Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τσιγαρο στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η tatouska είπε:

@satya γελάς γιατί δεν το πιστεύεις... ούτε ο άντρας μου το πίστευε όταν τα έχασα όλα και παραπάνω. Γέλα όσο θες. Αν ήταν η ζήλια ψώρα θα είχε γεμίσει όλη η χώρα...........

Ή satya να ζηλέψει εσένα? Χαχαχαχα τ ακουσαμε κι αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 ώρες, ο/η tatouska είπε:

Δεν έχει καμία σχέση η ηλικία με το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη. Ούτε θεωρώ το να λες ότι 'ξεψαρώνουν' στο δεύτερο είναι σωστό. Το ότι δεν έπαθε κάτι το παιδί σου (και εύχομαι ολόψυχα να μην πάθει ούτε το δεύτερο) ενώ κάπνιζες στην εγκυμοσύνη είναι συμπτωματικό και είσαι απλά τυχερή. Όχι και να παροτρύνεις κάποια άλλη έγκυο να καπνίζει. Το ότι στο παιδί σου περνάει όλη η τοξικότητα του τσιγάρου, γιατί ο πλακούντας ΔΕΝ μπορεί να φιλτράρει τις τοξίνες και τις καρκινογόνες ουσίες του τσιγάρου, θα έπρεπε να σε βάζει σε σοβαρές σκέψεις. Το ότι είσαι 22 δικαιολογεί κάπως την αφέλειά σου. Όχι όμως και τον γυναικολόγο σου. Το παίρνεις πολύ ελαφριά τη καρδία το θέμα τσιγάρο-εγκυμοσύνη και απορώ που δεν υπάρχει κάποιος στο περιβάλλον σου να σε ενημερώσει σωστά. 

Μια χαρα ενημερωμενη ειμαι ! Και δεν προτεινω σε καμια περιπτωση να καπνιζει απλα αμα θελει να το κοψει ας συμβουλευτεί καποιον ειδικο και οχι να ζηταει βοηθεια απο το φορουμ ο καθενας εδω περα οτι θελει λεει και δεν προκειτε να βοηθηθει! Οσο για την αφέλεια μου κρατα την γνωμη σου για παρτι σου !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Κορίτσια μην τσακωνεστε για ξένες υποθέσεις..Ότι και να πιστεύουμε εμείς η κοπέλα είναι υπεύθυνη για τον εαυτό της και για το μωρό της και θα κάνει ότι θέλει η ιδια..Όλες μανάδες είμαστε η θα γίνουμε..Η κοινωνία πάντα έχει να σε κρίνει για κάτι..Έκανες καισαρική? Θηλασες?Δίνεις πιπίλα?Κάνεις εμβόλια?Κάνεις το ενα κάνεις το άλλο?..Εμένα μου έχουν πει πόσα ήδη και ακόμα δεν έχω γεννήσει..Καμια μάνα δεν είναι τέλεια..Όλες έχουμε τις αδυναμιες μας η καθεμία στο δικό της θέμα.Και αν δεν θέλεις εσύ να αλλάξεις ότι και να σου πουν δεν κάνει καμία διαφορά..Η απόφαση είναι δικιά μας για το οποιοδήποτε θέμα..

Εμένα πάντως ο γιατρός μου απαγόρεψε να πηγαίνω σε μέρη με τσιγάρο γιατί μου είπε κάνει ζημιά και το παθητικό κάπνισμα..Μάλλον ο κάθε γιατρός ακολουθεί την δική του πολιτική!Ευτυχώς στον κύκλο μας δεν καπνίζει κανείς!

Συμφωνώ μαζί σου. Απλά κάποια πράγματα είναι πολύ επιβλαβή με μακροχρόνιες συνέπειες και είναι κρίμα για τα μικρά ζουζούνια μας... 
Πάντως και γω όταν ήμουν έγκυος δεν πήγαινα σε χώρους που καπνίζουν. Το απέφευγα. Και το μεγαλύτερο μέρος της εγκυμοσύνης μου ήταν χειμώνα, άρα όλες οι έξοδοι σε κλειστό χώρο. Αλλά ήθελα να κάνω την καλύτερη διατροφή και την καλύτερη και υγιεινή ζωή που μπορούσα ώστε να δώσω από την αρχή ό,τι καλύτερο στο μπεμπουλίνι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mariasoyr είπε:

Μια χαρα ενημερωμενη ειμαι ! Και δεν προτεινω σε καμια περιπτωση να καπνιζει απλα αμα θελει να το κοψει ας συμβουλευτεί καποιον ειδικο και οχι να ζηταει βοηθεια απο το φορουμ ο καθενας εδω περα οτι θελει λεει και δεν προκειτε να βοηθηθει! Οσο για την αφέλεια μου κρατα την γνωμη σου για παρτι σου !!!

