Μετάβαση σε περιεχόμενο

2η χοριακη


Nanouka1

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια , πήγα στο γιατρό. 

Σακος κ έμβρυο κανονικά για την εβδομάδα αλλα πολυ νωρίς να ακούσουμε καρδιά 5 κ 5 ημερών. Δεν ειναι καλή η χοριακη μ ως ανάπτυξη  διπλαςιαςμου ....Λόγω του ιστορικού μ δεν ειναι καλο αυτό... Παρόλο αυτά μ ειπε ηρεμία κ θα με δει την Τετάρτη . 

Μ ανέβασες από 2 σε 3 ultrogestan 

Αρκετά αγχωμένη ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Nanouka1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια , πήγα στο γιατρό. 

Σακος κ έμβρυο κανονικά για την εβδομάδα αλλα πολυ νωρίς να ακούσουμε καρδιά 5 κ 5 ημερών. Δεν ειναι καλή η χοριακη μ ως ανάπτυξη  διπλαςιαςμου ....Λόγω του ιστορικού μ δεν ειναι καλο αυτό... Παρόλο αυτά μ ειπε ηρεμία κ θα με δει την Τετάρτη . 

Μ ανέβασες από 2 σε 3 ultrogestan 

Αρκετά αγχωμένη ....

Καλημέρα κορίτσι μου .Έτσι αγχωμένη ήμουν κι εγώ στην αρχή γι άλλους λόγους βέβαια. Είχα πολύ μεγάλη απαισιοδοξία. Θέλω να σου πω όμως ν αλλάξεις λίγο τρόπο σκέψης διότι καμία φορά εμείς χαλάμε και την τύχη μας . Πολλοί με συμβουλεύαν Κάνε κι άλλη χοριακη μέχρι να πας στον γιατρο Αλλά εγώ δεν έκανα.  Είπα μέσα μου ότι ότι είναι θέλημα Θεού αυτό θα γίνει.. Και ετσι κι έγινε . Τώρα είμαι στον 5ο μήνα. Ηρέμησε, Κάνε θετικές και όμορφες σκέψεις για το μέλλον κι όλα θα πάνε καλά... Κι αν δεν πάνε που πραγματικά το απευχομαι η φύση ήξερε καλύτερα.  Νομίζω είναι κρίμα και για σένα και για το ίδιο να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί που δεν θα είναι υγιές.  Εγώ μ αυτή τη σκέψη πορευτηκα ως τώρα κι όλα πήγαν καλά. Αλλά χαλάρωσε...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θελουμε ένα υγιές μωράκι !Αυτό ειναι το μόνο σίγουρο .

Ο πόνος κ ψυχικός κ σωματικός μιας 3ης αποτυχίας σε τρελενει μόνο με την σκέψη  .... Προσπαθώ να σκέφτομαι ψύχραιμα ! Αυτό το μήνα είπα οτι θα τα καταφέρω κ θα πάνε όλα καλά !

Συγκέντρωσα όσοι δύναμη είχα κ εχω επικεντρωθεί σε αυτό ...σκέφτομαι οτι θα τα καταφέρει ....ξέρει τι κανει αυτό μέσα .

σε ευχαριστώ @Nancy an. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/4/2019 at 11:55 ΠΜ, ο/η Nanouka1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια , πήγα στο γιατρό. 

Σακος κ έμβρυο κανονικά για την εβδομάδα αλλα πολυ νωρίς να ακούσουμε καρδιά 5 κ 5 ημερών. Δεν ειναι καλή η χοριακη μ ως ανάπτυξη  διπλαςιαςμου ....Λόγω του ιστορικού μ δεν ειναι καλο αυτό... Παρόλο αυτά μ ειπε ηρεμία κ θα με δει την Τετάρτη . 

Μ ανέβασες από 2 σε 3 ultrogestan 

Αρκετά αγχωμένη ....

 

Καλησπερα !μια χαρα ειναι νομιζω αυτα που ειδατε!πλεον δεν νομιζω να χρειαζεται η χοριακη!εγω φαντασου μια βδομαδα μετα απο εσενα ειδα ενα σακο μικρουλι και τιποτα αλλο και στην 7η εβδ ειδαμε καρδουλα χωρις να μπορουμε να την ακουσουμε απλα αναβοσβηνε στην οθονη!!!κοιτα να εισαι ηρεμη και θα πας την τεταρτη να ξανα δειτε το φασολακι σου και ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!!!!!!και τα ultrogestan βοηθανε πολυ!και εγω επαιρνα στην αρχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσπάθησα κ ηρέμισα αρκετά .... Δεν μπορώ να κάνω κάτι για να αποφύγω το κακό παρά να προσεύχομαι κ μα ελπιζω να πάνε καλά.

