Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική στο ΝΝΑ - γιατροί


Recommended Posts

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

Καλημέρα @agapi82! ΝΚ μου είπε ο αιματολόγος (Αναγνώστου) ότι δεν του λέει τίποτα σαν εξέταση αίματος αν δεν συνδυάζεται με εξέταση ενδομητρίου για ΝΚ. Ούτε καν της έδωσε σημασία δλδ.

Εμένα κυστική και καρυοτυπο δεν μου είπε και τα κάνω από μόνη μου. Πώς και στα ζήτησε? Καρυοτυπο στο κέντρο υγείας παιδιού δωρεάν και κυστική στο Λαϊκό δωρεάν (95% των μεταλλάξεων). Τον καρυοτυπο τον έγραψε γυναικολόγος και για τους δύο και κυστική θα κάνω μόνο εγώ (πάλι γυναικολόγος θα το γραψει αλλά δεν ξέρω πως γράφεται ακόμα) και αν βρεθεί κάτι θα κάνει και ο άντρας μου. Γενικά ο γυναικολόγος θα σας τα γράψει και θα είστε οκ. 

Και σε μένα έχει τύχει να μην γίνει ποτέ θετικό το τεστ, είναι κάποιοι μήνες που δεν κάνουμε ωορρηξία, μπορεί και μόνο 1 κάθε χρόνο και να έπεσες πάνω εκεί. Είναι η πρώτη φορά που κάνεις τεστ? Τα κάνεις σωστες ώρες χωρίς να έχεις πιει πολλά νερά και να μην έχεις πάει τουαλέτα κάνα δυο ώρες πριν?

Τον ρωτησα για καρυοτυπο κ κυστικη κ  ειπε σκεφτικος ας τις κανετε αλλα τον νοιαζει ο ενδοκρινολογος αν εδωσε το οκ για να μην ξεκινησουμε τη 2η ΕΤ και δεν βγαλουμε παλι ωαρια. Ο ενδοκρινολογος λεει οτι δεν χρειαζετε κατι να κανουμε, δλδ ο ενας με παραπεμπει στον αλλον και νιωθω οτι θα παμε στα τυφλα.  Οποτε αφου εκλεισα στο Παπαγεωργιου για κυστικη κλπ μου ειπαν οτι κανουν κ ΝΚ. Θα τα κανω ολα και βλεπουμε. 

Ναι η πρωτη φορα ειναι. Κανω καθε απογευμα και δεν πινω νερο και καφε. Τυχαιο που τον Νοεμβριο δεν ειχα ωαρια, τυχαιο να μην εχω και ωορρηξια?! Μα τοση γκαντεμια? 5 χρονια δεν ειναι και λιγα. Ειναι φορες που σκεφτομαι ας μεινω εγκυος κ ας το αποβαλλω. Τουλαχιστον να δουμε οτι γινεται συλληψη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 767
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η agapi82 είπε:

Τον ρωτησα για καρυοτυπο κ κυστικη κ  ειπε σκεφτικος ας τις κανετε αλλα τον νοιαζει ο ενδοκρινολογος αν εδωσε το οκ για να μην ξεκινησουμε τη 2η ΕΤ και δεν βγαλουμε παλι ωαρια. Ο ενδοκρινολογος λεει οτι δεν χρειαζετε κατι να κανουμε, δλδ ο ενας με παραπεμπει στον αλλον και νιωθω οτι θα παμε στα τυφλα.  Οποτε αφου εκλεισα στο Παπαγεωργιου για κυστικη κλπ μου ειπαν οτι κανουν κ ΝΚ. Θα τα κανω ολα και βλεπουμε. 

Ναι η πρωτη φορα ειναι. Κανω καθε απογευμα και δεν πινω νερο και καφε. Τυχαιο που τον Νοεμβριο δεν ειχα ωαρια, τυχαιο να μην εχω και ωορρηξια?! Μα τοση γκαντεμια? 5 χρονια δεν ειναι και λιγα. Ειναι φορες που σκεφτομαι ας μεινω εγκυος κ ας το αποβαλλω. Τουλαχιστον να δουμε οτι γινεται συλληψη. 

Κορίτσια καλησπέρα και καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας!!! Ήθελα να ρωτήσω, ξέρετε αν κάνουν εξωσωματικές σε φυσικό κύκλο στο ΝΝΑ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

Καλησπερα. Δεν το γνωριζω αλλα γιατι να μην κανουν? Μηπως ξερουν και τα αλλα κοριτσια

 

Ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηαη σου! Εσύ σε ποιον γιατρό εισαι; Αν μπορούσες να τον ρωτήσεις και να μου γράψεις θα με βοηθούσες πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηαη σου! Εσύ σε ποιον γιατρό εισαι; Αν μπορούσες να τον ρωτήσεις και να μου γράψεις θα με βοηθούσες πολύ!!!

