Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική με δανεικά ωάρια


Recommended Posts

στις On 26/3/2019 at 11:03 ΠΜ, ο/η Σελίνα είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Θα σας πω εγώ πως το βλέπω, δεν είναι η ίδια περίπτωση βέβαια αλλά σχετικά κοντά. Μεγάλωσα με τον πατέρα και τη 2η γυναίκα του από τα 6 χρόνια μου και δεν είχα επαφή με τη βιολογική μητέρα μου για δικούς της λόγους (φυσικά είχα αρκετές αναμνήσεις). Μικρή αναρωτιομουν αν κάτι χάνω ή μου λείπει, που η γυναίκα που με μεγαλώνει και την λατρεύω και τη φωνάζω μαμά, δεν είναι η βιολογική. Τώρα που έχω δυσκολία να συλλάβω πέρασε από το μυαλό μου η σκέψη μήπως μου λείψει κάτι αν το μωράκι που ελπίζω να αποκτήσω κάποτε δεν είναι με τα δικά μου γονίδια, δεν μου μοιάζει, δεν θυμίζει εμένα...

Και πού κατέληξα?

Η μαμά μου (η γυναίκα που με μεγάλωσε) είναι υπέροχη, την λατρεύω και της μοιάζω με τόσους τρόπους που δεν έχει καμία σημασία... Το ότι πλέκω, ότι διαβάζω βιβλια, ότι βλέπουμε τις ίδιες ταινιες, όλα από εκείνη τα πήρα. Το πώς μιλάω και συμπεριφερομαι από εκείνη. Όλα αυτά που με κάνουν αυτό που είμαι είναι δικά της. Ακόμα, άνθρωποι που δεν γνωρίζουν, μας λένε πόσο μοιάζουμε εμφανισιακά! Κοιτιομαστε και γελάμε συνομωτικα! Σκεφτείτε ότι θυμόμουν τη βιολογική και την ξανασυναντησα και δεν βρήκα κοινά.

Προφανώς και θέλω να δω τον εαυτό μου στο παιδί μου αλλά από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι τον εαυτό μας θα τον δούμε σε τόσα περισσότερα και πολύ πιο σημαντικά πράγματα από το αν έχει τα σγουρά μαλλιά της γιαγιας και το χαμόγελο του θείου! Πόσο μάλλον όταν έχεις γνωρίσει το μωρό σου μεγαλώνοντας το στην κοιλίτσα σου ή βρέφος! Και πιστέψτε με από την αγάπη και τη λατρεία που θα υπάρξει και από τις δύο πλευρές, θα τα δεις και αυτά στην πορεία οσο τρελο κι αν ακουγεται! Το παιδί σου είναι αποκλειστικά και μόνο παιδι ΣΟΥ!!

 

Πόσο πολύ με συγκίνησες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/3/2019 at 9:35 ΜΜ, ο/η antzy9 είπε:

επειδη  εχω αποκτησει εμπειρια κ ειμαι στην ηλικια σου πλεον καταλαβα οτι το λενε οχι γιατι ειναι η πραγματικη λυση αλλα για να δειξουν οτι ως γιατροι εξελισσονται..!!!! με πολυ καλες εξετασεις κ πολυ καλυτερες διεγερσεις απο τα περισοοτερα κοριτσια του φορουμ , μου συνεστησαν δανεικα απο την αρχη.....ειδικα στο πιο μεγαλο ιδιωτικο μαιευτηριο της αθηνας καταλαβα οτι ο γιατρος που ειναι κμετοχος του μαιευτηριου το προτεινει γιατι θελει να το λανσαρει ως νεα μεθοδο κ να ανεβασει τα ποσοστα του..εξαλλου η φαση εχει κ πολυ χρημα...οταν για πχ τον ιανουαριο λανσαραν μια νεα μεθοδο που την επαιξαν ολα τα καναλια κ ειπαν οτι γεννηθηκε παιδι ετσι, ρωτησα τη γενετιστρια τους κ απαντησε οτι ολα αυτα ειναι σε πειραματικο σταδιο ουτε γεννηθηκε παιδι με αυτο το τροπο....με αλλα λογια μας θελουν πειραματοζωα !!!!! εγω δεν θα τους κανω τη χαρη..!!!! προσπαθησε κ στα 48 -49 το σκεφτεσαι....αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη!!! κ αλλο παραδειγμα...... φιλη μου στα 45 προσφατα εκανε δυο προσπαθειες με δανεικα κ απετυχε!!!! γιατι???? αφου δινουν επιτυχια 80% ?????? κ μας ταζουν μωρα?????  η πχ οταν εγω περυσι με διεγερση εκανα 14 ?????προσπαθησε ακομα!!!!!

