Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ – ΟΛΙΓΟΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ - ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ


dhmhtrios

Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Καλησπέρα εμείς τέλικα είμαστε από τους άτυχους ούτε στην βιοψία βρέθηκε τίποτα Οπότε εμείς δεν έχουμε σπέρμα.. όλο αυτό να ξέρετε μας έκανε πιο δυνατούς και να έρθουμε ποιο κοντά με τον άντρα μου... εύχομαι τα καλύτερα σε όλους...

Εισαι τυχερη που σε αγαπαει κ σε στηριζει και το πολεματε μαζι!Θα γινετε δυο υπεροχοι γονεις να το ξερεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Εισαι τυχερη που σε αγαπαει κ σε στηριζει και το πολεματε μαζι!Θα γινετε δυο υπεροχοι γονεις να το ξερεις!

Σε ευχαριστώ.. Σε αυτά τα κομμάτια της ζωής μας πρέπει να είμαστε αγαπημένοι και ενωμένοι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!!θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ τον δικό μας αγώνα .περισυ τέτοια εποχή μάθαμε για την αζωοσπεεμια κάναμε όλες τις εξετάσεις και ήταν καλές (καρυωτυπο μυστική ίνωση κτλ)τον Οκτώβρη κάναμε βιοψία  με μικροσκοπικό και κιρσοκοιλη (3ου βαθμού )σε ένα από τα πιο γνωστά κέντρα εξωσωματικής .ο σύζυγος 40 εγώ 30.βρηκαμε 10 σπερματοζωάρια ακίνητα αλλά αποτύχαμε.ξανακαναμε Φεβρουάριο βιοψία βρήκαμε 2 κινητά πάλι αποτύχαμε.στο μεταξύ ο άντρας μ έπαιρνε profertil από περισυ καθώς και 3 φορές την εβδομάδα serpafar.τον Φεβρουάριο σταματήσαμε τα σερπαφαρ και τα προφερτιλ και πέρνει Androferti (δεν τα πουλάνε στα φαρμακεία )αλλά από το κέντρο εξωσωματικής .Τωρα περιμένουμε .υπαρχει καμία κοπέλα που να έχει ο συζυγοσ Της αζωοσπεεμια που να έχει πετύχει εγκυμοσύνη;;σας εύχομαι με πετύχετε όλες οι κοπέλες;!ευχαριστω πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/3/2019 at 10:11 ΜΜ, ο/η Ginaak είπε:

Εισαι τυχερη που σε αγαπαει κ σε στηριζει και το πολεματε μαζι!Θα γινετε δυο υπεροχοι γονεις να το ξερεις!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Δημήτρη, καλησπέρα.
Αντιμετοπίζω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα, είμαι 24 ετών και πριν ένα τρίμηνο έκανα χειρουργείο κιρσοκήλης. Ο Γιατρός μου μου είπε για νέο σπερμοδιάγραμμα όταν κλείσω εξάμηνο, εσένα που σου υπέδειξε στους τρείς μήνες, τι αποτελέσματα είχες αν επιτρέπεται; Εύχομαι τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/6/2019 at 3:23 ΠΜ, ο/η Βασίλης 94 είπε:

Δημήτρη, καλησπέρα.
Αντιμετοπίζω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα, είμαι 24 ετών και πριν ένα τρίμηνο έκανα χειρουργείο κιρσοκήλης. Ο Γιατρός μου μου είπε για νέο σπερμοδιάγραμμα όταν κλείσω εξάμηνο, εσένα που σου υπέδειξε στους τρείς μήνες, τι αποτελέσματα είχες αν επιτρέπεται; Εύχομαι τα καλύτερα!

Bασίλη δεν σε ξέχασα απλά περίμενα τα αποτελέσματα.. Εμένα μου είπε στους 3 μήνες πιο πολύ για να δούμε τις ορμόνες και όχι τόσο για το αν βελτιώθηκε το σπέρμα γιατί είναι ακόμα πολύ νωρίς.. Τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος ήταν ίδια με αυτά πριν της εγχείρησης.. Για τις ορμόνες, η FSH - LH ίδια (δλδ εκτός φυσιλογικών ορίων) και μικρή αύξηση της τεστοστερόνης (μέσα σε φυσιολογικά όρια)... Θα ξανακάνω πάλι στους 6, 9 και 12 μήνες, αλλα γνωστούς που έχω που τα πέρασαν αυτά μου λένε μετά τον χρόνο θα δω διαφορά... Εύχομαι και σε σένα καλά αποτελέσματα... Νά στε όλοι καλα!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αύξηση της Τεστοστερόνης είναι πολύ καλό σημάδι καθώς δείχνει να καλυτερεύει η λειτουργεία των όρχεων.

