Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αϋπνίες - υπερενταση


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλημέρα! Είμαι στην 19η εβδομάδα και εδώ και 4 μέρες έχω ταχυπαλμιες και υπερενταση... Έκανα γενικές αίματος και βρέθηκε ανεβασμένη η CRP και ο ιατρός μου είπε να ξεκινήσω αμοξιλ για δέκα μέρες και να δω και παθολογο να δούμε τι φταίει και ενδοκρινολογος για τις ταχυπαλμιες... Έκανα επίσης τριπλεξ καρδιάς λόγω των ταχυπαλμιων και βρέθηκε μια χαρά! Αύριο θα δω παθολογο και ενδοκρινολογο. Το έχει περάσει κάποια από σας? Ειλικρινά δεν ξέρω πια αν είναι ψυχολογικό αφού και με όλα αυτά αγχώθηκα όσο να'ναι... Με τις αϋπνίες τι κάνουμε?? Όλοι μου λένε να χαλαρώσω, αλλά πως... ΑΧΧΧ τελικά μόνο άγχη έχει η εγκυμοσύνη!! Φιλιά σε όλες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου αυπνίες είχα και στις δύο μου εγκυμοσύνες ειδικά το πρώτο τρίμηνο και λιγότερο στο δεύτερο οπου οφειλόντουσαν περισσότερο στο ότι δεν βολευόμουν λόγω της προχωρημένης εγκυμοσύνης.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι γιαυτό εκτός του να χαλαρώσεις και να το αποδεχθείς.

Εγώ θυμάμαι είχα μάθει απέξω όλα τα προϊόντα των  telemarketing....

Υπομονή και θα περάσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΜΑΡAKIΣε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου γλυκό! Ναι δεν πολύ βολεύομαι η αλήθεια είναι... Αχ τι να πω, δεν μπορώ να λειτούργησω χωρίς ύπνο! Τελικά δεν ησυχάζουμε με τίποτα! Να χαίρεσαι τα παιδιά σου!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! Είμαι στην 19η εβδομάδα και εδώ και 4 μέρες έχω ταχυπαλμιες και υπερενταση... Έκανα γενικές αίματος και βρέθηκε ανεβασμένη η CRP και ο ιατρός μου είπε να ξεκινήσω αμοξιλ για δέκα μέρες και να δω και παθολογο να δούμε τι φταίει και ενδοκρινολογος για τις ταχυπαλμιες... Έκανα επίσης τριπλεξ καρδιάς λόγω των ταχυπαλμιων και βρέθηκε μια χαρά! Αύριο θα δω παθολογο και ενδοκρινολογο. Το έχει περάσει κάποια από σας? Ειλικρινά δεν ξέρω πια αν είναι ψυχολογικό αφού και με όλα αυτά αγχώθηκα όσο να'ναι... Με τις αϋπνίες τι κάνουμε?? Όλοι μου λένε να χαλαρώσω, αλλά πως... ΑΧΧΧ τελικά μόνο άγχη έχει η εγκυμοσύνη!! Φιλιά σε όλες! 

Καλησπέρα!! Με το καλό το μωράκι σου. 

Ταχυπαλμίες και υπερένταση είχα πολύ έντονες στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Και στο δεύτερο αλλά σιγά σιγά μειώθηκαν. Τώρα στο τρίτο τρίμηνο είμαι πολύ πιο χαλαρή και άνετη. Σκέψου ότι εγώ άκουγα και την καρδιά μου να χτυπάει έντονα. Σα να χτυπάει μέσα στα αυτιά μου.

Όσον αφορά τις αϋπνίες, αυτές και αν είναι συνηθισμένες στην εγκυμοσύνη. Εμένα πάνε κι έρχονται. Αλλά αυτές οι αϋπνίες του πρώτου τριμήνου, δεν υπάρχουν! Τώρα έχει επανέλθει η υπνηλία μου αλλά πιέζει η κύστη και δυσκολεύομαι τα βράδια γιατί ξυπνάω συνέχεια. Είναι και το μωρό μου που δεν έχει ησυχία κάποιες φορές... Χαλάλι του! 

Να μην ανησυχείς. Όλα όσα περιέγραψες τα έχουμε ζήσει σχεδόν όλες οι εγκυούλες. Και δεν υπάρχουν και πολλά να κάνεις. Υπομονή και όλα θα περάσουν. 

