Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βοήθεια με θηλασμό


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ 56 ΗΜΕΡΩΝ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3100.ΘΗΛΑΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.(ΜΑΣΤΙΤΙΔΑΣ,ΜΥΚΗΤΙΑΣΕΙΣ,ΦΡΑΓΜΕΝΟΙ ΠΟΡΟΙ,ΙΣΩΣΗ) Η ΜΙΚΡΗ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΜΕ ΒΑΡΟΣ 2820 ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΙΚΤΕΡΟΥ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΕ ΓΙΑ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΝΑ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ.ΤΗΝ ΠΗΡΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΒΑΡΟΣ 2990 ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΠΑΝΩ Η ΜΙΚΡΗ ΖΥΓΙΖΕ 3580 Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΤΑ ΘΗΛΑΖΟΝΤΑ ΜΩΡΑ ΑΡΓΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΚΙΛΑ.ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΜΥΚΗΤΙΑΣΗ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ.ΠΟΝΟΣ ΑΦΟΡΗΤΟΣ ΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΚΟΒΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ.ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ  ΘΗΛΑΣΩ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΨΕΥΔΟΘΗΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΒΛΕΠΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΛΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΝΑ ΠΟΝΑΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ  ΚΑΛΑ ΕΚΕΙΝΗ.ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΛΑ.Η ΜΙΚΡΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΖΥΓΙΖΕ 3420.ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ Η ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΠΙΟ ΕΝΤΑΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΕΤΣΙ ΣΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΓΑΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΕΧΕΙ Η ΥΓΕΙΑ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΜΑ ΔΩΣΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.90ml ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ.ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΕΝΑΝ ΜΑΣΤΟ ΣΕ ΚΑΘΕ  ΓΕΥΜΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΠΟΛΥ 20’ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΟΣΟ ΠΙΕΙ.Η ΜΙΚΡΗ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΤΕ ΕΠΙΝΕ 60ml,ΠΟΤΕ 30ml,ΠΟΤΕ 90ml.ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΑΜΕ ΓΙΑ ΜΟΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΟΠΟΥ Η ΜΙΚΡΗ  ΖΥΓΙΖΕ 4140 ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΘΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΩΡΕΣ 20’ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΑΣΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΘΑ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗ ΘΑ ΔΙΝΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.Η ΜΙΚΡΗ ΟΜΩΣ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10’ ΕΚΛΑΙΓΕ ΣΠΑΡΑΖΕ ΜΕ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΖΑ ΜΑΣΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5’ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΗΡΕΜΕΙ.ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΙΠΙΛΙΖΟΟΝΤΑΣ ΕΜΕΝΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΜΑΧΑΙΡΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΤΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ;

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η nikgen είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ 56 ΗΜΕΡΩΝ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3100.ΘΗΛΑΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.(ΜΑΣΤΙΤΙΔΑΣ,ΜΥΚΗΤΙΑΣΕΙΣ,ΦΡΑΓΜΕΝΟΙ ΠΟΡΟΙ,ΙΣΩΣΗ) Η ΜΙΚΡΗ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΜΕ ΒΑΡΟΣ 2820 ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΙΚΤΕΡΟΥ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΕ ΓΙΑ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΝΑ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ.ΤΗΝ ΠΗΡΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΒΑΡΟΣ 2990 ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΠΑΝΩ Η ΜΙΚΡΗ ΖΥΓΙΖΕ 3580 Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΤΑ ΘΗΛΑΖΟΝΤΑ ΜΩΡΑ ΑΡΓΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΚΙΛΑ.ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΜΥΚΗΤΙΑΣΗ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ.ΠΟΝΟΣ ΑΦΟΡΗΤΟΣ ΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΚΟΒΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ.ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ  ΘΗΛΑΣΩ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΨΕΥΔΟΘΗΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΒΛΕΠΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΛΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΝΑ ΠΟΝΑΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ  ΚΑΛΑ ΕΚΕΙΝΗ.ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΛΑ.Η ΜΙΚΡΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΖΥΓΙΖΕ 3420.ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ Η ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΠΙΟ ΕΝΤΑΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΕΤΣΙ ΣΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΓΑΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΕΧΕΙ Η ΥΓΕΙΑ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΜΑ ΔΩΣΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.90ml ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ.ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΕΝΑΝ ΜΑΣΤΟ ΣΕ ΚΑΘΕ  ΓΕΥΜΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΠΟΛΥ 20’ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΟΣΟ ΠΙΕΙ.Η ΜΙΚΡΗ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΤΕ ΕΠΙΝΕ 60ml,ΠΟΤΕ 30ml,ΠΟΤΕ 90ml.ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΑΜΕ ΓΙΑ ΜΟΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΟΠΟΥ Η ΜΙΚΡΗ  ΖΥΓΙΖΕ 4140 ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΘΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΩΡΕΣ 20’ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΑΣΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΘΑ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗ ΘΑ ΔΙΝΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.Η ΜΙΚΡΗ ΟΜΩΣ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10’ ΕΚΛΑΙΓΕ ΣΠΑΡΑΖΕ ΜΕ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΖΑ ΜΑΣΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5’ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΗΡΕΜΕΙ.ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΙΠΙΛΙΖΟΟΝΤΑΣ ΕΜΕΝΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΜΑΧΑΙΡΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΤΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ;

