Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στηριξη σε οσες γυναικες την χρειάζονται


Recommended Posts

Εγω ειμαι απο αυτες τις «τυχερες» αυτο το 1% που εχασα τα παιδακια μου στο δευτερο τριμηνο.Οχι ενα αλλα δυο παιδακια.Τετοια τυχη.Τη πρωτη φορα 14βδομ απο ενα βακτηριο.Εσπασαν τα νερα ,το βακτηριο ειχε παει ηδη στο αιμα μου και ειχα σηψαιμια.Γεννησα φυσιολ το αγορακι μου και παλευα για τη ζωη μου.Δε πιστευα οτι μπορει να συμβει κατι τετοιο.Μαζεψα τα κομματια μου καη ειπα θαξαναπροσπαθησω.Ε ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να παει κατι στραβα?Μενω εγκυος και τρεμω.Ολα πηγαιναν καλα και καπου στη 18ηβδομ αρχιζω να κανω ονειρα.Δυο δβομ μετα παω για προγρ υπερηχο και η καρδια της μικρης μου ειχε σταματησει.Γεννησα παλι φυσιολογικα και απλα δε μπορουσα να πιστεψω οτι το ζω ξανα αυτο.Καναμε βιοψια στο μωρο και ολα ηταν φυσιολογικα.Καναμε και μεις οτι εξετ υπαρχουν και δε βρηκαν τιποτα.Δε θα μαθω ποτε τι εγινε στο κοριτσακι μου.Εχασα δυο μωρα σε 1.5 χρονο απο διαφορετικους λογους χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα.Ποσο τυχερη!!!Καπου εδω σταματαω τις προσπαθειες γιατι δε το αντεχω αλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Εγω ειμαι απο αυτες τις «τυχερες» αυτο το 1% που εχασα τα παιδακια μου στο δευτερο τριμηνο.Οχι ενα αλλα δυο παιδακια.Τετοια τυχη.Τη πρωτη φορα 14βδομ απο ενα βακτηριο.Εσπασαν τα νερα ,το βακτηριο ειχε παει ηδη στο αιμα μου και ειχα σηψαιμια.Γεννησα φυσιολ το αγορακι μου και παλευα για τη ζωη μου.Δε πιστευα οτι μπορει να συμβει κατι τετοιο.Μαζεψα τα κομματια μου καη ειπα θαξαναπροσπαθησω.Ε ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να παει κατι στραβα?Μενω εγκυος και τρεμω.Ολα πηγαιναν καλα και καπου στη 18ηβδομ αρχιζω να κανω ονειρα.Δυο δβομ μετα παω για προγρ υπερηχο και η καρδια της μικρης μου ειχε σταματησει.Γεννησα παλι φυσιολογικα και απλα δε μπορουσα να πιστεψω οτι το ζω ξανα αυτο.Καναμε βιοψια στο μωρο και ολα ηταν φυσιολογικα.Καναμε και μεις οτι εξετ υπαρχουν και δε βρηκαν τιποτα.Δε θα μαθω ποτε τι εγινε στο κοριτσακι μου.Εχασα δυο μωρα σε 1.5 χρονο απο διαφορετικους λογους χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα.Ποσο τυχερη!!!Καπου εδω σταματαω τις προσπαθειες γιατι δε το αντεχω αλλο.

Κορίτσι μου πόσο λυπάμαι για σενα ειλικρινα.. όμως ο θεος μας δινει οτι μπορουμε ν αντεξουμε .. εισαι πολυ δυνατη κανε προσευχη να ηρεμησεις και μην σταματας τις προσπαθειες ?σου το χρωσταει ενα γερο παιδακι και σιγουρα θα σου ερθει..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Cecilaki μου ειλικρινα λυπαμαι πολυ που εχεις βιωσει κατι τετοιο και μαλιστα δυο φορες. 

Η μαμα μου εχει περασει το ιδιο με σενα στις δυο πρωτες της εγκυμοσυνες. Το πρωτο της μωρο το γεννησε 4 μηνων (ολικη αποκολληση πλακουντα) και το δευτερο το γεννησε 7,5 - 8 μηνων (επρεπε να κανει διακοπη κυησης γιατι τοτε ειδαν οτι δεν ειχε σχηματιστει στο μωρο το κοκαλο που σκεπαζει το κεφαλι). Εκανε οτι εξετασεις υπηρχαν τοτε και της ειπαν 1 στο δισεκατομμυριο να γινει παιδακι οπως αυτο της 2ης εγκυμοσυνης της και οτι ηταν τυχαιο γεγονος. 

Ειχε χασει την ελπιδα της και φοβοταν να ξαναμεινει εγκυος...τελικα τα καταφερε και εκανε δυο κορες, την αδερφη μου και εμενα! 