Με το καλό το μωρό σου. Γερό και τυχερό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο αυπνιες αλλο τιποτα!!!εδω και μηνες!!!υπομονη μας προετοιμαζουν τα μικρα μας!!!!ταχυκαρδιες δεν ειχα αλλα ειχε μια γνωστη και παρακολουθουθε και την πιεση της...εσυ την μετρας καθολου???μαλλον ειναι φυσιολογικα αλλα κανε οτι σου πει ο γιατρος σου!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ έχω αϋπνίες και εκνευρισμό. Όχι κάθε μέρα αλλά έχω. Ίσως είναι από άγχος και επειδή δε βολευόμαστε στον ύπνο. Και 2 φορές με έπιασε καούρα.

@λουλουδι82 κι εγώ τη μέρα λόγω utrogestan με έπαιρνε ο ύπνος πιο εύκολα και είχα ζάλη. Εδώ και κάτι μέρες που το παίρνω μόνο βράδυ είμαι καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης χωρίς να τρώω ιδιαίτερα πολύ σχεδόν δηλαδή όπως πριν, εχω πάρει αρκετά κιλά και δε μ'αρέσει καθόλου. ...Είμαι στον 4ο μήνα και είμαι από την αρχή ξάπλα μόνο γύρω στις 15 μέρες ήμουν καλά που δεν έπινα τα ουτροτζεσταν και δεν είχα πάρει ούτε γραμμάριο.....τα πινω πάλι 1 εβδομάδα λόγω περιδεσηςκαι έβαλα αλλά δύο κιλά.....δε θέλω να τα πίνω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η λουλουδι82 είπε:

Επίσης χωρίς να τρώω ιδιαίτερα πολύ σχεδόν δηλαδή όπως πριν, εχω πάρει αρκετά κιλά και δε μ'αρέσει καθόλου. ...Είμαι στον 4ο μήνα και είμαι από την αρχή ξάπλα μόνο γύρω στις 15 μέρες ήμουν καλά που δεν έπινα τα ουτροτζεσταν και δεν είχα πάρει ούτε γραμμάριο.....τα πινω πάλι 1 εβδομάδα λόγω περιδεσηςκαι έβαλα αλλά δύο κιλά.....δε θέλω να τα πίνω....

Ενδεχομένως δεν είναι κιλά αυτά αλλά κατακράτηση και εφόσον σου κάνουν καλό πρέπει να τα πίνεις φίλη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα κορίτσια μου πολύ άσχημη μέρα.....ταχυπαλμιες, αρρυθμίες,  αϋπνία , δυσκοιλιότητα και κλάμα πολύ κλάμα έτσι απλά χωρίς λόγο.....κάνω υπομονή αλλά έχει και μέρες που δεν αντέχω.....Είμαι 4μηνες ξάπλα Και δεν αντέχω άλλο ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η λουλουδι82 είπε:

Σήμερα κορίτσια μου πολύ άσχημη μέρα.....ταχυπαλμιες, αρρυθμίες,  αϋπνία , δυσκοιλιότητα και κλάμα πολύ κλάμα έτσι απλά χωρίς λόγο.....κάνω υπομονή αλλά έχει και μέρες που δεν αντέχω.....Είμαι 4μηνες ξάπλα Και δεν αντέχω άλλο ???

Λογικό να σε πιάνουν όλα αυτά αφού είσαι στο κρεββάτι 4 μήνες. Εδώ εγώ καλά είμαι και μία έχω νεύρα και μετά με πιάνουν τα κλάματα. Και χωρίς λόγο κι εγώ.... ? Η δυσκοιλιότητα και η κατακράτηση υγρών υπάρχουν στην εγκυμοσύνη, όπως και οι αρρυθμίες και η αϋπνία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου μίλησα με το γιατρό μου και μου μείωσε το ουτροτζεσταν σε 1 κάθε βράδυ και μου άλλαξε το μαγνήσιο.....το trafocard 2 φορές πρωί και βράδυ, αυτά έχουν παρενέργειες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/4/2019 at 12:05 ΠΜ, ο/η stasa199 είπε:

Απο αυπνιες αλλο τιποτα!!!εδω και μηνες!!!υπομονη μας προετοιμαζουν τα μικρα μας!!!!ταχυκαρδιες δεν ειχα αλλα ειχε μια γνωστη και παρακολουθουθε και την πιεση της...εσυ την μετρας καθολου???μαλλον ειναι φυσιολογικα αλλα κανε οτι σου πει ο γιατρος σου!

