Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καισαρική


Recommended Posts

Καλημέρα!!!! 

Το άγχος της γέννας έχει ξεκινήσει, μιας κ μένει λιγότερο από ένας μήνας. Θα μπω με προγραμματισμένη καισαρική,  πρώτα ο Θεός, λόγω κάποιων μικροπροβληματων. Οποία κοπέλα έχει γεννήσει με καισαρική, ας μας πει την εμπειρία της. Φοβάμαι πολύ την αναισθησία. Γενικά όλο αυτο είναι άγνωστο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Λίνα88 είπε:

Καλημέρα!!!! 

Το άγχος της γέννας έχει ξεκινήσει, μιας κ μένει λιγότερο από ένας μήνας. Θα μπω με προγραμματισμένη καισαρική,  πρώτα ο Θεός, λόγω κάποιων μικροπροβληματων. Οποία κοπέλα έχει γεννήσει με καισαρική, ας μας πει την εμπειρία της. Φοβάμαι πολύ την αναισθησία. Γενικά όλο αυτο είναι άγνωστο. 

Γεια σου και με το καλό το μωράκι σου! Εγώ έχω γεννήσει με καισαρική. Έκανα επισκληρίδιο, που σημαίνει ότι από τη μέση και κάτω δεν αισθανόμουν τίποτα. Η καισαρική κρατάει 10', βγάζουν το μωρό, και μετά κάνουν ράμματα στην κοιλιά, αυτό κρατάει λίγο παραπάνω. Δεν καταλαβαίνεις πόνο, μόνο πίεση, σαν να σου πιέζει κάποιος την κοιλιά. Μετά πονάει λίγο επειδή τραβάνε τα ράμματα, αλλά εξαρτάται από την κάθε κοπέλα αυτό. Μη φοβάσαι, μόλις δεις το μωρό σου θα τα ξεχάσεις όλα!!! Με το καλό ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Λίνα88 είπε:

Καλημέρα!!!! 

Το άγχος της γέννας έχει ξεκινήσει, μιας κ μένει λιγότερο από ένας μήνας. Θα μπω με προγραμματισμένη καισαρική,  πρώτα ο Θεός, λόγω κάποιων μικροπροβληματων. Οποία κοπέλα έχει γεννήσει με καισαρική, ας μας πει την εμπειρία της. Φοβάμαι πολύ την αναισθησία. Γενικά όλο αυτο είναι άγνωστο. 

Περίμενε @Λίνα88, θα σου πω εγώ μέσα στο σκ όλες τις λεπτομέρειες ??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Λίνα88 είπε:

Καλημέρα!!!! 

Το άγχος της γέννας έχει ξεκινήσει, μιας κ μένει λιγότερο από ένας μήνας. Θα μπω με προγραμματισμένη καισαρική,  πρώτα ο Θεός, λόγω κάποιων μικροπροβληματων. Οποία κοπέλα έχει γεννήσει με καισαρική, ας μας πει την εμπειρία της. Φοβάμαι πολύ την αναισθησία. Γενικά όλο αυτο είναι άγνωστο. 

Με το καλο το μωρακι σου!! Εγω εχω κανει δυο καισαρικες .. Η δευτερη που ηταν προγραματισμενη ηταν πολυ καλυτερη απο την πρωτη! Οπως σου ειπε και η κοπελα πιο πανω αυτο που θα νιωθεις ειναι πιεση μεχρι να βγει το μωρακι σου, διαρκει πολυ λιγο! Εμενα βεβαια με βοηθησε οτι ειχα την μαια πανω απο το κεφαλι μου και μογ εξηγουσε καθε στιγμη τι γινοταν! Το ζορι ειναι οταν θα σηκωθεις να περπατησεις, αλλα οσο περισσοτερο θα περπατας τοσο πιο γρηγορη αναρρωση θα εχεις! Μην αγχωνεσαι εχε εμπιστοσυνη στον γιατρο σου και ολα θα πανε καλα ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω καισαρική έκανα και μάλιστα όχι προγραμματισμένη. Πρόσφατα κιόλας, πριν 7 μήνες. Αφού προσπαθούσα 9 ώρες να βγάλω την μπουμπου φυσιολογικά, στο τέλος μου την πήραν με καισαρική.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εγώ ήμουν τελείως 'χεσμεντέν'. Κλάμα ατελείωτο. Και γιατί δεν θα δούμε το μωρό ταυτόχρονα με τον άντρα μου ΚΑΙ γιατί φοβόμουν πολύ το χειρουργείο. Είχα και γω την μαία μου μαζί και μου έκανε αστεία και μου εξηγούσε τι γίνεται για να είμαι όσο το δυνατόν πιο ήρεμη.