Μη το βαλεις κατω, στο χρωσταει η ζωη κοριτσακι μου να γινεις μαμα! Θα γινεις και εχεις πολλη αγαπη να δωσεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

@Cecilaki μου ειλικρινα λυπαμαι πολυ που εχεις βιωσει κατι τετοιο και μαλιστα δυο φορες. 

Η μαμα μου εχει περασει το ιδιο με σενα στις δυο πρωτες της εγκυμοσυνες. Το πρωτο της μωρο το γεννησε 4 μηνων (ολικη αποκολληση πλακουντα) και το δευτερο το γεννησε 7,5 - 8 μηνων (επρεπε να κανει διακοπη κυησης γιατι τοτε ειδαν οτι δεν ειχε σχηματιστει στο μωρο το κοκαλο που σκεπαζει το κεφαλι). Εκανε οτι εξετασεις υπηρχαν τοτε και της ειπαν 1 στο δισεκατομμυριο να γινει παιδακι οπως αυτο της 2ης εγκυμοσυνης της και οτι ηταν τυχαιο γεγονος. 

Ειχε χασει την ελπιδα της και φοβοταν να ξαναμεινει εγκυος...τελικα τα καταφερε και εκανε δυο κορες, την αδερφη μου και εμενα! 

Μη το βαλεις κατω, στο χρωσταει η ζωη κοριτσακι μου να γινεις μαμα! Θα γινεις και εχεις πολλη αγαπη να δωσεις! 

Να σαι καλα κοριτσι μου.Μου δινεις κουραγιο.Υπαρχουν μερες που ξυπναω και λεω θελω να ξαναπροσπαθησω και αλλες που δε μπορω καν να το σκεφτω γιατι τρεμω.Ηδη οπως φανταζεσαι η δευτερη εγκυμ μου δεν ηταν ευκολη ψυχολογικα οποτε πλεον αρχιζω να ανησυχω για μενα.Δε ξερω αν θα αντεξω αλλη απωλεια.Εχω ηδη διαλυθει ψυχολογικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Κορίτσι μου πόσο λυπάμαι για σενα ειλικρινα.. όμως ο θεος μας δινει οτι μπορουμε ν αντεξουμε .. εισαι πολυ δυνατη κανε προσευχη να ηρεμησεις και μην σταματας τις προσπαθειες ?σου το χρωσταει ενα γερο παιδακι και σιγουρα θα σου ερθει..  

Με το Θεο εχω μαλωσει πλεον.Οταν ξαναμεινα εγκυος παρακαλουσα αν ειναι να μου το παρει και αυτο το μωρο να το κανει νωρις.Να μη μ αφησει να ξαναπερασω την κολαση του να γεννας νεκρο μωρο.Ουτε αυτη τη χαρη δε μου εκανε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Να σαι καλα κοριτσι μου.Μου δινεις κουραγιο.Υπαρχουν μερες που ξυπναω και λεω θελω να ξαναπροσπαθησω και αλλες που δε μπορω καν να το σκεφτω γιατι τρεμω.Ηδη οπως φανταζεσαι η δευτερη εγκυμ μου δεν ηταν ευκολη ψυχολογικα οποτε πλεον αρχιζω να ανησυχω για μενα.Δε ξερω αν θα αντεξω αλλη απωλεια.Εχω ηδη διαλυθει ψυχολογικα

Λογικο να εχεις διαλυθει και να φοβασαι... ?

Σου ευχομαι με το καλο συντομα μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ενα υγιες μωρακι στην αγκαλια σου. Ειμαι σιγουρη πως θσ τα κσταφερεις στο τελος, στο χρωσταει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

Λογικο να εχεις διαλυθει και να φοβασαι... ?

Σου ευχομαι με το καλο συντομα μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ενα υγιες μωρακι στην αγκαλια σου. Ειμαι σιγουρη πως θσ τα κσταφερεις στο τελος, στο χρωσταει.. 

Δυστυχως αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι δε χρωσταει τίποτα σε κανεναν.Ειναι να σαι τυχερος σ αυτη τη ζωη και γω δεν ειμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Με το Θεο εχω μαλωσει πλεον.Οταν ξαναμεινα εγκυος παρακαλουσα αν ειναι να μου το παρει και αυτο το μωρο να το κανει νωρις.Να μη μ αφησει να ξαναπερασω την κολαση του να γεννας νεκρο μωρο.Ουτε αυτη τη χαρη δε μου εκανε...

