Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική στο ΝΝΑ - γιατροί


Recommended Posts

@Σελίνα ο ίδιος γιατρός μου έγραψε καμπύλη σακχάρου αλλά κατά τη διάρκεια της συζήτησης μου είπε κάτι και για ινσουλίνη..όταν πήγα στον μικροβιολόγο του το είπα και μου είπε να τους πάρω τηλ και να ρωτήσω αν θέλω και ινσουλίνη...όντως την ήθελαν αλλά δεν την έγραψαν...με το ίδιο δείγμα μετριούνται και δύο..για αυτό αν δεν το έκανες ακόμη διευκρίνισε το..ίσως η ινσουλίνη αφορούσε μόνο εμένα αλλά καλού κακού ρωτά με ένα τηλ πριν την κάνεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 767
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Sofia35 ωραία καλή αρχή κράτα μας ενημερες! Τελικά σε ένα χαρτί που μουτζουρωνε τις οδηγίες του κάτι διακρίνω για ινσουλίνη αλλά δεν το έγραψαν στο βιβλιαριο... Θα το κάνω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια και καλή επιτυχία σε όλες σας σε όποια φάση και αν βρίσκεστε!!! Εγώ τον Σεπτέμβριο θα πάω για την 4η προσπάθεια εξωσωματικής και αυτή τη φορά σκέφτομαι να την κάνω στο ΝΝΑ...Όσες πηγατε μεινατε ευχαριστημένες; Ποιόν γιατρό επιλέξατε;; Πείτε μου αν θέλετε τις εμπειρίες σας...ίσως με βοηθήσετε στην επιλογή γιατρού καθώς δεν γνωρίζω κανέναν... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Unicorn 1 είπε:

Αναστασάκης δαγκωτο. Πάνω απ' όλα άνθρωπος. Σε βοηθάει όσο δν φαντάζεσαι..σ λύνει κ την παραμικρή απορία..τελειος

Σ' ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση σου! Έχεις κάνει προσπάθεια μαζί του;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια...! Ήθελα να σας ρωτήσω μήπως γνωρίζει καμιά σας...Στο ΝΝΑ γίνονται ωοληψίες και εμβρυομεταφορες Σαβ/κο αν χρειαστεί;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Unicorn 1 είπε:

Διαβάστε μόνο αξιολογήσεις κ θα τρελαθειτε

Σ' ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου! Αν επιτρέπεται τι πήγε στραβά στην εξωσωματική σου; Πόσες προσπάθειες έκανες; Εγώ το Σεπτέμβριο θα κάνω την 4η...ας ελπίσω να είμαι πιο τυχερή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα αν γίνονται οωληψιες @Ριρίκα νομίζω γίνονται είναι ανάλογα πότε σ σ κλείσει ο γιατρός..αλλά νομίζω πως έχω ακούσει κ για Κυριακές..ρώτησε κ όλα θα γινουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Unicorn 1 είπε:

Τώρα αν γίνονται οωληψιες @Ριρίκα νομίζω γίνονται είναι ανάλογα πότε σ σ κλείσει ο γιατρός..αλλά νομίζω πως έχω ακούσει κ για Κυριακές..ρώτησε κ όλα θα γινουν

Σ' ευχαριστώ για όλα κοριτσι μου...ευχομαι και εσυ να βρεις τη λύση και να φτασεις στο ποθητό αποτέλεσμα!!! Μην τα παρατάς όμως...χρειάζεται επιμονή όταν μπαίνει κάποιος σε τέτοιες διαδικασίες!!! Στο ΝΝΑ πληρώνεις για την κάθε προσπάθεια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 @Ριρίκα ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι Μ..όχι απολύτως τίποτα..περνας από επιτροπή βέβαια αλλά τα από φάρμακα εοπυ δν πληρώνεις τίποτα..τα υπόλοιπα ναι..κ επίσης μπορεί να χρειαστει κάποιες φορές να σε δει κ στο ιατρείο τ λόγω φόρτου εργασίας ..αλλά μπρος να μείνουμε έγκυες τι σημασία έχουν 50  ευρώ..όλοι άλλωστε το κάνουν αυτό αν χρειαστεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Unicorn 1 είπε:

 @Ριρίκα ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι Μ..όχι απολύτως τίποτα..περνας από επιτροπή βέβαια αλλά τα από φάρμακα εοπυ δν πληρώνεις τίποτα..τα υπόλοιπα ναι..κ επίσης μπορεί να χρειαστει κάποιες φορές να σε δει κ στο ιατρείο τ λόγω φόρτου εργασίας ..αλλά μπρος να μείνουμε έγκυες τι σημασία έχουν 50  ευρώ..όλοι άλλωστε το κάνουν αυτό αν χρειαστεί.

Για τα 50 € δεν γίνεται καν λόγος...εννοώ αν ζητάνε φακελάκι για την προσπάθεια εξωσωματικής...γιατι στο Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων π.χ. ο γιατρός ζητάει για την κάθε προσπάθεια το ποσό των 650 € απ' όλους...σου λέει κατάμουτρα ότι αυτή είναι η αμοιβή για εκείνον και για τον εμβρυολογο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Unicorn 1 είπε:

Οχι ...κ απαντάω για τον Αναστασάκη..οι άλλοι δν ξέρω τι κάνουν..μετά καλό είναι είναι όμως να γεννήσεις κ σε εκείνον γιατί πολλές κυρίες κάνουν εξωσωματική εκεί πετυχενουν κ μετά τους παρατάνε..δν είναι σωστό..είναι κ γιανηον γιατρό ενα επίτευγμα να σε κανει μανούλα..δν πρέπει να τους αμφισβητουμε

Συμφωνώ αλλά είμαι από επαρχία και δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να κάνω 5 ώρες ταξίδι για να πηγαίνω εκεί...παρολ' αυτά ας πάνε όλα καλά και αυτό το βλέπουμε...Μου έχουν πει και για κάποιον Πατρίκιο που ειναι καλος, θα το ψαξω και για τους δυο και θα αποφασίσω...Σ' ευχαριστώ και πάλι για όλα κοριτσι μου...ότι καλύτερο σου εύχομαι!!! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ριρίκα καλημέρα! Εγώ είμαι στον Πετρογιαννη τον οποίο επέλεξα καθαρά από κριτικές που είδα στο ίντερνετ γιατί δεν βρήκα κανέναν να με κατευθύνει. Είναι εξονυχιστικος, δεν σε πιάνει από το χεράκι αλλά στα λέει χύμα και ίσως χρειαστεί να τον ρωτήσεις εσύ πολλά πράγματα γιατί δεν εξηγεί από μόνος του. Παρόλα αυτά μόλις ρωτήσεις σου αφιερώνει χρόνο και είναι πολύ ευγενικός και απαντάει αμέσως στο τηλ. 

Όσο για την επιτροπή ανακάλυψα τώρα ότι περνάς αναλόγως που ανήκεις, δεν έχει σχέση με τον ΕΟΠΥΥ. Για παράδειγμα της αεροπορίας τα φάρμακα θα τα εγκρίνει επιτροπή δική της χωρίς την απαίτηση του πακέτου εξετάσεων που χρειάζεται για τις υπόλοιπες επιτροπες. Τα δικαιολογητικά στο περίπου είναι μια βεβαίωση από τη ΜΙΥΑ, το βιβλιάριο και μια ατομικη αναφορά. Εσεις που ανήκετε, ναυτικό, στρατό ξηράς...? 