Με το να της λες ότι κάπνιζες στο πρώτο και καπνίζεις και στο δεύτερο και μια χαρά βγήκε το πρώτο, της λες ακριβώς αυτό. Κάπνιζε..δεν έγινε και τίποτα! Εννοείται πρέπει να συμβουλευτεί ειδικό. Αυτό λέμε τόσες ώρες!! Όσο για την γνώμη μου, θα την πω και δεν θα σε ρωτήσω. Αν δεν την θέλεις, μην την υπολογίσεις ή μην ποστάρεις σε δημόσιους διαλόγους. Απο εκεί και πέρα εσύ θα είσαι υπεύθυνη για τα παιδιά σου. Όχι εγώ. Και σου εύχομαι από καρδιάς να είναι πάντα καλά και με το καλό και το δεύτερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης εγκλημα κοριτσια ειναι και η εκτρωση για την οποια φυσικα κανενας δεν μιλαει γιατι ειναι δικαιωμα καθενος( μην χ@@ω) το τσιγαρο ναι ξερουμε οτι δεν κανει καλο και αλλα πολλα εσεις λοιπον που κρινεται εμας τις κοπελες που καπνιζουμε οταν ερθει η στιγμη να αντιμετωπίσετε καποιον δικο σας ανθρωπο τι θα κανετε ; Τι θα του προτείνετε να κανει εκτρωση ωστε μη τυχον το παιδι βγει με προβληματα υγείας στο μελλον ; Εμενα αυτο με θλιβει περισσότερο να βλεπω γυναικες να κανουν εκτρωση για να μην θυσιασουν την ζωη τους και οχι κοπελες που θελουν αυτα τα παιδια και τα κρατανε  ο θεος αυτα βλεπει και εγω προσωπικά πιστευω σε αυτον και για αυτο δεν φοβαμαι ..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η tatouska είπε:

Αλήθεια τώρα, σε νοιάζει τι γιατρός είμαι εγώ και όχι τι κακό κάνει το τσιγάρο??? Είναι δυνατόν να υπάρχει διάλογος για το αν θα καπνίσουμε ή όχι στην εγκυμοσύνη?? Το θέμα δεν θα έπρεπε καν να συζητιέται. Πόσο χρονών είσαι??? 

Κορίτσι μου.. Φυσικά και δεν πρέπει να καπνίζεις στην εγκυμοσύνη. Το ξέρουν όλοι αυτό και το ξέρει και η κοπέλα που άνοιξε το θέμα και θέτει τον προβληματισμό της. Αν πίστευε πως είναι ενταξει να καπνίζεις, θα κάπνιζε, δεν θα είχε τύψεις, δεν θα άνοιγε το θέμα και θα ήταν όλα μια χαρά! 

Επειδή γνωρίζει πως είναι βλαβερό ανησυχεί. Και γενικά οι γιατροί λένε πως φυσικά και απαγορεύεται το κάπνισμα δια ροπάλου αλλά αν η γυναίκα νιώθει τόσο χάλια και πέφτει τόσο ψυχολογικά τότε ας κάνει 2-3.. 

Συμπαράσταση ζήτησε και να συζητήσει το πρόβλημα της.. 

Και έπεσαν να την φάνε. 

Έχω διαβάσει σε  αντίστοιχα φόρουμ που έχουν να κάνουν με θηλασμό,  κυριολεκτικά να σου λένε κατάμουτρα πως αν δεν θηλάζεις δεν είσαι καλή μάνα..  

Στη ζωή χρειάζεται να έχουμε ενσυναισθηση, να προσπαθούμε να κατανοήσουμε πως νιώθει ο άλλος, να μην κρίνουμε διαρκως και να προσπαθήσουμε να τον βοηθήσουμε... Αν φυσικά  σκοπός μας είναι να βοηθήσουμε τον άλλον ουσιαστικά  και όχι να τον λοιδωρησουμε για  να αναδείξουμε τι καλά που τα κανουμε εμείς.. «οι τέλειες μανούλες των φόρουμ και των μαμαδογκρουπ» 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Κορίτσι μου.. Φυσικά και δεν πρέπει να καπνίζεις στην εγκυμοσύνη. Το ξέρουν όλοι αυτό και το ξέρει και η κοπέλα που άνοιξε το θέμα και θέτει τον προβληματισμό της. Αν πίστευε πως είναι ενταξει να καπνίζεις, θα κάπνιζε, δεν θα είχε τύψεις, δεν θα άνοιγε το θέμα και θα ήταν όλα μια χαρά! 

Επειδή γνωρίζει πως είναι βλαβερό ανησυχεί. Και γενικά οι γιατροί λένε πως φυσικά και απαγορεύεται το κάπνισμα δια ροπάλου αλλά αν η γυναίκα νιώθει τόσο χάλια και πέφτει τόσο ψυχολογικά τότε ας κάνει 2-3.. 

Συμπαράσταση ζήτησε και να συζητήσει το πρόβλημα της.. 

Και έπεσαν να την φάνε. 

Έχω διαβάσει σε  αντίστοιχα φόρουμ που έχουν να κάνουν με θηλασμό,  κυριολεκτικά να σου λένε κατάμουτρα πως αν δεν θηλάζεις δεν είσαι καλή μάνα..  