Αχ σε παρακαλω μην μιλας ετσι ο Θεος δεν ειναι τιμωρός ουτε φερνει δυσκολίες ούτε τιμωριες και δεν εχεις μαλώσει μαζι του ακουει παντα και παντα βοηθαει απλα μερικες φορες επιλεγει να φερνει δοκιμασιες σε κάποιους τωρα γιατι κανεις δεν ξέρει τι να κάνουμε και εγω εχω βιωσει δυο απωλειες και εγω εχω γεννησει νεκρό μωρό και ναι εχω πει γιατι σε μενα Θεε μου ναι το ειπα αλλα μετα ειπα ας ητανε το θελημα σου και μάλλον ετσι επρεπε ενα μωρό με σαρκα και οστα εχασα και μαζι με αυτο ενα κομμάτι απο την καρδια μου ξεριδωθηκε ήμουν ενα σκιάχτρο στο σπιτι μεσα σαν φαντασμα πηγαινα απλα ζουσα μηχανικα εξω εδειχνα δυνατή δεν ήθελα να με λυπουνται εκλαψα τοσο πολυ μα τοσο ειπα τοσα πολλα γιατί όμως μετα ειπα όχι εγω θα σηκωθω και θα ξανακανω παιδι και εγω θα ορισω την τυχη μου και θα νικησω ναι ναι θα νικησω ακουστε με ολες και πάρτε δύναμη σφιξτε τα δόντια σηκωθητε το οφείλετε στον ευατο σας εσεις ειστε πιο δυνατές η Παναγια και ο Θεος μαζι σας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Με το Θεο εχω μαλωσει πλεον.Οταν ξαναμεινα εγκυος παρακαλουσα αν ειναι να μου το παρει και αυτο το μωρο να το κανει νωρις.Να μη μ αφησει να ξαναπερασω την κολαση του να γεννας νεκρο μωρο.Ουτε αυτη τη χαρη δε μου εκανε...

Τι να πω βρε κορίτσι μου έχεις δίκιο αλλά μην χάνεις τη πίστη σου.. όλα γίνονται για κάποιο λογο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Penny89 είπε:

Αχ σε παρακαλω μην μιλας ετσι ο Θεος δεν ειναι τιμωρός ουτε φερνει δυσκολίες ούτε τιμωριες και δεν εχεις μαλώσει μαζι του ακουει παντα και παντα βοηθαει απλα μερικες φορες επιλεγει να φερνει δοκιμασιες σε κάποιους τωρα γιατι κανεις δεν ξέρει τι να κάνουμε και εγω εχω βιωσει δυο απωλειες και εγω εχω γεννησει νεκρό μωρό και ναι εχω πει γιατι σε μενα Θεε μου ναι το ειπα αλλα μετα ειπα ας ητανε το θελημα σου και μάλλον ετσι επρεπε ενα μωρό με σαρκα και οστα εχασα και μαζι με αυτο ενα κομμάτι απο την καρδια μου ξεριδωθηκε ήμουν ενα σκιάχτρο στο σπιτι μεσα σαν φαντασμα πηγαινα απλα ζουσα μηχανικα εξω εδειχνα δυνατή δεν ήθελα να με λυπουνται εκλαψα τοσο πολυ μα τοσο ειπα τοσα πολλα γιατί όμως μετα ειπα όχι εγω θα σηκωθω και θα ξανακανω παιδι και εγω θα ορισω την τυχη μου και θα νικησω ναι ναι θα νικησω ακουστε με ολες και πάρτε δύναμη σφιξτε τα δόντια σηκωθητε το οφείλετε στον ευατο σας εσεις ειστε πιο δυνατές η Παναγια και ο Θεος μαζι σας 

Πόσο κουραγιο μου δίνει το μνμ σου, σημερα αδιαθετησα και έπεσα  πολύ ψυχολογικά μ έκανες όμως καλα με όλα αυτα που διάβασα  ο θεος και η Παναγία μαζί σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Σταυρι είπε:

Πόσο κουραγιο μου δίνει το μνμ σου, σημερα αδιαθετησα και έπεσα  πολύ ψυχολογικά μ έκανες όμως καλα με όλα αυτα που διάβασα  ο θεος και η Παναγία μαζί σου!!!

Κοριτσακι μου εσυ θα μεινεις θα δεις εσυ ο επιμενων νικα θα δεις οτι συντομα θα γίνει διωξε το άγχος απο μεσα σου κάνε τις επαφές σου με κάποιο τεστ για να εισαι σίγουρη για την ωορρηξία η με καποιον υπερηχο και ολα θα γίνουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Penny89 είπε:

Κοριτσακι μου εσυ θα μεινεις θα δεις εσυ ο επιμενων νικα θα δεις οτι συντομα θα γίνει διωξε το άγχος απο μεσα σου κάνε τις επαφές σου με κάποιο τεστ για να εισαι σίγουρη για την ωορρηξία η με καποιον υπερηχο και ολα θα γίνουν

