Μετάβαση σε περιεχόμενο

...


Guest

Recommended Posts

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Καλημέρα κορίτσια.Μετά απο την τελευταία επέμβαση που έκανα ,ανακαλύψαμε οτι εχω διαφραγματική μήτρα.Μήπως γνωρίζει κάποια τι ακριβώς είναι και αν εμπόδιζε την σύλληψη;; Πως αποκαταστάθηκε το πρόβλημα;;Και ακολούθησε επειτα εγκυμοσύνη;Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αγαπημένη μου, και εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου μαθαίνοντας αυτό το πρόβλημα που είχα, αρχικά με τρομοκράτησαν ότι μπορεί η εγκυμοσύνη να μην εξελιχθεί καλά αλλά τελικώς όλα πήγαν καλά. Αφού γέννησα επισκέφτηκα έναν υπερηχογραφιστή και μου είπε ότι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης που μεγάλωνε το έμβρυο μέσα στην μήτρα το διάφραγμα - στην δική μου περίπτωση οριακό - υποχώρησε και να μην το πειράξω καθόλου οπότε και εγώ δεν έκανα κάτι και όπως ξέρεις τώρα είμαι έγκυος. Όπως κατάλαβα λοιπόν έχει να κάνει με το μέγεθος του διαφράγματος. Εσένα είναι μεγάλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/4/2019 at 10:42 ΠΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Αγαπημένη μου, και εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου μαθαίνοντας αυτό το πρόβλημα που είχα, αρχικά με τρομοκράτησαν ότι μπορεί η εγκυμοσύνη να μην εξελιχθεί καλά αλλά τελικώς όλα πήγαν καλά. Αφού γέννησα επισκέφτηκα έναν υπερηχογραφιστή και μου είπε ότι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης που μεγάλωνε το έμβρυο μέσα στην μήτρα το διάφραγμα - στην δική μου περίπτωση οριακό - υποχώρησε και να μην το πειράξω καθόλου οπότε και εγώ δεν έκανα κάτι και όπως ξέρεις τώρα είμαι έγκυος. Όπως κατάλαβα λοιπόν έχει να κάνει με το μέγεθος του διαφράγματος. Εσένα είναι μεγάλο?

,..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Ευχαριστω κοπελα μου για την απαντηση.Δεν ξερω να σου πω για το μεγεθος.Ο γιατρος μου είπε οτι δυσκολευει την σύλληψη..Θα το πάμε με υστεροσκόπηση....μεσα στον αλλο μηνα..Δεν ξερω λεπτομερειες ακομα..

Για να σου είπε για υστεροσκόπηση μάλλον είναι μεγάλο το διάφραγμα που έχεις. Εύχομαι καλά αποτελέσματα και σύντομα με ένα μωράκι!!!Ή και με 2!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/4/2019 at 11:03 ΠΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Για να σου είπε για υστεροσκόπηση μάλλον είναι μεγάλο το διάφραγμα που έχεις. Εύχομαι καλά αποτελέσματα και σύντομα με ένα μωράκι!!!Ή και με 2!!!

Σ ευχαριστω πολυ κοπελα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η @love30 νομιζω ειχε διαφραγματικη μητρα και εχει εμπειρια αλλα δε ξερω αν μπαινει στο φορουμ πλεον.. 

Παντως το θετικο ειναι οτι οποτε εχω ακουσει για κατι τετοιο στο τελος εχει λυθει και ολα εχουν παρει το δρομο τους. 

Λογικο να αγχωνεσαι λιγακι αλλα ειμαι σιγουρη πως ολα θα πανε καλα! Θα ξεμπερδεψεις με αυτο και θα εχεις το κεφαλακι σου ησυχο! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Χρυσάφω είπε:

Καλημέρα κορίτσια.Μετά απο την τελευταία επέμβαση που έκανα ,ανακαλύψαμε οτι εχω διαφραγματική μήτρα.Μήπως γνωρίζει κάποια τι ακριβώς είναι και αν εμπόδιζε την σύλληψη;; Πως αποκαταστάθηκε το πρόβλημα;;Και ακολούθησε επειτα εγκυμοσύνη;Ευχαριστω εκ των προτερων.

