Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική στο ΝΝΑ - γιατροί


Recommended Posts

στις πριν 13 λεπτά, ο/η santaloxilo είπε:

καλησπερα το ΝΝΑ κανει προεμφυτευτικο.Συνεργαζεται με τον Παγκαλο .Κοστιζει 300 ευρω το εμβριο(δεν ειναι δωρεαν εννοειται σε οτι αφορα τον Παγκαλο)το ειχα ψαξει.ειδα πρωτα την κυρια Φιλιππα μετα εκλεισα στον ΠΑΓΚΑΛΟ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΟΧΙ.ωστοσο να ξερεις οτι αν αποφασισεις να κανεις δεν πας οποτε θες για εξωσωματικη εχει αναμονη κι αυτο γιατι ο προεμφυτευτικος ειναι δεσμευση για το εργαστηριο.Εγω ειχα ρωτησειΣεπτεμβριο κι αν επρεπε να κανω θα περιμενα 4-5 μηνες.Επισης τοτε μου ειχαν πει οτι εκτος απο το εργαστηρι τυ Παγκαλου περιμεναν μηπως συνεργαστουν κι με καποιον αλλο(δε θυμαμαι ποιον)κι ισως εβγαινε οικονομικοτερα.Ωστοσο πριν την αποφαση σου ψεξε το καλα...σκεψου οτι εχω 6 παλλινδρομες και παλι δεν μου συστηθηκε

Σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.  Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχει τόσους μήνες αναμονή για τον έλεγχο ☹. Δεν έχω ακόμη συζητήσει με τον γιατρό για επόμενη προσπάθεια αλλά η άποψη η δική μου κ του συζύγου για να μην περάσουμε τα ίδια είναι υπέρ του προεμφυτευτικού. Αφού είχες 6 παλίνδρομες γιατί σου πρότειναν Όχι; Τώρα αρχίζει το άγχος ξανά... Πώς το διαχειρίστηκες; μπράβο σου .... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 767
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 46 λεπτά, ο/η santaloxilo είπε:

ωωω τι ωραια νεα...σου βγηκε λοιπον σε καλο η αναμονη...με το καλο η ετ

σ'ευχαριστώ πολύ! εύχομαι και σε σένα να είναι η τυχερή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasso80 είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.  Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχει τόσους μήνες αναμονή για τον έλεγχο ☹. Δεν έχω ακόμη συζητήσει με τον γιατρό για επόμενη προσπάθεια αλλά η άποψη η δική μου κ του συζύγου για να μην περάσουμε τα ίδια είναι υπέρ του προεμφυτευτικού. Αφού είχες 6 παλίνδρομες γιατί σου πρότειναν Όχι; Τώρα αρχίζει το άγχος ξανά... Πώς το διαχειρίστηκες; μπράβο σου .... 

