Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τσιγαρο στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 22 ώρες, ο/η Lela1 είπε:

Αν δεν εχεις καπνισει ποτε στη ζωη σου και δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις δε χρειαζοτανε να μου απαντησεις καν..Ξερω απο μονη μου να κρινω τον εαυτο μου...

Θα σου πω εγω και αν θες κρατα την γνωμη μου ,αν θες πετα την.Ειμαι καπνιστρια αρκετα χρονια και ποτε δεν ειχα κανει προσπαθεια να το κοψω.Εμεινα εγκυος δυο φορες και το εκοψα μαχαιρι και τις δυο,μολις εκανα τεστ και ηταν θετικο.Επεισα τον ευατο μου οτι ειναι μια περιοδος οπου οπως προσεχω την διατροφη μου,κανω τις εξετασεις μου κτλ,ετσι ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να κοψω το καπνισμα για το καλο του μωρου.Το να μπω στη διαδικασια να σου αναλυσω τι κακο κανεις στο μωρο σου εστω και με ενα τσιγαρο,ειναι κατι που δεν εχει νοημα αφου ετσι και αλλιως τα ειπανε και αλλα κοριτσια πιο πανω.Θα σου πω ομως το εξης.Αν απο την εγκυμοσυνη ακομη δεν μπορεις να βαλεις το καλο του παιδιου σου πανω απο την δικη σου ευχαριστηση τοτε λυπαμαι που το λεω αλλα θα εχεις πολλες δυσκολιες αργοτερα.Οσο για την στερηση,την μελαγχολια κτλ θεωρω οτι ειναι δικαιολογιες που βολευουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lela1 είπε:

Εσυ δηλαδη το εκοψες χωρις καμια δυσκολια? Πρεπει να εισαι φαινομενο μπραβο..

Καλη μου εγω δεν σου απαντησα με διαθεση ειρωνειας!φυσικα και ηταν δυσκολο στην αρχη,αλλα δεν θεωρω οτι ειμαι φαινομενο,απλα εκανα το αυτονοητο!και ακριβως επειδη ξερω οτι ειναι δυσκολο σου λεω οτι μονο μαχαιρι κοβεται,γιατι διαφορετικα καθε φορα που θα κανεις ενα μετα απο λιγο θα θες και αλλο,γιατι η νικοτινη περναει στο αιμα και δημιουργει εξαρτηση.

Καλο υπολοιπο στην εγκυμοσυνη σου.

Με το καλο ενα γερο και τελειομηνο μωρο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

☺️Μία διευκρίνηση. Το κάπνισμα κατά την κύηση δε συγκρίνεται με το κάπνισμα στον θηλασμό. Στην κύηση απαγορεύεται ενώ στον θηλασμό καλό είναι να αποφεύγεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Lela1 είπε:

Παντως Lila  εμενα ο γυναικολογος μου ειπε το εντελως αντιθετο...

Μπορείς να ψάξεις οποιαδήποτε ιατρική πηγή και βιβλιο. Αυτό το λεγαν πολύ παλιά χωρίς τα απαραίτητα στοιχεία. Κατά το θηλασμό η νικοτίνη πάει στο στομάχι κ όχι στα πνευμονια του μωρού (εκτος φυσικά κ αν κάποιος καπνίζει μέσα στο σπίτι). Καλό είναι να μην καπνίζουμε ούτε στο θηλασμό. Αλλά αν δε μπορεί κάποια να το κόψει ας το μειώσει κ ας καπνίζει ακριβώς μετά το θηλασμό για να περάσει ώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω μεσα θα ακουσεις χιλιες γνωμες. Οι μισες θα σου λενε κοψτο, οι αλλες μισες θα ειναι πιο διαλλακτικες... καποιες θα σε κρινουν, οπως εγινε ηδη. Στην τελικη μην ακους καμια απο εμας. Η καθε κοπελα εχει διαφορετικο οργανισμο, διαφορετικη ψυχολογια. Αλλες ειναι πιο δυνατες κι αλλες οχι. Δεν μπορουμε να κρινουμε καμια. Ακου μονο τον γιατρο σου και τι σου λεει το μεσα σου. Η καθεμια μας εχει η ιδια την ευθυνη του εαυτου της και του μωρου που κουβαλαει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/3/2019 at 5:09 ΜΜ, ο/η Lela1 είπε:

Mariasoyr.Προσπαθησες να το κοψεις τελειως??Τι συμπτωματα ειχες?

Εχω νευρα με το  παραμικρο ολα μου φταινε μπορει να τσακωθώ χωρις λογο και μετα απο ενα τσιγαρο λες και μου βαρας ηρεμιστικη... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/3/2019 at 7:12 ΠΜ, ο/η Lela1 είπε:

Mariasoyr σε ποιο μηνα εισαι?

