Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική όσα πρέπει να ξέρω


Recommended Posts

στις On 22/3/2019 at 9:37 ΜΜ, ο/η Ginaak είπε:

Κοριτσια να κανω μια ερωτηση καπως πρακτικη.

Το κοστος που κυμαινεται?

Θα μου πεις αυτο σκεφτεσαι, ναι κι αυτο γιατι πιθανον να χρειαστει πανω απο μια φορα.

Εμεις θα προχωρησουμε στην αφαιρεση κιρσοκηλης αρχικα αλλα απο Οκτωβρη θα κοιταξουμε ολα τα ενδεχομενα.

Επισης θελω να ρωτησω αν καποια κοπελα γνωριζει αν η μικρογονιμοποιηση γινεται κ σε φυσικο κυκλο.Μεχρι στιγμης μονο στην κλασσικη εξωσωματικη την αναφερουν.

 

 @Ginaak λογω αζωοσπερμιας καναμε και εμεις μικρογονιμοποιηση .Αποσο γνωριζω μονο με εξωσωματικη συμβαινει αυτο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Σελίνα είπε:

Καλημέρα, σκέφτηκα άλλη ερώτηση: από την ώρα που θα παρεις την έγκριση από την επιτροπή, μέχρι πότε μπορείς να ξεκινήσεις την εξωσωματική? Μέχρι πότε διαρκεί η έγκριση δλδ?

Για 1 ετος δινει περιθωριο αλλα αν προσπαθησεις π.χ Τον επομενο μηνα και κατι δεν παει καλα πρεπει να περιμενεις 3μηνες περιπου  για να επαναλαβεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/3/2019 at 9:37 ΜΜ, ο/η Ginaak είπε:

Κοριτσια να κανω μια ερωτηση καπως πρακτικη.

Το κοστος που κυμαινεται?

Θα μου πεις αυτο σκεφτεσαι, ναι κι αυτο γιατι πιθανον να χρειαστει πανω απο μια φορα.

Εμεις θα προχωρησουμε στην αφαιρεση κιρσοκηλης αρχικα αλλα απο Οκτωβρη θα κοιταξουμε ολα τα ενδεχομενα.

Επισης θελω να ρωτησω αν καποια κοπελα γνωριζει αν η μικρογονιμοποιηση γινεται κ σε φυσικο κυκλο.Μεχρι στιγμης μονο στην κλασσικη εξωσωματικη την αναφερουν.

 

Σε ιδιωτικο γυρω στα 3000ευρω .ο φυσικος γυρω στα 1500 οι τιμες ειναι κατα προσεγγιση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα ! Καταρχάς και μεις κάναμε πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια με δότη πέρσυ ... Φέτος λέμε για την δεύτερη και τελευταία !

Καταρχάς και κοτσάνες να νομίζετε πως είναι οι ερωτήσεις να τις κάνετε ....Δεύτερον , κορίτσια για το θέμα δότης δεν ξέρω τι και πως ... είναι ένα τυφλό σημείο κ δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με κείνο στο ότι άραγε αυτό το δείγμα που κρατάνε κ λένε είναι καλό κατά πόσο θα ταιριάζει με τα ωάρια μας κι άλλα ποόσα ..Επίσης κορίτσια κάτι που έμαθα πρόσφατα ... Όταν πατε για ωοληψία να ρωτήσετε κ να επιμείνετε στο πόσα είναι τα καλά ... Γτ έμαθα από κοπέλα πως την πρώτη φορά είχε 15 ωάρια στην κατάψυξη και όταν τα βγάλανε για να γίνει η διαδικασία μόνο 2 ζευγάρωσαν κι όλα τα άλλα πάνε ..Τώρα στη δεύτερη προσπάθεια είχε 10 και της πήραν μόνο τα μισά που ήταν καλά και τα άλλα της είπαν θα φύγουν με την περίοδο ... Βέβαια γνώμη μου να κάνει έναν υπέρηχο για να το σιγουρέψει κιόλας ... Οι δυο φορές της σε διαφορετικά κέντρα εξωσωματικής 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η ElektraGr είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα ! Καταρχάς και μεις κάναμε πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια με δότη πέρσυ ... Φέτος λέμε για την δεύτερη και τελευταία !

