Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ανεξήγητη υπογονιμότητα! Τα καταφέρατε τελικά; Τι συνέβη στη δίκη σας περίπτωση;


Recommended Posts

Καλησπέρα!!! Κορίτσια θα ήθελα να ακούσω τι συνέβη στη δίκη σας περίπτωση υπογονιμότητας, αν τα καταφέρατε τελικά, πώς τα καταφέρατε και οτιδήποτε άλλο σας έρθει στο μυαλό!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Thunder είπε:

Καλησπέρα!!! Κορίτσια θα ήθελα να ακούσω τι συνέβη στη δίκη σας περίπτωση υπογονιμότητας, αν τα καταφέρατε τελικά, πώς τα καταφέρατε και οτιδήποτε άλλο σας έρθει στο μυαλό!! 

Με συντομια:Εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκα με διαφραγματικη μήτρα.Αυτο εμποδιζει την συλληψη καποιες φορες και ανάλογα την περίπτωση.Οταν αποκαθίσταται αυξάνονται τα ποσοστα επιτυχίας! Ετοιμάζομαι για επέμβαση και θα δείξει το παρακατω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Thunder είπε:

Καλησπέρα!!! Κορίτσια θα ήθελα να ακούσω τι συνέβη στη δίκη σας περίπτωση υπογονιμότητας, αν τα καταφέρατε τελικά, πώς τα καταφέρατε και οτιδήποτε άλλο σας έρθει στο μυαλό!! 

Καλησπέρα κορίτσι!!Ωραίο το θεματάκι με την ανεξήγητη υπογονιμότητα!!Εγω έμεινα έγκυος φυσιολογικά μετά απο 1 χρονο προσπαθειών!!Πραγματικά μέχρι τότε δν είχα κάνει τίποτα πέρα απο ορμονολογικές κ 1 σπερμοδιάγραμμα!!Παλινδρόμησε κ μετά προσπαθούσαμε 2 χρόνια!!Ολοι οι γιατροί μου λέγανε ανεξήγητη υπογονιμότητα,άγχος κτλπ!!Τελικά βρήκα τον γιατρό μου όπου μου είπε ναι είναι ένας παράγοντας το άγχος αλλά λίγο εγώ με πολυκυστικές (όχι ιδιαίτερα μεγάλους κύκλους,καλές ορμόνες αλλά πολυκυστική υφή) κ ο άντρας μου όπου είδαμε στο Ιασώ ότι είχε χαμηλή μορφολογία δικαιολούγουσε το ότι αργούμε!!Το παλέψαμε λίγο παραπάνω απο  1 χρόνο ακόμα με απλή παρακολούθηση,με κλομιφαίνη με βιταμίνες κ οι δυό μας,1 σπερματέγχυση κ τελικά τον άλλο μήνα θα κάνουμε την πρώτη μας εμβρυομεταφορά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Χρυσάφω είπε:

Με συντομια:Εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκα με διαφραγματικη μήτρα.Αυτο εμποδιζει την συλληψη καποιες φορες και ανάλογα την περίπτωση.Οταν αποκαθίσταται αυξάνονται τα ποσοστα επιτυχίας! Ετοιμάζομαι για επέμβαση και θα δείξει το παρακατω.

Κορίτσι μου στην σαλπιγγογραφία υπήρξε υπόνοια διαφράγματος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marillia είπε:

Κορίτσι μου στην σαλπιγγογραφία υπήρξε υπόνοια διαφράγματος?

Δεν μου ειπε τιποτα στην σαλπιγγογραφια.Το ειδε με την υστεροσκοπηση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Χρυσάφω είπε:

Δεν μου ειπε τιποτα στην σαλπιγγογραφια.Το ειδε με την υστεροσκοπηση..

