Μετάβαση σε περιεχόμενο

7η εβδομαδα και αιμα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Πρώτη φορά γράφω σε forum. Θα ήθελα να μοιραστώ την ιστορία μου.  Αφού λοιπόν είχα καθυστέρηση,έκανα 2 τεστ, βγήκαν θετικά,έκανα χοριακή. Συγκεκριμένα 3 χοριακές ανα δυο μέρες περίπου. Ο ρυθμός που ανέβαινε η χοριακή δεν ήταν πολύ ικανοποιητικός. Ήταν λίγο κάτω απο το διπλασιασμό κάθε φορά. Πήγα λοιπόν σε γυναικολόγο και τη πρώτη φορα μου είπε οτι ήταν πολύ μικρός ο σάκος που έβλεπε. Να περιμένουμε. Ξαναπήγα σε μια εβδομάδα και μου είπε πως δεν προχωράει,δεν βλέπει έμβρυο,πως αυτό λέγεται χημική κύηση και πως θα το αποβάλλει μόνος του ο οργανισμός όταν καταλάβει οτι δεν αναπτύσετε.την επόμενη μέρα ακριβώς πήγα σε έναν ακόμη γυναικολόγο για επιβεβαίωση. Όταν λοιπόν μου έκανε υπέρηχο μας λέει :το βλέπεε αυτο; Ειπναι η καρδούλα του εμβρυου. Με τον άντρα μου πάθαμε σοκ. Όντως βλέπαμε κάτι που αναβόσβηνε στον υπέρηχο και μας το έδειξε για αρκετή ώρα.Του είπαμε ξεκάθαρα πως έχοντας επισκεφθεί κι άλλο γιατρο είχαμε πάει προετοιμασμένοι οτι θα μας επιβεβαιώσει πως οδεύουμε σε αποβολή. Και μας είπε πως η εικόνα που έχει σήμερα (συγκεκριμένα ήταν τη πέμπτη 14/03) δε δείχνει κάτι τέτοιο. Του ενέφερα επίσης και το είδε κιόλας πως τις τελευταίες δυο μέρες (απο τη τετάρτη δηλαδή) είχα καφέ υγρά. Και μου είπε οτι χρειάζεται να είμαι ξαπλωμένη αρκετές ώρες , να μη κουράζομαι,να προσέχω και να τα πούμε στις 28/03.μου έγραψε παράλληλα και κάποιες εξετάσεις προγεννετικου ελεγχου που πρέπει να κάνω ,συν κάποιες βιταμίνες. Σήμερα λοιπόν σηκώθηκα το πρωί να ετοιμαστω για να παω να κανω τις εξετάσεις & στο μπάνιο που πήγα είχα εκτός απο τα σκούρα καφέ υγρά και λίγο αίμα. Του τηλεφώνησα και το είπα. Μου είπε να μείνω όλο το σαβαβτοκύριακο ξαπλωμένη και να δούμε πως θα πάει. Πραγματικά είμαι συνέχεια ξάπλα και σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα. Όμως κάθε φορά που πηγαίνω βλέπω και λίγο αίμα.επίσης έχω πόνους περιόδου. Έχω απελπιστεί αρκετα και η ψυχολογία μου έχει πέσει. Πέρα απο το σοκ που πάθαμε όταν πήγαμε στο δευτερο γιατρο και είδαμε οτι υπάρχει έμβρυο και καρδούλα που χτυπά, τώρα έχω βρεθεί σε απόγνωση γιατί δε ξέρω τι γίνεται. Τα σημάδια δε μου φαίνονται καλά. Και θα ήθελα αν είναι να μη πάει καλά ,καλύτερα να γίνει το συντομότερο γιατι η ψυχολογική φθορά κυρίως είναι μεγάλη. Συν του οτι δυσκολευομαι πολύ να είμαι μόνιμα ξαπλωμένη. Έχει περάσει κάποια απο εσάς κάτι αντίστοιχο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλές κοπέλες εδώ έχουμε περάσει κάτι αντίστοιχο. Σε άλλες τα πράγματα πήγαν καλά και σε άλλες όχι. Τώρα η αλήθεια είναι ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή και ξεκούραση και ότι είναι να γίνει θα γίνει. Όσο μπορείς σκέψου θετικά αν και ξέρω ότι αυτό είναι δύσκολο. Εγώ σου εύχομαι να είσαι από τις τυχερές και όλα τελικά να πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου υπομονή. Όπως τα λέει η φίλη πιο πάνω είναι. Σε καταλαβαίνουμε γιατί πολλές έχουμε περάσει κάτι παρόμοιο. Πολλές φορές πάνε όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Μου δίνετε δύναμη που ακούω οτι υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις που πήγαν καλά. Έκλεισα ραντεβού τη δευτέρα και σε ένα τρίτο γιατρό, γνωστό κοντινού μου ατόμου για μια τρίτη γνώμη λόγω της μεγάλης απόκλισης που είχαν οι δύο πρώτοι. Μέχρι τότε ξάπλα και προσπάθεια θετικής σκέψης! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!εύχομαι να είσαι καλά και να προχωρήσει όσο καλύτερα γίνεται η εγκυμ οσυνη σου!!!