Καταρχάς και κοτσάνες να νομίζετε πως είναι οι ερωτήσεις να τις κάνετε ....Δεύτερον , κορίτσια για το θέμα δότης δεν ξέρω τι και πως ... είναι ένα τυφλό σημείο κ δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με κείνο στο ότι άραγε αυτό το δείγμα που κρατάνε κ λένε είναι καλό κατά πόσο θα ταιριάζει με τα ωάρια μας κι άλλα ποόσα ..Επίσης κορίτσια κάτι που έμαθα πρόσφατα ... Όταν πατε για ωοληψία να ρωτήσετε κ να επιμείνετε στο πόσα είναι τα καλά ... Γτ έμαθα από κοπέλα πως την πρώτη φορά είχε 15 ωάρια στην κατάψυξη και όταν τα βγάλανε για να γίνει η διαδικασία μόνο 2 ζευγάρωσαν κι όλα τα άλλα πάνε ..Τώρα στη δεύτερη προσπάθεια είχε 10 και της πήραν μόνο τα μισά που ήταν καλά και τα άλλα της είπαν θα φύγουν με την περίοδο ... Βέβαια γνώμη μου να κάνει έναν υπέρηχο για να το σιγουρέψει κιόλας ... Οι δυο φορές της σε διαφορετικά κέντρα εξωσωματικής 

Καλημέρα μπορώ να σε ρωτήσω πως το πήρε ο άντρα σου και πως το διαχιριστικατε το θέμα δοτη; αν θες φυσικά μου λες κοπέλα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Niki94 εχουμε μιλησει αρκετες φορες στο παρελθον και παντα μου εδινες την εντυπωση πως εισαι φοβισμενη...Διαβαζοντας αυτα που μοιραστηκες στο φορουμ λυπηθηκα που ενα νεο ζευγαρι πρεπει να περναει τοσες δοκιμασιες για να καταφερει αυτο που αλλοι θεωρουν αυτονοητο.. Απο την αλλη ομως χαρηκα γιατι εχεις ενεργοποιηθει, εχεις τη δυναμη να το παλεψεις!

Και οποιος παλευει με τον ενα η τον αλλο τροπο κερδιζει! ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

@peacock σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια μπορεί να Ειμουν φοβισμένη αλλά εκεί μάλλον έφταιγε και ο ιατρός μου που μου έβαζε σε πολλά φρένα και μας έδινε ελπίδες χωρίς λόγο.. Μόλις αλαξα και πήγα σε έναν Εξαιρετικό ιατρό αλαξαν όλα όπως είδες πέσαμε από το συννεφάκι προσπάθειες φυσιολογικά και προηγήθηκαμε απότομα στο τώρα παλεύουμε να βρούμε σπέρμα και πάμε υποβοηθούμενά..! Οπότε όλο αυτό σε κάνει να αλλάξεις και να δυναμώσει μέσα σου..!!! Στο τέλος όλες μας θα είμαστε κερδισμένες...!!!! Εσύ σε τη χάσει είσαι κοπέλα μου έχω χάσει νέα σου πολλά..!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

 

@peacockΣτο τέλος όλες μας θα είμαστε κερδισμένες...!!!! Εσύ σε τη χάσει είσαι κοπέλα μου έχω χάσει νέα σου πολλά..!!! 

Εγω κοριτσακι μου ειχα διαφορες περιπετειες με την υγεια της μητερας μου, ευτυχως ολα καλα οποτε καναμε και την 4η εμβρυομεταφορα στα τελευταια μας κατεψυγμενα..η χοριακη ηταν θετικη αλλα δυστυχως δεν προχωρησε πολυ.. 

Τωρα πλεον παμε για προεμφυτευτικο ελεγχο γιατι ολοι μας μιλανε για χρωμοσωμικες ανωμαλιες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Niki94 είπε:

Καλημέρα μπορώ να σε ρωτήσω πως το πήρε ο άντρα σου και πως το διαχιριστικατε το θέμα δοτη; αν θες φυσικά μου λες κοπέλα μου

Ο άντρας μου ήταν θετικός από την αρχή ! Σίγουρα κάποιες φορές νιώθει τύψεις αλλά δεν θέλω προσωπικά να νιώθει έτσι και του δείχνω κάθε στιγμή πως πραγματικά για μένα δεν αλλάζει τίποτα απολύτως !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Εγω κοριτσακι μου ειχα διαφορες περιπετειες με την υγεια της μητερας μου, ευτυχως ολα καλα οποτε καναμε και την 4η εμβρυομεταφορα στα τελευταια μας κατεψυγμενα..η χοριακη ηταν θετικη αλλα δυστυχως δεν προχωρησε πολυ.. 