Έχω μια βουλωμενη σαλπιγγα προσπαθω καιρο αλλα ελπιζω .. Είσαι εγκυουλα έτσι δεν Είναι?? Θα τα πας καλά θα δουωαναψω κερακι στο Ταξιάρχη είναι δικός μας εδώ θα σε φυλάει και θα σε προσέχει και σένα και το μωρό σου!!! Σ ευχαριστώ για τη στηριξη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Έχω μια βουλωμενη σαλπιγγα προσπαθω καιρο αλλα ελπιζω .. Είσαι εγκυουλα έτσι δεν Είναι?? Θα τα πας καλά θα δουωαναψω κερακι στο Ταξιάρχη είναι δικός μας εδώ θα σε φυλάει και θα σε προσέχει και σένα και το μωρό σου!!! Σ ευχαριστώ για τη στηριξη

Και επειδη και μια σαλπιγγα μενεις ανετα δίωξε μονο το αγχος και κανε επαφες με σιγουρη ωορρηξία ναι αγάπη είμαι σε ευχαριστώ βοηθεια μας να εισαι καλα που με σκεφτεσαι και εμενα και το μωρακι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Penny89 είπε:

Αχ σε παρακαλω μην μιλας ετσι ο Θεος δεν ειναι τιμωρός ουτε φερνει δυσκολίες ούτε τιμωριες και δεν εχεις μαλώσει μαζι του ακουει παντα και παντα βοηθαει απλα μερικες φορες επιλεγει να φερνει δοκιμασιες σε κάποιους τωρα γιατι κανεις δεν ξέρει τι να κάνουμε και εγω εχω βιωσει δυο απωλειες και εγω εχω γεννησει νεκρό μωρό και ναι εχω πει γιατι σε μενα Θεε μου ναι το ειπα αλλα μετα ειπα ας ητανε το θελημα σου και μάλλον ετσι επρεπε ενα μωρό με σαρκα και οστα εχασα και μαζι με αυτο ενα κομμάτι απο την καρδια μου ξεριδωθηκε ήμουν ενα σκιάχτρο στο σπιτι μεσα σαν φαντασμα πηγαινα απλα ζουσα μηχανικα εξω εδειχνα δυνατή δεν ήθελα να με λυπουνται εκλαψα τοσο πολυ μα τοσο ειπα τοσα πολλα γιατί όμως μετα ειπα όχι εγω θα σηκωθω και θα ξανακανω παιδι και εγω θα ορισω την τυχη μου και θα νικησω ναι ναι θα νικησω ακουστε με ολες και πάρτε δύναμη σφιξτε τα δόντια σηκωθητε το οφείλετε στον ευατο σας εσεις ειστε πιο δυνατές η Παναγια και ο Θεος μαζι σας 

Καθε μερα παρακαλουσα τη Παναγια να κρατησω στα χερια μου αυτο το μωρο γιατι δεν αντεχα να χασω και αλλο και παλι δε με ακουσε.Δε πειραζει...ο Θεος τα δινει τα παιδια εκει που τα σκοτωνουν,τα παρατανε ,τα πετανε απο τα μπαλκονια.Κατι θα ξερει παραπανω.Κυριακη πηγα και αναψα κερακι στην παναγια να την ευχαριστησω που ολα πηγαιναν καλα και με βαση τις μετρησεις της μπεμπας εκεινη τη μερα πεθανε το μωρο.Πρεπει να γελασε παρα πολυ μαζι μου ο Θεος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Καθε μερα παρακαλουσα τη Παναγια να κρατησω στα χερια μου αυτο το μωρο γιατι δεν αντεχα να χασω και αλλο και παλι δε με ακουσε.Δε πειραζει...ο Θεος τα δινει τα παιδια εκει που τα σκοτωνουν,τα παρατανε ,τα πετανε απο τα μπαλκονια.Κατι θα ξερει παραπανω.Κυριακη πηγα και αναψα κερακι στην παναγια να την ευχαριστησω που ολα πηγαιναν καλα και με βαση τις μετρησεις της μπεμπας εκεινη τη μερα πεθανε το μωρο.Πρεπει να γελασε παρα πολυ μαζι μου ο Θεος.