Ποσο μηνων εισαι κοριτσι μου? Δεν ειχες ανακατοσουρες και ολα αυτα τα γλυκουλικα (!) μηπως και βοηθησει? ? Η αληθεια ειναι οτι ολες εδω μεσα ευκολα ΚΑΤΑκρινουν χωρις καν νασκεφτουν οτι το καθε σωμα ειναι διαφορετικο και αρα τα επιπεδα του εθισμου ειναι διαφορετικα!  Εχεις σκεφτει να ζητησεις καποια βοηθεια ειδικου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mariasoyr είπε:

Εχω νευρα με το  παραμικρο ολα μου φταινε μπορει να τσακωθώ χωρις λογο και μετα απο ενα τσιγαρο λες και μου βαρας ηρεμιστικη... ?

Θα ξέρω αν είμαι έγκυος την Πέμπτη μετά από εξωσωματική. Δεν καπνίζω αλλά παίρνω ηρεμιστικά. Ρώτησα και την εμβρυολόγο αλλά και το γυναικολόγο μου αν θα πρέπει να τα κόψω και οι δύο μου απάντησαν οτι προέχει η ψυχική υγεία της μητέρας γιατί το μωρό δε χρειάζεται στην εγκυμοσύνη μια ταραγμένη μητέρα. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο με το τσιγάρο. Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να μειώσω στο ελάχιστο τη δόση που έπερνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι στον τριτο μηνα.Προσπαθησα παρα πολυ κι εχω φτασει στα τρια με τρια και μισο την ημερα..Αλλα με τεραστιο κοπο κρατιεμαι να μην κανω παραπανω..Παιρνω τους δρομους  ολη την ημερα η ψυχολογια χαλια οσο για τις τυψεις αστο καλυτερα..Δεν περιμενα να ειναι τοσο δυσκολο..Ο συζυγος μου δεν μπορει να καταλαβει με ρωταει καθε μερα αν το εκοψα..Νιωθω τρομερες ενοχες..Καποιες κοπελες που ρωτησα καπνιζουν πολυ περισσοτερο χωρις καθολου ενοχες..Τι να κανω για να μη το σκεφτομαι τοσο? Περναω καθε μερα ενα γολγοθα..Οσο γι ανακατωσουρες τιποτα ουτε μια μερα..Γενικα κανενα συμπτωμα..Ενα τρελο πραγμα ειμαι ακριβως οπως και πριν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lela1 είπε:

Ειμαι στον τριτο μηνα.Προσπαθησα παρα πολυ κι εχω φτασει στα τρια με τρια και μισο την ημερα..Αλλα με τεραστιο κοπο κρατιεμαι να μην κανω παραπανω..Παιρνω τους δρομους  ολη την ημερα η ψυχολογια χαλια οσο για τις τυψεις αστο καλυτερα..Δεν περιμενα να ειναι τοσο δυσκολο..Ο συζυγος μου δεν μπορει να καταλαβει με ρωταει καθε μερα αν το εκοψα..Νιωθω τρομερες ενοχες..Καποιες κοπελες που ρωτησα καπνιζουν πολυ περισσοτερο χωρις καθολου ενοχες..Τι να κανω για να μη το σκεφτομαι τοσο? Περναω καθε μερα ενα γολγοθα..Οσο γι ανακατωσουρες τιποτα ουτε μια μερα..Γενικα κανενα συμπτωμα..Ενα τρελο πραγμα ειμαι ακριβως οπως και πριν....

Προσπάθησε να μην νιώθεις ενοχές.. Είναι σημαντικό που το ελάττωσες στα 3-4.... Κάνεις ότι καλύτερο μπορείς. Φτάνει με τις ενοχές..  Μίλησε με τον γιατρό σου και πες του την επόμενη φορά που θα πάτε εκεί με τον σύζυγο σου να του πει για το πόσο σημαντική είναι η ψυχολογία σου και να μην σε πιέζει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lela1 είπε:

Ειμαι στον τριτο μηνα.Προσπαθησα παρα πολυ κι εχω φτασει στα τρια με τρια και μισο την ημερα..Αλλα με τεραστιο κοπο κρατιεμαι να μην κανω παραπανω..Παιρνω τους δρομους  ολη την ημερα η ψυχολογια χαλια οσο για τις τυψεις αστο καλυτερα..Δεν περιμενα να ειναι τοσο δυσκολο..Ο συζυγος μου δεν μπορει να καταλαβει με ρωταει καθε μερα αν το εκοψα..Νιωθω τρομερες ενοχες..Καποιες κοπελες που ρωτησα καπνιζουν πολυ περισσοτερο χωρις καθολου ενοχες..Τι να κανω για να μη το σκεφτομαι τοσο? Περναω καθε μερα ενα γολγοθα..Οσο γι ανακατωσουρες τιποτα ουτε μια μερα..Γενικα κανενα συμπτωμα..Ενα τρελο πραγμα ειμαι ακριβως οπως και πριν....