ο προεμφυτευτικος εχει μια διαδικασια που απαιτει μια δεσμευση χρονου απο το εργαστηριο.δεν μπορει να γινει πχ 3 φορες στην ιδια βδομαδα...ταυτοχρονα ειναι μια δεσμευση και στο εργαστηριο που θα γινει η αναλυση ειδικα εαν θες να κανεις εμβριομεταφορα στον ιδιο κυκλο.Για αυτο το λογο βαζουν μια αλφα διασπορα στο χρονο.Δεν ξερω κατα ποσο το αποφασιζει ενα ζευγαρι αυτομε γνωμονα το συναισθηματικο κομματι.Προσωπικα αφαιθηκα στους γενετιστες και το εψαξα παρα πολυ.., επισης δεν ξερω τι ενημερωση εχετε για τον προεμφυτευτικο.Ωστοσο δεν ειναι πανακεια οτι θα πετυχεις ουτε οτι δεν θα εχεις παλλινδρομη.Οι μονες περιπτωσειςπου συστηνεται με σιγουρα αποτελεσματα  ειναι οταν εχει θεμα ο καρυωτυπος και γενικα οταν ξερεις τι ψαχνεις.Εχει γινει πολυ λογος για τα τελευταια χρονια για τον προεμφυτευτικο.Στο κομματι τωρα της διαχειρισης δεν θα σου πω ψεματα ναι υπηρξαν φορες που λυγισα ειδικα στις τρεις πρωτες (2 κυησεις η μια διδυμη)πριν ερθει η κορη μου.Ωστοσο βλεπω παντα το ποτηρι μισογεματο..αυτα τα παιδια δε θα γενιοταν για καποιο λογο.Ειχα συμμαχο την ηλικια και μια μητρα που μου φωναζε εδω ειμαι θες το ενα το καλο...κι ηρθε...κι εγινε η κορη μου...κι ειχα καταψυξη και ξαναπροσπαθησα αλλες δυο φορες γιατι μου ηταν αδυνατο να αφησω εμβρια να πεταχτουν..κι ηρθαν αλλες δυο παλλινδρομες....κι εκει που ειπα στοπ μας μιλησε μια φιλη για το ναυτικο...ειχα δωσει τα κερατα μου σε γιατρους κι ειδικοτητες κι ειπα οκ εχω παρει λιγα φαρμακα ευκαιρια να δοκιμασω δε χανω κατω..κι ηρθε βιοχημικη και ειπα φρενο.(το αν θα κανω τελικα αλλη θα το χρωσταω  εδω στην @Taggeris εναν ανθρωπο που σκεφτεται οπως εγω που ειναι η φωνη της λογικης και της καρδιας μου...με ισορροπησε πολυ...Στο μεσοδιαστημα ειδα δυο φορες τον ιδιο τον κυριο Παγκαλο και πολλους αλλους γενετιστες..στη δικη μου περιπτωση δεν θα με βοηθουσε καπου ο προεμφυτευτικος...ζυγισαμε τα υπερ και τα κατα και ειπαμε οχι..καθε περιπτωση ωστοσο ειναι διαφορετικη...παντως ψαξε το..μην αρκεστεις σε ενα ναι κανε το..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vasso80 καταρχήν θα το δεις εσύ τι θες να κάνεις καθώς όπως είπε κ η @santaloxilo δεν είναι πανάκεια... Απλά ήθελα να πω ότι στο ΑλφαLab του υγεία είναι 220 το έμβρυο (σε σχέση με τα 300 είναι διαφορά...) κ δεν είχα κάποια αναμονή. Είπα στο γιατρό ότι το θέλουμε (δικους μας ψυχολογικούς λόγους) και απλά το σημείωσε όταν έκλεισε την ωοληψία. Σε 2 εβδομάδες είχα αποτέλεσμα. Εκείνο το 1 έμβρυο που είχε θέμα είχε το πρόβλημα που φαίνεται να προκαλεί το 10% των αποβολών οπότε λέω οκ γλύτωσα αυτό. Από την άλλη έχω άλλα 3 υγιή αυτό μπορεί να μην έμπαινε και ποτέ... περισσότερο επηρεάστηκα από φίλη που βίωσε διακοπή κύησης (από φυσική σύλληψη) και είπα ας το κάνουμε. Όμως αυτό σου έτυχε μια φορά και μπορεί να μην ξαναγίνει και ποτέ... Δες εσύ πως νιώθεις πιο ήρεμη... καλή επιτυχία!

@santaloxilo ό,τι καλύτερο και σε σένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η santaloxilo είπε:

ο προεμφυτευτικος εχει μια διαδικασια που απαιτει μια δεσμευση χρονου απο το εργαστηριο.δεν μπορει να γινει πχ 3 φορες στην ιδια βδομαδα...ταυτοχρονα ειναι μια δεσμευση και στο εργαστηριο που θα γινει η αναλυση ειδικα εαν θες να κανεις εμβριομεταφορα στον ιδιο κυκλο.Για αυτο το λογο βαζουν μια αλφα διασπορα στο χρονο.Δεν ξερω κατα ποσο το αποφασιζει ενα ζευγαρι αυτομε γνωμονα το συναισθηματικο κομματι.Προσωπικα αφαιθηκα στους γενετιστες και το εψαξα παρα πολυ.., επισης δεν ξερω τι ενημερωση εχετε για τον προεμφυτευτικο.Ωστοσο δεν ειναι πανακεια οτι θα πετυχεις ουτε οτι δεν θα εχεις παλλινδρομη.Οι μονες περιπτωσειςπου συστηνεται με σιγουρα αποτελεσματα  ειναι οταν εχει θεμα ο καρυωτυπος και γενικα οταν ξερεις τι ψαχνεις.Εχει γινει πολυ λογος για τα τελευταια χρονια για τον προεμφυτευτικο.Στο κομματι τωρα της διαχειρισης δεν θα σου πω ψεματα ναι υπηρξαν φορες που λυγισα ειδικα στις τρεις πρωτες (2 κυησεις η μια διδυμη)πριν ερθει η κορη μου.Ωστοσο βλεπω παντα το ποτηρι μισογεματο..αυτα τα παιδια δε θα γενιοταν για καποιο λογο.Ειχα συμμαχο την ηλικια και μια μητρα που μου φωναζε εδω ειμαι θες το ενα το καλο...κι ηρθε...κι εγινε η κορη μου...κι ειχα καταψυξη και ξαναπροσπαθησα αλλες δυο φορες γιατι μου ηταν αδυνατο να αφησω εμβρια να πεταχτουν..κι ηρθαν αλλες δυο παλλινδρομες....κι εκει που ειπα στοπ μας μιλησε μια φιλη για το ναυτικο...ειχα δωσει τα κερατα μου σε γιατρους κι ειδικοτητες κι ειπα οκ εχω παρει λιγα φαρμακα ευκαιρια να δοκιμασω δε χανω κατω..κι ηρθε βιοχημικη και ειπα φρενο.(το αν θα κανω τελικα αλλη θα το χρωσταω  εδω στην @Taggeris εναν ανθρωπο που σκεφτεται οπως εγω που ειναι η φωνη της λογικης και της καρδιας μου...με ισορροπησε πολυ...Στο μεσοδιαστημα ειδα δυο φορες τον ιδιο τον κυριο Παγκαλο και πολλους αλλους γενετιστες..στη δικη μου περιπτωση δεν θα με βοηθουσε καπου ο προεμφυτευτικος...ζυγισαμε τα υπερ και τα κατα και ειπαμε οχι..καθε περιπτωση ωστοσο ειναι διαφορετικη...παντως ψαξε το..μην αρκεστεις σε ενα ναι κανε το..

♥️♥️♥️ Θα τα καταφέρουμε!! Σαγαπω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η santaloxilo είπε:

ο προεμφυτευτικος εχει μια διαδικασια που απαιτει μια δεσμευση χρονου απο το εργαστηριο.δεν μπορει να γινει πχ 3 φορες στην ιδια βδομαδα...ταυτοχρονα ειναι μια δεσμευση και στο εργαστηριο που θα γινει η αναλυση ειδικα εαν θες να κανεις εμβριομεταφορα στον ιδιο κυκλο.Για αυτο το λογο βαζουν μια αλφα διασπορα στο χρονο.Δεν ξερω κατα ποσο το αποφασιζει ενα ζευγαρι αυτομε γνωμονα το συναισθηματικο κομματι.Προσωπικα αφαιθηκα στους γενετιστες και το εψαξα παρα πολυ.., επισης δεν ξερω τι ενημερωση εχετε για τον προεμφυτευτικο.Ωστοσο δεν ειναι πανακεια οτι θα πετυχεις ουτε οτι δεν θα εχεις παλλινδρομη.Οι μονες περιπτωσειςπου συστηνεται με σιγουρα αποτελεσματα  ειναι οταν εχει θεμα ο καρυωτυπος και γενικα οταν ξερεις τι ψαχνεις.Εχει γινει πολυ λογος για τα τελευταια χρονια για τον προεμφυτευτικο.Στο κομματι τωρα της διαχειρισης δεν θα σου πω ψεματα ναι υπηρξαν φορες που λυγισα ειδικα στις τρεις πρωτες (2 κυησεις η μια διδυμη)πριν ερθει η κορη μου.Ωστοσο βλεπω παντα το ποτηρι μισογεματο..αυτα τα παιδια δε θα γενιοταν για καποιο λογο.Ειχα συμμαχο την ηλικια και μια μητρα που μου φωναζε εδω ειμαι θες το ενα το καλο...κι ηρθε...κι εγινε η κορη μου...κι ειχα καταψυξη και ξαναπροσπαθησα αλλες δυο φορες γιατι μου ηταν αδυνατο να αφησω εμβρια να πεταχτουν..κι ηρθαν αλλες δυο παλλινδρομες....κι εκει που ειπα στοπ μας μιλησε μια φιλη για το ναυτικο...ειχα δωσει τα κερατα μου σε γιατρους κι ειδικοτητες κι ειπα οκ εχω παρει λιγα φαρμακα ευκαιρια να δοκιμασω δε χανω κατω..κι ηρθε βιοχημικη και ειπα φρενο.(το αν θα κανω τελικα αλλη θα το χρωσταω  εδω στην @Taggeris εναν ανθρωπο που σκεφτεται οπως εγω που ειναι η φωνη της λογικης και της καρδιας μου...με ισορροπησε πολυ...Στο μεσοδιαστημα ειδα δυο φορες τον ιδιο τον κυριο Παγκαλο και πολλους αλλους γενετιστες..στη δικη μου περιπτωση δεν θα με βοηθουσε καπου ο προεμφυτευτικος...ζυγισαμε τα υπερ και τα κατα και ειπαμε οχι..καθε περιπτωση ωστοσο ειναι διαφορετικη...παντως ψαξε το..μην αρκεστεις σε ενα ναι κανε 

