Μετάβαση σε περιεχόμενο

....


Guest

Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Χρυσάφω συγνωμη π επεμβαινω άλλα θέλω να σ απαντήσω σ αυτό π Ρωτάς. Την Κυστική ινωση την κάνουμε αε περίπτωση εγκυμοσύνης στον Προγεννητική έλεγχο. Η θρομβοφιλια όπως σ ειπε η @marillia ευθύνεται για αποβολές. Όταν πας όπως για εξωσωματική δίνεις π δίνεις τόσα λεφτά οπότε σε περίπτωση που είστε κ οι 2 φορείς της κυστικης ινωσης ελέγχονται τα έμβρυα πριν αν νοσούν. Όπως κ αε περίπτωση θρομβοφιλιας δ είναι κρίμα να πετυχαίνει η διαδικασία κ αν νοσεις να χάνεις τα εμβρυα; όποτε τα ελέγχουν αυτά από πριν για να εξασφαλίσουν τα μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας.

Σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση.Οπότε να ρωτήσω αν πρέπει να τις κάνω;;Πάμε με παρακολούθηση ωορρηξιας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Χρυσάφω είπε:

Ax κορίτσι μου!Τι καλα!Να φουσκώνεις να φουσκώνεις και να εχεις μια υπέροχη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!Αγορακι η κοριτσάκι;;Με το καλο να έρθει!Εμεις προσπαθουμε 3,5 χρόνια αλλα φαίνεται δεν ήρθε ακόμα η ωρα του....Να πω την αλήθεια , σωστή παρακολούθηση ωορρηξιας ,δεν εκανα ως τωρα..Μια τα τεστ μου έδειχναν οτι να,ναι ,μια εκανα υπέρηχο και σταματούσα...Τωρα είμαι αποφασισμένη να παρακολουθήσω πιο στενα την ωορρηξια και είδομεν...Δεν θέλω να αγχώσω και τον καλό μου ,γιατί αντε τωρα να λειτουργήσει ο άλλος όταν του πεις ΤΩΡΑΑΑΑΑ...χαχχαχαχ!Ολα καλα θα πανε στο τελος!Με επιμονη ,υπομονη και πίστη!Τα φιλια μου!

Να'σαι καλά @Χρυσάφω μου! Αγοράκι περιμένουμε! Σίγουρα αυτό το "τώρα πρέπει" είναι κι αγχωτικό και ξενερωτικο!!! Με το καλό να έρθει το θαύματακι σας εύχομαι! Έτσι με υπομονή κ πίστη ?❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Χρυσάφω τώρα που πας απλά με παρακολούθηση δ χρειάζεται αν κ έχεις κάνει ήδη για κυστικη. Εφόσον είσαι αρνητική ο άντρας σ δ χρειάζεται να την κάνει. Συγνωμη π ρωτάω άλλα γτ δ προχωράτε σε εξωσωματική; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Χρυσάφω είπε:

Καλως ήρθες στην παρέα μας! Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε το θεματάκι μας! Μια -δυο οδηγίες να ακολουθήσει η καθεμιά μας απο αυτές και πιστεύω οτι οδηγούμαστε πιο κοντά στο στόχο μας!

Πόσο καιρό προσπαθείς;; Εχεις παιδάκια ,κορίτσι μου;;

Καλως σας βρηκα!! ?

Δυστυχως δεν εχουμε παιδακι ακομη..Γυρω στο χρονο προσπαθουμε, ισως κ λιγο παραπανω! ?

Εσυ;; Εχεις παιδακια ή για το πρωτο κ σεις;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Mariamagdalini είπε:

Να'σαι καλά @Χρυσάφω μου! Αγοράκι περιμένουμε! Σίγουρα αυτό το "τώρα πρέπει" είναι κι αγχωτικό και ξενερωτικο!!! Με το καλό να έρθει το θαύματακι σας εύχομαι! Έτσι με υπομονή κ πίστη ?❤️

Ευχαριστω πολυ!!Με το καλό να έρθει ο μπέμπης!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!Σηκώθηκα πρωι πρωι να ετοιμαστώ μια και έχουμε στις 9.00 ραντεβού  για υπέρηχο.

