Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική στο ΝΝΑ - γιατροί


Recommended Posts

στις πριν 15 ώρες, ο/η agapi82 είπε:

@Σελίναγκουκλαρα την εξεταση και πρεπει να την κανουν γυναικες που εχουν αποβολες στο παρελθον. Εγω δεν εχω μεινει ποτε εγκυος, μηπως γι αυτο ο γιατρος δεν μου την εδωσε; Μου φαινεται θα παω να την γραψω για να την κανω κ αυτη να αποκλεισω την πιθανοτητα σε περιπτωση που μεινω εγκυος

Ούτε εγώ έχω μείνει ποτέ έγκυος και ενώ με είχε ρωτήσει νωρίτερα παρόλα αυτά μου την έγραψε. 

Δεν ξέρω γιατί, τι να πω μπορεί να οφείλεται σε αυτό το ότι δεν μένουμε, ποτέ δεν ξέρεις. 

Είναι πάντως υπό αμφισβήτηση δεν την αποδέχονται όλοι οι γιατροί, οι απόψεις διίστανται και με μια γρήγορη ματιά φαίνεται στο ίντερνετ όντως, όπως μου το είχε πει και η Σελίνα στην αρχή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 767
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 17 ώρες, ο/η agapi82 είπε:

@Σελίναγκουκλαρα την εξεταση και πρεπει να την κανουν γυναικες που εχουν αποβολες στο παρελθον. Εγω δεν εχω μεινει ποτε εγκυος, μηπως γι αυτο ο γιατρος δεν μου την εδωσε; Μου φαινεται θα παω να την γραψω για να την κανω κ αυτη να αποκλεισω την πιθανοτητα σε περιπτωση που μεινω εγκυος

Ούτε εγώ έχω μείνει ποτέ έγκυος αλλά τις δίνει προληπτικά όπως τη θρομβοφιλια έτσι ώστε να τα προλάβουμε πριν γίνει το κακό! Δεν ξέρω γιατί δεν σου την έγραψε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 πριν ξεκινήσεις δεν επισκεφτηκες αιματολογο;αν πηγές σίγουρα θα σου έκανε εξέταση για ΝΚ..αν βγεις θετική σε ΝΚ ξεκινάς νωρίτερα προετοιμασία..εγώ πχ θέλω τουλάχιστον 45 ημέρες και βλέπουμε...με συνεχείς αιμοληψιες...σε αρκετές δίνουν και intralibits που ανέφερε η @peacock σε άλλο ποστ..σε λίγες μέρες που θα πάω θα τον ξαναρωτήσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia35 εγώ δεν εχω δει αιματολογο, και στον ενδοκρινολόγο με παρέπεμψε ο γιατρός μας. Δηλαδή πρώτα πήγα στο γιατρό και από εκεί ακολούθησα τα βήματα γιατί δεν ηξερα τιποτα... Φαντάζομαι αν κάτι τον ανησυχουσε θα με έστελνε κι εκεί... Για να δούμε και τα αποτελέσματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα ναι μην αγχώνεσαι..εγώ βρέθηκα θετική στην θρομβοφιλια και μετά πήγα σε αιματολογο.. αυτός βλέποντας τις εξετάσεις έψαξε κι άλλο και βρήκαμε τα ΝΚ...για αυτό εγώ κάνω και ειδική προετοιμασία και δεν μπορώ να πάω απευθείας σε νέα ΕΤ.. Πώς είσαι εσύ;;;ξέρω ότι η αγωνία έχει βαρεσει ταβάνι αλλά αξίζει τον κόπο να μου το θυμηθείς!!!!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia35 καλά είμαι, τρέμω στην άφιξη της Δευτέρας!!! Μου αρέσει που τώρα υπάρχει ελπίδα και όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά και φοβάμαι να μάθω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα να σκέφτεσαι πως θα πάνε όλα καλά!!!!! λοιπόν μόλις μας πεις τη Δευτέρα τη τεράστια χοριακη σου περιμένω να μου πεις τι συμπτώματα είχες για να είμαι προετοιμασμένη την επόμενη φορά...εγω έχω βγάλει και πλάνο για Δευτέρα οπότε δε θέλω απαισιοδοξία καθόλου?!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Έχω πάει και σε ενδοκρινολογο και σε αιματολογο και δεν μου είπαν Κάτι γι αυτή την εξέταση,πρωτη φορά την ακούω. Θα πάω να την γράψω κ θα την κάνω στην πόλη μου αν γίνεται αλλιώς όταν πάω Αθήνα. Δεν θα ρωτήσω καν τον γιατρό. 

