Μετάβαση σε περιεχόμενο

θελω να γίνω μαμά


Μουσουδιτσα

Recommended Posts

Γειά σας! Είμαι καινούρια στην παρέα σας και θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας και την στήριξη σας γτ θέλω να γίνω μαμά και δεν τα έχω καταφέρει ακόμα. Προσπαθούμε  με τον άντρα μου ενάμιση χρόνο τώρα αλλά ακόμα τίποτα.  Έχω σταθερή περίοδο 27-29 ημερών. Έχω χρησιμοποιήσει τεστ ωορρηξίας για να βρω τις γόνιμες μέρες μου αλλά τίποτα. Πονάω αρκετά στις περιόδους μου, πρηζεται πολύ το στήθος μου και συνήθως ξεκινάω να πονάω 8 με 10 μέρες πριν την περίοδο, ο πόνος κορυφώνεται τις πρώτες 2 μέρες που εμφανιζεται το αίμα και μετά περνάει  μαζί του και το πρήξιμο στήθους και κοιλιάς. Συνήθως συνοδεύεται από ζαλάδες, τάση για εμετό και τρομερές λιγουρες. 

Τελευταία περίοδος ήταν 16 Ιανουαρίου και η επόμενη είναι ή στις 11 Φεβρουαρίου (σήμερα δηλαδή), 12 ή 13. Αυτήν την φορά όμως ξεκίνησαν οι κράμπες και το πρήξιμο στο στήθος 13 μέρες πριν και είχα πολύ έντονες ζαλάδες και ανακατωσούρες. Μέχρι τώρα δεν μου έχω δει αίμα και αναρωτιέμαι να πάω να πάρω ένα τεστ εγκυμοσύνης ή να περιμένω να δω μέχρι μεθαύριο??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Καταρχήν σου εύχομαι αυτός ο μήνας να είναι ο τυχερός και τώρα που μιλάμε να έχεις μια γεμάτη κοιλίτσα!

Δεν μας είπες κάποιες πληροφορίες όπως η ηλικία σου, αν έχει κάποιο διεγνωσμένο πρόβλημα γυναικολογικό όπως πολυκυστικές, αν έχεις κάνει κάποια εξέταση πιο εξειδικευμένη που θα μας βοηθούσαν να σου απαντήσουμε πιο αναλυτικά ίσως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Καταρχήν σου εύχομαι αυτός ο μήνας να είναι ο τυχερός και τώρα που μιλάμε να έχεις μια γεμάτη κοιλίτσα!

Δεν μας είπες κάποιες πληροφορίες όπως η ηλικία σου, αν έχει κάποιο διεγνωσμένο πρόβλημα γυναικολογικό όπως πολυκυστικές, αν έχεις κάνει κάποια εξέταση πιο εξειδικευμένη που θα μας βοηθούσαν να σου απαντήσουμε πιο αναλυτικά ίσως.