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ 

Κορίτσι μου.. Κ εγώ ξεκίνησα με αποκλειστικό θηλασμό στο νοσοκομείο Αλλά ο μπέμπης μου έχανε γραμμάρια..  Κ όταν ήρθαμε σπίτι τον θηλάζα πάλι αποκλειστικά..  Αλλά ένα βράδυ ενώ θηλάζε σταμάτησε κ με πολλά νεύρα μου τράβαγε τη θηλη έντονα..  περιέχει κολικούς.. ήρθε η παιδίατρος κ μου λέει μάλλον δεν χορταίνει γι αυτό γκρινιάζει. Δοκίμασα να βγάλω με θήλαστρο Αλλά πονάω πολύ κ καταστράφηκε κ μάτωσε ή θηλη μου. Έτσι μου είπε να δώσω συμπλήρωμα Γιατί το παιδί πεινάει..  Έτσι πλέον θηλάζω κ μετά του δίνω συμπλήρωμα κ ηρεμεί. Δυστυχώς δεν χορταίνει με στήθος..  Δεν έχω πολύ γάλα μάλλον. Πάντως εμένα με ενδιαφέρει ότι μεγαλώνει ο μπεμπακος μου κ είναι υγιής. Κ εγώ ήθελα πολύ αποκλειστικό θηλασμό..  Αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα..  τουλ σκέψου να είναι Καλά το μωράκι σου..Κ θηλάζε κ εσύ όσο έχεις κ μπορείς...????να σου ζήσει το μπεμπακι σου..??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η banesaki16 είπε:

Κορίτσι μου.. Κ εγώ ξεκίνησα με αποκλειστικό θηλασμό στο νοσοκομείο Αλλά ο μπέμπης μου έχανε γραμμάρια..  Κ όταν ήρθαμε σπίτι τον θηλάζα πάλι αποκλειστικά..  Αλλά ένα βράδυ ενώ θηλάζε σταμάτησε κ με πολλά νεύρα μου τράβαγε τη θηλη έντονα..  περιέχει κολικούς.. ήρθε η παιδίατρος κ μου λέει μάλλον δεν χορταίνει γι αυτό γκρινιάζει. Δοκίμασα να βγάλω με θήλαστρο Αλλά πονάω πολύ κ καταστράφηκε κ μάτωσε ή θηλη μου. Έτσι μου είπε να δώσω συμπλήρωμα Γιατί το παιδί πεινάει..  Έτσι πλέον θηλάζω κ μετά του δίνω συμπλήρωμα κ ηρεμεί. Δυστυχώς δεν χορταίνει με στήθος..  Δεν έχω πολύ γάλα μάλλον. Πάντως εμένα με ενδιαφέρει ότι μεγαλώνει ο μπεμπακος μου κ είναι υγιής. Κ εγώ ήθελα πολύ αποκλειστικό θηλασμό..  Αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα..  τουλ σκέψου να είναι Καλά το μωράκι σου..Κ θηλάζε κ εσύ όσο έχεις κ μπορείς...????να σου ζήσει το μπεμπακι σου..??

Σε ευχαριστώ πολύ και σε σένα να σου ζήσει ο μπέμπης!Φυσικα και με νοιάζει να είναι καλά αλλά με πληγώνει που δεν μπορώ να της προσφέρω εγώ γάλα ενώ έχω.Περασα πολλά για να μην σταματήσω τον θηλασμό δεν έπαιρνα ούτε χάπια ενώ ψηνονουν στον πυρετό με την μυκητιαση μπορούσα με δυο χάπια να ξεμπέρδευα κι βασανίστηκα 3 βδομαδες για να μην σταματήσω.Για την μπέμπα μου και μόνο για να πάρει όλα τα καλά από μένα.Εχουν μεγαλώσει και αλλά παιδιά με συμπλήρωμα το ξέρω αλλά είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας μου.Ακουγεται εγωιστικό αλλά δεν νομίζω να είναι κακο να θέλω να θηλασω.Και ύστερα σκέφτομαι δι έκανα λάθος και με ρίχνει όλο αυτή η διαδικασία παρά πολύ.Ουφ τι να πω όλα για κάποιο λόγο γίνονται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ προτείνω να ζητήσεις συμβουλή από σύμβουλο θηλασμού. Θα σε καθοδηγήσει σωστά κ θα έρθει σπίτι να δει πως είναι τα πράγματα. 