Τωρα πλεον παμε για προεμφυτευτικο ελεγχο γιατι ολοι μας μιλανε για χρωμοσωμικες ανωμαλιες. 

Ω κοπέλα μου εύχομαι να πάνε όλα καλά... Και από εδώ και πέρα μόνο ευχάριστα νέα έχεις κοπέλα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η ElektraGr είπε:

Ο άντρας μου ήταν θετικός από την αρχή ! Σίγουρα κάποιες φορές νιώθει τύψεις αλλά δεν θέλω προσωπικά να νιώθει έτσι και του δείχνω κάθε στιγμή πως πραγματικά για μένα δεν αλλάζει τίποτα απολύτως !

Μπράβο κοπέλα μου και εμένα που το έχουμε συζητήσει το έχει δει θετικά αλλά φοβάμαιμην αλλάξει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/3/2019 at 9:37 ΜΜ, ο/η Ginaak είπε:

Κοριτσια να κανω μια ερωτηση καπως πρακτικη.

Το κοστος που κυμαινεται?

Θα μου πεις αυτο σκεφτεσαι, ναι κι αυτο γιατι πιθανον να χρειαστει πανω απο μια φορα.

Εμεις θα προχωρησουμε στην αφαιρεση κιρσοκηλης αρχικα αλλα απο Οκτωβρη θα κοιταξουμε ολα τα ενδεχομενα.

Επισης θελω να ρωτησω αν καποια κοπελα γνωριζει αν η μικρογονιμοποιηση γινεται κ σε φυσικο κυκλο.Μεχρι στιγμης μονο στην κλασσικη εξωσωματικη την αναφερουν.

 

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Φυσικά γίνεται μικρογονιμοποιηση και στον φυσικό κύκλο η μόνη διαφορά είναι ότι στο φυσικό κάνεις 1 ωάριο.Τελικα θα την αφαιρέσετε την κιρσοκήλη;Εγώ χθες επισκέφτηκα τον γιατρό   και μου είπε να μην βιαστούμε για εξωσωματικη θα κάνουμε και άλλο σπερμοδιαγραμα και μετά θα δούμε μπορεί και με τις βιταμίνες να δούμε βελτίωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ViKcy είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Φυσικά γίνεται μικρογονιμοποιηση και στον φυσικό κύκλο η μόνη διαφορά είναι ότι στο φυσικό κάνεις 1 ωάριο.Τελικα θα την αφαιρέσετε την κιρσοκήλη;Εγώ χθες επισκέφτηκα τον γιατρό   και μου είπε να μην βιαστούμε για εξωσωματικη θα κάνουμε και άλλο σπερμοδιαγραμα και μετά θα δούμε μπορεί και με τις βιταμίνες να δούμε βελτίωση!

Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά κοπέλα μου και σύντομα με ευχάριστα νέα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ElektraGr είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα ! Καταρχάς και μεις κάναμε πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια με δότη πέρσυ ... Φέτος λέμε για την δεύτερη και τελευταία !

Καταρχάς και κοτσάνες να νομίζετε πως είναι οι ερωτήσεις να τις κάνετε ....Δεύτερον , κορίτσια για το θέμα δότης δεν ξέρω τι και πως ... είναι ένα τυφλό σημείο κ δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με κείνο στο ότι άραγε αυτό το δείγμα που κρατάνε κ λένε είναι καλό κατά πόσο θα ταιριάζει με τα ωάρια μας κι άλλα ποόσα ..Επίσης κορίτσια κάτι που έμαθα πρόσφατα ... Όταν πατε για ωοληψία να ρωτήσετε κ να επιμείνετε στο πόσα είναι τα καλά ... Γτ έμαθα από κοπέλα πως την πρώτη φορά είχε 15 ωάρια στην κατάψυξη και όταν τα βγάλανε για να γίνει η διαδικασία μόνο 2 ζευγάρωσαν κι όλα τα άλλα πάνε ..Τώρα στη δεύτερη προσπάθεια είχε 10 και της πήραν μόνο τα μισά που ήταν καλά και τα άλλα της είπαν θα φύγουν με την περίοδο ... Βέβαια γνώμη μου να κάνει έναν υπέρηχο για να το σιγουρέψει κιόλας ... Οι δυο φορές της σε διαφορετικά κέντρα εξωσωματικής 

Έντύπώσή μόύ κάνέί άύτό πόύ λές ότί τής τά άφήσάν άκόύ νά δέίς τί σύμβάίνέί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. εμείς τελικά πάμε με δότη.. κλείσαμε ραντεβού στο κέντρο για να βρούμε.. 

