Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική στο ΝΝΑ - γιατροί


Recommended Posts

στις On 17/3/2019 at 12:41 ΜΜ, ο/η Σελίνα είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι μέλος αρκετό καιρό, σας διαβάζω, με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ και θα σας χρειαστώ ακόμα μια φορά!

Σύντομο ιστορικό: προσπαθούμε πάνω από 1,5 χρόνο, ανακαλύψαμε κιρσοκήλη 1ου βαθμού, σπέρμ/μα στα κατώτατα φυσιολογικά όρια, μια σάλπιγγα κλειστή και αφαιρέθηκαν 3 πολύποδες με υστεροσκόπηση. Ο γιατρός πρότεινε να προσπαθήσουμε όσο θέλουμε αλλά πιθανόν να πάμε σε εξωσωματική.

Πέρασαν και 6 μήνες από την υστερ/ση και πήρα στο Ναυτικό Νοσοκομείο Αθηνών να κλείσω ένα πρώτο ραντεβού (είμαστε στρατιωτικοί) όπου μου είπαν ότι πρέπει να διαλέξω γιατρό από πριν οπότε και θέλω τη βοήθεια σας! 

Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε ακούσει κάτι ή έχετε οι ίδιες εμπειρία από το ΝΝΑ (θυμάμαι μια κοπέλα @Caterinaki αν δεν κάνω λάθος)  και αν ξέρετε ή μπορείτε να μάθετε με ποιον γιατρό να συνεργαστώ! Τα ονόματα είναι αυτά: 

Τρύφος Δημήτριος,

Πετρογιάννης Νικόλαος,

Πατρίκιος Γεώργιος

Σωτήρχος Αθανάσιος,

Γκατσιώνης Θωμάς,

Αναστασάκης Ελευθέριος

Σας ευχαριστώ πολύ :)

Καλησπερα κορίτσι μου τον Αναστασακη με κλειστα ματια με χειρουργησε προσφατα σε πολυποδα που ειχα 7 χρ τωρα κ δε το είχε δει.. Ο προηγουμενος γυναικολογος μου ηταν ο πετρογιαννης κ λυπαμαι που τον ειχα τον νοιαζουν μονο τα λεφτα.. Τον εχω παρει τηλ κ μου χει δώσει την θεϊκή απάντηση κοιμαμαι τωρα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 767
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 19/10/2019 at 7:46 ΜΜ, ο/η Angel1990 είπε:

Καλησπερα κορίτσι μου τον Αναστασακη με κλειστα ματια με χειρουργησε προσφατα σε πολυποδα που ειχα 7 χρ τωρα κ δε το είχε δει.. Ο προηγουμενος γυναικολογος μου ηταν ο πετρογιαννης κ λυπαμαι που τον ειχα τον νοιαζουν μονο τα λεφτα.. Τον εχω παρει τηλ κ μου χει δώσει την θεϊκή απάντηση κοιμαμαι τωρα... 

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά είχα ήδη επιλέξει τον Πετρογιαννη και είμαι ευχαριστημένη μέχρι στιγμής... Απαράδεκτος ο τρόπος που σου μίλησε αλλά ως τώρα δεν έχω κάποιο παράπονο στους 5 μήνες που με έχει αναλάβει... Ευχαριστώ πάντως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/10/2019 at 6:50 ΜΜ, ο/η Sofia35 είπε:

@Σελίνα μου καλησπέρα!!! Σημασία έχει πόσα θα γονιμοποιηθούν και σε τελική ένα καλό ωάριο χρειαζόμαστε...εγώ έκανα ορμόνες μετά από τρεις μέρες ξαναέκανα και ξεκίνησα ,cyclakur για 15 μέρες,μετά ξανά ορμόνες, υπέρηχο και βλέπουμε... δεν ξέρω αν ίσχυει για όλες το ίδιο...πάντως μόλις βγουν οι ορμόνες και είναι καλές ξεκινάς αμέσως τα χάπια..