Προσωπικά οι δικές μου ορμονολογικές ήταν απολύτως φυσιολογικές από πριν την εγχείρηση, αλλά το σπερμοδιάγραμμα πολύ κακό καθώς έδειξε 100.000 σπερμ/ρια / ml και ολικό αριθμό αυτών: 350.000.

Πιθανόν να έπεσα και σε κακή γενειά σπερματοζωαρίων τότε, αλλά εξ' αιτίας τρίτου βαθμού κιρσοκήλης, πήγα κατευθείοαν για χειρουργείο και είμαι σε αναμονή για νέο σπερμοδιάγραμμα από Σεπτέμβρη..

Αν δεν έχεις πάρει κάποια αγωγή για το σπέρμα, βοηθάνε πολύ τα αντιοξειδωτικά (κυρίως βιταμίνες C και E) και πάρα πολύ η βιταμίνη D και ψευδάργυρος. Καλό είναι βέβαια να σου τα δώσει ο γιατρός σου εφόσον το κρίνει. Επίσης και που το σπερμοδιάγραμμά σου είναι το ίδιο με πριν, είναι καλό γιατί ένα 5-10% χειρουργείων κιρσοκήλης χειροτερεύει το σπέρμα..

Εύχομαι σύντομα να έχουμε τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα!!

Υ.Γ Το νεαρό της ηλικίας μας, είναι υπέρ μας για την μερική έως πλήρη επίλυση των προβλημάτων μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Παιδια καλημερα !! εφτασε και η δικη μας ωρα !! 23 Αυγουστου κανουμε ξανα σπερμοδιαγραμμα μετα απο 6 μηνες. Εχθες επιασε τον αντρα μου μια μελαγχολια και πολλα ερωτηματα και αν δεν ?? θελω να πιστευω πολλα θα πανε καλα περασαμε πολυ δυσκολα και δεν μπορω αλλο !! Η κιρσοκηλη μας ( γονάτισε ).Αν δεν δουμε αποτελεσμα και αυτη τη φορα ξεκιναμε αλλα μετρα αμεσως !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/7/2019 at 9:14 ΠΜ, ο/η xr. είπε:

Παιδια καλημερα !! εφτασε και η δικη μας ωρα !! 23 Αυγουστου κανουμε ξανα σπερμοδιαγραμμα μετα απο 6 μηνες. Εχθες επιασε τον αντρα μου μια μελαγχολια και πολλα ερωτηματα και αν δεν ?? θελω να πιστευω πολλα θα πανε καλα περασαμε πολυ δυσκολα και δεν μπορω αλλο !! Η κιρσοκηλη μας ( γονάτισε ).Αν δεν δουμε αποτελεσμα και αυτη τη φορα ξεκιναμε αλλα μετρα αμεσως !! 

Εύχομαι ολόψυχα να έχετε τα καλύτερα αποτελέσματα!!
Δε χρειάζεται άγχος, λίγο υπομονή ακόμα και όλα θα πάνε καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 31/7/2019 at 9:14 ΠΜ, ο/η xr. είπε:

Παιδια καλημερα !! εφτασε και η δικη μας ωρα !! 23 Αυγουστου κανουμε ξανα σπερμοδιαγραμμα μετα απο 6 μηνες. Εχθες επιασε τον αντρα μου μια μελαγχολια και πολλα ερωτηματα και αν δεν ?? θελω να πιστευω πολλα θα πανε καλα περασαμε πολυ δυσκολα και δεν μπορω αλλο !! Η κιρσοκηλη μας ( γονάτισε ).Αν δεν δουμε αποτελεσμα και αυτη τη φορα ξεκιναμε αλλα μετρα αμεσως !! 