Εγω κοριτσι μου ειχα και εχω πλεον σε βελτιωμενη μορφη διαφραγμ μητρα.Ονγιατρος μου το χε δει απο τα 16μοθ στον υπερηχο αλλα αν δεν κανεις λαπαροσκ-υστεροσκ δε μπορεις να ξες μεχρι που φτανει το διαφραγμα.Εμεινα εγκυος περυσι και στις 14βδον εχασα το μωρο απο λοιμωξη.Δεν εφταιγε το σχημα της μητρας αν και μετα την επεμβαση επειδη το διαφραγμα εφτανε μεχρι το εσω στομιο του τραχηλου μου ειπαν οτι μπορει γι αυτο να μπηκε τοσο ευκολα το βακτηριο.Παρ οτι στην εγκυμ δε φανηκε να δημιουργει θεμα αποφασισα να μπω στο χειρουρ να κοψουμε το διαφραγμα γιατι ηθελα να μαι σιγουρη οτι σε μελλοντικη εγκυμ δε θα δημιουργησει θεμα.Οπως σου ειπα εμενα ηταν μεχρι κατω και χοντρο.Το εκοψαν αλλα να ξερεις οτι στο επανω σημειο που ενωνεται με τη μητρα δε το πειραζουν γιατι ειναι επικινδυνο να τραυματιστει η μητρα οποτε ακομα εγω ενα πολυ μιξρο διαφραγμα .Εμεινα ξανα εγκυος αλλα εχασα το μωρο στις 20βδομ.Λογος αγνωστος.Σταματησε η καρδια της.Το διαφραγμα δεν επαιξε απολυτως κανενα ρολο.Το μωρο στην αρχη πιαστηκε δεξια και μετα την 13ηβδομ πηγε στο αριστερο κερας της μητρας και μεγαλωνε φυσιολ.Τη συλληψη δεν δην επηρεαζει αλλα αν ειναι μεγαλο το διαφραγμα μπορει να μην εχει χωρο το μωρο και να γεννησεις ανα πασα στιγμη.Γνωμη μου ειναι να κανεις την επεμβαση.Δεν ειναι κατι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Εγω κοριτσι μου ειχα και εχω πλεον σε βελτιωμενη μορφη διαφραγμ μητρα.Ονγιατρος μου το χε δει απο τα 16μοθ στον υπερηχο αλλα αν δεν κανεις λαπαροσκ-υστεροσκ δε μπορεις να ξες μεχρι που φτανει το διαφραγμα.Εμεινα εγκυος περυσι και στις 14βδον εχασα το μωρο απο λοιμωξη.Δεν εφταιγε το σχημα της μητρας αν και μετα την επεμβαση επειδη το διαφραγμα εφτανε μεχρι το εσω στομιο του τραχηλου μου ειπαν οτι μπορει γι αυτο να μπηκε τοσο ευκολα το βακτηριο.Παρ οτι στην εγκυμ δε φανηκε να δημιουργει θεμα αποφασισα να μπω στο χειρουρ να κοψουμε το διαφραγμα γιατι ηθελα να μαι σιγουρη οτι σε μελλοντικη εγκυμ δε θα δημιουργησει θεμα.Οπως σου ειπα εμενα ηταν μεχρι κατω και χοντρο.Το εκοψαν αλλα να ξερεις οτι στο επανω σημειο που ενωνεται με τη μητρα δε το πειραζουν γιατι ειναι επικινδυνο να τραυματιστει η μητρα οποτε ακομα εγω ενα πολυ μιξρο διαφραγμα .Εμεινα ξανα εγκυος αλλα εχασα το μωρο στις 20βδομ.Λογος αγνωστος.Σταματησε η καρδια της.Το διαφραγμα δεν επαιξε απολυτως κανενα ρολο.Το μωρο στην αρχη πιαστηκε δεξια και μετα την 13ηβδομ πηγε στο αριστερο κερας της μητρας και μεγαλωνε φυσιολ.Τη συλληψη δεν δην επηρεαζει αλλα αν ειναι μεγαλο το διαφραγμα μπορει να μην εχει χωρο το μωρο και να γεννησεις ανα πασα στιγμη.Γνωμη μου ειναι να κανεις την επεμβαση.Δεν ειναι κατι

Σε ευχαριστώ πολυ που το μοιραστηκες μαζι μου.Εύχομαι απο καρδιας η επόμενη να ειναι η τυχερη και να κρατησεις το μωράκι σου αγκαλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ που το μοιραστηκες μαζι μου.Εύχομαι απο καρδιας η επόμενη να ειναι η τυχερη και να κρατησεις το μωράκι σου αγκαλιά!