Μου φαίνεται λίγο περίεργο γτ συνήθως στην σαλπιγγογραφία εκτός απο τις σάλπιγγες βλέπουν υπόνοια για πολύποδα στην μήτρα κ το σχήμα κ η θέση της μήτρας!!Αλλά σίγουρα οι γιατροί ξέρουν καλύτερα!!Μπορεί καμιά φορά να θέλει κ υστεροσκόπηση!!Να πάνε όλα μια χαρά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Μου φαίνεται λίγο περίεργο γτ συνήθως στην σαλπιγγογραφία εκτός απο τις σάλπιγγες βλέπουν υπόνοια για πολύποδα στην μήτρα κ το σχήμα κ η θέση της μήτρας!!Αλλά σίγουρα οι γιατροί ξέρουν καλύτερα!!Μπορεί καμιά φορά να θέλει κ υστεροσκόπηση!!Να πάνε όλα μια χαρά!!

Τον πολυποδα τον ειδαμε με την υστεροσαλπιγγογραφια ...για το σχημα δεν μ ειπαν κατι.Τι να πω...να εγινε καποιο λαθος;;;Ολο μπλεξιματα βρε παιδι μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Χρυσάφω είπε:

Τον πολυποδα τον ειδαμε με την υστεροσαλπιγγογραφια ...για το σχημα δεν μ ειπαν κατι.Τι να πω...να εγινε καποιο λαθος;;;

Εγώ όταν πήγα για σαλπιγγογραφία πριν με βάλει μέσα ο γιατρός μου εξηγούσε τι θα δούμε!!Επειδή είχα  μια αποβολή μου είπε θα δούμε το σχήμα της μήτρας μήπως προκλήθηκε απ αυτό,μου εξηγούσε υπάρχει μονοκερη μήτρα,δίκερη,σε σχήμα καρδιάς(έλεγα απο μέσα μου τέλειωνε χριστιανε θα με φάει η αγωνία)!!Τελικά μου είπε η μήτρα μου ότι ήταν μια χαρά έχω αριστερή θέση μήτρας δν έφταιξε η μήτρα για την αποβολή,έχω ανοιχτες σάλπιγγες!!Λένε όμως ότι με την υστεροσκόπηση φαίνονται τα πάντα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Καλή επιτυχία @Χρυσάφω!! Το έχω ακούσει κι εγώ για την υστεροσκόπηση αλλά ο γιατρός μου δεν μου έχει πει κάτι. Και πιστεύω πως αν δεν έχεις κάποια συμπτώματα η υπόνοιες για κάτι, είναι κρίμα να μπεις σε αυτή τη διαδικασια! Για να δούμε τι θα δούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορώ να απαντήσω κι εγώ κατι ελπίζοντας να μην το παρεξήγησετε...ανεξήγητη υπογονιμοτητα δεν υπαρχει,υπάρχει πάντα καποιο αίτιο. Ειναι όμως τόσο πολύπλοκος ο μηχανισμός της σύλληψης που είναι αδύνατο να εξεταστούν όλοι οι παραγοντες. 

Δεν είναι τυχαίο πως σε καποιες περιπτωσεις κατά την διάρκεια εξωσωματικων έχουν βρεθεί θέματα που πριν δεν ήταν εμφανή πχ.άνοσοποιητικο που δεν επιτρέπει εμφύτευση ή η σπάνια περίπτωση πολλαπλής γονιμοποίηση ενός ωαριου απο πάρα πολλά σπέρματοζωαρια με αποτέλεσμα να καταστρέφει το ένα  dna το άλλο. 

Φυσικά όλες αυτές οι εξετάσεις ισοδυναμούν σε κόστος κ χρόνο μιας ίσως κ δύο εξωσωματικων οπότε καλώς οι γιατροί την προτείνουν κατευθείαν σκεφτομενοι κ την ψυχολογία του ζευγαριού.

Και φυσικά η περίπτωση που τα ζευγάρια απλώς αργούν να συλλάβουν δλδ χρειάζονται 4-5 χρόνια ενώ στο έτος πάνω τους χαρακτηρίζει η επιστήμη υπογονιμους.