Καλησπέρα, είχατε κάποιο θετικό αποτέλεσμα στο σπερμοδιαγραμμα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα από εμένα!
Το επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμά μου στους έξι μήνες από επέμβαση κιρσοκήλης και με υποτροπή αυτής στις 40 ημέρες του χειρουργείου, έδειξε αυτή τη φορά 700.000 σπερματοζωάρια/ml με καλό ποσοστό φυσιολογικών μορφών. Μια βελτίωση περίπου 7 φορές πάνω από το πριν του χειρουργείου, αλλά όχι φυσιολογικό για την ώρα.

Σε δύο μήνες θα επαναλάβω νέο σπερμοδιάγραμμα και βλέπουμε για επόμενη επέμβαση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

Δημήτρη, καλησπέρα.
 

Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με τα εργαστήρια και τους γιατρούς οι οποίοι σε βοήθησαν καθώς είμαι κι εγώ σε απόγνωση.
Δυστηχώς δε μπορώ να σου στείλω εγώ μήνυμα μέσω του site, αν μπορείς εσύ, στείλε μου ένα email σου να έρθουμε σε εποικινωνία.

 

Ευχαριστώ πολύ!
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/3/2020 at 12:30 ΠΜ, ο/η Βασίλης 94 είπε:

Δημήτρη, καλησπέρα.
 

Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με τα εργαστήρια και τους γιατρούς οι οποίοι σε βοήθησαν καθώς είμαι κι εγώ σε απόγνωση.
Δυστηχώς δε μπορώ να σου στείλω εγώ μήνυμα μέσω του site, αν μπορείς εσύ, στείλε μου ένα email σου να έρθουμε σε εποικινωνία.

 

Ευχαριστώ πολύ!
 

Καλησπέρα, ποιο είναι το πρόβλημα? Μήπως μπορώ να σε βοηθήσω κι εγώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η J. S είπε:

Καλησπέρα, ποιο είναι το πρόβλημα? Μήπως μπορώ να σε βοηθήσω κι εγώ 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την πρόθεσή σας!

Λοιπόν, το πρόβλημά μου ξεκίνησε στις αρχές του περασμένου έτους όπου διαγνώστηκα με κιρσοκήλη στον αριστερό όρχη, μεταξύ δευτέρου και τρίτου βαθμού. 
Στην αρχή το πήρα αρκετά ψύχραιμα, καθώς πολλοί φίλοι και γνωστοί μου έχουν παρόμοιο πρόβλημα ή το έχουν χειρουργήσει στο παρελθόν.


Ακολούθησε επίσκεψη σε κορυφαίο και αναγνωρισμένο Χειρουργό Ουρολόγο όπου με έστειλε για εξετάσεις triplex και σπερμοδιαγράμματος, τα αποτελέσματα των οποίων έδειδξαν:
Triplex: Επιβεβαίωση μεγέθους της κιρσοκήλης και φυσιολογικό μέγεθος όρχεων.

Σπερμοδιάγραμμα: Όγκος σπέρματος: 3 ml,  PH: 8,0, Αριθμός σπέρματος: 100.000/ml, Ολικός αριθμός σπέρματος: 300,000

 

Τα παραπάνω αποτελέσματα ομολογώ πως τρόμαξαν τον Ιατρό μου αλλά με ψυχραιμία και αισιοδοξία μου συνέστησε να χειρουργηθεί η κιρσοκήλη και μάλιστα άμεσα, καθώς εκεί απαίδωσε με βάση την εμπειρία του τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

Ακολούθησε η επέμβαση της κιρσοκήλης πέρυσι τον Μάρτιο όπου σχεδόν δύο μήνες μετά υποτροπίασε και μέχρι σήμερα δε την έχω ξανά χειρουργήσει.