Το μεγαλύτερο λάθος π μπορείς να κάνεις είναι να τ αφήσεις να πεινάσει. Θα είναι νευρικό κ δ θα έχει υπομονή να θηλάσει, θα κλαίει, θα τσιρίζει κ θα χτυπιέται. Βάζε τ μωρο στο στηθος όσο περισσότερο μπορείς. Πριν καν να είναι ανήσυχο. Αλλά κ λίγο ξένο να δίνεις δ έγινε κ κατι. Το θηλασμο θα τον πας όσο θέλεις εσύ. Η ξαδέρφη μ έκανε ένα χρόνο μεικτή διατροφή λογο του ότι γύρισε κ.πολυ νωρίς στη δουλειά αλλά τ γάλα της δ κόπηκε. Μπορείς να βγάζεις γαλα με τ θήλαστρο η με τ χέρι ώστε να αυξηθεί η παραγωγή σου αν πιστεύεις πως φταίει αυτό. Αλλά πάνω από ολα ο θηλασμός θεκει ηρεμία. Μια αγχωμένη κ στεναχωρημένη μαμά τ βγάζει αυτό κ στο μωράκι της κ τ κάνει ανήσυχο. Εσύ θα τ παλέψεις όσο μπορείς άλλα πάνω από ολα να είστε καλά κ ήρεμες κ οι δύο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η nikgen είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ 56 ΗΜΕΡΩΝ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3100.ΘΗΛΑΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.(ΜΑΣΤΙΤΙΔΑΣ,ΜΥΚΗΤΙΑΣΕΙΣ,ΦΡΑΓΜΕΝΟΙ ΠΟΡΟΙ,ΙΣΩΣΗ) Η ΜΙΚΡΗ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΜΕ ΒΑΡΟΣ 2820 ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΙΚΤΕΡΟΥ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΕ ΓΙΑ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΝΑ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ.ΤΗΝ ΠΗΡΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΒΑΡΟΣ 2990 ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΠΑΝΩ Η ΜΙΚΡΗ ΖΥΓΙΖΕ 3580 Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΤΑ ΘΗΛΑΖΟΝΤΑ ΜΩΡΑ ΑΡΓΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΚΙΛΑ.ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΜΥΚΗΤΙΑΣΗ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ.ΠΟΝΟΣ ΑΦΟΡΗΤΟΣ ΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΚΟΒΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ.ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ  ΘΗΛΑΣΩ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΨΕΥΔΟΘΗΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΒΛΕΠΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΛΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΝΑ ΠΟΝΑΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ  ΚΑΛΑ ΕΚΕΙΝΗ.ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΛΑ.Η ΜΙΚΡΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΖΥΓΙΖΕ 3420.ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ Η ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΠΙΟ ΕΝΤΑΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΕΤΣΙ ΣΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΓΑΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΕΧΕΙ Η ΥΓΕΙΑ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΜΑ ΔΩΣΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.90ml ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ.ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΕΝΑΝ ΜΑΣΤΟ ΣΕ ΚΑΘΕ  ΓΕΥΜΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΠΟΛΥ 20’ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΟΣΟ ΠΙΕΙ.Η ΜΙΚΡΗ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΤΕ ΕΠΙΝΕ 60ml,ΠΟΤΕ 30ml,ΠΟΤΕ 90ml.ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΑΜΕ ΓΙΑ ΜΟΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΟΠΟΥ Η ΜΙΚΡΗ  ΖΥΓΙΖΕ 4140 ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΘΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΩΡΕΣ 20’ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΑΣΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΘΑ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗ ΘΑ ΔΙΝΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.Η ΜΙΚΡΗ ΟΜΩΣ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10’ ΕΚΛΑΙΓΕ ΣΠΑΡΑΖΕ ΜΕ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΖΑ ΜΑΣΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5’ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΗΡΕΜΕΙ.ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΙΠΙΛΙΖΟΟΝΤΑΣ ΕΜΕΝΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΜΑΧΑΙΡΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΤΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ;

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ 

Καλησπέρα κορίτσι μου και να σου ζήσει το μωράκι σου. Πριν γεννήσω ήμουν αποφασισμένη να θηλάζω αποκλείστηκα δεν ήθελα καν να ακούω για ξένο γάλα.. δεν τα καταφερα δυστυχώς. Πονούσα παρά πολύ η μικρή μου έχανε βάρος ήταν ανήσυχη και δοκίμασα με θηλαστρο με αποτέλεσμα να γεμίζω τα μπιμπερό με αίμα!! Έτσι το σταμάτησα και της δίνω ξένο και είμαστε και οι δυο πολύ καλυτερα. Έκλαιγα όταν ξεκίνησα να της δίνω ξένο το είχα πάρει πολύ κατάκαρδα. Η γνώμη μου είναι πως προτρέχει η υγεία του μωρού σου και όχι πως νιώθεις εσυ.. καλύτερα να δινεις συμπλήρωμα από το να πεινάει το μωράκι σου. Υπάρχουν πολύ καλά συμπληρώματα που περιέχουν όλα τα συστατικά που χρειάζονται τα μωράκια.. και εμένα η μητέρα μου δεν με θήλασε ούτε μια μερα και μια χαρά είμαι δεν έχω πάθει ποτέ τιποτα. Σίγουρα σαν το μητρικό γάλα δεν έχει αλλά μια χαρά κάνουν την δουλειά τους και τα ξένα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ προτείνω να ζητήσεις συμβουλή από σύμβουλο θηλασμού. Θα σε καθοδηγήσει σωστά κ θα έρθει σπίτι να δει πως είναι τα πράγματα. 

