Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αγχος στο δεύτερο τρίμηνο


Recommended Posts

Γειά σας κοπέλες διανύω την 17η εβδομάδα αλλά εδώ και δύο εβδομάδες έχω αρκετό άγχος. Γενικά ανησυχώ και σκέφτομαι διαφορά. Είμαι σε ένταση δεν ξέρω πως να το αποβάλλω :( Και από την άλλη δεν θέλω να αγχώνομαι για το καλό του μωρού. Δεν ξέρω αν φταίνε και οι ορμόνες και επειδή αλλάζω μήνα. Είχα λίγα πονακια αλλά πήγα στον γιατρό και μου είπε όλα καλά και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ. Υπάρχει κάποια με παρόμοια εμπειρία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kate99 είπε:

Γειά σας κοπέλες διανύω την 17η εβδομάδα αλλά εδώ και δύο εβδομάδες έχω αρκετό άγχος. Γενικά ανησυχώ και σκέφτομαι διαφορά. Είμαι σε ένταση δεν ξέρω πως να το αποβάλλω :( Και από την άλλη δεν θέλω να αγχώνομαι για το καλό του μωρού. Δεν ξέρω αν φταίνε και οι ορμόνες και επειδή αλλάζω μήνα. Είχα λίγα πονακια αλλά πήγα στον γιατρό και μου είπε όλα καλά και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ. Υπάρχει κάποια με παρόμοια εμπειρία; 

Μην αγχώνεσαι όσο γίνεται, το άγχος συνήθως το προκαλούμε με το να σκεφτόμαστε διάφορα αρνητικά σενάρια από φόβο μη μας συμβούν και με το να διαβάζουμε διάφορα στο ίντερνετ που έχουν συμβεί σε άλλες. Όμως έτσι δε βοηθάς κανέναν ούτε το μωράκι σου ούτε εσένα....Σου τα λέω για να τα ακούω κ εγώ! Και γω έχω περάσει κατά καιρούς από διάφορα άγχη ειδικά όταν έχω εξετάσεις κ περιμένω τα αποτελέσματα όμως δε μας βοηθούν οι αρνητικές μας σκέψεις. Μόνο θετικά θα σκέφτεσαι και θα διαβάζεις μόνο αισιόδοξα άρθρα και εμπειρίες όσο μπορείς. Όσο για πονακια πρώτα θα ρωτάς το γιατρό σου. Κ εγώ κατά καιρούς είχα κ σαν πόνους περιόδου κ ήταν γιατί μεγάλωνε η μήτρα κ σουβλιτσες χαμηλά κ δεν ήταν τίποτα. Είσαι σε πολύ καλό σημείο και τα δύσκολα πέρασαν στην εβδομάδα που βρίσκεσαι.... Καλή εγκυμοσύνη να έχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kate99 είπε:

Γειά σας κοπέλες διανύω την 17η εβδομάδα αλλά εδώ και δύο εβδομάδες έχω αρκετό άγχος. Γενικά ανησυχώ και σκέφτομαι διαφορά. Είμαι σε ένταση δεν ξέρω πως να το αποβάλλω :( Και από την άλλη δεν θέλω να αγχώνομαι για το καλό του μωρού. Δεν ξέρω αν φταίνε και οι ορμόνες και επειδή αλλάζω μήνα. Είχα λίγα πονακια αλλά πήγα στον γιατρό και μου είπε όλα καλά και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ. Υπάρχει κάποια με παρόμοια εμπειρία; 

Γεια σου κορίτσι,εγώ τελειώνω την 19 εβδομάδα και δυστυχώς και εγώ έχω πολύ άγχος,προσπαθώ όσο μπορώ να το διαχειριστώ Γιατί δεν κάνει καλό,τα πονακια φυσιολογικά εγώ έχω πότε περισσότερα πότε λιγότερα ο γιατρός λέει πως είναι φυσιολογικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοπέλες μου! Και γω το ξέρω ότι δεν πρέπει να αγχώνομαι αλλά λόγω κάποιων γεγονότων είμαι σπίτι από την αρχή της εγκυμοσύνης και όλη μέρα βλέπω διαφορά μέσα στο ίντερνετ. Εύχομαι τα καλύτερα και σε εσάς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Kate99 είπε:

Γειά σας κοπέλες μου! Και γω το ξέρω ότι δεν πρέπει να αγχώνομαι αλλά λόγω κάποιων γεγονότων είμαι σπίτι από την αρχή της εγκυμοσύνης και όλη μέρα βλέπω διαφορά μέσα στο ίντερνετ. Εύχομαι τα καλύτερα και σε εσάς 

Και εγώ αυτό έκανα στην αρχή,διάβαζα διαφορά στο ίντερνετ και το άγχος μου χειροτέρευε,μετά το σταμάτησε Γιατί μόνο κακό μου έκανε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και συγχαρητήρια για τις εγκυμοσύνες σας. Θα σας πω και εγώ να χαλαρώσετε. Έκανα και εγώ το λάθος να διαβάζω διάφορα στο ίντερνετ και να τα φοβάμαι. Και η αλήθεια είναι ότι ήμουν στις ατυχες που πολλά από αυτά που φοβόμουν τα έπαθα. Ζηλεύω μια γνωστή μου που έχει κάνει παιδιά και όταν της έλεγα κάτι από αυτά που προέκυπταν σε εμένα, δεν τα ήξερε καν, δεν τα είχε ακούσει ποτέ! Έτσι πρέπει και εσείς να βρείτε την νιρβάνα σας και να μην ανησυχείτε υπερβολικά. Και όλα θα πάνε καλά μέχρι το τέλος! Πονάκια θα υπάρχουν, συχνοουρια, καούρες εμετόι, όλα στο πρόγραμμα είναι. Είστε έγκυες, μέσα σας μεγαλώνει ένας άνθρωπος. Να προσέχετε τους εαυτούς σας και ολα θα πάνε καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...