Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική στο ΝΝΑ - γιατροί


Recommended Posts

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

@agapi82 λυπάμαι βρε κοπέλα.... πάντως εχε στο νου σου πως κύκλος με κύκλο διαφέρει!!! δηλαδή το ότι συνέβη αυτό τώρα δε σημαίνει οτι θα επαναληφθεί και στο μέλλον... καλά θα κάνεις ενδοκρινολόγο και αιματολογο οπωσδήποτε πριν προσπαθήσεις ξανά...

@Ριρίκα και σε μένα την ζήτησε ο γιατρός από το πρώτο ραντεβού να φανταστείς.απ ότι κατάλαβα σχετίζεται με τα ωάρια...

Πριν ξεκινήσω είχα πάει στον αιματολογο κ στον ενδοκρινολογο. Η αμη μου άριστη και η καμπύλη ζαχαρου φυσιολογική. Τη Δευτέρα θα πάρω τον ενδοκρινολογο να δω τι θα μου πει. Ο Πετρογιαννης είπε ότι μπορεί να φταίει κ ο κύκλος αλλά δεν θέλει να με βάλει αμέσως σε διέγερση ξανά, προτιμά να το ψάξω πρώτα με τον ενδοκρινολογο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 767
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

Πριν ξεκινήσω είχα πάει στον αιματολογο κ στον ενδοκρινολογο. Η αμη μου άριστη και η καμπύλη ζαχαρου φυσιολογική. Τη Δευτέρα θα πάρω τον ενδοκρινολογο να δω τι θα μου πει. Ο Πετρογιαννης είπε ότι μπορεί να φταίει κ ο κύκλος αλλά δεν θέλει να με βάλει αμέσως σε διέγερση ξανά, προτιμά να το ψάξω πρώτα με τον ενδοκρινολογο. 

Βρε κορίτσι μου αφού οι ενδοκρινολογικές εξετάσεις σου είναι καλές τι θα ψάξει ο ενδοκρινολόγος; Τι μπορεί δηλ. να πήγε στραβά στην ποιότητα των ωαρίων; Η fsh σου πως ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 και πολύ καλά θα κάνεις...να ηρεμήσει λίγο ο οργανισμός σου!!!

@Ριρίκα επειδή έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε δε πολυθυμαμαι τι ακριβώς είχαμε συζητήσει.. αυτό που θυμάμαι είναι ότι επειδή η δική μου καμπύλη ήταν flat ( το ίδιο νούμερο σε όλες τις μετρήσεις) μου είπε ότι τον προβληματίζει για το θέμα των ωαρίων....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

@agapi82 και πολύ καλά θα κάνεις...να ηρεμήσει λίγο ο οργανισμός σου!!!

@Ριρίκα επειδή έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε δε πολυθυμαμαι τι ακριβώς είχαμε συζητήσει.. αυτό που θυμάμαι είναι ότι επειδή η δική μου καμπύλη ήταν flat ( το ίδιο νούμερο σε όλες τις μετρήσεις) μου είπε ότι τον προβληματίζει για το θέμα των ωαρίων....

Οκ κορίτσι μου, Σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου! Θα ρωτήσω και εγώ τον γιατρό μου! Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/11/2019 at 4:15 ΜΜ, ο/η Sofia35 είπε:

@Σελίνα ξέχασα να σου πω πως ΕΤ πήγα την 27η μέρα αλλά με τα χάπια αλλάζει τελείως ο κύκλος... ειδικά με αυτά που παίρνουμε μετά την ΕΤ...οπότε πραγματικά πιστεύω ότι η μέρα του κύκλου δεν παίζει κανένα ρόλο!!!!

Το ivor είναι η αντιπηκτικη, την κάνω καθε μέρα προληπτικά! Ποτέ θα κάνεις χοριακη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η agapi82 είπε:

Δυστυχώς έγινε το χειρότερο σενάριο. Δεν έζησε κανένα. Το ένα ήταν ανωριμο κ το άλλο δεν γονιμοποιηθηκε. Ο γιατρός είπε να περιμένω περίοδο να κάνω αμη και καμπύλη ζαχαρου και να πάω στον ενδοκρινολογο να δουμε τι φταίει. Απογοητευτηκα γιατί περίμενα τουλάχιστον να μεταφέρει ένα κι ας γινόταν ότι ήθελε μετά αλλά ούτε έως εκεί δεν έφτασα. Εύχομαι να έχετε θετικά αποτέλεσματα και να πάνε όλα καλά.