 

Η πίεση μου είναι φυσιολογική, έκανα κ τριπλεξ καρδιάς και ήταν μια χαρά! Απλά δνε καταλαβαίνω, μόνο εμένα μου συμβαίνει να ξυπνάω και να μην μπορώ να κοιμηθώ και να έχω ταχυπαλμιες ή είναι φυσιολογικό...? Όλοι μου λένε άγχος, μπορεί και να'ναι αυτό... Ελπίζω η γνωστή σου να είναι καλύτερα και να μας μάθουμε πως το αντιμετώπισε... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/4/2019 at 12:16 ΠΜ, ο/η λουλουδι82 είπε:

Και εγώ έχω ιδίως τα βράδια και αϋπνίες..Την ημέρα όμως κοιμάμαι μια χαρά....Μήπως φταίνε τα ουτροτζεσταν; 

Δεν παίρνω ουτροτζεσταν πλέον καθώς είμαι στο δεύτερο τρίμηνο οπότε δεν νομίζω... Και όταν έπαιρνα δεν είχα αϋπνίες... Ίσα ίσα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/4/2019 at 12:32 ΠΜ, ο/η λουλουδι82 είπε:

Επίσης χωρίς να τρώω ιδιαίτερα πολύ σχεδόν δηλαδή όπως πριν, εχω πάρει αρκετά κιλά και δε μ'αρέσει καθόλου. ...Είμαι στον 4ο μήνα και είμαι από την αρχή ξάπλα μόνο γύρω στις 15 μέρες ήμουν καλά που δεν έπινα τα ουτροτζεσταν και δεν είχα πάρει ούτε γραμμάριο.....τα πινω πάλι 1 εβδομάδα λόγω περιδεσηςκαι έβαλα αλλά δύο κιλά.....δε θέλω να τα πίνω....

Κορίτσι μου εγώ υπομονή... Το να είσαι ξάπλα δεν είναι καθόλου εύκολο... Δεν το έχω ζήσει αλλά μπορώ να σε καταλάβω όσο να'ναι... Κουράγιο σε όλες μας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/4/2019 at 10:18 ΜΜ, ο/η λουλουδι82 είπε:

Κορίτσια μου μίλησα με το γιατρό μου και μου μείωσε το ουτροτζεσταν σε 1 κάθε βράδυ και μου άλλαξε το μαγνήσιο.....το trafocard 2 φορές πρωί και βράδυ, αυτά έχουν παρενέργειες; 

Τα τροφοκαρντ υποτίθεται δεν έχουν παρενέργειες και θεωρώ με τέτοια δόση θα είσαι οκ! Εμένα οι ταχυκαρδιες και η υπερενταση άρχισαν όταν μου αύξησε απότομα και χωρίς λόγο τη δόση του τροφοκαρντ από 2 τη μέρα σε 6...υποψιαζομαι ότι μπορεί να με πείραξαν και σταμάτησα να παίρνω τόσα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Η πίεση μου είναι φυσιολογική, έκανα κ τριπλεξ καρδιάς και ήταν μια χαρά! Απλά δνε καταλαβαίνω, μόνο εμένα μου συμβαίνει να ξυπνάω και να μην μπορώ να κοιμηθώ και να έχω ταχυπαλμιες ή είναι φυσιολογικό...? Όλοι μου λένε άγχος, μπορεί και να'ναι αυτό... Ελπίζω η γνωστή σου να είναι καλύτερα και να μας μάθουμε πως το αντιμετώπισε... :)

Δεν εισαι μονο εσυ ετσι μην στεναχωριεσαι!!!!εγω ακομα δεν εχω κοιμηθει και ολη μερα δεν κοιμηθηκα καθολου!!!!!ταχυπαλμιες δεν εχω αλλα δεν μπορω να κοιμηθω με τιποτα!!!!!μπορει να ειναι και απο το αγχος....προσπαθησε να χαλαρωσεις....η κοπελα τελικα πηρε κατι χαπια αλλα δεν θυμαμαι πως μου τα ειπε...τωρα ειναι καλα αλλα το παρακολουθει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η joy2 είπε:

Τα τροφοκαρντ υποτίθεται δεν έχουν παρενέργειες και θεωρώ με τέτοια δόση θα είσαι οκ! Εμένα οι ταχυκαρδιες και η υπερενταση άρχισαν όταν μου αύξησε απότομα και χωρίς λόγο τη δόση του τροφοκαρντ από 2 τη μέρα σε 6...υποψιαζομαι ότι μπορεί να με πείραξαν και σταμάτησα να παίρνω τόσα... 

6 τη μερα?????γιατι καλε?????σε ποια εβδομαδα εισαι????εγω στα 2 ειμαι (34η εβδομαδα) αλλα δεν νομιζω να μου τα αυξησει ισως αρχισει να μου τα μειωνει κιολας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η stasa199 είπε:

Δεν εισαι μονο εσυ ετσι μην στεναχωριεσαι!!!!εγω ακομα δεν εχω κοιμηθει και ολη μερα δεν κοιμηθηκα καθολου!!!!!ταχυπαλμιες δεν εχω αλλα δεν μπορω να κοιμηθω με τιποτα!!!!!μπορει να ειναι και απο το αγχος....προσπαθησε να χαλαρωσεις....η κοπελα τελικα πηρε κατι χαπια αλλα δεν θυμαμαι πως μου τα ειπε...τωρα ειναι καλα αλλα το παρακολουθει..