@Diwni μου ,δεν ξανακανουμε προσπαθεια για εξωσωματικη ,εφόσον στις ενέσεις δεν κάνω κανένα ωάριο.Ο μόνος τρόπος που μας προτείνουν είναι με δανεικά..Μπήκε βεβαια και το θέμα του φυσικού κύκλου ,το οποιο θεωρώ ιδανικό..Να δούμε 3-4 μήνες πως θα πάω και αν δεν γίνει κάτι ,πιστεύω να προχωρήσουμε με συλλογή ωαρίων σε φυσικό κύκλο..Είδομεν ...Να χαίρεσαιι το παιδάκι σου και αν θυμάμαι καλα περιμένεις το δεύτερο;;Με το καλο!!!!!

@Maryz ,κοπέλα μου δεν έχουμε παιδάκια..Για το πρώτο προσπαθούμε εδώ και 3,5 χρόνια...Καλη επιτυχία και στις δικές σου προσπάθειες!Ολα καλα να πάνε απο εδω και εμπρος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!Σηκώθηκα πρωι πρωι να ετοιμαστώ μια και έχουμε στις 9.00 ραντεβού  για υπέρηχο.

@Diwni μου ,δεν ξανακανουμε προσπαθεια για εξωσωματικη ,εφόσον στις ενέσεις δεν κάνω κανένα ωάριο.Ο μόνος τρόπος που μας προτείνουν είναι με δανεικά..Μπήκε βεβαια και το θέμα του φυσικού κύκλου ,το οποιο θεωρώ ιδανικό..Να δούμε 3-4 μήνες πως θα πάω και αν δεν γίνει κάτι ,πιστεύω να προχωρήσουμε με συλλογή ωαρίων σε φυσικό κύκλο..Είδομεν ...Να χαίρεσαιι το παιδάκι σου και αν θυμάμαι καλα περιμένεις το δεύτερο;;Με το καλο!!!!!

@Maryz ,κοπέλα μου δεν έχουμε παιδάκια..Για το πρώτο προσπαθούμε εδώ και 3,5 χρόνια...Καλη επιτυχία και στις δικές σου προσπάθειες!Ολα καλα να πάνε απο εδω και εμπρος!

Καλημέρα Χρυσάφω μου!!Απο βδομάδα ξεκινάω!!Με το καλό ο υπέρηχος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Ολα καλα να πανε και να έρθει ένα γερό και υγιή μωράκι!!!!!

Σ ευχαριστώ παρα πολύ! ευχομαι σύντομα με ένα μωράκι στην κοιλίτσα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η marillia είπε:

Καλημέρα Χρυσάφω μου!!Απο βδομάδα ξεκινάω!!Με το καλό ο υπέρηχος!!

Καλη αρχη να εχεις κορίτσι μου!Φευγωωωω .Ανυπομονω να δω αν...Θα τα πουμε αργοτερα!Τα φιλια μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επέστρεψα...Το μονο που δεν περιμενα.Πολυποδας στην αριστερή ωοθηκη .. Με εστειλε για υστεροσαλπιγγογραφια που ισως καταφερω να κανω αυριο.Τι να πω...Πριν δυο χρονια ειχα ξανακάνει αποξεση για τον ιδιο λογο και άντε παλι...Ολο γενναει το σωμα διαφορα...Ειμαι ανω κατω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Χρυσάφω είπε:

Επέστρεψα...Το μονο που δεν περιμενα.Πολυποδας στην αριστερή ωοθηκη .. Με εστειλε για υστεροσαλπιγγογραφια που ισως καταφερω να κανω αυριο.Τι να πω...Πριν δυο χρονια ειχα ξανακάνει αποξεση για τον ιδιο λογο και άντε παλι...Ολο γενναει το σωμα διαφορα...Ειμαι ανω κατω...

