Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θέλουμε να γίνουμε γονείς


melodyy

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Σας διαβάζω καιπαίρνω δύναμη είναι η αλήθεια! Είναι στιγμές όμως που με παίρνει από κάτω.. Η αλήθεια είναι πως τα συζητάω μόνο με το σύζυγό μου και δεν τολμάω να μοιραστώ τις σκέψεις μου αλλού. Η ιστορία μου είναι η εξής.. Πριν περίπου 2 χρόνια είχα μια αποτυχημένη εγλυμοσύνη που έληξε άδοξα στην αρχή του 4ου... Ένιωθα πως δε με πρέσεξαν και πολύ οι γιατροί και με έτρωγε.. Με τα πολλα και τα λίγα κάνω μόνη εξετασεις και ανακαλύπτω πως θα πέθαινα αν συνέχιζε έστω και λίγες μέρες ακόμη η εγκυμοσύνη.. Βαριά θρομβοφιλία το πόρισμα και όντως δε με πρόσεξαν.. Ούτε την πιεση μου που ήταν στα ύψη ούτε καν είχα κάποιες απο τις βασικές εξετάσεις στον προγεννητικό έλεγχο.. Το θέμα μου είναι πως σχεδόν 2 χρόνια μετά δεν έχω καταφέρει να πιάσω άλλο παιδάκι..και το θέλουμε τόσο πολυ.. Έχουμε κάνει ότι χρειάζεται όλες μα όλες τις εξετάσεις.. Αλλά βρε κορίτσια όλο αυτό το διάστημα συνεχώς μαθαίνω για εγκυμοσύνες του περίγυρου μας.. Όσους γνωστούς έχουμε είτε σε σχέση είτε σε γάμο έχουν αποκτήσει ήδη το 1ο τους παιδάκι και κάποιοι πάνε και στο 2ο... Και κορίτσια...καίγεται η ψυχή μου..ενώ χαίρομαι με την χαρά τους και εύχομαι να πάνε όλα καλα (γτ με όσα πέρασα δε θα ευχόμουν σε κανέναν να περάσει έστω και το ελάχιστο) μέσα μου κλαίω...πονάω... έχω μια άδεια αγκαλιά που αποζητά ένα μωράκι... αλήθεια καίγεται η ψυχή μου ζηλεύω... μετά νιώθω τύψεις.. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη  είναι στιγμές που το ξεχνάω αλλά είναι και οι στιγμές που πέφτω.. Ο σύζυγος μου με στηρίζει όσο τπτ, το περνάμε μαζί.. αλλά νιώθω κ γιαυτον άσχημα.. βλέπω πως στενοχωριέται.. Πφφφ όλα μαζι...Είναι φυσιολογικό όλο αυτό; Να επισκεφτώ κάποιον ψυχολόγο ίσως; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η melodyy είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σας διαβάζω καιπαίρνω δύναμη είναι η αλήθεια! Είναι στιγμές όμως που με παίρνει από κάτω.. Η αλήθεια είναι πως τα συζητάω μόνο με το σύζυγό μου και δεν τολμάω να μοιραστώ τις σκέψεις μου αλλού. Η ιστορία μου είναι η εξής.. Πριν περίπου 2 χρόνια είχα μια αποτυχημένη εγλυμοσύνη που έληξε άδοξα στην αρχή του 4ου... Ένιωθα πως δε με πρέσεξαν και πολύ οι γιατροί και με έτρωγε.. Με τα πολλα και τα λίγα κάνω μόνη εξετασεις και ανακαλύπτω πως θα πέθαινα αν συνέχιζε έστω και λίγες μέρες ακόμη η εγκυμοσύνη.. Βαριά θρομβοφιλία το πόρισμα και όντως δε με πρόσεξαν.. Ούτε την πιεση μου που ήταν στα ύψη ούτε καν είχα κάποιες απο τις βασικές εξετάσεις στον προγεννητικό έλεγχο.. Το θέμα μου είναι πως σχεδόν 2 χρόνια μετά δεν έχω καταφέρει να πιάσω άλλο παιδάκι..και το θέλουμε τόσο πολυ.. Έχουμε κάνει ότι χρειάζεται όλες μα όλες τις εξετάσεις.. Αλλά βρε κορίτσια όλο αυτό το διάστημα συνεχώς μαθαίνω για εγκυμοσύνες του περίγυρου μας.. Όσους γνωστούς έχουμε είτε σε σχέση είτε σε γάμο έχουν αποκτήσει ήδη το 1ο τους παιδάκι και κάποιοι πάνε και στο 2ο... Και κορίτσια...καίγεται η ψυχή μου..ενώ χαίρομαι με την χαρά τους και εύχομαι να πάνε όλα καλα (γτ με όσα πέρασα δε θα ευχόμουν σε κανέναν να περάσει έστω και το ελάχιστο) μέσα μου κλαίω...πονάω... έχω μια άδεια αγκαλιά που αποζητά ένα μωράκι... αλήθεια καίγεται η ψυχή μου ζηλεύω... μετά νιώθω τύψεις.. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη  είναι στιγμές που το ξεχνάω αλλά είναι και οι στιγμές που πέφτω.. Ο σύζυγος μου με στηρίζει όσο τπτ, το περνάμε μαζί.. αλλά νιώθω κ γιαυτον άσχημα.. βλέπω πως στενοχωριέται.. Πφφφ όλα μαζι...Είναι φυσιολογικό όλο αυτό; Να επισκεφτώ κάποιον ψυχολόγο ίσως; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Kαλησπέρα κοπελα μου έτσι ακριβώς νιώθουμε και εμείς !Δεν είσαι η μοναδική ..επισης όσο σκληρές και δυνατές να φαινόμαστε η συγκεκριμένη κατάσταση επιφέρει αρκετές συναισθηματικές διαταραχές 