Το μεγαλύτερο λάθος π μπορείς να κάνεις είναι να τ αφήσεις να πεινάσει. Θα είναι νευρικό κ δ θα έχει υπομονή να θηλάσει, θα κλαίει, θα τσιρίζει κ θα χτυπιέται. Βάζε τ μωρο στο στηθος όσο περισσότερο μπορείς. Πριν καν να είναι ανήσυχο. Αλλά κ λίγο ξένο να δίνεις δ έγινε κ κατι. Το θηλασμο θα τον πας όσο θέλεις εσύ. Η ξαδέρφη μ έκανε ένα χρόνο μεικτή διατροφή λογο του ότι γύρισε κ.πολυ νωρίς στη δουλειά αλλά τ γάλα της δ κόπηκε. Μπορείς να βγάζεις γαλα με τ θήλαστρο η με τ χέρι ώστε να αυξηθεί η παραγωγή σου αν πιστεύεις πως φταίει αυτό. Αλλά πάνω από ολα ο θηλασμός θεκει ηρεμία. Μια αγχωμένη κ στεναχωρημένη μαμά τ βγάζει αυτό κ στο μωράκι της κ τ κάνει ανήσυχο. Εσύ θα τ παλέψεις όσο μπορείς άλλα πάνω από ολα να είστε καλά κ ήρεμες κ οι δύο.

Έχεις απόλυτο δίκαιο.Ο γιατρός μου είχε πει να θηλάζω 20’ από τον έναν και 5-10’ από τον άλλον όχι πάνω από μισή ώρα γιατί μετά το παίδι χάνει και δεν παίρνει βάρος.Με το θηλαστρο έβγαζα και υπέφερα από τον πονο και τα παράτησα.Το θέμα μου είναι ότι την πρώτη βδομάδα που έδινα και στήθος και συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα η μικρή μετά από μερικές μέρες δεν ήθελε καθόλου το στήθος μου.Αρα αν το συνέχιζα θα καταλήγαμε να κοπεί το γάλα μου.Σιγουρα δεν θέλω να την αφήνω νηστική άλλα ηρεμεί μόνο με το συμπλήρωμα και στον επόμενο θηλασμό θηλάζει 15’ συνολικά και από τα δυο στηθη και μετά κοιμάται η κλαίει απαρηγόρητη και αν  την αφήσω να κοιμηθεί ξυπνάει γιατί πειναει κάνει κακο χαμό και τότε της δίνω συμπλήρωμα καί κοιμάται ηρεμη.Η μπέμπα μου επειδή είναι και λαίμαργο θα φτάναμε σε σημείο να μην θέλει καθόλου από μένα άρα μικτό θηλασμό δεν θα μπορούσα να κάνω.Και δεν ξέρω αν αυτά τα 10-15’ που κάθεται στο στήθος μου είναι ικανά για να αυξηθεί η παραγωγή μου.Και προφανώς για να έχω και τόσο λίγο γάλα και να μην αυξάνεται έχει εδραιωθεί η γαλουχια μου.Ειμαι πολύ στεναχωρημένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να μη στεναχωριέσαι κ να μην μπερδεύεσαι. Με τ θηλασμο ρ μωρο σου θα πεινάει συνέχεια. Το θέμα είναι αν εσύ μπορεος μα θηλαζεις όλη μέρα. Εγώ θηλάσα αποκλειστικά 8 μήνες ρη μικεη μου. Ρους πρώτους 4 θηλάζε συνέχεια μα συνεχεια. Μπορεί κ ανά μια ωρα. Δεν έχει να κάνει με τ γάλα σου. Εμένα έτρεχε το στηθος μου, το μωρό μ έπαιρνε τέλειο βάρος κ πάλι πεινάγε συνέχεια. Ακόμη κ τώρα είναι 1.5 χρόνων κ πίνει σχεδόν ένα λίτρο γάλα τη μέρα. Αν όμως δ παίρνει τ μωρο σ βάρος δ είναι κακο μα δίνεις λίγο συμπλήρωμα. Εκει μιλάμε καθαρά για την υγεία του μωρού οπότε μην τ σκέφτεσαι καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Μπες στο φβ στην ομάδα που θα σου στείλω μηπως βοηθηθείς κι απο εκει! Να θυμάσαι μονο ότι αν εισαι εσυ χαρούμενη θα ειναι και το μωρακι σου ! Οπότε προσπάθησε να μη στενοχωριεσαι ? το σημαντικό είναι να εχεις καλη ψυχολογία! Αυτο θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις και στο θηλασμο!

 

https://www.facebook.com/groups/Attiki.Thilasmos/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Καλησπέρα! Μπες στο φβ στην ομάδα που θα σου στείλω μηπως βοηθηθείς κι απο εκει! Να θυμάσαι μονο ότι αν εισαι εσυ χαρούμενη θα ειναι και το μωρακι σου ! Οπότε προσπάθησε να μη στενοχωριεσαι ? το σημαντικό είναι να εχεις κακη ψυχολογία! Αυτο θα σε βοηθήσει να τα καταφερεις και στο θηλασμό!