Στον Πετρογιαννη. Γιατι δεν παιρνεις στη γραμματεια λογικα θα ξερουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η agapi82 είπε:

Τον ρωτησα για καρυοτυπο κ κυστικη κ  ειπε σκεφτικος ας τις κανετε αλλα τον νοιαζει ο ενδοκρινολογος αν εδωσε το οκ για να μην ξεκινησουμε τη 2η ΕΤ και δεν βγαλουμε παλι ωαρια. Ο ενδοκρινολογος λεει οτι δεν χρειαζετε κατι να κανουμε, δλδ ο ενας με παραπεμπει στον αλλον και νιωθω οτι θα παμε στα τυφλα.  Οποτε αφου εκλεισα στο Παπαγεωργιου για κυστικη κλπ μου ειπαν οτι κανουν κ ΝΚ. Θα τα κανω ολα και βλεπουμε. 

Ναι η πρωτη φορα ειναι. Κανω καθε απογευμα και δεν πινω νερο και καφε. Τυχαιο που τον Νοεμβριο δεν ειχα ωαρια, τυχαιο να μην εχω και ωορρηξια?! Μα τοση γκαντεμια? 5 χρονια δεν ειναι και λιγα. Ειναι φορες που σκεφτομαι ας μεινω εγκυος κ ας το αποβαλλω. Τουλαχιστον να δουμε οτι γινεται συλληψη. 

Γεια σου κορίτσι! Κοίτα αν έχεις σταθερό κύκλο τόσα χρόνια είναι εξαιρετικά δύσκολο να μην κάνεις ωορηξία! Πόσες μέρες είναι γενικά ο κύκλος σου; Επίσης σε κάποιες γυναίκες η άνοδος της LH  κρατάει πολύ λίγη ώρα και μπορεί να την έχασες! Εγώ κάνω τεστ τα πρωινά με το που σηκώνομαι για να είναι μεγαλύτερη η συγκέντρωση της ορμόνης. Έχω κάνει και απόγευμα κ πάλι το βρίσκω, έχω υπολογίσει ότι μου κρατάει η άνοδος πολύ χοντρικά 18-24 ώρες. Επίσης έχω διαβάσει (κ σε μένα φαίνεται να ισχύει) ότι αρχίζει η άνοδος χαράματα. Αν λοιπόν σου ξεκινάει πχ 4 το χάραμα και κρατάει για λίγο είναι εύκολο να την έχασες! Τόσα χρόνια θα είχες ανωμαλίες περιόδου και επίσης σε κάποιο υπέρηχο θα είχε φανεί κάτι... Νομίζω ότι έπεσες σε ένα πολύ κακό κύκλο, δυστυχώς στην ηλικία μας αυτά γίνονται! Πχ σε εμένα, έχω συνήθως 12 ωοθυλάκια, ξέρεις πόσα είχα στον έλεγχο τέλος αυγούστου; 5! βάλε κανένα ανώριμο, βάλε κάποιο να μη γονιμοποιηθεί, βάλε κ κάποιο να μην προχωρήσει κ να το! Έχεις κάνει ενδιάμεσα υπερήχους να έχεις εικόνα σε τι κατάσταση είσαι τώρα; σίγουρα η προηγούμενη διέγερση θα έχει δώσει μια ώθηση... Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η agapi82 είπε:

Στον Πετρογιαννη. Γιατι δεν παιρνεις στη γραμματεια λογικα θα ξερουν

Οκ κορίτσι μου, σ' ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας!!! Ήθελα να ρωτήσω, ξέρετε αν κάνουν εξωσωματικές σε φυσικό κύκλο στο ΝΝΑ; 

Καλησπέρα Ριρίκα! Πώς είσαι? Ξερω ότι κάνουν αλλά για μια κοπέλα που ξέρω ο Πετρογιαννης ήταν λίγο αρνητικός, ίσως έφταιγε και η περίπτωση βέβαια, ίσως ότι είναι εξαιρετικά πολυασχολος. Έμαθα τώρα ότι μια γνωστή θα το προτείνει σε άλλον γιατρό του ΝΝΑ και όταν έχω νεότερα θα σου πω! Εσύ είσαι στον Τρυφο σωστά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η agapi82 είπε:

Ναι η πρωτη φορα ειναι. Κανω καθε απογευμα και δεν πινω νερο και καφε. Τυχαιο που τον Νοεμβριο δεν ειχα ωαρια, τυχαιο να μην εχω και ωορρηξια?! Μα τοση γκαντεμια? 5 χρονια δεν ειναι και λιγα. Ειναι φορες που σκεφτομαι ας μεινω εγκυος κ ας το αποβαλλω. Τουλαχιστον να δουμε οτι γινεται συλληψη. 

