Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική στο ΝΝΑ - γιατροί


Recommended Posts

στις πριν 15 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Όσες κοπέλες είναι να ξεκινήσετε διαδικασίες διέγερσης ή εμβρυομεταφοράς καλό θα ήταν πριν το κάνετε να επικοινωνήσετε με τους γιατρους σας στο ΝΝΑ διότι εγώ που ήταν να ξεκινήσω σήμερα, ο γιατρός μου είπε ότι οι διαδικασίες αναβάλλονται μέχρι νεωτέρας! Καλή τύχη σε όλες, υπομονή και μεγάλη προσοχή για να περάσει όσο πιο ανώδυνα γίνεται όλο αυτό...!!!

Δυστυχώς πάνε πίσω όλες οι προετοιμασίες που κάνει η καθεμία μας τώρα! Ευχαριστούμε για την ενημέρωση... Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά και να περάσει γρήγορα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 767
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Tα κατάφερα κ ξανασυνδεθηκα...η θαύμα είμαι..Κορίτσια μίλησα για άσχετο λογο με τον κύριο Σωτηρχο κ μου είπε ότι ίσως ξεκινάνε από Δευτέρα..κάντε ένα τηλ όσες είστε σε αυτή τη φαση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ήθελα επίσης να συμπληρώσω ότι χάρη στην @Taggeris που μοιράστηκε μαζί μου τα φάρμακα της έκανα ακόμη μια προσπάθεια με τον κύριο Σωτηρχο.Αυτη τη στιγμή έχω στην κατάψυξη μια βλαστοκυστη κ δύο μοριδια να περιμένουν.Δεν προχώρησα σε ετ μετά από σύσταση του γιατρού να περιμένουμε.Ξερω ότι τα στατιστικά δεν είναι με το μέρος μου κ λόγω ιστορικού .5 μέρα κ έχω μια early βλαστοκυστη κ δύο μοριδια ( δηλαδή εμβρια που είναι πιο πίσω). Ωστόσο εννοείται ότι όπως έδωσα ευκαιρία στο γιατρό θα δώσω κ στα τελευταία εμβρια μου.Θα ήθελα να γράψω δυο λόγια για τον γιατρό που ίσως βοηθήσουν .Το κύριο Σωτηρχο τον είδα κυριολεκτικά διαλυμένη.Οι " γνώσεις" που αποκομισα από όλο αυτό με βαραίνουν ακόμα περισσότερο.Μου έκανε εντύπωση η ηρεμία του.Η σταθερότητα ακόμα κ στον τόνο της φωνής του.Το ότι δεν ένιωσα ότι πιεζομαι .Με άκουσε πολύ προσεκτικά σημείωσε ξανασημειωσε.Ειχα πολύ επικοινωνία προσωπική μαζί του.κατςυθειαν στο κινητό να απαντάει χωρίς βιασύνη κ στα πιο ηλίθια ερωτάται μου.Ενιωσα ότι κάποιος μου δίνει χώρο.Ταθτοχρονα είδα ότι γνώριζε πολλά από όσα ήδη οι προηγούμενοι μου είχαν πει.Για δικούς μου λόγους επέλεξα πάλι να τον βλέπω στο ιατρείο του κ πήγα στο ννα μόνο για ωοληψια.Πραγματικα θέλω να τονίσω ότι τον κύριο Πετρογιαννη δεν τον άλλαξα γιατί θεωρώ ότι κάτι δεν έκανε καλά.Μου χάρισε κύηση κ φυσικά δεν ευθύνεται αυτός για τη βιοχημική.Τον άλλαξα γιατί πλέον μετά από τόσα χρόνια κ τόση προσπάθεια ήθελα συνοδηπορο σε αυτό τον αγώνα.Και τον βρήκα.Δεν ξέρω πότε θα κάνω εμβριομεταφορα κι αν θα πετύχει όμως με τον κύριο Σωτηρχο θα παραμείνω.Θα είναι ο γυναικολόγος μου από εδώ κ μπρος.Πραγματικα για την περίπτωση μου δεν είχε τι άλλο να κάνει.Τα είχαν κάνει όλα οι άλλοι όμως είχε ένα πολύ σημαντικό κομμάτι να χτίσει.Την εμπιστοσύνη στον εαυτό μου κ την αισιοδοξία.Εν μέσω κορονοιου τον πέτυχα στο σουπερμάρκετ για μια απορία μου κ ο άνθρωπος διέθεσε 2 τέταρτα να μου λύσει την απορία κ να με στηρίξει ψυχολογικά στα εμβρια που έχω.Τον αγαπώ απλά...μόνο αυτό έχω να πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η santaloxilo είπε:

Θα ήθελα επίσης να συμπληρώσω ότι χάρη στην @Taggeris που μοιράστηκε μαζί μου τα φάρμακα της έκανα ακόμη μια προσπάθεια με τον κύριο Σωτηρχο.Αυτη τη στιγμή έχω στην κατάψυξη μια βλαστοκυστη κ δύο μοριδια να περιμένουν.Δεν προχώρησα σε ετ μετά από σύσταση του γιατρού να περιμένουμε.Ξερω ότι τα στατιστικά δεν είναι με το μέρος μου κ λόγω ιστορικού .5 μέρα κ έχω μια early βλαστοκυστη κ δύο μοριδια ( δηλαδή εμβρια που είναι πιο πίσω). Ωστόσο εννοείται ότι όπως έδωσα ευκαιρία στο γιατρό θα δώσω κ στα τελευταία εμβρια μου.Θα ήθελα να γράψω δυο λόγια για τον γιατρό που ίσως βοηθήσουν .Το κύριο Σωτηρχο τον είδα κυριολεκτικά διαλυμένη.Οι " γνώσεις" που αποκομισα από όλο αυτό με βαραίνουν ακόμα περισσότερο.Μου έκανε εντύπωση η ηρεμία του.Η σταθερότητα ακόμα κ στον τόνο της φωνής του.Το ότι δεν ένιωσα ότι πιεζομαι .Με άκουσε πολύ προσεκτικά σημείωσε ξανασημειωσε.Ειχα πολύ επικοινωνία προσωπική μαζί του.κατςυθειαν στο κινητό να απαντάει χωρίς βιασύνη κ στα πιο ηλίθια ερωτάται μου.Ενιωσα ότι κάποιος μου δίνει χώρο.Ταθτοχρονα είδα ότι γνώριζε πολλά από όσα ήδη οι προηγούμενοι μου είχαν πει.Για δικούς μου λόγους επέλεξα πάλι να τον βλέπω στο ιατρείο του κ πήγα στο ννα μόνο για ωοληψια.Πραγματικα θέλω να τονίσω ότι τον κύριο Πετρογιαννη δεν τον άλλαξα γιατί θεωρώ ότι κάτι δεν έκανε καλά.Μου χάρισε κύηση κ φυσικά δεν ευθύνεται αυτός για τη βιοχημική.Τον άλλαξα γιατί πλέον μετά από τόσα χρόνια κ τόση προσπάθεια ήθελα συνοδηπορο σε αυτό τον αγώνα.Και τον βρήκα.Δεν ξέρω πότε θα κάνω εμβριομεταφορα κι αν θα πετύχει όμως με τον κύριο Σωτηρχο θα παραμείνω.Θα είναι ο γυναικολόγος μου από εδώ κ μπρος.Πραγματικα για την περίπτωση μου δεν είχε τι άλλο να κάνει.Τα είχαν κάνει όλα οι άλλοι όμως είχε ένα πολύ σημαντικό κομμάτι να χτίσει.Την εμπιστοσύνη στον εαυτό μου κ την αισιοδοξία.Εν μέσω κορονοιου τον πέτυχα στο σουπερμάρκετ για μια απορία μου κ ο άνθρωπος διέθεσε 2 τέταρτα να μου λύσει την απορία κ να με στηρίξει ψυχολογικά στα εμβρια που έχω.Τον αγαπώ απλά...μόνο αυτό έχω να πω

