Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλπιγγογραφια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!Είμαι νέο μέλος του φορουμ κ θα ήθελα τη βοήθειά σας. Είμαι στην προσπάθεια με τον σύζυγό μου για παιδί πάνω από ένα χρόνο. Έχει διαπιστωθεί πρόβλημα κινητικότητας στο σπερμοδιαγραμμα. Μου είπαν ότι πρέπει να κάνω την εξέταση της σαλπιγγογραφια.Επειδη όμως με φοβίζει το θέμα της ακτινοβολίας κ των επιπτώσεων που μπορεί να έχει.Σκέφτομαι να κάνω την εξελιγμένη με τους υπέρηχους. Διαβασα οτι μκνο αυτή κανουν στο εξωτερικό, δεν ξερω αν αληθευει.Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα την έχει κάνει να με πληροφορησει περαιτέρω..γνωρίζετε αν τη δέχονται οι εξωσωματικοι κ η Επιτροπή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kate4 είπε:

Καλησπέρα σας!Είμαι νέο μέλος του φορουμ κ θα ήθελα τη βοήθειά σας. Είμαι στην προσπάθεια με τον σύζυγό μου για παιδί πάνω από ένα χρόνο. Έχει διαπιστωθεί πρόβλημα κινητικότητας στο σπερμοδιαγραμμα. Μου είπαν ότι πρέπει να κάνω την εξέταση της σαλπιγγογραφια.Επειδη όμως με φοβίζει το θέμα της ακτινοβολίας κ των επιπτώσεων που μπορεί να έχει.Σκέφτομαι να κάνω την εξελιγμένη με τους υπέρηχους. Διαβασα οτι μκνο αυτή κανουν στο εξωτερικό, δεν ξερω αν αληθευει.Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα την έχει κάνει να με πληροφορησει περαιτέρω..γνωρίζετε αν τη δέχονται οι εξωσωματικοι κ η Επιτροπή;

Κορίτσι μου συγνωμη για το θάρρος αλλά ξέρω χιλιαδες κορίτσια που έχουν κανει σαλπιγγογραφια και δεν είχανε καμια επίπτωση ακτινοβολία δεν ξέρω κατα ποσο έχει αλλά ακτινοβολία τρώμε απο όλες τις μεριές απο την τηλεόραση απο τον υπολογιστή απο το κινητό απο όλα εγώ πάντως ξέρω οτι δεν έχει υπάρξει κανένα θέμα και καμια επίπτωση σε αυτή την εξέταση τώρα αν εσύ νιώθεις ασφαλής να κανεις αυτήν που θες λυπάμαι αλλά δεν ξερω αν γίνεται στο εξωτερικό δυστηχως δεν μπορώ νά σε βοηθήσω @Kate4

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Kate4 είπε:

Καλησπέρα σας!Είμαι νέο μέλος του φορουμ κ θα ήθελα τη βοήθειά σας. Είμαι στην προσπάθεια με τον σύζυγό μου για παιδί πάνω από ένα χρόνο. Έχει διαπιστωθεί πρόβλημα κινητικότητας στο σπερμοδιαγραμμα. Μου είπαν ότι πρέπει να κάνω την εξέταση της σαλπιγγογραφια.Επειδη όμως με φοβίζει το θέμα της ακτινοβολίας κ των επιπτώσεων που μπορεί να έχει.Σκέφτομαι να κάνω την εξελιγμένη με τους υπέρηχους. Διαβασα οτι μκνο αυτή κανουν στο εξωτερικό, δεν ξερω αν αληθευει.Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα την έχει κάνει να με πληροφορησει περαιτέρω..γνωρίζετε αν τη δέχονται οι εξωσωματικοι κ η Επιτροπή;

Δεν χρειάζεται να σε φοβίζει η κανονική κι εμένα με φόβισε αλλά τελικά δεν ήταν τίποτα κοπέλα μου μα τίποτα... 5 λεπτά κρατάει μόνο σκέψου ότι μετά έχεις ένα διάστημα που μπορεί να έρθει το πολυπόθητο. Τώρα για την καινούρια μέθοδο Υπάρχουν ειδική ιατρείο στην Αθήνα που κάνουν τώρα δεν ξέρω αν την δέχονται είναι περίεργο το κράτος μας σε αυτά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 10/2/2019 at 8:28 ΠΜ, ο/η Niki94 είπε:

Δεν χρειάζεται να σε φοβίζει η κανονική κι εμένα με φόβισε αλλά τελικά δεν ήταν τίποτα κοπέλα μου μα τίποτα... 5 λεπτά κρατάει μόνο σκέψου ότι μετά έχεις ένα διάστημα που μπορεί να έρθει το πολυπόθητο. Τώρα για την καινούρια μέθοδο Υπάρχουν ειδική ιατρείο στην Αθήνα που κάνουν τώρα δεν ξέρω αν την δέχονται είναι περίεργο το κράτος μας σε αυτά 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!Τελικά έκλεισα στο Ιασώ την κλασσική σαλπιγγογραφια. Δύσκολος ο δρόμος για ένα μωρό πολλές φορές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Kate4 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!Τελικά έκλεισα στο Ιασώ την κλασσική σαλπιγγογραφια. Δύσκολος ο δρόμος για ένα μωρό πολλές φορές...

Δεν είναι τίποτα κοπέλα μου καλά αποτελέσματα..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/2/2019 at 11:46 ΜΜ, ο/η Kate4 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!Τελικά έκλεισα στο Ιασώ την κλασσική σαλπιγγογραφια. Δύσκολος ο δρόμος για ένα μωρό πολλές φορές...

Εγώ 15 μήνες προσπαθούσα να μείνω έγκυος. Κάνω την Σαλπιγγογραφία ημέρα Τρίτη. Ημέρα Κυριακή έμεινα έγκυος. Απλά και όμορφα! Καλή επιτυχία σου εύχομαι και γρήγορα τα καλά τα νέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/2/2019 at 11:46 ΜΜ, ο/η Kate4 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!Τελικά έκλεισα στο Ιασώ την κλασσική σαλπιγγογραφια. Δύσκολος ο δρόμος για ένα μωρό πολλές φορές...

Καλα αποτελέσματα κοπέλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/2/2019 at 11:46 ΜΜ, ο/η Kate4 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!Τελικά έκλεισα στο Ιασώ την κλασσική σαλπιγγογραφια. Δύσκολος ο δρόμος για ένα μωρό πολλές φορές...

Καλά έκανες κορίτσι μου γιατί κ εγώ είχα κάνει την καινούργια για να δω αν υπάρχει κάποιο προβλήμα,όλα ήταν καλά αλλά καταλήξαμε σε μικρογονιμοποιηση λόγω σπέρματος κ τώρα η επιτροπή μου ζητάει την κλασική!ας ελπίσουμε ότι δεν θα πονάει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Καλά έκανες κορίτσι μου γιατί κ εγώ είχα κάνει την καινούργια για να δω αν υπάρχει κάποιο προβλήμα,όλα ήταν καλά αλλά καταλήξαμε σε μικρογονιμοποιηση λόγω σπέρματος κ τώρα η επιτροπή μου ζητάει την κλασική!ας ελπίσουμε ότι δεν θα πονάει?

Πινεις ενα παυσιπονο και ολα καλα!Ασε που αυξάνονται οι πιθανοτητες να μεινεις εγκυος!ΜΗΝ την φοβασαι καθολου.Πέντε λεπτακια και τελειωσες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Καλά έκανες κορίτσι μου γιατί κ εγώ είχα κάνει την καινούργια για να δω αν υπάρχει κάποιο προβλήμα,όλα ήταν καλά αλλά καταλήξαμε σε μικρογονιμοποιηση λόγω σπέρματος κ τώρα η επιτροπή μου ζητάει την κλασική!ας ελπίσουμε ότι δεν θα πονάει?

Να μην φοβάστε, πήγαμε πρόσφατα πολλές με φόβο και τρόμο και τελικά μια ενόχληση για 3 λεπτά είναι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Να μην φοβάστε, πήγαμε πρόσφατα πολλές με φόβο και τρόμο και τελικά μια ενόχληση για 3 λεπτά είναι! 

Ναι ε? μακάρι γιατί έχω και στην καινούργια πόνεσα λίγο παρόλο που ήταν ανοιχτές οι σάλπιγγες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Ναι ε? μακάρι γιατί έχω και στην καινούργια πόνεσα λίγο παρόλο που ήταν ανοιχτές οι σάλπιγγες

Προσωπικά, μόνο τα εργαλεία με ενοχλούσαν. Ούτε πόνους περιόδους ούτε τίποτα. Όσο πιο χαλαρή είσαι τόσο καλύτερα. Εγώ έκλεισα τα μάτια κι έπαιρνα αναπνοές. Η γιατρός σου λέει αυτή νομίζει θα τη σφαξουμε, με ρωτούσε καλα είσαι? ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Προσωπικά, μόνο τα εργαλεία με ενοχλούσαν. Ούτε πόνους περιόδους ούτε τίποτα. Όσο πιο χαλαρή είσαι τόσο καλύτερα. Εγώ έκλεισα τα μάτια κι έπαιρνα αναπνοές. Η γιατρός σου λέει αυτή νομίζει θα τη σφαξουμε, με ρωτούσε καλα είσαι? ?