Πολύ μεγάλη διαφορά οι 2 γιατροί όντως..μήπως είχες πάει πολύ νωρίς στον πρώτο?να πας και σε έναν τρίτο απλά μήπως να περίμενες λίγο ξαπλα καλύτερα??μην επιβαρύνεται με τον κολπικό υπέρηχο η κατάσταση δεν ξέρω κιόλας.. Επίσης ο γιατρός σου εδωσε να πάρεις utrogesran;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι γτ απλά δε σ έδωσε προγεστερονη;  στο κάτω κάτω κακό δεν κάνει... Να σκέφτεσαι θετικά και να χαϊδεύει το μωράκι σου! Να μένεις ήρεμη γιαυτό! Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ. Στον έναν πήγα τετάρτη 13/03 και στον άλλο πέμπτη 14/03. Μια μέρα διαφορά δηλαδή. Ο δευτερος μου έδωσε utrogestan. Είμαι ξάπλα απο τη παρασκευή. Σήμερα είχα αρκετό αίμα και έντονο πόνο πολύ χαμηλ στη κοιλιά και στη μέση. Δε νομίζω οτι πάνε πολύ κλα τα πράγματα. Αυριο 9:30 θα πάω στο γιατρό να με δεί. Και έκλεισα ραντεβού το απογευμα κι σε ένα τρίτο για μια γνώμη ακόμα. Δεν ξέρω. Έχω απογοητευτεί πολύ. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ απο την ακινησία και τους πόνους. Ελπίζω να βγάλω άκρη με το τι συμβαίνει αύριο κι να μπορέσω να προχωρήσω όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Spi είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ. Στον έναν πήγα τετάρτη 13/03 και στον άλλο πέμπτη 14/03. Μια μέρα διαφορά δηλαδή. Ο δευτερος μου έδωσε utrogestan. Είμαι ξάπλα απο τη παρασκευή. Σήμερα είχα αρκετό αίμα και έντονο πόνο πολύ χαμηλ στη κοιλιά και στη μέση. Δε νομίζω οτι πάνε πολύ κλα τα πράγματα. Αυριο 9:30 θα πάω στο γιατρό να με δεί. Και έκλεισα ραντεβού το απογευμα κι σε ένα τρίτο για μια γνώμη ακόμα. Δεν ξέρω. Έχω απογοητευτεί πολύ. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ απο την ακινησία και τους πόνους. Ελπίζω να βγάλω άκρη με το τι συμβαίνει αύριο κι να μπορέσω να προχωρήσω όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα.