Δε ξέρω τι να σου πω πέρα από ένα μεγάλο ευχαριστώ για όσα μου είπες. Έχεις κάνει φοβερή προσπάθεια όλο αυτόν τον καιρό και σου αξίζουν συγχαρητήρια.  Να είσαι πάντα υγιής να χαίρεσαι την κορούλα σου και την οικογένειά σου !  Θα το ψάξω πολύ το θέμα γιατί δεν είναι κάτι απλό.  Έχω κλείσει δύο ραντεβού σε κέντρα εκτός ΝΝΑ.  Ελπίζω να βγάλω άκρη και να ξεκαθαρίσουν κάπως τα πράγματα.  

Σ' ευχαριστώ πολύ για όλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

@vasso80 καταρχήν θα το δεις εσύ τι θες να κάνεις καθώς όπως είπε κ η @santaloxilo δεν είναι πανάκεια... Απλά ήθελα να πω ότι στο ΑλφαLab του υγεία είναι 220 το έμβρυο (σε σχέση με τα 300 είναι διαφορά...) κ δεν είχα κάποια αναμονή. Είπα στο γιατρό ότι το θέλουμε (δικους μας ψυχολογικούς λόγους) και απλά το σημείωσε όταν έκλεισε την ωοληψία. Σε 2 εβδομάδες είχα αποτέλεσμα. Εκείνο το 1 έμβρυο που είχε θέμα είχε το πρόβλημα που φαίνεται να προκαλεί το 10% των αποβολών οπότε λέω οκ γλύτωσα αυτό. Από την άλλη έχω άλλα 3 υγιή αυτό μπορεί να μην έμπαινε και ποτέ... περισσότερο επηρεάστηκα από φίλη που βίωσε διακοπή κύησης (από φυσική σύλληψη) και είπα ας το κάνουμε. Όμως αυτό σου έτυχε μια φορά και μπορεί να μην ξαναγίνει και ποτέ... Δες εσύ πως νιώθεις πιο ήρεμη... καλή επιτυχία!

@santaloxilo ό,τι καλύτερο και σε σένα!

Έχω κλείσει δύο ραντεβού σε κέντρα εκτός ΝΝΑ για να πάρω γνώμες. Ελπίζω να βοηθήσουν. Δε θέλω πάλι να τύχει μια παλίνδρομη ενώ θα μπορούσα να την αποφύγω.  Δε βοηθάει ούτε ψυχολογικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Τι κανετε? Σε τι φαση εισαστε?

Σημερα πηγα στην Λευκου και μου εδωσε πολλες εξετασεις, 200 ευρω σιγουρα θα δωσω και θα ξαναπαω. 

Μηπως ξερετε στο ΝΝΑ κανουν ωοληψιες σε φυσικο κυκλο? Ο χειρουργος μαστου με προβληματισε με αυτα που ειπε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, κάνουν ωοληψίες σε φυσικό κύκλο δεν έχω κάνει η ίδια αλλά είχα ρωτήσει τον κ. Τρύφο αν μπορούσα να κάνω απλά δεν το πρότεινε για την περίπτωσή μου.

Αν επιτρέπεται τι σου είπε ο χειρούργος μαστού και σε προβλημάτισε; για τα φάρμακα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η vasso80 είπε:

Καλησπέρα, κάνουν ωοληψίες σε φυσικό κύκλο δεν έχω κάνει η ίδια αλλά είχα ρωτήσει τον κ. Τρύφο αν μπορούσα να κάνω απλά δεν το πρότεινε για την περίπτωσή μου.