Εύχομαι να είναι τελευταία και τυχερά. Ένα άστρο εκεί πάνω να σε φωτίζει με τύχη!!! Καλό μήνα και όλα δεξιά....σε φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@santaloxilo ευχαριστούμε πολύ! Θυμάμαι πέρσι που έφτιαξα το θέμα και κανείς δεν ήξερε τους γιατρούς να με βοηθήσει για να διαλέξω και τώρα έχουμε μαζευτεί αρκετές, με σοβαρές εμπειρίες και αξιόλογες γνώμες για να δώσουμε μια εκτίμηση και ίσως να βοηθηθεί κάποια κοπέλα που ξεκινάει... ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας κοριτσια! @santaloxilo ευχομαι να πανε ολα καλα και πλεον να χαμογελας μονο! Σε ευχαριστουμε για την εμπειρια σου. Εχω κ γω τον Πετρογιαννη κ εχω την αισθηση οτι δεν ασχολήθηκε πολυ. Με αντιμετωπισε σαν απλη περιπτωση κ τελικα πηγαν ολα στραβα κ δεν ηξερε τι να πει. Με παρεπεμψε στον ενδοκρινολογο ενω δεν μπορουσε να μου κανει κατι αλλο.  Μετα απο 9 μηνες απο την ωοληψια τωρα σκεφτομαι οτι μπορει να φταιει κ ο γιατρος. Σκεφτομαι να παω στον Πατρικιο αλλα τωρα με εβαλες σε σκεψεις με τον Σωτηρχο. 

Αυτο το μηνα θα κανω τις εξετασεις που μου εγραψε η Λευκου για να δουμε μηπως φταιει κατι στο αιμα και μετα θα παω στο γιατρο για τα φαρμακα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

Καλημερα σας κοριτσια! @santaloxilo ευχομαι να πανε ολα καλα και πλεον να χαμογελας μονο! Σε ευχαριστουμε για την εμπειρια σου. Εχω κ γω τον Πετρογιαννη κ εχω την αισθηση οτι δεν ασχολήθηκε πολυ. Με αντιμετωπισε σαν απλη περιπτωση κ τελικα πηγαν ολα στραβα κ δεν ηξερε τι να πει. Με παρεπεμψε στον ενδοκρινολογο ενω δεν μπορουσε να μου κανει κατι αλλο.  Μετα απο 9 μηνες απο την ωοληψια τωρα σκεφτομαι οτι μπορει να φταιει κ ο γιατρος. Σκεφτομαι να παω στον Πατρικιο αλλα τωρα με εβαλες σε σκεψεις με τον Σωτηρχο. 

Αυτο το μηνα θα κανω τις εξετασεις που μου εγραψε η Λευκου για να δουμε μηπως φταιει κατι στο αιμα και μετα θα παω στο γιατρο για τα φαρμακα.

Τονίζω προς αποφυγή παρεξηγήσεων πάλι ότι εγώ νιώθω ότι έκανε ο Πέτρογιάννης ο,τι μπορουσε.ο Σωτηρχος δε μου έκανε κάτι παραπάνω ότι εάν θες να το πω απλά από τύχη εάν μείνω έγκυος κ πάνε όλα καλά συνεβει με τον Σωτηρχο.Κι από ατυχία δε συνεβει με τον Πευρογιαννη.Έχεις καταψυξη;; Εάν ναι θα πρέπει να ρωτήσεις εάν γίνεται αλλαγή γιατρού καθώς κ ποιος σε αναλαμβάνει.Δεν ξέρω εάν εύκολα αναλαμβάνουν μισή προσπάθεια.Εαν όχι κ ξεκινάς εξ αρχής είσαι σαν κι εμένα οπότε σε αναλαμβάνει ο Σωτηρχος( για τον Πατρίκιο δε γνωρίζω) ωστόσο το καλύτερο θα ήταν να μιλήσεις μαζί τους.Εαν είσαι Αθήνα, μήπως να κλείσεις ένα ραντεβού τώρα που θα ναι πιο χαλαρά να τους δεις;

Θεοι δεν είναι κ λάθη κάνουν όμως έχει υπόψη σου ότι εάν ήταν η πρώτη σου εξωσωματικη ότι όλα είναι ρευστά..στο λέω γιατί εγώ την πρώτη την έκανα σε μεγάλο ιδιωτικό ,τη χρυσοπληρωσει κ πριν δεν είχα ψάξει κάτι άλλο.Αρα πάντα υπάρχει κ αυτός ο παράγοντας.Για τη Λευκού δεν έχω λόγια ..εάν πας στο γραφείο της η Μπέμπα με το μπλε φουστάνι μπροστά είναι η κόρη μου.Στη Λευκού χρωστάω το παιδί μου κατά 60%τιυλαχιστον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η santaloxilo είπε:

Τονίζω προς αποφυγή παρεξηγήσεων πάλι ότι εγώ νιώθω ότι έκανε ο Πέτρογιάννης ο,τι μπορουσε.ο Σωτηρχος δε μου έκανε κάτι παραπάνω ότι εάν θες να το πω απλά από τύχη εάν μείνω έγκυος κ πάνε όλα καλά συνεβει με τον Σωτηρχο.Κι από ατυχία δε συνεβει με τον Πευρογιαννη.Έχεις καταψυξη;; Εάν ναι θα πρέπει να ρωτήσεις εάν γίνεται αλλαγή γιατρού καθώς κ ποιος σε αναλαμβάνει.Δεν ξέρω εάν εύκολα αναλαμβάνουν μισή προσπάθεια.Εαν όχι κ ξεκινάς εξ αρχής είσαι σαν κι εμένα οπότε σε αναλαμβάνει ο Σωτηρχος( για τον Πατρίκιο δε γνωρίζω) ωστόσο το καλύτερο θα ήταν να μιλήσεις μαζί τους.Εαν είσαι Αθήνα, μήπως να κλείσεις ένα ραντεβού τώρα που θα ναι πιο χαλαρά να τους δεις;

Θεοι δεν είναι κ λάθη κάνουν όμως έχει υπόψη σου ότι εάν ήταν η πρώτη σου εξωσωματικη ότι όλα είναι ρευστά..στο λέω γιατί εγώ την πρώτη την έκανα σε μεγάλο ιδιωτικό ,τη χρυσοπληρωσει κ πριν δεν είχα ψάξει κάτι άλλο.Αρα πάντα υπάρχει κ αυτός ο παράγοντας.Για τη Λευκού δεν έχω λόγια ..εάν πας στο γραφείο της η Μπέμπα με το μπλε φουστάνι μπροστά είναι η κόρη μου.Στη Λευκού χρωστάω το παιδί μου κατά 60%τιυλαχιστον...

Δεν εγινε κατι σοβαρο με τον Πετρογιαννη απλα ενιωσα οτι δεν εκανε κατι παραπανω. Οσο επαιρνα τα φαρμακα δεν εκανα Ε2, fsh που ξερω απο πολλες περιπτωσεις οτι πρεπει να γινεται. Εκανα μονο υπερηχο εβλεπε 11 ωαρια κ στην ωοληψια δεν βγηκε τιποτα, ηταν ανωριμα οποτε δεν προχωρησαμε σε εμβρυομεταφορα. Ειμαι διστακτικη να αλλαξω γιατρο αλλα το σκεφτομαι εντονα. 

Δυστυχως μενω Βορεια Ελλαδα οποτε ειναι δυσκολο να παω ειδικα τωρα. Θα παω τον Ιουλιο που θα εχω και τις εξετασεις της Λευκου. Σε αυτην ελπιζω πλεον γιατι τα χω κανει ολα, σαλπιγγογραφια, λαπαροσκοπιση κ.α. Μου προτεινε να παρω τις βιταμινες για ενδομητριωση αλλα εχουν 95 ευρω και κολλαω λιγο, περιμενω να βγουν τα αποτελεσματα και να δουμε αν φταιει κατι στο αιμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

Δεν εγινε κατι σοβαρο με τον Πετρογιαννη απλα ενιωσα οτι δεν εκανε κατι παραπανω. Οσο επαιρνα τα φαρμακα δεν εκανα Ε2, fsh που ξερω απο πολλες περιπτωσεις οτι πρεπει να γινεται. Εκανα μονο υπερηχο εβλεπε 11 ωαρια κ στην ωοληψια δεν βγηκε τιποτα, ηταν ανωριμα οποτε δεν προχωρησαμε σε εμβρυομεταφορα. Ειμαι διστακτικη να αλλαξω γιατρο αλλα το σκεφτομαι εντονα. 

Δυστυχως μενω Βορεια Ελλαδα οποτε ειναι δυσκολο να παω ειδικα τωρα. Θα παω τον Ιουλιο που θα εχω και τις εξετασεις της Λευκου. Σε αυτην ελπιζω πλεον γιατι τα χω κανει ολα, σαλπιγγογραφια, λαπαροσκοπιση κ.α. Μου προτεινε να παρω τις βιταμινες για ενδομητριωση αλλα εχουν 95 ευρω και κολλαω λιγο, περιμενω να βγουν τα αποτελεσματα και να δουμε αν φταιει κατι στο αιμα.