Ωστόσο πιστεύω πολύ στις συνεδρίες και είμαι σίγουρη ότι θα ανακουφιστεί και θα τα δεις τα πράγματα ίσως με άλλη ματιά !Επίσης για δωρεάν group therapy με θέμα τα υποβοηθούμεναζευγαρια πραγματοποιούνται κάθε Τετάρτη στις 18:00 στο σωματείο Κυβέλη που βοηθά στο έπακρο ζευγάρια με διαφορά προβλήματα !ότι χρειαστείς γράψε μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη νιώθεις τύψεις κορίτσι μου, εγώ έτυχε να είμαι από τις τυχερές που έπιασα το μωράκι μου με την πρώτη προσπάθεια, αφου δε το πιστεύαμε κι εμείς, και στην αρχή το κρύβαμε γιατί ο κύκλος μας γενικά προσπαθούσε,οι περισσότεροι φίλοι προσπαθούν 7-10 χρόνια και δε θέλαμε  να στρίψουμε το μαχαίρι, για μια κοπέλα ειδικά δεν έβρισκα και τα λόγια να το πω (δε πρόλαβα όμως και το είπε μια κοινή γνωστή γειτόνισσα για να την πικάρει τελικά και τη μαύρισε η κακίστρω) νοιώθω ότι με απομακρύνουν λίγο τώρα, αλλά δε κακίζω κανέναν, ξέρω ότι χαίρονται όπως λες για μένα αλλά δε μπορούν να τρίβονται με αυτό συνέχεια, λογικό, κι εγώ στη θέση τους θα έπαιρνα αποστάσεις, είναι ο μόνος λόγος που θα ζήλευα (ούτε γκόμενοι πιο παλιά, καριέρες, λεφτά..τίποτα). Είναι πολύ καλό που το μοιράζεσαι.

Προσωπικά ήμουν τόσο σίγουρη ότι θα γίνω μαμά που η υιοθεσία ήταν δεδομένη, αν δε μπορούσαμε και το είχα συζητήσει και με το σύζυγό μου πριν ακόμα μείνω έγκυος(θέλω να βρει ένα πλάσμα την αγκαλιά που στερείται και να γεμίσει και η δικιά μου ακόμα και τώρα που έχω, θα ήθελα αν είχα την οικονομική ευχέρεια να δώσω στοργή, αγάπη και οικογένεια σε ένα ορφανό μωράκι), φυσιολογικά-σπερματέγχυση-εξωσωματική-υιοθεσία, σε κάθε προσπάθεια έδινα 1-2 χρόνια (ή φορές) περιθώριο, τόσο πολύ το ήθελα. Στο λέω για να δεις ότι όλες μας είχαμε αμφιβολίες, άγχη, σκέψεις...εναλλακτικές πριν μας έρθει το παιδάκι, δεν είναι 2 ξεχωριστές ομάδες, οι από εδώ και οι από εκεί, όλες οι γυναίκες θα σε καταλάβουν γιατί πριν έρθει το παιδί (είτε εύκολα είτε δύσκολα) όλες το ίδιο σκεφτόμαστε, αν θα κάνουμε και πόσο εύκολα. Όλες είμαστε ένα και πρέπει να στηριζόμαστε η μια στην άλλη και να χαιρόμαστε με τη χαρά και να στηρίζουμε στη δυσκολία.

Ωστόσο κι εγώ θα σου πρότεινα ή να ανοιχτείς σε κάποιες φίλες σου ή να μιλήσεις με κάποιον ειδικό, όχι ότι έχεις πρόβλημα, αλλά για να σου τονώσει την αυτοπεποίθηση, να σου μειώσει το άγχος, να σου προτείνει ενδεχομένως κάποιους βοηθούς γονιμότητας ή τρόπους που αυξάνουν τη γονιμότητα. Είναι σημαντικά.

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να γεμίσει η αγκαλιά σου όσο πιο σύντομα γίνεται γιατί όπως και να έχει μπορείς να γίνεις μαμά ή μάλλον Μαμά :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Σαλπιγγογραφια έχεις κάνει μετά την απόξεση; Είναι βασικό να έχεις έναν καλό γιατρό να νιώθεις εμπιστοσύνη και να σε καθοδηγήσει σωστά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.. Έχω κάνει ναι πλέον γτ βρήκα μια γιατρό που την εμπιστεύομαι πλέον και με ακούει.. Έχουμε αποφασίσει την υποβοηθουμενη είναι η αλήθεια και θα το κάνουμε.. Δε θεωρώ πως δε θα πιάσω ποτέ παιδάκι γτ με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θεωρώ πως θα τα καταφέρουμε... Απλά στενοχωριέμαι πάρα πολύ που ενώ έχω τόσα θέματα να αντιμετωπίσω κατά την εγκυμοσύνη και έχω και την ατελείωτη αναμονή μέχρι να γίνει.. Και όλο αυτό το ζόρι μου το προκάλεσαν οι κακοί γιατροί που δε μ δίναν σωστές οδηγίες μέχρι που βρήκα την άκρη τυχαία με την καινούρια γιατρό.. Είχα 1 χρόνο κ κάτι κορίτσια να προσπαθώ και δε μ είχε πει κανείς για σαλπιγγογραφια... Τελικά είχαν φραξει όλα.. Συν το ότι η μία σάλπιγγα είναι πιο στενή από την άλλη και μέσα σε όλα κάνω πιο πολλές ωορρηξιες από εκείνη την πλευρά... Το έχω πάρει απόφαση πως θα δυσκολευτώ πολύ οπότε κ γιαυτό δεν περιμένω κάθε μήνα.. Απλά είναι τόσο δύσκολο να είναι όλες με φουσκωτές κοιλίτσες γύρω μου και με μικρούλια στα καρότσια και εμένα να μ λενε αντε σειρά σας και στα δικά σας κλπ! Η επαφή με όλες αυτές είναι στιγμές που είναι τρομερά δύσκολη.. Μόνο γιαυτό μιλάνε... Λες κ δε ξέρουν.. Σίγουρα μπλοκάρω κ μόνη τον οργανισμό μ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xanthoula_knkt είπε:

Μη νιώθεις τύψεις κορίτσι μου, εγώ έτυχε να είμαι από τις τυχερές που έπιασα το μωράκι μου με την πρώτη προσπάθεια, αφου δε το πιστεύαμε κι εμείς, και στην αρχή το κρύβαμε γιατί ο κύκλος μας γενικά προσπαθούσε,οι περισσότεροι φίλοι προσπαθούν 7-10 χρόνια και δε θέλαμε  να στρίψουμε το μαχαίρι, για μια κοπέλα ειδικά δεν έβρισκα και τα λόγια να το πω (δε πρόλαβα όμως και το είπε μια κοινή γνωστή γειτόνισσα για να την πικάρει τελικά και τη μαύρισε η κακίστρω) νοιώθω ότι με απομακρύνουν λίγο τώρα, αλλά δε κακίζω κανέναν, ξέρω ότι χαίρονται όπως λες για μένα αλλά δε μπορούν να τρίβονται με αυτό συνέχεια, λογικό, κι εγώ στη θέση τους θα έπαιρνα αποστάσεις, είναι ο μόνος λόγος που θα ζήλευα (ούτε γκόμενοι πιο παλιά, καριέρες, λεφτά..τίποτα). Είναι πολύ καλό που το μοιράζεσαι.

Προσωπικά ήμουν τόσο σίγουρη ότι θα γίνω μαμά που η υιοθεσία ήταν δεδομένη, αν δε μπορούσαμε και το είχα συζητήσει και με το σύζυγό μου πριν ακόμα μείνω έγκυος(θέλω να βρει ένα πλάσμα την αγκαλιά που στερείται και να γεμίσει και η δικιά μου ακόμα και τώρα που έχω, θα ήθελα αν είχα την οικονομική ευχέρεια να δώσω στοργή, αγάπη και οικογένεια σε ένα ορφανό μωράκι), φυσιολογικά-σπερματέγχυση-εξωσωματική-υιοθεσία, σε κάθε προσπάθεια έδινα 1-2 χρόνια (ή φορές) περιθώριο, τόσο πολύ το ήθελα. Στο λέω για να δεις ότι όλες μας είχαμε αμφιβολίες, άγχη, σκέψεις...εναλλακτικές πριν μας έρθει το παιδάκι, δεν είναι 2 ξεχωριστές ομάδες, οι από εδώ και οι από εκεί, όλες οι γυναίκες θα σε καταλάβουν γιατί πριν έρθει το παιδί (είτε εύκολα είτε δύσκολα) όλες το ίδιο σκεφτόμαστε, αν θα κάνουμε και πόσο εύκολα. Όλες είμαστε ένα και πρέπει να στηριζόμαστε η μια στην άλλη και να χαιρόμαστε με τη χαρά και να στηρίζουμε στη δυσκολία.

Ωστόσο κι εγώ θα σου πρότεινα ή να ανοιχτείς σε κάποιες φίλες σου ή να μιλήσεις με κάποιον ειδικό, όχι ότι έχεις πρόβλημα, αλλά για να σου τονώσει την αυτοπεποίθηση, να σου μειώσει το άγχος, να σου προτείνει ενδεχομένως κάποιους βοηθούς γονιμότητας ή τρόπους που αυξάνουν τη γονιμότητα. Είναι σημαντικά.

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να γεμίσει η αγκαλιά σου όσο πιο σύντομα γίνεται γιατί όπως και να έχει μπορείς να γίνεις μαμά ή μάλλον Μαμά :)