Την πίεση που λένε τα κορίτσια δεν την θυμάμαι. Θυμάμαι ότι τα ένιωθα όλα χωρίς να πονάω όμως. Εννοείται κάτω από την μέση δεν ένιωθα τίποτα. Μετά στο ράψιμο λίγο ένιωσα μια ενόχληση. Όλη η διαδικασία κράτησε 40 λεπτά. Μόλις βγάλανε το μωρό μου (σαν λαγό!! χαχαχα) πλάνταξα στο κλάμα. Τη στιγμή που την είδα και μετά την ακουμπήσανε στο στήθος μου δεν θα την ξεχάσω ποτέ. Η πιο δυνατή στιγμή στη ζωή μου. Άλλο να στο περιγράφο και άλλο να το ζεις. 

Το ίδιο βράδυ ήμουν σε κατάσταση αποσύνθεσης (γέννησα 17,30 το απόγευμα). Αλλά ήμουν και με καθετήρα μέχρι το επόμενο πρωί, οπότε και να ήθελα δεν πήγαινα πουθενά. Τα πόδια μου άρχισα να τα αισθάνομαι σιγά σιγά κατά τις 12 τη νύχτα. Εμένα με πείραξε η αναισθησία οπότε την άλλη μέρα ενώ μου βγάλανε τον καθετήρα δεν μπορούσα να κουνηθώ γιατί γύριζε το ταβάνι. Πάντω το βράδυ είχα συνέλθει πλήρως και μάλιστα είχα σηκωθεί στο δωμάτιο και χοροπήδαγα στο κρεβάτι κυνηγώντας ένα άτιμο κουνούπι (ήταν Ιούλιος) που είχε τρυπώσει στο δωμάτιο και μου είχε γαζώσει τα μούτρα!! Ήμουν δηλαδή μια χαρά! Από την επόμενη κιόλας μέρα ήταν σα να μην είχα κάνει χειρουργείο. Μόνο τσιφτετέλι που δεν χόρευα! Και από τότε μια χαρά!

Παίζει μεγάλο ρόλο ο γιατρός σου και πόσο θα 'κεντήσει' στην τομή. Ο γιατρός μου μου εξήγησε ότι πλέον στην καισαρική παραμερίζουν τους κοιλιακούς μυς και δεν τους κόβουν. Κόβουν μόνο τις στιβάδες του δέρματος. Αυτό σημαίνει ότι οι μυς που σε στηρίζουν και που αν κοβόντουσαν θα πόναγες για ένα μήνα και θα ήσουν ξάπλα για άλλον έναν (όπως παλιά) είναι στη θέση τους και απείραχτοι. Γιαυτό και συνερχόμαστε πλέον πολύ γρήγορα από καισαρικές.

Μην φοβάσαι τίποτα!!!! ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!!! Αντε με το καλό σου εύχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Λίνα88 είπε:

Καλημέρα!!!! 

Το άγχος της γέννας έχει ξεκινήσει, μιας κ μένει λιγότερο από ένας μήνας. Θα μπω με προγραμματισμένη καισαρική,  πρώτα ο Θεός, λόγω κάποιων μικροπροβληματων. Οποία κοπέλα έχει γεννήσει με καισαρική, ας μας πει την εμπειρία της. Φοβάμαι πολύ την αναισθησία. Γενικά όλο αυτο είναι άγνωστο. 