 

https://www.facebook.com/AttikiThilasmos/

Δεν έχω fb δυστυχώς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η PanB είπε:

το σημαντικό είναι να εχεις κακη ψυχολογία!

Γέλασα δυνατά με το "κακή ψυχολογία" και πάνω που είχε κοιμηθεί ο μικρός τον ξύπνησα! Παρεμπιπτωντως κάνουν φοβερή δουλειά σε αυτή την ομάδα στο fb!

Συμφωνώ απόλυτα με @Diwni και καταλαβαίνω την απόγνωση σου αλλά μην τρελαίνεσαι. Μπορείς να κάνεις επαναγαλακτισμο όπως λέγεται ανα πάσα στιγμή.

Εγώ θα σου πρότεινα να συνεχίσεις το πλάνο σε κάθε γεύμα πρωτα στήθος και αν χρειαστεί συμπλήρωμα. Δινεις και τα δυο στηθη και την επομενη φορα ξεκινας απο εκει που τελειωσες. Διαφωνώ λίγο με το να μετράς χρόνο, αλλά καταλαβαίνω ότι θες ένα μπούσουλα.

Αυτό το κάνεις χωρίς να πιέζεσαι ώστε να επουλωθεί ο μαστος. Μπορείς να πάρεις κάποιο χάπι που είναι συμβατό με το θηλασμό. Είναι κρίμα να υποφέρεις και θα καθυστερήσει η επουλωση. Έχω περάσει μαστιτιδα με 39,5 πυρετό και ήταν κόλαση. Μπορεις επισης να χρησιμοποιησεις άφοβα λανολινη για τις πληγωμενες θηλές. Και κοχύλια για να μην έρχονται σε επαφή με τα ρούχα.

Όταν θα έχει φτιάξει ο μαστος και δεν θα πονάς θα μπορείς να βγάζεις και με το θήλαστρο, να αδειάζεις ώστε να αυξήσεις την παραγωγή σου. Κάθε φορά που δίνεις σκόνη θα βγάζεις κι όλας. Η παραγωγή θα στρώσει και το μωρό θα ζητάει όλο και λιγότερο συμπλήρωμα. Μπορείς το γάλα που έβγαλες να το δίνεις ανακατεμένο με το ξένο

Σου φαίνεται δύσκολο τώρα (και είναι) αλλά θα δεις ότι μπορείς να το ρυθμίσεις.

Και κάτι τελευταίο. Όταν νευριάζει το μωρό στο στήθος δοκίμασε να του αλλάξεις για λίγο θέση ή να το κρατησεις όρθιο για να ρευτει. Πολλές φορές μπορεί ο παγιδευμένος αέρας να τα εκνευρίζει. 

Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Γέλασα δυνατά με το "κακή ψυχολογία" και πάνω που είχε κοιμηθεί ο μικρός τον ξύπνησα! Παρεμπιπτωντως κάνουν φοβερή δουλειά σε αυτή την ομάδα στο fb!

Συμφωνώ απόλυτα με @Diwni και καταλαβαίνω την απόγνωση σου αλλά μην τρελαίνεσαι. Μπορείς να κάνεις επαναγαλακτισμο όπως λέγεται ανα πάσα στιγμή.

Εγώ θα σου πρότεινα να συνεχίσεις το πλάνο σε κάθε γεύμα πρωτα στήθος και αν χρειαστεί συμπλήρωμα. Δινεις και τα δυο στηθη και την επομενη φορα ξεκινας απο εκει που τελειωσες. Διαφωνώ λίγο με το να μετράς χρόνο, αλλά καταλαβαίνω ότι θες ένα μπούσουλα.

Αυτό το κάνεις χωρίς να πιέζεσαι ώστε να επουλωθεί ο μαστος. Μπορείς να πάρεις κάποιο χάπι που είναι συμβατό με το θηλασμό. Είναι κρίμα να υποφέρεις και θα καθυστερήσει η επουλωση. Έχω περάσει μαστιτιδα με 39,5 πυρετό και ήταν κόλαση. Μπορεις επισης να χρησιμοποιησεις άφοβα λανολινη για τις πληγωμενες θηλές. Και κοχύλια για να μην έρχονται σε επαφή με τα ρούχα.

Όταν θα έχει φτιάξει ο μαστος και δεν θα πονάς θα μπορείς να βγάζεις και με το θήλαστρο, να αδειάζεις ώστε να αυξήσεις την παραγωγή σου. Κάθε φορά που δίνεις σκόνη θα βγάζεις κι όλας. Η παραγωγή θα στρώσει και το μωρό θα ζητάει όλο και λιγότερο συμπλήρωμα. Μπορείς το γάλα που έβγαλες να το δίνεις ανακατεμένο με το ξένο

Σου φαίνεται δύσκολο τώρα (και είναι) αλλά θα δεις ότι μπορείς να το ρυθμίσεις.