Χιλια Μπραβο! Οτι εμποδια βρισκουμε τα ξεπερναμε και κοιταμε παντα το στοχο! ?

Καλη επιτυχια ευχομαι κοριτσακι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Χιλια Μπραβο! Οτι εμποδια βρισκουμε τα ξεπερναμε και κοιταμε παντα το στοχο! ?

Καλη επιτυχια ευχομαι κοριτσακι μου! 

Σε ευχαριστώ κοπέλα μου έτσι ακριβός..!!! Κι σ2 εσένα θέλω να μάθω σύντομα ευχάριστα νέα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/3/2019 at 3:31 ΜΜ, ο/η ViKcy είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Φυσικά γίνεται μικρογονιμοποιηση και στον φυσικό κύκλο η μόνη διαφορά είναι ότι στο φυσικό κάνεις 1 ωάριο.Τελικα θα την αφαιρέσετε την κιρσοκήλη;Εγώ χθες επισκέφτηκα τον γιατρό   και μου είπε να μην βιαστούμε για εξωσωματικη θα κάνουμε και άλλο σπερμοδιαγραμα και μετά θα δούμε μπορεί και με τις βιταμίνες να δούμε βελτίωση!

Καλησπερα,την αλλη εβδομαδα ο επομενος ανδρολογος για να καταληξουμε.Δεν ξερω τι θα κανουμε.

Τις profertil σας εδωσαν? Θυμαμαι οτι ημασταν ιδια περιπτωση αλλα δεν θυμαμαι αν κι εσεις ειχατε κιρσοκηλη.

Ποσο καιρο προσπαθειτε? Αν εισαι μικρη συνεχισε για φυσιολογικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. εμείς τελικά πάμε με δότη.. κλείσαμε ραντεβού στο κέντρο για να βρούμε.. 

Μπραβο κοπελα μου! Ολα καλα θα πανε θα δεις! Σπουδαια αποφαση,μπραβο κ στον αντρα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Μπραβο κοπελα μου! Ολα καλα θα πανε θα δεις! Σπουδαια αποφαση,μπραβο κ στον αντρα σου!

Σε ευχαριστούμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Καλησπερα,την αλλη εβδομαδα ο επομενος ανδρολογος για να καταληξουμε.Δεν ξερω τι θα κανουμε.

Τις profertil σας εδωσαν? Θυμαμαι οτι ημασταν ιδια περιπτωση αλλα δεν θυμαμαι αν κι εσεις ειχατε κιρσοκηλη.

Ποσο καιρο προσπαθειτε? Αν εισαι μικρη συνεχισε για φυσιολογικη.

Καλά θα κάνετε να πάρετε και 2 γνώμη! κυρσοκυλη δεν έχουμε είχαμε μικρόβιο Όχι εμάς ο ουρολόγος είπε να το πάμε διατροφικά παίρνει γυρη ανθέων  και τριβόλι σε σκόνη βιταμίνη Ε και C τώρα ο γιατρός που πήγαμε μας έδωσε και τις pregnacare.Τον Ιούνιο κλείνουμε 2 χρόνια ο γιατρός μας είπε να συνεχίσουμε τις στοχευμένες προσπαθειες θα κανουμε ακόμα ένα σπερμοδιαγραμα να δούμε  και μετά μου είπε δεν θέλει να με πάει για εξωσωματική ακόμα μου λέει μικρή είμαι εγώ νιώθω μεγάλη όμως είμαι 35 δεν θέλω τζάμπα να χάνω το χρόνο και ένα έχω ελπίδες θέλω να έχουμε ένα χρονικό περιθώριο!!Τώρα έκλεισα να κάνω και σαλπιγγογραφια να δούμε τι θα δείξει και αύτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/3/2019 at 10:29 ΠΜ, ο/η ElektraGr είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα ! Καταρχάς και μεις κάναμε πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια με δότη πέρσυ ... Φέτος λέμε για την δεύτερη και τελευταία !

