Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ομιλια


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα αγοράκι 14 μηνών. 

Είναι πολύ γελαστό, χορεύει πολύ και εκτελεί τις παρακάτω εντολές. 

Που είναι τα μαλλιά και η κοιλιά σου. 

Πόσο σε αγαπάμε (σηκώνει τα χέρια) 

Πόσο χρονών είσαι (δείχνει ένα δάκτυλο) 

Κάνει ματάκια, στέλνει και δίνει φιλιά, κάνει αντίο και γεια(χαιρετάει) και καταλαβαίνει ποτε φεύγει κάποιος και χαίρεται και στέλνει φιλιά απο μόνος χωρίς να του το πω. 

Δεινχει το παπάκι και την γάτα όταν το ζήτησω σε ένα τετραδιο και κάνει ψιτ ψιτ στην γατούλα. 

Αυτά θυμάμαι τώρα. Το θέμα μου ειναι ότι λέει μόνο "παπά" όταν τον ρωτάω πως κάνει το παπάκι. Πιο παλιά έλεγε και μπαμπά. Δεν λέει τίποτα άλλο.. Όλη μέρα του μιλάω. 

Ακούω γνώμες 

Ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Σταμάτακου ευτυχία είπε:

Καλησπέρα, έχω ένα αγοράκι 14 μηνών. 

Είναι πολύ γελαστό, χορεύει πολύ και εκτελεί τις παρακάτω εντολές. 

Που είναι τα μαλλιά και η κοιλιά σου. 

Πόσο σε αγαπάμε (σηκώνει τα χέρια) 

Πόσο χρονών είσαι (δείχνει ένα δάκτυλο) 

Κάνει ματάκια, στέλνει και δίνει φιλιά, κάνει αντίο και γεια(χαιρετάει) και καταλαβαίνει ποτε φεύγει κάποιος και χαίρεται και στέλνει φιλιά απο μόνος χωρίς να του το πω. 

Δεινχει το παπάκι και την γάτα όταν το ζήτησω σε ένα τετραδιο και κάνει ψιτ ψιτ στην γατούλα. 

Αυτά θυμάμαι τώρα. Το θέμα μου ειναι ότι λέει μόνο "παπά" όταν τον ρωτάω πως κάνει το παπάκι. Πιο παλιά έλεγε και μπαμπά. Δεν λέει τίποτα άλλο.. Όλη μέρα του μιλάω. 

Ακούω γνώμες 

Ευχαριστω

Καλησπέρα κορίτσι μου! Από τις περιγραφές σου δεν παρατηρώ κάτι παράξενο! Δεν είμαι όμως κ η πλέον ειδική για το θέμα! Θα σου μιλήσω ως νηπιαγωγος που εδώ κ αρκετά χρόνια παρατηρώ παιδάκια ηλικίας 2-6 ετών κ αξιολογώ την εξέλιξη τους. Εγώ παρατηρώ πολλά παιδάκια μαζί... Εσύ _αν είναι το πρώτο σου _μόνο ένα. Θα σου πω λοιπόν πως αρκετές φορές έχουν πολύ μεγάλη διαφορά μεταξύ τους χωρίς όμως αυτό να μας ανησυχεί. Παιδάκι 2 ετών μιλάει τόσο καθαρά κ με πλούσιο λεξιλογιο κ ένα άλλο μπορεί να κάνει προτάσεις μόνο των 2 λέξεων. Παίζουν κ πολλά βέβαια ρόλο ( έχω αρκετά δίγλωσσα). Το δικό σου μωράκι είναι κ μικρούλι ακόμη.. Τα πιο καθοριστικά χρόνια για την εξέλιξη της ομιλίας του θα είναι από δω κ πέρα,  από 1,5 έως και 4,5 χρόνων. 
Μέχρι τα 2 αν μπορεί να κάνει τα ακόλουθα όπως να καταλαβαίνει περίπου 20 απλές λέξεις (όχι απαραίτητα να τις πει), να γνω­ρίζει το όνομά του και υπακούει σε απλές ε­ντολές: «Πού είναι ο μπαμπάς;η μαμά; », «Κάνε ευχαριστώ, γεια!».
 Να Ακούει προσεκτικά μικρά παραμύθια και τραγούδια. Να Μπορεί να δείξει κάποια σημεία του σώμα­τός του,ς και εικόνες από βιβλία, π.χ. «πού είναι η γάτα ;»... Τότε νομίζω δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Κάτι τελευταίο είναι ότι σε πολλά παιδάκια παρατηρείται μια απότομη εξέλιξη σε πολύ μικρό διάστημα από κει που λένε μικρές προτάσεις των 2 λέξεων σε 2-3 μήνες εμπλουτίζεται κατά πάρα πολύ το λεξιλογιο τους. Σε άλλα παιδάκια γίνεται σταδιακά αυτή η αλλαγή :)

Εύχομαι να βοήθησα έστω κ λιγάκι!. Εύχομαι ότι καλύτερο σε σένα κ το μωράκι σου ♥️♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. 

Ο μικρός ακούει και εκτελεί πάρα πολλές εντολές. Όπως που είναι η γατα? Η κοιλιά σου, τα μαλλιά σου? 

Χτυπάει παλαμάκια όταν λέμε μπραβο

Στέλνει δίνει φιλάκια. Όταν τραγουδάμε χορεύει με ρυθμό, δείχνει με το δάχτυλο τι θέλει, κρύβετε να τον βρούμε και άλλα πολλά...οπως χάδια όταν λέμε καλό καλό....απλα με ανησυχεί λίγο το γεγονός ότι λέει μόνο παπα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπληρώνω... χαιρετάει, κάνει ευχαριστω.... Μου δίνει πράγματα και κάνει αυτόματα ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Σταμάτακου ευτυχία είπε:

Συμπληρώνω... χαιρετάει, κάνει ευχαριστω.... Μου δίνει πράγματα και κάνει αυτόματα ευχαριστώ 

Ε νταξει... Μια Χαρούλα τα βλέπω όλα. Γιατί ανησυχείς.?!! Εγώ μίλησα κανονικά 3 ετών...αν αυτό σε παρηγορεί. Επίσης έχω 2 βαφτιστήρια. 18 μηνών και λέει μόνο μπα κ μαμά κ ναι. και 2 ετών και 2 μηνών και λέει  μόνο μαμα μπαμπά νονά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Σταμάτακου ευτυχία είπε:

A δεν ανησυχώ... Προβληματίζει μαι γιατί ακουω πολλα

Μην ανησυχείς. Σε λίγο καιρό θα σε προβληματίζει που δε σταματάει να μιλάει κ ρωτάει για τα πάντα... ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...