Και κάτι τελευταίο. Όταν νευριάζει το μωρό στο στήθος δοκίμασε να του αλλάξεις για λίγο θέση ή να το κρατησεις όρθιο για να ρευτει. Πολλές φορές μπορεί ο παγιδευμένος αέρας να τα εκνευρίζει. 

Καλή επιτυχία!

Τα έχω δοκιμάσει όλα και το θέμα είναι τώρα ότι ενώ θηλάζω την μικρή και πάω να την αλλάξω στήθος χτυπιέται κοπανιεται και δεν παίρνει με τίποτα την θηλή με αποτέλεσμα να μην μπορώ μα την ηρεμήσω και να της δίνω ξένο.Λες και ξέρει ότι δεν θα βγάλει το άλλο στήθος γάλα και κοπανιεται για να φάει.Αφηστε που ενώ πειναει την βάζω στο στήθος και στα 3’ κοιμάται.Δεν μπορεί να μην δεν έχω γάλα και στα 3’ το έφαγε όλο και κουράστηκε.Και μόλις την αφήνω ξύπναει και θέλει να φάει.Εχω κουραστεί πολύ που λέω ας της δίνω ξένο να τρώει τουλάχιστον.Γιατι ακούω από άλλες μανουλες που λέει είμαι με ένα βυζι έξω αλλά εγώ και έξω που το βγάζω το δικό μου κοιμάται και δεν ξυπνάει ρουφάει λίγο και αυτό είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nikgen είπε:

Τα έχω δοκιμάσει όλα και το θέμα είναι τώρα ότι ενώ θηλάζω την μικρή και πάω να την αλλάξω στήθος χτυπιέται κοπανιεται και δεν παίρνει με τίποτα την θηλή με αποτέλεσμα να μην μπορώ μα την ηρεμήσω και να της δίνω ξένο.Λες και ξέρει ότι δεν θα βγάλει το άλλο στήθος γάλα και κοπανιεται για να φάει.Αφηστε που ενώ πειναει την βάζω στο στήθος και στα 3’ κοιμάται.Δεν μπορεί να μην δεν έχω γάλα και στα 3’ το έφαγε όλο και κουράστηκε.Και μόλις την αφήνω ξύπναει και θέλει να φάει.Εχω κουραστεί πολύ που λέω ας της δίνω ξένο να τρώει τουλάχιστον.Γιατι ακούω από άλλες μανουλες που λέει είμαι με ένα βυζι έξω αλλά εγώ και έξω που το βγάζω το δικό μου κοιμάται και δεν ξυπνάει ρουφάει λίγο και αυτό είναι.

Νιώθει σιγουριά μωρέ το γλυκάκι πάνω σου γι αυτό.. αν της πειραζεις αυτάκια ποδαράκια για να ενεργοποιηθεί και να συνεχίσει; πάλι φωναζει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Νιώθει σιγουριά μωρέ το γλυκάκι πάνω σου γι αυτό.. αν της πειραζεις αυτάκια ποδαράκια για να ενεργοποιηθεί και να συνεχίσει; πάλι φωναζει;

ναι αλλά δεν τρώει.Οση σιγουριά και να νιώθει πειναει το βλέπω ρουφάει δυο φορές και καληνύχτα σας.Την αφήνω κάτω ξυπνάει κλαει βάζει χεράκια στο στόμα την βάζω στο στήθος το πιάνει καληνύχτα σας.Απο τον αέρα χορταίνει η από τις μπουνιές της;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κοπέλα μου, σε καταλαβαίνω και λυπάμαι που περνάς τέτοια αγωνία! Σε κάθε περίπτωση κάνεις ότι καλύτερο μπορείς και φυσικά προέχει να τρέφεται το μωρό σου και να μεγαλώνει. Μην αισθάνεσαι ενοχές που δεν καταφέρνεις να την ταίσεις από το στήθος και να χορτάσει, εσύ κάνεις μεγάλη προσπάθεια και αυτό μετράει! Αν χρειάζεται συμπλήρωμα ξένο, δώσ'της ξένο! Να την χαίρεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nikgen είπε:

ναι αλλά δεν τρώει.Οση σιγουριά και να νιώθει πειναει το βλέπω ρουφάει δυο φορές και καληνύχτα σας.Την αφήνω κάτω ξυπνάει κλαει βάζει χεράκια στο στόμα την βάζω στο στήθος το πιάνει καληνύχτα σας.Απο τον αέρα χορταίνει η από τις μπουνιές της;