Κ εγώ φοβάμαι όσο πλησιάζει ο καιρός (είμαι στην 31w4d), αλλά αποφεύγω να το σκέφτομαι γιατί θα πάθω κρίση άγχους?, κ είναι χειρότερο για εμάς που ξέρουμε από πριν για καισαρική γιατί έχουμε χρόνο να σκεφτούμε, καλύτερα να πηγαίναμε κ να μας λέγανε "θα κάνετε καισαρική τελικά...." πφ.... τουλάχιστον ας εστιάσουμε στο θετικό της υπόθεσης ότι το μωράκι δε θα ταλαιπωρηθεί καθόλου κ θα το κρατήσουμε επιτέλους στην αγκαλιά μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η PanB είπε:

Περίμενε @Λίνα88, θα σου πω εγώ μέσα στο σκ όλες τις λεπτομέρειες ??????

Χαχχαχαχαχχα σε παρακαλώ θέλω λεπτομερή περιγραφή!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Evi'sBaby είπε:

Κ εγώ φοβάμαι όσο πλησιάζει ο καιρός (είμαι στην 31w4d), αλλά αποφεύγω να το σκέφτομαι γιατί θα πάθω κρίση άγχους?, κ είναι χειρότερο για εμάς που ξέρουμε από πριν για καισαρική γιατί έχουμε χρόνο να σκεφτούμε, καλύτερα να πηγαίναμε κ να μας λέγανε "θα κάνετε καισαρική τελικά...." πφ.... τουλάχιστον ας εστιάσουμε στο θετικό της υπόθεσης ότι το μωράκι δε θα ταλαιπωρηθεί καθόλου κ θα το κρατήσουμε επιτέλους στην αγκαλιά μας. 

Κ εγώ όσο το σκέφτομαι αγχώνομαι πάρα πολύ... Θα κλείσω την 35η εγώ. Μακάρι να μας πάνε όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Λίνα88 είπε:

Κ εγώ όσο το σκέφτομαι αγχώνομαι πάρα πολύ... Θα κλείσω την 35η εγώ. Μακάρι να μας πάνε όλα καλά! 

Εγώ μάλλον είμαι αναίσθητη γτ μπαίνω μεθαύριο και είμαι ζεν ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Εγώ μάλλον είμαι αναίσθητη γτ μπαίνω μεθαύριο και είμαι ζεν ?

Ρε τι καλύτερο είναι αυτό! Μπράβο σ! Πως τα καταφέρνεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Λίνα88 είπε:

Ρε τι καλύτερο είναι αυτό! Μπράβο σ! Πως τα καταφέρνεις? 