Στη ζωή χρειάζεται να έχουμε ενσυναισθηση, να προσπαθούμε να κατανοήσουμε πως νιώθει ο άλλος, να μην κρίνουμε διαρκως και να προσπαθήσουμε να τον βοηθήσουμε... Αν φυσικά  σκοπός μας είναι να βοηθήσουμε τον άλλον ουσιαστικά  και όχι να τον λοιδωρησουμε για  να αναδείξουμε τι καλά που τα κανουμε εμείς.. «οι τέλειες μανούλες των φόρουμ και των μαμαδογκρουπ» 

Καλά τα λες. Αλλά κανείς δεν έπεσε να την φάει. Ίσα ίσα της προτείναμε και τρόπους να το κόψει. Δε νομίζω επίσης ότι χρήζει συμπαράσταση το συγκεκριμένο θέμα. Να της συμπαρασταθούμε που δεν μπορεί να κόψει το τσιγάρο? Συμβουλές και τρόπους να το κόψει, ναι. Θεωρώ ότι σε αυτή την συγκεκριμένη περίπτωση (τσιγάρο στην εγκυμοσύνη) μόνο αν 'τρομοκρατηθείς' (σε εισαγωγικά) μπορείς να το κόψεις μαχαίρι. Δεν κρίνουμε πάντα όταν απλά 'δεν χαϊδεύουμε'. Γιατί πρέπει δηλαδή πάντοντε στη ζωή να χαϊδεύουμε? Στη ζωή χρειάζεται και αυτός που θα μας αρπάξει και θα μας ταρακουνήσει!! Καμία δεν είναι τέλεια μάνα. Είμαι εγώ??? ΟΥΤΕ ΚΑΝ! Απέχω παρασάγκας που θα έλεγε και η μάνα μου! Και με αυτά που είπα ΜΟΝΟ να βοηθήσω ήθελα. Και γω προσπαθώ να κάνω το καλύτερο για το μωρό μου, χωρίς να παραμελήσω τον εαυτό μου όμως. 

Για το θηλασμό το ξέρω και γω. Μάχη. Πόλεμος εκεί έξω! Αλλά και πάλι δεν το συγκρίνω με το κακό που κάνει το τσιγάρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Mariasoyr είπε:

Επισης εγκλημα κοριτσια ειναι και η εκτρωση για την οποια φυσικα κανενας δεν μιλαει γιατι ειναι δικαιωμα καθενος( μην χ@@ω) το τσιγαρο ναι ξερουμε οτι δεν κανει καλο και αλλα πολλα εσεις λοιπον που κρινεται εμας τις κοπελες που καπνιζουμε οταν ερθει η στιγμη να αντιμετωπίσετε καποιον δικο σας ανθρωπο τι θα κανετε ; Τι θα του προτείνετε να κανει εκτρωση ωστε μη τυχον το παιδι βγει με προβληματα υγείας στο μελλον ; Εμενα αυτο με θλιβει περισσότερο να βλεπω γυναικες να κανουν εκτρωση για να μην θυσιασουν την ζωη τους και οχι κοπελες που θελουν αυτα τα παιδια και τα κρατανε  ο θεος αυτα βλεπει και εγω προσωπικά πιστευω σε αυτον και για αυτο δεν φοβαμαι ..!!!