H φίλη σου ήταν το 20% ... Το ότι παίρνεις δανεικά δεν είναι πανάκεια ότι θα πετύχεις...κι εγώ έκανα εξωσωματική στα 32 μου..λίγο μεγαλύτερη από δοτριες κ όμως ενώ όλα ήταν τέλεια εγώ δεν πετύχαινα...για μένα με τόσες εξωσωματικες στην πλάτη κ έχοντας πια δύο μωρά με δικό μου υλικό θα έλεγα να πας με κλειστά μάτια.Ηταν κ δική μου σκέψη .

Να προσπαθώ ως τα 49 μου με φάρμακα η με φυσικούς κάθε μήνα γιατί; Για εκείνη την πιθανότητα; Κι αν δεν έρθει; Να μην έχω ούτε για δανεικά...κι όλο αυτό απλά για να μου μοιάζει το μωρό; Διότι άλλη διαφορά δεν υπάρχει...κ στο λέω ως μάνα δύο παιδιών..μακάρι να γύριζαν πίσω όσα έχασα κ ας ήταν από άλλο υλικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/4/2019 at 3:34 ΜΜ, ο/η Finally είπε:

H φίλη σου ήταν το 20% ... Το ότι παίρνεις δανεικά δεν είναι πανάκεια ότι θα πετύχεις...κι εγώ έκανα εξωσωματική στα 32 μου..λίγο μεγαλύτερη από δοτριες κ όμως ενώ όλα ήταν τέλεια εγώ δεν πετύχαινα...για μένα με τόσες εξωσωματικες στην πλάτη κ έχοντας πια δύο μωρά με δικό μου υλικό θα έλεγα να πας με κλειστά μάτια.Ηταν κ δική μου σκέψη .

Να προσπαθώ ως τα 49 μου με φάρμακα η με φυσικούς κάθε μήνα γιατί; Για εκείνη την πιθανότητα; Κι αν δεν έρθει; Να μην έχω ούτε για δανεικά...κι όλο αυτό απλά για να μου μοιάζει το μωρό; Διότι άλλη διαφορά δεν υπάρχει...κ στο λέω ως μάνα δύο παιδιών..μακάρι να γύριζαν πίσω όσα έχασα κ ας ήταν από άλλο υλικο

Συμφωνώ απολύτως! Γιατί να χάσεις τόσα χρόνια δημιουργικά προσπαθώντας, ενώ θα μπορούσες να τα περάσεις με τα παιδιά σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/4/2019 at 3:34 ΜΜ, ο/η Finally είπε:

H φίλη σου ήταν το 20% ... Το ότι παίρνεις δανεικά δεν είναι πανάκεια ότι θα πετύχεις...κι εγώ έκανα εξωσωματική στα 32 μου..λίγο μεγαλύτερη από δοτριες κ όμως ενώ όλα ήταν τέλεια εγώ δεν πετύχαινα...για μένα με τόσες εξωσωματικες στην πλάτη κ έχοντας πια δύο μωρά με δικό μου υλικό θα έλεγα να πας με κλειστά μάτια.Ηταν κ δική μου σκέψη .

Να προσπαθώ ως τα 49 μου με φάρμακα η με φυσικούς κάθε μήνα γιατί; Για εκείνη την πιθανότητα; Κι αν δεν έρθει; Να μην έχω ούτε για δανεικά...κι όλο αυτό απλά για να μου μοιάζει το μωρό; Διότι άλλη διαφορά δεν υπάρχει...κ στο λέω ως μάνα δύο παιδιών..μακάρι να γύριζαν πίσω όσα έχασα κ ας ήταν από άλλο υλικο

Συμφωνω τοσο πολυ με την αποψη σου... Οπως λεω "η ζωη ειναι μικρη για να την αφηνουμε να φευγει με στενοχωρια" 

Η ουσια ειναι να δωσουμε αγαπη οχι αν το dna ειναι δικο μας και αν μας μοιαζει το παιδι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η peacock είπε:

Συμφωνω τοσο πολυ με την αποψη σου... Οπως λεω "η ζωη ειναι μικρη για να την αφηνουμε να φευγει με στενοχωρια" 

Η ουσια ειναι να δωσουμε αγαπη οχι αν το dna ειναι δικο μας και αν μας μοιαζει το παιδι. 