Ωχ...και τώρα;; Πάλι τα ίδια;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η marillia είπε:

Καλημέρα Χρυσάφω μου!!Απο βδομάδα ξεκινάω!!Με το καλό ο υπέρηχος!!

Εκανα και υπερηχο και υστεροσαλπιγγογραφια σε μια μερα ολα μπαμ μπαμ..Βρήκαμε υπολείμματα απο τον παλιο πολύποδα που ειχα αφαιρεσει πριν 2 χρόνια..Πηγα λοιπον για υστεροσαλπιγγογραφια και έκανα και πλακα η δικια σου,με την κίτρινη ρόμπα της γιαγιας που μου έδωσαν.Σκέτο καρναβάλι...Οι σάλπιγγες καλες ,οι ωοθήκες πεσμένες-λογικό- και ενα ωαριακή δεξιά..Για τον πολυποδα δεν ξέρω τι θα γινει.Δεν αντέχω άλλους γιατρούς σήμερα...Θα μου πει και θα πράξω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maryz είπε:

Ωχ...και τώρα;; Πάλι τα ίδια;;

Μακάρι να κρίνει ο γιατρός οτι δεν θα χρειαστεί να αφαιρεθεί...Δεν είμαστε για άλλες εξετάσεις ...Η σαλπιγγογραφία οκ. Κορίτσια ΒΑΣΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ! Να την κάνετε  και να μην φοβάστε τίποτα . Ενα ντεπόν και πάμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Εκανα και υπερηχο και υστεροσαλπιγγογραφια σε μια μερα ολα μπαμ μπαμ..Βρήκαμε υπολείμματα απο τον παλιο πολύποδα που ειχα αφαιρεσει πριν 2 χρόνια..Πηγα λοιπον για υστεροσαλπιγγογραφια και έκανα και πλακα η δικια σου,με την κίτρινη ρόμπα της γιαγιας που μου έδωσαν.Σκέτο καρναβάλι...Οι σάλπιγγες καλες ,οι ωοθήκες πεσμένες-λογικό- και ενα ωαριακή δεξιά..Για τον πολυποδα δεν ξέρω τι θα γινει.Δεν αντέχω άλλους γιατρούς σήμερα...Θα μου πει και θα πράξω...

Ποιό είναι το επόμενο βήμα για τον πολύποδα?Εύχομαι όσο το δυνατόν λιγότερη ταλαιπωρία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marillia είπε:

Ποιό είναι το επόμενο βήμα για τον πολύποδα?Εύχομαι όσο το δυνατόν λιγότερη ταλαιπωρία!!

Αμην κοπέλα μου! Σ ευχαριστω πολυ!!Από το κέντρο μου είπαν οτι θα στείλουν τα αποτελέσματα των εξετάσεων στο γιατρό.Αν δεν με πάρει ως αύριο ,θα τον παρω τηλ. να δούμε τις παρακάτω κινήσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γυναίκα σύμβολο αγάπης και τιμής
μέσ' από τους αιώνες.
Κι όμως κανείς δεν ξέρει τι περνάς!
Πόσο υποφέρεις, τι υπομένεις!

Σα σύζυγος, σαν αδερφή, σαν χωρική απλοϊκή..
σαν Αμαζόνα μυθική, σαν αρχόντισσα ηρωική..
Σα ΜΗΤΕΡΑ!!
...........