Η αλήθεια είναι πως δε θέλω να απομακρυνθώ ούτε φυσικά θα ήθελα να νιώθουν άσχημα για την εγκυμοσύνη τους και τα μωράκια τους... Είναι ένα θαύμα που δε ζηλεύω τα παιδιά τους... Ζηλεύω την κατάσταση... Δικό μου θέλω δε θέλω να κλεψω τη χαρά της άλλης... Απλά και εγώ από την πλευρά μου θέλω ένα σεβασμό και μια κατανόηση.. Μου είναι απίστευτα δύσκολο μονίμως να ακούω τα παααααντα και να μην έχουμε άλλο θέμα συζήτησης και στο τέλος φυσικά να ακούω αντε και εσείς.. Γτ όχι ακόμη.. Τι περιμένετε.. Ε θα ρθει μην αγχώνεσαι.. Εεε εντάξει ζήσε όσο δεν εχετε..δηλ ο καθένας το μακρύ του κ το κοντό του... Μια ευχή κ μια σιωπή είναι αρκετή.... Ειδικά όταν ξέρεις.... Μου στρίβεις το μαχαίρι στην πληγή.. Με κάνεις να κλεινομαι.. Γτ οι γυναίκες βασανιζουμε η μία την άλλη έτσι απλά; ελαφρα την καρδιά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 10/3/2019 at 8:00 ΜΜ, ο/η melodyy είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σας διαβάζω καιπαίρνω δύναμη είναι η αλήθεια! Είναι στιγμές όμως που με παίρνει από κάτω.. Η αλήθεια είναι πως τα συζητάω μόνο με το σύζυγό μου και δεν τολμάω να μοιραστώ τις σκέψεις μου αλλού. Η ιστορία μου είναι η εξής.. Πριν περίπου 2 χρόνια είχα μια αποτυχημένη εγλυμοσύνη που έληξε άδοξα στην αρχή του 4ου... Ένιωθα πως δε με πρέσεξαν και πολύ οι γιατροί και με έτρωγε.. Με τα πολλα και τα λίγα κάνω μόνη εξετασεις και ανακαλύπτω πως θα πέθαινα αν συνέχιζε έστω και λίγες μέρες ακόμη η εγκυμοσύνη.. Βαριά θρομβοφιλία το πόρισμα και όντως δε με πρόσεξαν.. Ούτε την πιεση μου που ήταν στα ύψη ούτε καν είχα κάποιες απο τις βασικές εξετάσεις στον προγεννητικό έλεγχο.. Το θέμα μου είναι πως σχεδόν 2 χρόνια μετά δεν έχω καταφέρει να πιάσω άλλο παιδάκι..και το θέλουμε τόσο πολυ.. Έχουμε κάνει ότι χρειάζεται όλες μα όλες τις εξετάσεις.. Αλλά βρε κορίτσια όλο αυτό το διάστημα συνεχώς μαθαίνω για εγκυμοσύνες του περίγυρου μας.. Όσους γνωστούς έχουμε είτε σε σχέση είτε σε γάμο έχουν αποκτήσει ήδη το 1ο τους παιδάκι και κάποιοι πάνε και στο 2ο... Και κορίτσια...καίγεται η ψυχή μου..ενώ χαίρομαι με την χαρά τους και εύχομαι να πάνε όλα καλα (γτ με όσα πέρασα δε θα ευχόμουν σε κανέναν να περάσει έστω και το ελάχιστο) μέσα μου κλαίω...πονάω... έχω μια άδεια αγκαλιά που αποζητά ένα μωράκι... αλήθεια καίγεται η ψυχή μου ζηλεύω... μετά νιώθω τύψεις.. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη  είναι στιγμές που το ξεχνάω αλλά είναι και οι στιγμές που πέφτω.. Ο σύζυγος μου με στηρίζει όσο τπτ, το περνάμε μαζί.. αλλά νιώθω κ γιαυτον άσχημα.. βλέπω πως στενοχωριέται.. Πφφφ όλα μαζι...Είναι φυσιολογικό όλο αυτό; Να επισκεφτώ κάποιον ψυχολόγο ίσως; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω σαν να μιλάς στ καρδιά μου . Θέλω τόσο πολύ ένα παιδάκι να είναι το παιδάκι μας να το κάνω ευτυχισμένο να το ακούω να γελάει . Ποτέ θα έρθει κ γ εμάς η σειρά ? Όλοι οι γύρω μου έχουν παιδάκια νοιωθω τόσο άσχημα που εγώ δεν μπορώ . Με έχουν πιάσει πολλές φορές τα κλάματα όταν βλέπω παιδάκια και λέω χαζές δικαιολογίες σε όλους . Πραγματικά είναι ένα τεραστιο αγκάθι στη καρδιά μου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Marakimpo είπε:

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω σαν να μιλάς στ καρδιά μου . Θέλω τόσο πολύ ένα παιδάκι να είναι το παιδάκι μας να το κάνω ευτυχισμένο να το ακούω να γελάει . Ποτέ θα έρθει κ γ εμάς η σειρά ? Όλοι οι γύρω μου έχουν παιδάκια νοιωθω τόσο άσχημα που εγώ δεν μπορώ . Με έχουν πιάσει πολλές φορές τα κλάματα όταν βλέπω παιδάκια και λέω χαζές δικαιολογίες σε όλους . Πραγματικά είναι ένα τεραστιο αγκάθι στη καρδιά μου .

Είναι τόσο δύσκολο... Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά αλλά είναι στιγμές που με παίρνει από κάτω... Βάζω κ γω τα κλάματα αλλά μετά νιώθω ανακούφιση... Καλύτερα να ξεσπας πάρα να το πνίγεις.. Στο περιβάλλον μας όταν χάσαμε εμείς το μωρό σκέψου μείναν έγκυες γύρω στις 5.... Έχω να σου πω εγώ ακόμη παλεύω για ένα και οι περισσότεροι έκαναν ή κοντεύουν να κάνουν και τα δεύτερα μωράκια τους... Χαίρομαι με τη χαρά τους και προσπαθώ όσο μπορώ από την εμπειρία μου να τις προστατεύσω να μην πάθουν το ίδιο αλλά ζηλεύω κιόλας... Όχι αυτές.. Όχι τα παιδιά τους..  Το ότι δεν είχα τη δυνατότητα ακόμη να πω κ εγώ καλά νέα.. Να νιώσω όπως νιώθουν.. Αλλά θα το νιώσουμε..είμαι σίγουρη γιαυτό... Το γτ αργεί δε ξέρω.. Αλλά θα γίνει απλά μας πήρε από κάτω πολύ... Να το πιστεύεις! (στα λέω για να τα ακούω) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πότε θα γίνει? Κάθε μήνα πιστεύω ότι είμαι έγκυος και κάθε μήνα έρχεται η άτιμη !!!! Εμένα όλες μ οι γνωστές ή έχουν παιδί ή είναι έγκυες και νοιωθω ότι οι περισσότεροι μας έχουν ξεκόψει γτ δεν έχουμε κοινά θέματα συζήτησης . Κάποια στιγμή θα γίνει αλλά ποτέ ? Είμαστε αποφασισμένοι για μωρό είτε με εγκυμοσύνη είτε με υιοθεσία . Έχω ένα τεράστιο αγκάθι στ καρδιά μου με αυτό τ θέμα ποναει πάρα πολύ . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Marakimpo είπε:

Πότε θα γίνει? Κάθε μήνα πιστεύω ότι είμαι έγκυος και κάθε μήνα έρχεται η άτιμη !!!! Εμένα όλες μ οι γνωστές ή έχουν παιδί ή είναι έγκυες και νοιωθω ότι οι περισσότεροι μας έχουν ξεκόψει γτ δεν έχουμε κοινά θέματα συζήτησης . Κάποια στιγμή θα γίνει αλλά ποτέ ? Είμαστε αποφασισμένοι για μωρό είτε με εγκυμοσύνη είτε με υιοθεσία . Έχω ένα τεράστιο αγκάθι στ καρδιά μου με αυτό τ θέμα ποναει πάρα πολύ . 

Μη ψάχνεις κάθε μήνα να βρεις σημάδια για εγκυμοσύνη γτ θα σε τρελάνει αυτό.. Στο λέω γτ όταν έμεινα δεν είχα κανένα μα κανένα περίεργο σύμπτωμα εκτός την καθυστέρηση.. Θεωρούσα ότι ανά πάσα στιγμή θα ρθει.. Και να σ πω την αλήθεια;;; έχω κ τώρα καθυστέρηση 3 μέρες.. Αλλά φοβάμαι να κάνω τεστ.. Έκανα ένα τη μέρα που θα ερχόταν αλλά βγήκε αρνητικό.. Και τώρα ακόμη να ρθει κ η θερμοκρασία μ είναι ανεβασμένη ακόμη.. Θα κάνω άλλο ένα τεστ το σκ αν δεν έρθει.. Έχω πάθει τέτοιο πατατράκ που προτιμώ να δω αίμα πάρα να δω άλλο ένα αρνητικό αποτέλεσμα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Μη ψάχνεις κάθε μήνα να βρεις σημάδια για εγκυμοσύνη γτ θα σε τρελάνει αυτό.. Στο λέω γτ όταν έμεινα δεν είχα κανένα μα κανένα περίεργο σύμπτωμα εκτός την καθυστέρηση.. Θεωρούσα ότι ανά πάσα στιγμή θα ρθει.. Και να σ πω την αλήθεια;;; έχω κ τώρα καθυστέρηση 3 μέρες.. Αλλά φοβάμαι να κάνω τεστ.. Έκανα ένα τη μέρα που θα ερχόταν αλλά βγήκε αρνητικό.. Και τώρα ακόμη να ρθει κ η θερμοκρασία μ είναι ανεβασμένη ακόμη.. Θα κάνω άλλο ένα τεστ το σκ αν δεν έρθει.. Έχω πάθει τέτοιο πατατράκ που προτιμώ να δω αίμα πάρα να δω άλλο ένα αρνητικό αποτέλεσμα.. 

Νομίζω πάει αυτοματα τ μυαλό μου τώρα κ σκέφτομαι συνέχεια αυτό τ πράγμα . Συνέχεια όμως . Εύχομαι ολόψυχα να είσαι έγκυος και να ζήσεις ολοοοοο το όνειρο και την ευτυχία της εγκυμοσύνης !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Marakimpo είπε:

Νομίζω πάει αυτοματα τ μυαλό μου τώρα κ σκέφτομαι συνέχεια αυτό τ πράγμα . Συνέχεια όμως . Εύχομαι ολόψυχα να είσαι έγκυος και να ζήσεις ολοοοοο το όνειρο και την ευτυχία της εγκυμοσύνης !!!

Σε ευχαριστώωωω!!! Μακάρι!!! Αλλά όποιος καεί από το χυλό φυσά κ το γιαούρτι!!! ? Λογικό πέρα από την πλάκα.. Και εγώ σημειώνω να ξέρεις κάθε φορά στην εφαρμογή τα συμπτώματα που έχω γτ κάθε μήνα είναι διαφορετικά.. Απλά δεν τους δίνω σημασία γτ μετά από 2 χρόνια και κάθε μήνα με άλλα συμπτώματα πια δε ξέρω τι να περιμένω!!! Καλό είναι όμως να τα σημειώνεις για να παρατηρείς το σώμα σου...! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η melodyy είπε:

Σε ευχαριστώωωω!!! Μακάρι!!! Αλλά όποιος καεί από το χυλό φυσά κ το γιαούρτι!!! ? Λογικό πέρα από την πλάκα.. Και εγώ σημειώνω να ξέρεις κάθε φορά στην εφαρμογή τα συμπτώματα που έχω γτ κάθε μήνα είναι διαφορετικά.. Απλά δεν τους δίνω σημασία γτ μετά από 2 χρόνια και κάθε μήνα με άλλα συμπτώματα πια δε ξέρω τι να περιμένω!!! Καλό είναι όμως να τα σημειώνεις για να παρατηρείς το σώμα σου...! 

Τα σημειώνω κ εγώ .. βέβαια επειδή έχω σταθερό κύκλο κάθε μήνα έχω τ ίδια συμπτώματα κ ακριβώς περίοδο την ημέρα που πρέπει ... Πρέπει να το βγάλω τελείως απ' τ μυαλό μου αλλά πώς ?????? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Marakimpo είπε:

Τα σημειώνω κ εγώ .. βέβαια επειδή έχω σταθερό κύκλο κάθε μήνα έχω τ ίδια συμπτώματα κ ακριβώς περίοδο την ημέρα που πρέπει ... Πρέπει να το βγάλω τελείως απ' τ μυαλό μου αλλά πώς ?????? 