Αν επιτρέπεται τι σου είπε ο χειρούργος μαστού και σε προβλημάτισε; για τα φάρμακα; 

Καλημερα, εχω ιστορικο με ινοαδενωματα και η μητερα μου ειχε ορμονικο καρκινο μαστου. Το 70% των καρκινων μαστου ειναι απο τα οιστρογονα. Ειμαι 38 χρ και ειπε το πολυ μεχρι 2 εξωσωματικες και με δικη μου ευθυνη. Πανω απο 40 ειναι απαγορευτικο με τετοιο ιστορικο. Πριν κανω την 1η εξωσωματικη κανεις δεν με ενημερωσε γι αυτο και τοτε δεν ειχα παει στον χειρουργο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.  Εύχομαι να είσαι τυχερή και να πάνε όλα καλά με τον φυσικό κύκλο ώστε να μη χρειαστεί να πάρεις τα φάρμακα.  

Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! 

Εγώ πήγα στον Οικονομου τον φάρμακογενετιστή, μας έκανε ένα σωρό εξετάσεις και ανακαλύψαμε αυξημένα ΝΚ, χαμηλή συμβατότητα με το σύζυγο (δλδ το ανοσοποιητικό μου αναγνωρίζει το υλικό του σαν ξένο και το καταστρέφει), χαμηλη ενέργεια στα κύτταρα, και μου επιβεβαίωσε ότι έχω θρομβοφιλια δίνοντας μου διπλάσια δόση αντιπηκτικών, που με καθησυχασε.

Ξεκινήσαμε ένα πλάνο θεραπείας για το ανοσοποιητικό και τα ωαρια με βιταμίνες και υπολογίζω την ετ καλό Ιούλιο αν δεν προκύψει κάτι άλλο ενδιάμεσα. Απογοήτευση αλλά δεν νομίζω ότι μένει κάτι άλλο να ψάξω. 

@agapi82 πολύ ανησυχητικό αυτό που σου είπε ο γιατρός... Καλά κάνεις και κοιτάς για φυσικό, σκοπός δεν είναι να αρρωστήσουμε! Κι εγώ ξέρω ότι κάνουν οπότε πιστεύω θα είσαι καλυμμένη. Πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα σου?

Τα άλλα κορίτσια τι κάνετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

Γεια σας κορίτσια! 

Εγώ πήγα στον Οικονομου τον φάρμακογενετιστή, μας έκανε ένα σωρό εξετάσεις και ανακαλύψαμε αυξημένα ΝΚ, χαμηλή συμβατότητα με το σύζυγο (δλδ το ανοσοποιητικό μου αναγνωρίζει το υλικό του σαν ξένο και το καταστρέφει), χαμηλη ενέργεια στα κύτταρα, και μου επιβεβαίωσε ότι έχω θρομβοφιλια δίνοντας μου διπλάσια δόση αντιπηκτικών, που με καθησυχασε.

Ξεκινήσαμε ένα πλάνο θεραπείας για το ανοσοποιητικό και τα ωαρια με βιταμίνες και υπολογίζω την ετ καλό Ιούλιο αν δεν προκύψει κάτι άλλο ενδιάμεσα. Απογοήτευση αλλά δεν νομίζω ότι μένει κάτι άλλο να ψάξω. 

@agapi82 πολύ ανησυχητικό αυτό που σου είπε ο γιατρός... Καλά κάνεις και κοιτάς για φυσικό, σκοπός δεν είναι να αρρωστήσουμε! Κι εγώ ξέρω ότι κάνουν οπότε πιστεύω θα είσαι καλυμμένη. Πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα σου?

Τα άλλα κορίτσια τι κάνετε?

Αυτα τα ΝΚ κι εγω τα φοβαμαι. Παμε για εξωσωματικη σαν τα προβατα χωρις να εχουμε ελεγχθει για τα παντα και χανουμε χρονο, χρημα και ψυχολογια αστα να πανε. Ολες οι εξετασεις απο την Λευκου σε ιδιωτικο μικροβιολογικο κοστιζουν 350 ευρω με συνταγογραφηση φυσικα. Τελικα θα τις κανω σε δημοσιο νοσοκομειο κ θα κοστισουν 35 ευρω αλλα θα τις κανω 30 Μαρτιου οποτε μετα το Πασχα θα τις παρω. 