Την έκφραση 'συν αθηνά και χείρα κίνει' την ξέρεις? Και γω πιστεύω ΠΟΛΥ κιόλας στο Θεό, και μάλιστα θεωρώ ότι το δικό μου το μωρό ένα θαύμα μου το έφερε. Και εκεί το χρωστάω. Αλλά επειδή πιστεύουμε στο Θεό σημαίνει ότι μπορούμε να καπνίζουμε? Γιατί ο Θεός είναι μαζί μας και θα γεννήσουμε τον Σούπερμαν?? Ο Θεός μας ζητάει να φροντίζουμε το μωρό μας από την κοιλιά. Την αγάπη που μας δείχνει Εκείνος να την δείχνουμε και μεις στο παιδί μας. Αν κάποιος δικός μου άνθρωπος μείνει έγκυος και καπνίζει δεν θα του προτείνω να κάνει έκτρωση (διότι και γω προσωπικά είμαι κατά της έκτρωσης) αλλά πολύ απλά θα του πω να κόψει μαχαίρι το τσιγάρο. Το τι θα κάνει θα είναι δικό του θέμα φυσικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ως πρώην καπνίστρια θα απαντήσω κι εγώ... Με 3 εγκυμοσυνες στις οποίες το κάπνισμα κόπηκε μαχαίρι...στην πρώτη κύηση το έκοψα μόλις το έμαθα...κρατήθηκα 13 μήνες μετά τη γέννα, όσο θήλαζα το μωρό...όταν έκοψα κ το θηλασμό δυστυχώς κ πάλι το ξεκίνησα...2η κύηση πολύ πιο δυσκολη η διακοπή σε σχέση με την πρώτη φορά...το έμβρυο παλινδρόμησε στις 10 εβδομάδες και φυσικά το ξανααρχισα... Τώρα διανύω την 34η εβδομάδα....φυσικά διέκοψα το κάπνισμα με το που το έμαθα... Να σου πω την αλήθεια μισούσα τον εαυτό μου που έπαιρνα το παιδί μου αγκαλιά 1.5 έτους κ βρωμοκοπουσα τσιγάρο...αλλά κ πάλι δεν έλεγα να το κόψω...τώρα σκέφτομαι ότι αν αυτή τη φορά δεν καταφέρω να διατηρήσω την διακοπή του ίσως να μην έχω άλλη φορά την ευκαιρία να έχω κάποιον σοβαρό λόγο να το κάνω... Επικεντρώσου όσο μπορείς στο μωρό και κάνε ότι μπορείς για να απασχολείς το μυαλό και τα χέρια σου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κόριτσια κρίμα μη μαλώνετε χρονιάρες μέρες που φτάνουν!!Εγω  είπα στη κοπέλα κάντα αυτά τα τσιγάρα που θες κ σε λίγο καιρό μπορεί να τα καταφέρεις κ ν το κόψεις!!Εγώ ετοιμάζομαι σε  λίγο καιρό για μεταφορά εμβρύων κ καπνίζω πάνω απο 10 τσιγάρα!!Οτι κ να μου πουν δν με νοιάζει!!Τα κάνω κ τα γουστάρω!!Σίγουρα θα το κόψω μόλις τα βάλω τα έμβρυα γτ μπορώ κ το κόβω!!Και μένα σαν καπνίστρια μου φαίνεται περίεργο πως γίνεται σε κάτι τόσο σοβαρό όπως να κυοφορείς να μην το κόβεις αλλά δν είναι εύκολο κ είναι σεβαστό!!Συμφωνώ με την τατούσκα που λέει ότι η κοπέλα ήθελε να της πουν ναι δν πειράζει κάντο απ την άλλη το θεωρώ ανούσιο να αναλύεις το τι κακό μπορεί να προκαλέσει το κάπνισμα!!Ολές οι απόψεις σεβαστές αλλά χωρίς να προσβάλουμε κάποιον!!Κ όποιος είπε μια φίλη πιο πάνω σε πολλά θέματα κρίνουν η μια την άλλη!!Εγώ το λέω απο τώρα και με καισαρική να γεννήσω και το μωρό να μην καταφέρω να το θηλάσω δν θα δεχτώ απο καμία γυναίκα να με κρίνει!!Γτ δν ξέρει τι τράβηξα κ τραβάω ακόμα για να κάνω ένα παιδάκι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

Ξανά διάβασε λίγο τι έγραψε ή κοπέλα στην αρχή κ τα ξαναλεμε.παραθετει το προβληματισμό της όσον αφορά τη προσπάθειά της να το ελαχιστοποιήσει κ τα σημάδια μελαγχολίας που αντιμετωπίζει κ ψάχνει κοπέλες που έχουν περάσει κατι παρόμοιο.δε ζητάει τη γνώμη σου για το τι πρέπει να κάνει γιατί το γράφει το έχει μειώσει.αλλα τη συμπαράσταση σου!!!

Καταρχήν χαλάρωσε λίγο το ύφος. Δεύτερον ήμουν από τις πρώτες που της απάντησα λέγοντας μάλιστα ότι είναι πολύ εύκολο να λέμε σε κάποιον να κόψει το τσιγάρο ή οτιδήποτε άλλο αλλά αρκετά δύσκολο να το εφαρμόσει και της είπα να πάρει τον χρόνο της και να κάνει το καλύτερο για το παιδί και τον εαυτό της. Ωστόσο δεν θεωρώ ότι δίνοντας στον καθένα τις απαντήσεις που τον βολεύουν να ακούσει τον εμψυχωνω και τον βοηθάω να επιλύσει το ζήτημα του. Αν δεν της αρέσει η γνώμη μου- που δεν της είπα δλδ και τπτ- ας ακολουθήσει τις άλλες γνώμες. Κανένα πρόβλημα. Παρεμπιπτόντως, είμαι φανατική αντικαπνιστρια και δεν δοκιμάσει καν τσιγάρο στην ζωή μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ενημερωσω λοιπον οτι επισκεπτομαι ειδικο και σαν ειδικος που ειναι επεδειξε πολλη κατανοηση σε αντιθεση με τις περισσοτερες απο εσας που στην προσπαθεια σας να με βοηθησετε με κανατε να νιωθω τουλαχιστον σα την Μηδεια...Μετανιωσα που εγραψα εδω ειχα ξεχασει ποσο επικριτικοι ειναι καποιοι ανθρωποι..Χαιρομαι για εσας και την τελειοτητα που δειξατε στην εγκτμοσυνη σας και σας ευχομαι να μην χρειαστει να σας κρινει καποια μερα καποιος ετσι κι εσας..Οσο για μενα κανω οτι καλυτερο μπορω προσπαθω και θα προσπαθω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ..Ζητησα να μιλησω με κοπελα που να περναει οτι κι εγω..Ευκολο να στηνουμε στον τοιχο..Παρολαυτα δε με ξερετε και δεν ειστε σε θεση απο οτι φαινεται ουτε να με καταλαβετε..   Δεν εψαχνα τροπο να μη νιωθω τυψεις..Νιωθω τυψεις συνεχως..Μπορει να νομιζετε οτι καπνιζω με ευχαριστηση..Οχι με ριχνει πολυ ψυχολογικα aυτο το πραγμα..Ουτε κοιμαμαι πια..Ουτε τον εαυτο μου αναγνωριζω..Ουτε την εγκυμοσυνη μου μπορω να χαρω.. Μονο ενοχες νιωθω και ντροπη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Lela1 είπε:

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ..Ζητησα να μιλησω με κοπελα που να περναει οτι κι εγω..Ευκολο να στηνουμε στον τοιχο..Παρολαυτα δε με ξερετε και δεν ειστε σε θεση απο οτι φαινεται ουτε να με καταλαβετε..   Δεν εψαχνα τροπο να μη νιωθω τυψεις..Νιωθω τυψεις συνεχως..Μπορει να νομιζετε οτι καπνιζω με ευχαριστηση..Οχι με ριχνει πολυ ψυχολογικα aυτο το πραγμα..Ουτε κοιμαμαι πια..Ουτε τον εαυτο μου αναγνωριζω..Ουτε την εγκυμοσυνη μου μπορω να χαρω.. Μονο ενοχες νιωθω και ντροπη..

Να μην νιώθεις ούτε ενοχές ούτε ντροπή, κάνεις ότι καλύτερο μπορείς για το παιδί σου και τον εαυτό σου. Ξέρεις ποιο είναι το σωστό, αυτό έχει σημασία. Μην το βάζεις κάτω, όλες περνάμε δυσκολίες στην εγκυμοσύνη μας και πρέπει να τις διαχειριστούμε όσο καλύτερα μπορούμε.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωστοσο νιωθω ασχημα οταν μου λενε εγω μπορεσα ν το κοψω εσυ γιατι δε μπορεις?Αρα  δεν θα εισαι καλη μανα.Δεν  ηθελα να μου χαιδεψετε τα αυτια να ξαλαφρωσω ηθελα λιγο αλλα εγινα χειροτερα..Δεν ειμαι τοσο δυνατη αλλα δεν το εβαλα κατω..Προσπαθω καθε μερα κανω οτι μπορω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Lela1 είπε:

Ωστοσο νιωθω ασχημα οταν μου λενε εγω μπορεσα ν το κοψω εσυ γιατι δε μπορεις?Αρα  δεν θα εισαι καλη μανα.Δεν  ηθελα να μου χαιδεψετε τα αυτια να ξαλαφρωσω ηθελα λιγο αλλα εγινα χειροτερα..Δεν ειμαι τοσο δυνατη αλλα δεν το εβαλα κατω..Προσπαθω καθε μερα κανω οτι μπορω.

 

Αχ μην ακούω χαζά που δεν είσαι καλή μάνα επειδή δυσκολέυεσαι με το τσιγάρο!!! Δλδ εγώ που στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα διαβήτη κύησης και λύσσαγα για γλυκό και έκανα που και που καμία παρασπονδία ήμουν για κρέμασμα;;; Κάτσε, και τις μεγαλύτερες χαζομάρες έχεις να τις ακούσεις μετά τον τοκετό! Περί θηλασμού, περί πιπίλας, πότε περπάτησε το παιδί, πότε μίλησε....Άβυσσος η ψυχή των ανθώπων κοπέλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Γραφτηκε απο καποιες οτι μπηκα εδω για να μου πουν δεν πειραζει καπνισε..Γ ια να μου δωσουυν αφεση κι αλλα πολλα..Καποιες κοπελες ειναι πολυ σκληρες ουτε καν ο γιατρος μου δε μου μιλησε ετσι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lela1 είπε:

 Γραφτηκε απο καποιες οτι μπηκα εδω για να μου πουν δεν πειραζει καπνισε..Γ ια να μου δωσουυν αφεση κι αλλα πολλα..Καποιες κοπελες ειναι πολυ σκληρες ουτε καν ο γιατρος μου δε μου μιλησε ετσι..

Καλημέρα και μη δίνεις σημασία. Συνήθως ο κόσμος που επικρίνει το κάνει για να νιώσει καλύτερα με τον εαυτό του.
Υπάρχει μία κατηγορία ανθρώπων στα μαμαδοφόρουμ που ειναι κάπως έτσι:

"αα καπνίζεις? ΕΓΩ έκοψα το κάπνισμα παρόλο που καπνίζα μανιωδώς 250 τσιγάρα την ημέρα, αλλά μαχαίρι με το θετικό τεστ", (καλα εσύ δεν μπορείς????)