Καλησπέρα! Ξεκίνησα κι εγώ σικλακουρ εχθές και σε 15 μέρες θα κάνω υπέρηχο... Θα είναι 18η μέρα του κύκλου και μου φαίνεται ότι είναι αρκετά μακριά... Πότε γίνεται συνήθως η εμβρυομεταφορα με βλαστοκύστες ξέρεις? Σε ποια μέρα του κύκλου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα Αχ κι εγώ την ίδια απορία έχω και άρχισα να προβληματίζομαι...εγώ να φανταστείς όταν τελειώσω το 15 μέρες τα cyclacur θα είμαι 21 μέρα του κύκλου. Και 28 περιμένω περίοδο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνασήμερα πήγα στον γιατρό και ευτυχώς που είχα γράψει τις απορίες μου. Με το ζόρι του τα έβγαζα. Όταν τον ρώτησα για τη διατροφή μου είπε αλατι και Ζάχαρη δεν τρως έτσι κι αλλιώς κ λέω ποιος το είπε κανονικά τρώω. Αν δεν μου είχες πει εσύ για το αλάτι και τη ζάχαρη θα είχα μαύρα μεσάνυχτα. Δεν είπα για κοτόπουλο και ασπραδια. Τι να κάνω; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 τίποτα να μην κάνεις, χαλαρά! Δεν είναι κανόνας να τρως ασπράδια και κοτόπουλο, εμένα μου το έχουν πει άλλα κορίτσια, όχι ο γιατρός, γι'αυτό στο μετέφερα. Η πρωτεινη βοηθάει αλλά δεν σημαίνει ότι θα αφοσιωθείς μόνο σε αυτά! Τι αλλά σου είπε το αγόρι?

@Sofia35 ελα ντε! Και εμένα μου είπε περίπου μία βδομάδα από τον υπέρηχο και αυτό σημαίνει 25η μέρα και ο κύκλος είναι 25-28 μέρες! Θα ξαναμιλήσω στον υπέρηχο να τον ζορισω λίγο γιατί έχω να οργανώσω και το ταξίδι από το νησί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia35 είπε:

@Σελίνα εξακολουθείς και δεν τρως αλάτι, ζάχαρη;;;

Κοίταξε στην διεγερση δεν έτρωγα τίποτα που να περιείχε έστω και 2% ζάχαρη και αλάτι... Μετά την ωοληψια χαλάρωσα και τρώω διάφορα αλλά δεν βάζω πρόσθετα πουθενά. Τώρα που ξεκινάμε προετοιμασία σκέφτομαι να τα ξανακοψω. Αρχικά ο γιατρός μου είχε πει να τα κόψω "μέχρι να μείνεις έγκυος" αλλά αφού κάναμε διακοπή και περιμέναμε επόμενο κύκλο, δεν διευκρίνισε. 

Εσύ τι άλλο προσέχεις? Τι μπορούμε να κάνουμε να βοηθήσουμε δλδ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Σελίνα είπε:

@agapi82 τίποτα να μην κάνεις, χαλαρά! Δεν είναι κανόνας να τρως ασπράδια και κοτόπουλο, εμένα μου το έχουν πει άλλα κορίτσια, όχι ο γιατρός, γι'αυτό στο μετέφερα. Η πρωτεινη βοηθάει αλλά δεν σημαίνει ότι θα αφοσιωθείς μόνο σε αυτά! Τι αλλά σου είπε το αγόρι?

@Sofia35 ελα ντε! Και εμένα μου είπε περίπου μία βδομάδα από τον υπέρηχο και αυτό σημαίνει 25η μέρα και ο κύκλος είναι 25-28 μέρες! Θα ξαναμιλήσω στον υπέρηχο να τον ζορισω λίγο γιατί έχω να οργανώσω και το ταξίδι από το νησί!

Σήμερα είχε κόσμο στο ιατρείο του άλλου κτιρίου κ με έστειλαν εκεί. Αφού μου έκανε τον υπέρηχο μπήκε κ άλλη μια κοπέλα που ήθελε να της γράψει άδεια. Βασικά δεν με ενόχλησε καθόλου αλλά εκεί καταλαβαίνεις τις διαφορές δημοσίου με ιδιωτικου ιατρείου. 

Μου έδωσε οδηγίες για τα φάρμακα και αύριο θα κάνω κολπικο έλεγχο. Πολύ γρήγορα έγιναν όλα. Αγχωθηκα γιατί έχω ιστορικό με ινοαδενωματα κ αυτός δεν το θεωρεί πρόβλημα αλλά αποφασίσαμε να κάνω υπέρηχο μαστού από τώρα κ επαναληπτικό μετά την θεραπεία. Το θέμα είναι ότι ο ενδοκρινολογος και ο χειρουργός μαστού είναι στη Θεσσαλονίκη σε δημόσιο νοσοκομείο και με έπιασε ένας πανικός πως θα βγάλω άκρη και ότι πιο πολυ με έχει κουράσει αυτό με το πήγαινε έλα με τους γιατρούς που ειναι μακρυά. Μένω εκτός Θεσσαλονίκης οπότε τα χλμ τα κανουμε για πλάκα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα κι εγώ μέχρι την ωοληψια πρόσεχαν αλλά τώρα τρώω κανονικά...για αυτό ρωτάω μήπως κατάλαβα κάτι λάθος...συγχρόνως παίρνω βιταμίνη c,d ,δύο άλλα σκευάσματα για ανάπλαση κυττάρων και ανοσοποιητικό και glucophage....αυτά μου τα είπε αιματολογος και ενδοκρινολόγος....α και αντιβίωση valtrex και zithromax....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