Χαχαχαχαχα μήπως γενικά έχεις μεγαλύτερη αντοχή στον πόνο??γιατί εγώ δεν έχω καθόλου και είμαι κ λίγο φοβιτσιαρα!όμως λέω δεν γίνεται γιατί πως θα γεννήσω αν φοβάμαι την σαλπιγγογραφια!!χιχι!εσύ τώρα σε τι φάση είσαι κορίτσι μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Χαχαχαχαχα μήπως γενικά έχεις μεγαλύτερη αντοχή στον πόνο??γιατί εγώ δεν έχω καθόλου και είμαι κ λίγο φοβιτσιαρα!όμως λέω δεν γίνεται γιατί πως θα γεννήσω αν φοβάμαι την σαλπιγγογραφια!!χιχι!εσύ τώρα σε τι φάση είσαι κορίτσι μου?

Αυτό που αναρωτιέσαι μου το ρωτούσε ο άντρας μου εκείνη την ημέρα. Καμιά σχέση είμαι πολύ φοβιτσιαρα έχω λιποθυμήσει σε απλή αιμοληψία ?

Οδεύουμε στο εξάμηνο ελεύθερων επαφών κι ευχόμαστε μέχρι καλοκαίρι να μας κάτσει το σπορακι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Προσωπικά, μόνο τα εργαλεία με ενοχλούσαν. Ούτε πόνους περιόδους ούτε τίποτα. Όσο πιο χαλαρή είσαι τόσο καλύτερα. Εγώ έκλεισα τα μάτια κι έπαιρνα αναπνοές. Η γιατρός σου λέει αυτή νομίζει θα τη σφαξουμε, με ρωτούσε καλα είσαι? ?

Δεν εχω λαικ!χααχχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Αυτό που αναρωτιέσαι μου το ρωτούσε ο άντρας μου εκείνη την ημέρα. Καμιά σχέση είμαι πολύ φοβιτσιαρα έχω λιποθυμήσει σε απλή αιμοληψία ?

Οδεύουμε στο εξάμηνο ελεύθερων επαφών κι ευχόμαστε μέχρι καλοκαίρι να μας κάτσει το σπορακι! 

Κ εγώ τα ίδια!!αιμοληψια δεν φοβάμαι αλλά κατά  τα άλλα αγχώνομαι γενικότερα  πάρα πολύ!!!εσύ που την έκανες την σαλπιγγογραφια?Κορίτσι μου εύχομαι τα καλύτερα!με ένα σπορακι σύντομα!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/2/2019 at 3:59 ΜΜ, ο/η tatouska είπε:

Εγώ 15 μήνες προσπαθούσα να μείνω έγκυος. Κάνω την Σαλπιγγογραφία ημέρα Τρίτη. Ημέρα Κυριακή έμεινα έγκυος. Απλά και όμορφα! Καλή επιτυχία σου εύχομαι και γρήγορα τα καλά τα νέα!

Τι τέλεια εξέλιξη! Μας δίνεις αισιοδοξία! Να χαίρεσαι το μωράκι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Κ εγώ τα ίδια!!αιμοληψια δεν φοβάμαι αλλά κατά  τα άλλα αγχώνομαι γενικότερα  πάρα πολύ!!!εσύ που την έκανες την σαλπιγγογραφια?Κορίτσι μου εύχομαι τα καλύτερα!με ένα σπορακι σύντομα!!?

Σ ευχαριστώ πολύ!!! Το ίδιο εύχομαι και σε εσένα! Μακάρι όλες να είμαστε με μωράκια αγκαλιά του χρόνου! 

Θεσσαλονίκη, Γένεσις την έκανα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ!!! Το ίδιο εύχομαι και σε εσένα! Μακάρι όλες να είμαστε με μωράκια αγκαλιά του χρόνου! 

Θεσσαλονίκη, Γένεσις την έκανα. 