Αχ συγνώμη θυμωνω με οσα λες δεν ξερω αν πρέπει να σε κατανοησω με οσα λες δεν μπκρουμε εμεις να πουμε στον Θεο που να δωσει παιδια και ποιος τα αξιζει δεν ειμαστε παραπανω με αυτόν αν λοιπόν πιστευεις οτι ο Θεος γελαγε οταν εχανες το παιδι σου τοτε λυπάμαι για σενα και για τον τροπο που σκεφτεσαι δεν ξερω αν πρέπει να σε κατανοησω σε ολο αυτο και εγω χασει παιδί στο ξαναειπα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Εγω ειμαι απο αυτες τις «τυχερες» αυτο το 1% που εχασα τα παιδακια μου στο δευτερο τριμηνο.Οχι ενα αλλα δυο παιδακια.Τετοια τυχη.Τη πρωτη φορα 14βδομ απο ενα βακτηριο.Εσπασαν τα νερα ,το βακτηριο ειχε παει ηδη στο αιμα μου και ειχα σηψαιμια.Γεννησα φυσιολ το αγορακι μου και παλευα για τη ζωη μου.Δε πιστευα οτι μπορει να συμβει κατι τετοιο.Μαζεψα τα κομματια μου καη ειπα θαξαναπροσπαθησω.Ε ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να παει κατι στραβα?Μενω εγκυος και τρεμω.Ολα πηγαιναν καλα και καπου στη 18ηβδομ αρχιζω να κανω ονειρα.Δυο δβομ μετα παω για προγρ υπερηχο και η καρδια της μικρης μου ειχε σταματησει.Γεννησα παλι φυσιολογικα και απλα δε μπορουσα να πιστεψω οτι το ζω ξανα αυτο.Καναμε βιοψια στο μωρο και ολα ηταν φυσιολογικα.Καναμε και μεις οτι εξετ υπαρχουν και δε βρηκαν τιποτα.Δε θα μαθω ποτε τι εγινε στο κοριτσακι μου.Εχασα δυο μωρα σε 1.5 χρονο απο διαφορετικους λογους χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα.Ποσο τυχερη!!!Καπου εδω σταματαω τις προσπαθειες γιατι δε το αντεχω αλλο.

Διαβασα την ιστορια σου και ειλικρινα με επιασε ενας κομπος στο λαιμο..Είναι μεγαλη κουβεντα όμως  να πεις ότι δεν θα ξαναπροσπαθησεις,καταλαβαινω ότι θα σκέφτεσαι συνεχεια ότι σου συνεβη αλλα οσο σκληρο και αν ακούγεται πρεπει να παμε παρακατω..Και εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ειχα μια παλινδρομη,δεν εχει περασει πολυς καιρος  η ΄πληγη΄ μου ακομα  ανοιχτη.Προσπαθησε να ηρεμησεις και θα ξαναπροσπαθησεις ...Αν είναι γραφτο θα γινει .Μην χανεις το κουραγιο σου ,ευχομαι το καλυτερο ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Καθε μερα παρακαλουσα τη Παναγια να κρατησω στα χερια μου αυτο το μωρο γιατι δεν αντεχα να χασω και αλλο και παλι δε με ακουσε.Δε πειραζει...ο Θεος τα δινει τα παιδια εκει που τα σκοτωνουν,τα παρατανε ,τα πετανε απο τα μπαλκονια.Κατι θα ξερει παραπανω.Κυριακη πηγα και αναψα κερακι στην παναγια να την ευχαριστησω που ολα πηγαιναν καλα και με βαση τις μετρησεις της μπεμπας εκεινη τη μερα πεθανε το μωρο.Πρεπει να γελασε παρα πολυ μαζι μου ο Θεος.

Σε καταλαβαινω.. Ειναι ανθρωπινο να σκεφτεσαι ετσι μετα απ' ολα αυτα.. 

Ετσι κι εγω πολλες φορες σκεφτομαι ποσο ατυχη ειμαι, προσπαθωντας τοσα χρονια για παιδι καταληγοντας στις εξωσωματικες με αρνητικες χοριακες και οταν πηρα επιτελους θετικο το χασαμε.. 

Δε μπορει...θα χαμογελασουμε.. 

Βρες τη δυναμη μεσα σου, μαμα θα γινεις.. Σκεψου τη περιπτωση της μητερας μου που σου ειπα.

Στο ευχομαι ολοψυχα, σου αξιζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η peacock είπε:

Σε καταλαβαινω.. Ειναι ανθρωπινο να σκεφτεσαι ετσι μετα απ' ολα αυτα.. 

Ετσι κι εγω πολλες φορες σκεφτομαι ποσο ατυχη ειμαι, προσπαθωντας τοσα χρονια για παιδι καταληγοντας στις εξωσωματικες με αρνητικες χοριακες και οταν πηρα επιτελους θετικο το χασαμε.. 

Δε μπορει...θα χαμογελασουμε.. 

Βρες τη δυναμη μεσα σου, μαμα θα γινεις.. Σκεψου τη περιπτωση της μητερας μου που σου ειπα.

Στο ευχομαι ολοψυχα, σου αξιζει!