"Έκτρωση?? ΑΑΑΑ απαγορεύεται, επρεπε να προσέχεις να μη μείνεις έγκυος και τι μας το λες τώρα, τι να σου πούμε μπράβο? πάρε τις τύψεις σου και πάνε αλλού, ΕΓΩ έμεινα έγκυος στα 22 χωρις, το τονίζω χωρις βοήθεια αλλά  τα καταφέραμε!!!..." 

"Παραπονιέσαι για την εγκυμοσύνη σου? πως δεν νιώθεις καλά, γκρινιάζεις πως δεν αντέχεις??? ααα Αλλες δεν μπορούν να μείνουν έγκυες τι θέλεις τώρα και μας τα λες??..." 

"Αααα  έβαλες τοσα κιλά? ΕΓΩ έβαλα μονο 12 κιλά παρόλο που τονίζω είμαι πάρα πολύ λιχούδα, αλλά προκειμένου το μωράκι μου να πάθει κάτι από την ζάχαρη έκοψα και το ψωμί  και μετά έχασα και 30!" 

"Αααα δεν θηλάζεις? ααα δεν κάνει, ΕΓΩ θηλάζω και το παιδί μου τονίζω, ΠΟΤΕ δεν εχει πιει αυτό το μίασμα το ξένο" 

'ΑΑ του δίνεις κινητό? βλεπει τηλεόραση?? ΕΓΩ ποτέ, το απασχολώ 24 ωρες το 24ωρο με δημιουργικά διαδραστικά παιχνίδια"

"ΑΑΑ?? δίνεις ρυζάλευρο?? ΕΓΩ ποτέ, μόνο βιολογικα φρούτα γιατι...."

Και η λίστα είναι πολύ μεγάλη.. Φυσικά υπάρχει και πολύς κόσμος στα φόρουμ και στο συγκεκριμένο με τους οποίους πραγματικά μπορείς να συζητήσεις, να μάθεις πράγματα, να κάνεις φιλίες και να πάρεις βοήθεια.. 

Κάποιοι λένε "μα αν δεν θελεις να ακούσεις τη γνώμη μας τι μας γράφεις στο φόρουμ".
Καταρχάς άλλο η γνώμη σου και άλλο η κριτική σου! Δεν ζήτησε κανείς την κριτική σου, δεν ζήτησε κανείς  να κάνεις τον μάντη Τειρεσία βγάζοντας τον χειρότερο σου εαυτό, λέγοντας πως δεν θα είσαι καλή μάνα επειδή δεν μπορείς πχ να κόψεις 2 τσιγάρα την ημέρα.
Δεν ζήτησε κανείς να συγκρίνεις πόσο τέλεια τα κάνεις εσύ σε σχέση με τον άλλον που είναι αβοήθητος στις τύψεις του.
Όταν κάποιος ζητάει βοήθεια, ζητάει συμπαράσταση, ζητάει την κατανόηση σου. Δεν σημαίνει πως θα του πεις ελα μωρε ναι κάνε ένα πακέτο τσιγάρα πχ.. Αλλά μπορείς να σταθείς, να αφουγκραστείς και να νιώσεις λίγο τι περνάει, να προτείνεις κάποιες λύσεις ίσως, έχοντας υπόψιν πως δεν είναι όλοι το ίδιο. Κάποιοι δυσκολεύονται κάπου, κάποιοι κάπου αλλού. Μία εγκυμοσύνη δεν είναι το ίδιο για όλους. Οι ορμόνες δεν ξέρεις πως θα σου χτυπήσουν την πόρτα. Κάποιοι πραγματικά νιώθουν άσχημα στην εγκυμοσύνη. Δεν σημαίνει πως δεν θα αγαπάνε το μωράκι τους απεριόριστα μετά.  Το να  κρίνεις και να  τρομοκρατείς τον άλλον δεν βοηθάει καθόλου, δεν θα σκεφτεί: "αχ μωρέ ναι, έχουν δίκιο, είμαι παλιάνθρωπος ας κόψω λοιπόν το κάπνισμα, ας μην παραπονιέμαι για την εγκυμοσύνη μου κτλ κτλ... "  

Αν όλοι μας είχαμε καλύτερη διάθεση και βοηθούσαμε τους συνανθρώπους μας αντί να τους κρίνουμε ίσως υπήρχαν και λιγότερες αυτοκτονίες...
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lisaki 80  συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις με την διαφορά ότι η γνώμη είναι δικαίωμα του καθενός και θέμα παιδείας πως θα την εκφράσει. Την γνώμη που διαβάζεις και δεν σου αρέσει την ονομάζεις "κριτική" ενώ αν σου πει ο άλλος "καλά κάνεις, συνέχισε έτσι" το θεωρείς υποστήριξη, συμπαράσταση κλπ ενώ ουσιαστικά και οι 2 είναι γνώμες διαφορετικών ανθρώπων. Εγώ δεν θα ήθελα να μου πει κάποιος ότι "δεν πειράζει που έχεις διαβήτη κύησης, τρώγε 10 πάστες την ημέρα αφού τις λιμπίζεσαι" γιατί αυτός που θα μου έδινε αυτή την συμβουλή σίγουρα δεν θα ήθελε να μου συμπαρασταθεί αλλά να με βλάψει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

