Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυχενικη διαφάνεια στο ιποκρατειο (36)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Είμαι στη 13βδομαδα σήμερα και εχω κλείσει αυχενική διαφάνεια στο ιποκρατειο Θεσσαλονίκης την τέταρτη. Εχω εξω γιατρο που μου κανονιζει εκει τα πάντα. Εχει καμια κοπέλα εμπειρία?? Είναι καλά τα μηχανήματα?? Να σας πω κ την αλήθεια φοβάμαι πολύ γιατι ειμαι 36 στα 37. Αν τα νούμερα βγουν καλα θα κανω αμνιο??? Η τροφοβλαστη??? Ελπίζω να μην σας κουρασα. Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μετα απο δεκα χρόνια προσπάθειας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω εγώ κοπέλα μου εμπειρία από Ιπποκράτειο, έχω κάνει εκεί αυχενική πριν 1 μήνα περίπου αλλά και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου. Μια χαρά είναι τα μηχανήματα αλλά και οι υπερηχογραφηστές είναι από τους καλύτερους της πόλης. Μην αγχώνεσαι προκαταβολικά για το αποτέλεσμα, να έχεις θετική σκέψη. Έχεις πάρει παραπεμπτικό για papp-A και  ελεύθερη β-χοριακή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το παραπεμπτικο τοχω ηδη δωσει στη μικροβιολογο μου που θα κανω τις ορμονες μια μερα πριν. Στο ιποκρατειο θα παω με το παπει και τη χοριακη ετοιμα. Δε ξέρω εχω ακούσει πολλα φοβάμαι κ παρα πολυ........ Αααα κ μου παν μονη μπαίνεις κανεις μαζι σου...... Σου δινουν υπέρηχο??? Μπα ε,??????? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω ακούσει μέχρι και οτι κανουν ειδικευομενοι τον υπερηχο αυτο κ λιιιγοοο να κουνηθεί βγαίνει λάθος..... Μπορεί να ακούγεται χαζο...... Μα κ το 36 με φοβίζει..... Το καλο ειναι πως στον υπερηχο στο ιατρείο ειδα μυτουλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Termi είπε:

Εχω ακούσει μέχρι και οτι κανουν ειδικευομενοι τον υπερηχο αυτο κ λιιιγοοο να κουνηθεί βγαίνει λάθος..... Μπορεί να ακούγεται χαζο...... Μα κ το 36 με φοβίζει..... Το καλο ειναι πως στον υπερηχο στο ιατρείο ειδα μυτουλα

Καλημέρα κορίτσι,δεν έχω άποψη για για το Ιπποκράτειο αλλά όπως σου είπε η konstantia πιο πανω εχει κανει ηδη αυχενικη εκει και ολα τα μηχανήματα και οι γιατροί είναι μια χαρα ισως αγχονεσαι αδικα γιαυτο.αυτο που λες πιο πάνω για το αν κουνηθεί λίγο εννοείς το μωρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ που είμαι στην ίδια ηλικία με σένα και έκανα αυχενική πριν μια βδομάδα περίπου μπορώ να σου πω ότι αν όλα βγουν καλά δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω. Αν όμως το θες εσύ τότε μπορείς να κάνεις για ? αποτελέσματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ισχύει ότι μπαίνεις μόνη σου αλλά δεν ισχύει σε καμία περίπτωση ότι σου κάνουν τις μετρήσεις ειδικευόμενοι. Μπορώ αν θες να σου πω σε πμ το όνομα του γιατρού που τις κάνει και να δεις αυτός τι ιατρείο έχει έξω και πόσο γνωστός είναι. Υπέρηχο δεν μου δώσανε αυτή την φορά είναι αλήθεια αλλά σου δίνουν αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα και τις μετρήσεις που θα κάνουν και διαγράμματα που δείχνουν οι μετρήσεις σου αν είναι εντάξει ή όχι. Μπορείς πιστέυω να ζητήσεις και τον υπέρηχο, δεν νομίζω να αρνηθούν. Εγώ επειδή είχα συσπάσεις την ώρα της αυχενικής 4 φορές με έβαλε και με έβγαλε ο γιατρός για να πάρει σωστά όλες τις μετρήσεις σωστά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θαθελα αν μπορείς. Εμενα μου ζητήθηκε να κανω τις αιματολογικες στις 12/3και να τις πάω στην αυχενική να τις βάλουν. Ενω στο γιο μου που τα κανα εξω ηταν αναποδα. Πρώτη αυχενική και μετα αιμα. Εγω θελω ναι ολαααα καλα αυριο κ μεθαύριο κ να αποφυγω τα περαιτέρω..... Φοβάμαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το νοσοκομείο δυστυχώς δεν έχει την πολυτέλεια να περιμένει να τους ππάμε μετά τις αιματολογικές οπότε το κάνουν έτσι όπως λες. Το ότι είσαι 36 ετών από μόνο του δεν λέει κάτι, μην πανικοβάλεσσαι άδικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...