Δώρα Μοσχονά

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Χρυσάφω δεν είχες κάνει σαλπιγγογραφια; τόσα χρόνια ένας γιατρός δ σε εβαλε;;

Ναι κοπέλα μ έχω ένα κοριτσάκι Κ περιμένω ακόμη ένα. Θυμάμαι ότι δ είχες ανταπόκριση στα φάρμακα άλλα Εγώ σ ρη θέση σ θα πήγαινα σε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Γτ λογικά θα πρέπει να μαζεψετε μερικά ωαρια.πριν. οπότε θα περάσουν κάποιοι κύκλοι. Δεδομένου ότι κάθε μηνα δ κάνουμε ποιοτική ωορηξια μπορεί να χρειαστούν περισσότεροι κύκλοι. Τώρα εννοείται εσείς αποφασίζετε πως θα κινείθειτε κ μακάρι γρήγορα να έρθει τ μωράκι σας. Εγώ θα ήμουν ανυπόμονη κ θα μ.φαινοταν πιο ψυχοφθόρα η διαδικασία παρακολούθησης. Ωστόσο τ κάθε ζευγάρι ξέρει ποια μέθοδος είναι κατάλληλη για τον καθένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni μου να πω οτι  εχεις αδικο;;;Αφου έχεις δίκιο. Εγω είμαι αποφασισμένη και δυνατή ΓΙΑ ΟΛΑ. Και έτοιμη για όλα...Ο αντρουλης μου παει μπρος πισω...Αχ και αχ.Τι να πω πια που το έχω εξαντλήσει το θέμα...Δεν ακολουθεί κορίτσι μου...Θέλει αλλα ΑΝ ερθει απο μόνο του .Βγάλε ακρη εσυ...

Οσο για σαλπιγγογραφια ειχα κάνει πριν 2,5 χρόνια.Ηταν καλη.Τωρα ο νέος γιατρός την ήθελε ξανα ,για να δει τι τρέχει με τον πολύποδα.Αυριο θα τον παρω τηλ.Σήμερα εξαντλήθηκα. Ααα είδαμε το απογευμα και ενα ωάριο απο τα δεξιά.Μακάρι να προχωρήσει και να έχουμε μια υπέροχη ωορρηξία!

Σε ευχαριστω και πάλι και να εχεις μια υπέροχη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!Τα φιλια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Χρυσάφω αχ αυτοί οι άντρες μας! Οι περισσότεροι είναι πιο διστακτικοί. Ακόμη κ για να κάνουν εξετάσεις. Ο δικός μ από την αρχη ευτυχώς ήταν πολύ συνεργάσιμος σε όλα. Αλλά έχω ακούσει για πολλούς π δ το παίρνουν τόσο ζεστά. Εμείς σαν γυναίκες λαχταράμε πιστεύω αλλιώς ένα παιδί. Πάντως αν δ έρθει τους επόμενους μήνες μακάρι να τ δει πιο θετικά τη πιστεύω πως έχεις περιθώρια ακόμη. Όχι σαν μια κοπέλα 30 35 χρόνων άλλα έχεις ακόμη χρόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diwni είπε:

@Χρυσάφω αχ αυτοί οι άντρες μας! Οι περισσότεροι είναι πιο διστακτικοί. Ακόμη κ για να κάνουν εξετάσεις. Ο δικός μ από την αρχη ευτυχώς ήταν πολύ συνεργάσιμος σε όλα. Αλλά έχω ακούσει για πολλούς π δ το παίρνουν τόσο ζεστά. Εμείς σαν γυναίκες λαχταράμε πιστεύω αλλιώς ένα παιδί. Πάντως αν δ έρθει τους επόμενους μήνες μακάρι να τ δει πιο θετικά τη πιστεύω πως έχεις περιθώρια ακόμη. Όχι σαν μια κοπέλα 30 35 χρόνων άλλα έχεις ακόμη χρόνο.

Ευχαριστώ πολυ !??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Maryz είπε:

@Χρυσάφω μακαρι να πανε ολα καλα κ να μην χρειαστει κοριτσι μου. Στο ευχομαι μεσα απ την καρδια μου!