Δεν προσπαθώ να σε αποθαρρύνω με όσα γράφω,δεν με ικανοποιεί ο όρος απλώς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/4/2019 at 10:59 ΜΜ, ο/η Thunder είπε:

Καλησπέρα!!! Κορίτσια θα ήθελα να ακούσω τι συνέβη στη δίκη σας περίπτωση υπογονιμότητας, αν τα καταφέρατε τελικά, πώς τα καταφέρατε και οτιδήποτε άλλο σας έρθει στο μυαλό!! 

Αχ και εγώ προσπαθώ εδώ και 2 χρόνια. Το καλοκαίρι βέβαια είχα χαμηλή d και χασιμοτο.  Έτσι ξαφνικά τα κληρονόμησα. Αφού ρυθμίσω θυροειδη στο καπάκι βρίσκουμε χλαμυδια,αφού κάνουμε αγωγή με τον άντρα μου,στο σπερμοδιαγραμμα βλέπουμε το μικρόβιο του Πρωτέα,από το άγχος μου δε μου έρχεται περίοδος,ξέχασα να σας πω,ότι στη τελευταία αγωγή έπαθα καιμύκητες. Τώρα στματατω σε 6 μέρες τα duphaston και όταν μου έρθει περίοδος να πάω για σαλπιγγογραφια γιστι έχουμε πολυκιστηκες,ένα ινομυωμα καιυδροσαλπιγγα. Συγγνώμη για το τεράστιο κείμενο αλλά πάει ασορτί με τον πόνο μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/4/2019 at 5:49 ΠΜ, ο/η Φενια33 είπε:

Αχ και εγώ προσπαθώ εδώ και 2 χρόνια. Το καλοκαίρι βέβαια είχα χαμηλή d και χασιμοτο.  Έτσι ξαφνικά τα κληρονόμησα. Αφού ρυθμίσω θυροειδη στο καπάκι βρίσκουμε χλαμυδια,αφού κάνουμε αγωγή με τον άντρα μου,στο σπερμοδιαγραμμα βλέπουμε το μικρόβιο του Πρωτέα,από το άγχος μου δε μου έρχεται περίοδος,ξέχασα να σας πω,ότι στη τελευταία αγωγή έπαθα καιμύκητες. Τώρα στματατω σε 6 μέρες τα duphaston και όταν μου έρθει περίοδος να πάω για σαλπιγγογραφια γιστι έχουμε πολυκιστηκες,ένα ινομυωμα καιυδροσαλπιγγα. Συγγνώμη για το τεράστιο κείμενο αλλά πάει ασορτί με τον πόνο μου. 

Καλή επιτυχία σου κορίτσι μου ! Έχω φίλη με χασιμότο και ρευματοειδή που έκανε δυο αγόραρους. Καλό είναι όποτε παίρνουμε ορμόνες ή αντιβιοτικά να παίρνουμε προστασία για μύκητες στο έντερο και γυναικολογικά με δυνατά προβιοτικά. Αν τυχόν χρειαστεί να το βγάλεις το ινομυωματάκι με υστεροσκόπηση που είναι το πιο εύκολο, αλλά και λαπαροσκοπικά που είχα εγώ ένα μεγάλο δεν είναι φοβερό, μικρές τομές, μικρή ταλαιπωρία. Για τις υδροσάλπιγγες δεν ξέρω, διαβάζω μόνο ότι είναι από τα εμπόδια που δεν σε βγάζουν τελικά από το στόχο σου. ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/4/2019 at 10:59 ΜΜ, ο/η Thunder είπε:

Καλησπέρα!!! Κορίτσια θα ήθελα να ακούσω τι συνέβη στη δίκη σας περίπτωση υπογονιμότητας, αν τα καταφέρατε τελικά, πώς τα καταφέρατε και οτιδήποτε άλλο σας έρθει στο μυαλό!! 