Ευχαριστώ που απάντησες. Είμαι 31, δεν έχω πολυκυστικες, γενικα δεν εχω κάποιο ορμονικό πρόβλημα. Δυστυχώς μου ήρθε περίοδος σήμερα. Είμαι κάπως απογοητευμένη. Αποφασίσαμε με τον άντρα μου ότι είναι καιρός να το ψάξουμε το θέμα. Την άλλη εβδομάδα θα κάνουμε εξέταση σπέρματος και σαλπιγγογραφια να δούμε αν έχουμε κάποιο πρόβλημα. Ελπίζω να είναι όλα φυσιολογικά.  Πραγματικά αυτήν  την φορά πίστευα ότι θα τα καταφέρναμε, αλλά τζίφος.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλη μου καταρχήν δεν θέλει άγχος η όλη διαδικασία. Να κάνετε τις εξετάσεις σας και αν βγουν καθαρές θα πρέπει να αποβάλεται και οι δυο το στρες της σύλληψης, να χαλαρώσετε και να απολάυσετε την ερωτική πράξη χωρίς να υπολογίζετε ωορρηξίες, θερμοκρασίες και άλλα τέτοια και θα έρθει. Το άσμα τα λέει σαφώς "τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις"...Ξέρεις πόσες κοπέλες ξεκίνησαν για εξωσωματική και διαπίστωσαν ότι είχαν συλλάβει με φυσικό τρόπο πριν ξεκινήσουν την διαδικασία; Εδώ μέσα τουλάχιστον έχουμε 2-3. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μουσουδιτσα μην απογοητεύεσαι!! Είμαστε σχεδόν στην ίδια φάση..Τον προηγούμενο μήνα, έπειτα από ενάμιση χρόνο (κ εμεις) πίστευα ότι επιτέλους τα καταφέραμε αλλά δυστυχώς τίποτα. Αδιαθέτησα κανονικά και μου γκρεμίστηκε άλλη μια φορά το όνειρο..Σε καταλαβαίνω γιατί κάθε φορά προσπαθώ κ γω να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν πειράζει και η επόμενη ίσως είναι πιο τυχερή..άλλες φορές τα καταφέρνω άλλες με παίρνει λίιιγο από κάτω..Προσπαθώ παρ΄όλα αυτά να σκέφτομαι θετικά κ μιας που είμαι στη μέση του κύκλου μου παλέυω για το καλύτερο!!! ? Θετική σκέψη κ θα τα καταφέρουμε όλες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Μουσουδιτσα είπε:

Ευχαριστώ που απάντησες. Είμαι 31, δεν έχω πολυκυστικες, γενικα δεν εχω κάποιο ορμονικό πρόβλημα. Δυστυχώς μου ήρθε περίοδος σήμερα. Είμαι κάπως απογοητευμένη. Αποφασίσαμε με τον άντρα μου ότι είναι καιρός να το ψάξουμε το θέμα. Την άλλη εβδομάδα θα κάνουμε εξέταση σπέρματος και σαλπιγγογραφια να δούμε αν έχουμε κάποιο πρόβλημα. Ελπίζω να είναι όλα φυσιολογικά.  Πραγματικά αυτήν  την φορά πίστευα ότι θα τα καταφέρναμε, αλλά τζίφος.  

 Καλωσήρθες! Είμαστε πολλές εδώ στην ίδια φάση! Ηδη μαζι με εσενα ετοιμαζόμαστε 4 για σαλπιγγογραφια αυτές τις μέρες... είναι πιο συχνό απο ότι νομίζεις! Αν θες έχουμε ενα θέμα που μπορείς να ακολουθήσεις  

Καλα αποτελέσματα να έχουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την στήριξη. Εύχομαι για όλες  μας να πάνε καλά τα πράγματα και σύντομα να έχουμε μωράκια!!!! Μόλις πάρουμε αποτελέσματα θα σας ενημερώσω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Maryz είπε:

@Μουσουδιτσα μην απογοητεύεσαι!! Είμαστε σχεδόν στην ίδια φάση..Τον προηγούμενο μήνα, έπειτα από ενάμιση χρόνο (κ εμεις) πίστευα ότι επιτέλους τα καταφέραμε αλλά δυστυχώς τίποτα. Αδιαθέτησα κανονικά και μου γκρεμίστηκε άλλη μια φορά το όνειρο..Σε καταλαβαίνω γιατί κάθε φορά προσπαθώ κ γω να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν πειράζει και η επόμενη ίσως είναι πιο τυχερή..άλλες φορές τα καταφέρνω άλλες με παίρνει λίιιγο από κάτω..Προσπαθώ παρ΄όλα αυτά να σκέφτομαι θετικά κ μιας που είμαι στη μέση του κύκλου μου παλέυω για το καλύτερο!!! ? Θετική σκέψη κ θα τα καταφέρουμε 

Έτσι προσπαθούμε να σκεφτόμαστε και εμείς, θετικά,  αλλά ξέρεις τώρα, η απογοήτευση είναι μεγάλη.  Έχετε κάνει εξετάσεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μουσουδιτσα είπε:

Έτσι προσπαθούμε να σκεφτόμαστε και εμείς, θετικά,  αλλά ξέρεις τώρα, η απογοήτευση είναι μεγάλη.  Έχετε κάνει εξετάσεις? 