@Σελίνα κι εγώ μέχρι την ωοληψια πρόσεχαν αλλά τώρα τρώω κανονικά...για αυτό ρωτάω μήπως κατάλαβα κάτι λάθος...συγχρόνως παίρνω βιταμίνη c,d ,δύο άλλα σκευάσματα για ανάπλαση κυττάρων και ανοσοποιητικό και glucophage....αυτά μου τα είπε αιματολογος και ενδοκρινολόγος....α και αντιβίωση valtrex και zithromax....

Λύσε μου μια απορία σε παρακαλώ το αλάτι να το κόψω πριν ξεκινήσω τα φάρμακα; έχω ακόμα 7 μέρες μέχρι την περίοδο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 εγώ έκοψα αλάτι ζάχαρη μόνο στα φάρμακα...όχι νωρίτερα..μετά την ωοληψια μου είπε ο γιατρός ότι δεν μπορούμε να προχωρήσουμε και ξεκίνησα να τρώω κανονικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Σελίνα είπε:

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά είχα ήδη επιλέξει τον Πετρογιαννη και είμαι ευχαριστημένη μέχρι στιγμής... Απαράδεκτος ο τρόπος που σου μίλησε αλλά ως τώρα δεν έχω κάποιο παράπονο στους 5 μήνες που με έχει αναλάβει... Ευχαριστώ πάντως!

Toν ειχα γιατρο απο τα 15-22 μου στην αρχη ηταν αψογος,τυπικος σε ολα του..μετα παραγνωριστηκαμε κ ξεχασε ο Νικος οτι ειμαι ασθενης του απο τον κυκλο μου εφυγαν 9 γυναικες απο ασθενεις του για τον ιδιο λογο!!Μη το δωσεις θαρρος για κανενα λογο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sofia35 είπε:

@agapi82 εγώ έκοψα αλάτι ζάχαρη μόνο στα φάρμακα...όχι νωρίτερα..μετά την ωοληψια μου είπε ο γιατρός ότι δεν μπορούμε να προχωρήσουμε και ξεκίνησα να τρώω κανονικά.

Ευχαριστώ πολύ. Θα τα κόψω σταδιακά. Μου ήρθαν πολύ απότομα ολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

Ευχαριστώ πολύ. Θα τα κόψω σταδιακά. Μου ήρθαν πολύ απότομα ολα

Κορίτσια καλημέρα! Να σας ρωτήσω κάτι, γιατί δεν πρέπει να τρώμε αλάτι και ζάχαρη κατά τη διέγερση; Εγώ έχω κάνει 4 προσπάθειες μέχρι τώρα και κανείς γιατρός δεν μου είπε κάτι τέτοιο παρα μόνο όταν μου δίναν κορτιζόνη και συνήθως αυτό γινόταν μετά την ωοληψία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ριρίκα είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Να σας ρωτήσω κάτι, γιατί δεν πρέπει να τρώμε αλάτι και ζάχαρη κατά τη διέγερση; Εγώ έχω κάνει 4 προσπάθειες μέχρι τώρα και κανείς γιατρός δεν μου είπε κάτι τέτοιο παρα μόνο όταν μου δίναν κορτιζόνη και συνήθως αυτό γινόταν μετά την ωοληψία!

Κάτι πρέπει να παίζει με την κατακρατηση υγρών και την υπέρ διέγερση των ωοθηκων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

Κάτι πρέπει να παίζει με την κατακρατηση υγρών και την υπέρ διέγερση των ωοθηκων

Α μάλιστα...οκ κορίτσι μου σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ριρίκα είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Να σας ρωτήσω κάτι, γιατί δεν πρέπει να τρώμε αλάτι και ζάχαρη κατά τη διέγερση; Εγώ έχω κάνει 4 προσπάθειες μέχρι τώρα και κανείς γιατρός δεν μου είπε κάτι τέτοιο παρα μόνο όταν μου δίναν κορτιζόνη και συνήθως αυτό γινόταν μετά την ωοληψία!