εχω κανει Καρυοτυπο κ έχει βγει μια ισοζυγισμενη μετάθεση χρωμόσωματος όπου μ έδωσε ο γενετιστής 1/10 να έχει πρόβλημα το έμβρυο ( το πρώτο που έχασα ήταν αυτό , το δεύτερο δεν ξέρουμε γιατί δεν κάναμε εξέταση) άρα μπορεί η μη ανάπτυξη διπλασιασμού της χοριακης να σημαίνει -δείχνει οτι δεν μεγαλώνει όσο πρέπει . 

Ειχες διπλασιασμό χοριακης ; 

Περιμενω την Τετάρτη να δω τα αυστηρά μούτρα του γιατρού μ να λένε δεν ειναι καλή η χοριακη ....αλλα στον υπέρηχο το βλέπω εντάξει :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Nanouka1 είπε:

Προσπάθησα κ ηρέμισα αρκετά .... Δεν μπορώ να κάνω κάτι για να αποφύγω το κακό παρά να προσεύχομαι κ μα ελπιζω να πάνε καλά.

εχω κανει Καρυοτυπο κ έχει βγει μια ισοζυγισμενη μετάθεση χρωμόσωματος όπου μ έδωσε ο γενετιστής 1/10 να έχει πρόβλημα το έμβρυο ( το πρώτο που έχασα ήταν αυτό , το δεύτερο δεν ξέρουμε γιατί δεν κάναμε εξέταση) άρα μπορεί η μη ανάπτυξη διπλασιασμού της χοριακης να σημαίνει -δείχνει οτι δεν μεγαλώνει όσο πρέπει . 

Ειχες διπλασιασμό χοριακης ; 

Περιμενω την Τετάρτη να δω τα αυστηρά μούτρα του γιατρού μ να λένε δεν ειναι καλή η χοριακη ....αλλα στον υπέρηχο το βλέπω εντάξει :) 

Εγω δεν εκανα δευτερη χοριακη ποτε....μου ειπε ο γιατρος μετα απο 2 βδομαδες να παω να με δει τοτε...σου ειπε να ξανα κανεις χοριακη?αφου ειδατε σακο πλεον αυτο δεν θα παρακολουθει?ευχομαι να ειναι ολα καλα την τεταρτη!!!να δειτε παλι το σπορακι και μακαρι να δειτε και καρδουλα!δεν ξερω τι ειναι αυτη η εξεταση που εκανες για να σε βοηθησω...αλλα ειμαι της αποψης να εισαι οσο πιο ηρεμη μπορεις και ν εχεις θετικες σκεψεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μ ειπε άλλη χοριακη όχι . Τετάρτη θα με δει κ θα πρέπει να ακούσουμε καρδούλα μ ειπε .

καρυοτυπος ειναι η ανάλυση του Dna. Τα χρωμοσώματα μας δλδ, στο 14 χρωμόσωμα αντί να εχω 2 εχω 3 όπου το 3 ειναι από το 13. Το έμβρυο έχει 1/10 να έχει σύνδρομο patau( μετάθεση χρώμ στο 13) όπου δεν επιβιώνει !!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσι μου μακάρι να πάνε όλα καλά και να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!! Ευχομαι μέσα από τη καρδιά μου να μη δεις τα αυστηρά μούτρα του γιατρού σου που λες αλλά ένα τεράστιο ελπιδοφόρο χαμόγελο!!!!εγώ έβαζα 3-4 utrogestan μέχρι κάποια στιγμή.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mamaioannas καλημέρα κορίτσι μ! 

Σε ευχαριστώ πολυ κορίτσι μ !!!