Τελείως δε γίνεται! Οποία το λέει νομίζω λέει ψέματα.. Καμία που κάνει ελεύθερα έστω κ 1 φορά σίγουρα θα σκεφτεί βρε μήπως;;; δε θα νιώθουμε κ άσχημα μωρέ επειδή το θέλουμε.. Παντού υπάρχει άγχος! Οκ προσπαθούμε να μην είναι 24ωρες το 24ωρο αυτή η σκέψη αλλά είναι μέρες που υπάρχει... Ειδικά οι 4 μέρες πριν έρθει... Δεν περνάνε με τπτ... Στο κάτω κάτω είναι αγωνία περισσότερο! και εγώ έχω κύκλο 27 ημερών βαριά βαριά 28. Στάνταρ! Αλλά τα συμπτώματα μετά την αποξεση είναι ότι ναναι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια,καλησπέρα! Είμαι νέα στην παρέα σας, αν και σας διαβάζω καιρό.. 

Λοιπόν, εμείς με τον αντρούλη μου σκεφτόμαστε για νινάκι.. προσπαθουμε εδω και καιρό αλλα τίποτα ακόμη.. 

αυτό μήνα περίμενα να αδιαθετίσω 23/3 όμως στις 19/3 ειδα απειροελάχιστα καφε.. και λέω καλώς την.. μέχρι σήμερα παρα πολυ λίγη περιοδος( καφε βλέννες) κ ελαχιστο ροζ και βλέννες... λέτε; Εχω ακούσει πως συμβαίνει!!!!

Ποτε να κανω τεστ; Ή οχι;;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Jesabell είπε:

Κορίτσια,καλησπέρα! Είμαι νέα στην παρέα σας, αν και σας διαβάζω καιρό.. 

Λοιπόν, εμείς με τον αντρούλη μου σκεφτόμαστε για νινάκι.. προσπαθουμε εδω και καιρό αλλα τίποτα ακόμη.. 

αυτό μήνα περίμενα να αδιαθετίσω 23/3 όμως στις 19/3 ειδα απειροελάχιστα καφε.. και λέω καλώς την.. μέχρι σήμερα παρα πολυ λίγη περιοδος( καφε βλέννες) κ ελαχιστο ροζ και βλέννες... λέτε; Εχω ακούσει πως συμβαίνει!!!!

Ποτε να κανω τεστ; Ή οχι;;;;

 

Καλησπερα!!!! Μακάρι να είναι εμφύτευση το καφέ και σύντομα να μας πεις ωραία νέα!!! Να κάνεις τεστ σίγουρα με 1 μέρα καθυστέρησης!αλλά αν δεν αντέχεις κανε τη μέρα ποη περιμένεις! Εύχομαι μαζί με τον ευαγγελισμό της Μεγαλόχαρης να έχουμε και εμείς ευχάριστα νέα!!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η melodyy είπε:

Καλησπερα!!!! Μακάρι να είναι εμφύτευση το καφέ και σύντομα να μας πεις ωραία νέα!!! Να κάνεις τεστ σίγουρα με 1 μέρα καθυστέρησης!αλλά αν δεν αντέχεις κανε τη μέρα ποη περιμένεις! Εύχομαι μαζί με τον ευαγγελισμό της Μεγαλόχαρης να έχουμε και εμείς ευχάριστα νέα!!!!!! 

Αχ! Λετε;;;; Παναγιά μου μεγαλόχαρη μακάρι! Melodyy μου, πόσο δύναμη και θετική ενέργεια δίνεις πραγματικά! Ο θεός να στα ανταποδώσει οχι 2πλά αλλά 5πλα! Θελουμε τοσο πολυ ενα μωρό! Λες δλδ 24/3 να κάνω ε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Jesabell είπε:

Αχ! Λετε;;;; Παναγιά μου μεγαλόχαρη μακάρι! Melodyy μου, πόσο δύναμη και θετική ενέργεια δίνεις πραγματικά! Ο θεός να στα ανταποδώσει οχι 2πλά αλλά 5πλα! Θελουμε τοσο πολυ ενα μωρό! Λες δλδ 24/3 να κάνω ε; 

Γενικά συστήνουν πάνω από 3 μέρες καθυστέρηση για να μειωθουν τα ενδεχόμενα λάθος (πχ καθυστερημένη σύλληψη ώστε να μην υπάρχει αρκετή ορμόνη) αλλά είναι δύσκολο ειδικά όταν το θες τόσο!!! Και εγώ αν δεν αδιαθετησω θα κάνω μαζί σου τεστ Σάββατο ή κυριακη!!! Μακάρι να τα πούμε μαζί τα νέα μας και να είναι τα καλύτερα φυσικα!!! ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η melodyy είπε:

Γενικά συστήνουν πάνω από 3 μέρες καθυστέρηση για να μειωθουν τα ενδεχόμενα λάθος (πχ καθυστερημένη σύλληψη ώστε να μην υπάρχει αρκετή ορμόνη) αλλά είναι δύσκολο ειδικά όταν το θες τόσο!!! Και εγώ αν δεν αδιαθετησω θα κάνω μαζί σου τεστ Σάββατο ή κυριακη!!! Μακάρι να τα πούμε μαζί τα νέα μας και να είναι τα καλύτερα φυσικα!!! ❤️❤️❤️❤️

Μακάρι παναγία μου! Και να πούμε τα ευχάριστα μαζί! Θα προσεύχομαι και που θα μας πάει... θα γεμίσουμε χαρα τις ψυχές και τους γύρω μας???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Jesabell είπε:

Μακάρι παναγία μου! Και να πούμε τα ευχάριστα μαζί! Θα προσεύχομαι και που θα μας πάει... θα γεμίσουμε χαρα τις ψυχές και τους γύρω μας???