Κι εγώ το έψαξα πολύ και ήταν αυτό που λεει η @agapi82, κατακράτηση υγρών, φούσκωμα και υπερδιέγερση. Εντάξει φαντάζομαι δεν θέλει υπερβολές αλλά εγώ το βρήκα σαν ευκαιρία να τα κόψω ριζικά και ένιωθα πολύ ανάλαφρη και λεπτή αλλά πεινούσα συνέχεια!

@Sofia35 εμένα δεν μου έδωσε τίποτα από βιταμίνες... Κάτι fertilimax έπαιρνα για καλή ποιότητα ωαρίων αλλά μου είπε να τα σταματήσω μετά την ωοληψια. Κάπως θα πρέπει να βοηθήσω την κατάσταση και πάλι έφαγα το μπισκοτάκι μου... ?

@agapi82 εγώ τα ελαττωσα λίγες μέρες πριν και μόλις αδιαθετησα τα έκοψα εντελώς αλλά δεν είναι κανονας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

Κι εγώ το έψαξα πολύ και ήταν αυτό που λεει η @agapi82, κατακράτηση υγρών, φούσκωμα και υπερδιέγερση. Εντάξει φαντάζομαι δεν θέλει υπερβολές αλλά εγώ το βρήκα σαν ευκαιρία να τα κόψω ριζικά και ένιωθα πολύ ανάλαφρη και λεπτή αλλά πεινούσα συνέχεια!

@Sofia35 εμένα δεν μου έδωσε τίποτα από βιταμίνες... Κάτι fertilimax έπαιρνα για καλή ποιότητα ωαρίων αλλά μου είπε να τα σταματήσω μετά την ωοληψια. Κάπως θα πρέπει να βοηθήσω την κατάσταση και πάλι έφαγα το μπισκοτάκι μου... ?

@agapi82 εγώ τα ελαττωσα λίγες μέρες πριν και μόλις αδιαθετησα τα έκοψα εντελώς αλλά δεν είναι κανονας!

Να είστε καλά κορίτσια μου...Καλή επιτυχία σε όλες!!! Εγώ δυστυχώς απέτυχα και πάλι να γίνω μανούλα μετά από την 4η μου διέγερση η οποία δεν προχώρησε καν σε εμβρυομεταφορά γιατί από τα 2 ωαριάκια που πήραμε δεν προχώρησε κανένα! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα εμένα αυτά μου τα έδωσε ο αιματολογος που με έστειλε ο γυναικολόγος...αυτος είδε τις εξετάσεις και αποφάσισε να κάνω αυτή την αγωγή..ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και έχει διαφορετικές ανάγκες...οποτε εσύ μπορεί να μη τα χρειάζεσαι όλα αυτά...εγω στην έμβρυομεταφορα θα κάνω και inohep...απ' ότι κατάλαβα είμαστε στον ίδιο γιατρό..εσένα σε έστειλε σε αιματολο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia35 όχι μόνο ενδοκρινολογο με έστειλε... Έτσι πιστεύω κι εγώ ότι είναι διαφορετικά αλλά θα ήθελα να βοηθήσω τα μωράκια όσο μπορώ... Ποια ημερομηνία υπολογίζεις μεταφορά περιπου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ριρίκα μου μεγάλη απογοήτευση...  :( μαζεψε δυνάμεις για να δεις πως θα προχωρήσετε... Είχαν γονιμοποιηθει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

@Ριρίκα μου μεγάλη απογοήτευση...  :( μαζεψε δυνάμεις για να δεις πως θα προχωρήσετε... Είχαν γονιμοποιηθει?

Σ' ευχαριστώ κορίτσι μου! Να γονιμοποιήθηκαν αλλά δεν προχώρησαν πέρα από την 2η μέρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Σ' ευχαριστώ κορίτσι μου! Να γονιμοποιήθηκαν αλλά δεν προχώρησαν πέρα από την 2η μέρα

Ελπίζω να μπορέσετε να συνεχίσετε δυνατά και να γίνει επιτέλους το όνειρο πραγματικότητα και να κρατήσεις τα δικά σου μπεμπάκια στην αγκαλιά σου! Πόσο μεγάλο είναι αυτό το ταξίδι πια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...