Ποσων εβδομάδων είναι τώρα; κι εμένα έκανε κάτι τέτοια και ηταν εξουθενωτικό. Διαρκουσε 3-4 μερες καθε φορα και το απεδωσα σε αλμα αναπτυξης. Μαλιστα το εκανε και προσσφατα στους 3 μηνες. Κλαμα, στηθος, στο λεπτό υπνος. Απομακρυνση στηθους, κλαμα! Απελπισια η μαμα! Εγώ έβγαζα και με το θήλαστρο γιατί βάραινε πολύ το στηθος. Και του έδινα μπιμπερό δικό μου. Αλλα αν δεν ειχα δικο μου θα του εδινα σιγουρα ξενο αν ηταν να ηρεμησει. Έχεις βοήθεια; Χρειάζεσαι υποστήριξη σε αυτή την φάση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέχασα να πω το πιο σημαντικό! Εμείς κόψαμε το χαλινό. Δεν είχε μεγάλο πρόβλημα, αλλά μας το πρότεινε η παιδίατρος για να απελευθερωθεί τελειως η γλώσσα και να μην κουράζεται στο θηλασμό. Η διαδικασια ήταν ανώδυνη, λιγοτερο απο 1 λεπτο. Δεν φανηκε να πονεσε, νευρίασε μονο λιγο που τον κρατησαμε ακινητο. Είδα τεράστια διαφορα μετα απο αυτό. Μειώθηκαν στο μισό οι θηλασμοί μέσα στη μέρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επίσης κορίτσια ο γιατρός με είχε ρωτήσει όταν έχανε βάρος πόση ώρα θηλάζω.Και του είχα πει ότι κλαίει και την βάζω στο στήθος κοιμάται ξυπνάει τρώει 10’ γενικά δεν έχουμε ωράριο και μου είπε ότι μετά τα 20’ το μωρό χάνει ότι έχει φάει γιατί προσπαθεί να φάει και επειδή δεν βρίσκει γάλα καταναλώνει ότι έφαγε γι’αυτο μου είχε πει να θηλάζω 20’ ένα στήθος την φορά και μετά συμπλήρωμα.Ξερετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;Γιατί η μικρή και για πιπίλισμα να με ήθελε μετά δεν μπορούσα να την βάλω γιατί με τα λεγόμενα του είχαμε ξεπεράσει το χρονικό περιθώριο και η μικρή θα έχανε βάρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η nikgen είπε:

επίσης κορίτσια ο γιατρός με είχε ρωτήσει όταν έχανε βάρος πόση ώρα θηλάζω.Και του είχα πει ότι κλαίει και την βάζω στο στήθος κοιμάται ξυπνάει τρώει 10’ γενικά δεν έχουμε ωράριο και μου είπε ότι μετά τα 20’ το μωρό χάνει ότι έχει φάει γιατί προσπαθεί να φάει και επειδή δεν βρίσκει γάλα καταναλώνει ότι έφαγε γι’αυτο μου είχε πει να θηλάζω 20’ ένα στήθος την φορά και μετά συμπλήρωμα.Ξερετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;Γιατί η μικρή και για πιπίλισμα να με ήθελε μετά δεν μπορούσα να την βάλω γιατί με τα λεγόμενα του είχαμε ξεπεράσει το χρονικό περιθώριο και η μικρή θα έχανε βάρος.

Εγω πρώτη φορά το ακούω αυτό ? και πάνω από 20λ να τρώει θα εχει πεσει το τέμπο, Πόσες θερμίδες να καιει; ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εγω πρώτη φορά το ακούω αυτό ? και πάνω από 20λ να τρώει θα εχει πράσινο τέμπο, Πόσες θερμίδες να καιει; ?

Ξέρω εγώ...Δηλαδή όλα τα μωρά που κάθονται στο στήθος κοιμούνται μισή ώρα πιπιλάνε 5’ θηλάσουν 2’ κοιμούνται πιπιλάνε 2’ θηλάζουν 5’ και κάθεται η μάνα με ένα βυζι έξω έπρεπε να χάνουν;και όχι τίποτα με έχει αγχώσει αυτό τόσο πολύ που μετά τα 20’ θηλασμου με το ζορι γιατί το μωρό κοιμάται και προσπαθώ να το ξυπνήσω όπως μπορώ της δίνω ξένο γιατί δεν την αφήνω να ηρεμήσει πάνω μου και κλαιει και μετά που συνεχίζει να κλαίει δεν μπορώ να την βάλω στο στήθος γαιτι φοβάμαι μην χάσει με τα λεγόμενα του γιατρού.Και ότι βρέχει άπειρες πανες δεν δείχνει ότι τρώει από μένα καλά;Υπαρχσι περίπτωση να τρώει μόνο το πρώτο γάλα που δεν έχει λιπαρά γι’αυτο βρέχει τοσες πανες και να μην τρώει από το υπόλοιπο που έχει λίπος γι’αυτο δεν έβαζε κιλά ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nikgen είπε:

Ξέρω εγώ...Δηλαδή όλα τα μωρά που κάθονται στο στήθος κοιμούνται μισή ώρα πιπιλάνε 5’ θηλάσουν 2’ κοιμούνται πιπιλάνε 2’ θηλάζουν 5’ και κάθεται η μάνα με ένα βυζι έξω έπρεπε να χάνουν;και όχι τίποτα με έχει αγχώσει αυτό τόσο πολύ που μετά τα 20’ θηλασμου με το ζορι γιατί το μωρό κοιμάται και προσπαθώ να το ξυπνήσω όπως μπορώ της δίνω ξένο γιατί δεν την αφήνω να ηρεμήσει πάνω μου και κλαιει και μετά που συνεχίζει να κλαίει δεν μπορώ να την βάλω στο στήθος γαιτι φοβάμαι μην χάσει με τα λεγόμενα του γιατρού.Και ότι βρέχει άπειρες πανες δεν δείχνει ότι τρώει από μένα καλά;Υπαρχσι περίπτωση να τρώει μόνο το πρώτο γάλα που δεν έχει λιπαρά γι’αυτο βρέχει τοσες πανες και να μην τρώει από το υπόλοιπο που έχει λίπος γι’αυτο δεν έβαζε κιλά ;