 

Όχι, δεν ονοματίζω το "καλά κανεις συνέχισε έτσι συμπαράσταση".. Λάθος το κατάλαβες μάλλον.
Την κατανόηση του τι περνάει ο άλλος ονοματίζω συμπαράσταση, προτάσεις βοήθειας ονοματίζω συμπαράσταση..
Και αν πρόκειται για 2-3 τσιγάρα μόνο, προσωπικά εγώ θα έλεγα οτι αν δεν μπορείς ρε παιδάκι μου προκειμένου να βουτηχτείς στον βουρκο κάντα.. Σκεπτόμενη κιόλας πως αν απενοχοποιήσεις τον άλλον από τις τύψεις του, τον βοηθάς να προχωρήσει και ναι να το κόψει και τελείως. Γιατί το ξέρει πως δεν είναι καλό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lela1 είπε:

 Γραφτηκε απο καποιες οτι μπηκα εδω για να μου πουν δεν πειραζει καπνισε..Γ ια να μου δωσουυν αφεση κι αλλα πολλα..Καποιες κοπελες ειναι πολυ σκληρες ουτε καν ο γιατρος μου δε μου μιλησε ετσι..

Κοπέλα μου γλυκιά, ο κόσμος δεν είναι φτιαγμένος με ροδοπέταλα και αγγελάκια. Η ζωή είναι σκληρή. Μπορεί συνειδητά να μην θέλησες να σου πουν να καπνίσεις, αλλά υποσυνείδητα. Η πράξη σου αυτό έκανε. Το να 'τα ακούσουμε΄ κιόλας εμείς που σου είπαμε πέντε πράγματα είναι παράλογο. Σου είπα ακριβώς τι έκανα και το έκοψα. Ήμουν πρώτα εγώ σκληρή με τον εαυτό μου. Σύμφωνοι. Δεν είμαστε όλοι το ίδιο. Αλλά γιατί τα παίρνεις όλα σαν επίκριση? Πότε (και τονίζω το ΠΟΤΕ) δεν είπα ότι δεν θα γίνεις καλή μάνα. Είπα μόνο 'βρες τρόπο να το κόψεις' γιατί κάνεις πολύ κακό. Κάτι που ξέρεις ήδη. Και για μένα κακώς ο γιατρός σου δεν ήταν πιο αυστηρός. Και φυσικά ΚΑΜΙΑ μας δεν είναι η τέλεια μάνα. Η τέλεια μάνα ήταν μόνο η Παναγία. Από εκεί και πέρα το χάος.

Θα σου πω κάτι ακόμη. Όταν η μπέμπα μου έγινε 17 ημερών, γέμισε πληγές στο πρόσωπο και πρήστηκε. Χρυσίζων σταφυλόκοκκος που πήραμε προίκα από το μαιευτήριο όταν γέννησα. Τρέχοντας πήγα νοσοκομείο γιατί μπορούσε να πεθάνει. Μείναμε μέσα 12 ημέρες και γω όλη μέρα κλεισμένη σε ένα δωμάτιο νοσοκομείου γιατί ο άντρας μου ήταν στη δουλεια, με ένα νεογέννητο να το βλέπω να υποφέρει. Και γω λεχώνα. Ξέρεις πόσο ήθελα τσιγάρο?? Ξέρεις πως ένιωθα?? Να βλέπω να σπάνε οι μικροσκοπικές φλέβες του μωρού και να γίνεται μπλε και να την ξανατρυπάνε αλλού. Οι χειρότερες 12 μέρες που έχω περάσει. Πούρο ήθελα να κάνω όχι τσιγάρο. Αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να βγω ούτε από το δωμάτιο. Όμως, τελικά δεν το σκεφτόμουν καθόλου, γιατί με ένοιαζε μόνο το μωρό μου. Να γίνει καλά, να την πάρω σπίτι. 

Συμπέρασμα.. πολλές δυσκολίες υπάρχουν στη ζωή. Και ακόμη και όταν κάποιος είναι σκληρός μαζί σου, σκέψου αλλιώς. Και αυτό είναι ένα άλλο είδος συμπαράστασης. Που μπορεί να σε ξυπνήσει. Να σε κάνει να δεις τα πράγματα αλλιώς. Μην περιμένεις πάντα να πάρεις την συμπαράσταση όπως τη θες εσύ. Άνοιξε το μυαλό σου και θα δεις πέρα από μία επίκριση. Μετά από αυτό που έπαθε το μωρό μου, κατάλαβα ότι υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα από εμένα που δεν μπορώ να καπνίσω. Αλλά γιατί να πρέπει να μας συμβεί το κακό για να δούμε τι πραγματικά ειναι αυτό που είναι δύσκολο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lisaki 80 είπε:

Καλημέρα και μη δίνεις σημασία. Συνήθως ο κόσμος που επικρίνει το κάνει για να νιώσει καλύτερα με τον εαυτό του.
Υπάρχει μία κατηγορία ανθρώπων στα μαμαδοφόρουμ που ειναι κάπως έτσι:

"αα καπνίζεις? ΕΓΩ έκοψα το κάπνισμα παρόλο που καπνίζα μανιωδώς 250 τσιγάρα την ημέρα, αλλά μαχαίρι με το θετικό τεστ", (καλα εσύ δεν μπορείς????)