Όσο για το αν γίνονται διαδικασίες Σαβ/κο δεν έχω ρωτήσει ακόμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Σελίνα είπε:

@Ριρίκα καλημέρα! Εγώ είμαι στον Πετρογιαννη τον οποίο επέλεξα καθαρά από κριτικές που είδα στο ίντερνετ γιατί δεν βρήκα κανέναν να με κατευθύνει. Είναι εξονυχιστικος, δεν σε πιάνει από το χεράκι αλλά στα λέει χύμα και ίσως χρειαστεί να τον ρωτήσεις εσύ πολλά πράγματα γιατί δεν εξηγεί από μόνος του. Παρόλα αυτά μόλις ρωτήσεις σου αφιερώνει χρόνο και είναι πολύ ευγενικός και απαντάει αμέσως στο τηλ. 

Όσο για την επιτροπή ανακάλυψα τώρα ότι περνάς αναλόγως που ανήκεις, δεν έχει σχέση με τον ΕΟΠΥΥ. Για παράδειγμα της αεροπορίας τα φάρμακα θα τα εγκρίνει επιτροπή δική της χωρίς την απαίτηση του πακέτου εξετάσεων που χρειάζεται για τις υπόλοιπες επιτροπες. Τα δικαιολογητικά στο περίπου είναι μια βεβαίωση από τη ΜΙΥΑ, το βιβλιάριο και μια ατομικη αναφορά. Εσεις που ανήκετε, ναυτικό, στρατό ξηράς...? 

Όσο για το αν γίνονται διαδικασίες Σαβ/κο δεν έχω ρωτήσει ακόμα...

Καλησπέρα @Σελίνα και ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου! Εγώ έχω ήδη περάσει επιτροπή όποτε απ' αυτό είμαι έτοιμη...Μέσα στο μήνα έχω κλείσει ήδη ραντεβού όποτε θα τα μάθω όλα...Εμείς ανήκουμε στο σώμα της Αεροπορίας...Γνωρίζεις αν στο ΝΝΑ πληρώνουμε κάτι στον γιατρό και στον εμβρυολογο; Είναι ή πρώτη σου προσπάθεια ή έχει κάνει και αλλού;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ριρίκα μέχρι στιγμής δεν έχω πληρώσει τίποτα στο ΝΝΑ και δεν έχει αναφερθεί κάτι. Πέρα από εξετάσεις που ζητάνε οι οποίες δεν καλύπτονται (πχ ΑΜΗ) δεν έχω πληρώσει τίποτα. Μας έχει παραπέμψει και σε γιατρούς μέσα από το ΝΝΑ οπότε όλα είναι δωρεάν. Είναι η πρώτη μου προσπάθεια γενικώς. Θα ήθελα να μου πεις σε μήνυμα τη διαδικασία για την έγκριση. Την πήρατε από την επιτροπή της αεροποριας σωστα? Τι γράψατε στην αναφορά? Τι ποσοστό καλύπτει στα φάρμακα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 2/7/2019 at 1:29 ΜΜ, ο/η Unicorn 1 είπε:

Οχι ...κ απαντάω για τον Αναστασάκη..οι άλλοι δν ξέρω τι κάνουν..μετά καλό είναι είναι όμως να γεννήσεις κ σε εκείνον γιατί πολλές κυρίες κάνουν εξωσωματική εκεί πετυχενουν κ μετά τους παρατάνε..δν είναι σωστό..είναι κ γιανηον γιατρό ενα επίτευγμα να σε κανει μανούλα..δν πρέπει να τους αμφισβητουμε

Συγγνώμη για την επέμβαση αλλά είμαι από αυτές που τους παρατάνε..κ αυτό θα έκανα ξανα..

Τους παρατάνε διότι έκαστος στο είδος τους...όπως δεν κάνεις εξωσωματική στο μαιευτήρα δεν κάνεις τον εξωσωματικο μαιευτήρα2 διότι το 99% αυτών σε πάει σε αναίτια καισαρική κ λογικό μιας κ δεν έχουν χρόνο να περιμένουν 22 ώρες να γεννήσεις κ όσοι λένε ότι το κάνουν σε βάζουν με τεχνητούς κ Ω του θαύματος φτάνεις πάλι σε καισαρική...κι αν δε φτάσεις σε αφήνουν στη μαία κ έρχονται στην τελική εξώθηση

3 τους παραταμε διότι στην κύηση στην οποία εύχομαι να φτάσεις σύντομα ,θες 24 ώρες το 24 γιατρό διαθέσιμο...