Εγώ τώρα κάνω αγωγή με αυτές για 3 μήνες.Βλακεια που δεν τις πήρα πριν τη διέγερση.Τωρα τις πήρα για πιθανή εμβριομεταφορα ( δεν ξέρω πότε θα την κάνω ακόμα) αλλά κ μήπως αφήσουμε τα μοριδια για βλαστοκυστες.Εαν φτάσουν( που προσωπικά δεν το πιστεύω ούτε μια στο εκατομμύριο) κ έχω δύο δεν μπορώ να βάλω 3 βλαστοκυστες οπότε θα μείνει μια για άλλη ετ .ίσως με ένα εμβριο φυσικού κύκλου.Για αυτό μου έδωσε τρίμηνο.κοστος 158 ευρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 καλημέρα κορίτσι! Για να δώσω και μια άποψη φίλης μου που πήγε στον Πατρίκιο, ήταν πολύ δυσάρεστημενη μαζί του, αντιμετώπισε μεγάλη αγένεια στο τηλέφωνο και στη συμπεριφορά του γενικότερα αλλά έπρεπε να ολοκληρωσει την προσπάθεια της μαζί του αναγκαστικά. Έπαθε υπερδιέγερση, είχε θετική χοριακή που δεν διπλασιαζοταν μέχρι που χρειάστηκε απόξεση και ο γιατρός ήταν παντελώς αδιάφορος (την αποξεση την έκανε αλλού). Παραθέτω και αυτήν την άποψη μήπως σε βοηθήσει στην απόφαση σου. 

Εμένα ο Πετρογιαννης μου έβαλε ορμόνες και στη διέγερση (2η μέρα και δύο μέρες πριν την ωοληψια) και στην εμβρυομεταφορα (2η μέρα) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η santaloxilo είπε:

Εγώ τι να κάνω με τα μοριδια δεν ξέρω....λέμε να τα βγάλουμε πιο νωρίς μήπως γίνουν βλαστοκυστες.

Έχω κι εγώ ένα μοριδιο με τις δύο βλαστοκυστες μου και δεν ξέρω τι ισχύει. Δλδ αν εσυ αποφασίσεις να τα αφήσεις για βλαστοκυστες, θα περιμένει η άλλη που έχεις 6η μέρα ουσιαστικά? Δεν είναι ρίσκο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Σελίνα είπε:

Έχω κι εγώ ένα μοριδιο με τις δύο βλαστοκυστες μου και δεν ξέρω τι ισχύει. Δλδ αν εσυ αποφασίσεις να τα αφήσεις για βλαστοκυστες, θα περιμένει η άλλη που έχεις 6η μέρα ουσιαστικά? Δεν είναι ρίσκο?

Ζήτησα να παγώνουν ξεχωριστά..άρα η άλλη θα βγει κανονικά 5 μέρα.Αυτα τα δύο ή θα μπούνε μαζί της ως μοριδια( θα βγουν την ίδια μέρα) ή θα βγουν μια μέρα πριν .ωστόσο αν με ρωτάς έχω κάνει ετ κ 6 μέρα κ αυτή τη στιγμή γελάει διπλα μου το αποτέλεσμα...οπότε κ αυτό να ισχύει δεν με πειράζει...για μένα πια δεν είναι ρίσκο ..είναι προφύλαξη από άσκοπες ετ.Απλα δεν είχα ακούσει ότι γίνεται αυτό με τα μοριδια( για να είμαι ειλικρινής δεν ελπίζω στη δυναμική τους ) . Μου το είπε ο γιατρός κ η εμβριολογος.Εισαι σίγουρη ότι τα πάγωσαν μαζί κ τα δικά σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η santaloxilo είπε:

Το μοριδιο σου είναι 5 μερας; Την 5 μέρα το πάγωσαν;

Ναι 5η μέρα το πάγωσαν και μου είπε ο εμβρυολογος ότι το βάλανε "τσοντα” μαζί με τις βλαστοκυστες (αυτά ήταν τα λόγια του). Δεν ήξερα ότι μπορούμε να ζητήσουμε να μπει ξεχωριστά, αλλά και να το ήξερα με πήρε αφού τα κατεψυξε... Στην ηλικία μου η νομοθεσία επιτρέπει μέχρι 2 για ετ και δεν ξέρω τι θα το κάνουν ή αν μπορώ (ή είναι σωστό) να ζητήσω να μεταφέρουν 3...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Σελίνα είπε:

Ναι 5η μέρα το πάγωσαν και μου είπε ο εμβρυολογος ότι το βάλανε "τσοντα” μαζί με τις βλαστοκυστες (αυτά ήταν τα λόγια του). Δεν ήξερα ότι μπορούμε να ζητήσουμε να μπει ξεχωριστά, αλλά και να το ήξερα με πήρε αφού τα κατεψυξε... Στην ηλικία μου η νομοθεσία επιτρέπει μέχρι 2 για ετ και δεν ξέρω τι θα το κάνουν ή αν μπορώ (ή είναι σωστό) να ζητήσω να μεταφέρουν 3...