Μην σκέφτεσαι έτσι, και οι κοπέλες που έχουν συνεχώς αποβολές αντιμετωπίζουν αλλα προβλήματα και πολύ πιο ψυχοφθόρα... Το έχω σκεφτεί κι εγώ, λες τουλάχιστον στην άλλη εμφυτεύονται, αλλά από την άλλη πόσο χειρότερα θα ένιωθες αν είχες θετικές χοριακες και έχανες μωράκια? Εδώ με την αρνητική χοριακή και έκλαψα τα εμβρυακια μου... Ας μείνω έγκυος μια φορά για αρχη να γεννηθεί απευθείας υγιές και θα σφίξουμε τα δόντια μέχρι τοτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyoεχω διαβάσει ότι άνοδος της LH αυξάνεται μέσα στην ημέρα γι'αυτό οι καλύτερες ώρες για τεστ είναι 14:00-20:00, το έγραφε και μέσα στις οδηγίες. Κατά τις 16:00 που τα έκανα εγώ βγαιναν μια χαρά θετικά εκτός από μια δυο φορές που δεν έγιναν ποτέ. Τώρα είναι και θέμα οργανισμού, κάποιες πρέπει να κάνουν και πρωι και απογευμα για να πετύχουν την άνοδο όπως λες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Σελίνα είπε:

@Tokyoεχω διαβάσει ότι άνοδος της LH αυξάνεται μέσα στην ημέρα γι'αυτό οι καλύτερες ώρες για τεστ είναι 14:00-20:00, το έγραφε και μέσα στις οδηγίες. Κατά τις 16:00 που τα έκανα εγώ βγαιναν μια χαρά θετικά εκτός από μια δυο φορές που δεν έγιναν ποτέ. Τώρα είναι και θέμα οργανισμού, κάποιες πρέπει να κάνουν και πρωι και απογευμα για να πετύχουν την άνοδο όπως λες.

Τα δικα μου (clear blue) γράφουν να γίνονται το πρωί κ οτι είναι καλύτερα λόγω υψηλής συγκέντρωσης... τελικά ο καθένας γράφει κάτι άλλο! Πάντως ναι κ πρωί κ απόγευμα έχω δει θετικό, πρέπει να ανεβαίνει για πολλή ώρα... δεν μου έχει τύχει ως τώρα να μη γίνει θετικό αλλά κ πάλι μηδέν εις το πηλίκο :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Τα δικα μου (clear blue) γράφουν να γίνονται το πρωί κ οτι είναι καλύτερα λόγω υψηλής συγκέντρωσης... τελικά ο καθένας γράφει κάτι άλλο! Πάντως ναι κ πρωί κ απόγευμα έχω δει θετικό, πρέπει να ανεβαίνει για πολλή ώρα... δεν μου έχει τύχει ως τώρα να μη γίνει θετικό αλλά κ πάλι μηδέν εις το πηλίκο :-)

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση ενάμισι χρόνο έκανα κι εγώ! Χανεις ρε παιδί μου και την απόλαυση του σεξ μετά από ένα σημείο έτσι όπως πάμε... πάνε τα ξέγνοιαστα χρόνια της νιότης 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Σελίνα είπε:

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση ενάμισι χρόνο έκανα κι εγώ! Χανεις ρε παιδί μου και την απόλαυση του σεξ μετά από ένα σημείο έτσι όπως πάμε... πάνε τα ξέγνοιαστα χρόνια της νιότης 😂

Αυτό ξαναπες το... σεξ με συνταγή γιατρού! Χαχαχαχα

Τελοσπαντων έστω ας δούμε αποτέλεσμα απο την εξωσωματική! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/1/2020 at 1:50 ΜΜ, ο/η Ριρίκα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας!!! Ήθελα να ρωτήσω, ξέρετε αν κάνουν εξωσωματικές σε φυσικό κύκλο στο ΝΝΑ; 

Καλησπέρα!Από όσο γνωρίζω από όλη κοπέλα κάνουν!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω κατι ειδικά εσάς που έχετε κάνει καρυοτυπο!πως συνταγογραφειτε?και άλλη μία ερώτηση την εκαναν και οι σύζυγοι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Καλησπέρα!Από όσο γνωρίζω από όλη κοπέλα κάνουν!

 

Γνωρίζεις μήπως με ποιον γιατρό το κάνει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lenia1983 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κατι ειδικά εσάς που έχετε κάνει καρυοτυπο!πως συνταγογραφειτε?και άλλη μία ερώτηση την εκαναν και οι σύζυγοι?