Γεια σου κορίτσι, και καλή σου επιτυχία ! ανεξήγητη με λέγανε και μένα στα 38 που ξεκίνησα προσπάθειες. Έχασα χρόνο προσπαθώντας να διώξω το ουρεόπλασμα με αντιβίωση χωρίς να παίρνω ισχυρά προβιοτικά για προστασία εντέρου κ κόλπου (να παίρνετε) και χωρίς να ξεφορτωθώ το ουρεόπλασμα. Είχα, επίσης, ήδη χαμηλή αμη γύρω στο 2, ένα ινομύωμα μικρό χιλιοστών που λέγανε ότι δεν πειράζει και ένα ακόμη που λέγανε πάλι ότι δεν πειράζει. Το ένα ήταν διάφραγμα και όχι ινομύωμα και το άλλο στην πορεία έγινε 4,5 εκατοστά κ το αφαίρεσα. Αν μπορούσα θα έκανα νωρίτερα υπέρηχο τρισδιάστατο μήτρας και θα έβλεπα το διάφραγμα ή υστεροσκόπηση. Επίσης, είχα θρομβοφιλία που ανακάλυψα μόνη μου κάνοντας σε νοσοκομείο τις σχετικές ακριβές, αλλά απαραίτητες αιματολογικές. Έπεται συνέχεια στο θέμα που άνοιξα για δωρεά ωαρίων :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η solena είπε:

Καλή επιτυχία σου κορίτσι μου ! Έχω φίλη με χασιμότο και ρευματοειδή που έκανε δυο αγόραρους. Καλό είναι όποτε παίρνουμε ορμόνες ή αντιβιοτικά να παίρνουμε προστασία για μύκητες στο έντερο και γυναικολογικά με δυνατά προβιοτικά. Αν τυχόν χρειαστεί να το βγάλεις το ινομυωματάκι με υστεροσκόπηση που είναι το πιο εύκολο, αλλά και λαπαροσκοπικά που είχα εγώ ένα μεγάλο δεν είναι φοβερό, μικρές τομές, μικρή ταλαιπωρία. Για τις υδροσάλπιγγες δεν ξέρω, διαβάζω μόνο ότι είναι από τα εμπόδια που δεν σε βγάζουν τελικά από το στόχο σου. ♥️

Προβιοτικα είχα πάρει αλλά ήταν ελαφριά. Έτσι πιστεύω ότι κάθε εμπόδιο για καλό ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/4/2019 at 5:49 ΠΜ, ο/η Φενια33 είπε:

Αχ και εγώ προσπαθώ εδώ και 2 χρόνια. Το καλοκαίρι βέβαια είχα χαμηλή d και χασιμοτο.  Έτσι ξαφνικά τα κληρονόμησα. Αφού ρυθμίσω θυροειδη στο καπάκι βρίσκουμε χλαμυδια,αφού κάνουμε αγωγή με τον άντρα μου,στο σπερμοδιαγραμμα βλέπουμε το μικρόβιο του Πρωτέα,από το άγχος μου δε μου έρχεται περίοδος,ξέχασα να σας πω,ότι στη τελευταία αγωγή έπαθα καιμύκητες. Τώρα στματατω σε 6 μέρες τα duphaston και όταν μου έρθει περίοδος να πάω για σαλπιγγογραφια γιστι έχουμε πολυκιστηκες,ένα ινομυωμα καιυδροσαλπιγγα. Συγγνώμη για το τεράστιο κείμενο αλλά πάει ασορτί με τον πόνο μου. 