Καταρχάς και κοτσάνες να νομίζετε πως είναι οι ερωτήσεις να τις κάνετε ....Δεύτερον , κορίτσια για το θέμα δότης δεν ξέρω τι και πως ... είναι ένα τυφλό σημείο κ δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με κείνο στο ότι άραγε αυτό το δείγμα που κρατάνε κ λένε είναι καλό κατά πόσο θα ταιριάζει με τα ωάρια μας κι άλλα ποόσα ..Επίσης κορίτσια κάτι που έμαθα πρόσφατα ... Όταν πατε για ωοληψία να ρωτήσετε κ να επιμείνετε στο πόσα είναι τα καλά ... Γτ έμαθα από κοπέλα πως την πρώτη φορά είχε 15 ωάρια στην κατάψυξη και όταν τα βγάλανε για να γίνει η διαδικασία μόνο 2 ζευγάρωσαν κι όλα τα άλλα πάνε ..Τώρα στη δεύτερη προσπάθεια είχε 10 και της πήραν μόνο τα μισά που ήταν καλά και τα άλλα της είπαν θα φύγουν με την περίοδο ... Βέβαια γνώμη μου να κάνει έναν υπέρηχο για να το σιγουρέψει κιόλας ... Οι δυο φορές της σε διαφορετικά κέντρα εξωσωματικής 

Κοριτσια, συμβαινει πολλες φορες ο ιατρος να μην παρει ολα τα ωαρια κατα την ωοληψια. Αυτο ομως το κανει γιατι το/τα ωοθηλακια δεν ηταν αρκετα μεγαλα οποτε δεν ειναι κ το ωαριο ετοιμο. Δηλ. αν καποια κοπελα εχει 25 ωοθηλακια μπορει να τα 5-6 (οι αριθμοι ειναι εντελως τυχαιοι) να εχουν μεινει στα 10-12 χιλιοστα ενω ολα τα υπολοιπα να ειναι σε καταλληλο μεγεθος. Οπότε αυτα τα μικρα δεμ υπαρχει λογος να τα παρακεντησει οχι γιατι δεν ειναι καλα ποιοτικα αλλα γιατι δεν ειναι ακομη ετοιμα οποτε σιγουρα δεν θα γονιμοποιηθουν.

Επισης, δυστυχως δεν υπαρχει τροπος ακομη κανενας γιατρος να ελεγξει την ποιοτητα των ωαριων των γυναικων. Το μονο που μπορουν να δουν μετα την ωοληψια, στο εργαστηριο, ειναι αν δομικά ειναι ώριμα. 

Ο υπερηχος ομως δεν μπορει να μας δωσει κανενα απολυτως στοιχειο εκτος απο το μεγεθος του ωοθηλακιου. Δεν φαινεται καν αν τα ωοθηλακια εχουν μεσα ωαριο ή οχι. Εγω πχ στην τελευταια μας προσπαθεια ειχα δεκα ωοθηλακια και στις δυο ωοθηκες, καταλληλα σε μεγεθος, αλλα μονο τα τρια ειχαν μεσα ωαρια. Τα υπολοιπα ειχαν μονο υγρο. Αυτο φυσικα το διαπιστωσε η γιατρος κατα την ωοληψια και οχι υπερηχογραφικα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/3/2019 at 12:59 ΠΜ, ο/η ViKcy είπε:

Καλά θα κάνετε να πάρετε και 2 γνώμη! κυρσοκυλη δεν έχουμε είχαμε μικρόβιο Όχι εμάς ο ουρολόγος είπε να το πάμε διατροφικά παίρνει γυρη ανθέων  και τριβόλι σε σκόνη βιταμίνη Ε και C τώρα ο γιατρός που πήγαμε μας έδωσε και τις pregnacare.Τον Ιούνιο κλείνουμε 2 χρόνια ο γιατρός μας είπε να συνεχίσουμε τις στοχευμένες προσπαθειες θα κανουμε ακόμα ένα σπερμοδιαγραμα να δούμε  και μετά μου είπε δεν θέλει να με πάει για εξωσωματική ακόμα μου λέει μικρή είμαι εγώ νιώθω μεγάλη όμως είμαι 35 δεν θέλω τζάμπα να χάνω το χρόνο και ένα έχω ελπίδες θέλω να έχουμε ένα χρονικό περιθώριο!!Τώρα έκλεισα να κάνω και σαλπιγγογραφια να δούμε τι θα δείξει και αύτο.