Χαχαχαχ δεν ξέρω μου βγαίνει αυθόρμητο! Τώρα αν φάω καμία φρίκη αύριο βράδυ θα σας ενημερώσω ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας προσπαθήσουμε να μη σκεφτόμαστε και πολύ.... Όσο γίνεται! ? Ξέρω κ άλλες κοπέλες που δεν το είχαν σκεφτεί καν μέχρι το πρωί πριν πάνε να γεννήσουν, είναι ανάλογα το χαρακτήρα! Εξάλλου τόσες καισαρικές γίνονται κάθε μέρα..... Όλα καλά θα μας πάνε! ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό μανουλες!!! 17 ώρες εγώ πάλευα και δεν έβγαινε η μικρή...λοιπόν μπήκα για καισαρική με λίγο άγχος νόμιζα θα καταλάβω τι γίνεται...κι ενώ περίμενα να νιώσω κάτι όταν θα με ανοίγουν βλέπω μπροστά μου το μωρό κ παθαίνω σοκ...δεν κατάλαβα τίποτα...μόνο σαν κάποιος να μου ακουμπά την κοιλιά...έπειτα πήρα έναν υπνακο κ βρέθηκα στο δωμάτιο μου...απόγευμα γέννησα ...το επόμενο πρωί είχα σηκωθεί κανονικά ..ούτε πόνο ούτε ούτε τίποτα κορίτσια...βλέπεις το θαύμα που δημιουργήθηκε μέσα σου κ πέτας...κ τώρα την δεύτερη μπεμπα λογική για καίσαρικη την κόβω...με το καλό σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!!Καισαρικη και εγω 5 μηνες πριν ακριβώς επείγουσα μια που κόλλησε το μπουμπούκι μου εγω έκανα ολική οποτε δεν ξερω τι εγινε στο χειρουργείο οταν ξυπνησα ήμουν μια χαρα ουτε πονουσα ουτε τιποτα αμέσως μου φερανε το μωρο πανω μου να τον θηλάζω εκει τα ξέχασα ολα σαν να μην ειχε γινει ποτε τιποτα γενικά δεν πονεσα πολυ καλο χερι ο γιατρος μου την επομενη το πρωι αφου μου βγάλανε τους καθετηρες περπατούσα μια χαρα σαν να μην ειχα γεννήσει ποσο μαλλον οτι ειχα κανει χειρουργείο και οτι εβγαλα εναν άνθρωπό απο μεσα μου.Και εγω ειχα φρικάρει στην ιδεα της καισαρικής δεν ειχα κανει ποτε χειρουργείο να φανταστείς οποτε σκεφτόμουν την γεννα μονο καισαρική δεν ήθελα αλλα τελικα δεν ηταν τίποτα ??.

Με το καλο το μωράκι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ σαν την @dimitra2222  , πάλευα 25 ώρες και η καισαρική ήρθε σαν βάλσαμο στην ψυχή μου! Δεν κατάλαβα τπτ, δεν φοβήθηκα παρότι δεν είχα ούτε γιατρό ούτε μαία δική μου και όλα πήγαν καλά. Γιατί, κακά τα ψέμματα, μετά από τόσες ώρες πόνων, αγωνίας κλπ απλά ανακουφίζεσαι που έρχεται το παιδί σου γερό στον κόσμο! Τυχερές όσες γεννάνε σε λίγες ώρες φυσιολογικά αλλά υπάρχουμε και εμείς που τραβήξαμε κουπί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου σου εύχομαι ολοψυχα να πάρεις το μωρακι σου αγκαλίτσα... θα σου πω εγω την εμπειρία τρελαραααα ειμαι το λεω και γελάνε ολοι... γεννησα πριν 5 μηνες με καισαρική προγραμματισμενη ηταν ισχιακο το ήξερα το ενδεχόμενο καισαρικής απο 34 εβδομάδες αγχος κακο οταν μ το ανακοίνωσε ο γιατρός πως θα ειναι ελεγα φοβοοο... ολικη ναρκωση μ λεει.. και τελικα οταν ηρθε η μερα νοσηλευτικα μια μερα πριν νοσοκομείο και μ λεει ο γιατρός ως 10 το βράδυ τρως οτι θέλεις... πηγε ο άντρας μου μ περνει μια σαντουιτσαρα με τυρια πατατες και χυμό χαχαχα και κοιμηθηκα το πρωι μπηκα χειρουργείο ποτε εγιναν ποτε βγηκα δεν κατάλαβα... το απόγευμα και το βράδυ ηταν λιγο καπωςς πονο φρικτο εμετο βηχα και βραχναδα στο λαιμο ολα αυτα απο τη ναρκωση την Τρίτη μερα χοροπηδαγα που λέει και η κοπελια πανω... ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