Δε θα υπαρξει επομενη κοριτσι μου.Εκλεισε το κεφαλαιο για μενα.Παντως να ξες οτι δε δημιουργει θεμα συλληψης.Αποκλειεται να σου πε ο γιατρος οτι δημιουργει.Μαλλον δε καταλαβες καλα.Μπορει να δημιουργησει θεμα στη πορεια της εγκυμ αλλα οχι στη συλληψη.Για να χεις το κεφαλι σου ησυχο παντως κανε την επεμβαση.Επισης(επειδγ το χω ψαξει πολυ) να ξες οτι ειναι καλυτερα να γινεται λαπαροσκ-υστεροσκ μαζι για να χουν πληρη εικονα της μητρας και απο πανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Χρυσάφω είπε:

Καλημέρα κορίτσια.Μετά απο την τελευταία επέμβαση που έκανα ,ανακαλύψαμε οτι εχω διαφραγματική μήτρα.Μήπως γνωρίζει κάποια τι ακριβώς είναι και αν εμπόδιζε την σύλληψη;; Πως αποκαταστάθηκε το πρόβλημα;;Και ακολούθησε επειτα εγκυμοσύνη;Ευχαριστω εκ των προτερων.

@Χρυσάφω μου πραγματικά εύχομαι σύντομα να τελειώσει ο δικός σου Γολγοθάς και να σου έρθει ένα μωράκι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η peacock είπε:

Η @love30 νομιζω ειχε διαφραγματικη μητρα και εχει εμπειρια αλλα δε ξερω αν μπαινει στο φορουμ πλεον.. 

Παντως το θετικο ειναι οτι οποτε εχω ακουσει για κατι τετοιο στο τελος εχει λυθει και ολα εχουν παρει το δρομο τους. 

Λογικο να αγχωνεσαι λιγακι αλλα ειμαι σιγουρη πως ολα θα πανε καλα! Θα ξεμπερδεψεις με αυτο και θα εχεις το κεφαλακι σου ησυχο! ?

Σ ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η melodyy είπε:

@Χρυσάφω μου πραγματικά εύχομαι σύντομα να τελειώσει ο δικός σου Γολγοθάς και να σου έρθει ένα μωράκι!!! 

Να εισαι καλα κοπελα μου!Σ ευχαριστω πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Δε θα υπαρξει επομενη κοριτσι μου.Εκλεισε το κεφαλαιο για μενα.Παντως να ξες οτι δε δημιουργει θεμα συλληψης.Αποκλειεται να σου πε ο γιατρος οτι δημιουργει.Μαλλον δε καταλαβες καλα.Μπορει να δημιουργησει θεμα στη πορεια της εγκυμ αλλα οχι στη συλληψη.Για να χεις το κεφαλι σου ησυχο παντως κανε την επεμβαση.Επισης(επειδγ το χω ψαξει πολυ) να ξες οτι ειναι καλυτερα να γινεται λαπαροσκ-υστεροσκ μαζι για να χουν πληρη εικονα της μητρας και απο πανω.

Ναι αυτο που γραφεις μου είπε.Εμποδίζει στην πορεια.Θα το εχω υπόφη για την λαπαροσκόπηση.Το διαβασα καπου οτι τις κανουν και τις δυο σε τετοιες περιπτωσεις.Να δουμε..Σ ευχαριστω πολυ και να εισαι καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η melodyy είπε:

Πολυ ενδιαφέρον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γεια σου κοπέλα μου.