Εσύ έχεις πολύ αγάπη να δώσεις peacockακι μας!!! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/3/2019 at 11:02 ΠΜ, ο/η Φανή74 είπε:

Καλημέρα φίλες μου..!εχθές πήγαμε στον γιατρό για υπέρηχο εφόσον ήρθε πάλι η περίοδος....και λόγω του ότι ο οργανισμός μου είναι υπό καθεστώς ορμονών από την προηγούμενη προσπάθεια,είδαμε ένα- δύο ωοθυλάκια...το περιμέναμε γιατί είχα "φορτωθεί" αρκετά στον προηγούμενο κύκλο.. οπότε αποφασίσαμε να προχωρήσουμε με φυσικό κύκλο... αφήνουμε στην άκρη προς το παρόν τα "ξένα"..και πάμε πάλι από την αρχή με πολύ προσευχή και αισιοδοξία.. ελπίζουμε ότι η Παναγία μας και ο Χριστός μας να εισακουστεί τις προσευχές μας.. μέρες που είναι..!!!το περίεργο είναι (καλό μεν μην είμαστε και αχάριστοι) ότι ενώ στην προηγούμενη προσπάθεια μαζί με φάρμακα - ωοληψια-εμβρυομεταφορα,πληρώσαμε γύρω στις 3500 χιλιάδες..τώρα που δεν θα κάνουμε πρόκληση.. θα μας κοστίσει μόνο 400 λέει ο γιατρός για το νοσοκομείο..δεν είναι λίγο τρελλο????αυτό βέβαια μας απάλλαξε από ένα πολύ πολύ αβάσταχτο βάρος.. και μας έδωσε και ανάσα..δεν παύει όμως να είναι "περίεργο"" τι να  πω....!!!!

Κορίτσι μου καλή επιτυχία στον φυσικό κύκλο που θα κάνεις. Εγώ είμαι 45.. μια φυσική σύλληψη στα 43 ,παλινδρομη και 3 αποτυχημένες εξωσωματικες. 2απο τους 3 γιατρούς μου μίλησαν για την προοπτική των δανεικών.  Ο ένας όχι ακόμα.. Όμως μου είπαν να προσπαθήσουμε με τα δικά μου αφού ακόμα ανταποκρινομαι και τα δανεικά θα υπάρχουν σαν λύση και θα με περιμένουν ως τα 50 μου.. έχεις λοιπόν  χρόνο να το σκεφτείς, να προσπαθήσεις και να τα καταφέρεις με όποιο τρόπο θέλει ο Θεός..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η peacock είπε:

Συμφωνω τοσο πολυ με την αποψη σου... Οπως λεω "η ζωη ειναι μικρη για να την αφηνουμε να φευγει με στενοχωρια" 

Η ουσια ειναι να δωσουμε αγαπη οχι αν το dna ειναι δικο μας και αν μας μοιαζει το παιδι. 

Όταν μπαίνεις σε αγώνα για τη μητρότητα ,όταν έχεις χάσει τόσα μωρά κ τελικά αποκτάς με υποβοηθούμενη νομίζεις ότι τα κοιτάς στα μάτια κ λες " αχ έχει τη μύτη μου ή τα χρήματα μου;" Τα κοιτάς κ λες" θεέ μου,επιστήμη κ ζωή σ ευχαριστώ για τα δώρα σου" ... Εάν είναι θέμα βιολογικού υλικού όλοι οι βιολογικοί γονείς θα ήταν υπέροχοι κ οι γονείς από υιοθεσία σκαρτοι...κοίτα γύρω σου; Εγώ βλέπω ανθρώπους ισορροπημένους κ στις δύο πλευρές να μεγαλώνουν υγιείς ενήλικες...ο καθένας το βλέπει από τη δική του σκοπιά βέβαια ..Ναι τα λεφτά είναι πολλά όπως πχ κ στον προεμφυτευτικο.και; Όταν είσαι 45 οι πιθανότητες φυσικής σύλληψης κ κύησης χωρίς θέματα χρωμοσωμικη κτλ είναι μικρή...Οι περισσότερες νομίζουν ( κ ευτυχώς) ότι όταν βγει θετική η χοριακη θα ναι όλα υπέροχα...ωστόσο για πολλές από μας δεν ήταν έτσι....ας γύριζε ο χρόνος πίσω κι ας ήταν από οποίο υλικό θέλει το παιδί μου..θα ήταν παιδί μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...