κοριτσακι μου σου εύχομαι ολοψυχα να πάρεις το μωρακι σου αγκαλίτσα... θα σου πω εγω την εμπειρία τρελαραααα ειμαι το λεω και γελάνε ολοι... γεννησα πριν 5 μηνες με καισαρική προγραμματισμενη ηταν ισχιακο το ήξερα το ενδεχόμενο καισαρικής απο 34 εβδομάδες αγχος κακο οταν μ το ανακοίνωσε ο γιατρός πως θα ειναι ελεγα φοβοοο... ολικη ναρκωση μ λεει.. και τελικα οταν ηρθε η μερα νοσηλευτικα μια μερα πριν νοσοκομείο και μ λεει ο γιατρός ως 10 το βράδυ τρως οτι θέλεις... πηγε ο άντρας μου μ περνει μια σαντουιτσαρα με τυρια πατατες και χυμό χαχαχα και κοιμηθηκα το πρωι μπηκα χειρουργείο ποτε εγιναν ποτε βγηκα δεν κατάλαβα... το απόγευμα και το βράδυ ηταν λιγο καπωςς πονο φρικτο εμετο βηχα και βραχναδα στο λαιμο ολα αυτα απο τη ναρκωση την Τρίτη μερα χοροπηδαγα που λέει και η κοπελια πανω... ???

Γιατί έκανες ολική;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν μου ανέφερε καν κατι αλλο ο γιατρός μου και ξέρεις τώρα πρωτο παιδί ψαρωμενη εγω χαζο οτι λεγανε ελεγα ναι... αλλα και παλι ολική θα ζητουσα γιατι ειμαι λιγο χεσεμεντεν?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η M@mmy είπε:

δεν μου ανέφερε καν κατι αλλο ο γιατρός μου και ξέρεις τώρα πρωτο παιδί ψαρωμενη εγω χαζο οτι λεγανε ελεγα ναι... αλλα και παλι ολική θα ζητουσα γιατι ειμαι λιγο χεσεμεντεν?????

Με το σάντουιτσ έκλαψα από τα γέλια, να ξέρεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια έχω μπερδευτεί.. Δν ειναι ίδια η ραχιαια με την επισκληριδιο? Στην καισαρική τι κάνουν τλκ κ πως νιώθεις μετά το χειρουργείο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λίνα88 καλησπέρα κορίτσι μ και με τ καλο τ μωράκι σου. Στα δημόσια συνήθως κάνουν ραχιαια ενώ στα ιδιωτικά επισκληριδιο. Νομίζω πως είναι άλλο φάρμακο καθώς κ διαφορετικός ο τρόπος εισαγωγής. Από ότι ξέρω η ραχιαια Ίσως έχει κάποιες παρενέργειες μετά. Ζαλάδες κ πονοκέφαλο. Εγώ γέννησα με επισκληριδιο κ καισαρική. Δ είχα κάνενα σύμπτωμα μόνο τ μούδιασμα από τη μέση κ κάτω.

Τώρα όσον αφορά την καισαρική τις πρώτες μερες θα πονάς. Αλλά θα ζητάς παυσίπονο και θα είναι πιο εύκολο. Επίσης όσο πιο πολύ περπατάς τόσο πιο γρήγορα ανάρρωση θα έχεις. Όπως κ να έχει όλα περνανε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έκανα ραχιαία και δεν είχα καμία παρενέργεια. Σίγουρα παίζει ρόλο και ο αναισθησιολόγος πόσο έμπειρος είναι, να μην κουνηθείς καθόλου όσο σου κανουν την εισαγωγή του φαρμάκου και από οργανισμό σε οργανισμό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εγώ έκανα ραχιαία και δεν είχα καμία παρενέργεια. Σίγουρα παίζει ρόλο και ο αναισθησιολόγος πόσο έμπειρος είναι, να μην κουνηθείς καθόλου όσο σου κανουν την εισαγωγή του φαρμάκου και από οργανισμό σε οργανισμό. 

Πονούσες μετά την επιρρεια της αναισθησίας? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Λίνα88 είπε:

Πονούσες μετά την επιρρεια της αναισθησίας? 

Πονούσα όπως πονάνε όλες οι καισαρικές, τραβάνε τα ράμματα κλπ. Δεν πονούσε η μέση μου ή το σημείο που μου κάνανε την εισαγωγή του αναισθητικού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...