Πόσο είσαι κάτω από 35; Γιατί άνω των 35 μπαίνουν δύο βλαστοκυστες κ μοριδιο.Εγω η αλήθεια είναι ότι τα έχω " καταδικάσει" γενικά έχω μια άρνηση σε αυτή την ετ για αυτό κ αν φτάσω θέλω να μπορώ να ελπίζω..για τα μοριδια δεν ελπίζω είναι ήδη πίσω για τη μέρα που είναι.Γιαβτη βλαστοκυστη επίσης έχω αμφιβολίες καθώς πρώτη φορά είναι πρώιμη.συνηθως ήταν άριστες..αλλά από την άλλη δεν μπορώ να τα αφήσω να πεταχτούν.Ο γιατρός με ενισχύει ψυχολογικά πολύ.ειδομεν....εσυ έχεις τις βλαστοκυστες σου οπότε αυτή τη φορά θα πάει μια χαρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@santaloxilo είμαι 30 (ούτε που τα έχω κλείσει ακόμα). Οι επιφυλάξεις σου είναι πολύ λογικές και μπράβο στο γιατρό που σε ενισχύει. Δεν είναι καλο πλάνο να ξεπαγωσεις τα μοριδια και αν προχωρήσουν να βάλεις αυτά? Και ξεπαγωνεις τη βλαστοκυστη αν φτάσει ένα ή κανένα, αλλιώς την αφήνεις για επόμενη φορά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Να ναι κι εγώ.Το άγχος μου σε απόγειο( η προλακτίνη πρέπει να έχει χτυπήσει ταβάνι) ξεκίνησα κορίτσια.Τη Δευτέρα θα βγάλουν τα εμβρια και τα 3 κ την Τρίτη πρωί πρωί θα πάω για εμβριομεταφορα.Εχω τρελή αγωνία.

Από τη μία που με βάζουν νωρίς νωρίς 9 η ώρα πριν τις ωοληψιες.Φοβαμαι μήπως γίνεται για να μη χάσω εμβρια κ μείνω χωρίς ετ( ξέρω ότι μπορεί να λέω βλακείες) 

Και φυσικά τεράστιο άγχος για το αν θα μου μείνει εμβριο.Ακομα κ η βλαστοκυστη Δευτέρα θα βγει μήπως προχωρήσει κι αυτή λίγο.φοβαμαι απίστευτα μήπως μείνω χωρίς εμβρια.Βασικα πρώτη φορά τα φοβάμαι όλα.Σε όλες πλην της πρώτης πήγαινα τρελή χαρά.Τωρα με φοβίζουν τα εμβρια μου πολύ.Ρι να πω...το ενδομήτριο μου 13 μέρα( την Τρίτη που πέρασε ήταν 9,5) οπότε την Τρίτη στην ευ θα είναι μεγαλύτερο.οποτε από εκεί νομίζω είμαι οκ.Αυτα τα νέα μου.σας φιλώ υγ τεστ κορονοιου δεν θέλουν αν κάνεις μόνο ετ ή αν κάνεις ωοληψια χωρίς μεθη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ @santaloxilo... Αυτά τα άγχη μας καταρρακώνουν...! Θα έχουμε ωάρια, θα γονιμοποιηθούν, θα προχωρήσουν, πόσα θα φτάσουν βλαστοκυστες, θα είναι καλής ποιοτητας, θα επιζήσουν την απόψυξη, θα έχω καλές εξετάσεις για ετ, θα μείνω έγκυος, θα πάει καλά, θα γεννήσω καλά...  ???

Όσο και αν σε σκίζει μέσα σου θυμήσου αυτό: είναι ο πιο γλυκός αγώνας!! Είναι τα πιο όμορφα άγχη! Δεν παλεύουμε με κάποια τρομερή ασθένεια αλλά για το θαύμα της ζωής. Και παντα μα πάντα έρχονται εκεί που δεν το περιμένουμε, εκεί που έχουμε παραιτηθεί και δεν υπάρχει ελπίδα. Και αν όχι? Πάλι θα βρεθεί ο λόγος και θα γίνει κάτι καλύτερο!