Και τέλος η επίτευξη της κύησης από εξωσωματική δεν είναι επιτυχία του γιατρού αλλά ομάδας γιατρών...αναισθησιολογίας εμβριολογοι ,αιματολογος ενδοκρινολόγοι κτλ..εγώ αυτό είδα σε δύο κυήσεις από εξωσωματικήδεν είναι αμφισβήτηση το να αλλάξω γιατρό..για να μη μιλήσω για το κομμάτι το οικονομικό...κάποιες έχουν ξεπαραδιαδτει ..προσωπικά γέννησα σε δημόσιο κ για λίγους ασφαλείας .και δεν το μετανιώνω...όσες εξωσωματικές κ να έκανα δε θα κρατούσα τον γιατρό εκείνο για μαιευτήρα..με κατέστησε έγκυο αυτή ήταν η δουλειά του..

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Finally είπε:

Συγγνώμη για την επέμβαση αλλά είμαι από αυτές που τους παρατάνε..κ αυτό θα έκανα ξανα..

Τους παρατάνε διότι έκαστος στο είδος τους...όπως δεν κάνεις εξωσωματική στο μαιευτήρα δεν κάνεις τον εξωσωματικο μαιευτήρα2 διότι το 99% αυτών σε πάει σε αναίτια καισαρική κ λογικό μιας κ δεν έχουν χρόνο να περιμένουν 22 ώρες να γεννήσεις κ όσοι λένε ότι το κάνουν σε βάζουν με τεχνητούς κ Ω του θαύματος φτάνεις πάλι σε καισαρική...κι αν δε φτάσεις σε αφήνουν στη μαία κ έρχονται στην τελική εξώθηση

3 τους παραταμε διότι στην κύηση στην οποία εύχομαι να φτάσεις σύντομα ,θες 24 ώρες το 24 γιατρό διαθέσιμο...

Και τέλος η επίτευξη της κύησης από εξωσωματική δεν είναι επιτυχία του γιατρού αλλά ομάδας γιατρών...αναισθησιολογίας εμβριολογοι ,αιματολογος ενδοκρινολόγοι κτλ..εγώ αυτό είδα σε δύο κυήσεις από εξωσωματικήδεν είναι αμφισβήτηση το να αλλάξω γιατρό..για να μη μιλήσω για το κομμάτι το οικονομικό...κάποιες έχουν ξεπαραδιαδτει ..προσωπικά γέννησα σε δημόσιο κ για λίγους ασφαλείας .και δεν το μετανιώνω...όσες εξωσωματικές κ να έκανα δε θα κρατούσα τον γιατρό εκείνο για μαιευτήρα..με κατέστησε έγκυο αυτή ήταν η δουλειά του..

 

 

 

Καλησπέρα κοπέλα μου! Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί όντως η δουλειά του εξωσωματικού είναι να κάνει εξωσωματικές και αυτό το επέλεξε ο ίδιος...δε νομίζω να περιμένουν να βγαλουν χρήματα από τις κυήσεις με τόσα που βγάζουν από τις εξωσωματικές και με τα κέντρα τους να είναι πλέον εργοστάσια! Στην περίπτωση μου βέβαια που μένω επαρχία και θα κάνω εξωσωματική στην Αθήνα δεν θα μπορώ έτσι κι αλλιώς να κρατήσω τον ίδιο γιατρό...

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και να είστε πάντα ευτυχισμένοι! Αν επιτρέπεται πόσες εξωσωματικές έχεις κάνει για να επιτύχεις 2 εγκυμοσύνες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...