"Έκτρωση?? ΑΑΑΑ απαγορεύεται, επρεπε να προσέχεις να μη μείνεις έγκυος και τι μας το λες τώρα, τι να σου πούμε μπράβο? πάρε τις τύψεις σου και πάνε αλλού, ΕΓΩ έμεινα έγκυος στα 22 χωρις, το τονίζω χωρις βοήθεια αλλά  τα καταφέραμε!!!..." 

"Παραπονιέσαι για την εγκυμοσύνη σου? πως δεν νιώθεις καλά, γκρινιάζεις πως δεν αντέχεις??? ααα Αλλες δεν μπορούν να μείνουν έγκυες τι θέλεις τώρα και μας τα λες??..." 

"Αααα  έβαλες τοσα κιλά? ΕΓΩ έβαλα μονο 12 κιλά παρόλο που τονίζω είμαι πάρα πολύ λιχούδα, αλλά προκειμένου το μωράκι μου να πάθει κάτι από την ζάχαρη έκοψα και το ψωμί  και μετά έχασα και 30!" 

"Αααα δεν θηλάζεις? ααα δεν κάνει, ΕΓΩ θηλάζω και το παιδί μου τονίζω, ΠΟΤΕ δεν εχει πιει αυτό το μίασμα το ξένο" 

'ΑΑ του δίνεις κινητό? βλεπει τηλεόραση?? ΕΓΩ ποτέ, το απασχολώ 24 ωρες το 24ωρο με δημιουργικά διαδραστικά παιχνίδια"

"ΑΑΑ?? δίνεις ρυζάλευρο?? ΕΓΩ ποτέ, μόνο βιολογικα φρούτα γιατι...."

Και η λίστα είναι πολύ μεγάλη.. Φυσικά υπάρχει και πολύς κόσμος στα φόρουμ και στο συγκεκριμένο με τους οποίους πραγματικά μπορείς να συζητήσεις, να μάθεις πράγματα, να κάνεις φιλίες και να πάρεις βοήθεια.. 

Κάποιοι λένε "μα αν δεν θελεις να ακούσεις τη γνώμη μας τι μας γράφεις στο φόρουμ".
Καταρχάς άλλο η γνώμη σου και άλλο η κριτική σου! Δεν ζήτησε κανείς την κριτική σου, δεν ζήτησε κανείς  να κάνεις τον μάντη Τειρεσία βγάζοντας τον χειρότερο σου εαυτό, λέγοντας πως δεν θα είσαι καλή μάνα επειδή δεν μπορείς πχ να κόψεις 2 τσιγάρα την ημέρα.
Δεν ζήτησε κανείς να συγκρίνεις πόσο τέλεια τα κάνεις εσύ σε σχέση με τον άλλον που είναι αβοήθητος στις τύψεις του.
Όταν κάποιος ζητάει βοήθεια, ζητάει συμπαράσταση, ζητάει την κατανόηση σου. Δεν σημαίνει πως θα του πεις ελα μωρε ναι κάνε ένα πακέτο τσιγάρα πχ.. Αλλά μπορείς να σταθείς, να αφουγκραστείς και να νιώσεις λίγο τι περνάει, να προτείνεις κάποιες λύσεις ίσως, έχοντας υπόψιν πως δεν είναι όλοι το ίδιο. Κάποιοι δυσκολεύονται κάπου, κάποιοι κάπου αλλού. Μία εγκυμοσύνη δεν είναι το ίδιο για όλους. Οι ορμόνες δεν ξέρεις πως θα σου χτυπήσουν την πόρτα. Κάποιοι πραγματικά νιώθουν άσχημα στην εγκυμοσύνη. Δεν σημαίνει πως δεν θα αγαπάνε το μωράκι τους απεριόριστα μετά.  Το να  κρίνεις και να  τρομοκρατείς τον άλλον δεν βοηθάει καθόλου, δεν θα σκεφτεί: "αχ μωρέ ναι, έχουν δίκιο, είμαι παλιάνθρωπος ας κόψω λοιπόν το κάπνισμα, ας μην παραπονιέμαι για την εγκυμοσύνη μου κτλ κτλ... "  

Αν όλοι μας είχαμε καλύτερη διάθεση και βοηθούσαμε τους συνανθρώπους μας αντί να τους κρίνουμε ίσως υπήρχαν και λιγότερες αυτοκτονίες...
 

Μπράβο ρε κορίτσι! Είσαι καταπληκτική!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...