Μια κοπελα στο ανοσολογικο του Παπαγεωργιου ειπε να την γραψω καρυοτυπος ζευγους με ειδικες τεχνικες που κοστιζει 90 ευρω. Δεν ξερω αν υπαρχει κατι αλλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lenia1983 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κατι ειδικά εσάς που έχετε κάνει καρυοτυπο!πως συνταγογραφειτε?και άλλη μία ερώτηση την εκαναν και οι σύζυγοι?

Εγώ τη έκανα πριν πολλούς μήνες και απ' ότι θυμάμαι, εμένα που έχω ΙΚΑ μου την έγραψε ιδιώτης γυναικολόγος και πλήρωσα απλά μία συμμετοχή ενώ ο σύζυγος που είναι στρατιωτικός και δεν μπορούσε να τη συνταγογραφήσει για να την κάνει έξω, την πληρώσαμε 80 €, αν θυμάμαι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Γνωρίζεις μήπως με ποιον γιατρό το κάνει; 

Με τον Κο Τρυφο!Τον Κο Πετρογιαννη έχεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

Μια κοπελα στο ανοσολογικο του Παπαγεωργιου ειπε να την γραψω καρυοτυπος ζευγους με ειδικες τεχνικες που κοστιζει 90 ευρω. Δεν ξερω αν υπαρχει κατι αλλο. 

Σ ευχαριστώ πολύ!Και αφού τη συνταγογραφησεις κοστίζει τόσο;Στην Αθήνα στο Παίδων από ότι είχε πει και η @σελινα δεν κοστίζει κατι αν θυμάμαι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Εγώ τη έκανα πριν πολλούς μήνες και απ' ότι θυμάμαι, εμένα που έχω ΙΚΑ μου την έγραψε ιδιώτης γυναικολόγος και πλήρωσα απλά μία συμμετοχή ενώ ο σύζυγος που είναι στρατιωτικός και δεν μπορούσε να τη συνταγογραφήσει για να την κάνει έξω, την πληρώσαμε 80 €, αν θυμάμαι καλά!

Σε ιδιωτικό την έκανε ο σύζυγός;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ!Και αφού τη συνταγογραφησεις κοστίζει τόσο;Στην Αθήνα στο Παίδων από ότι είχε πει και η @σελινα δεν κοστίζει κατι αν θυμάμαι καλά!

Δεν είπε ότι θα πληρώσουμε κάτι. Νομίζω δωρεάν είναι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κατι ειδικά εσάς που έχετε κάνει καρυοτυπο!πως συνταγογραφειτε?και άλλη μία ερώτηση την εκαναν και οι σύζυγοι?

Όπως το είπε η @agapi82καρυοτυπος ζευγους με ειδικες τεχνικες. 

Και οι δύο την κάνουν, γιαυτο είναι "ζεύγους". Στο Παίδων είναι εντελώς δωρεάν, το γράφει κι ένας απλός γυναικολογος. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω τηλέφωνα να μιλήσεις. Εγώ σκέψου από το νησί, με εξυπηρέτησε να μην κατέβω καν Αθήνα, κάναμε την αιμοληψια εδώ και στείλαμε τα αίματα. Εξαιρετικος άνθρωπος αυτή η κυρία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/1/2020 at 11:49 ΠΜ, ο/η agapi82 είπε:

Τον ρωτησα για καρυοτυπο κ κυστικη κ  ειπε σκεφτικος ας τις κανετε αλλα τον νοιαζει ο ενδοκρινολογος αν εδωσε το οκ για να μην ξεκινησουμε τη 2η ΕΤ και δεν βγαλουμε παλι ωαρια. Ο ενδοκρινολογος λεει οτι δεν χρειαζετε κατι να κανουμε, δλδ ο ενας με παραπεμπει στον αλλον και νιωθω οτι θα παμε στα τυφλα.  

Αγάπη, τώρα που το ξαναδιάβασα αυτό καταλαβαίνω ο ενδοκρινολόγος σου έδωσε το οκ να συνεχίσεις στη δεύτερη ΕΤ, αλλα φαντάζομαι ηλπιζες σε επιπλέον οδηγίες? Καλό θα ήταν να τον ρωτήσεις αν μπορείς να ενισχυθείς με βιταμίνες, (μάλλον εννοείς πριν την διέγερση όχι την ετ σωστά?) εμένα πχ που έχω χαμηλή ΑΜΗ μου έδωσε Fertilimax και Bio-DH και είχα πολύ καλά αποτελέσματα στην ωοληψια. Καλύτερα να τον ρωτήσεις θα έλεγα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...