Εύχομαι να νιώσεις καλύτερα ναι να εξελιχθεί όμορφα η εγκυμοσύνη σου!πόσα χάπια παίρνεις??αυτά βοηθάνε πολύ!έπαιρνα και εγώ στην αρχή για 15 μέρες.. να μην είσαι απαισιόδοξη και να σκέφτεσαι θετικά όλα καλά θα πάνε!σε καταλαβαίνω αλλά κάνε υπομονή...τώρα στην αρχή είναι τα δύσκολα!πάντως έτσι όπως μας τα λες καλύτερα να μην ξανα πας στον πρώτο...με μια μέρα διαφορά δεν γίνεται να μην είχε δει καρδούλα μου φαίνεται πολύ παράξενο!και εγώ όταν πήγα στις 7 εβδ δεν την ακούγαμε καλά αλλά την βλέπαμε να αναβοσβήνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

Εύχομαι να νιώσεις καλύτερα ναι να εξελιχθεί όμορφα η εγκυμοσύνη σου!πόσα χάπια παίρνεις??αυτά βοηθάνε πολύ!έπαιρνα και εγώ στην αρχή για 15 μέρες.. να μην είσαι απαισιόδοξη και να σκέφτεσαι θετικά όλα καλά θα πάνε!σε καταλαβαίνω αλλά κάνε υπομονή...τώρα στην αρχή είναι τα δύσκολα!πάντως έτσι όπως μας τα λες καλύτερα να μην ξανα πας στον πρώτο...με μια μέρα διαφορά δεν γίνεται να μην είχε δει καρδούλα μου φαίνεται πολύ παράξενο!και εγώ όταν πήγα στις 7 εβδ δεν την ακούγαμε καλά αλλά την βλέπαμε να αναβοσβήνει!

Καλημέρα! Οχι δε ξαναπήγα και δε θα ξαναπάω στο πρώτο. Τώρα στις 9:30 έχω ραντεβου με τον 2ο που μας έδειξε τη καρδούλα του να με δει. Και το απογευμα με ένα τρίτο. Για να είμαι σίγουρη τι γίνεται. Το αίμα συνεχίζεται κανονικά. Σα να έχω περίοδο.utrogestan ´λπαιρνω 3 τηνημέρα. Ανα 8ωρο. Μισό filicin και άλλο ένα που είναι βιταμίνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Spi είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ. Στον έναν πήγα τετάρτη 13/03 και στον άλλο πέμπτη 14/03. Μια μέρα διαφορά δηλαδή. Ο δευτερος μου έδωσε utrogestan. Είμαι ξάπλα απο τη παρασκευή. Σήμερα είχα αρκετό αίμα και έντονο πόνο πολύ χαμηλ στη κοιλιά και στη μέση. Δε νομίζω οτι πάνε πολύ κλα τα πράγματα. Αυριο 9:30 θα πάω στο γιατρό να με δεί. Και έκλεισα ραντεβού το απογευμα κι σε ένα τρίτο για μια γνώμη ακόμα. Δεν ξέρω. Έχω απογοητευτεί πολύ. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ απο την ακινησία και τους πόνους. Ελπίζω να βγάλω άκρη με το τι συμβαίνει αύριο κι να μπορέσω να προχωρήσω όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα.

Καλη δυναμη κορίτσι μου και ολα να πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Spi είπε:

Καλημέρα! Οχι δε ξαναπήγα και δε θα ξαναπάω στο πρώτο. Τώρα στις 9:30 έχω ραντεβου με τον 2ο που μας έδειξε τη καρδούλα του να με δει. Και το απογευμα με ένα τρίτο. Για να είμαι σίγουρη τι γίνεται. Το αίμα συνεχίζεται κανονικά. Σα να έχω περίοδο.utrogestan ´λπαιρνω 3 τηνημέρα. Ανα 8ωρο. Μισό filicin και άλλο ένα που είναι βιταμίνες.