Η περίοδος μετά την ΕΤ κράτησε 2 με 3 μέρες. @Sofia35εσένα; λογικά θα είναι από τα φάρμακα αλλά ούτε κανονική ροή δεν είχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Έχω πάει και σε ενδοκρινολογο και σε αιματολογο και δεν μου είπαν Κάτι γι αυτή την εξέταση,πρωτη φορά την ακούω. Θα πάω να την γράψω κ θα την κάνω στην πόλη μου αν γίνεται αλλιώς όταν πάω Αθήνα. Δεν θα ρωτήσω καν τον γιατρό. 

Η περίοδος μετά την ΕΤ κράτησε 2 με 3 μέρες. @Sofia35εσένα; λογικά θα είναι από τα φάρμακα αλλά ούτε κανονική ροή δεν είχα 

κορίτσι επειδή είδα το μνμ σου, κ μένα δεν ήταν φυσιολογική... είχα λίγο μειωμένη ροή (είχα όμως για 2-3 μέρες) κ κυρίως ήρθε πολύ πολύ νωρίτερα! Πέμπτη έκανα ωοληψία κ το άλλο σάββατο απόγευμα ήρθε! 9 μέρες μετά δλδ! πολύ λίγο! Είχα ρωτήσει και άλλα κορίτσια κ όλες είχαν παρόμοια εμπειρία, μειωμένη περίοδος κ σε πολλές (όμως σε μένα) ήρθε κ σύντομα πολύ... η @Sofia35 ήταν σε αυτές που μου είχαν απαντήσει :-) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 εννοείς μετά τη διέγερση ή την ΕΤ; Εμένα μετά τη διέγερση 3 μέρες με πολύ μικρή ροή( κανονικά κάνω 7 μερες) και τώρα μετά την ΕΤ έχω μεγάλη ροή και βλέπω να κρατάει αρκετά....μου κάνει εντύπωση που δε σου τη ζήτησε την εξέταση για ΝΚ...ο αιματολογος όταν πηγές τι σου είπε;;;ποιες εξετάσεις ζήτησε να δει;;; γιατί κι εγώ δε θυμάμαι να μου γράφουν τέτοια εξέταση αλλά όταν πήγα στον αιματολογο μου έκανε έξτρα εξετάσεις και τώρα που τα ξαναείδα το μεγαλύτερο μέρος αφορά τα ΝΚ και συμβατότητα συζύγου...ρωτάω μήπως τα έχεις κάνει ήδη και μπερδεύεσαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82  αν ο αιματολογος σου έκανε επιπλέον εξετάσεις τα αποτελέσματα αναφέρονται ως ΝΚ και dim με διάφορα νούμερα ( dim12,dim14 κτλ)... συγγνώμη που επιμένω αλλά επειδή κάνουμε πολλές εξετάσεις μερικές φορές μπερδευομαστε.....εγώ πχ μετά την αποτυχημένη ΕΤ διαπίστωσα μια τεράστια πατάτα που έκανα γιατί μπερδεύτηκα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Σχετικά με την συζήτηση που άνοιξα για ΝΚ εμένα μου την έγραψε ο γυναικολόγος από το πρώτο ραντεβού παρότι δεν έχω μείνει ποτέ έγκυος. 

Δεν έχω πάει ακόμα σε ενδοκρινολογο γιατί αύριο θα κάνω τις πρώτες εξετάσεις καμπύλη σακχάρου κτλ για να τις πάω να τις δει. 

Για αιματολογο δεν μου ανέφερε κάτι τουλάχιστον στο πρώτο ραντεβού. 

Είναι θέμα γιατρού για την συγκεκριμένη εξέταση δεν είναι αποδεκτή από όλους τους γιατρούς γι αυτό μην αγχώνεστε όσες δεν την έχετε κάνει ή προτείνετε την εσείς στον γιατρό σας για να μην έχετε την αμφιβολία! 

Καλή επιτυχία σε όλες μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 εμένα μετά τη διέγερση ήρθε κανονικά αλλά κράτησε μια μέρα λιγότερο... Σίγουρα η κάθε μία έχει άλλη ανταπόκριση αλλά μια διαφορά θα υπάρχει λόγω της παρέμβασης.

