Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τα σπερμοδιαγράμματα χειροτέρεψαν, τι κάνω τώρα;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι καινούργια στο φόρουμ. Δυστυχώς εμείς προσπαθούμε εδώ και δυο χρόνια να κάνουμε μωράκι, αλλά τίποτα. Τον Μάιο ο άντρας μου χειρουργήθηκε για κιρσοκηλη και ελπίζαμε σε ένα θετικό αποτέλεσμα. Τώρα μετά από 9μηνες τα αποτελέσματα παραμένουν απαισιόδοξα και πέρα των άλλων τα σπερμιογραμματα μας χειροτέρεψαν. Πήγαμε σε κέντρο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής και μας είπαν πως η μόνη λύση είναι η εξωσωματική. Βέβαια ένας άλλος ουρολόγος είπε στον άντρα μου ότι ακόμη είναι νωρίς και πρέπει να περιμένουμε να κλείσει πρώτα ο χρόνος. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει βιωσει κάποια από σας κάτι αντίστοιχο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Είχαμε κι εμείς θέμα με το σπέρμα αλλά όχι λόγω κιρσοκήλης, λόγω βακτηρίου. Μετά από θεραπεία χειροτέρεψαν τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγραμματος. Ο γιατρός είπε να κάνουμε προσπάθειες έναν χρόνο ακόμα (ήδη προσπαθούσαμε δύο χρόνια) με φουλ βιταμίνες για τον σύζυγο, προσέξαμε πολυ κ διατροφή, προσπαθήσαμε να ξεαγχωθουμε κ τα καταφέραμε! Έτσι κι αλλιώς μετά από τον χρόνο είχαμε αποφασίσει να πάμε για εξωσωματική. Εσύ έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις, ξέρεις ποτέ κανείς ωορρηξία; Αν είσαι εντάξει εσύ, επικεντρωθείτε στον σύζυγο κ απολαύστε τις επαφές σας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και ευτυχώς είναι όλα τέλεια. Και η σαλπιγγογραφια έδειξε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Επίσης ορμόνες και όλα τα υπόλοιπα είναι μια χαρά. Πριν ένα μήνα θέλαμε να κάνουμε κρυοσυντηρηση, αλλά του βρήκαν ουρεοπλασμα, όποτε απαγορευόταν. Ευτυχώς τώρα μετά από θεραπεία βγήκε αρνητικό και μπορούμε να κρυοσυντηρησουμε. Απλά δεν ξέρω αν μετά από αρκετά χάλια σπερμιοδιαγραμματα υπάρχει ελπίδα ανάκαμψης και συνεπώς φυσιολογικής σύλληψης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς περάσαμε ουρεοπλασμα. Πήρες κι εσύ αντιβίωση έτσι; Αν δε σας πιέζει η ηλικία συμφωνώ με τον ουρολόγο, καθώς μετά την επέμβαση σίγουρα χρειάζεται κάποιο διάστημα για ανάκαμψη. Εμείς επίσης καναμε στοχευμένες επαφές μιας που το σπέρμα μας δεν είναι κ πολύ δυνατό, πήραμε κ ειδικό λιπαντικό που βοηθά την κίνηση και την επιβίωση των σπερματοζωαρίων, συν όλα τα παραπάνω που σου έγραψα κ προσπαθήσαμε να χαλαρώσουμε, να ηρεμήσουμε γιατί πλέον οι επιλογές ήταν δεδομένες: Λίγους μήνες ελεύθερες επαφές κ μετά εξωσωματική. Θέλω να πω ότι όταν παίρνεις απόφαση κάτι, σε βοηθάει να χαλαρώσεις κ να αποφορτιστεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι πήρα κι γω αντιβίωση, παρόλο που βγήκα δυο φορές αρνητική. Δεν γινόταν να το ρισκάρουμε. Θα προσπαθήσουμε λίγο πιο χαλαρά από άγχος, μήπως και γίνει το θαύμα. Ηλικιακά είμαστε στα 30. Στις περιπτώσεις μας βοηθάει να αφήνουμε ενδιάμεσα δυο μέρες αποχή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά είστε ηλικιακά, χαλαρώστε καντε αλλού φοκους, όσο γίνεται περισσότερο, ξέρω ότι δύσκολα φεύγει από το μυαλό! Ιδανικά επαφές λένε μέρα παρά μέρα. Αλλά εμείς τον μήνα που πιάσαμε το σπορακι μας είχαμε τρεις επαφές σε τρεις συνεχόμενες μέρες, με τσεκαρισμενη ωορρηξία από τεστ. Οπότε όλα σχετικά είναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα @Pepino, και εγω εχω τραβήξει αρκετά εδώ και 3 χρόνια προσπαθώντας για παιδάκι, στην αρχή και στον δικό μου σύζυγο είχε βγεί κάπως κακό σπερμοδιάγραμμα, η γνώμη των περισσότερων ιατρών ήταν να μην γίνει σε καμία περίπτωση χειρουργείο κυρσοκήλης διότι μετά είναι χειρότερα..

