν είπα οτι εθιξε κάποιον απλά γενικά όταν μπαίνουμε σε ενα φορουμ οπου πολλες μα πολλες γυναίκες εχουν διάφορα προβλήματα καλό είναι την απορία μας να την σκεφτομαστε δεν εχουμε χούντα εννοείται και καλά έκανε και εξέφρασε την γνωμη της και εγω είπα την δικιά μου αυτό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Penny89 είπε:

Μα δεν είπα οτι εθιξε κάποιον απλά γενικά όταν μπαίνουμε σε ενα φορουμ οπου πολλες μα πολλες γυναίκες εχουν διάφορα προβλήματα καλό είναι την απορία μας να την σκεφτομαστε δεν εχουμε χούντα εννοείται και καλά έκανε και εξέφρασε την γνωμη της και εγω είπα την δικιά μου αυτό

Και όμως σαν χούντα ακούστηκε το σχόλιο σου!! Να κάνουμε ένα φόρουμ με αυτές που δεν εχουν πρόβλημα για να μην παρεξηγούνται οι υπόλοιπες? ... Και εγω παλεύω πάρα πολύ για το δεύτερο παιδάκι, με ταλαιπωρία και εξωσωματικές λόγω ηλικίας και όταν διάβασα το θέμα για την μέθοδο shettles μου φάνηκε πολύ αστείο να με νοιάζει το φύλο, οπότε απλά το προσπέρασα.. 
Σε ένα φόρουμ ομως όλοι έχουν δικαίωμα να γράφουν και να θέτουν προβληματισμούς είτε μας αρέσει είτε όχι..  Κατά καιρούς γράφουν και κοπέλες που σκέφτονται την έκτρωση να τις διώξουμε τελείως? Πάμε σε άλλη θεματική αν δεν μας αρέσει αυτό που διαβάζουμε.. Φιλικά πάντα και με καλή διάθεση :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Και όμως σαν χούντα ακούστηκε το σχόλιο σου!! Να κάνουμε ένα φόρουμ με αυτές που δεν εχουν πρόβλημα για να μην παρεξηγούνται οι υπόλοιπες? ... Και εγω παλεύω πάρα πολύ για το δεύτερο παιδάκι, με ταλαιπωρία και εξωσωματικές λόγω ηλικίας και όταν διάβασα το θέμα για την μέθοδο shettles μου φάνηκε πολύ αστείο να με νοιάζει το φύλο, οπότε απλά το προσπέρασα.. 
Σε ένα φόρουμ ομως όλοι έχουν δικαίωμα να γράφουν και να θέτουν προβληματισμούς είτε μας αρέσει είτε όχι..  Κατά καιρούς γράφουν και κοπέλες που σκέφτονται την έκτρωση να τις διώξουμε τελείως? Πάμε σε άλλη θεματική αν δεν μας αρέσει αυτό που διαβάζουμε.. Φιλικά πάντα και με καλή διάθεση :) 

Πρώτον δεν με ξερεις και απο χθες για να ξερεις πως ειμαι σαν ατομο και ουτε σε προσβαλα για αυτο με καλη διαθεση θα σου πω οτι εγω δεν εδιωξα κανεναν απο εδω μεσα και ουτε ειπα να κάνουμε ενα φορουμ όπου να ακούμε μόνο αυτα που μας αρέσουν οκ τωρα εσυ δεν μπορω να καταλάβω πως και τι συμπερανες εγω οπως και οι αλλες εδω μεσα λεμε τις αποψεις μας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Penny89 είπε:

Πρώτον δεν με ξερεις και απο χθες για να ξερεις πως ειμαι σαν ατομο και ουτε σε προσβαλα για αυτο με καλη διαθεση θα σου πω οτι εγω δεν εδιωξα κανεναν απο εδω μεσα και ουτε ειπα να κάνουμε ενα φορουμ όπου να ακούμε μόνο αυτα που μας αρέσουν οκ τωρα εσυ δεν μπορω να καταλάβω πως και τι συμπερανες εγω οπως και οι αλλες εδω μεσα λεμε τις αποψεις μας 

Καταρχάς μας είπες παραπάνω  πως  μπορεί να σε παρεξηγήσουμε για το σχόλιο σου, άρα υποψιαστηκες από μόνη σου πως ίσως να  είναι άστοχο αυτό που θα πεις.. 

Μετα είπες πως νευριάζεις όταν επιθυμούν κάποιο φύλο οι γυναίκες επειδή υπάρχουν άλλες που δυσκολεύονται να μείνουν έγκυες!   Και  μετά έκανες και σύσταση να προσέχουμε να μην προκαλούμε με τις ερώτησεις μας...

Ε πάνω σε αυτό και εγώ σου απάντησα πως σε ένα φόρουμ  υπάρχουν λογης λογης ερωτησεις, αν κάτι δεν σου αρέσει δικαίωμα σου και το προσπερνάς..  Αλλα  δεν χρειάζεται λογοκρισια στο αν η ερώτηση κάποιου είναι καλή και αν ταιριάζει στο φορουμ.. ειδικά όταν ξεκινάς με το ρήμα «νευριάζω..» 

Φιλικά πάντα ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/4/2019 at 4:08 ΜΜ, ο/η Penny89 είπε:

Συγνώμη να κανω ενα σχολιο μπορεί να παρεξηγήθω αλλα δεν πειράζει είναι η γνώμη μου νευριαζω οταν γενικα καποια γυναίκα επιθυμεί κάποιο συγκεκριμένο φυλο βεβαια ειναι δικαιωμα της αλλα εδω λεμε να εχουμε παιδι να ειναι υγιές και ας ειναι ότι θελει δηλαδη ας αφήσουμε την φυση να κανει την δουλεια της τι σημασια εχει τι ειναι;; εδω αλλες γυναίκες παλεύουν να έχουν παιδι και δεν της νοιάζει καν τι θα είναι απλα το θέλουν ας προσέχουμε δηλαδή τι λεμε και ας μην προκαλούμε καμια φορα με αυτα που γράφουμε ευχαριστώ και συγνώμη για τον τροπο μου αλλα το παιδί είναι Θειο δώρο δεν θα κάνουμε συμφωνια τι θα είναι

Συμφωνώ απόλυτα.Εδω καραβια χάνονται, βαρκούλες αρμενιζουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Χρυσάφω είπε:

Συμφωνώ απόλυτα.Εδω καραβια χάνονται, βαρκούλες αρμενιζουν...

δεν ασχολουμαι αλλο με αυτο το κομματι αγαπη αληθεια αρκετο σαλιο εφτυσα εγω θα πω αλλη παροιμια εδω ο κοσμος χανεται και το αυτο χτενιζεται αν καταλαβες καταλαβα ο νωο νοητω κατσε γιατι με ειπανε και χουλιγκαν επειδη επειδη ειπα οτι εδω πλεον μας νοιαζει να ειναι παιδι τωρα τι θα ειναι εμενα να το πω και λαικα χεστηκα με ολα αυτα που εχω περασει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...