Καλησπερα!

Ειδα πως με τη σαλπιγγογραφια σου πηγαν ολα μια χαρα!

Εμεις ειχαμε το ραντεβου χθες με τον δευτερο γιατρο ο οποιος μας εξεπληξε λεγοντας πως α.Η κιρσοκηλη ειναι πολυ μικρη και δεν υπαρχει λογος αφαιρεσης, δλδ ουτε καν για θεμα ηλικιας β.Δεν εχει και τερατοσπερμια αλλα μονο ολιγοασθενοσπερμια καθως με 45% φυσιολογικες μορφες δεν κατατασετε σε τετοια κατηγορια γ.Η καλλιεργεια εδειξε εντεροκκοκο κι αν δεν φυγει κανενα σπερμοδιαγραμμα δεν ειναι ακριβες.

Οποτε αντιβιωση κ μετα βιταμινες κ στο τριμηνο νεο σπερμοδιαγραμμα.

Φυσικα δεν περιμενω θαυματα γιατι τα 3000000 δεν θα γινουν 20 εκ. αλλα τουλαχιστον ειχαμε μια πιο ανθρωπινη κ μη παρεμβατικη προσεγγιση.

Να σε ρωτησω κατι,εσυ εχεις κανει ολες τις εξετασεις? Γιατι αν ο γιατρος σου λεει πως εχεις χρονο σημαινει πως οι τιμες σου ειναι καλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια..!!!!! Ήθελα τα φώτα σας τι εξετάσεις πρέπει να έχει ο φάκελος για την Επιτροπή εξωσωματικής. ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Καλησπερα!

Ειδα πως με τη σαλπιγγογραφια σου πηγαν ολα μια χαρα!

Εμεις ειχαμε το ραντεβου χθες με τον δευτερο γιατρο ο οποιος μας εξεπληξε λεγοντας πως α.Η κιρσοκηλη ειναι πολυ μικρη και δεν υπαρχει λογος αφαιρεσης, δλδ ουτε καν για θεμα ηλικιας β.Δεν εχει και τερατοσπερμια αλλα μονο ολιγοασθενοσπερμια καθως με 45% φυσιολογικες μορφες δεν κατατασετε σε τετοια κατηγορια γ.Η καλλιεργεια εδειξε εντεροκκοκο κι αν δεν φυγει κανενα σπερμοδιαγραμμα δεν ειναι ακριβες.

Οποτε αντιβιωση κ μετα βιταμινες κ στο τριμηνο νεο σπερμοδιαγραμμα.

Φυσικα δεν περιμενω θαυματα γιατι τα 3000000 δεν θα γινουν 20 εκ. αλλα τουλαχιστον ειχαμε μια πιο ανθρωπινη κ μη παρεμβατικη προσεγγιση.

Να σε ρωτησω κατι,εσυ εχεις κανει ολες τις εξετασεις? Γιατι αν ο γιατρος σου λεει πως εχεις χρονο σημαινει πως οι τιμες σου ειναι καλες.

Πιστεύω αυτός ο γιατρός μίλησε σωστά!!!!!αφού έχετε και μια χαρά μορφολογία υπάρχουν πιθανότητες για φυσική σύλληψη Βέβαια γενικά με το σπέρμα δεν ξέρεις!!!Εγώ τις έχω κάνει όλες ναι και είναι φυσιολογικά Ο γιατρός μου είπε να το παλέψω γιατί ποτέ δεν ξέρεις και εμείς είχαμε μικρόβιο  και κάναμε 1 μήνα θεραπεία.Μου είπε ότι είναι μια χαρά όλα από μένα και έχω χρόνο αν ήμουν πάνω από 38 θα μου έλεγε αλλά !Εγώ όμως πάλι δεν πρόκειται να περιμενουμε πολύ καιρό Μετά το Σεπτέμβριο θα προχωρήσω σε εξωσωματική!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
    • Με το καλό κορίτσι μου η μπεμπουλα σας 😊
    • Στο τέλος έχει σημασία κορίτσι μου ποσα θα πάρουμε τώρα στην αρχή είναι νωρίς ακόμα δεν πειράζει 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...