Kαλησπέρα κορίτσι μου!!Το ουρεόπλασμα δν ευθύνεται στην γυναίκα για υπογονιμότητα!!Εγώ έμεινα έγκυος με ουρεόπλασμα!!!Σίγουρα όμως πρέπει να φεύγει να μην το έχουμε!!Εμάς ο προηγούμενος γιατρός μας έδωσε λάθος αντιβίωση!!Μετά ήπια κ εγώ κ ο σύζυγος vibramicyn για 14 μέρες κ πάνε 2 χρόνια απο τότε έχω ξανακάνει κ έχει φύγει!!Σίγουρα πρέπει να θεραπεύσετε χλαμύδια κ τον Πρωτέα γτ μπορεί να επηρεάζουν το σπέρμα!!Εγώ για μύκητες πίνω 2 μαζί ultra levure 250Mg κ κανένα γιαούρτι με την πέτσα κ είμαι οκ!!Ρώτα τον γιατρό για επόμενη φορά κάτι πιο ισχυρό!!Τέλειωνετε με τα μικρόβια κ δείτε κ τις σάλπιγγες!!Εύχομαι να μην ταλαιπωρηθείτε κι άλλο κ να τα καταφέρετε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Kαλησπέρα κορίτσι μου!!Το ουρεόπλασμα δν ευθύνεται στην γυναίκα για υπογονιμότητα!!Εγώ έμεινα έγκυος με ουρεόπλασμα!!!Σίγουρα όμως πρέπει να φεύγει να μην το έχουμε!!Εμάς ο προηγούμενος γιατρός μας έδωσε λάθος αντιβίωση!!Μετά ήπια κ εγώ κ ο σύζυγος vibramicyn για 14 μέρες κ πάνε 2 χρόνια απο τότε έχω ξανακάνει κ έχει φύγει!!Σίγουρα πρέπει να θεραπεύσετε χλαμύδια κ τον Πρωτέα γτ μπορεί να επηρεάζουν το σπέρμα!!Εγώ για μύκητες πίνω 2 μαζί ultra levure 250Mg κ κανένα γιαούρτι με την πέτσα κ είμαι οκ!!Ρώτα τον γιατρό για επόμενη φορά κάτι πιο ισχυρό!!Τέλειωνετε με τα μικρόβια κ δείτε κ τις σάλπιγγες!!Εύχομαι να μην ταλαιπωρηθείτε κι άλλο κ να τα καταφέρετε!!

Τα ultra levure είναι ελαφριά. Πρόσεχε τα. Και εγώ vibramycin πήρα και flagyl αλλά ήθελε πιο δυνατό προβιοτικο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Φενια33 είπε:

Τα ultra levure είναι ελαφριά. Πρόσεχε τα. Και εγώ vibramycin πήρα και flagyl αλλά ήθελε πιο δυνατό προβιοτικο 

Ναι πίνωντας   2 αντιβιώσεις σίγουρα είναι ελαφριά αυτά!!Δίνουν κ κολπικά υπόθετα ή αν δν κάνω λάθος σε χαπάκια τα lactavure που είναι πιο δυνατά!!Εμένα στο ουρεόπλασμα μου είχε δώσει αντιβίωση την ciproxin αλλά δν βοήθησε καθόλου!!Κ μετά πήραμε vibramicyn!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Ναι πίνωντας   2 αντιβιώσεις σίγουρα είναι ελαφριά αυτά!!Δίνουν κ κολπικά υπόθετα ή αν δν κάνω λάθος σε χαπάκια τα lactavure που είναι πιο δυνατά!!Εμένα στο ουρεόπλασμα μου είχε δώσει αντιβίωση την ciproxin αλλά δν βοήθησε καθόλου!!Κ μετά πήραμε vibramicyn!!

Ξέρω πως η αντιβίωση κατά του ουρεοπλασματος αυξάνει κατακόρυφα την γονιμότητα της γυναίκας. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Φενια33 είπε:

Ξέρω πως η αντιβίωση κατά του ουρεοπλασματος αυξάνει κατακόρυφα την γονιμότητα της γυναίκας. ?

Εγώ έμεινα έγκυος με ουρεόπλασμα!!Απέβαλα αλλά ο λόγος ήταν ότι δν είδαμε ποτέ σποράκι!!Θεραπεία πήραμε μετά την απόξεση!!Σίγουρα δν ήθελα να το έχουμε γτ αν ανακαλυφθεί στην κύηση δν την γλιτώνουμε κ πάλι την αντιβίωση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανεξήγητα υπογονιμη έγινα μαμά πρώτη φορά από την τρίτη εξωσωματικη κ δεύτερη από την 4!!! Στις δύο πρώτες είχα παλλινδρομες...σε μας μάλλον έφταιξε το χασίμοτο κ το αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...