Πριν 15 μερες ειχα νοσηλευτει 3 μερες με ρηξη ωχρου σωματιου και απο τοτε αρχισα να αλλαζω σκεψη, δεν εχω απογοητευτει απλα κουράστηκα.  Συνειδητοποιησα οτι τα τελευταια 5 χρονια και ειδικα τον τελευταιο χρονο ειμαι συνεχεια στους γιατρους, να κανω εξετασεις να βρω ραντεβου να κανω επαναληπτκες, χειρουργεια κλπ Ποσα χρηματα εχω δωσει! Νομιζω οτι ασχοληθηκα αρκετα και φτανει. Αν δεν ειχα κλεισει ραντεβου στην Λευκου εδω κ ενα μηνα δεν θα πηγαινα, οποτε αποφασισα να κανω οτι μου πει κ αυτη κ μετα θα σκεφτω αν θα κανω εξωσωματικη. Η αποφαση για την 2η προσπαθεια ληγει τον Αυγουστο αρα εχω χρονο ακομα. Θελω να ζησω να χαρω το σεξ γιατι γινεται πλεον με το ρολοι, ν α δουλεψω, να βγω, να χαλασω λεφτα για μενα. Ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω. Μεχρι κ οι δικοι μου ειπαν φτανει πια μην κανεις τιποτα αλλο κ αν ερθει ενα μωρο καλως αλλιως δεν θα πεθανεις κιολας. Οταν φτασω σε μια ηλικια που δεν θα μπορω να κανω τποτα θα πω στον εαυτο μου οτι προσπαθησα χωρις να κανω κακο στον εαυτο μου και να συνεχισω να ζω.

Ποιες βιταμινες σου εδωσε; Τωρα παιρνω τις terra inositol και η λευκου μου προτεινε τις Metriomed για την ενδομητριωση. 

Καλυτερα να καθυστερησεις για την επομενη εξωσωματικη παρα να παει παλι χαμενη για τον οποιοδηποτε λογο.

Συγγνωμη για το κατεβατο αλλα ηθελα να τα βγαλω απο μεσα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 κανένα κατεβατό νομίζω πολλές λίγο-πολύ έχουμε παρόμοιες σκέψεις... εμείς προσπαθούμε σχεδόν τρία χρόνια για μωράκι και τον τελευταίο χρόνο με εξωσωματική και έχω ήδη κουραστεί με όλες τις αναμονές και τη λαχτάρα. Η ζωή μας περιστρέφεται γύρω από το επόμενο ραντεβού με τον γιατρό, τι ώρα θα ξυπνήσουμε για να πάρουμε φάρμακα τι ώρα θα φάμε για να πάρουμε φάρμακα, ταξίδι δεν μπορούμε να πάμε μήπως και προχωρήσουμε ή για να μαζέψουμε λεφτά. Εν ολίγοις δεν ζούμε επειδη περιμένουμε να γίνει αυτό που λαχταράμε. Και οπότε χρειαζόμαστε ένα διάλειμμα μας τρώει ο χρόνος... Πρέπει να ζούμε και λίγο αλλά ακόμα δεν έχω βρει τον τρόπο!

Από βιταμίνες για την ώρα μου έδωσε βιταμίνη C, d3, ω3 και ρεσβερατρόλη που είναι αντιοξειδωτικό, και όλα σε υψηλές συγκεντρώσεις. Στο δεύτερο κομμάτι είναι πολλές ακόμα για βελτίωση ποιότητας ωαρίων και ενίσχυση διαδικασίας πλακουντοποιησης. 

Και εγώ έτσι λέω καλύτερα να καθυστερήσω και να πάω έτοιμη παρά να ανησυχώ μήπως κάτι δεν έχω κάνει. Και αυτός ο ρημαδης ο χρόνος τρέχει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

@agapi82 κανένα κατεβατό νομίζω πολλές λίγο-πολύ έχουμε παρόμοιες σκέψεις... εμείς προσπαθούμε σχεδόν τρία χρόνια για μωράκι και τον τελευταίο χρόνο με εξωσωματική και έχω ήδη κουραστεί με όλες τις αναμονές και τη λαχτάρα. Η ζωή μας περιστρέφεται γύρω από το επόμενο ραντεβού με τον γιατρό, τι ώρα θα ξυπνήσουμε για να πάρουμε φάρμακα τι ώρα θα φάμε για να πάρουμε φάρμακα, ταξίδι δεν μπορούμε να πάμε μήπως και προχωρήσουμε ή για να μαζέψουμε λεφτά. Εν ολίγοις δεν ζούμε επειδη περιμένουμε να γίνει αυτό που λαχταράμε. Και οπότε χρειαζόμαστε ένα διάλειμμα μας τρώει ο χρόνος... Πρέπει να ζούμε και λίγο αλλά ακόμα δεν έχω βρει τον τρόπο!