Θα τα καταφερεις ειμαι σιγουρη!!!!Εχεις βρει τι φταιει?Εχω φιλες που εχουν ταλαιπωρηθει με εξωσωματικες χωρις να χουν παρει ποτε απαντηση στο τι φταιει για την υπογονιμοτητα.Μπορω να φανταστω ποσο δυσκολο ειναι και αυτο γιατι το ζω μεσα απο τις φιλες μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Cecilaki μου ειναι πολύ ανθρώπινο και κατανοητό να νιώθεις έτσι. ο θυμός είναι ένα στάδιο της απώλειας. Πρέπει να θυμώσεις και να ξεδώσεις για να αρχίσεις να νιώθεις καλύτερα σιγά σιγά... Εγώ δεν πιστεύω πως ο Θεός (αν υπάρχει κιόλας γιατί επιστημονικά δεν έχει αποδειχθεί καν η ύπαρξη του) έχει κάποια σχέση την συζήτηση και δεν ξέρω γιατί μπαίνει  σφήνα με ατάκες τύπου "σου έδωσε αυτό που μπορείς να αντέξεις" ή "αν θέλει ο θεός θα κάνουμε παιδιά" κτλ.. Πιστεύω πως μανούλα θα γίνεις... Στο εύχομαι και εγώ μέσα από την καρδιά μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η billbas είπε:

Διαβασα την ιστορια σου και ειλικρινα με επιασε ενας κομπος στο λαιμο..Είναι μεγαλη κουβεντα όμως  να πεις ότι δεν θα ξαναπροσπαθησεις,καταλαβαινω ότι θα σκέφτεσαι συνεχεια ότι σου συνεβη αλλα οσο σκληρο και αν ακούγεται πρεπει να παμε παρακατω..Και εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ειχα μια παλινδρομη,δεν εχει περασει πολυς καιρος  η ΄πληγη΄ μου ακομα  ανοιχτη.Προσπαθησε να ηρεμησεις και θα ξαναπροσπαθησεις ...Αν είναι γραφτο θα γινει .Μην χανεις το κουραγιο σου ,ευχομαι το καλυτερο ..

Λυπαμαι για το μωρακι σου.Μετα την πρωτη απωλεια μπορεις να μαζεψεις τα κομματια σου.Στη δευτερη τα δεδομενα αλλαζουν.Ακουω πλεον για εγκυμοσυνες και τρεμω μη παθουν κατι τα μωρακια τους.Δε ξερω αν θα αντεξω μια τεταρτη εγκυμ.Λεω τεταρτη γιατι η πρωτη μου ηταν βιοχημικη.3 θετικα τεστ σε 2.5 χρονια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lisaki 80 είπε:

@Cecilaki μου ειναι πολύ ανθρώπινο και κατανοητό να νιώθεις έτσι. ο θυμός είναι ένα στάδιο της απώλειας. Πρέπει να θυμώσεις και να ξεδώσεις για να αρχίσεις να νιώθεις καλύτερα σιγά σιγά... Εγώ δεν πιστεύω πως ο Θεός (αν υπάρχει κιόλας γιατί επιστημονικά δεν έχει αποδειχθεί καν η ύπαρξη του) έχει κάποια σχέση την συζήτηση και δεν ξέρω γιατί μπαίνει  σφήνα με ατάκες τύπου "σου έδωσε αυτό που μπορείς να αντέξεις" ή "αν θέλει ο θεός θα κάνουμε παιδιά" κτλ.. Πιστεύω πως μανούλα θα γίνεις... Στο εύχομαι και εγώ μέσα από την καρδιά μου!!

Να σαι καλα κοριτσι μου.Παντως αν υπαρχει Θεος κατι δεν υπολογισε σωστα με μενα γιατι πραγματικα δε το αντεχω.Δεν αντεχεται αυτος ο πονος και μαλιστα δυο φορες.Διαλυθηκε η ζωη μου.Δε θα μαι ποτε ξανα ο ιδιος ανθρωπος.Ποτε δε θα νιωσω ευτυχισμενη απολυτα γιατι παντα θα λειπουν τα μωρακια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Να σαι καλα κοριτσι μου.Παντως αν υπαρχει Θεος κατι δεν υπολογισε σωστα με μενα γιατι πραγματικα δε το αντεχω.Δεν αντεχεται αυτος ο πονος και μαλιστα δυο φορες.Διαλυθηκε η ζωη μου.Δε θα μαι ποτε ξανα ο ιδιος ανθρωπος.Ποτε δε θα νιωσω ευτυχισμενη απολυτα γιατι παντα θα λειπουν τα μωρακια μου

Πραγματικά δεν ξέρω τι να απαντήσω γλυκό μου κορίτσι.. Σιγή μόνο.. Εύχομαι πραγματικά να βρεις το κουράγιο να ξαναπροσπαθήσεις και να δικαιωθείς.. Δεν μπορώ να φανταστώ καν το φόβο σου για επόμενη εγκυμοσύνη.. Αλλά η ιστορία της @peacock για τη μαμά της θα μου έδινε πολύ κουράγιο.. ❤️ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/4/2019 at 5:18 ΜΜ, ο/η Penny89 είπε:

Οπως λεει και το θεμα μου θα ηθελα οποια γυναικα νιώθει οτι θελει να μιλησει για την απωλεια της να το κανει ειμαι εδω να ακουσω οποια το θελει να μιλησουμε να την βοηθησω δεν το παίζω ψυχολόγος και δεν είμαι αλλα ειμαι μια γυναίκα που έχω πονεσει πολυ που εχω κλαψει πολυ και ξερω πως ειναι να χανεις ενα μωρο ενα κομμάτι απο την ζωη σου την ίδια να μην μπορεις να συνεχισεις να νιωθεις ότι δεν θα μπορεσεις να εισαι ξανα η ιδια ξερω πως ειναι ολο αυτό δεν είναι ντροπη πρέπει να μιλαμε για αυτο να  λεμε τα παντα να βγει απο μεσα μας αλλιως δεν θα το ξεπερασουμε

Καλημέρα και απο εμένα. Δύσκολοι καιροί, καθημερινός αγώνας για διάφορες υποχρεώσεις..

Παντρεύτηκα τον Ιούλιο του 2016. Είχαμε ήδη ξεκινήσει προσπάθειες με τον άντρα μου απο την μέρα που ορίσαμε την ημερομηνία γάμου. Έδωσε ο Θεός και τον Σεπτέμβρη του 2016 έμεινα έγκυος στην κορούλα μου. όλα πήγαν τέλεια. Γέννησα με καισαρική.

11 μήνες μετά λίγο πριν την μεγάλη Εβδομάδα και ενώ ήθελα να ξεκινήσω τις καθαριότητες λόγω γιορτών λέω δεν κάνω ένα τεστ για να είμαι σίγουρη..όντως βγαίνει θετικό,την επόμενη μέρα τρέχω για χοριακή ( 3 μέρες πριν την καθυστέρηση ) είχαμε αποφασίσει με τον άντρα μου λόγω οικονομικών και επαιδή θέλαμε πολύ 2ο παιδάκι να πάμε στο Έλενας αυτή την φορά (1η εγκυμοσύνη Ιασω).

Πάω λοιπών Κυριακή του Θωμά για υπέρυχο σε γυναικολόγο (άντρας πρώτης ξαδέρφης μου), Μου λέει δεν το βλέπω..Πάγωσα..με τα πολλά είχα ανεβρυική κύηση...μόνο σάκο...Μου λέει προτιμώ να έρθεις για απόξεση για να είμαι σιγουρος ότι θα καθαρίσεις...Πάω μια εβδομάδα μετά είχα την βάπτιση της μικρής μου..ΔΕΝ έκλαψα πολύ..δεν άφησα τον εαυτό μου να το σκεφτεί πολύ. Είπα Δόξα τον Θεό μου εχει στείλει ήδη ένα παιδί..21 Μαίου με πιάνουν έντονοι πονοι στην κοιλιά.Πάω νοσοσκομείο με τα πολλά ο φίλος- συγγενεις - γιατρός δεν με είχε καθαρίσει καλά..και πήγαινα για σηψαιμία.  Μάζεψα τα κομμάτια μου κ πηγα στην γυναικολόγο μου η οποία με έβρισε γιατί δεν πήγα απο την αρχή..Ξανα απόξεση ...

Σχεδόν ένας χρόνος έχει περάσει κ ακόμα δεν έχω μείνει..προσπαθώ να μην αγχωθώ..Θα περιμένω και αυτή την περίοδο εαν έρθει Μεγάλη Τετάρτη και λέω να πάω για εναν έλεγχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Cecilaki είπε:

Λυπαμαι για το μωρακι σου.Μετα την πρωτη απωλεια μπορεις να μαζεψεις τα κομματια σου.Στη δευτερη τα δεδομενα αλλαζουν.Ακουω πλεον για εγκυμοσυνες και τρεμω μη παθουν κατι τα μωρακια τους.Δε ξερω αν θα αντεξω μια τεταρτη εγκυμ.Λεω τεταρτη γιατι η πρωτη μου ηταν βιοχημικη.3 θετικα τεστ σε 2.5 χρονια 