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου γλυκό! Μακάρι τι να πω... Άγχος πρέπει να είναι... Καλά που στηρίζουμε η μία την άλλη... Ελπίζω να καταφέρουμε να κοιμηθούμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η stasa199 είπε:

6 τη μερα?????γιατι καλε?????σε ποια εβδομαδα εισαι????εγω στα 2 ειμαι (34η εβδομαδα) αλλα δεν νομιζω να μου τα αυξησει ισως αρχισει να μου τα μειωνει κιολας...

Είμαι στην 19η με δίδυμα... Σε όποιον το λέω κουφαινεται... Δεν ξέρω τι να πω... Μάλλον το κάνει σε όλες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η joy2 είπε:

Είμαι στην 19η με δίδυμα... Σε όποιον το λέω κουφαινεται... Δεν ξέρω τι να πω... Μάλλον το κάνει σε όλες! 

Μπορει να ειναι και τις εγκυμοσυνης οι ταχυπλαμιες αλλα μη δινεις σημασια αν ειναι ολα φυσιολογικα....ενημερωνεις βεβαια παντα το γιατρο σου!αλλαζουν ολα στο σωμα μας οποτε λογικο ειναι να γινονται διαφορα!!!

 Πω πω διδυμακια??με το καλο!!!!ειναι πολλα νομιζω...ειχες πονακια??εγω δεν θυμαμαι μεχρι πια εβδομαδα επαιρνα 1 και μετα μου τα εκανε 2....μηπως μπορεις να ρωτησεις καποιον?εστω και στο φαρμακειο?διαβασε και στις οδηγιες τι λεει...επισης μπορεις να ρωτησεις εδω κοπελες που περιμενουν και αυτες διδυμακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Μπορει να ειναι και τις εγκυμοσυνης οι ταχυπλαμιες αλλα μη δινεις σημασια αν ειναι ολα φυσιολογικα....ενημερωνεις βεβαια παντα το γιατρο σου!αλλαζουν ολα στο σωμα μας οποτε λογικο ειναι να γινονται διαφορα!!!

 Πω πω διδυμακια??με το καλο!!!!ειναι πολλα νομιζω...ειχες πονακια??εγω δεν θυμαμαι μεχρι πια εβδομαδα επαιρνα 1 και μετα μου τα εκανε 2....μηπως μπορεις να ρωτησεις καποιον?εστω και στο φαρμακειο?διαβασε και στις οδηγιες τι λεει...επισης μπορεις να ρωτησεις εδω κοπελες που περιμενουν και αυτες διδυμακια!!

Ναι ναι δίδυμα ομοζυγα!! :)Όχι δεν είχα ούτε πονακια ούτε τίποτα! Απλά έτσι.. Στην ενδοκρινολογο που το είπα προχτές μου λέει αν είναι δυνατόν...(αύριο πάω να κάνω εξετάσεις αίματος για τον θυροειδη να δω ότι είμαι οκ από αυτόν) και φίλες μου που το είπα λενε ένα ή δύο τροφοκαρντ το πολύ έπαιρναν αν έπαιρναν... Αυτός τα γράφει έτσι σε όλες τις εγκύους, το ακούω όταν πάω... Ναι καλή η ιδέα με τις διδυμομανούλες... Θα κάνω μια ερώτηση και από κει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου και εγω παρόλο που πίνω 1 ουτροτζεσταν κάπου κάπου έχω ταχυπαλμιες....Από την ημέρα όμως που παίρνω τα τροφοκαρντ κοιμάμαι απίστευτα πολύ και πονάνε τα έντερα μου κάτι σαν σπαστική κολίτιδα.....τι να πω;;;Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν ήμουν έτσι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η λουλουδι82 είπε:

Κορίτσια μου και εγω παρόλο που πίνω 1 ουτροτζεσταν κάπου κάπου έχω ταχυπαλμιες....Από την ημέρα όμως που παίρνω τα τροφοκαρντ κοιμάμαι απίστευτα πολύ και πονάνε τα έντερα μου κάτι σαν σπαστική κολίτιδα.....τι να πω;;;Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν ήμουν έτσι....

Εγώ δεν παίρνω ουτροτζεσταν.. Παρατήρησα ότι τις ταχυκαρδιες τις έχω τις ημέρες που δνε κοιμάμαι καλά, πιθανώς το σώμα μου από την κουραση κάνει τη καρδιά να δουλεύει παραπάνω... Εσένα πόσο τροφοκαρντ σου δίνει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...