Πφφφ τουλαχιστον αν ειχες ανακατοσουρες θα σε εμποδιζε λιγο απο το να καπνισεις!Ναι κοιτα υπαρχουν και γυναικες που καπνιζαν πολυ παραπανω απο σενα στην εγκυμοσυνη αλλα δεν θα πρεπει να ειναι παραγειγμα για σενα. Μιλησες με το γιατρο σου? Δεν εχει να σου προτεινει καποια εναλλακτικη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχως δε μου προτεινε καμια εναλλακτικη.Υπαρχει αραγε? Νιωθω τοσο λιγη..Δε ξερω αλλα ειναι πανω απο τις δυναμεις μου δε ξερω αν με καταλαβαινει καμια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Lela1 είπε:

Δυστυχως δε μου προτεινε καμια εναλλακτικη.Υπαρχει αραγε? Νιωθω τοσο λιγη..Δε ξερω αλλα ειναι πανω απο τις δυναμεις μου δε ξερω αν με καταλαβαινει καμια

Ο καθε γιατρος ειναι διαφορετικος προφανως..Εγω ειμαι ατμιστρια αλλα επειδη εχω αναγουλες δεν θελω ουτε να το μυρισω τωρα αλλα και παλι σε καταλαβαινω γιατι οντως ειναι δυσκολο.Εαν νιωθεις οτι θελεις να το κοψεις αλλα δε μπορεις, ψαξε στο νετ ομαδες που μπορει να συμμετεχεις και να βοηθησουν. Ρωτα το γιατρο σου αν κανει να παρεις τα αυτοκολλητα νικοτινης..Ψαξτο λιγο γενικα. Ειδαλλως αφου σου ειπε οτι μπορεις να κανεις μεχρι 4, προσπαθησε τουλαχιστον να κανεις πιο λιγα, 2 ή 3 ας πουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lela1 είπε:

Δυστυχως δε μου προτεινε καμια εναλλακτικη.Υπαρχει αραγε? Νιωθω τοσο λιγη..Δε ξερω αλλα ειναι πανω απο τις δυναμεις μου δε ξερω αν με καταλαβαινει καμια

Είναι μεγάλη εξάρτηση σίγουρα!!Εμένα κάθε φορά για να το κόψω(άσχετα αν το ξαναρχίζω μετά απο κάποιους μήνες πότε 2,ποτέ 3 αναλόγως τις αντοχές) με βοηθά να βλέπω εικόνες με όλα αυτά που προκαλεί το τσιγάρο!!Κ τρώω φρούτα,τσίχλες κ σοκολάτες!!Τώρα έχεις πιεστεί πάρα πολύ!!Κάνε αυτά τα τσιγάρα που σου είπε ο γιατρός ότι μπορείς χωρίς όμως να έχεις ενοχές γτ το κάνεις χειρότερο!!Γτ υπάρχουν πολλά που δν πρέπει να κάνουν οι εγκυούλες κ όμως το κάνουν!!Πχ όταν λένε οι γιατροί μην πάρετε κιλά,προσέξτε το ζάχαρο,μην κάνετε ημιμόνιμο στα νυχιά πολλές τα παραβλέπουν!!Κάνε αυτά τα 5 τσιγάρα που επιτρέπονται κ που ξέρεις σε λίγο καιρό μπορεί να τα καταφέρεις κ να μην κάνεις κανένα!!Γενικά μην βάζεις χρονικά περιθώρια!!Εγω όποτε κάθομαι άκαπνη λέω πέρασε κ αυτή η μέρα!!Αύριο βλέπουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου πρότεινα για αρχη να ορίσεις τα ποσά τσιγάρα κ πότε θα τα κάνεις. 

Μπορείς πχ να πεις "θα κάνω 3 τσιγάρα την ημέρα. 2 το πρωί με τον καφέ κ 1 οπότε το έχω απόλυτη ανάγκη". Αυτό το 1 έχε το για ώρα ανάγκης. Να ξέρεις Δηλ ότι μπορείς να το κάνεις οπότε να είσαι λίγο χαλαρή αλλά αν τελικά δεν το έχεις μεγάλη ανάγκη να μην το κάνεις.. Έτσι τα 3-4 γίνονται 2-3. Αργότερα κάνε ένα το πρωί κ έχε άλλο ένα εφεδρικό. Έπειτα κράτα μόνο το εφεδρικό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/3/2019 at 10:37 ΠΜ, ο/η Lela1 είπε:

Καλημερα..Υπαρχει καμια κοπελα που καπνιζει τωρα που ειναι εγκυος? H οταν ηταν?Πριν μια εβδομαδα μπηκα στον τριτο μηνα..Παρολα αυτα κι ενω προσπαθησα παρα πολυ και το ςχω μειωσει δε μπορω να το κοψω με τιποτα..Εμφανιζω μεχρι και μελαγχολια..Ειναι καμια στη θεση μου?