@Sofia35 σε ευχαριστώ πάρα πολυ! Δύο μέρες τώρα ούτε τραβηγματακια δεν νιώθω, στήθος σταμάτησε να είναι ευαίσθητο (όχι ότι πονούσε και ιδιαίτερα πριν) και είμαι κακοδιαθετη... Αύριο τέτοια ώρα θα ξέρουμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα καλή καλή καλή καλή επιτυχιααααααα!!!!!!!!με το καλό βρε κοπέλα μου...όλη μου η θετική ενέργεια να είναι μαζί σου!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι μετα τη διεγερση, αρα ειναι φυσιολογικο να ειναι ετσι η περιοδος μου. Η αιματολογος ζητησε τον αριθμο της ομοκυστεινης γιατι βγηκε οτι ειμαι φορεας μια μεταλλαξης που ουτε εχω καταλαβει τι ειναι και μετα απο την εξεταση μου εδωσε filicine. Της εδειξα ολο το φακελο που ειχα καταθεση και στην επιτροπη συν οτι ζητησε ο γιατρος. Τετοια εξεταση δεν εχω κανει σιγουρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Σελίνα είπε:

❤️❤️❤️

Έχω διαβάσει μονορούφι  από την αρχή το θέμα, έχω ενθουσιαστεί που ύστερα από τόσους μήνες έφτασες κοντά στο στόχο σου και ανυπομονώ να μας πεις τα αποτελέσματα της χοριακής σου. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Έχω διαβάσει μονορούφι  από την αρχή το θέμα, έχω ενθουσιαστεί που ύστερα από τόσους μήνες έφτασες κοντά στο στόχο σου και ανυπομονώ να μας πεις τα αποτελέσματα της χοριακής σου. ❤️

Σε χιλιοευχαριστω! Είχαμε ξαναμιλησει πιο παλιά, ξεκινουσαμε μαζί τις προσπάθειες πριν δύο χρονια περίπου και ξέρω την ιστορία σου... Είχα χαρεί και είχα δακρύσει μαζί σου... Σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα φεγγαράκι μου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου αρνητική <0.1...

@Sofia35 θύμησε μου τι εξετάσεις σου προτεινε? Ακόμα δεν έχω καταφέρει να μιλήσω μαζί του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

Κορίτσια μου αρνητική <0.1...

@Sofia35 θύμησε μου τι εξετάσεις σου προτεινε? Ακόμα δεν έχω καταφέρει να μιλήσω μαζί του...

Δεν πειράζει κορίτσι μου ηρεμία και προχωράμε!Η επόμενη φορά είναι θα εινσι και η τυχερή!????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

Κορίτσια μου αρνητική <0.1...

@Sofia35 θύμησε μου τι εξετάσεις σου προτεινε? Ακόμα δεν έχω καταφέρει να μιλήσω μαζί του...

Λυπάμαι κορίτσι... να έχεις στο μυαλό σου την επόμενη και τυχερή... φιλιά

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα λυπάμαι βρε κοπέλα μου...τι να σου πω τώρα... προσπάθησε να ηρεμήσεις και σκέψου ότι την επόμενη θα τα καταφέρουμε!!! πρώτα θα έρθει περίοδος όταν σταματήσει θα κάνεις υπέρηχο και στην επόμενη περίοδο ορμόνες...δε μου είπε τίποτα άλλο..στον υπέρηχο που θα ανέβω θα συζητήσω τα υπόλοιπα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Σελίνα είπε:

Σε χιλιοευχαριστω! Είχαμε ξαναμιλησει πιο παλιά, ξεκινουσαμε μαζί τις προσπάθειες πριν δύο χρονια περίπου και ξέρω την ιστορία σου... Είχα χαρεί και είχα δακρύσει μαζί σου... Σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα φεγγαράκι μου? 

Ω, σε ευχαριστώ που με θυμάσαι! Λυπάμαι για την αρνητική χοριακη σου. Εγώ έχω το οκ από τον λοιμοξιολογο μου, έχουμε αφήσει πολύ χρονικό διάστημα να περάσει ώστε να μην είναι επικίνδυνη η λοίμωξη. Έχω κάνει εξετάσεις, παπ κολπικό υγρό και έχω το ελεύθερο να ξεκινήσω επαφές. Αυτό το μήνα δεν προσπαθήσαμε γιατί έπαθα ίλιγγο και παίρνω θεραπεία και μου είπαν ότι δεν ξέρουμε αν η συγκεκριμένη ουσία μπορεί να βλάψει τα έμβρυα. Οπότε τον επόμενο μήνα θα προσπαθήσουμε παρέα ξανά, ελπίζω να σταθούμε τυχερές καλή μου μέχρι το τέλος! Και να κλάψουμε από χαρά, για κανένα άλλο λόγο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Σελίνα είπε:

Κορίτσια μου αρνητική <0.1...

@Sofia35 θύμησε μου τι εξετάσεις σου προτεινε? Ακόμα δεν έχω καταφέρει να μιλήσω μαζί του...

Πόσο πολύ λυπάμαι!Να έχεις στο μυαλό σου την επόμενη προσπάθεια και να σκέφτεσαι θετικά!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...