οτι μ δίνουν τα παίρνω μ δεν γκρινιάζω ! Κρεβατακι ώρες ...κ αντέχω ! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nanouka1 με το καλό να ακούσεις καρδούλα σου εύχομαι! Μην αγχώνεσαι με τις χοριακές. Δεν είναι απαραίτητο να δοπλασιάζονται ανά 2 μέρες. Ένα 60% να ανεβαίνει είναι καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nikoleta... σε ευχαριστώ κορίτσι μ , 

δευτερα είχα 5170 Τετάρτη 7193 ... Ούτε 60% σε δυο μέρες ! :( Την Παρασκευή όμως στον 1ο υπέρηχο ήταν οκ για την εβδομάδα του

Δεν μπορώ να κάνω κάτι ....παρά να προσεύχομαι και να ελπιζω για το καλύτερο ! 

Κανω υπομονή να το δούμε την Τετάρτη ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nanouka1 καλά λογικό να έχεις άγχος. Αφού ο γιατρός σου, σου είπε ότι ήταν ΟΚ για την βδομάδα του αυτό είναι καλό. Η χοριακή μη σε πειράζει αν στον υπέρηχο φαίνεται ότι είναι όλα καλά. Κι εγώ από τη στιγμή που ήταν όλα καλά σρον υπέρηχο δεν ξανάκανα χοριακή.

Κι εγώ εύχομαι όλα να σου πάνε καλά! Άρα θα ακούσεις και καρδούλα την Τετάρτη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nikoleta... ναι μ ειπε να μην κάνω άλλη χοριακη κ να με δει Τετάρτη να ακούσουμε καρδιά. 

Στην 2η εγκυμοσύνη μου  8εβδομ που με είχε δει ήταν οκ...αλλα σταμάτησε η καρδούλα του 9 κ 3... (Εχω αλλάξει γιατρό τώρα ) 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nanouka1 Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά. Αλλά μη στεναχωριέσαι γιατί επειδή έγινε 2 φορές δε σημαίνει ότι θα ξαναγίνει. Διάβασα ότι κάτι σου βρήκαν γι' αυτό παλινδρόμησε την 1η φορά. Κοίταξες να δεις και για θρομβοφιλία; 

Λογικό να έχεις άγχος. Κι εγώ αυτή τη φορά ήμουν συγκρατημένη, γιατί η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν εξωμήτρια. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά! Κοντεύει η Τετάρτη να ακούσεις με το καλό και την καρδούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γί αυτο κ αγχώθηκα με τον μη διπλασιασμό χοριακης . Αν ειναι οκ στον υπέρηχο ..ειναι όντως οκ κιόλας ; Η χρωμοσωμικη ανωμαλία που μπορει να έχει ένα έμβρυο ειναι ένα σημάδι όταν δεν διπλασιάζεται η χοριακη ; Αυτο σκέφτομαι ! 

Αρνητικη στην θρομβοφιλια αλλα στην πρώτη μ παλυνδρομη έκανα θρόμβο στο πόδι !!! Ευτυχώς έχει φύγει αλλα τώρα με το που κατάλαβα οτι είμαι έγκυος προληπτικά βαζω inohep 4500 . Μετα το Πάσχα θα με δει κ ο αιματολόγος για να μ πει τι κάνω .... 

Εξωμιτρια ; Δύσκολο ! Είχες πρόβλημα στην σάλπιγγα η όχι ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nanouka1 Δεν ξέρω η αλήθεια είναι. Αυτό πρέπει να στο πει ο γιατρός. Άμα πας την Τετάρτη θα χαλαρώσεις έστω λίγο. Τώρα σε ποια βδομάδα είσαι;

Κι εγώ λέω να κάνω για θρομφοφιλία γιατί πολλές έχουν. Δεν ξέρω αν έχω.

Το έμβρυο μεγάλωνε στην αριστερά μου σάλπιγγα. Η χοριακή μου ανέβαινε πάρα πολύ αργά και πήγαινα στον γιατρό και δεν έβλεπε τίποτα. Μου έκανε απόξεση μήπως υπάρχει τίποτα στην μήτρα. Τελικά άλλαξα γιατρό και μου έκανε 2 ενέσεις μεθοτρεξάτης και γλίτωσα την επέμβαση. Αλλά άσε και η ένεση ταλαιπωρία ήταν γιατί μέρα παρά μέρα μου μετρούσαν την χοριακή και μέχρι και στο νοσοκομείο νοσηλευτικά. Τουλάχιστον γλίτωσα την σάλπιγγά μου. Αλλά σαλπιγγογραφία δεν έκανα. Μου είπε δε χρειάζεται. Δεν ξέρω αν έκανα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...