Κορίτσια μου επειδή διάβασα τώρα τις συνομιλίες σας εύχομαι ολόψυχα να μας έχετε ευχάριστα νέα. Θα περιμένουμε με αγωνία να μας πείτε! Μακάρι!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/3/2019 at 8:00 ΜΜ, ο/η melodyy είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σας διαβάζω καιπαίρνω δύναμη είναι η αλήθεια! Είναι στιγμές όμως που με παίρνει από κάτω.. Η αλήθεια είναι πως τα συζητάω μόνο με το σύζυγό μου και δεν τολμάω να μοιραστώ τις σκέψεις μου αλλού. Η ιστορία μου είναι η εξής.. Πριν περίπου 2 χρόνια είχα μια αποτυχημένη εγλυμοσύνη που έληξε άδοξα στην αρχή του 4ου... Ένιωθα πως δε με πρέσεξαν και πολύ οι γιατροί και με έτρωγε.. Με τα πολλα και τα λίγα κάνω μόνη εξετασεις και ανακαλύπτω πως θα πέθαινα αν συνέχιζε έστω και λίγες μέρες ακόμη η εγκυμοσύνη.. Βαριά θρομβοφιλία το πόρισμα και όντως δε με πρόσεξαν.. Ούτε την πιεση μου που ήταν στα ύψη ούτε καν είχα κάποιες απο τις βασικές εξετάσεις στον προγεννητικό έλεγχο.. Το θέμα μου είναι πως σχεδόν 2 χρόνια μετά δεν έχω καταφέρει να πιάσω άλλο παιδάκι..και το θέλουμε τόσο πολυ.. Έχουμε κάνει ότι χρειάζεται όλες μα όλες τις εξετάσεις.. Αλλά βρε κορίτσια όλο αυτό το διάστημα συνεχώς μαθαίνω για εγκυμοσύνες του περίγυρου μας.. Όσους γνωστούς έχουμε είτε σε σχέση είτε σε γάμο έχουν αποκτήσει ήδη το 1ο τους παιδάκι και κάποιοι πάνε και στο 2ο... Και κορίτσια...καίγεται η ψυχή μου..ενώ χαίρομαι με την χαρά τους και εύχομαι να πάνε όλα καλα (γτ με όσα πέρασα δε θα ευχόμουν σε κανέναν να περάσει έστω και το ελάχιστο) μέσα μου κλαίω...πονάω... έχω μια άδεια αγκαλιά που αποζητά ένα μωράκι... αλήθεια καίγεται η ψυχή μου ζηλεύω... μετά νιώθω τύψεις.. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη  είναι στιγμές που το ξεχνάω αλλά είναι και οι στιγμές που πέφτω.. Ο σύζυγος μου με στηρίζει όσο τπτ, το περνάμε μαζί.. αλλά νιώθω κ γιαυτον άσχημα.. βλέπω πως στενοχωριέται.. Πφφφ όλα μαζι...Είναι φυσιολογικό όλο αυτό; Να επισκεφτώ κάποιον ψυχολόγο ίσως; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Melody και εγώ ακριβώς τα ίδια νιώθω! Κάθε μήνα 3-4 μέρες πριν έρθει το σκέφτομαι, παρατηρώ συμπτώματα και δε περνούν οι μέρες και όταν έρχεται η περίοδος μαζί έρχεται και η απογοήτευση και τα κλάματα. Και εγώ μαθαίνω τριγύρω μου για εγκυμοσύνες και εννοείται πως χαίρομαι με όλη μου την ψυχή αλλά μέσα  μου αναρωτιέμαι και εμείς πότε? Το θεικό ήταν το χειμώνα που μας πέρασε μου μάθαμε ότι είναι έγκυος η γυναίκα του ξαδέρφου μου όπου παντρεύτηκαν  τον Ιούλιο και Σεπτέμβριο έμεινε έγκυος το κορίτσι. Καταλαβαίνεις λοιπόν πως εμείς για όλο το σοι έφοσον παντρευτήκαμε τον Μαιο του 17 έχουμε βγει το άτεκνο ζευγάρι και το προβληματικό. Φυσικά και έχω απομακρυνθεί γιατί κουράστηκα να ακούω αυτά που αναφέρεις και εσύ πιο πάνω..αυτά στα λέω για να καταλάβεις πως δεν είσαι μόνη μου..είμαστε πολλές σε παρόμοια θέση!!! Να σκέφτεσαι τα θετικά οτι δηλαδή λόγω της άτυχης εγκυμοσύνης ανακάλυψες τη θρομβοφιλία που τώρα πια το γνωρίζεις οπότε είσαι προετοιμασμένη και οτι έχεις τον αντρούλη σου που σε στηρίζει!!! Κάνε υπομονή κορίτσι μου και θα σου έρθει το θαυματάκι σου! Στο έυχομαι ολόψυχα να γίνει πολύ πολύ σύντομα! Οσο για τον ψυχολόγο νομίζω πως μόνο καλό θα έκανε..κι εγώ το σκεφτομαι τον τελευταίο καιρό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nancaki88 είπε:

Melody και εγώ ακριβώς τα ίδια νιώθω! Κάθε μήνα 3-4 μέρες πριν έρθει το σκέφτομαι, παρατηρώ συμπτώματα και δε περνούν οι μέρες και όταν έρχεται η περίοδος μαζί έρχεται και η απογοήτευση και τα κλάματα. Και εγώ μαθαίνω τριγύρω μου για εγκυμοσύνες και εννοείται πως χαίρομαι με όλη μου την ψυχή αλλά μέσα  μου αναρωτιέμαι και εμείς πότε? Το θεικό ήταν το χειμώνα που μας πέρασε μου μάθαμε ότι είναι έγκυος η γυναίκα του ξαδέρφου μου όπου παντρεύτηκαν  τον Ιούλιο και Σεπτέμβριο έμεινε έγκυος το κορίτσι. Καταλαβαίνεις λοιπόν πως εμείς για όλο το σοι έφοσον παντρευτήκαμε τον Μαιο του 17 έχουμε βγει το άτεκνο ζευγάρι και το προβληματικό. Φυσικά και έχω απομακρυνθεί γιατί κουράστηκα να ακούω αυτά που αναφέρεις και εσύ πιο πάνω..αυτά στα λέω για να καταλάβεις πως δεν είσαι μόνη μου..είμαστε πολλές σε παρόμοια θέση!!! Να σκέφτεσαι τα θετικά οτι δηλαδή λόγω της άτυχης εγκυμοσύνης ανακάλυψες τη θρομβοφιλία που τώρα πια το γνωρίζεις οπότε είσαι προετοιμασμένη και οτι έχεις τον αντρούλη σου που σε στηρίζει!!! Κάνε υπομονή κορίτσι μου και θα σου έρθει το θαυματάκι σου! Στο έυχομαι ολόψυχα να γίνει πολύ πολύ σύντομα! Οσο για τον ψυχολόγο νομίζω πως μόνο καλό θα έκανε..κι εγώ το σκεφτομαι τον τελευταίο καιρό...

Καλημέρα!!!! Έχω ένα καλό κ ένα κακό νέο.... Μίλησα με τη γιατρό μου κ μ είπε να κάνω χοριακη.... Το κακο είναι ότι είχα βιοχημικη.... Όπως καταλαβαίνεις με το που πήρα τη θετική χοριακη αδιαθετησα! Το καλό όμως είναι ότι πήρε μπρος το σύστημα! Και ενώ δεν έπιασε καλά είμαι τόσο χαρούμενη.!!!!ηταν ένα νέο κ αυτό.. Κάτι έγινε κάτι κινήθηκε! Κάπως ξεμπλοκαραμε! Εύχομαι τον άλλο μήνα να έχει καλύτερη τυχη! Και σε όλες γρήγορα αποτελέσματα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Καλημέρα!!!! Έχω ένα καλό κ ένα κακό νέο.... Μίλησα με τη γιατρό μου κ μ είπε να κάνω χοριακη.... Το κακο είναι ότι είχα βιοχημικη.... Όπως καταλαβαίνεις με το που πήρα τη θετική χοριακη αδιαθετησα! Το καλό όμως είναι ότι πήρε μπρος το σύστημα! Και ενώ δεν έπιασε καλά είμαι τόσο χαρούμενη.!!!!ηταν ένα νέο κ αυτό.. Κάτι έγινε κάτι κινήθηκε! Κάπως ξεμπλοκαραμε! Εύχομαι τον άλλο μήνα να έχει καλύτερη τυχη! Και σε όλες γρήγορα αποτελέσματα!!!! 

Ετσι να το βλέπεις θετικά! Οπως το λες έχουμε κινητικότητα άρα τον επόμενο μήνα θα είσαι πιο τυχερή!!! Ανοίγει ο καιρός ανεβαίνει η διάθεση μας και με θετική σκέψη και αισιοδοξία θα φουσκώσουν οι κοιλίτσες μας και μετά θα μιλάμε πάλι εδώ για τα ευχάριστα και τις νέες ανησυχίες μας! Οπότε συνέχισε τις προσπάθειες και θα έρθει!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια το εύχομαι... απλά ρε γαμώτο είχα μια βιοχημική πριν ένα χρόνο περίπου, σε ατύχημα πριν ξεκινήσουμε προσπάθεια. Τότε το σκεφτόμασταν ακόμα κ δεν ένιωθα 100% έτοιμη (βλακεία προφανώς) οπότε είπα οκ έγινε για καλύτερο εφόσον δεν είμαι έτοιμη κ πίστευα ότι αφού ξεκίνησα θα έρθει... ακόμα περιμένω! Κ όπως έχω γράψει στο άλλο ποστ (στα μαρτακια που γράφουμε γενικά όσες προσπαθούμε) έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις κ όλες καθαρές... ειρωνεία έτσι; δεν ήξερα αν θέλω κ τώρα δεν κάθεται με τίποτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Nancaki88 είπε:

Ετσι να το βλέπεις θετικά! Οπως το λες έχουμε κινητικότητα άρα τον επόμενο μήνα θα είσαι πιο τυχερή!!! Ανοίγει ο καιρός ανεβαίνει η διάθεση μας και με θετική σκέψη και αισιοδοξία θα φουσκώσουν οι κοιλίτσες μας και μετά θα μιλάμε πάλι εδώ για τα ευχάριστα και τις νέες ανησυχίες μας! Οπότε συνέχισε τις προσπάθειες και θα έρθει!!!!!!!!

Είχα καιρό να έχω κάποιο νέο!!!! Τουλάχιστον αυτό δείχνει ότι κάτι γίνεται και αναθαρρυνα ανέλπιστα πολύ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...