Λένε μετά τα 5-10λ έρχεται το πιο λιπαρό γάλα..  τι να σου πω κορίτσι μου, αν έχεις τη δυνατότητα πάρε σύμβουλο θηλασμού να πάρεις μια γνώμη επιπλέον.. μπορώ αν θες να ρωτήσω στην ομάδα που σου είπα για το fb να μας συστήσουν κάποιον..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι είναι αυτό τώρα με τα 20 λεπτά; Τελείως αβάσιμο μου ακούγεται. Μου είχε πει κι εμένα ο παιδίατρος στο νοσοκομείο να του δίνω 10 λεπτά το ένα στήθος, 10 το αλλο (σύνολο 20) και μετά ξένο. Αλλά για να μην κουραζομαστε κι εγώ κι αυτός, όχι επειδή χάνει θερμίδες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια την ζύγισα την μικρή μου.Πηρε μόνο 50 γραμμάρια σε 3 μέρες μαζί με λίγο συμπλήρωμα και θηλασμό.Οποτε όπως καταλαβαίνετε γυρίζω στο συμπλήρωμα που έδινα σε κάθε γεύμα 90μλ. ?Ποσό με λυπεί αλλά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/3/2019 at 12:06 ΠΜ, ο/η nikgen είπε:

Κορίτσια την ζύγισα την μικρή μου.Πηρε μόνο 50 γραμμάρια σε 3 μέρες μαζί με λίγο συμπλήρωμα και θηλασμό.Οποτε όπως καταλαβαίνετε γυρίζω στο συμπλήρωμα που έδινα σε κάθε γεύμα 90μλ. ?Ποσό με λυπεί αλλά....

Βρε κορίτσι μου, μην στεναχωριέσαι έτσι! Το σημαντικό είναι να τρέφεται το μωράκι σου. Να είναι ήρεμο και ευτυχισμένο. Για να είναι ήρεμο και ευτυχισμένο πρέπει να συμβαίνουν τα εξής: Να είναι ταϊσμένο, καθαρό και με μια ήρεμη και χαρούμενη μαμά. Αν ο θηλασμός σου προκαλεί τόσο εκνευρισμό και στεναχώρια, τότε μπαίνεις σε φαύλο κύκλο και όλα πάνε στραβά. Δεν χάθηκε ο κόσμος να του δώσεις ξένο! Τόσα παιδιά στον κόσμο μεγαλώνουν με ξένο! Έχει γίνει μεγάλος 'πόλεμος' προς το ξένο γάλα και το θεωρώ άδικο. Αν δεν υπήρχε αυτό, πολλά παιδιά/άνθρωποι σήμερα δεν θα υπήρχαν. Και γω σαν μωρό δεν θήλασα ποτέ. Μια χαρά βγήκα!! 

Καταλαβαίνω απόλυτα ότι θέλεις να κάνεις το καλύτερο για το παιδί σου, αλλά μερικά πράγματα πρέπει να τα ζυγίζουμε και να μην μας γίνονται εμμονές. Σημασία έχει το παιδάκι σου να μεγαλώσει με πολλήηηηηηηηηηη αγάπη σε ένα ήρεμο και αρμονικό περιβάλλον. 

Να πω την αλήθεια, εγώ από επιλογή δεν θήλασα καθόλου. Ήξερα ότι η ιδιοσυγκρασία μου σε συνδιασμό με τον θηλασμό θα με επιβαρύνει πολύ ψυχολογικά και όλο αυτό θα βγει και στο παιδί μου. Και επέλεξα να έχω ένα ήρεμο και χαρούμενο μωρό. Θαυμάζω τις γυναίκες που θηλάζουν, αλλά θεωρώ ότι δεν είναι για όλες ο θηλασμός. Δε νιώθω καθόλου τύψεις και ίσα ίσα βλέπω ένα μόνιμα χαμογελαστό μωρό (9 μηνών τώρα), ευτυχισμένο και ήρεμο και ξέρω ότι έκανα το καλύτερο για εκείνη. 

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά! Και να σου ζήσει το μπεμπίνι σου! Ηρέμησε και είμαι σίγουρη ότι θα πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι  σίγουρο ότι μπορείς  να τα καταφέρεις. Άσε τον γιατρο σου που μας τα λέει καλά κ παρ έναν σύμβουλο θηλασμού. Θα πληρώσεις μια επίσκεψη (ίση με ενός παιδιάτρου) κ θα βοηθηθείς. Φυσικά κ δε θα αφήσεις το παιδί να πινασει αλλά εννοείται ότι λύνεται το πρόβλημα σου. Επίσης; φαίνεται το παιδί όση ώρα θέλει στο στήθος. Ακόμα κ αν δε πίνει θα σου αυξήσει την παραγωγη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...