 @agapi82 περίεργο μου φαίνεται βρε κορίτσι μου πολύ λυπαμαι... εμένα μου είχε δώσει αυτές τις εξετάσεις πριν καν ξεκινησουμε... Όπως και ορμονικές δύο μέρες πριν την ωοληψια... ελπίζω να αντιμετωπίσετε ότι και να έφταιξε και να μαζέψεις κουράγια για νέο κύκλο! Σε λίγες μέρες θα νιώσεις πιο αποφασισμένη και θα τα καταφέρεις όταν είσαι ξανά ετοιμη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sofia35 είπε:

@Σελίνα χοριακη μπορώ να κάνω από το άλλο Σάββατο ως την Δεύτερα...έχω καιρό ακόμα.. εσύ έτοιμη για την Τρίτη;;;;;?

Άρα 11-13 μέρες μετά ε? Θα αντέξεις μέχρι Δευτέρα??

Έτοιμη πανέτοιμη, παίρνω ευλαβικά τα χάπια μου!!! Δυσκολεύομαι λίγο με δυσκοιλιότητα και τα υπολείμματα από την προγεστερόνη... Τι είναι αυτό το πράγμα! Εσύ την παλεύεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα μπα δεν το κόβω...έχω 2 τεστακια στο σπίτι οπότε με κόβω να τα κάνω σε κάποια φάση...?..αν και από χτες το βράδυ έχω κάτι χαζόενοχλήσεις σε κοιλιά και στήθος....εγώ από την προγεστερόνη είχα ζαλάδες..άστα έγινα βουκινο και στη δουλειά γιατί ζαλίστηκα άσχημα μια μέρα...ότι να ναι...να με ρωτάνε αν έχω τίποτα ευχάριστα.. άστα..ωχ μη μου πεις ότι σου έδωσε από την αρχή προγεστερόνη σε υπόθετα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνακανε κατι απο τωρα για την δυσκοιλιοτητα γιατι θα υποφερεις μετα οπως εγω τωρα. Ακομα να συνελθω. Ειχα κανει ολες τις εξετασεις και ηταν φυσιολογικες, μονο θυροειδη χασιμοτο εχω και ομοκυστεινη και δεν μου εδωσε κατι ο ενδοκρινολογος. Θα τον παρω τη Δευτερα και θα σας ενημερωσω. Αποφασισα να κανω οτι μου πουν οι γιατροι, να ηρεμησω 2 μηνες και μετα τις γιορτες να προσπαθησω παλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 μπράβο πολύ καλά το χειρίζεσαι!! Απολαυσε όσο μπορείς τις γιορτές και συνεχίζεις μετα! θα περιμένουμε να μας πεις τι σου είπε... Τι μου προτείνεις για δυσκοιλιότητα??

@Sofia35 οοοχι μην κάνεις τεστ!! Ότι έχω ακούσει μόνο άγχος σε πιάνει και τίποτα άλλο! (Έξω από το χορό μιλάω βέβαια, κάτσε να δω και τα δικά μου τα χαλια σε λίγες μέρες!) Η προγεστερόνη κολπικά ναι, έχει κι ένα ματσούκι για να τα τοποθετείς... Απλά βγαίνει έξω μετά από 4-5 ώρες και νιώθω πολύ άβολα... Ευτυχώς δεν έχω καμία παρενέργεια μέχρι τώρα 3η μέρα... Εσένα η προγεστερόνη στα προκάλεσε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Σελίνα είπε:

@agapi82 μπράβο πολύ καλά το χειρίζεσαι!! Απολαυσε όσο μπορείς τις γιορτές και συνεχίζεις μετα! θα περιμένουμε να μας πεις τι σου είπε... Τι μου προτείνεις για δυσκοιλιότητα??

@Sofia35 οοοχι μην κάνεις τεστ!! Ότι έχω ακούσει μόνο άγχος σε πιάνει και τίποτα άλλο! (Έξω από το χορό μιλάω βέβαια, κάτσε να δω και τα δικά μου τα χαλια σε λίγες μέρες!) Η προγεστερόνη κολπικά ναι, έχει κι ένα ματσούκι για να τα τοποθετείς... Απλά βγαίνει έξω μετά από 4-5 ώρες και νιώθω πολύ άβολα... Ευτυχώς δεν έχω καμία παρενέργεια μέχρι τώρα 3η μέρα... Εσένα η προγεστερόνη στα προκάλεσε?