Ξερω ξερω! 

Οχι δεν καναμε κατι, ακομη τουλαχιστον...η αληθεια ειναι οτι πιο συστηματικα προσπαθουμε τον τελευταιο χρονο χωρις ομως να ειμαστε παντα με το ημερολογιο στο χερι ? και εχοντας διαγνωσθει με αυτοανοσο νοσημα πιστευω οτι θα μας καθυστερησει λιγο παραπανω.. ?

Εχω δωσει προθεσμια στον εαυτο μου ως το καλοκαιρι απο κει κ μετα λεω να κανουμε..μακαρι βεβαια να μην χρειαστει! ?

Ελπιζω οι δικες σας να ειναι καλες κ να εχεις συντομα θετικα αποτελεσματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα καλημέρα...η δικιά μου οδοντιατρος δε με αναλαμβάνει δυστυχώς από ότι κατάλαβα γιατί στόχος της είναι να πάρει περισσότερα χρήματα..Βρήκα άλλον ο οποίος αναλαμβάνει έγκυες και θα πάω σήμερα το απόγευμα να δούμε τι θα κάνουμε!! Πω πω κορίτσια ναι,πότε ήταν που αγωνιουσαμε τι θα δούμε στο επόμενο ραντεβού και τώρα και ο δικός μου έρωτας δε σταματάει να κλωτσαει όλη μέρα 💚💚👣👣🧿🧿💙💙🧿🧿👣👣💚💚
    • Μάλλον επειδή μέχρι τώρα το "απλό" ζάχαρο είναι μια χαρά, μου το έβαλε στην τελευταία εβδομάδα που πρέπει να γίνει η εξέταση. Τους ρώτησα, ναι. Αλλά δυστυχώς υπήρχε μια δυσάρεστη οικογενειακή εξέλιξη εχθές το βράδυ και σκέφτομαι να γεννήσω στη Λευκάδα. Να είμαι μακριά απο τους δικούς μου για να έχω την ηρεμία μου. Οπότε μόλις ανέβω πάνω θα ψάξω και πάνω για γιατρό! 
    • @nanouko στην πρώτη εγκυμοσύνη που με περίμενε ο γιατρός για γεννά να σπάσουν τα νερά για να πάω Αθήνα μου είπε πως περίμενε  εμένα και αλλεσ δυο κοπέλες και ότι θα είναι διακοπές αλλά θα είναι σε ένα ξενοδοχείο κοντά στην Αθήνα ώστε αν σπάσουν τα νερά θα έρθει Αθήνα για την γεννά.. βέβαια τα νερά δεν έσπασαν και με πήρε τηλ να δει πως ημερα Τρίτη ήταν και μου είπε αν δεν σπάσουν μέχρι το Σάββατο πρέπει να πάω με πρόκληση τοκετού γιατί είχα ξεπεράσει την ημέρα ΠΗΤ που είχα και δεν μπορούσε να με αφήσει άλλο  όποτε μην σε ανήσυχη θα είναι ο γιατρός μπορεί να περιμένει και άλλες κοπέλες με την ΠΗΤ σαν την δίκη σου 😊
    • Καλησπέρα! Με το καλό εύχομαι, όλα να πάνε καλά! Τι ποσοστό σου έδινε για την ηλικία σου ?
    • Μπράβο κορίτσι μου ωραία τα νέα σου με το καλό το μωρακι σου 🥰  Εμένα δεν με ζύγισε ο εμβρυολογος στον γυναικολόγο μετά το Πάσχα ααα 4/6 σε έβαλε καμπύλη πιο αργά εσενα εγω μετά το Πάσχα θα πάω τώρα ποτε ακριβώς δεν ξέρω ακόμα  Εκανες κουβέντα με την μαία για το δημόσιο να βρεις γιατρό ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...