Καλημέρα!Ελπίζω να είναι καλά το μωράκι σου!μπορεί να σου τα αυξήσει τα χαπακια !Μια φίλη νου έπαιρνε 6 τη μέρα και πήγαν όλα καλά!Σου εύχομαι να να σταματήσει το αίμα σύντομα!περιμένω νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολυ για τη θετική σας σκέψη. Δυστυχώς τα νέα δεν είναι πολύ καλά. Πήγα στο γιατρό ,κάναμε υπερηχο και δεν υπήρχε χτύπος. Μου είπε παλίνδρομη κύηση. Τωρα είμαι σπίτι περιμένω να περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να φάω και να πιώ τίποα για να πάω το απογευμα να το καθαρίσουμε. Δεν μπορώ να πω οτι δεν έχω στεναχωρηθεί αν και με όλα αυτά που πέρασα το σαββατοκύριακο το περίμενα οτι δε θα είχε καλή εξέλιξη. Προσπαθώ ν σκέφτομαι θετικά οτι τουλάχιστον μπορούμε να γονιμοποιήσουνε και πως την επόμενη φορά τα πράγματα θα είναι καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/3/2019 at 11:55 ΠΜ, ο/η Spi είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολυ για τη θετική σας σκέψη. Δυστυχώς τα νέα δεν είναι πολύ καλά. Πήγα στο γιατρό ,κάναμε υπερηχο και δεν υπήρχε χτύπος. Μου είπε παλίνδρομη κύηση. Τωρα είμαι σπίτι περιμένω να περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να φάω και να πιώ τίποα για να πάω το απογευμα να το καθαρίσουμε. Δεν μπορώ να πω οτι δεν έχω στεναχωρηθεί αν και με όλα αυτά που πέρασα το σαββατοκύριακο το περίμενα οτι δε θα είχε καλή εξέλιξη. Προσπαθώ ν σκέφτομαι θετικά οτι τουλάχιστον μπορούμε να γονιμοποιήσουνε και πως την επόμενη φορά τα πράγματα θα είναι καλύτερα.

Κορίτσι μου κρίμα...εύχομαι να είσαι καλύτερα και πολύ σύντομα να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Έτσι θα μας ανεβάσεις και συ το ουράνιο τόξο σου, να είσαι σίγουρη 🌈🌈 Από Οκτώβρη ξανά γιατί παίρνει ο άντρας μου κάποια φάρμακα ας πούμε, και δεν θέλουμε να διακινδυνεύσουμε να μείνω έγκυος όσο τα παίρνει.. Βγάζει ταυτόχρονα τα δύο κάτω και οι αφυπνίσεις τη νύχτα είναι ασταμάτητες... Που θα πάει, θα ηρεμήσουμε κάποια στιγμή (ένας γνωστός μου είπε θα ηρεμήσω εννοείται, όταν πάει 4 ετών 😱😱). Συνεχίζω τα τεστ και αυτόν τον μήνα και μετά τέλος, αν και δεν τρέφω πολλές ελπίδες, σίγουρα θέλουν χρόνο οι ορμόνες μου να έρθουν στα ίσα τους. Φιλάκια και στη δική σου κορούλα, και χαδακια στην μικρούλα στην κοιλιτσα 💓💓 Τη μέρα δαγκώνει ο,τι βρει, αλλά η νύχτα είναι άλλη πίστα, πιο δυσκολη. Ανά δύο ώρες ξύπνημα και κλάμα... Υπομονή σε όλες μας! Φιλάκια και στο δικό σου μωρουδελι ♥️♥️♥️
    • Τώρα που είπες γκρινιάζει, λοιπόν ακούστε έχω μια φίλη αστρολογο με την οποία κοιτάμε τις ημερομηνίες γύρω στην ΠΗΤ και οι περισσότερες μέρες του Οκτώβρη έχουν μια συνοδο που κάνει πολύ γκρινιαρικους χαρακτήρες.... με λέει μέσα στη μίρλα θα είναι 😝... πέφτει κ η έκλειψη.... δεν ξερω απο που να το πιασω.... θα δεσω τα ποδια μου να το βγαλω Νοέμβρη 😂
    • Καλησπέρα κορίτσια.Εκανα αιματολογικό έλεγχο..όλα καλά στις μετρήσεις.Ξεκιναω επισήμως αύριο λοιπόν...🙏🙏🙏Πρώτος υπέρηχος Τετάρτη 8 Μαϊου.
    • Εμένα δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα η ανάρρωση από την καισαρική.. αυτό που με ζόρισε πιο πολύ ήταν επειδή θηλαζα και κρατούσα το παιδί αγκαλιά πολλές ωρες με πονούσε λιγο η τομή από το βαρος του παιδιού  αλλά γενικα ήταν οκ και έκανα καισαρική με ολική ναρκωση κιολας που θεωρείται και λίγο πιο δύσκολο 
    • Εμένα μου ήρθε λίγο ξαφνικό είναι η αλήθεια γιατί δεν είχα ποτε τέτοιο θέμα 🤷‍♀️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...