Σ ευχαριστω πολυ κοπελα μου!Καλο μηνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα καλά να πάνε @Χρυσάφω μου! Τη σαλπιγγογραφια κι εγώ την έχω για γούρι κ πραγματικά βοηθάει σε πολλές περιπτώσεις. Η ξαδέρφη μου μετα από σαλπιγγογραφια έμεινε έγκυος σε δύο μήνες. Κι είναι βασική εξέταση για τον έλεγχο της γονιμότητας μιας γυναίκας. Αν ο γιατρός είναι έμπειρος δεν πονάς ιδιαίτερα. Έχω κάνει κι εγώ κι όλα καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και εμένα άρρωστος είναι ο μικρός !!! Μάλλον για γαστρεντερίτιδα το βλέπω… Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει η τι κάνω λάθος αλλά δεν μπορώ να σας στείλω μήνυμα ! Πηγαινετε σχολείο; Πως είσαι κορίτσι μου; Την παλεύεις με τα μικρά; 
    • Καλησπέρα!  Δυστυχώς εγώ δεν είμαι καλά, έχω μαστιτιδα... Ανέβασα πυρετό, έχω ρίγη, πονάει όλο μου το κορμί, ξεκίνησα σήμερα και αντιβίωση. Έχει κολλήσει ο δεξιός μαστός και δε βγάζει γάλα... Κυριολεκτικά υποφέρω..  Ο μικρός δόξα τω θεώ είναι καλά! Προσπαθεί να μπουσουλησει... Σέρνεται πιο πολύ το σκουληκακι μου αλλά πλέον γρήγορα 😂 Έχει βγάλει 4 δόντια ήδη... Το πέρασε δύσκολα όλο αυτό...  Τις τελευταίες μέρες είναι κολλημένος πάνω μου... Όλο αγκαλίτσα θέλει και όπου πάω από πίσω μου ❤️  Γυρίζω μέσα Σεπτέμβρη στη δουλειά... Πφφφφφ ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω... Τον γράψαμε σε ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό και τις πρώτες δύο εβδομάδες του Σεπτέμβρη θα τον βοηθήσω να προσαρμοστεί κι έπειτα θα γυρίσω κανονικά στη δουλειά.  Εσύ πότε επιστρέφεις; 
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εμένα τα ίδια μου έχουν πει κι η γυναικολόγος, κι η ενδοκρινολόγος αλλά κι η αιματολογος που πήγα πρόσφατα! 2 απ' τα 3 για να αποφανθούν ότι έχει κάποια γυναίκα ΣΠΩ. Εγώ έχω μόνο την μορφολογία που φαίνεται στους υπερήχους αλλά τίποτα απ' τα άλλα δύο. Στη δική μου περίπτωση μου είπαν μόνο μυο-ινοσιτολη για να βελτιώσουμε την ποιότητα της ωορρηξίας αλλά και τη συχνότητα μιας και υπερηχογραγικά ανακαλύψαμε τλχ 2 κύκλους ανωορρηκτικους. Γι'αυτό και μου πρότειναν την πρόκληση ωορρηξίας. Βέβαια 2/2 συλλήψεις που είχαμε τις πετύχαμε εντελώς φυσιολογικά μόνο με τη λήψη βιταμινών. Τώρα θα δούμε τι θα γίνει και μ αυτό τον κύκλο που είχαμε τη διέγερση και πρόκληση με γονοδοτροπινες.
    • Θα βρούμε..!! Και όλα θα πάνε δεξιά αυτή τη φορά!! Θα έχω και εγώ το νου μου αν δω κάτι θα σου στείλω! 
    • μου είπε ότι για να πούμε τον όρο συνδρομο πολυκυστικών θα πρέπει να έχω 2 από τα 3 κριτήρια..1)υπερηχογραφικη εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών 2)αυξημένα ανδρογονα 3)διαταραχές περιόδου..έχω μονο το 1 από αυτά οπότε μου λεει οτι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ετσι η περιπτωση μου.. είμαι λίγο καιρό σε αυτό το χωρο των εξετάσεων και του ψαξίματος, αν εσεις που έχετε περισσότερη εμπειρία βλέπετε ότι κάτι δεν στέκει από αυτά που μου λέει πείτε μου να δω πως θα κινηθώ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...