Δεν ξέρω τι συνέπειες έχει στην εγκυμοσύνη η διαφραγματικη μήτρα αλλά απ' ότι ξέρω και απ' ότι είπαν και τα κορίτσια καλό θα ήταν να το διορθώσεις πριν την εγκυμοσύνη.Να μην αγχώνεσαι καθόλου πάντως Γιατί εγώ έχω μονόκερος μήτρα και μια σάλπιγγα και παρόλα αυτά έμεινα έγκυος φυσιολογικα μετά από 8χρονια βέβαια και με τη βοήθεια Τού Θεού έφτασα τη 35η εβδομάδα.εκσνα καισαρική και το μωράκι μου γεννήθηκε λίγο πρόωρα και περίπου 2,κιλά αλλά σημασία έχει πως είναι υγιέστατο και πως όλα πήγαν καλά!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Mamaioannas είπε:

Γεια σου κοπέλα μου.

Δεν ξέρω τι συνέπειες έχει στην εγκυμοσύνη η διαφραγματικη μήτρα αλλά απ' ότι ξέρω και απ' ότι είπαν και τα κορίτσια καλό θα ήταν να το διορθώσεις πριν την εγκυμοσύνη.Να μην αγχώνεσαι καθόλου πάντως Γιατί εγώ έχω μονόκερος μήτρα και μια σάλπιγγα και παρόλα αυτά έμεινα έγκυος φυσιολογικα μετά από 8χρονια βέβαια και με τη βοήθεια Τού Θεού έφτασα τη 35η εβδομάδα.εκσνα καισαρική και το μωράκι μου γεννήθηκε λίγο πρόωρα και περίπου 2,κιλά αλλά σημασία έχει πως είναι υγιέστατο και πως όλα πήγαν καλά!!!!

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Να εισαι καλα και να χαίρεσαι το μωρακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...
στις On 11/4/2019 at 6:52 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Η @love30 νομιζω ειχε διαφραγματικη μητρα και εχει εμπειρια αλλα δε ξερω αν μπαινει στο φορουμ πλεον.. 

Παντως το θετικο ειναι οτι οποτε εχω ακουσει για κατι τετοιο στο τελος εχει λυθει και ολα εχουν παρει το δρομο τους. 

Λογικο να αγχωνεσαι λιγακι αλλα ειμαι σιγουρη πως ολα θα πανε καλα! Θα ξεμπερδεψεις με αυτο και θα εχεις το κεφαλακι σου ησυχο! ?

Τι κάνεις κοπέλα μου πως είσαι? Είχα κάνει υστεροσκοπηση και το έφτιαξα το διάφραγμα δεν είναι κάτι φτιάξανε και λίγο το σχήμα της μήτρας και όλα καλά ....?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η love30 είπε:

Τι κάνεις κοπέλα μου πως είσαι? Είχα κάνει υστεροσκοπηση και το έφτιαξα το διάφραγμα δεν είναι κάτι φτιάξανε και λίγο το σχήμα της μήτρας και όλα καλά ....?

Καλα ειμαι κοριτσακι μου....ακομα στον αγωνα...θα παμε τωρα με προεμφυτευτικο. 

Εσυ πως εισαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η love30 είπε:

Τι κάνεις κοπέλα μου πως είσαι? Είχα κάνει υστεροσκοπηση και το έφτιαξα το διάφραγμα δεν είναι κάτι φτιάξανε και λίγο το σχήμα της μήτρας και όλα καλά ....?

Τα καταφερες με το μωρακι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/5/2019 at 9:11 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Καλα ειμαι κοριτσακι μου....ακομα στον αγωνα...θα παμε τωρα με προεμφυτευτικο. 