Εγω θα πάω στο Λητώ!!Σε ευχαριστώ πολύ!!μακάρι!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Katriniki είπε:

Καλά έκανες κορίτσι μου γιατί κ εγώ είχα κάνει την καινούργια για να δω αν υπάρχει κάποιο προβλήμα,όλα ήταν καλά αλλά καταλήξαμε σε μικρογονιμοποιηση λόγω σπέρματος κ τώρα η επιτροπή μου ζητάει την κλασική!ας ελπίσουμε ότι δεν θα πονάει?

Λοιπόν...πήγα και την έκανα...Μου είπαν να πάρω δύο buscopan πριν..Έτσι, ναι μεν ένιωσα πόνο- έντονοι πόνοι περιοδου- αλλα είναι υποφερτο αν πάρεις βαθιές ανάσες.Και δεν είναι συνεχόμενο. Δηλαδή 4,5 φορές που εγχυνουν το σκιαγραφικο, αισθάνεσαι "κύμα " πόνου. Μην αγχώνεσαι, αν είσαι χαλαρή, θα περάσει γρήγορα το τεταρτακι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να μου πει κάποια κοπέλα που έχει κάνει σαλπιγγογραφια τι καταλαβαίνει απο ένα μέρος του πορίσματος.. θα δω τον γιατρό μου την Πέμπτη. Εμείς έχουμε θέμα με την κινητικότητα αλλα πολύ φοβάμαι ότι παίζει κάτι και με την σάλπιγγα..."Από τη σκιαγράφηση της ενδομητριου κοιλότητας σημειουται χιλιοστομετρικο τοιχωματικο έλλειμμα πληρώσεως στο δεξιό πλάγιο του πυθμένα.  Η αριστερή σάλπιγγα σκιαγραφηθηκε με φυσιολογικό εύρος και βατοτητα και τυχερή δίοδο του σκιαγραφικου υλικού προς την περιτοναικη κοιλότητα. Η δεξιά σάλπιγγα σκιαγραφηθηκε επισης με φυσιολογικό εύρος,με ήπιου βαθμού περιελιξη στο τελικό κωδωνικο της άκρο με μικρή βατοτητα. " Από αυτό μπορεί να εννοεί ότι όλη η σάλπιγγα δεν είναι βατη ή μόνο στο άκρο; Έχει καμία από σας ή  είχε ανάλογο θέμα; Έχουμε και την ζωηρή κινητικοτητα χαλια, μάλλον για εξωσωματικη μας βλέπω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/3/2019 at 9:18 ΜΜ, ο/η Ginaak είπε:

Ενημερωτικα να πω οτι η καινουργια των υπερηχων ΔΕΝ γινεται δεκτη στις επιτροπες

Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/2/2019 at 3:59 ΜΜ, ο/η tatouska είπε:

Εγώ 15 μήνες προσπαθούσα να μείνω έγκυος. Κάνω την Σαλπιγγογραφία ημέρα Τρίτη. Ημέρα Κυριακή έμεινα έγκυος. Απλά και όμορφα! Καλή επιτυχία σου εύχομαι και γρήγορα τα καλά τα νέα!

Δίνεις αισιόδοξη νότα...να σαι καλά  να χαίρεσαι το μωράκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Kate4 είπε:

Λοιπόν...πήγα και την έκανα...Μου είπαν να πάρω δύο buscopan πριν..Έτσι, ναι μεν ένιωσα πόνο- έντονοι πόνοι περιοδου- αλλα είναι υποφερτο αν πάρεις βαθιές ανάσες.Και δεν είναι συνεχόμενο. Δηλαδή 4,5 φορές που εγχυνουν το σκιαγραφικο, αισθάνεσαι "κύμα " πόνου. Μην αγχώνεσαι, αν είσαι χαλαρή, θα περάσει γρήγορα το τεταρτακι..

Α μπράβο κορίτσι μου!!όλα καλά??εγώ έχω κλείσει για την τρίτη!μου είπαν και εμένα ή 2 μπουσκοπαν ή 1 μπουσκοπαν και 1 μισουλιτ!εγώ επειδή όμως έχω και ένα θεματακι με το στομάχι και φοβάμαι επειδή είναι λίγο βαριά σαν φάρμακα κ δεν τα έχω ξαναπάρει θα πάρω κ ένα χάπι για το στομάχι πρώτα! εσύ που την έκανες??να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο, πήρες αντιβίωση μια μέρα πριν ?σου είπαν να πάρεις και λίγες μέρες τώρα που την έκανες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...