Εγώ θα σου πω απο προσωπική εμπειρία πως ότι και να σας πουν καλό είναι να πάρετε και δεύτερες και τρίτες γνώμες...πηγέντε καταρχάς σε ιατρούς που είναι εξηδικευμένοι στην υπογονημότητα δεν είναι όλοι για όλα...

όσο δύσκολο και να είναι καταρχάς βγάλε όλο το άγχος που δικαιολογημένα έχεις που το ξέρω οτι δεν γίνεται και δεν μπορείς να το ελεξεις, αλλα ειλικρινά είναι το πιο μεγάλο βήμα... προσπάθησε να βρεις κάτι που θα εστιάσεις αλλού το μυαλό σου...καταρχάς παιδάκι θα κάνεις ειναι δεδομένο είτε με φυσιολογικό είτε με τεχνητό τρόπο...είμαστε σε εποχή που έχουμε εξεληχθεί αρκετά.. αλλά αν δεν αφήσεις τον ευατό σου να πειστεί σε αυτό θα είναι χειρότερα...

οπότε για μένα ψάξτο πάρα πολύ καλά σε ότι βήματα θές να κάνεις πάνω στο κομμάτι αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marzou εσείς τα έχετε καταφερει; Η αλήθεια είναι ότι πήγαμε σε δυο κέντρα υπογονιμότητας και όλοι μας είπαν για εξωσωματική. Πριν το χειρουργείο  επισης πήραμε μόνο μια γνώμη, μας έπιασε πανικός και τελικά χειρουργήθηκε. Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Προσπαθούμε να μαστε χαλαροί, αλλά δυστυχώς είναι αρκετά δύσκολο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/2/2019 at 9:29 ΜΜ, ο/η Pepino είπε:

@marzou εσείς τα έχετε καταφερει; Η αλήθεια είναι ότι πήγαμε σε δυο κέντρα υπογονιμότητας και όλοι μας είπαν για εξωσωματική. Πριν το χειρουργείο  επισης πήραμε μόνο μια γνώμη, μας έπιασε πανικός και τελικά χειρουργήθηκε. Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Προσπαθούμε να μαστε χαλαροί, αλλά δυστυχώς είναι αρκετά δύσκολο.

Εμεις μετα απο απο καποιους μηνες π διαγνωσαμε οτι υπρχει θεμα με το σπερμα καναμε σπερματεγχυση και δεν ειχε πετυχει και μετα απο λιγους μηνες επιασα φυσιολογικα χωρις να το περιμενουμε...αλλα ειχα αποβαλλει ολο το αγχος!!!

βεβαια η κυηση δεν πηγε καλα και παλλινδομησε αλλα τουλαχιστον πιασαμε!!

Εγω εχω ψαχτει παρααα πολυ και δεν αφησα τιποτα στη τυχη!!απλα προσπαθησε π ειναι σχεσον ακατορθωτο να βγαλεις το αγχος!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...