Μου ειπαν στο ννα οτι μεχρι τη μεταφορα θα πρεπει να εχω αδειασει και μου εδωσαν dufalac, αρα ξεκινα απο τωρα για να ηρεμησεις. Ειχα φοβερους πονους στην ωοληψια και επρεπε να το ειχα παρει απο πριν. Μια φιλη διατροφολογος μου ειπε να πινω ενα σφηνακι χλιαρο νερο με μελι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 τέλεια σε ευχαριστώ πολύ! Θα πάω να πάρω αύριο αν βρω κάποιο φαρμακείο... Για αρχή θα ξεκινήσω το μέλι... Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

@agapi82 τέλεια σε ευχαριστώ πολύ! Θα πάω να πάρω αύριο αν βρω κάποιο φαρμακείο... Για αρχή θα ξεκινήσω το μέλι... Ευχαριστώ!

μπορεις να παρεις και τον γιατρο γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη αλλα αυτος μου το προτεινε. Παντως θα ηρεμησεις αρκετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η agapi82 είπε:

μπορεις να παρεις και τον γιατρο γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη αλλα αυτος μου το προτεινε. Παντως θα ηρεμησεις αρκετα.

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου!Ηρέμησε για λίγο καιρό και μετά θα επανέλθεις πιο δυνατή!? Συγγνώμη που σε ρωτάω!δοκίμασες αυτό με το λάδι;θα έχεις άμεση ανακούφιση!Μου το είχε πει μια νοσηλεύτρια από το Ννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου!Ηρέμησε για λίγο καιρό και μετά θα επανέλθεις πιο δυνατή!? Συγγνώμη που σε ρωτάω!δοκίμασες αυτό με το λάδι;θα έχεις άμεση ανακούφιση!Μου το είχε πει μια νοσηλεύτρια από το Ννα!

αηδιαζω στην ιδεα του ωμου λαδιου! ? παιρνω dufalac και νερο με μελι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

αηδιαζω στην ιδεα του ωμου λαδιου! ? παιρνω dufalac και νερο με μελι

Ναι έχεις δίκιο είναι κάπως και μόνο στην ιδέα!να κάνεις ότι είναι καλύτερο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου!Ηρέμησε για λίγο καιρό και μετά θα επανέλθεις πιο δυνατή!? Συγγνώμη που σε ρωτάω!δοκίμασες αυτό με το λάδι;θα έχεις άμεση ανακούφιση!Μου το είχε πει μια νοσηλεύτρια από το Ννα!

Μπορεί να το κάνω εγώ που βιάζομαι και αγαπώ και το λάδι! :) Μια κουταλιά ελαιόλαδο τη μέρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Σελίνα είπε:

Μπορεί να το κάνω εγώ που βιάζομαι και αγαπώ και το λάδι! :) Μια κουταλιά ελαιόλαδο τη μέρα?

Εγώ έπαιρνα 2 κουταλιες την ημέρα !και μέρα παρά μέρα dufalac!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η agapi82 είπε:

Πριν ξεκινήσω είχα πάει στον αιματολογο κ στον ενδοκρινολογο. Η αμη μου άριστη και η καμπύλη ζαχαρου φυσιολογική. Τη Δευτέρα θα πάρω τον ενδοκρινολογο να δω τι θα μου πει. Ο Πετρογιαννης είπε ότι μπορεί να φταίει κ ο κύκλος αλλά δεν θέλει να με βάλει αμέσως σε διέγερση ξανά, προτιμά να το ψάξω πρώτα με τον ενδοκρινολογο. 

Καλημέρα! Επειδή εχω κάνει κ γω πανω κάτω τα ίδια, εμένα η Ενδοκρινολογος μου έκανε κ καμπύλη ινσουλίνης. Με φυσιολογική καμπύλη ζαχαρου η καμπύλη ινσουλίνης δεν ήταν. Πηρα αγωγή με glucophase. Φυσικά δεν λέω οτι αυτό ευθύνεται γι'αυτό που έγινε αλλα ίσως να δεις. 

Προσωπικά μου κάνει τεράστια εντύπωση να έχεις καλή ΑΜΗ αλλά ουσιαστικά να μην ανταποκρίθηκες στα φάρμακα! Εγω εχω χαμηλή κ έδωσα πολλά περισσότερα. Μήπως δεν στα πήρε σωστή στιγμή ή δεν σου ταιριάζει το πρωτόκολλο; κ τι σημαίνει απο τα 11 τα 9  ωοθηλακια είναι κενά; 

Δεν είμαι γιατρός απλά έκανα κ γω πρόσφατα τη διαδικασία κ μου φαίνονται περίεργα ολα αυτά. Αν υπάρχει η δυνατότητα πάρε μια δεύτερη γνώμη απο άλλο εξωσωματικο.... κ ιδιωτικά δλδ εκτός ΝΝΑ να δεις τι θα σου πει...  Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 εξαιρετική η συμβουλή με το μέλι!!! Κορίτσια να τη δοκιμάσετε ...το έκανα παλιά και λειτουργεί..?.. απλά τώρα είμαι με το dufalac αγκαλιά γιατί μετά από ΕΤ δεν μπορείς να σφιχτεις ή να φας κάτι γλυκό, λόγω κορτιζόνης....

