Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πολυ καλη αυχενική ανεβασμενη ελευθερη χοριακη


Recommended Posts

Καλησπέρα σας .. Θα ήθελα να ανοίξω ένα θέμα σχετικά με τη. Εξέταση της αυχενικής διαφάνειας.. Έκανα πριν λίγες μέρες..κ παρόλο που ο μετρησεις ηταν εξαιρετικές για την μπέμπα μας ..στο αίμα μου είχα διπλάσια ελεύθερη χοριακη από το φυσιολογικό 2.000 περίπου... Κ οριακά καλη papp -a ...ο γιατρός που μου εκεί την αυχενική μου είπε να μην το ψάξω παραπάνω...άλλα η γυναικολόγος επιμένει για αμνιοπαρακεντιση..η τροφοβλαστη.. Πήγα να στεναχωρηθώ λίγο .άλλα όσες περιπτώσεις κ αν έψαξα με καλη αυχενική κ μέτριες αιματολογικές δεν επιβεβαιώθηκε πουθενά ανωμαλία στο έμβρυο μετά απο αμνιο.. Έχετε μήπως αντίστοιχη εμπειρία..? Ευχαριστώ ΕΚ των προτέρων...☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου!!!!!Δεν ξέρω να σε βοηθήσω αλλά θα σου πω τι θα έκανα αν ήμουν εγώ στη θέση σου...θα το έψαχνα..Δεν ξέρω με ποιον τρόπο βέβαια ..Μπορεί να μην είναι τίποτα αλλά καλύτερα να είσαι σίγουρη...μπορείς να ρωτήσεις και σε άλλο γιατρό για μια δεύτερη γνωμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,θα σου πω τι μου είχε πει ο γιατρός μου πριν πάω για Αυχενική,αν η αυχενικη μου ειναι καλη και στις αιματολογικες υπαρχει κατι που ειναι εστω και ελαχιστα πάνω από το όριο ειτε  στην papp-a  είτε στην ελεύθερη χοριακη θα πάμε για αμνιοπαρακεντισση,εξαρτάται βέβαια και σε ποια ηλικία είσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τις προλαλήσασες, εγώ θα έκανα τροφοβλάστη ή άμνιο γιατί θα ήθελα να είμαι σίγουρη για την υγεία του βρέφους που κυοφορώ. Το αν θα το κρατούσα σε περίπτωση επιβεβαίωσης μιας χρωμοσωμικής ανωμαλίας είναι μια άλλη συζήτηση. Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@tinakris εγώ ίδια περίπτωση. Τέλεια αυχενική, ρινικό και λοιπά υπερηχογραφικα αλλά αυξημένη ελ χοριακή και οριακή papp-a. Οι συνδυασμένες πιθανότητες (μαζι με ηλικια και u/s) εβγαζαν αυξημένες πιθανότητες για σύνδρομα, όμως πάνω από το όριο ασφαλείας. Αν το οριο ήταν 1/300 εμένα ήταν 1/350 περίπου. Και οι δύο γυναικολογοι μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να το ψάξω παραπάνω. Όμως πώς να κοιμηθείς τα βράδια; Όταν ειδικά ακούς άλλες κυησεις με πιθανότητες 1/8.000 αρχίζεις και ονειρεύεσαι νουμεράκια. Ετσι αποφασίσαμε να κάνουμε τον μη παρεμβατικό έλεγχο nipt που ελεγχει και για χρωμοσωμικες και φυλετικά και κάτι μικροελλειπτικα συνδρομα, πήραμε το μεγάλο (ακριβό) πακέτο. Μετά από 10 μέρες αγωνίας ήρθε το χαρμόσυνο μαζί με μια έκπληξη: η μπεμπα που περιμεναμε ειχε Υ χρωμόσωμα, δηλαδη....ήταν αγόρι! Ένας παίδαρος σήμερα 53 ημερών που μόλις ξύπνησε και μου σκάει κάτι χαμόγελα και λιώνωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/2/2019 at 5:49 ΜΜ, ο/η vivika10 είπε:

Καλησπέρα,θα σου πω τι μου είχε πει ο γιατρός μου πριν πάω για Αυχενική,αν η αυχενικη μου ειναι καλη και στις αιματολογικες υπαρχει κατι που ειναι εστω και ελαχιστα πάνω από το όριο ειτε  στην papp-a  είτε στην ελεύθερη χοριακη θα πάμε για αμνιοπαρακεντισση,εξαρτάται βέβαια και σε ποια ηλικία είσαι.

Είμαι 31!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/2/2019 at 1:17 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

@tinakris εγώ ίδια περίπτωση. Τέλεια αυχενική, ρινικό και λοιπά υπερηχογραφικα αλλά αυξημένη ελ χοριακή και οριακή papp-a. Οι συνδυασμένες πιθανότητες (μαζι με ηλικια και u/s) εβγαζαν αυξημένες πιθανότητες για σύνδρομα, όμως πάνω από το όριο ασφαλείας. Αν το οριο ήταν 1/300 εμένα ήταν 1/350 περίπου. Και οι δύο γυναικολογοι μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να το ψάξω παραπάνω. Όμως πώς να κοιμηθείς τα βράδια; Όταν ειδικά ακούς άλλες κυησεις με πιθανότητες 1/8.000 αρχίζεις και ονειρεύεσαι νουμεράκια. Ετσι αποφασίσαμε να κάνουμε τον μη παρεμβατικό έλεγχο nipt που ελεγχει και για χρωμοσωμικες και φυλετικά και κάτι μικροελλειπτικα συνδρομα, πήραμε το μεγάλο (ακριβό) πακέτο. Μετά από 10 μέρες αγωνίας ήρθε το χαρμόσυνο μαζί με μια έκπληξη: η μπεμπα που περιμεναμε ειχε Υ χρωμόσωμα, δηλαδη....ήταν αγόρι! Ένας παίδαρος σήμερα 53 ημερών που μόλις ξύπνησε και μου σκάει κάτι χαμόγελα και λιώνωωωω

Ελαααα...θα τρελλαθωωωω...κ έμενα κορίτσι μου είπαν...να σας ζήσει!!!!! Έμενα μου κατέβασε τθς πιθανότητες σε 1 προς 2000.. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω βρει ακόμη περίπτωση με καλή αυχενική κ ανεβασμένη χοριακη να επιβεβαιώνει πρόβλημα..γι αυτό κ έχω ησυχάσει...άλλωστε κ ο γιατρός που μου έκανε τον προγεννητικο έλεγχο ήταν πολύ ήρεμος..δ μου άφησε περιθώριο να ανησυχήσω...η αλήθεια είναι πως αποφασίσαμε να μην κάνουμε κάτι..άλλωστε κ να βρισκόταν  πρόβλημα..πως να βγάλω αυτό το πλάσμα από μέσα μου?? Αδύνατον μου φαίνεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι σίγουρα μια λύση..άλλα δέρνε έχει ενδείξεις το έμβρυο παθολογικές... Μόνο γι αυτό..η αλήθεια είναι ότι αρνούμαι να μπω στο τρυπακι γιατι όσες περιπτώσεις έχω διαβάσει κ μου έχουν συζητήσει δικά μου άτομα βγήκαν αρνητικά όλα μόνο με ανεβασμένη χοριακη ..απλά έκανα την ερώτηση εδώ μήπως βρω κάτι αντίθετο από κοπέλα που έχει βιώσει παρόμοια κατάσταση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...