Εσυ πως εισαι; 

Καλά όπωςε αφήσατε δεν έχει αλλάξει τίποτα ένα σωρό φάρμακα που βαρέθηκα και τα παίρνω όπως να ναι χαχαχ για προεμφυτεφτικο μου είπε και εμένα η αιματολογος θα δούμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/5/2019 at 9:26 ΜΜ, ο/η Χρυσάφω είπε:

Τα καταφερες με το μωρακι;

Δυστυχώς όχι είχα βέβαια εγκυμοσύνη με την 4η και 5η εξωσωματική αλλά παλινδρομησανε και τον Δεκέμβριο είχα μια βιοχημική με φυσιολογική σύλληψη οπότε αναμονή και βλέπουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Με το καλό να μεταφέρεις! Κι εγώ με 4ΑΑ έχω τον μπεμπουλη μου🥰 είμαι σίγουρη για την επιτυχία❤️
    • Καλησπέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;;; Πώς είναι τα μπεμπέκια σας;; Εγώ έχω φουσκώσει αρκετά με αποτέλεσμα να μη κλείνουν παντελόνια και μπουφάν και ο μπόμπιρας μου εδώ κ δύο εβδομάδες είναι δραστήριος μέσα στην κοιλιά μου! Ξεκίνησα να τον νιώθω στις 16 εβδομάδες αρκετά νωρίς για πρώτη κύηση κ σήμερα που είμαι 18+1 τον νιώθω πλέον κ σε όρθια θέση. Πήγαμε στον γιατρό κ είναι μεγάλο μωρό με βάση τις μέρες της εξωσωματικής...στην ανάπτυξή του ήταν μπροστά 4 μέρες και τώρα φαίνεται 7 μέρες μπροστά. Επιβεβαιώνει την εμβρυολογο που 5 ημερών βλαστοκύστη μας είπε ότι εξελίσσεται δυναμικά κ μπορεί να έχει φτάσει και 6ης ημέρας τη μέρα της εμβρυομεταφοράς. Πάντως βρε κορίτσια τι όμορφα ανθρωπακια κουβαλάμε μέσα μας!!! Μου φαίνεται απίστευτο που τον νιώθω...🤰 Επίσης, έκλεισα για ραντεβού για τη β-επιπεδου σε ένα μήνα! Εσείς σε τι φάση είστε;;;
    • Γενικα βλέπω πως οι παιδίατροι έχουν τελείως άλλη τακτική με τις τροφες 🤷‍♀️ πχ εμένα στην αρχή μου είπε ότι έχει σπόρια μέσα δεν το δίνουμε όπως φράουλα ακτινίδιο ντομάτα μελιτζάνα τέτοια τα αποφεύγουμε όταν είναι πολύ μικρά  το αχλάδι βοηθάει στο έντερο από φρούτα  Κοιτα αυτά θα έχεις με την επιθυμία του φαγητού σήμερα μπορεί να τρώει κάτι και να στο κόψει απότομα να μην το θέλει καθόλου και μετά από 2-3 μήνες να αρχίσει πάλι να το τρώει δεν είναι στάνταρ αυτό ή επειδή ξεκίνησε με όρεξη να τρώει πως θα τρώει κάθε φορά με την ίδια όρεξη είναι φάσεις που παίρνανε εμενα ακόμα και τώρα είναι μερες που τρώει καλά και άλλες πάλι όχι  Με τα κακα περάσαμε μια μικρή φάση που έκλεγε όταν έκανε αλλά όχι τόσο πολύ όπως το περιγράφεις εσυ είχε τυχει να βγάλει λίγο αίμα μια φορά αλλά ήταν από το σφίξιμο ερεθίστηκε (είχα στείλει φωτο στην γιατρό και τα είδε ) επειδη με τα κιλά της δεν έχει θέμα να πεις ωχ αμάν να φαει σιγά σιγά θα στρώσει τώρα για την δυσκηλιοτητα δεν ξέρω να βοηθησω αλλά μου είχαν πει πως μια  μπατονέτα με λίγο ελαιόλαδο να την κανείς στο πωπω βοηθάει να ενεργηθεί βέβαια δεν ξέρω αν δουλεύει δεν το έχω δοκιμάσει εγω
    • Ευχαριστω κατ μου!!!!! ❤️😊 ελπιζω να μας πεις κι εσυ πολυ ευχαριστα νεα!!!!!! 🙏 εχε πιστη στα εμβρυακια σου!!!
    • Θα μιλήσεις με γιατρό οδοντίατρο για αρχή και με τον γυναικολόγο σου κλείσε ραντεβού να πας να σε δει ο οδοντίατρος και να δείτε τι μπορεί να κάνετε 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...