@Σελίνα εγώ έπαιρνα προγεστερόνη από το στόμα για αυτό είχα τόσες παρενέργειες...τώρα κι εγώ κολπικά.. χαμός...αύριο επιστρέφω στη δουλειά κι ελπίζω να μη ξεφτιλιστω πάλι γιατί νομίζω ότι με έχουν πάρει χαμπάρι και οι πέτρες...?...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia35 ποια από τα φάρμακα που παίρνεις είναι κορτιζόνη? Γιατί την παίρνουμε αυτήν? Πώς είσαι εσύ, νιώθεις τίποτα περίεργο? Θα κάνω και ελαιόλαδο, και μέλι και μετά θα πάρω και dufalac κάτι θα γίνει πια! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα το prezolon παίρνω..μου το έδωσαν μετά την ΕΤ..το παίρνουμε για να προφυλάξουμε τα εμβρυακια μας για να μην τα σκοτώσει το ανοσοποιητικό μας....εγώ σήμερα μια χαρά..το στήθος βαρύτερο από χθες αλλά μάλλον φταίει η άτιμη η προγεστερόνη..? ..πρόσεχε με όλα αυτά...θέλουν ώρα για να αντιδράσουν ( μίλησα κι εγώ που πήρα 8 κουταλιά dufalac και 5 ακτινίδια) γιατί θα γίνει χαμός...? 

@agapi82 κοίταξα λίγο κι εγώ τις εξετάσεις κι εγώ είχα καλή καμπύλη σακχάρου αλλά της ινσουλίνης ήταν flat, παντού το ίδιο νούμερο, και μου έδωσε ο ενδοκρινολόγος glucophage όπως και στην @Tokyo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Sofia35 είπε:

@Σελίνα το prezolon παίρνω..μου το έδωσαν μετά την ΕΤ..το παίρνουμε για να προφυλάξουμε τα εμβρυακια μας για να μην τα σκοτώσει το ανοσοποιητικό μας....εγώ σήμερα μια χαρά..το στήθος βαρύτερο από χθες αλλά μάλλον φταίει η άτιμη η προγεστερόνη..? ..πρόσεχε με όλα αυτά...θέλουν ώρα για να αντιδράσουν ( μίλησα κι εγώ που πήρα 8 κουταλιά dufalac και 5 ακτινίδια) γιατί θα γίνει χαμός...? 

@agapi82 κοίταξα λίγο κι εγώ τις εξετάσεις κι εγώ είχα καλή καμπύλη σακχάρου αλλά της ινσουλίνης ήταν flat, παντού το ίδιο νούμερο, και μου έδωσε ο ενδοκρινολόγος glucophage όπως και στην @Tokyo

Εγώ μέχρι να το συνηθίσω έφτυσα αίμα... με πείραξε παρα παρα πολύ αλλα με τον καιρό συνήθισα... ρε σεις νομίζω είναι κ θέμα του κάθε κύκλου πως θα παει κ Φυσικά κ τύχης. Στην περίπτωση της @agapi82 όμως θεωρώ ότι κάπου κάτι έγινε λάθος. Τόσα πολλά ωοθηλακια θα εδιναν έστω 5... Μήπως σου εδωσε χαμηλή δόση; ειλικρινά κατι δεν μου κολλάει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Εγώ μέχρι να το συνηθίσω έφτυσα αίμα... με πείραξε παρα παρα πολύ αλλα με τον καιρό συνήθισα... ρε σεις νομίζω είναι κ θέμα του κάθε κύκλου πως θα παει κ Φυσικά κ τύχης. Στην περίπτωση της @agapi82 όμως θεωρώ ότι κάπου κάτι έγινε λάθος. Τόσα πολλά ωοθηλακια θα εδιναν έστω 5... Μήπως σου εδωσε χαμηλή δόση; ειλικρινά κατι δεν μου κολλάει

@Tokyoμου έδωσε 250 μονάδες gonal

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...