Και εγω τρεμω ..πριν μεινω εγκυος δεν ήξερα πόσα πράγματα μπορουν να πάνε στραβά ,ζουσα σε να συννεφακι και πιστευα ότι όλα πηγαινουν καλα..Σε καταλαβαίνω είναι μεγαλη η απωλεια σου όπως και για κάθε γυναικα .Εγω τις πρωτες μερες δεν ειχα κουραγιο ουτε να σηκωθω απ το κρεβατι ,το μυαλο μου ειχε κολλησει εκει και ας μην το είδα ποτέ στον υπέρηχο..Πιστευω όμως ότι ο χρονος θα μας γιατρεψει ολες..μην τα βαζεις με κανεναν και πανω απ όλα μην τα βάζεις με τον εαυτό σου ..Θα δεις που θα ερθει και όταν με το καλο θα το κρατησεις στα χερια σου δεν θα σε νοιαζει τιποτα αλλο...Το ευχομαι για ολες μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου ευχομαι σε ολες συντομα ένα γερο μωρακι στην κοιλιτσα σας.Γραφω για να σας πω να μην χανετε καμια ελπιδα.Κι εγω εχω χασει δυο μωράκια.Το ένα πολύ νωρις βεβαια 6 εβδομάδων κ το άλλο 10εβ.Οι γιατροι μας ειπαν να μην το ψαξουμε αλλα καναμε καποιες εξετασεις για θυροειδή κ θρομβοφιλια οπου βγηκαν φυσιολογικες.Ευτυχως τωρα είμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου και όλα μου φαινονται σαν ονειρο.Θα ηθελα να σας προτείνω να μπειτε στο vatopedi.gr να στειλετε ένα μνμ κ να πειτε να σας στειλουν ζωνη διαβασμενη από την παναγια βοηθαει στην τεκνοποιηση.Εγω προσωπικα ένα μηνα αφοτου πηρα τη ζωνη εμεινα εγκυος στο δευτερο.Εγω πιστευω πολύ κ θεωρω με βοηθησε κ στο κομματι το ψυχολογικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσι μου, δε μπορείς να ανεβάσεις φωτο γιατί είσαι δοκιμαστικό μέλος. Για τον ίδιο λόγο αργούν να ανέβουν οι αναρτήσεις σου. Μόλις συμπληρώσεις τις 20 αναρτήσεις θα φαίνονται κατευθείαν κ θα μπορείς να ανεβάσεις κ φωτο. Τί δείχνει το τεστάκι σου;
    • Ναι είναι κουραστικό και αυτό μωρέ τοση ώρα εκεί δεν σε αφηνουν να πας βόλτα για να μην επηρεάσει το αποτέλεσμα  Εσενα σου ειπα ποτε να την κανείς; Εμένα μου είπε μετά το Πάσχα 
    • Καλώς ήρθες αργούν να εμφανιστούν όπως είπες και katiana 1987 γιατί είσαι νέο μέλος οσο  σου επιτρέπει να γράφεις ώστε να φταστείς τα 20 μνμ για να εμφανίζονται αμέσως 😊
    • Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα με το καλό το μωρακι σας 😊 επειδη εισαι καινούργιο μέλος αργούν λίγο τα μνμ σου αλλά μόλις τα βλέπουμε θα σας απαντάμε  εμενα είναι το δεύτερο παιδάκι θα σου πω εγω τι έκανα γιατί κάθε κοπέλα θέλει και χρειάζεται διαφορετικά πράγματα  Στο ιδιωτικό που γέννησα εγω στο Ιασώ στο μαιευτήριο θα πάρεις ένα φορμάκι με το οποίο θα φύγει το μωρο από εκεί.. εγω την είχα βάλει κοντομάνικο φορμάκι και γέννησα τέλη Αυγούστου έχει πολύ ζεστη αλλά είχα μαζί μου άλλο ένα μακρυμάνικο καβάτζα το οποίο δεν χρειάστηκε..  εγω είχα πάρει νούμερο 1 το 0 είναι πολύ μικρό και γέννησα 3280γρ 49cm ήταν φαρδύ το ηθελα να είναι άνετο όλα τα είχα πάρει κοντομάνικα τα μωρά   θέλουν ελαφρυ ντύσιμο ειδικά το καλοκαίρι άσε που μεγαλωνουν πολύ γρήγορα.. από orchestra είχα πάρει  ήταν καλά γενικα τα πιο πολλά ρούχα ακόμα και τώρα που είναι 1,5 χρόνων ψωνίζω από εκεί  εγω είχα ένα μπιμπερό και μια πιπιλα κανονικά λένε η πιπιλα μπαίνει μετά που σαραντίσει το μωρο όχι νωρίτερα όποτε μάλλον η πιπιλα είναι άχρηστη στην αρχή αφού δεν επιτρέπεται αν θηλαζεις το παιδί για να μην πάθει σύγχυση θηλων.. εδώ να πω ότι εμένα πιπιλα το παιδί δεν πήρε ποτε..  τωρα ότι άλλο θες και μπορω να βοηθησω πες μου 😊
    • Καλημέρα και καλώς ήρθες κορίτσι μου. Κι εγώ τα σκέφτομαι αυτά. Αλλά όλες οι ήδη μανούλες μου είπαν να μην πάρω πολλά για αρχή και να το δω στην πορεία! Δηλαδή... 5-6 ζιπουνάκια, 5-6 φορμάκια κ.ο.κ. Το νούμερο θα το δούμε ανάλογα με τα κιλά του μωρού που θα έχει περίπου στο τέλος του 7ου φαντάζομαι! Δεν ξέρω αν λέω κάτι λάθος. Απλά κι εμένα ως πρώτο μωράκι, πάω ψάχνοντας!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...