Έκανες τα πάντα, τώρα εχε πίστη στη ζωή και στην τύχη είναι όλα στο χέρι τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Σελίνα είπε:

Αχ @santaloxilo... Αυτά τα άγχη μας καταρρακώνουν...! Θα έχουμε ωάρια, θα γονιμοποιηθούν, θα προχωρήσουν, πόσα θα φτάσουν βλαστοκυστες, θα είναι καλής ποιοτητας, θα επιζήσουν την απόψυξη, θα έχω καλές εξετάσεις για ετ, θα μείνω έγκυος, θα πάει καλά, θα γεννήσω καλά...  ???

Όσο και αν σε σκίζει μέσα σου θυμήσου αυτό: είναι ο πιο γλυκός αγώνας!! Είναι τα πιο όμορφα άγχη! Δεν παλεύουμε με κάποια τρομερή ασθένεια αλλά για το θαύμα της ζωής. Και παντα μα πάντα έρχονται εκεί που δεν το περιμένουμε, εκεί που έχουμε παραιτηθεί και δεν υπάρχει ελπίδα. Και αν όχι? Πάλι θα βρεθεί ο λόγος και θα γίνει κάτι καλύτερο!

Έκανες τα πάντα, τώρα εχε πίστη στη ζωή και στην τύχη είναι όλα στο χέρι τους!

Τί όμορφα που τα έγραψες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Σελίνα είπε:

@santaloxilo πολύ καλή επιτυχία σήμερα! Καλώς να δεχτείς τα εμβρυακια σου! Πως τα πήγαν τα γλυκουλικα?

Σέλινα μου σε ευχαριστώ.Βαλαμε ένα μοριδιο και μια βλαστοκυστη.Κραταμε μικρο καλαθι οπως είπαμε με την εμβριολογο.Τα έχω γράψει αναλυτικά στο θέμα εμβριομεταφορα.Κοριτσια Γιάννενα κλείνει αυτός ο κύκλος.Τους ευχαριστουμε όλους και στο ΝΝΑ για ότι έκαναν.Προσωπικα δεν ελπίζω αλλά δεν το λέω με πίκρα θυμό ή απαισιοδοξία αλλά με ρεαλισμό.Δεν με πειράζει όμως είμαι ήρεμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα κοριτσια! Ελπιζω να σας βρισκω καλα. Εκανα τις εξετασεις της Λευκου και προτεινε να κανω διατροφη χωρις γλουτενη εφ ορου ζωης γιατι ειμαι θετικη στο γονιδιο της κοιλιοκακης και να κανω σαλπιγγογραφια ωστε αν ειναι ανοιχτες οι σαλπιγγες θα κανω σπερματεγχυση αλλιως εξωσωματικη. Επισης ειμαι θετικη και στα δυο γονιδια της θρομβοφιλιας. Μου εδωσε Βιταμινη D και φυλλικο. 

Ειπε οτι η γλουτενη σε συνδυασμο με την ενδομητριωση εμποδιζει την συλληψη. Δυσκολευομαι να το πιστεψω. Μετα απο την 1η εξωσωματικη δεν ξερω αν αξιζει να κανω σπερματεγχυση. Ξερετε αν γινεται στο Ναυτικο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Πρώτη προσπάθεια για μένα.Εχω συνδρομο πολυκυστικών οωθηκών,ο σύζυγος ολιγοσπερμία με κινητικότητα εντός ορίων(18 εκ) και μετα απο αρκετά χρόνια προσπαθειών αποφασίσαμε να τραβήξουμε αυτόν τον δρόμμο.Εχουμε επιλέξει τον κύριο Σωτηρχο και εχουμε κάνει σχεδόν όλες τις εξετάσεις(κατι αιματολογικες λείπουν και λεω λειπουν γιατι χρειαζονται επαναληψη).

Απορώ γιατί σταμάτησε το θέμα.Υπάρχει κάποια κοπέλα που να πετυχε το σκοπό της και να γέννησε τελικα?

Επιλέξαμε το ΝΝΑ γιατι ειμαστε δικαιούχοι και απο αποψη οικονομικού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...