Καλησπέρα. Καπνίζω από τα 17 μου. Τώρα είμαι 39. Και από τα 25 και μετά καπνίζω και αρκετά. Από μισό μέχρι πακέτο τη μέρα. Είμαι φανατική καπνίστρια εν ολίγοις. Δυστυχώς έχω συνδιάσει το τσιγάρο με ευχαρίστηση. Και ήρθε η ώρα που έμεινα έγκυος..... Τη μία στιγμή έκανα το τεστ και βγήκε θετικό. Την επόμενη πήρα το πακέτο και το πέταξα στα σκουπίδια. (έμεινα έγκυος στα 37). 20 χρόνια δεν το είχα κόψει ποτέ το τσιγάρο να σημειώσω. Και έχω και έναν άντρα που 7 χρόνια που είμαστε μαζί μου πρήζει να μην πω τί για το πότε θα το κόψω.

ΟΜΩΣ μόλις έμαθα ότι έμεινα έγκυος, ο εγκέφαλός μου κλείδωσε. ΠΑΡΑ πολλές φορές τρελαινόμουν για τσιγάρο, αλλά αμέσως έβαζα την εικόνα στο μυαλό μου να πηγαίνει όλος αυτός ο καρκίνος στο μωρό μου. Και αμέσως το έβγαζα. 8 μήνες (γιατί τον πρώτο μήνα δεν το ήξερα...) δεν κάπνισα ούτε ένα τσιγάρο. Και απεύφευγα και χώρους καπνιστών. 

Θα σου πω όμως, ότι ακριβώς 1 εβδομάδα μετά την γέννα το άρχισα πάλι δειλά δειλά. 9 μήνες μετά καπνίζω όπως παλιά. Και αυτό το λέω για να σου δείξω πόσο φανατική καπνίστρια είμαι.

Όσο το είχα κόψει, δεν είχα ούτε στερητικό, ούτε ταχυπαλμίες, ούτε δύσπνοιες ούτε τίποτα. Ίσα ίσα αισθάνθηκα να καθαρίζω.

Στο δικό μου σώμα ξέρω ότι κάνω κακό. Δεν μπορώ να το κάνω και στο παιδί μου αυτό.

Αν συνειδητοποιήσεις τι κάνεις θα σταματήσεις. Σε 6 μήνες μπορείς να το αρχίσεις ξανά (αν και τα πρώτα τσιγάρα μετά από 8 μήνες αποχής ήταν μία αηδία).

Το τσιγάρο είναι περισσότερο εγκεφαλική εξάρτηση.

Και στα λέει όλα αυτά μία καπνίστρια 22 ετών. Να πω ότι δεν καπνίζω και δεν σε καταλαβαίνω... σε καταλαβαίνω. Αλλά και συ πρέπει να καταλάβεις τι κακό κάνεις στο μωρό σου.

Ο γυναικολόγος μου όταν πήγα στο πρώτο ραντεβού μου είπε να κάνω ότι θέλω. Να βάφω νύχια, μαλλιά, να μπαίνω σε πισίνες, να πίνω ένα κρασάκι (μετά τον 3ο μήνα), να γυμνάζομαι. Ότι θέλω. ΑΛΛΑ με ΤΙΠΟΤΑ να μην καπνίσω. Αυστηρό ΟΧΙ στο τσιγάρο. Η επικείμενη μητρότητα μου έδωσε τρομερή δύναμη και το έκοψα πολύ εύκολα. Φυσικά η βλακεία που με δέρνει με κυρίευσε μόλις γέννησα και το ξανα άρχισα. 

Εύχομαι μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικα σε θαυμαζω..Εγω δεν μπορεσα με τιποτα απλα δε μπορεσα..Ισως να φταιει το οτι εχω παρα πολυ αγχος δε ξερω δε μπορω να το διαχειριστω.. Δεν εχω ακομα συνειδητοποιησει τι μου συμβαινει καλα καλα..Δεν εχω συμπτωματα καθολου νιωθω μονο πολυ αγχος και πολυ πιεσμενη..Δεν ξερω καν αν νιωθω ετοιμη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...