Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στένωση τραχήλου προσπάθεια για δεύτερη εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Θα ήθελα παρακαλώ να μου πείτε γνώμες και εμπειρίες για το εξής.

Εγώ γεννήσει δίδυμα και είχα εύκολη σύλληψη. Ξαναέμεινα έγκυος και ήταν αποβολή δυστυχώς έκανα αποξεση και τώρα πια 8-9 μήνες μετά δεν έχω καταφέρει να ξαναμεινω. Φοβάμαι μην μου προκάλεσε κάποιο προβλήμα η αποξεση. Εν το μεταξύ η περίοδος μου από εκεί που ήταν 5 μέρες μαζί με τα καφετιά τώρα έχω 10 μέρα περιόδου και ακόμα έχω καφέ! Αυτό συμβαινει τους τελευταίους 4 μήνες περίπου. Ο γιατρός υποψιάζεται στένωση τραχήλου και μου είπε να να τον ανοίξουμε στο ιατρείο  

Έχει κάποια ανάλογη εμπειρία ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Ισμήνη, να σου ζήσουν τα παιδάκια σου. Έκανα κι εγώ απόξεση μετά από παλίνδρομη πριν από ένα χρόνο και έχω ελεύθερες επαφές με το σύζυγο όσους μήνες προσπαθείς κι εσύ. Τον πρώτο καιρό χαλαρά, τους τελευταίους 2-3 μήνες κάπως πιο εντατικά. Πάντα τριγυρνώντας τις γόνιμες, ωστόσο. Κι εγώ αναρωτήθηκα μήπως μου άφησε κανένα κουσούρι η απόξεση, αλλά στον υπέρηχο φαίνονται να είναι όλα μια χαρά. Είχα κι εγώ κάποιες διαταραχές στην περίοδο. Είχα για κάποιους μήνες μικρούς κύκλους 24-25 ημερών, που δεν είχα ποτέ ξανά στη ζωή μου. Και καφετιά πολλές μέρες πριν την κανονική περίοδο. Διάβασα ότι είναι φυσιολογικό, έκανα τις εξετάσεις μου και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω. Τώρα πια δείχνει ότι η περίοδός μου σταθεροποιήθηκε στις 27-29 ημέρες.

Αυτό με τη στένωση τραχήλου δεν το ξέρω, πώς έβγαλε το συμπέρασμα αυτό ο γιατρός; Είναι ο πρώτος μήνας που έχεις τόσες μέρες καφετιά; Έχεις κάνει ορμονικό έλεγχο και υπέρηχο για να αποκλείσετε κύστη στις ωοθήκες, ινομύωμα ή πολύποδες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή σου μέρα! Σε ευχαριστώ πολύ! 

Έχω κάνει υπέρηχους καθώς παρακολουθούμε και την ωορρηξία μου 2 μήνες τώρα.. Οπότε κάποια πάθηση στη μήτρα αποκλείστηκε. Τον άλλο μήνα εάν αδιάθετησω θα πάω να κάνω ορμονολογικες εξετασεις. Πριν 2 μήνες έκανα τεστ παπ και δυσκολεύτηκε λίγο να βάλει το εργαλείο αυτό στον τράχηλο και μου το είπε σαν πιθανότητα, την επόμενη μέρα είχα ξαναπάει και τότε ο τράχηλος φάνηκε οκ. Αλλά μου είπε πως μπορεί να είναι λίγο πιο μέσα στενός, σπάνιο λέει αλλά δεν αποκλείετε να προκλήθηκε από την αποξεση αφού όπως και να το κάνεις η περιοχή "παραβιαστηκε". Εμείς εντατικά προσπαθούμε κάνα 4μηνο με ημερολόγιο. 

Η πρώτη σου εγκυμοσύνη θα είναι?? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ισμήνη15 είπε:

Καλή σου μέρα! Σε ευχαριστώ πολύ! 