Πρώτο επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα έκανα τον περασμένο Σεπτέμβρη όπου φάνηκε μαι μικρή άνοδος περίπου στα 700.000 σπερματοζωάρια και το Δεκέμβριο έπεσε πάλι στα 100.000.
Ταυτόχρονα έχω κάνει ορμονικό έλεγχο ο οποίος βγήκε φυσιολογικός και πλέον βρίσκομαι σε απόγνωση με τον μεν γιατρό που με χειρούργησε να υποστηρίζει πως στην κιρσοκήλη είναι το πρόβλγμα και να την ξανά χειρουργήσουμε και με δύο άλλους Ανδρολόγους που έχω συμβουλευτεί να μου λενε πως το πρόβλημα δεν αναστρέφετε, έτσι γεννήθηκα, να μην αναλοθώ άλλο σε εξετάσεις και χειρουργεία και στην καλύτερη αν με κάποιες βιταμίνες μπορέσει να δυναμώσει λίγο να έχω ελπίδες για εξωσωματική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...
στις On 6/3/2020 at 7:20 ΜΜ, ο/η Βασίλης 94 είπε:

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την πρόθεσή σας!

Λοιπόν, το πρόβλημά μου ξεκίνησε στις αρχές του περασμένου έτους όπου διαγνώστηκα με κιρσοκήλη στον αριστερό όρχη, μεταξύ δευτέρου και τρίτου βαθμού. 
Στην αρχή το πήρα αρκετά ψύχραιμα, καθώς πολλοί φίλοι και γνωστοί μου έχουν παρόμοιο πρόβλημα ή το έχουν χειρουργήσει στο παρελθόν.


Ακολούθησε επίσκεψη σε κορυφαίο και αναγνωρισμένο Χειρουργό Ουρολόγο όπου με έστειλε για εξετάσεις triplex και σπερμοδιαγράμματος, τα αποτελέσματα των οποίων έδειδξαν:
Triplex: Επιβεβαίωση μεγέθους της κιρσοκήλης και φυσιολογικό μέγεθος όρχεων.

Σπερμοδιάγραμμα: Όγκος σπέρματος: 3 ml,  PH: 8,0, Αριθμός σπέρματος: 100.000/ml, Ολικός αριθμός σπέρματος: 300,000

 

Τα παραπάνω αποτελέσματα ομολογώ πως τρόμαξαν τον Ιατρό μου αλλά με ψυχραιμία και αισιοδοξία μου συνέστησε να χειρουργηθεί η κιρσοκήλη και μάλιστα άμεσα, καθώς εκεί απαίδωσε με βάση την εμπειρία του τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

Ακολούθησε η επέμβαση της κιρσοκήλης πέρυσι τον Μάρτιο όπου σχεδόν δύο μήνες μετά υποτροπίασε και μέχρι σήμερα δε την έχω ξανά χειρουργήσει.

Πρώτο επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα έκανα τον περασμένο Σεπτέμβρη όπου φάνηκε μαι μικρή άνοδος περίπου στα 700.000 σπερματοζωάρια και το Δεκέμβριο έπεσε πάλι στα 100.000.
Ταυτόχρονα έχω κάνει ορμονικό έλεγχο ο οποίος βγήκε φυσιολογικός και πλέον βρίσκομαι σε απόγνωση με τον μεν γιατρό που με χειρούργησε να υποστηρίζει πως στην κιρσοκήλη είναι το πρόβλγμα και να την ξανά χειρουργήσουμε και με δύο άλλους Ανδρολόγους που έχω συμβουλευτεί να μου λενε πως το πρόβλημα δεν αναστρέφετε, έτσι γεννήθηκα, να μην αναλοθώ άλλο σε εξετάσεις και χειρουργεία και στην καλύτερη αν με κάποιες βιταμίνες μπορέσει να δυναμώσει λίγο να έχω ελπίδες για εξωσωματική...

Καλησπέρα και ζητώ συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, τώρα είδα το μήνυμα. Εμείς έχουμε αζωοσπερμια μαζί με κιρσοκιλη βέβαια, την οποία και χειρουργησαμε χωρίς θετικό αποτέλεσμα πριν 3 μήνες. Όμως ο γιατρός μας είναι πολύ καλός. Αν σε ενδιαφέρει λέγεται μακαρουνης και βρίσκεται στο locus medicus. Ελπίζω να σε βοηθήσει. Επίσης, στη θέση σου θα έκανα κατάψυξη σπέρματος, για καλό και για κακό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...
στις On 1/4/2019 at 12:48 ΠΜ, ο/η Baby89 είπε:

 

 

στις On 29/5/2020 at 1:39 ΜΜ, ο/η marina22 είπε:

Σας παρακαλω παιδια μια γνωμη!!!!!!!!!! Να σημειωσω, δεν εχουμε κηρσοκηλη. (Πριν 3 χρονια τουλαχιστον)

1CCB8929-F58B-4BF0-B68F-3E3F46537290.jpeg

9EB59B74-6983-4065-BC6C-256404CB6AE7.jpeg

C1F61AD1-2D77-493B-A447-EF34E6510286.jpeg

679E4F74-A353-4C43-8608-A725D199BB2D.jpeg

0490E4A8-7B45-46DB-B499-793876C55DAD.jpeg

DE83E74F-7B08-4F34-8AF8-578B2FEABD67.jpeg

E4368233-19B3-42AE-A222-F623716D7A59.jpeg

Παιδιά είχα γράψει τον Απρίλιο του 2019.καναμε εξωσωματική τον Οκτώβρη του 2019(την Τρίτη μας)πάλι βιοψία ο σύζυγος .και πετύχαμε έχουμε ένα παιδάκι 13 μηνών!θα βρειτε λύση μην απελπίζεστε!!τωρα ετοιμαζόμαστε για δεύτερο και θα ξαναπάμε δυστυχώς για βιοψία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 9 months later...
στις On 26/5/2020 at 6:29 ΜΜ, ο/η J. S είπε:

Καλησπέρα και ζητώ συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, τώρα είδα το μήνυμα. Εμείς έχουμε αζωοσπερμια μαζί με κιρσοκιλη βέβαια, την οποία και χειρουργησαμε χωρίς θετικό αποτέλεσμα πριν 3 μήνες. Όμως ο γιατρός μας είναι πολύ καλός. Αν σε ενδιαφέρει λέγεται μακαρουνης και βρίσκεται στο locus medicus. Ελπίζω να σε βοηθήσει. Επίσης, στη θέση σου θα έκανα κατάψυξη σπέρματος, για καλό και για κακό. 

Καλησπερα! Μηπως μπορεις να επικοινωνησεις μαζι μου μεσω προσωπικού μηνύματος?! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η JustSayDess είπε:

Καλησπερα! Μηπως μπορεις να επικοινωνησεις μαζι μου μεσω προσωπικού μηνύματος?! 

Φυσικά πως επικοινωνούμε δεν ξέρω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 9 months later...
στις On 19/2/2019 at 5:50 ΜΜ, ο/η dhmhtrios είπε:

Σας χαιρετώ όλους...

 

Ονομάζομαι Δημήτριος, είμαι 28 ετών και θέλω να βοηθήσω και εγώ από την μεριά μου. Η δική μου περίπτωση είναι λίγο περίεργη. Θα γράψω την οδύσσεια που πέρασα όσο πιο περιληπτικά μπορώ…

 

Με την γνωστή σε όλους μας πορεία, η γυναίκα μου είχε όλες τις εξετάσεις φυσιολογικές…

 

Στο πρώτο σπερμοδιάγραμμα (σε εργαστήριο επαρχίας) η γενική εικόνα ήταν ολιγοαζωοσπερμία με ακινησία 99% και παράλληλα οι ορμονικές ήταν τραγικές, δλδ κανονική αλλά χαμηλή τεστοστερόνη, διπλάσια FSH και υψηλή LH…. Με αυτά τα αποτελέσματα ο ουρολόγος μας είπε απευθείας αζωοσπερμία, και μετά από πίεση που ασκήσαμε με την γυναίκα μου, μας σύστησε ένα εξειδικευμένο εργαστήριο στην Θεσσαλονίκη… Στον υπέρηχο μου βρήκε κιρσοκήλη 2 προς 3 βαθμού και προστατίτιδα (να τονίσω ¨ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΗ¨ κιρσοκήλη γιαυτό δεν πήγα πιο νωρίς). Μετά από αρκετές ώρες και μέρες να αναλογίζομαι το γνωστό γιατί σε μένα, με την απόλυτη στήριξη της γυναίκας μου βρήκαμε την δύναμη να συνεχίσουμε..