Από βιταμίνες για την ώρα μου έδωσε βιταμίνη C, d3, ω3 και ρεσβερατρόλη που είναι αντιοξειδωτικό, και όλα σε υψηλές συγκεντρώσεις. Στο δεύτερο κομμάτι είναι πολλές ακόμα για βελτίωση ποιότητας ωαρίων και ενίσχυση διαδικασίας πλακουντοποιησης. 

Και εγώ έτσι λέω καλύτερα να καθυστερήσω και να πάω έτοιμη παρά να ανησυχώ μήπως κάτι δεν έχω κάνει. Και αυτός ο ρημαδης ο χρόνος τρέχει...

Πόσο δίκιο έχεις...Όλα τα διαβάζω σαν να τα έχω γράψει εγω! Υπομονή κορίτσια και δύναμη εύχομαι σε όλες!!!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ριρίκα είπε:

Πόσο δίκιο έχεις...Όλα τα διαβάζω σαν να τα έχω γράψει εγω! Υπομονή κορίτσια και δύναμη εύχομαι σε όλες!!!❤

Εσύ τι κάνεις κορίτσι?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Είμαι εν αναμονή να ξεκινήσω την 5η μου διέγερση! Εσυ;

Εγω εν αναμονή να ολοκληρώσω τη θεραπεία για ενίσχυση ανοσοποιητικού για να κάνω τη 2η εμβρυομεταφορα κάπου Ιουνιο-Ιουλιο. Ακόμα ΝΝΑ είσαι σωστά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Σελίνα είπε:

Εγω εν αναμονή να ολοκληρώσω τη θεραπεία για ενίσχυση ανοσοποιητικού για να κάνω τη 2η εμβρυομεταφορα κάπου Ιουνιο-Ιουλιο. Ακόμα ΝΝΑ είσαι σωστά?

Ναι στο ΝΝΑ είμαι. Τι θεραπεία κάνεις, τι σου βρήκαν δηλαδη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/3/2020 at 9:42 ΜΜ, ο/η Ριρίκα είπε:

Ναι στο ΝΝΑ είμαι. Τι θεραπεία κάνεις, τι σου βρήκαν δηλαδη;

Έκανα ανοσολογικο έλεγχο μετά τη μηδενική χοριακή γιατί δεν είχα κανει καμία εξέταση και βρήκαν αυξημένα ΝΚ, χαμηλή συμβατότητα με το σύζυγο (οπότε το ανοσοποιητικό μου αναγνωρίζει το DNA του και το καταστρέφει) και χαμηλή ενεργεια ωαρίων (μιτοχόνδρια). Οπότε ξεκινάμε βιταμίνες αντιοξειδωτικες και αντιφλεγμονώδεις μαζί με διατροφή για να βελτιώσουμε την αντίδραση του ανοσοποιητικού και την ποιότητα των ωαρίων αν ξανακάνω διεγερση. 

Αν καταφέρουμε εγκυμοσύνη, στην 7η εβδομάδα θα κάνω και Intralipids. 

Ψαχτηκα και για κληρονομική θρομβοφιλια και έχω τελικά... Ο Αναγνώστου ο αιματολόγος δεν με ικανοποιησε στις απαντήσεις του (δεν μου είπε καν ότι έχω θρομβοφιλια) και όταν απευθυνθηκα στον Οικονομου (φάρμακογενετιστή) μου εξήγησε την κατάσταση και διπλασίασε τη δόση της αντιπηκτικης με επανεξετάσεις για να δει αν ανταποκρίνεται ο οργανισμός μου. Πολύ σχολαστικός και σωστός για εμένα. 

Σκέφτομαι ότι και την πρώτη φορά να είχα πετύχει μπορεί να έχανα τα μωράκια μου από αυτό, αφού οι αντιπηκτικες δεν με κάλυπταν... Όπως και τώρα γιατί ο Αναγνώστου έδωσε την ίδια δόση με πριν...

Αν μπορέσω να κάνω και τη διατροφή μου θα είμαι άψογη αλλά όλο ατασθαλίες κανω!

Θα περιμένουμε νέα σου @Ριρίκα! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Σελίνα είπε:

Έκανα ανοσολογικο έλεγχο μετά τη μηδενική χοριακή γιατί δεν είχα κανει καμία εξέταση και βρήκαν αυξημένα ΝΚ, χαμηλή συμβατότητα με το σύζυγο (οπότε το ανοσοποιητικό μου αναγνωρίζει το DNA του και το καταστρέφει) και χαμηλή ενεργεια ωαρίων (μιτοχόνδρια). Οπότε ξεκινάμε βιταμίνες αντιοξειδωτικες και αντιφλεγμονώδεις μαζί με διατροφή για να βελτιώσουμε την αντίδραση του ανοσοποιητικού και την ποιότητα των ωαρίων αν ξανακάνω διεγερση. 