Έχω κάνει υπέρηχους καθώς παρακολουθούμε και την ωορρηξία μου 2 μήνες τώρα.. Οπότε κάποια πάθηση στη μήτρα αποκλείστηκε. Τον άλλο μήνα εάν αδιάθετησω θα πάω να κάνω ορμονολογικες εξετασεις. Πριν 2 μήνες έκανα τεστ παπ και δυσκολεύτηκε λίγο να βάλει το εργαλείο αυτό στον τράχηλο και μου το είπε σαν πιθανότητα, την επόμενη μέρα είχα ξαναπάει και τότε ο τράχηλος φάνηκε οκ. Αλλά μου είπε πως μπορεί να είναι λίγο πιο μέσα στενός, σπάνιο λέει αλλά δεν αποκλείετε να προκλήθηκε από την αποξεση αφού όπως και να το κάνεις η περιοχή "παραβιαστηκε". Εμείς εντατικά προσπαθούμε κάνα 4μηνο με ημερολόγιο. 

Η πρώτη σου εγκυμοσύνη θα είναι?? 

 

Νόμιζα ότι με την απόξεση ανοίγει ο τράχηλος. Εμένα έτσι μου είπε μετά την απόξεση, επειδή είχα μακρύ και σκληρό τράχηλο, ότι τον "έφτιαξε", υπό την έννοια ότι σε τυχόν επόμενη εγκυμοσύνη να μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά (έχω μια κόρη 4 ετών την οποία γέννησα με καισαρική λόγω κλειστού τραχήλου). Τι να πω, κάθε περίπτωση μάλλον είναι διαφορετική.

Εύχομαι σύντομα μια νέα τελειόμηνη εγκυμοσύνη και για τις δυο μας! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Νόμιζα ότι με την απόξεση ανοίγει ο τράχηλος. Εμένα έτσι μου είπε μετά την απόξεση, επειδή είχα μακρύ και σκληρό τράχηλο, ότι τον "έφτιαξε", υπό την έννοια ότι σε τυχόν επόμενη εγκυμοσύνη να μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά (έχω μια κόρη 4 ετών την οποία γέννησα με καισαρική λόγω κλειστού τραχήλου). Τι να πω, κάθε περίπτωση μάλλον είναι διαφορετική.

Εύχομαι σύντομα μια νέα τελειόμηνη εγκυμοσύνη και για τις δυο μας! ❤

Μακάρι! Να την χαίρεσαι! Ηταν η δεύτερη σου εγκυμοσυνη που κατέληξε σε αποξεση? Πόσο σου πήρε και η πρώτη και η δεύτερη εγκυμοσύνη μέχρι να μεινεις? Βρήκα να έχουμε κοινά γι αυτό σε ρωτάω! Εγώ στην πρώτη μετά από 2 μήνες παρακολούθηση της ωορρηξίας στο γυναικολόγο έμεινα έγκυος και μετά στην ανεμβρυακη έμεινα χωρίς να το καταλάβω μόνο με 2 επαφές όλο κι όλο. Τώρα τίποτα.... Σχετικα με τον τράχηλο εγώ τον ρώτησα εάν υπάρχει πιθανότητα να μου άφησε κάτι ή αποξεση και μου είπε πως σπάνιο μεν αλλά μπορεί να άφησε τύπου συμφησεις  στον τράχηλο γιατί την μήτρα την κοιτάξαμε. Τώρα την Δευτέρα θα πάω σε ειδικό υπέρηχολογο να τα δούμε όλα.. Αλλά ακόμα και σήμερα 11 μέρα έχω καφετιά.. Εάν δεν επηρεάζει την σύλληψη δεν με νοιάζει αλλά επειδή περνάει ο καιρός και δεν μένω έγκυος ανησυχώ πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Ισμήνη15 είπε:

Μακάρι! Να την χαίρεσαι! Ηταν η δεύτερη σου εγκυμοσυνη που κατέληξε σε αποξεση? Πόσο σου πήρε και η πρώτη και η δεύτερη εγκυμοσύνη μέχρι να μεινεις? Βρήκα να έχουμε κοινά γι αυτό σε ρωτάω! Εγώ στην πρώτη μετά από 2 μήνες παρακολούθηση της ωορρηξίας στο γυναικολόγο έμεινα έγκυος και μετά στην ανεμβρυακη έμεινα χωρίς να το καταλάβω μόνο με 2 επαφές όλο κι όλο. Τώρα τίποτα.... Σχετικα με τον τράχηλο εγώ τον ρώτησα εάν υπάρχει πιθανότητα να μου άφησε κάτι ή αποξεση και μου είπε πως σπάνιο μεν αλλά μπορεί να άφησε τύπου συμφησεις  στον τράχηλο γιατί την μήτρα την κοιτάξαμε. Τώρα την Δευτέρα θα πάω σε ειδικό υπέρηχολογο να τα δούμε όλα.. Αλλά ακόμα και σήμερα 11 μέρα έχω καφετιά.. Εάν δεν επηρεάζει την σύλληψη δεν με νοιάζει αλλά επειδή περνάει ο καιρός και δεν μένω έγκυος ανησυχώ πολυ

Η πρώτη εγκυμοσύνη, από την οποία απέκτησα την κορούλα μου, ήρθε μετά από 7 μήνες χαλαρών ελεύθερων επαφών. Τον μήνα που είπαμε να μην κάνουμε ελεύθερα γιατί μόλις είχα πιάσει δουλειά...τσουπ ήρθε!

Η δεύτερη εγκυμοσύνη ήρθε μετά από τρεις μήνες εντατικών προσπαθειών, δηλαδή τρεις μέρες συνεχόμενες επαφές στις γόνιμες. Όλα ήταν μια χαρά, είχαμε δει έμβρυο, είχαμε ακούσει καρδούλα, και στην αυχενική διαφάνεια, απλά είχε σταματήσει η καρδιά του. 

Ανυπομονώ για μια νέα, υγιή εγκυμοσύνη αλλά δεν μου κάθεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάνεις παρακολούθηση της ωορρηξίας σου η' το υπολογίζεις απλά? Μακάρι να μείνεις πολύ σύντομα έγκυος. Το ξέρω το συναίσθημα... Ανά δύο μέρες η' κάθε μέρα στις γόνιμες είναι καλύτερα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ισμήνη15 είπε:

Κάνεις παρακολούθηση της ωορρηξίας σου η' το υπολογίζεις απλά? Μακάρι να μείνεις πολύ σύντομα έγκυος. Το ξέρω το συναίσθημα... Ανά δύο μέρες η' κάθε μέρα στις γόνιμες είναι καλύτερα? 

Καλημέρα κορίτσι! Δεν κάνω παρακολούθηση ωορρηξίας. Αυτό το μήνα έκανα υπέρηχο την ένατη ημέρα γιατί είχα πονάκια και φοβόμουν για κύστη, και μου είπε παρεμπιπτόντως ότι έχω ένα ωοθυλάκιο που ωριμάζει στην αριστερή ωοθήκη. Χρησιμοποίησα κάποιους μήνες τεστ ωορρηξίας. Κοίτα, οι απόψεις διίστανται ως προς το κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα. Εμείς κάνουμε πλέον τρεις μέρες συνεχόμενες στις γόνιμες. Αν δεν δω προκοπή, μπορεί να εφαρμόσω το μέρα παρά μέρα. Εσείς κάθε πότε έχετε επαφές;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Εμείς κάνουμε ανά δύο μέρες σε όλη τη διαρκεία του κύκλου. Και κάθε μέρα στις γόνιμες επίσης. Αυτό γίνετε  εδώ και 2 μήνες, πριν κάναμε μόνο 3 μέρες μέρα παρά μέρα στις γόνιμες.. Δηλαδή τίποτα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ είμαι παράδειγμα που μ άφησε μικροσυμφυσεις η αποξεση κ με την σαλπιγγογραφια καθάρισα! Επίσης έχω στενό τράχηλο αλλά εφόσον πραγματοποιήθηκε η σαλπιγγογραφια (περνοντας το σωληνάκι από μέσα) δε δημιουργεί κάποιο θέμα ώστε να μην περνά το σπέρμα! Ψάξτε το! Επιβάλλεται σαλπιγγογραφια μετά από ένα χειρουργείο εκεί όπως η αποξεση και δυστυχώς δεν ενημερώνουν... Εγω είμαι στα 2 χρόνια και τζάμπα έχασα τόσο χρόνο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...