 

Τα αποτελέσματα προς έκπληξη μας ήταν πάρα πολύ καλά (περίπου 4.500.000) και η μικροβιολόγος μας είπε εντάξει τι αγχώνεστε? (πιστέψτε με τα δάκρυα χαράς ήταν πάρα πολλά) και ότι πρέπει να γίνει η κιρσοκήλη.. Βλέποντας όμως τις ορμονικές μου είπε ότι δεν μπορεί να ισχύουν γιατί με τέτοιες υψηλές τιμές δεν παράγονται σπερματοζωάρια (αζωοσπερμία και το μπέρδεμα μεγάλο)..

 

Μας είπε ότι μπορεί να έχω θετικό το AZF (οι όρχεις δλδ να σταματήσουν κάποια στιγμή να λειτουργούν) και καλό θα ήταν να δω και τον καρυότυπο (χρωμοσώματα). Αν μία από τις δύο έβγαινε θετικές έπρεπε να γίνει βιοψία όρχι και εξωσωματική απευθείας.. Εκεί που χαρήκαμε λίγο ξανάρχισε το άγχος και η στεναχώρια.. Πληροφοριακά οι εξετάσεις δεν γράφονται και μου βγήκαν περίπου 300ευρώ..

 

Το ΑZF βγήκε σε 2 εβδομάδες και ευτυχώς αρνητικό και σε 1 μήνα ο καρυότυπος φυσιολογικός.. Η ανακούφιση τεράστια και μας έμεινε μόνο η κιρσοκήλη..

 

Εγχειρίζομαι σε ιδιωτική κλινική (κόστος πάνω κάτω 1500ευρώ ανάλογα τον γιατρό – αποδείξεις)… Τώρα είμαι σε ανάρρωση και ο γιατρός μου έχει γράψει ενισχυτικά και αντιβίωση για την προστατίτιδα.. Μετά από 3 μήνες μου είπε σπερμοδιαγραμμα και υπομονή για παιδί, προσπάθειες 1 χρόνο..

 

Όλα αυτά εφόσον επανέλθει ο όρχις σε κανονική λειτουργία, γιατί παίζει ρόλο η ηλικία γιατί όσο περνάει ο καιρός μπορεί να γίνει μόνιμη βλάβη, που σημαίνει εξωσωματική..

 

 Εύχομαι να βοήθησα και εγώ με την μεριά μου γιατί και εγώ είχα ¨φάει¨ τα φόρουμ.. Για οτιδήποτε μην διστάσετε στείλτε μου προσωπικό μήνυμα…

 

Καλησπέρα, παρά πολύ βοηθητική η απάντηση σου. Εμείς μετά από 1.5 χρόνο αποτυχημένων προσπαθειών μας βρήκαν στο Σπερμοδιαγραμμα 700.000 σπερμα, 20% φυσιολογική μορφολογία 1% κινητικότητα. Στην αρχή μας είπαν ότι δεν έχουμε ελπίδες. Μετά από εξετάσεις βρήκαμε 3 σοβαρά μικρόβια, και Κιρσοκηλη 3ου βαθμου και από τις δυο πλευρές. Ακόμη κάνουμε την αγωγή για τα μικρόβια και ακολουθεί το χειρουργείο. Εύχομαι μετά να φτιάξουν οι αριθμοί για να κάνουμε φυσιολογικά ένα παιδάκι. Εσεις εχετε νεότερα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/3/2019 at 10:32 ΠΜ, ο/η xr. είπε:

επειδη ο ανδρας μου δουλευει σε εργοστασιο του εδωσε δεκα μερες αδεια και για ενα μηνα να μην σηκωνει ουτε μια σακουλα απο το μαρκετ ! δεν μας ειπε κατι για γυμναστηριο δεν θα μπορουσε εξαλου γιατι ακομα ποναει σε μερικες αποτομες κινησεις . εχουν περασει 2 μηνες απο  την επεμβαση και ακομα ερωτικη επαφη δεν εχουμε προσπαθησαμε αλλα νιωθει ενοχληση μας ειπε ο γιατρος οτι πρεπει σιγα σιγα να ξεκινησουμε εστω πολυ απαλα γιατι πρεπει να δουλεωψουνε οι βλεφες . 

Έχουμε ακριβώς τα ίδια και ήθελα να ρωτήσω εάν τελικά κάνατε φυσιολογικά παιδάκι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...