Αν καταφέρουμε εγκυμοσύνη, στην 7η εβδομάδα θα κάνω και Intralipids. 

Ψαχτηκα και για κληρονομική θρομβοφιλια και έχω τελικά... Ο Αναγνώστου ο αιματολόγος δεν με ικανοποιησε στις απαντήσεις του (δεν μου είπε καν ότι έχω θρομβοφιλια) και όταν απευθυνθηκα στον Οικονομου (φάρμακογενετιστή) μου εξήγησε την κατάσταση και διπλασίασε τη δόση της αντιπηκτικης με επανεξετάσεις για να δει αν ανταποκρίνεται ο οργανισμός μου. Πολύ σχολαστικός και σωστός για εμένα. 

Σκέφτομαι ότι και την πρώτη φορά να είχα πετύχει μπορεί να έχανα τα μωράκια μου από αυτό, αφού οι αντιπηκτικες δεν με κάλυπταν... Όπως και τώρα γιατί ο Αναγνώστου έδωσε την ίδια δόση με πριν...

Αν μπορέσω να κάνω και τη διατροφή μου θα είμαι άψογη αλλά όλο ατασθαλίες κανω!

Θα περιμένουμε νέα σου @Ριρίκα! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Σ'ευχαριστώ κορίτσι μου...εύχομαι η επόμενη να είναι η τυχερή σου προσπάθεια εφόσον θα έχετε επιλύσει όλα σας τα προβλήματα! 

Τι διατροφή σου ειπαν να ακολουθήσεις και ποιες βιταμίνες παίρνετε; Άσε εγώ εδώ και 2,5 χρόνια έχω καταπιεί τσουβάλια...υπερβιταμίνοση θα πάθω!

Κάθε εμπόδιο για καλό, αυτό να σκέφτεσαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Τι διατροφή σου ειπαν να ακολουθήσεις και ποιες βιταμίνες παίρνετε; Άσε εγώ εδώ και 2,5 χρόνια έχω καταπιεί τσουβάλια...υπερβιταμίνοση θα πάθω!

Διατροφή χαμηλού γλυκαιμικου δείκτη γιατί ήταν τσιμπημενη η καμπύλη ινσουλίνης και φουλ στα αντιοξειδωτικά και αποφυγή φλεγμονωδων τροφών.

Βιταμίνες συνολικά: C, D3, Ω3, CoQ10, A-lipoic acid, zellogen, ρεσβερατρόλη, κουρκουμινη, β 1,3 κ 1,6 γλυκανες.

Και για την ΕΤ αντιβίωση και αντιπηκτικες innohep ανά 12 ώρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

Διατροφή χαμηλού γλυκαιμικου δείκτη γιατί ήταν τσιμπημενη η καμπύλη ινσουλίνης και φουλ στα αντιοξειδωτικά και αποφυγή φλεγμονωδων τροφών.

Βιταμίνες συνολικά: C, D3, Ω3, CoQ10, A-lipoic acid, zellogen, ρεσβερατρόλη, κουρκουμινη, β 1,3 κ 1,6 γλυκανες.

Και για την ΕΤ αντιβίωση και αντιπηκτικες innohep ανά 12 ώρες. 

Να τα εφαρμόσεις κορίτσι μου όσα σου είπε και όλα θα πάνε καλά!!! Υπομονή και δύναμη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/3/2020 at 11:22 ΠΜ, ο/η Ριρίκα είπε:

Να τα εφαρμόσεις κορίτσι μου όσα σου είπε και όλα θα πάνε καλά!!! Υπομονή και δύναμη!!!

Καλησπέρα κορίτσια! Όσες κοπέλες είναι να ξεκινήσετε διαδικασίες διέγερσης ή εμβρυομεταφοράς καλό θα ήταν πριν το κάνετε να επικοινωνήσετε με τους γιατρους σας στο ΝΝΑ διότι εγώ που ήταν να ξεκινήσω σήμερα, ο γιατρός μου είπε ότι οι διαδικασίες αναβάλλονται μέχρι νεωτέρας! Καλή τύχη σε όλες, υπομονή και μεγάλη προσοχή για να περάσει όσο πιο ανώδυνα γίνεται όλο αυτό...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...